Wil De Gaulle staatsgreep Leeuw valt Fin aan Levensteken vermiste onderzeeër Gé VERHOOG JAMIN Yvonne Paul iv<>er terug op Schiphol FRANSE PRESIDENT SPR AK MET HOGE LEGEROFFICIEREN lDE GAULLE OP 'elysee terug lid meer van de jjartij STUDENTEN IN MADRID ACTIEF VRIJ ZONNIG Eerste slachtoffer in Arnhem (9uc/ ^ÏUeuivo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 MEI 1968 No. 32496 DAGBLAD directeur E A E vaxi LMshoecfc loofüredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15.75) f4,45 per maand (bil vooruitbetaling) losse nummers 0,25 Witte Singel l, Lelden - Giro no 57055 TelefooD Directie en Administratie: 25041; Redaotle 21507 (Van onze correspondent PARIJS (GPD) Generaal De Gaulle, gisteren nogal mysterieus uit Parijs vertrokken, is pas vanochtend in alle vroegte aange komen in zijn buiten Colombey-les-deux-Églises. Gisteravond heeft hij in de garnizoensplaats Mulhouse eerst een lang gesprek ge voerd met zijn zwager, generaal Beaussieuen andere hoge staf officieren. )e bange vraag, die na het bekend worden van deze ontmoeting, van ochtend l'arijs bezighield, is nu: loopt de generaal met het plan rond zichzelf weer onbeperkte vol machten toe te kennen? Het be faamde artikel zestien uit de grondwet zoo namelijk in de hui dige pre-revolutionaire situatie voor hem de mogelijkheid openen met het legei en de politie te gaan regeren. flet spanning wordt nu de rede af gewacht, die premier Pompidou vanmiddag om half zes in de Na tionale Vergadering zal afsteken. Welke kansen zijn er nog om langs parlementaire weg de crisis tot een oplossing te brengen? En wat een andere aanpak betreft nie mand ziet hoe de generaal met ma chinegeweren en tanks de tien mil joen stakers zou kunnen verplich ten het werk tegen hun wil te her vatten. eerste demonstratie van trouw aan het staatshoofd, die ze vandaag op de Place de la Concorde zouden organiseren Indien De Gaulle, die aan het einde van de morgen weer in Parijs werd terugverwacht, in derdaad mei het artikel 16 zou spelen, dan ziet men niet hoe een openlijke en gewelddadige worste ling tussen rechts en links nog zou kunnen worden ontlopen. De eerste moeilijkheden rond deze demonstratie hebben zich al voor gedaan. Het gaullistische dagblad „La Nation' is vanochtend niet verschenen. Het technisch perso neel weigerde de editie van de per- sen te halen waarin voor vanavond de betoging op de Place de la Con corde werd aangekondigd Amerikaanse marine dat redding wellicht mogelijk was als de ..Scorpion" in ondiep water niet te ver van de Amerikaanse oost kust in moeilijkheden was geraakt zonder dat daarbij de huid was be schadigd en als de lucht kon wor den vèrverst. Zes andere stations hebben het radiosein van de ver miste onderzeeboot ook gehoord, zeiden marine-autoriteiten. De boodschap is vannacht om 01.28 Ned. tijd opgevangen. Ook de bedoelingen van de commu nisten zijn trouwens niet zo erg duidelijk. In een geïmproviseerde toespraak, drie keer herhaald over Gaullisten at de gaullisten zich nog niet ge wonnen geven, bewijst ook hun 'Vanmiddag •adiorede PARIJS (AP, AFP) President ie Gaulle is vanmiddag op het Ely- lée teruggekeerd voor de kabinets- ergadering, welke over zijn eigen olitieke toekomst en die van de re- ering zou kunnen beslissen. De Gaulle vertrok omstreeks 11 lur Ned. tijd, de helikopterreis naar •arijs duurde twee uur. Om drie lur begon de vergadering van de linisterraad. In Parijs is vanmiddag bekendgc- naakt dat president De Gaulle na floop van de kabinetsbijeenkomst en radioboodschap tot het Franse iwlk zal richten. Het feit dat het staatshoofd zich alleen per radio en niet ook per te- evisie tot het Franse volk zal ricb- en. weerspiegelt volgens alle waar nemers het spoedeisende en belang- •ijke karakter van de boodschap. Het tal de eerste maal zijn dat De Gaulle alleen van de radio gebruik maakt. Een televisie-uitzending zou enige uren voorbereiding kosten. De bijeenkomst van het kabinet tal, naar verluidt, slechts kort duren. SCHIPHOL (ANP) Yvonne Paul, nog steeds in dezelfde blauwe regen jas is vanochtend onverwacht terug gekeerd op Schiphol. De 39-jarige vrouw, die over de Nederlandse na tionaliteit beschikt, en die al 'n