Vlaggetjesdag trok duizenden bezoekers CNV'NKV'NVV Sluit U aan bij de VAKBEWEGING Russisch meisje wint concours te Brussel Jongeren musiceerden De eerste Seliönberg- Berg- Weberncyclus Vlootscliomvwedstrijden voor leerlingen van visserij scholen in Scheveningen kunst kaleiöoscQQP Conservatorium en Toneelaeademic gaan samen Berlijnse SPD naar rechts CEAAN- LIEGER ERONCELUKT Haam Adres Woonplaats Beroep Soort van bedrijf. meldt zich als lid bij: NVV NKVX CNVX In Jeiigdbuiteneeiitrum „Korte Vliet,,> MAANDAG 27 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 In Maastricht: (Van onze visserij redacteur) SCHEVENINGEN Vlaggetjes- ag, Dag van de Nederlandse eevisserij, is zaterdag in Sche llingen feestelijk gevierd. Vele uizenden belangstellenden uit innen- en buitenland waren aar het vlaggende Haagse „vis- rsdorp" gekomen om de feeste- ke gebeurtenissen, die de lnlel- ng vormen voor het uitvaren in de haringvloot vanmorgen alle vroegte koos zij zee bij wonen. Het hoogtepunt vormde de vloot- houw onder leiding van de heer W. Leenman, voorzitter van de (dersvereniging Scheveningen. Het u jammer, dat er slechts dertien hepen aan deelnamen. Daardoor rd het helaas geen massale pre- itatie van de visserij vloot. Boven in liep de zaak wat uit de hand. plaats van om vier uur binnen te n voeren de eerste schepen pas te- half zes weer tussen de pieren de haven in. Twee schepen chten van de Scheepvaartinspectie (t aan deze vlootschouw deelne- •n. Het waren de SCH 236 (er wa- onvoldoende veiligheidsmaatrege- getroffen en de KW 54 (teveel isen aan boord) 'och heeft deze vlootschouw de nden op de boulevard geboeid. iir*c*dore Leenman bevond zich het vlaggeschip SCH 110 „Ali", fraaie hektreiler. HU zorgde er dat de deelnemende schepen voorgeschreven afstand bewaar- h en dat de zeven figuren op de iste wijze werden gevaren. Via de petnik en geluidssignalen gaf hij n opdachten door aan de setup 's vn de schepen waaronder zich bevonden het visserij-oefenschip ïearend" met aan boord leerlin- van de visserij scholen uit Kat ie en Scheveningen, en de Goeree „Noordzee" met leerlingen van scholen uit Ouddorp en IJmuien. k de voor rondvaarten op zee om- K>uwde haring treiler .Dolfijn" akte deel uit van de vloot. De ldingsboot „Bernardus van Leer" de sleepboot „Eurotip" verleen- stand-by om bij ongevallen even- el direct hulp te kunnen verle- Die hulp was gelukkig niet no- want de vlootschouw verliep ge- tl volgens plan en zonder onge- ken. Pieter Geraedts exposeert >ieter Geraerdts uit Warmond ex- eert van 1 tot 2b juni ceramische omes in het kapelhuis „Kunst in Ambacht", Krankeledenstraat 11 Amersfoort. Zulks in samenwer- ïg met Michael Sesteer, van wie iriations on stairs" te zien zijn. FEST-BERLIJN (DPA) De tiaal-Democratische Partij die in st-Berlijn aan de macht Is, heeft zwenking naar rechts voltooid, in een nieuw bestuur van ze itien leden slechts drie leden van linkervleugel op te nemen, lurgemeester Shcütz (41) is tot irzitter gekozen van de 36.000 le- tellende partij die met een lerbreking van 10 maanden ds 1946 West-Berlijn regeert. De kelijk „sterke man" in de bewe- is echter de 45-jarige vice- raitter Neubauer, die onbetwist voorman is van de sterke rechter vel. Het nieuwe partijbestuur is inelijk bereid, linkse groepen die de meer radicale studentenor- lisaties optrekken, krachtiger aan pakken. studentenonrust in West-Ber- bereikte een hoogtepunt met botsingen in het paasweekeinde ien politie en studenten,- die in ie waren gekomen na de moord- slag op de linkse studentenlei- Rudi Dutschke. 1NTA PAULA (Reuter) Het efvliegtuig met hulpmotor waar- de 38-jarige Amerikaanse vlie- Slovak de 9600 kilometer lange tht van Schotland naar Califor- waagde, is gisteren vlok voor de Mng p het vliegveld van Santa 'la verongelukt. bvak is ernstig gewond. De mo- weigerde toen de vlieger, bege- door een klein sportvliegtuig, m de landingsbaan vloog. Het efvliegtuig boorde zich in een ien wal. Na acht jaar Het was voor het eerst weer na acht jaar, dat er in Scheveningen een vlootschouw werd gehouden. In verband met een aanvaring had de Scheepvaartinspectie niet meer toe gestaan dit spectaculaire onderdeel van Vlaggetjesdag doorgang te laten vinden. Gelukkig had men daar nu vanaf gezien, omdat het organise rend comité strenge maatregelen had getroffen, waardoor aanvaringen uit gesloten waren. Een daarvan was, dat de schepen een onderlinge af stand van 200 meter in acht moesten nemen. Hoewel de zeven figuren niet on berispelijk werden uitgevoerd was het van het strand af toch zeker een schouwspel, dat boeide. Aan het slot kwamen de deelnemende schepen in linie op het strand aan gevaren en daarna keerden zij na nog twee „rondjes" te hebben ge maakt weer naar de haven terug. Dat de figuren niet smetteloos wer den uitgevoerd, werd voornamelijk verooizaakt door het feit. dat men van tevoren niet heeft kunnen oefe nen. Toch is dit gebeuren zeker voor herhaling vatbaar. De vele duizenden hebben er veel genoegen aan be leefd en comirw.dore Leenman had de eer, dat alles zonder ongelukken was verlopen. Katwijks aandeel Aan deze vlootschouw nam dus he laas geen Katwijks schip deel. Toch was Katwijk ook present op deze vlaggetjesdag. De Chr. Muziekvere niging „UNI" zette aan deze feest dag luister bij door het spelen van vrolijke marsen tijdens een tocht naar de haven en bü het uitvaren van de vloot. Ook gaf zij »n de tent op de promenade een concert, dat door zeer velen werd beluisterd en waarbij na elk nummer een harte lijk applaus opsteeg. Ook aan de mu zikale show, uitgevoerd door zes korpsen, namen de Katwjjkse muzi kanten met succes deel. Katwijk was ook vertegenwoordigd bij de wedstrijden voor de visser ü- scholen, die in het met veel vlaggen versierde havengebied werden gehou den. In de haven bij de visafslag werden roei wedstrijden over 300 meter georganiseerd tussen de ploegen uit Katwijk, Ouddorp, Sche veningen en IJminden. De ploegen be stonden uit twaalf roeiers en een stuurman. Deze roeiploegen werden later weer ingedeeld in drie groepen van vier jongens, ode moesten deel nemen aan het schiemannen, het boeten en het pan-klaar maken van vis. Bij het roeien zegevierde Ouddorp voor IJmuiden, Katwijk en Scheve ningen en bü de andere onderdelen was de volgorde 1. Ouddorp. 2. Sche veningen, 3. Katwyk, en 4. IJmui den, zodat de einduitslag werd 1. Oud dorp, 2. