De Jong: gemaakt" „Wij hebben fout Compromis in EEG zuivel- en rundvleesbeleid Nederlaag Kennedy Haring- prijsvraag JAMIN Kabinet slikte loonbesluit weer in BEGRIP Geruchten aftreden De Gaulle McCarthy winnaar in Oregon □Dupii-kaat Jn Mesdagstichting word ik een beest (§ud Nis xon zeker WEERBERICHT IETS WARMER teutoo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 MEI 1968 No. 32495 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 8. A E vod utsboeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 BINNENHOF (GPD) Dc loonpauze gaat voorlopig niet door. Het kabinet heeft de passage in de loonnota, dat besloten was de cao's met zes maanden te verlengen, gisteravond laat in de Tweede Kamer weer ingeslikt. Minister-president De Jong gaf ronduit toe, dat de regering fout was geweest. Zij had nog geen machtiging voor een dergelijke ingreep. Dus kon er niet worden gesproken van een besluit, hooguit van een voornemen. Dat neemt niet weg, dat het kabinet nog steeds van oordeel is, dat in de huidige economische situatie verlenging van de cao's "passend en doeltreffend" zou zijn. Maar het zal later in het jaar nader bezien of dat standpunt wijziging behoeft. Daarbij zal het tweede halfjaar lijkse rapport, dat de S.E.R. dit najaar uitbrengt, in de overweging worden betrokken. Ook de macro-économische verkenningen van hei Centraal Planbureau staan dan ter beschikking. Premier De Jong zei te begrijpen, dat de Tweede Kamer weigert nu al een standpunt in te nemen, maar vroeg begrip vooi het feit, dat de ontwikkeling \an de conjunctuur, de werkgelegenheid en de betalingsba lans de regering met zorg blijft ver vullen. Begrip dat hij volop vond, want ook vele kamerleden gaven ui ting aan hun zorg over de huidige economische situatie. De jacht op de Hollandse Nieuwe is in volle gang Van zee komen reeds be richten, dat er treilers ge vuld met kantjes haring aan de thuisstoom zijn be gonnen of vandaag nog gaan beginnen. Als alles meeloopt zullen vrijdag of zaterdag de eerste kantjes worden afgeslagen. Aan deze jacht op de on vervalste Hollandse Nieu we is ook dit jaar voor de lezers van het Leidsch Dagblad weer een prijs vraag verbonden, waar voor de directie van het L.D belangrijke geldnrii- zen beschikbaar heeft ge steld De vraag luidt: Wat is de prijs van het eerste kantje lichtaezouten harma. dat aan de Katwijkse afslag wordt verkocht? lste prijs 2de prijs 3de prijs 5 priizen van 10 priizen van De inzendingen veel lezers hebben hun opgave reeds inge zonden moeten 3er briefkaart, voorzien van het opschrift .Jïa- '•ingprijsvraag" en van denaam en het adres van de afzender uiterlijk vrijdagmorgen eerste post aan ons bureau zijn be zorgd. Inzendingen, die later binnenkomen, worden niet meer geaccepteerd. Voor de prijzen komen uitslui tend abonnees van het Leidsch Dagblad (één .nzending per ge zin) in aanmerking, alsmede zij die thans een proefabonnement ontvangen, over de uitslag kan geen correspondentie worden ge voerd. f50.— f25,— f20 f 10.— f 5.— De minister-president zei. dat het kabinet heeft besloten nu niet in de loonvorming in te grijpen, maar wel de Kamer om een machtiging te vra gen om volgend jaar zo nodig tot contractsverlenging te kunnen over gaan. ..De regering heeft ook in het systeem van de vrije loonpolitiek een eigen verantwoordelijkheid", meende hij. AR-woordvoerder Boersma had hpm echter al de raad gegeven niet teveel haast te maken met het in dienen van dit machtigingswetje. Achtergrond Minister Roolvink van Sociale Za- ken kwam nadrukkelijk ontkennen, dat de regering de lust had gehad tot bevoordeling van de werkgevers. De in de loonnota aangekondigde maat regelen hebben volgens hem een so ciale achtergrond. „Als de lonen meer stijgen dan is gewenst gaan de werklozen het gelag betalen. Ze ker op de lange duur", aldus de be windsman. Hij bestreed de kritiek uit de Kamer als zou de SER zijn gepasseerd. De regering heeft de loonnota aan de SER toegestuurd met het verzoek er rekening mee te hou den bij het opstellen van het