Lester rekent af met romantische oorlog 35 CENT VOOR DEZE HOFNAR RIGOLETTO U HEBT NOOIT FIJNER GEROO duindigi Satire op Amerika in Apenplaneet' „How I won the war" Sportsplinters Zondagelftal tegen zaterdagteam AGENDA COURSE- DERBY VRIJE TOEGANG Films in Leiden PAOIAA 18 LL1DSCH DAGBLAD VRIJDAG 81 MEI lböö STUDIO Richard Lester gaat steeds meer de weg op van de geëngageerde film. Hij maak te o.m. de plezante Beatlefilm ..Help" en „The Knack", waarin hy het duidelijk opnam voor de grilligheid en de vrijheid van de jeugd. Thans heeft hij een zwaarder onderwerp beet gepakt en het op virtuoze wijze vastgelegd in Het is een vreemde film: men kan om sommige scènes fijntjes glimlachen, om enkele scènes zelfs schateren, maar men zij gewaarschuwd: want achter die glimlach zit de adder vol venijn, die een dodelijk gif (gas) ver spreidt. Want Richard Lester heeft het met satanisch genoe gen of misnoegen gezocht in schokkende, fel contrasterende beelden: een lach... en een traan, veel erger, een pijnscheut, een dolksteek. Zo gaat Lester te- ceer met zijn arsenaal vol mid delen en onbegrensde mogelijk heden. Beelden in romantische kleuren, zacht rose, zacht geel, teer blauw, dan ineens een sol daat in koel zwart-wit. dood bloedend in sijpelend rood. Morbide, zullen sommige toe schouwers zeggen, schromelijk overdreven, en wat niet al. En ze hebben gelijk. Maar Lester ook. Want hij wil met deze carica- turale film de toeschouwers aan het denken zetten en hij wil af rekenen met de romantische oorlog, die wel goeddeels voor be ëindigd is verklaard, maar die op het bioscoopscherm nog we lig tiert. Hij wil de oorlog ont mythologiseren met bizarre schokkende effecten. En ook die sappige cowboyfilms. „Ik laat het resultaat zien van wat je anders „en passant" in een wes tern ziet, waar het doden glad jes en gemakkelijk afgaat. Als lk een man laat zien met ver brijzelde benen, zegt die man: ..Het, doet zo'n pijn. het doet erg pijn". Dat is het wat men meestal niet laat zien in een film", zo rechtvaardigt Lester zich. Hij geeft het toe: het is een film om uren over te pra ten. Zo heeft hü het ook be doeld. De film behelst de merkwaar dige lotgevallen van een jonge, eerzuchtige, grootsprakige. ont stellend stupide enfin dat dienstklopperstype Britse of ficier Goodbody (prachtig uitge beeld door Michael Crawford) die in de tweede wereldoorlog ge vangen wordt genomen als hij over de Rijn probeert te trek ken. Daarna vertelt hij zijn vlot te militaire carrière aan een Duitse officier. Dat gebeurt in flash-backs, maar in een gecompliceerde stijl: tijd en plaats zijn niet chronologisch vermeld, het zijn flarden, die de zaak verward maken als de oorlog zelf. Er zijn werkelijke zaken en onwerkelij ke zaken (die hadden kunnen gebeurenDaar tussen door waar gebeurde slagscènes, zoals die in Duinkerken, groen op de film, die in Diepe is rose, El zalamein oranje en Arnhem blauw van kleur. De mannen van luitenant Goodbody sneuve len stuk voor stuk, maar ze blij ven toch meelopen, meevechten, in de kleur van de slag waarin ze zijn gesneuveld, allemaal erg Ingewikkeld. Die gekleurde mannen zijn vervangers gewor den van de doden. Als de Duit se officier hem vraagt hoeveel mannen Goodbody onder zijn commando had, zegt hij: „Hon derden. en allemaal met dezelf de gezichten". Daarmee refe reert Lester aan de vernietiging van het individu in de oorlog: een soldaat is een soldaat en als hij tegen een kogel oploopt een dode. Hoofdthema van de film is de opdracht van luitenant Goodbo dy om een cricketveld achter de vijandelijke linies aan te leggen. Dit is alleen al voldoende om de Britten tot