,Parijsje spelen" van studenten Ontoelaatbare terreur van onoprechte jeugd inet steun hoogleraren BABYKÜ 1700gr. ILKOEN 835 Gesprek van minister met studenten wordt niet openbaar HEERLUK MALS EN SAPPIG Kritiek op rapport Maris centraal <Ebe gouden lien Boetes geëist tegen vier studenten ER Een sublieme sigaar voor een prettige prijs. Steek eens op. Ahhh. Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. Mr. Abspoel over belediging Johnson: presenteert kalkof in op z'n lekkerst! IDEAAL GEWICHT-SNEL KLAAfi- MMNL..F--S- Kï...LEKKER! ONDERDAG 30 MEI 1968 *«£IDSCH DAGBLAD PAGINA IJ AMSTERDAM (GPD) Het blijft kwakkelen met de stu- - ntenprotesten in Amsterdam. Na de duidelijk tussen aanha- lligstekens te plaatsen „bezetting" van de aula van de universi- it, die vorige week in de nacht van woensdag op donderdag aatsvond, onder aanvoering van buitenlandse studentenlei- irs, is liet ondanks alle inspanningen van voormannen van de udentenvakbeweging (SVB) en Algemene Studenten Vereni- ig Amsterdam (ASVA) ook gisteren gebleven bij weinig slaagde pogingen om het „revolutionaire" vuur aan te wak- iren. ^'Samkalden moest leven brengen in brouwerij Het bleef bij „Parijsje spelen". irgemeester dr. I. Samkalden en thouder dr. P. J. Koets (onder is), president curator en curator n de universiteit, moesten er zelf n te pas komen om gistermiddag gen vijf uur enig leven te brengen hun „universitaire kermis" die Extra gelden voorzieningen - studenten UTRECHT (ANP) De subsidies studentenvoorzieningen worden het komende studiejaar ver- logd met dertig gulden per student. ?ze extra gelden zullen worden ingewend voor de cultuur en het «mingswerk, voor de reoiganisatie n de studentenvoorzieningen, en or de gezondheidszorg. Dit is door mr. J. H. des Tombe, van het curatorium van de Rfjks- liversiteit in Utrecht en tevens orzitter van de beteidsraad voor uden ten voorzieningen, meegedeeld een vergadering van deze raad. Het kabinet heeft tot de verhoging in de subsidies besloten onafhan- ïljjk van het al dan niet doorgaan de verhoging van de inschrijf- Iden. waar tegen van de kant van studenten en van de universitei- n en hogescholen veel verzet be- ®d. Dezer dagen besloot het ka- oet ook de verhoging van de in- luijfgelden althans voor het ko- ende studiejaar niet door te la- n gaan. Wegener neemt drukkerij over APELDOORN (ANP) In de gis- ren gehouden algemene vergade- van aandeelhouders van Wege- trs Courantenconcern N.V. heeft de rectie meegedeeld, dat de Konink je drukkerij te Apeldoorn, waar in eigenaren zijn de heren Toom, worden samengevoegd bjj de be lande handelsdrukkerij van Wegc- r. Beide drukkerijen hebben met imtenood te kampen in het cen- om van Apeldoorn. Het. ligt in de sdoeling de beide bedrijven in de op van 1969 te verplaatsen naar nieuw gebouw op het industrie- Tein van de gemeente aan de ladhoudersmolenweg. Daar zal ook onlangs door Wegener overgeno- drukkerij van de N.V. van As- te Apeldoorn worden onderge- *cht. De personeelsbezetting van de drie ukkerijcn. in totaal plusminus 60 ensen. zai door deze samenvoeging verandering ondergaan Burgemeester Samkalden tus sen de studenten in de hal van het universiteitsgebouw. sinds het middaguur draaide in de centrale hal van de universiteitsge bouwen aan de Oude Manhuispoort. De „universitaire kermis" was be doeld als protest tegen het rapport,- Maris en voor grotere inspraak van studenten in universitaire aangele genheden. De ASVA had toestem ming gevraagd en gekregen de cen trale hal voor dit doel te gebruiken. Slechts honderd tot tweehonderd van de 15.000 aan de universiteit van Amsterdam ingeschreven studenten toonden toen het gebeuren begon enige belangstelling. Met enkele hoogleraren en leden van de weten schappelijke staf praatte men wat over hervormingen van het universi taire onderwijs. Ondertussen legde in de gebouwen aan de Oude Manhuispoort een be langrijk deel van de 2.600 studenten die gisteren