Toonkunst- Orkest maakt weer sprong voorwaarts Aristo n veilig idee Beter met Gmsboter Orgel Improvisatie Concours te Bolward Minister Klompé gul met schenkingen Concert in Lakenhal: WÊm I INTERTEST I om op wyers te bouwen kunst laleiöos'coop Nieuw kerkorgel voor de Geref. Gemeente te Lissc Drie jaar voor verduisterin 4V en bigamie Vier ton voor nabestaanden slachtoffers van brugramp in Curacao Surinaams viool-ster? Grieks bewind ontslaat 30 rechters DONDERDAG SO MEI 1968 IBTDSOH DAGBLAD PAGINA It ADVERTENTIE i LEIDEN In het Leidse concertleven neemt tegen het einde van het muziekseizoen de laatste jaren onder de actieve en sti mulerende leiding van Henk Briër ook de uitvoering van het Toonkunst-orkest, g eheel bestaande uit buitengewoon verdien stelijke amateurs, een belangrijke plaats in. Wij hebben er ons gisteravond tijdens het concert in de Grote Pers van de Laken hal van kunnen overtuigen, dat dit ensemble opnieuw een grote sprong voorwaarts heeft gemaakt en met een programma voor de dag kwam, waarvan het klinkend en mededelend resultaat tot grote waardering aanleiding kon geven. Wat daarbij onmiddellijk opviel was I de punctuele accuratesse, de warme en nobele klank, het realiseren van de partituurlyke gegevens ver boven j louter de noten uit en het strikte op volgen van de duidelijke intenties van een dirigent, die met zyn amateurs niet hoger wil grijpen, dan wat zij technisch aan kunnen. Uit de reeks van 12 concerti grossi van Handel was de keuze gevallen op opus 3. no 2 in Bes gr. t.. met een welklinkend concertino onder aanvoe ring van concertmeester ir. Den Her der, die over een vaste streek en een bloeiende toon beschikt. Dat een der blazers van dit orkest zy treden te genwoordig meer en meer op de voor grond namelijk de hoboïst Han Ka- paan in het melodieuze Largo zyn ex cellente toon kon uitzingen, droeg sterk bij tot het welslagen van een re- produktie, waarin de snelle delen, in hun kernachtige ritmiek niets van hun suggestieve zeggingskracht inboetten. De onvermoeibare Telemann schreef een concert voor altblokfuit. fagot en strykers, met een Grave als muzikaal hoogtepunt. Hoewel wij persoonlijk de combinatie altblokfluit en fagot niet ideaal vinden de timbres diverge ren naar o nze smaak te sterk le verden Hans Verkade (blokfluit» en Peter de Wit 'fagot) hierin 'n krani ge prestatie, met een geacheveerd be geleidend orkest. Vooral de eerste trof door haar genuanceerde voor dracht. Confrontatie met het Concerto grosso op 3, no. 2. door Pieter Hellen- daal in 1758 in Londen geschreven. ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN TAPIJT Dirigent en solisten tijdens het gisteravond gehouden concert van het Toonkunst-Orkest V.l.n.r. Han Kapaan (hobo), I Bas de Jong (klarinet), Henk Briër (dirigent). Peter de Wit (fa- got) en Hans Verkade altblok- 1 fluit. (Foto LD/Holvast) I deed ons opnieuw beseffen, dat deze componist, die eenmaal als student in het register van de Leidse Universi teit stond geschreven, een eminent musicus geweest is, wiens gedegen werken het ontrukken aan de verge telheid alleszins waard zijn. Hellen- daal moge dan veel tijdens zijn ver blijf in Italië van Tartini geleerd heb ben en een groot bewonderaar van Handel geweest zijn, toch heeft zijn muziek ook ,n geheel eigen karakter. Het laatste deel van zijn concert, de j bekende Bourrée, behoort tot de pare- 1 len v. de muziekliteratuur. Ook hier- j in gaf 't Toonkust-koor het bewijs met de partituur volkomen vertrouwd te zijn. Cambridge, waar Hellendaal een aantal jaren woonde, zal indertijd plezier aan hem beleefd hebben! Het is te betreuren dat zo weinig composi ties van hem bewaard zijn gebleven. Een van de