kokens toe te beroe ren. Hoge officieren ruilen kauwgomplaatjes met beroemde veldslagen. De naïeve Goodbo dy spreekt in de trant van Chur- ohill. En even ook wordt ver- REX ..Pokerspel met pisto len," de film die deze week in het theater aan de Haarlem merstraat is te zien. is een har de film waarin misdadigers die elkaar niet ontzien de hoofdrol spelen. Dergelijk soort films worden er bij dozijnen gemaakt, zij trekken ook alle bijna het zelfde publiek, maar toch val len zij bijna altijd in de smaak. Het lijkt wel alsof er een formu le bestaat voor het proceren van dit soort, werken: een eer lijke jongen komt bij een groep misdadigers en weet zich niet alleen te handhaven. maar ruimt zelfs de ergste schurken op. Deze film vormt daarop geen uitzondering, maar hij is pre tentieloos en alles bij elkaar ge nomen best de moeite van het zien waard! Een beroepsgokker kan met een eenvoudig karwei (het rijden van een huifkar met 1 John Yennon als soldaat. band gelegd met de oorlog in Vietnam. Lester geeft toe dat hy Beatle John Lennon (die overigens niet onverdienstelijk speelt) in de film heeft gehaald om de jeugd te trekken, want hij wil een zo groot mogelijk verspreidingsge bied. Jammer voor hem dat de Britse filmkeuring de rolprent het predikaat .alleen voor vol wassenen" meegaf. Wy Neder landers zijn niet krenterig en daarom mogen ook veertien jari gen deze veldslag van omrollen de heilige huisjes en bittere spotlust bezichtigen. Het is een film die men moet bekijken om erover te kunnen oordelen. papier door Mexico» vijfduizend dollar verdienen. Vanzelfspre kend neemt hij bet werk aan. Halverwege de reds wordt hij overvallen; drie van zijn bela gers schiet hy dood en hij weet veilig in de plaats van bestem ming aan te komen. Maar dan beginnen de moeilijkheden pas goed. Aan een speeltafel wint hij tienduizenden dollars. De eigenaar van het (legale) speel hol neemt dit niet en stuurt een knokploeg op hem af. Na veel bloedige gevechten wordt hij geconfronteerd met zijn directe tegenstander, een valsemunter, die hem wil liquideren. Dat zou ook haast zijn gebeurd als niet toevallig op het kritieke mo ment was ingegrepen. Al met al is het, pokerspel wel een aardige film, waarin veel wordt geschoten en die soms nog spannend is ook. Pokerspel met pistolen AUTOSPORT Amerikaanse zege in Indianapolis INDIANAPOLIS (ANP) De tweeën vijftigste editie van de 500 mijl van Indianapolis, met zijn 750.0001 dollar de hoogst gedoteerde autorace j ter wereld dooh tevens gevaarlijkste, heeft evenals vorig jaar, toen Tonv Foyt zegevierde, een Amerikaanse j overwinning opgeleverd. Ruim 300.000 toeschouwers hebben rond het bijna vier kilometer lange ovaal van In- dianapolis een fel duel gezien tus- I sen hun landgenote.. Joe Leonard en i Bobby Unser. Leonard, die een Lotus Turbine reed, zag zijn illusie in rook opgaan, toen zijn wagen acht ronden voor het einde met pech te j kampen kreeg. Unser reed daarna onbedreigd naar de overwinning, die 1 hem 175.000 dollar opleverde. De Engelse oud-wereldkampioen j Graham Hill, die de wedstrijd twee jaar geleden won. verdween na 111 ronden uit de strijd toen hij met{ zijn Lotus Turbine een muur raakte en een wiel verloor De wagen van j de Brit werd vernield, maar hij zelf kwam met de schrik vrij. Unser reed met zyn Eagle Offen- hauser de ruim 800 kilometer met het nieuwe recordgemiddelde van 246,039 kilometer per uur. De uitslag was verder: 2. Dean Guerny (V.S.) Eagie Gurney Ford. 3. Mel Kenyan (V.S.) Gerhardt Of- fenhauser; 4. Denis Hulme (Nw.