erste kantje bracht n Katwijk f 950,- op Duits parlement zegt ja tegen nood Kamer verwerpt motie tegen belastingverlaging Beelden in Boskoop OPEN ZAAK Burgemeester A. G. Vermeulen woonde mnacht af slog van eerste haring hij Gouds water voor „De Rijnstreek Witteveen voorkomt conflict met A.R.-fractie fcjDAG 31 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 fan onze visserij redacteur) CATWIJK AAN ZEE De oene" is er weer. In de af- open nacht, om precies tien )T een, werd het eerste kant- lichtgezouten haring in de twijkse haringafslag aan Prins Hendrikkanaal in twijk aan Zee afgeslagen, werden tijdens deze afslag it kantjes geveild. Afslager ijn van Duyvenbode zette jr het eerste kantje in op 250,- en toen de klok in het ?rvolle afslaglokaal 950.- ïwees, werd afgedrukt. Re- Cees den Duik Jaczn. was koper. De overige zeven ntjes brachten niet veel min- r op. Het laagste noteerde 16,-. oordat de kantjes haring werden [slagen was er reeds een groot tal pakken met diepgevroren ha- aan de man gebracht. Het al- erste pak bracht f 9,80 per kilo en ded aarop volgende varieer- in prijs van f 8.97 tot f 7,79 kilo. De handel schrok wel even de prijs. Daarom kwam het in begin meermalen voor, dat een tij werd opgehouden. Waneer men ent. dat in een kilo ongeveer n a acht diepgevoren haringen dan is het duidelijk, dat de delaren maar liefst f 1 tot f 1,25 haring neertelden. Ze hadden het iteindelijk voor over. et gevolg was. dat tegen het eind de morgen de eerste ..groene" Ie winkels van de hand ging vooi zen die varieerden van fl.25 tot Hier en daar in exclusieve telde men zelfs f 1.75 neer. de liefhebber van ..groene" k niet op een kwartje. Hij had het graag over voor deze primeur! Grote drukte was daar vannacht ln dc Kat- I ïjtse visafslag een drukte van be ll: Uit alle delen van het land rtn de kopers gekomen. We za- handelaren uit Valkenswaard, ardingen, Harderwijk, Utrecht, leveningen en Eindhoven. Maar «aren ook Belgen cn Duitsers, hun zaken lieten afwikkelen door twijkse handelaren. Ze waren reed* eg gekomen en namen allemaal aan het zogenaamde „haringkü- r. >e telefoon in het afslaggebouw nd rood-gloeiend. Kleinliandela- informeerden naar de prijs. Piet laap helaas nog niet hersteld z\jn ziekte stond ze allemaal woord en zorgde er voor. dat ze juiste mensen aan de telefoon gen. Het waren meestal vishan- aren. die er zeker van wilden zijn ze vandaag in hun zaak of aan karretje ..groene" konden ver pen. Nu. daar werd wel voor ge- gd. Good-old Piet Schaap, de vraag- ak voor de kopers aan de Kat- ijkse afslag, wilde er weer bij zijn. knapte kennelijk op toen tijdens ze eerste verkoop van het seizen wijzer van de afslagklok voor het st ging draaien. Van alle kanten Jrde je: „Pijn Piet, dat je er sr bent Drie schepen 5r waren vannacht drie schepen n de afslagr de KW 141 „Willy" kantjes licht gezouten en 135 akken van 14 kg groengevroren ha- .27 pakken idem van 24 kg, 32 kken van 24 kg versgekaakte be- Er bestond vannacht in de Kat wijkse haringafslag grote belang stelling voor de verkoop van de eerste Hollandse Nieuwe. Links op de eerste rij de voorzitter van de Redersvereniging ..Vuurbaak". Foto LD/J. v. Duijh, Katwijk-Z.) vroren haring. 