meest geliefde repertoi renummers blijven de bekende Varia ties en fuga op een zangerig thema van Johann Kühnau. waarmee Hen drik Andriessen, zo hij niets anders geschreven had. al volop naam ge maakt zou hebben. Vijf variaties, die de grondigheid, waarmee de compo nist tewerk ging. duidelijk onderstre pen. Ondanks de oude stijl onderkent men ook nieuwe vondsten, met de doorzichtige fuga als climax. In alle helderheid heeft het orkest deze voor treffelijk geëxposeerd. X X X Ten besluite een verrukkelijke ..uit smijter": Hugo Godron schreef een onder frans-impressionistische in vloed staand, speels Concerto grosso voor klarinet en strijkorkest, zó aan- I stekelyk, spiritueel, melodieus en op- gewekt van inhoud dat men de hoofd- i zaken ervan al fluitend mee naar huis I draagt, zelfs op een avond van intens I beklemmende politieke spanningen. Vraag echter niet hoeveel dit luch tige, ook ritmisch stuwend- werkje van de amateur-vertolkers eist, in het bijzonder ook van de solist Bas de Jong, die markant en trefezker zyn kostelijke partij met fraaie toon blies. Het stemde tot be- en verwondering, hoe soepel en harmonisch de samen werking hier blijkbaar moeiteloos en gracieus verliep. Met dit al: hoeveel beter zou alles tot zijn recht zijn gekomen in een an dere zaal dan de uitstekend bezette Grote Pers, waarvan de akoestiek voor uitvoeringen als deze bepaald hoogst ongunstig is. Dat moet toch wel een domper op aller enthousiasme, waarvan zo veel vuldig blijk gegeven werd, gelegd heb ben. En hoeveel méér hadden ook de toehoorders kunnen genieten H. v. d. WATER Juwelier, horloger. Haarl.straat 181, Leiden L. VAN DUYN Juwelier, PRINCESTR. 15. KATWIJK AAN ZEE PIERROT Juwelier, horloger LEIDEN MAARSMANSST. 21 TEL. 20778 Fa. MATTH. BRINKS SCHOOLSTRAAT 41 - VOORSCHOTEN Fa. MATTH. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT 126 LEIDEN N. BINK Juwelier, horloger. HOOIGRACHT 45 - LEIDEN Zaterdag 8 juni wordt in de oude Martini-kerk te Bolsward het nationale orgel-improvisatie-concours 1968 gehouden, een belangrijk gebeuren. Belangrijk, omdat een ieder, die zich voor orgelspel interesseert, wéét, dat in Bolsward de beste jonge im provisatoren van Nederland worden gepresenteerd, organisten die door een nauwkeurige selectie naar voren zijn gekomen. Via het nationale concours, als traditie wellicht een unicum in de wereld, brachten verschillende jonge kunstenaars het tot inter nationale conqoursen (Haarlem bijvoorbeeld) en gingen daar niet zelden met hoge, zo niet de hoogste eer strijken. Met andere woorden: Bolsward werd een begrip in „orgelend" Nederland, een soort graadmeter voor het aanwezige talent. Het nationale orgel-improvisatie concours is ook een luisterrijk gebeu ren. In de Martini, één van de mooi ste kerken van het Noorden, staat een uitstekend Hinsch-orgel en een modern Vierdag-koororgel. Tijdens het concours worden beide bespeeld, zodat er een gave vorm van afwisse ling bestaat en de bezoeker ook „visueel" aan zijn trekken komt. Bo vendien verbreden de muzikale in drukken zich nog aanzienlijk door het optreden van de bekende alt Aafje Heynis, wier zang door verschillende vormen van begeleiding zal worden ondersteund. Geen eentonige, door louter orgel spel in uitgekiende trant beheerst dit concours dus, doch een afwisse lend geheel, dat ook de minder theo retisch ingestelde muziekliefhebber zal aanspreken. De organiserende stichting, die veel werk verzet om al les op rolletjes te laten lopen, bemint namelijk wel het niveau dat het concours groot maakte! maar niet de droogheid. Vandaar dat zij ook graag van een muziek-„feest" spreekt. De jury bestaat uit de heren Klaas Bolt, Jan Mul en George Stain. Op