jaar j lang verwoede pogingen doei om naar New York terug te keren, arri- I veerde in een iijntoestel van Pan American uit New York en weigerde 'prompt de luchthaven af te gaan. Haar was in New York voor de der de maal door de Amerikaanse immi gratiedienst de toegang tot de V.S. geweigerd. Mej Paul blijkt er nl. toch in geslaagd te zijn opnieuw aan boord var. een vliegtuig te stappen met be stemming New York zonder over het vereiste toelatingsvisum te beschik ken Na maandenlang op Schiphol te hebben gebivakkeerd vertrok ze op 28 maart van Schiphol naar Parijs om daar haar geluk te beproeven. Twee maanden heeft ze in Frankrijk verblijf gehouden, waar precies is niet bekend. Toen de staking uitbrak en de gro te vliegvelden bij Parijs gesloten werden, leek haar kans helemaal miniem, maar 25 km ten zuiden van Parijs bleef een militair vliegveld opereren. Ook enkele vliegtuigen van de burgerluchtvaart mogen er lan den. Die kans heeft Yvonne weten te be nutten Ze meldde zich er op 28 mei met een geldig reisbiljet, haar Ne derlandse paspoort, met haar oude verblijfsvergunningen voor New York en ze slipte door de oppervlakkige controle hëen. 's Avonds laat arriveerde de ma chine op Kennedy Airport. Yvonne liep prompt tegen de lamp. Aange zien er geen vlucht terug naar Parijs was, zette men haar gisteravond op het eerste het beste lijnitoestel van Pan American, dat naar Nederland vertrok, het land, waarvan Yvonne de nationaliteit heeft. De immigratiedienst stuurde een eigen agent plus een vrouwelijke be geleidster met haar mee naar Neder land. Wel protesteerde Yvonne hevig toen ze naai* de machine werd ge leid. maar overigens was ze wel ge dwee. Ze maakte de reis in de eerste klasse van het toestel. Op Schiphol begon het lieve leven opnieuw, precies als vorig jaar ok tober: Yvonne weigerde de luchtha ven te verlaten en eiste van Pan Am. dat men voor een visum voor haar zou zorgen. Zij weigerde ook gebruik te maken van een mogelijkheid door te vliegen naar Parijs. cie radio, die haar gehoorzaamheid Arbeiders voor de Renault- aan de regering ook heeft opge- fabrieken voeren het spandoek zegd, verklaarde gisteravond Pier re Mendes-France. dat hij bereid was de leiding van een linkse over gangsregering op zich te nemen. Een uur later lieten de communis ten in bedekte termen al weten niets van een nieuwe „redder" te willen weten. Zij blijven op een volksregering aan sturen. waarvoor Mitterrand van zijn kant zijn medewerking echter heeft geweigerd. Aangezien de communisten hun hoop op een ge meenschappelijke regering samen met de federatie af moeten schrij ven. zou ook door hen kunnen wor den gepoogd via een staatsgreep en de massale druk van de straat de macht in handen te krijgen. Kruispunt Vanmorgen slond Frankrijk op het kruispunt. Links en rechts openen ..Poursuivons Paction(Zet de actie voort), tot wanneer en met welk gevolg, vraagt heel Frank rijk zich op het ogenblik af. 4ich de wegen voor een staatsgreep, terwijl rechtuit de parlorm-utaire weg der legaliteit niet zo heel veel uitzicht meer lijkt te bieden. Want ontbinding van het parlement, waarop sommige gaullisten hebben aangedrongen, zou het probleem, hoe het land tot de volgende ver kiezingen bestuurd moet worden, al evenmin kunnen oplossen. Vanavond, als de beslissing van De Gaulle bekend is gemaakt, zal men weten welke weg Frankrijk op dit beslissende moment inslaat, terwijl men slechts vurig kan hopen, dat in de komende uren de wijsheid zal zegevieren. Zie voor een algemene beschouwing over de toestand in Frankrijk na het vertrek van De Gaulle pag. 2. W^^IIINGTON (Reuter) De met 99 opvarenden vermiste Ameri- k lanse kernonderzeeboot „Scor pion" heeft een levensteken gege ven. De Amerikaanse admiraliteit heeft gisteravond meegedeeld dat een patrouille-vliegtuig ten oosten van Norfolk in Virginia een radio boodschap heeft ontvangen, waar van de code is geïdentificeerd als afkomstig van de vermiste kern- ondprzeeër. die maandag niet vol gens de opgegeven tijd in de thuishaven Norfolk binnenliep. De commandant van de vloot heelt JV.. alle opsporingsvaartuigen onmid- 1 "t/l i/l/l dellijk naar het gebied gedirigeerd waar de boodschap werd