36 pakken van 24 kg ongezouten zeer kleine, 1 pak zeer kleine gezouten van 23 kg en 50 em mers van 5 kg groengevroren haring, de KW 170 Annie Hillina" met 144 pakken van 24 kg kleine haring en 42 pakken van 24 kg grote en de IJM 57 „Zeehaan" met 105 pakken van 24 kg kleine en 227 van 24 kg grote. Het lot wees aan. dat de vangst van de KW 170 het eerste mocht wor den afgeslagen. Daarna volgde de IJM 57 van de NV. Rederij v.h. J. C. Pronk uit IJmuiden en tenslotte de KW 141 van de NV. Rederij en Han delmaatschappij v.h. C. den Duik. Voorafgaande aan de afslag werden de partijen op de verschillende wer ven rond het Prins Hendrikkanaal bekeken. Die van de KW 141 was op de eigen werf opgeslagen, de vangst van de KW 170 kon men bekijken bij N. Haasnoot en die van de IJM 57 by A den Duik. Strenge controle O De schepen waren gisteravond in IJmuiden gelost onder hel toeziend oog van controleurs van de Dienst van de Nederlandse Haringcontröle, die tevoren met electronische ther mometers gecontroleerd hadden of de temperatuur in orde was en geke ken hadden of de haring de voorge schreven tijd in de diepvries had ver toefd. Bij aankomst in Katwijk aan Zee stonden er ook weer controleurs klaar: de heren Leen ParJevliet en Kees Houwaard namens de Dienst van de Haringcontröle, Huub Hoek als controleur van het Bedrijfschap en IJs van Duyvenbode van de Re dersvereniging „Vuurbaak" in Kat wijk aan Zee. Zij zagen er nauwlet tend op toe, dat er geen haring op onjuiste wijze aan de verkoop werd onttrokken. De diepgevroren ijsblok ken met haring waren direct voor de Medewerkers van de rederij en haringhandel Parlevliet en Van der Plas laten op de werf van redeiij N. Haasnoot aan de Tram straat de blokken diepgevroren haring zien aan de kopers. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk-Z.) erkoop geschikt en de haring uit de cantjes werd omgepakt in emmer6 /an 5 kg om daarna nog diepgevro ren te worden. Deze haring komt za terdag op de markt. Zoals dat bij zo'n eerste afslag ge bruikelijk is waren er ook veel klein handelaren in het afslaggebouw aan wezig. Zij wilden met eigen ogen zien wat voor prijzen er werden gemaakt om aan de hand daarvan op te ma ken. waarvoor ze vandaag de „groe ne" zouden moeten verkopen. ook veel grotere aantallen dan in Katwijk aan de afslag gebracht: ln Scheveningen 152 kantjes en in Vlaardingen 77 kantjes tegen Kat wijk 8 kantjes. BOSKOOP Doop het besluit van het algemeen bestuur van het water leidingbedrijf „De Rijnstreek" tijdens de gisteren gehouden vergadering in hotel Florida, water te gaan betrek- j ken van de Goudse Waterleiding Mij. N.V., is de drinkwatervoorziening in het gebied van „De Rijnstreek" vei lig gesteld. De bezwaren, die in eer ste instantie tegen dit voorstel wer- I den geopperd, waren meer van orga - nisatorische aard. zoals voldoende I inspraak inzake de kwaliteit van het j water, de verhoogde prijs in de toe komst, eventuele fluoridering en of er voldoende voorraad ls. De voorzitter, mr. R. M. Callas, kon deze bezwaren zeer goed begrij pen. Deze zijn in het dagelijks be stuur ook al onderwerp van bespre king geweest. Ook oe vraag of in koop van water de positie van het I eigen bedrijf niet zou ondermijnen. Het bedrijf blijft tevens zoeken naar goede waterwinplaatsen. Voor onvol doende inspraak was mr. Gallas niet bevreesd en hij meende op goede gronden, dat men wel tot een goede samenwerking zou kunnen komen, komen. Door de heer Van der Kaay werd naar aanleiding van gestelde vragen een zeer uitvoerige toelichting gege ven betreffende het chloride- en mangaangehalte en de voorraad van het water. Het ohioridegehalte is wel hoger geworden maar dit heeft geen nadelige gevolgen gehad. Mee de nieuwe en verbouwde oude filte-s kan mangaanvrij water worden ge leverd maar ihet blijft zeer moeilijk het mangaan uit de leidingen te krijgen. Er wordt echter al het mo gelijke aan gedaan. Wanneer er wa ter wordt ingekocht zodat de stro mingssnelheid van het water ver mindert, zal ook dit euvel minder worden. Nadat