op moesten komen, ten- tamina en examens af. De demon strerende studenten stelden ook po gingen in het werk de hoogleraren het geven van college te verhinderen, door in de collegezalen tot een dis cussie ocer hervormingen op te roe pen. dat de hoogleraar, voorzitter van de commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de ongeregeld heden in Amsterdam, het voornemen had geuit zijn college normaal te willen geven en „zijn" studenten daarmee hadden ingestemd, verdwe nen de demonstranten ijlings naar el ders. Wel gelukte het een schriftelijk examen sociologie, waaraan zich 's middags om drie uur ongeveer tweehonderd studenten moesten on derwerpen, uitgesteld te krijgen. Een groep van ongeveer twintig studenten keerde zich tegen het afnemen van dit examen. Prof. dr. H. M. Jolles besloot na stemming door handopste king, waarbij iets meer studenten te gen dan voor bleken, het examen af te gelasten. Flink gemor onder de voorstanders van het afleggen van het examen, die hun studieschema in de war gegooid zagen, was het ge volg. Eindbeslissing Tot de komst van burgemeester Samkalden en wethouder Koets bleef het inmiddels in de centrale hal van de universiteit vrij rustig. Niet zodra waren zij daar of het aantal studen ten, dat gegroeid was tot ongeveer driehonderd, verdubbelde. Dr. Koets zei ondermeer: „Ook ik ben niet voor het rapport-Maris. Dat is echter niet het probleem. Het probleem waarvoor wjj staan, is de mocratisering van het universitaire onderwijs en inspraak van de studen ten te combineren met een efficiënt beheer". Dr. Samkalden, die zich als voor zitter van het college van curatoren niet kon veroorloven een persoonlijke mening te geven, zei wel dat het col lege van curatoren zich beraadt over de vraag hoe het rapport-Maris ge wijzigd moet worden. Verder betoogde hij dat de uitein delijke beslissing niet aan de Acade mische Raad is, maar aan het par lement. Hij wees erop dat de studen ten langs democratische weg ver tegenwoordiging In de Nederlandse Studentenraad, die door de Academi sche Raad over het rapport-Maris gehoord zal worden inspraak heb ben. De studenten beantwoordden deze opmerkingen met kreten, die een zin volle discussie onmogelijk maakten. Daarna won de eetlust het van de drang tot praten over hervormingen. Gisteravond kwamen opnieuw enkele tientallen studenten in de centrale hal byeen. Het bleef echter rustig. ADVERTENTIE NIEUW! doos met 10 sigaren 2,90 luxe houten kist met 25 sigaren 7,25 Gemor Een van de weinige colleges die nog op het programma stonden het is examentijd en volgende week begin nen de universitaire vakanties wa.s een college over internationaal recht van prof. mr. Chr. J. Enschede. De gang van zaken daar was kenmer kend voor het gehele gebeuren. Na- AMSTERDAM (ANP) Tegen drie redactieleden en een vaste medewerker van het studentenblad „Pharetra" van de studentenraad der Vrije Universiteit te Amsterdam heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank een boete van f 100 subsidiair 10 dagen hechtenis geëist. De officier, mr. J. J. Abspoel, achtte bewezen dat de studenten zich hebben schuldig gemaakt aan een overigens mislukte poging tot uitlokking van anderen tot opzettelijke belediging van een be vriend staatshoofd, president Johnson, en voorts een poging tot verspreiding van een voor Johnson beledigend geschrift. De uitspraak volgt 12 juni. Mr. Abspoel zei dat het optreden der vier studenten veel doet denken aan een wijze van strafoplegging in de late middeleeuwen. „Door Uw wij ze van optreden zakt U terug tot een soort geestelijke steniging als volks gericht". „Ik dacht, van mensen van Uw geestelijk niveau iets anders, waardigers te mogen verwachten". Met dit schelden heeft men doel bewust gekozen voor het middel van terreur, zo vervolgde mr. Abspoel. Schelden is het uitoefenen van gees telijke terreur tegen degenen die an dere opvattingen hebben, die afwijken van de subjectieve vorm die men zelf heeft. Elke opzettelijke overtreding van de strafwet in een democratisch land met het doel om de overheid te tarten en eigen subjectieve mening" als de alleen zaligmakende norm bo ven de wetten te stellen is een daad van terreur en de geschiedenis leert ons waar dit mee eindigt: met dicta tuur om het even wie zegeviert, links ling te nemen tegen de steeds meer om zich heen grijpende gewoonte om de politieke strijd te voeren met vol- 1 of rechts, zo betoogde de officier, strekte negatie van de democratische beginselen, en de normen van wet en 7lli v7*»!