de orgelbanken komen: Jan Jonge- pier, organist van de Grote Kerk te Purmerend, die cum laude het diplo ma orgel B haalde en het solisten-di ploma. Hy verwierf vorig jaar de Eugène Calkoenprys, Op het ogen blik studeert hij voor de Prix d'Ex- cellence. Anco Ezinga uit Ilaaren be haalde eveneens cum laude zyn or gel B en is eveneens bezig met de Prix d'Excellence. Kees van Houten bespeelt het grote Robustclly-orgel in de Lambertus-kerk te Helmond. Hij bezit het einddiploma van het Tilburgs conservatorium, conserteer- de in binnen, en buitenland en be haalde improvisatie- en interpretatie- prijzen te St. Albans (Engeland) en Arnhem. Jan Jansen won in 1966 de koraalprijs in het Bolswarder con cours. Hij bezit het diploma orgel B. Hoge prijzen op kunstveiling DORDRECHT (ANP) Op de zo- merveiling van kunst en antiek bij Mak in Dordrecht werd voor een schilderij van Cornelis Springer uit 1889 f 24.000 betaald. Een werk van Philips de Koninek „Heuvelachtig landschap" bracht f 21.000 op. De .Zeeslag bij La Hoquel" van Willem van de Velde de Jonge ging voor f 13.000 weg en een stilleven van Jan Davidsz de Heem voor f 5000. Bij de moderne schilderijen bracht een werk van Teofile de Bock f 1500 op en „Zeegezicht met Sche- veningse vissersvloot" van H. W. Mesdag f 3000. Een aquarel van Mes dag bracht slechts f 340 op. Onbe grijpelijk laag was de prys van een gesigneerde krijttekening van Arie Scheffer, n.l. f 30.—. De tekening „Voddenraper te Parijs" van de over leden Kees van Dongen ging' voor f 1700 van de hand. Er was voor deze veiling veel be langstelling van de zijde van Engelse en Duitse kunsthandelaren. Pan-piaiioconcours voor studenten Tweede prijs voor Leidse AMSTERDAM (ANP) De eerste prijs op het jaarlijkse Pan-piano- concours voor studenten, gisteren in Amsterdam gehouden, is gewonnen door K. L. Leenders uit Amsterdam. Mejuffrouw B. Ackermann (Leiden) kreeg de tweede prys. Derde werd W. J. T. Zabel (Amsterdam). De beide eerste winaars, die een wisselbeker ontvingen, spelen vrijdag op het slotconcert in het Concertge bouw in Amsterdam, waarmede het gehele Pan-concours, waaraan stu denten uit alle universiteitssteden deelnamen, wordt afgesloten. Mulisch en Kassies spreken op politiek concert AMSTERDAM (ANP) Tydens j het politieke experimentele concert, dat vanavond om half tien in Carré te Amsterdam zal worden gehouden, zal Jan Kassies, directeur van de Amsterdamse Toneelschool, spreken over de culturele revolutie. Harry Mulisch zal in de loop van 't concert een politieke verklaring afleggen. Dit heeft de produktielelder van de „werkgroep concerten van nieuwe Nederlandse muziek" meegedeeld. Het concert zal, onder leiding van Edo de Waart, worden uitgevoerd door een mobiel ensemble van 43 in strumentalisten waaronder het Ne derlands Blazersensemble, de slag werkgroep Amsterdam en het Neder lands Strijkkwartet. Ten gehore zul- len worden gebracht drie wereldpre mières van Peter Schat, Louis An driessen en Mis ja Mengelberg. Mede werking wordt verleend door de stu dio voor elektro-instrumentale mu ziek Steim De concerten worden herhaald op 6 juni in Rotterdam (De Doelen), 9 juni in Den Haag (Circustheater», en 14 juni in Eindhoven (Stads schouwburg). Geschikt voor de gehele litteratuur LISSE Zeer binnenkort zal de Geref. Gemeente te Lisse voor haar kerkgebouw aan de Tulpenstraat een nieuw orgel rijk zijn en in gebruik kunnen nemen. Het orgel dat in de kerk dienst heeft gedaan vanaf '34 was als „versleten" te beschouwen, terwijl ook het systeem niet meer aan de tegenwoordige eisen voldeed. Het oude orgel had twee klavieren met vrij pedaal. Het orgel dat nu bijna gereed is heeft drie klavieren met vrij pedaal, een