de voorzitter nog enkele vragen o.a. over zoetwaterwinning luit zeewater, had beantwoord, kreeg het dagelijks bestuur machtiging de onderhandelingen met Gouda voort te zetten met de uitdrukkelijke wens om een zo groot mogelijke inspraak te verkrijgen. BOSKOOP Gistermorgen is de beeldenexpositie van de Carolus- groep uit Den Haag in het Viforpark te Boskoop geopend. Burge meester Van Dedem leidde de belangstellenden rond. Er zijn 16 beel den tentoongesteld, waaronder zeer moderne. Vele van deze creaties doen het bijzonder goed in het Viforpark met zijn prachtige groen stroken, omlijst met bloeiende sierteeltprodukten. Voor het Vifor park zou het zeer zeker een aan: winst zijn, indien enkele van deze beelden blijvend in het park geplaatst zouden kunnen worden. Beel den van o.a. Agnes Berck, Pirn van Moorsel, Marian Gobius, Maart van Burgh. Erna Posthuma, enz. De expositie wordt gehouden tm. „Verwachting" van Agnes Berck 26 juni. Er is een fotowedstrijd aan j verbonden. Twee groepen kunnen j hieraan deelnemen, n.l. personen be lleden en boven de 17 jaar. Foto's kunnen worden ingezonden vóór 20 I juni aan de secretaris van het WV, per adres gemeentehuis Boskoop. Een Jury o.a. bestaande uit Agnes Berck ende heren T. Hendriksen en Jan de Hengst zal de foto's beoordelen. De prijzen zullen op 26 Juni a.s. in het Viforpark worden uitgereikt. LIBERALEN TEGEN; GROTE MEERDERHEID VOOR Krijn vdn Duyvenbode. de af slager van de Katwijkse haring- afslag, noteert op de staten de partijen, die van de hand zijn ge gaan, met de prijs en de kopers. (Foto LD/J. v. DuijnKatwijk-Z.) Bijzonder op prijs werd gesteld, dat burgemeester A. G. Vermeulen en wethouder dokter J. Bergman te gen half een na afloop van de raadsvergadering ook blijk van hun belangstelling voor deze eerste afslag gaven. Zij werden hartelijk begroet door Vuurbaakvoorzitter N. Parlevliet Jr Na afloop van de afslag hadden we korte gesprekjes met enige re der» en handelaren. Cees den Duik Jaczn van de N.V. Rederij en Han delsmaatschappij v.h. C. den Duik: Er zijn behoorlijke prijzen betaald. Het ïs me bijzonder meegevallen. Groothandelaar Kees Admiraal vond de haring van zeer goede kwali teit en was van oordeel, dat ze aan boord keurig verzorgd was. 't Is te hopen, dat deze wijze van verwerken inslaat, zei hij, en dat er nu eens niet geknoeid wordt. Door de strenge maatregelen behoort de haringvorm tot het verleden. Dat is prettig. Ge lukkig hebben we er hier in Katwijk geen last van gehad. Ook niet met de haring, die door, ons overal in het land werd verkocht. Zeeg van Duijn en Kees Harteveld, twee in Leiden en omgeving welbe kende haring vei kopers, verklaarden blij te zijn, dat de ..groene" weer in het land is. Een beetje duur. Dat heb je altijd met die eersten. We willen er bij zijn. Daarom hebben we laten kopen. De kwaliteit is uitstekend. Ze hebben een lekker ruggetje! Er is vandaag in Katwijk aan Zee geen afslag. De KW 15 van Rede rij N. Parlevliet Jr. loopt echter van middag ln IJmuiden binnen. Mis schien volgen er nog meer schepen. Deze vangst zal morgenochtend om vijf uur worden afgeslagen. In Scheveningen werd vannacht ook afslag gehouden. De hoogste prijs voor een pak diepvriesharing 124 kg» was f168.- en voor een kantje werd f 45 9neergeteld. De prijzen voor kleine haring liepen in Vlaardingen van f 499.- tot f 500.- en voor de groteie soorten van f349.- tot f351.