opgevan- gen. dat is ongeveer 110 mijl ten 1 oosten van Norfolk. De boodschap was een algemene op- I roep aan de op de betrokken fre- j quentie luisterende stations Jalle stations op dit net, dit is de „Scorpion." De rest van het be richt was verminkt. Dit onver wachte levensteken kwam enkele uren nadat de marine de 3075 ton WENEN (DPA) Dc voormalige Tsjechoslowaaksc president en par tijleider Novotny is vannacht door het centraal comité van de commu nistische partij als lid van de partij en van het centraal comité geschorst. metende onderzeeboot met ztin op- H" "nlraal rondte hjfatem, b«- eengekomen onder leiding van de varenden als officieel vermist had gemeld teneinde de familieleden van de bemanning financieel te kunnen steunen. Het laatste radiosein was 21 mei ontvangen toen de „Scorpion" ter hoogte van de Azoren voer en meldde zes dagen later om 18.00 (pl. tijd) in Norfolk te zullen aan komen. Toen het schip niet in de thuishaven arriveerde, werd na enkele uren het sein „onderzee boot overrijd" gegeven en kwam een uitgebreide speuractie op gang. Onderzeeboten, oppervlakte schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse marine gingen de 2100 mijl lange route afzoeken waarlangs de „Scorpion" naar de thuishaven zou varen. Hoewel de hoop dat schip en be manning nog te redden zouden zijn steeds kleiner werd. zei de j nieuwe partijleider, Doebtsek. De leiders van de progressieve koers i Tsjecho-Slowakije hebben reeds lange tijd aangedrongen op de ver wijdering van de „conservatieve" ele menten uit de partijleiding. Dit kan echter alleen door een vergadering van het centraal partijcomité ge schieden. Waarnemers menen dat de nieuwe partijleiding besloten heeft om No votny en andere vooraanstaande .conservatieven" door schorsing bui tenspel te zetten, tot hun rol in de politieke processen uit het verleden duidelijker geworden is. Novotny werd in december vorig jaar als par tijleider vervangen door Doebtsek en in maart van dit jaar diende hij zijn ontslag als president in. MADRID (DPA) Sterke poli- ic-eenheden hebben gistermiddag de ilosofische faculteit van de univer- iteit van Madrid ontruimd, nadat iet gebouw door studenten was be et en gebarricadeerd. Een groot aantal studenten werd gearresteerd voor een verhoor. In de niddag waren ongeveer duizend stu- enten in de faculteit bijeengeko- nen voor een vergadering zonder toe- temming. Daarop werd door ver scheidene sprekers de voorgenomen cademis' hervorming scherp aan- evallen en onvoldoende genoemd 'oen de politie het gebouw omsingel- le begonnen de studenten met stenen e we'-nen en de politie uit te jouwen let verkeer in de betrokken wijk was iee uren gestremd. De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond. Droog en vrij zonnig weei met een matige tot vrij krach tige wind tussen noordoost en oost Dezelfde miuüagtemperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.40 uur) 31 MEI Zon op: 4.27 uur; onder: 20.49 urn- Maan op: 7.14 uur: onder: 0.18 uur Hoogwater te Katwijk te 5.32 en 17.55 uur, laagwater te 1.23 en 13.41 uur kes Dit auxnmei bestaat alt 28 paginal Argentinië loont interesse voor „Karei Doorman" DEN HAAG (GPD) De Argen tijnse marine heeft belangstel ling voor overneming van de „Karei Doorman", als dit vliegkampschip be gin 1970 door de Koninklijke Marine uit dienst wordt gesteld. De tweede marineattaché van de Argentijnse ambassades in Londen en Nederland. J. C. Martinez heeft het schip deze eek in Den Helder bekeken en zich uitvoerig laten voorlichten over de gebruiksmogelijkheden en over de te kortkomingen van het begin deze maand door brand geteisterde schip. Het bezoek stond niet in verband j met deze brand Het was reeds voor die tijd afgesproken, maar is er wel I enige weken door uitgesteld. De Kon Yvonne Paul verlaat op Schip- Marine legt hier de nadruk op om dat staatssecretaris A van Es nog geen beslissing heeft genomen over het al of niet repareren van de on klaar geraakte brandei-installaties. Officieel geldt nog altijd de datum van januari 1970 als de eerste ter mijn, waarop het schip voor gega digden beschikbaar komt Er is ech ter reeds de verwachting uitgespro ken, dat het niet meer