- Zeel.) Eagle Ford. 5. Lloyd Ruby (V.S.) Laycock Mongoose Offenhau- ser. ADVERTENTIE Wielrennen De Nederlandse baanploeg, die op il en 12 juni in Leningrad en op 16 en 18 juli in Tula aan wielerwedstrijden meedoet, be staat uit de volgende renners: Lijn Loevesijn (Amsterdam), Jan Jansen cWestzaan), Klaas Balk (Badhoeve dorp), Frans van de Ruit (Amster dam), Tino Tabak (Amsterdam). Henk Nieuwkamp (Borne) en Gerrie Buin (Andyk). De ploeg vertrekt 8 juni. Tennis De Nederlandse kam pioen Tom Okker heeft zich donder dag voor de kwart eindstrijden van een internationaal tennistoernooi, dat in West-Berlijn wordt gehouden, geplaatst. In de achtste finale had Okker weinig moeite met zijn Duitse tegenstander Helmut Rudzinski: 60 6—2, 6—2. DEN HAAG (ANP) Woensdag 5 juni zal op de Reehorst in Ede de voetbalwedstrijd Nederlands elftal 'zondagamateursNederlands za terdag-elftal worden gespeeld. I)e opstellingen van de ploegen zijn: Ned. zondagelftal: Doel: Schirf (Alkm. Boys). Achter: v. d. Avoirt (TSC), Deen (ZFC), Groener (DOS '19) en De Vrie® (ZW). Midden: Leget UVS) en Mel (DCG). Voor: Holl (UVS), Désar (UVS), Mulder (DCG) en v. d. Weiden (Emmen). Ned. zaterdagelftal: Doel: Vlaanderen (Zuidvogels). Achter: Gouman (Heerj.dam), v. d. Giesen (Zwart Wit '28), Schin kel (Go Ahead K.) en Kralt (Rijnsb. Boys). Midden: Den Rooijen (SSC '55) en Kiel (Go Ahead K.). Voor: Faro (SSC '55), Diepenveen (DOVO), Pluimgraaf! (Quick Boys) en Kalden (PPSC). Arts gearresteerd in Maastricht MAASTRICHT ANP) De po litie van Maastricht heeft een 47- jarige Maastrichtse huisarts gear resteerd op verdenking van criminele abortus. De man is aan de officier van justitie in Maastricht voorge leid. Motorsport De Zwitsers mo torrenner Rainer Dietz, die by de training voor de Grote Prijs var Loka in een bocht ten val kwam en daarna tegen een afrastring sloeg, is donderdag in een ziekenhuis van Ljubljana aan zyn verwondingen overleden. ADVERTENTIE Vóór Pinksteren naar PRONONCE voor een schattig NACHTHEMDJE, moderne DUSTER, ook in leuke combinatie. KONINGEN VAN EUROPA... MANCHESTER (ANP) Man chester United is gisteravond op een grandioze wyze gehuldigd door zijn supporters. Bijna een kwart miljoen enthousiaste Engelsen verdrong zich in het centrum van de Engelse in dustriestad, waar honderden politie mannen alle moeite hadden om on- gelukken te voorkomen, j Vele honderden, die in het gedrang flauw vielen en min of meer ern stige verwondingen opliepen, moesten in allerijl ingerichte eerste hulppos- j ten worden behandeld. 1 Honderden spandoeken met .Kings I of Europa" begeleidden de spelers, die in een open bus met de Europa Cup een rondrit maakten door de stad. Het luidst werd manager Mat Busby, die na het vliegtuigongeluk in München (1958) een nieuw team opbouwde, toegejuicht. Sport in Frankrijk j PARIJS (ANP» Vele sporteve nementen, die in Frankrijk zouden 'worden gehouden, zijn uitgesteld, van het programma geschrapt of naar andere lander, verplaatst. Dat laatste is het geval met het toer nooi om het wereldkampioenschap bridge, dat op 6 juni in Deauville zou beginnen. De bridgers hebben het terrein van ae strijd verlegd naar Genève. De wielerwedstrijd om de Grote Prys van de Midi Libra gaat niet door. terwyl het vijf landen I hockey toernooi voor nationale ploe gen van spelers tot 22 jaar, dat met Pinksteren in Cannes zou worden gehouden, voor onbepaalde tyd is I uitgesteld. Het Nederlands C-elftal neemt nu deel aan een internatio naal toernooi in Stuttgart. Schoolkorfbal Morgen vindt het jaarlijkse school- kolfbaltoernooi plaats op 't sport complex Roomburg aan de Van Vol- lenhovekade. De deelneming is weer groot. De lagere scholen brengen niet minder dan 59 twaalftallen in