- per kantje. Maar daar werden dan BONN (GPD) De Westduitse Bondsdag heeft gistermid dag het wettencomplex ter regeling van de noodtoestand met grote meerderheid aangenomen. Van de 496 stemgerechtigde afgevaardigden brachten er 384 hun ja-stem uit. Honderd stemden tegen en één onthield zich van stemming. Een aantal afgevaardigden was tijdens de stemming niet in de zaal aan wezig. Negentien rparlementariërs hadden zich ziek gemeld. Hoewel het de bedoeling was ge weest dat de afgevaardigden bij de stemming openlijk voor hun stem zouden uitkomen, geschiedde de stemming tenslotte gehei men schrif telijk. Gevreesd werd voor represail les van tegenstanders van de wetge ving. De liberale oppositie was «waar schijnlijk) en bloc tegen de omstre den wetten, die regelingen inhouden voor het geval dat. door van binnen of van buiten de grenzen dreigend gevaar bijzondere maatregelen nodig zijn. Wanneer inderdaad alle libera le afgevaardigden tegen de wetten hebb engestemd is aan te nemen dat de overige 52 tegenstemmen uit de gelederen van de sociaal-democraten komen. Deze vormen met de chris ten-democraten de regeringscoalitie. Twistpunt Diepgaande twistpunten in de noodbestandswetgeving waren om bepaalde regelingen t.a.v. het ophef fen van het post- en telefoongeheim, de mogelijkheid de Bundeswehr in geval v. nood als politietroepen sta- gebruiken, een sterk ingeperkt sta kingsrecht en de mogelijkheid zowel vrouwen als mannen tot bepaalde ar beid te dwingen. Ten aanzien van de regeling, die het afluisteren van de telefoon mo gelijk maakt, was de liberale opposi tie met vele rechtsgeleerden in het land er tegen, dat een dergelijk afluisteren wanneer dit achter af ten onrechte zou blijken te zijn geschied de afgeluisterde niet de mogelijkheid opent tot een gerech telijk proces. Met de nieuwe regeling hebben de geallieerden grotendeels afstand gedaan van hun zogenaam de voorbehoudsrechten, die zij voor zich opeisten zolang de Duitsers niet zelf een regeling voor de noodtoe stand hadden opgesteld. Tot op he den vallen de afluisterdiensten nog steeds onder de jurisdictie van de Westelijke geallieerden. Protest Tot op de laatste dag bleef de buitenparlemen taire oppositie tegen de wetten ac tief, hoewel zij zich steeds meer tot de studentenwereld beperkte. Het oproepen om in staking te gaan werd dopr de arbeiders niet opgevolgd. Het overkoepelend orgaan van de Duitse vakbonden had deze staking ook af geraden. Vooral vanuit O06t-Duitsland en I de Sowjet-Unie had men gepoogd zoveel mogelijk politieke munt uit de debatten over de wetgeving te slaan. Geen vertegenwoordiger der drie in de bondsdag vertegenwoordigde frac ties liet dan ook na deze houding te stellen tegenover de „permanente noodtoestand", die in deze Oosteuro- pese landen heerst. De argumenta tie had echter wel het voordeel van de aanspreekbaarheid, doch ze miste ln de discussie de noodzakelijke lo gica. Onzekerheid Vele politici bestrijden ook het veel gehoorde argument, dat de Duit sers nog niet rijp zouden zijn voor een zo almachtig instrument in hun nog op wankele benen staande demo cratie. Het zijn angst en onzeker heid, die tot de neiging voeren de democratie op papier te willen ,.lo- caliseren". Minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt liet gistermiddag in zijn rede vaststellen, dat de Fran se president de Gaulle (tot op dat moment althans) "van zijn verre gaande machtsmiddelen temidden van de huidige chaos nog geen ge bruik had gemaakt. Het valt te be twijfelen of een minder zekere Duit se regering dit in een indentieke si tuatie allang gedaan zou hebben. BINNENHOF (GPD) De Tweede Kamer heeft gisteren met 83 tegen 45 stemmen een motie van de socialistische frac tieleider drs. Den Uyl verworpen, waarin was voorgesteld de aangekondigde loon- en inkomstenbelasting met ingang van 1 januari 