komen de halfjaarlijkse rapport. De minis ter zag dat als een formele advies aanvrage. Maar hij ging het „nog verder doorspreken" met SER-voor- zitter De Pous. Over invoering van verplichte spaarlonen een ander verzoek uit Boter en kaas worden duurder BRUSSEL (GPD) Na een nacht vergaderen zijn de minis ters van Landbouw van de zes EEG-landen het vanochtend om half zes eens geworden over een aantal principes met betrek king tot het gemeenschappelijk beleid voor zuivel en rundvlees. De Nederlandse minister Lardi- nois verklaarde na afloop dat er voor ons land geen reden is om op al- j le punten verheugd te zijn. maar hij noemde bet resultaat van het overleg J een compromis dat kennelijk het best mogelijke omvatte. De overeengeko men reglementen zullen omstreeks 1 juli kunnen ingaan. Minister Paure van Frankrijk heeft er bij zijn collega's van de EEG-mi Prijzen De nieuwe regelingen zullen tot ge volg hebben dat de prijzen van het rundvlees stabiel blijven maar dat de detailprijzen tan botor en kaas iets omhoog zullen gaan. De prijs van consumptiemelk zal wel onveranderd blijven. Met betrek- de Kamer zei minister Roolvink, dat hij daar voorzichtig mee wil zijn en zeker geen aandrang op het be drijfsleven zou uitoefenen. Hij voeg de er evenwel aan toe niets in de weg te zullen leggen als partijen een spaai*loon overeen komen. De bewindsman was optimistisch over de bestrijding- van de werk loosheid. Het aanvullend programma van 150 miljoen, dat in de nota is aangekondigd, komt in augustus in uitvoering. De werkloosheidspro gramma's waarvoor inmiddels 600 miljoen gulden is utgetrokken, heb ben 660.000 manuren aan werk ge schapen en zijn thans op het hoogte punt van een uitvoering. Mocht de werkloosheid evenwel toch oplopen, dan zullen „bepaalde doeltreffende" maatregelen worden genomen- Ook voor de jaxen 1970 en 1971 zijn daar voor bedragen uitgetrokken, die wor den gevonden in het kader van de invoering van de belasting op de toegevoegde waarde, zo kondigde hij aan. Voor de regering aan het woord kwam hadden vele kamerleden hun (vaak kritische) mening over de loonnota gegeven. Oppositieleider Den Uyl (PvdA) was fel van leer getrok ken. „De regering speelt met vuur en heeft het sociale klimaat grondig bedorven", merkte hij op. Met het ongedaan maken van de loonmaatre gel heeft de regering echter de grond onder zijn motie vandaan ge haald. KVP-er Nelissen vond het ook nog te vroeg om over de loonmogelijk- heden voor volgend jaar te beslissen. De toestand zou kunnen verbeteren en hij vond eveneens, dat er meer gegevens ter beschikking moeten staan. Terwijl de ministers Witteveen (l.) en Roolvink (r.) ijverig note ren, drinkt minister-president De Jong zijn kopje koffie leeg. De Democraat Nypels wilde per be drijfstak ingrijpen en geen algemene loonmaatregel. Boersma (AR) en Kikkert (CH> drongen er op aan niet alleen de loontrekkenden te treffen, maar ook de andere inkomensgroepen in de maatregelen te betrekken. Een soortgelijk geluid liet de Ra- dikaal Janssen horen. De Liberaal Rietkerk pleitte voor een nieuwe experimentele aanpak van de structurele werkloosheid'. Vandaag zou het debat worden voortgezet. nisterraad op aangedrongen nu ook klng tot de kaasprijzen sprak minis- definitief de grote douane-unie voor ter Lardinois van een herstel tot het landbouw en industrieprodukten op 1 j niveau van afgelopen winter, nadat juli van kracht te laten worden, zelfs1 ziJ de laatste maanden waren ge- war.neer de gemeenschappelijke i daald. De boter zal in ons land ver marktordeningen voor zuivel en rund- moedelijk vijf cent per pakje duurder lees als gevolg van technische moei- worden. Die overgang naar een hoge- lijkheden nog een paar weken op zich re boterprjjs wil de regering wat min- zouden laten wachten In principe i der voelbaar maken door de komen- hebben de anaere ministers zich ak- de herfst koelhuisboter op de markt koord daarmee verklaard. j te brengen. I Voor de Nederlandse landbouwer j betekenen de door de ministerraad I vastgestelde