belangrijke aanwinst dus! Het orgelfront verschilt totaal met het oude orgel en maakt een voor name indruk. Het orgel is gebouwd in een geheel massief sipo-mahonie kast. De frontpypen van het Hoofd werk zijn van 80 tin en de beide zijvelden van het pedaal van gevlamd rood koper. Tesamen is het e en prachtig geheel en een sieraad voor deze mooie kerk geworden. De 3 kla viersspeeltafel staat tussen de Rug- en Hoofdwerkkast opgesteld, waar door de organist, ten aanzien van de gemeentezang, een goede controle heeft over zijn spel. De omvang van de klavieren is van C-g3 is 56 toet sen en die van het pedaal is van C-fl is 30 toetsen. De 41 registers zijn gemakkelijk bereikbaar en zeer overzichtelijk opgesteld. Het orgel heeft ruim 1800 pijpen, waarvan de grootste plm. 5 meter lang is en de kleinste 1 cm. De pijpen van het 3de klavier staan in een zgn. „Zwelkast", waardoor het mogelijk is om van uiterst zacht geluid geleidelijk over te gaan naar sterker geluid. De hele opzet van dit orgel is naar de bedoe ling van de orgelcommissie, dat het instrument moet zijn: 1ste. geschikt voor de begeleiding van de gemeente zang: 2de. geschikt voor het spelen van de gehele orgellitteratuur, dus niet alleen Bach en zyn voorgan gers. maar bijv. ook César Franck. De Vox Celeste op het zwelwerk is dus bewust gedisponeerd: wie het re gister niet gebruiken wil kan het zon der bezwaar dicht laten, terwyl nie mand er hinder van heeft. Cj o LEEUWARDEN iGPD» De rechtbank in Leeuwarden heeft een 48-jarige uitvoerder uit Drachten ver oordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek van het op 31 ja nuari begonnen voorarrest. De eis in deze zaak luidde: twee jaar en zes maanden met aftrek. Verdacfhte werd schuldig bevonden aan een in 1966 gepleegde verduis- 'tering van f 50.000 ten nadele van een aannemingscombinatie waar voor hij als uitvoerder werkte by de aanleg van de aardgasleiding tussen Zuidlaren en Hindelopen. Na de ontdekking van zyn manipu laties was de verdachte gevlucht naar het Verre Oosten, waar hij in Thai land enkele diefstallen pleegde ten nadele van een Nederlandse familie, die hem als uhisvriend haar vertrou wen had geschonken. Voorts was de verdachte schuldig bevonden aan bi gamie. In juli van het vorig jaar huwde hij de 19-jarige dochter van een Thaise arts, terwyl hij in Ne derland is getrouwd en thans vader van zes kinderen is. ADVERTENTIE MIDDELBURG (GPD) Voor de nabestaanden vam de slachtoffers van de brugramp op Curasao is een bedrag van 400.000 Antilliaanse gul dens vrijgekomen. Dit bedrag is ter beschikking gesteld door de plettery Enthoven in Delft. Het doel is de in- komensvermindering in de gezinnen van de nabestaanden tegen te gaan. De uitkeringen die op basis van deze tegemoetkoming worden ver leend, laten volledig buiten beschou wing de vraag van aansprakelijkheid en laten onverlet ieder recht op vor dering tegenover degenen die op welke grond dan ook enige verplich tingen t.o.v. de nabestaanden zullen hebben. Van de op 6 november vorig Jaar omgekomen zes Nederlanders woon den er vier in de gemeente Vlassin - gen, één in Gorinohem en één in Werkendam. Bij de brugramp aan de St. Annabaai kwamen ook negen Antülïanen om. Van de 400.000 Antilliaanse guldens gaat 240.000 gulden naar de Antil liaanse nabestaanden en 160.000 gul den naai- de Nederlanders. Over de wyze van verdeling en uitkering van het Antilliaanse deel van de tege moetkoming wordt op Curacao be slist. AMSTERAM (ANP) De jonge Surinaamse violist John Helstone, leerling van Jo Juda aan het Am sterdamse conservatorium, heeft David Oistrach voorgesteld. Deze grote kunstenaar was zeer en thousiast en heeft schriftelijh verklaard: „Ik heb