het veld, verdeeld in een groep ge- oefenden en een veel grotere afdeling ongeoefenden. Voorts 43 teams van de scholen van voortgezet onderwijs, verdeeld in 3 afdelingen, waarvan in de hoofdafdeling de Leidsch Dag- bladwisselbeker de inzet vormt. Aanvang van de eerste wedstrijden I 's morgens om halfnegen. Voordat alle eindresultaten bekend zijn, zul len er 195 wedstrijden gespeeld zyn. Juniorentoernooi Vicus Oriëntis LEIDEN Op het terrein in de Leidse Hout organiseert Vicus Oriën tis maandag as. ten gelegenheid van het 35-jarig bestaan een jubileum juniorentoernooi. Er wordt in beide afdelingen een halve competitie ge speeld tussen juniorenteams van HSV (Den Haag). Fortuna (Delft), BEP (Purmerend), De Algemene en Vicus Oriëntis, aanvang van het toernooi 9.30 uur. ADVERTENTIE __RENBiiN_ Wi WASSENAAR le Pinksterdag 2 juni half twee woensdag 5 juni half vijf zaterdag 8 juni half drie woensdag 12 juni half vijf zondag 16 juni half twee zaterdag 22 juni half drie woensdag 26 juni half vijf ZATERDAGEN VOOR DAMES KINDEREN (onder geleide) Stan Laurel niet zomaar „zeebonken" LUXOR De betekenis van Stan Laurel en Oliver Hardy voor de geschiedenis van de film is vaak o nderschat. De caricatuurale persoonlijkheden hebben vooral naam gekregen dank zij hun „slap-stick" werk waarom vele generaties van alle rangen en standen zich „ziek" hebben gelachen. Men zou zich byna niet kunnen voorstellen dat dit komische duo nooit heeft bestaan. Toch is dat ooit eens het geval geweest. Er ls een tijd geweest dat „suffe" Stan en „suffe" Oliver het witte doek niet konden ha len. De film verkeerde toen in zijn „dramatische" periode. Geen held verscheen op het scherm of hy was ook werke lijk een held; geen jonkvrouw of ze was nog werkelijk maagd. Deze overdreven „dramatiek" vindt men terug in het werk van Chaplin, de grote man van de komische film. Chaplins „ko miekerigheid" had altijd een moraal, ze was nooit zo maar doel op zichzelf. By Stan en Oliver ligt de zaak heel anders. Evenals Chaplin zyn zy beiden arme sloebers maar Stan en Oliver lijden daar geenszins on der. Voor hen is het gevecht met de boze rijke man, die hun on handigheid verkeerd als onwil beoordeelt altijd het gevecht te gen de boze nooit tegen de rijke man. Waar Chaplin sociale rechtvaardigheid zocht, zoeken Stan en Oliver menkelijke recht vaardigheid; het recht om twee onhandige, brutale kerels te mo gen zijn. Het aanvaarden van Laurel en Hardy als filmhelden bete kende voor Hollywood dan ook het aanvaarden van twee anti- morallsten. zo men wil twee a- socialen. Het is van niet gering belang geweest voor wat in de film later ging gebeuren dat Laurel en Harty het gehaald hebben. „Zeebonken", deze week in Luxor, is bepaald niet de leukste van hun films. Wat ech ter geen afbreuk doet aan het feit dat een weerzien met de „dikke" en de „dunne"altyd 'n belevenis is. Leicien is gelukkig de laatste tijd op Stan en Laurel- gebied nogal verwend. Met wee moed denken we nog terug aan de compilatie die ongeveer een maand geleden in Rex draaide. „Zo gezegd, zo gedaan" LIDO Het was wel te voor zien, dat Louis de Funès en Ro bert Dhéry met hun „Zo ge zegd. zo gedaan" (Le petit baigneur) na één weeknie zou den zijn uitgedraaid in het gro te theater aan de Steenstraat. Het tweetal heeft met enkele films zo'n faam opgebouwd, dat elk nieuw produkt bi/ voorbaat al op een goede ontvangst kan rekenen. In deze dwaze kome die draaien de zaken om een ruzie tussen de ontwerper en de bouwer van een klein zeilbootje, dat door het winnen van een race ineens goud is waard ge worden. De bouwer (De Funès) ontketent een wilde achtervol