gerepareerd zou worden. In dat geval zou het eer der kunnen worden afgestoten. Van de zijde van de Argentijnse ambassade wordt opgemerkt, dat nog geenszins vaststaat dat Argentinië tot de aanschaffing van 'n dergelijk kostbare bodem wenst over te gaan Bovendien heeft men, zo wordt ge zegd, ook contacten met andere lan den. hol de kamer van de marechaus see. Steun aan <le franc gestaakt BAZEL (AP) De Bank voor In ternationale Betalingen heeft van daag bekend gemaakt, dat het „voor lopig" alle interventie om de Franse tranc te steunen heeft gestaakt. Een zegsman van de bank (BIS) zei dat dit besluit overeenstemde met een verzoek van de Banque de France. Tegelijk hebben een aantal grote Zwitserse banken de officiële handel in de Franse franc gestaakt. ARNHEM (AM') In het onlangs ia Arnhem geopende leeuwenpark, dat behoort bij Burgers Dieren park, is gistermiddag de 27-jarige Finse toerist O. Korkonen door een leeuw uit zijn auto gesleurd en ernstig gewond. Volgens de direc tie van het park had de Fin bij het binnenrijden van het park ge toond. de «n het Duits tot hem gerichte voorschriften te hebben be grepen. Desondanks zou hij bij het fotograferen van een leeuw uit het geopende raampje hebben geleund waarna een andere leeuw hem van achteren aanviel en naar buiten sleurde. Doordat inzittenden van andere au to's onmiddellijk begonnen te claxonneren werd de in Landrovers rondrijdende wacht gealarmeerd. Met schuimblussei s en waarschu wingsschotten wist men de beide leeuwen van de man te verdrijven waarbij, aldus de directie. de man de tegenwoordigheid van geest heeft gehad om zich roerloos te houden zodat de leeuwen hun aan dacht uitsluitend richtten op de parkwachten. Nadat de Fin was ontzet werd hij met grote spoed overgebracht naar het gemeenteziekenhuis, waar men ernstige hoofdwonden en vlees wonden verspreid over het lichaam constateerde. Directeur Anton van Hooff: „Als zo n man gaat bewegen gaat hij eraan. Als een leeuw zijn prooi „dood" heeft doet hij niets anders meer dan hem beschermen tegen de an dere leeuwen". De snel aanwezige redders hadden bewondering voor de koelbloedigheid van de Finse toerist. Zfjn echtgenote, die bij hem in de auto zat bleef ongedeerd. De mai bleek een speciaal geconstrueei de auto te hebben, omdat hij gedeel telijk invalide is. Een lichte druk op het portier is voldoende om de deur te openen. Tijdens de aanval verloor de man zijn bril, polshorloge en zijn schoe nen. Hij is tijdens de aanval der roofdieren en ook gedurende zijn ontzetting door de parkwachters, niet buiten bewustzijn geweest. Het slachtoffer, die in Finland bij een krant werkzaam is, was samen mei zyn vrouw op vakantie in Nederland en kampeerde in Doorn. Het tweede leeuwenpark „Beekse- bergen" (ten zuiden van Tilburg) zal niet zoals aanvankelijk de be doeling was aanstaande zaterdag ADVERTENTIE UW SLAGER Gemest kalfsvlees - vers Hollands lamsvlees. Vacuum verpakte vleeswaren, eigen fabrikaat. Gebraden runderlappen - varkens lappen - gehaktballen, eigen fabrikaat, in blik. uw POELIER stukken - gegrilde kuikens - voor verse braadkuikens - braad- baby kalkoenen. DOEZASTR. 41—39 - TEL. 21415 ADVERTENTIE voor het publiek worden openge steld maar op eerste pinksterdag Door het leeuwenpaik. dat een op pervlakte heeft van 40 ha. is een weg aangelegd van 3-1/2 kilometer lengte. Doorlopend zullen minimaal 40 leeuwen in het park leven. Af hankelijk van de drukte zal men De leeuw likt zijn beK af als of hij de schoen van de toerist, welke hij tussen de poten houdt neklemd. een lekker hapje vindt. eemiddeld drie kwartier in het park verblijven. De eerste leeuwen kregen gisteren de kans wat te wennen. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 29 Mei 1868: Uit Houtenisse wordt van 25 Mei gemeldGisterenoch- tend tusschen 6 en 7 uren is j onder de gemeente Stoppel dijk een moord gepleegd op een 18-jarige vrouwspersoon- De buit bedroeg slechts f 0,30. De vermoedelijke schuldige is gearresteerd De Bad-inrichting op de Bloemmarkt zal aanstaande Zondag en Maandag wegens noodwendige restauratie, ge sloten zijn. J. W. F. Couvée. <G»(£CK9Cg0t<9C£cK9C)gcK&<^^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1