een jonge vio list beluisterd, John Helstone, die bijzonder bij mij in de smaak viel door zijn uitgesproken muzikali teit, zijn grote technische vermo gens, zijn innerlijk temperament en zijn edele smaak. Zijn spel on derscheidt zich ook door zijn feil loze intonatie en goede ritme". ATHENE, KOPENHAGEN (Reu ter) Het Griekse militaire bewind heeft gisteren dertig vooraanstaande rechters ontslagen. Onder hen zijn de president van het hooggerechts hof, Mavromichalis en vyf leden van dat hof. Als reden is opgegeven, dat hun politieke overtuiging onverenig baar is met hun positie. De 30-jarige voormalige persatta ché van de Griekse ambassade in Kopenhagen, Mavrogenis, heeft zelf moord gepleegd door zich in heft hoofd te schieten. Dit is door de po litie in Kopenhagen meegedeeld. Ma vrogenis was gisteravond in een boa by d e Deense hoofdstad gevonden. Hij werd sedert dinsdagavond ver mist. In kringen van de Raad van Euro pa verwacht men dat er een speciale onderzoek-commissie naar Grieken land gezonden zal worden, alvorens er een eindbeslissing komt in do Scandinavisch-Nederlandse klacht» tegen Griekenland. Een uit zeven le den bestaande subcommissie van de commissie voor de rechten van de mens in de Raad van Europa houdt zich op het moment met de klachft bezig. Arias uiteindelijk president Panama MEXICO (DPA) Tot president van de anderhalf miljoen inwoners telende Midden-Amerikaanse repu bliek Panama is oppositieleider Aria gekozen. Toen 70 procentv an de stemmen geteld was, verklaarde de leiding van de verkiezingen Aria tot overwinnaar. De 67-jarige arts iso ok in 1940 en 1949 tot president gekozen. Bei de keren is hy voor de afloop van zijn ambtstermijn ten val gebracht. Zijn ambtstermijn van vier jaar be gin to p 1 oktober, wanneer de hui dige president Robles heengaat. Arias werd bij de verkiezingen ge steund door een roaltie van vijf par tijen, de „Nationale Unie". i Een nieuwe lente en een nieuwe haring. En boter op uw knapperige toast. Chef d'oeuvre als hors d oeuvre: savoureer die pure smaak van zeebanket plus heuse boter. Herdenking F. W. Raiffeisen UTRECHT (ANP) Tijdens een herdenking van de 150ste geboorte dag van Freiderich Wilhelm Raïffei sen, vanmiddag in de Julianahal in Utrecht, heeft minister Klompé (CRM) aan de landelijke federatie paardrijden gehandicapten een dota tie van f 125.000 oveihandigd. die beschikbaar is gesteld door de „Stich ting 150 jaar Raiffeisen". De stich ting is opgericht door de Centrale Raiffeisenbank in Utrecht en de plaat selyke banken van deze instelling. Ter gelegenheid van de 150e geboor tedag van F. W. Raiffeisen heeft de stichting een miljoen gulden bij eengebracht. die in vijf jaar zal wor den geschonken ter bevordering van de ontplooiing van maatschappelijke instellingen in Nederland (als start subsidie) en ter stimulering van het coöperatieve kredietwezen in ontwik kelingslanden. Voorts overhandigde de minister aan het „World Extension depart ment" van de Cuna-international uift Madison, (Verenigde Staten) een do tatie, groot f 45.000 bestemd voor het credit unions ontwikkelings project voor Afrika dat door de Cuna-international wordt voorbereid. Met dit bedrag kunnen twee zoge naamde fieldmen worden bekostigd, die tot taak krijgen in Ghana en Oeganda het coöperatieve kredietwe zen naar het voorbeeld van Raiffei sen te stimuleren. Gelet op de belangstelling in Indonesië voor het coöperatieve bankwezen werd voorts een dotatie van f 50.000 be schikbaar gesteld om een aantal sta giaires uit Indonesië in staat te stel len i nons land het coöperatiewezen en in het bijzonder het coöperatieve krediet te bestuderen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17