prijzen een verhoging van zijn inkomen. De zogeheten „melkplas" wordt er echter niet klei ner door, zodat nieuw overleg tussen de ze„ in de loop van het jaar nog no dig zal zijn. Vervolg op pagina 2 LEERLINGEN STAKEN IN EINDHOVEN EINDHOVEN (GPD) Gisteren is in Eindhoven aan de Academie voor Industriële Vormgeving een algeme ne leerlingenstaking uitgeroepen. De staking zal tot het einde van deze week duren. De tijd zal door de leer lingen worden gebruikt om het con creet plan met eisen over de structu rele problematiek op te stellen. Dit plan zal worden voorgelegd aan de j directie van de school. De leerlingen eisen inspraak in het: beleid van de school. Het conflict tus sen leiding van de school en de leer lingen bestaat al geruime tijd. ADVERTENTIE Vandaag nog? PARIJS (Reuter, AP) Volgens welingelichte kringen in Parijs heeft de Franse con stitutionele raad het verzoek gekregen zich gereed te houden voor een eventuele spoedbij- eenkomst. Dit geeft nieuw voedsel aan de speculaties over het aftreden van De Gaulle, daar een president die heen gaat zijn ontslag bij deze raad moet indienen. President De Gaulle heeft vanochtend terwijl de stakin- ken die het land vrijwel geheel hebben lamgelegd voortduren j plotseling Parijs verlaten. Hij begaf zich naar zijn landhuis in Colombey-les-Deux-Eglises in Die slag is aan u, Mej. A. J. Th. van Deursen uil Amsterdam Prijswinnaar van f 500.-in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. ADVERTENTIE oost-Frankrijk Republ ik ei nse Woensdagochtend werd een vergadering van het kabinet nominatie plotseling en overwacht afge last, zo plotseling dat de minis ters het pas vernamen toen zij op het Elysée arriveerden. Kor te tijd later verliet de particu liere auto van De Gaulle het binnenplein van het paleis en reed naar een achteruitgang om daar de president op te ha len, Tegelijk werd bekend ge maakt, dat premier Georges Pompidou de onderhandelin gen die hij met de stakende ambtenaren voerde had onder broken. Dt Bilt verwacht van neden- tot morgenavond: Droog weer en in het algemeen vrij zonnig Overwegend matige wind tus sen noord en noordoost en iets war- mei. 30 MEI Zon op: 4.28 uur; onder: 20.48 uur Maan op: 6.07 uur onder: uur Hoogwater te Katwijk te 5.04 en 1720 uur; laagwatei te 0.52 en 13.10 uur. Dit nummei bestaat alt 22 pagina's Verdachte voor rechtbank: UTRECHT (ANP) ,.AI geef je me negen jaar: ik zal er niet over praten, maar ik wil niet naar de Mesdagstichting in Groningen, geen terbeschikkingstelling. Ik ben er geweest daar Elke dag kreeg ik drie inspuitingen om me alles te laten ver- rikaanse natie Volgens tellingen gis tellen, over het meisje met wie ik verkering had. mijn vader teravond kan Nixon vrijwel rekener en moeder, mijn zuster. Dat wilde ik niet. maar ik werd ge- s~ ems" TznZZ* dwongen. Ze hebben me geslagen en geschopt, ik ben getrapt waar je een mens niet mag trappen. Ik wil niet terbeschikking worden gesteld, want als dat gebeurt dan hang ik me op. WASHINGTON (GPD Reuter) Verkiezingsjaar 1968 zorgde gisteren in Amerika voor de zoveelste verras sing: senator McCarthy versloeg; in de voorverkiezingen van Oregon de man, die in zijn korte politieke car rière nog nooit een nederlaag geleden had: senator Kennedy. 48 procent der Democraten bleken aan McCarthy de voorkeur te geven voor de presidentiële kandidatuur te gen 38 procent voor Kennedy. Presi dent Johnson, wiens naam nog op het stembiljet stond ondanks het feit dat hij'heeft verklaard geen kandi daat voor herverkiezing te zullen zijn, kreeg 13 procent en vice-presi dent Hubert Humphrey, die wel een officiële kandidaat voor het presi dentschap is maar die in Oregon niet aan de voorverkiezingscampagne had deelgenomen, kreeg vijf procent- Bij de Republikeinen behaalde oud-vice-president Nixon opnieuw een klinkklare overwinning door 72 procent der stemmen in de wacht te slepen tegen 22 procent voor Califor- niës gouverneur Reagan en 5 voor Rockefeller. Voor Nixon was Oregon de laatste voorverkiezing waaraan hij deelnam