*!!#*!* I fatsoen, zo vervolgde mr. Abspoel.' t Cl IIC/lll „Ik erken nadrukkelijk, en ik spreek hierbij namens het gehele openbaar ministerie, het recht op vrije me ningsuiting en vreedzame demon' DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de Nederlandse Stu dentenraad (NSR), de heer E. J. Bomhoff, is gisteravond na een gesprek in het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen naar huis gegaan met de wetenschap, dat ministerpresident De Jong en minister Veringa graag een gesprek met vertegen woordigers van de Nederlandse Studenten hebben, maar geen openbaar gesprek. I wc viyc iiiciiiiigouiiiiig, uic ay iaj In het ministerie werd overeenstemming bereikt over een ijverig voorstaan. Ook dat het hen gesprek tussen de bewindslieden en de studenten op zaterdag aan de juiste voorlichting heeft ont 8 juni in het universiteitshuis in Utrecht. Ook werd een agenda opgesteld waarmee de NSR-voorzitter akkoord kon gaan. Het middelste blad van Pharetra" van 9 maart jl. bevatte uitsluitend in grote zwarte letters de tekst .Johnson oorlogsmisdadiger" met on deraan de bladzijde in kleine letter tjes „om op het raam te plakken". De gehele oplaag, 4600 exemplaren in acht postzakken verpakt, werd op 8 maart op het districtspostkamoor in Amsterdam in beslag genomen. Handhaving democratie in het geding De officier zei er bij zijn els reke ning mee te houden dat de studen ten niet hebben beseft hoe groot ge vaar juist hun daden inhouden voor de vrije meningsuiting, die zij De heer Bomhoff vernam in het ministerie, dat het nimmer in de bedoeling van minister Veringa heeft gelegen om een openbaar gesprek te houden. De minister had voorgesteld, van gedachten te wisselen over de huidige situatie met de Nederlandse Studentenraad, aangevuld met de voorzitter van de grondraadsbestu- ren. Het hele gezelschap zal dan toch al ongeveer tachtig personen tellen. Het was ook niet de bedoeling van de minister, dat aan het gesprek tien tallen zouden deelnemen, die niet rechtstreeks bij de onderwerpen zijn betrokken. De heer Bomhoff keerde naar huis ADVERTENTIE terug met de wetenschap, dat minis ter Vei inga wel een gemeenschappe lijke persconferentie na afloop van het gesprek op prijs stelt. Daar kun nen de gesprekspartners relaas doen en eventueel uitleg geven. De NRS zal zich er over beraden of hy hier mee akkoord kan gaan. Het bestuur van de NSR heeft besloten de mi nister telegrafisch om argumenten te vragen waarom hij geen openbaar karakter aan het gesprek wil geven. Bonn maakt handen Oosl-Dui Island gemakkelijker broken: „Dat gij als het ware niet de geestelijke steun hebt ontvangen, nodig om U in staat te stellen U op Uw daden te bezinnen en de gevol gen daarvan te overzien en dat juist onder degenen die als eersten daar toe geroepen waren, velen zo jammer lijk te hebben gefaald en door hun schrijven en betogen U in Uw ge dragingen hebben geschraagd", aldus mr. Abspoel. Hij noemde het een van de meest betreurenswaardige aspec ten van de zaken over de tekst .Johnson ooriogsmisdadiger" dat professoren in de ethiek en aanver wante wetenschappen en een groot aantal predikanten en andere beken de kerkelijke figuren niel geschroomd hebben zich de afgelopen maanden solidair te verklaren met de beledi gingen, die indertijd tegen de presi dent der V.S. zyh geuit. Het gaaf in wezen om de handha- j ving van de democratie in Nederland. I Het gaat er om om principieel stel- Hij zei al lang niet meer tegelo ven in de zuiverheid van een heleboel demonstranten. Zij pleiten voor re- stratie, maar ik „nueg aan ieder het I v?lutle, wet™ wat recht om daarbij anderen te belcdi- I 'Jk Beloof met aan de oprechtheid gen of daadwerkelijk geweld aan te doen. Straat terreur Nog steeds worden er in deze stad daarbuiten politieagenten, die niets anders doen dan de taak waar van een heleboel opgewonden jongens die plotseling van mening zijn dat Jolinson een oorlogsmisdadiger is, als hun dat eerst maar even wordt voor gedaan door een hoogleraar". De raadsman, mr. D. W. O. A. Grosheide, opmerkend dat de offi cier nogal wat gebeten is op hoogle raren en predikanten zei er ernstig bezwaar tegen te hebben dat de zij voor worden aangesteld, het hand- j kwestie waarvoor de vier studenten haven van de openbare orde. uit- terecht staan gekoppeld wordt aan voeren, uitgeshcolden voor „SS"ers en straatterreur en buiten-parlementai- fascisten. Nog steeds wordt te pas en te onpas gepoogd om krantengebou wen waar onwelgevallige artikelen worden gedrukt met stenen te be kogelen. Nog steeds worden demon straties door hen, die 't met de doel einden daarvan niet eens zijn, met geweld verstoord en verhinderd. Het is tegen deze uitwassen, die men tegenwoordig met een nieuwe mo dewoord betitelt als „buiten-parlemen taire-oppositie". maar die ik eenvou dig kwalificeer als „straatterreur" dat het openbaar ministerie zich wenst te keren en aan dit doel zal ik dit proces dienstbaar maken", zo betoogde mr. Abspoel in zyn 27 pagi na's grote requisitoir. re actie. Dit mag niet op één hoop geveegd worden, aldus pleiter. Vol gens hem is de mislukte uitlokking tot belediging ten onrechte ten laste gelegd. De heer Buesink in Aalten deed een bijzondere ontdekking, toen hij een dezer dagen een kijk je ging nemen in hel badhokje naast zijn privé-zwembad. In dit hokje hangt de bikini van zijn vrouw op het mooie weer te wachten. Nu heeft een winter koninkje zijn nest gebouwd in de cups van de beha, waar het vo geltje op vier eitjes zit te broe den. BONN (DPA) Het Westduits* parlement heeft gisteren enige ver anderingen in het politieke strafrecht I goedgekeurd, die de oude wetten ter i bescherming van de staat op funda- men tele punten liberaliseren en voor- al het contact met Oost-Duitsland kunnen bevorderen. Er zijn nieuwe definities voor hoog verraad, landverraad en staatsge heim opgesteld en een nieuw begrip ingevoerd, het zogenaamde „vrede- verraad". Dit laatste houdt in dat ieder die een aanvalsoorlog vooibe reidt, waaraan West-Duitsland zou moeten deelnemen, tot levenslang kan I Minister van Buitenlandse Zaken worden veroordeeld. Eban legde het program woensdag Verder kunnen tot 31 maart Israëlisch plan voor een vrede in Midden-Oosten JERUZALEM (Reuter) Israël zal zijn Arabische buren een vredes- program voorstellen dat voorziet In j een geleidelijke regeling van het con flict in het Midden-Oosten. De vier I fasen van de voorgestelde regeling j zijnonderhandelingen, akkoorden. sluiting van vredesverdragen en ten- j uitvoerlegging van de akkoorden na dat de verdragen zijn ondertekend. Oosbduitse kranten en tijdschriften in West-Duitsland vrij gekocht worden. Bonn hoopt dat West-Duitsland ook de invoer van Westduitse publikaties zal toestaan. De nieuwe wet op de staatsveiligheid maakt deel uit van aan het parlement voor en zei daar bij dat het. „een doeltreffende uitvoe ring van de resolutie van de Veilig- heidarajad over de vestiging van vrede" in het Midden-Oosten bevat te. I Minister Eban zei, dat hij het pro- een grote heiziening van het straf- j gram bjj besprekingen die hij in de recht, die in Bonn wordt voorbe- j afgelopen maanden met Gunnar Jar- reid. De wet wordt op 1 augustus ring voerde aan de VN.-afgezant van dit jaar van kracht. I heeft voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13