ging op de ontwerper (Dhéry), die boos van zijn baas is weg gelopen. Filmer Dhéry heeft zijn eigen verhaaltje volgestopt met allerlei grapjes. Het zit zo boordevol, dat men af en to® het gevoel heeft er zich in te verslikken. Bovendien is men wel een beetje uitgekeken op de „bekken-trekkerij" van De Fu nès. Maar dat neemt niet weg, dat men toch wel plezier kan beleven aan dit dolle rolprentje. TRIANON Als verfilming van Pierre Boules „De Apen- planeet" is Richard Schaffners gelijknamige werkstuk zeker een mislukking. De auteur van „De Apenplaneet" (nauwelijks bekend als de man die ook het verhaal van ..The Bridge on the River Kwai" schreef) bracht zowel een ander ver haal als een andere moraal. .De Apenplaneet" is daarom nog geen slechte film. De film bezit tal van boeiende aspecten, die op een voor Amerika vrjj verrassende wijze gestalte heb ben gekregen. Pierre Boules boek was in de eerste plaats een satire op de mensheid in het algemeen, regisseur Schaff- ner maakte van het verhaal een satire op de Amerikaanse samenleving. Beide hebben ech ter één belangryk feit gemeen en dat is de science-fiction vorm. In die vorm zit één van de meest onwaarschynlyke his toriën ooit op het filmdoek ge toond. Een ruimtevaartschip met drie inzittenden maakt een reis van 2000 iaar in de toekomst en landt op een onbekende pla neet. De beschaving op die pla neet schijnt een gevolg te zyn van een soort omgekeerde „Darwin-theorie," de mensen zijn er de dieren en de apen de „mensen." Het kost de tenslot te als enige van de ruimtevaar ders overblijvende Charlton Heston heel wat moeite om de apen te bewijzen dat hij geen dier is. Als hij er eindelj/k in is geslaagd vraagt de bioscoopbe zoeker zich af of dat nog wel belangrijk is. Van het begin af rekent Schaffner af met de Ameri kaanse samenleving. Via tal van scherpe opmerkingen in een overigens nogal zoetsappi ge dialoog en het bekende plan ten van een vlaggetje maakt hy van Heston een anti-Ameri kaan. De climax bewaart Schaffner echter (na een mid denstuk met verwijzingen naar rassendiscriminatie. militaris me en pacifisme) tot het eind. De alleen overgebleven Heston ontdekt na zijn vlucht uit de apensamenleving de resten van de voorbije menselijke cultuur: een gebroken Vrijheidsbeeld dat eens de havenmond van New York sierde. Kosten noch moeite zijn ge spaard om van de „Apenpla neet" een film te maken, die De omgekeerde wereld in „De Apenplaneet". De aap op de foto is een mens, die zijn dieren, mensen op de foto, aan het lijntje houdt. De ..dieren" zijn Carlton Heston en Linda Harrison. naar vorm en inhoud niet te kort schoot (de grimeurs kre gen alleen al een budget van een miljoen dollar). Schaffner is daar echter niet helemaal in ge slaagd. Ondanks prachtige op namen en leuke vaak voor de hand liggende maar soms ook spitse gi-apj.es zyn er momen ten dat de bioscoopbezoeker zich verveelt. Het is allemaal een beetje te perfect, zonder de echte emotionaliteit. De conclu sie ligt voor de hand: regisseur Schaffner heeft met de „Apen planeet" vooral aangetoond dat ook een satire op een Ameri kaanse samenleving aan ty pische Amerikaanse foutjes mank kan gaan. „Lieftlesdossier" CAMERA „Liefdesdossier" van een telefoniste", de tweede grote film van de Joegoslavische regisseur Dusan Makave jew, gaat de tweede week in in het theater aan de Hogewoerd. Op bijzondere wijze belicht hij ver dwenen van een tedere liefde, tenslotte eindigende in een tra gische moord. Deze sterk con trasterende facetten van het leven worden op een aanvaard bare manier weergegeven in deze film.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 18