1969 achterwege te laten voor zover deze verlaging meer omvat dan een verhoging van de belastingvrije voet ten behoeve van de lagere inkomensgroepen. De socialisten kregen slechts de steun van D'66. de CPN, de PSP en de Radikalen. De regeringspartijen stemden tegen Ook de anti-revolutionairen, hoewel zij minister Witteveen eerder danig dwars hadden gezeten met hun eis dat 6e belastingplannen vooralsnog beperkt zouden moeten blijven tot een compensatie, die vooral de la gere inkomen ten goede zou moeten komen. Minister itteveWen wist echter een conflict met de AR-fractie te voor komen met de verklaring, dat nog helemaal niet vaststaat, waauit de belastingverlaging per 1 januari '69 precies zal bestaan. Hij noemde dat een open zaak en wees erop dat het de regering in de eerste plaats te doen is om de prijsstijgingen, die per 1 januari uit de invoering van de BTW voortvloeien, te compense ren. Dat was voor de anti-revolutio nairen voldoende. „Ons standpunt is genoegzaam bekend", zei drs. B Goudzwaard in zijn stemmotivering. De dupe Minister Witteveen ontkende, dat de invoering van de b.t.w. zal lei den tot een extra lastenverzwaring voor de lagere inkomens. Hij reken de voor, dat eer:' de middengroepen de dupe worden van de prijsstijgin gen, die uit het nieuwe systeem van omzetbelasting voortvloeien. De Kamer verwierp ook een motie van de socialsit E. Berg, waarin werd gevraagd om de prijsstijgingen te compenseren met een verlaging van de an.w.-premie met 1 14 pet en een verhoging van sociale uitke ringen met 2 pet. Na de toezegging van de regering, dat de a.o.w, de kinderbijslag en de bijstandsuitkerin gen op 1 januari met tenminste 1 pet zullen worden opgetrokken, had den de regeringsfracties aan een dergelijke uitspraak geen behoefte, te meer omdat de socialisten de finan ciering van hun voorstel wilden zoe ken in een hoger tarief van de ven nootschapsbelasting. Minister Wit teveen zei dat het tarief daardoor zo hoog zal worden, dat het onder nemingsklimaat in ons land daardoor zou worden geschaad. Hij beloofde de Aü.-fractie echter wel te zullen bekijken of de verhogingen voor 1969 uit de schatkist kunnen worden gefinancierd. Door deze toezegging werd ook de motie van de pacifist drs. H. Wiebenga, waarin om een permanente financiering uit de ■schatkist werd gevraagd, voor de re- gerïnsKDartnen overbodig. Beide mo ties kregen dan ook slechts steun van de linkse oppositie en de radicalen. Staatssecretaris Grapperhaus wees ook de socialistische eis tot afkon diging van een algemene prijsmaat regel van de hand. Hij vreesde, dat een dergelijke maatregel alleen maar een prijsverhogend effect zou krijgen (de prijzen gaan dan tegen het pla fond aan zitten) en beloofde zeker met een prij zenbeschikking te zullen komen als de prijzen uit de hand zouden gaan lopen. De Kamer ver wierp daarom ok de motie van de socialistische mej. N. Barendregt, waarin om een dergelijke prij zenbe schikking was gevraagd. De motie kreeg alleen de steun van de linkse oppositie en D'66. Verworpen werd ook een motie van de boerenafgevaardigde N. Ver laan, waarin werd gevraagd om een hogere aftrek voor de gehuwde wei- kende vrouw. Een motie van de christelijk historische afgevaardigde, mr. W. Scholten, waarin de recht spraak inzake de b.t.w. bij de ge wone rechtbank werd gelegd, werd met algemene stemmen aangenomen, De Kamer begon gistermiddag nog aan de behandeling van de onge veer 50 amendementen, die op de voorgestelde b.t.w.-tariefindeling zyn ingediend. De behandeling wordt vol- genue week woensdag voortgezet

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21