voor de partijconventie begin augustus en het was een waar dige afsluiting voor hem van een rij overwinningen in staten in het oos ten. midden en westen-van de Ame- de grote overwinnaar van Oregon in het democratische kamp eigenlijk vi- ce-president Hubert Humphrey was. Weliswaar kregen Johnson en Hum phrey samen niet meer dan 20 pro cent van de stemmen, maar het feit dat Kennedy het lid op de neus kreeg leek een belangrijk plus voor Hum phrey, die zich niet veel zorgen maakt over de competitie van Mc Carthy maar wel het vuur uit zijn sloffen loopt om bij de parbijbazen Kennedy de loef af te steken. Kennedy's struikeling in Oregon gisteren ontzenuwde bovendien enigszins het Kennedy-argument dat de jonge senator uit New York de onfeilbare winnaar bij de kiezers is en dat de Democratische partij allen met hem als kandidaat voor het pre sidentschap een zekere overwinning tegemoet schrijdt. Dit argument lijkt de enige barrière te zijn die Hum phrey moet overwinnen om de nomi natie van zijn partij in de wacht te slepen. Felicitatie Examenvrees? Valdispert9 Kalmeert! Voor Kennedy zelf was de uitslag gisteravond in Oregon aanleiding om formeel zijn nederlaag tegen senator McCarthy toe te geven. Hij gaf ech ter te kennen dat hij de strijd om de Democratische nominatie zal voortzetten. Kennedy feliciteerde McCarthy met diens overwinning. Volgens hem konden beiden voldoe ning putten uit „het overweldigende verlangen naar verandering dat de kiezers opnieuw hebben geuit", waar mee hij aanduidde dat zowel McCar thy als hijzelf gekant zijn tegen het beleid van president Johnson inzake Vietnam en vele andere zaken. Een lachende McCarthy vier de gisteravond in zijn hoofdkwar tier in Portland temidden van zijn aanhangers feest nadat bekend ivas geworden dat hij Kennedy had verslagen. Ik heb jaren in de bajes gezeten, naar nu heb ik werkelijk beloofd er mee uit te scheiden. Ik kan bij «nijn broei die sloper is. komen. Lr kan in breken. en dus ook goed slopen Maar als ik naar de Mesdagstichting moei in een cel van 3 bij i meter, dan word ik een beest" Zo keerde een 36-jarige classificeerder uit Amsterdam zich tegen een eventuele terbeschikkingstelling van de rege ring. De officieer vam justitie bij de rechtbank in Utrecht had tegen hem wegens diefstal een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering geëist. Een Amsterdamse advocate die als getuige door de verdediging was op geroepen, verklaarde dat sommige van de therapieën in de Mesdagstich ting door de verpleegden duidelijk als niet-humaan worden gekwalifi ceerd. Zij sprak van „rücksiclitlose martelingen". voor de kandidatuur, enige tientallen meer dan hij nodig zou hebben om le prijs te bemachtigen. Bij de Democraten kwam de ne derlaag voor Kennedy hard aan er was er begrijpelijke opgetogenheid >r het McCarthy-kamp. McCarthy lijk' te geloven dat hij met zijn overwin ning in Oregon zijn nederlagen teger Kennedy in Indiana en Nebrask; heeft goedgemaakt en dat hij nu alf Kennedy's gelijke het strijdperk in Californië binnentreedt. Bijna alle waarnemers waren het er gisteravond intussen over eens dat Maakt nïet loom of slaperig! Verkrijgbaar bij HJ-t. Apothekers en Drogisten ADVERTENTIE morgen voordeel fruitcaramels 250 gram van 89 voor 79 niet duur we/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 28 Mei 1868: Burgemeester en Weth. van Leyden, gezien het adres van Jacques Chrispijn, win- 'I keiier, waarbij hij toestem- j ming vraagt tot het „houden en mesten van twee varkens", in het perceel in het Wijk- straatje, ivijk V, no. 1078 (thans no. 5) bij Korenmo- len „De Valk", doen te weten, dat bezwaren hiertegen kun nen worden ingebracht ten Raadhuize alhier. (Advertentie) Stoomboot- dienst Carsjens tusschen Amsterdam en Leiden. Dage- lijksche dienst van Leyden naar Amsterdam, uitgezon derd Zondag. Afvaart van Leyden (in de Haven) Maan- - dag 's morg. 3 uur 30 minu ten, de overige dagen 's mor gens 5 uur. F. M. Carsjens, ondernemer.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1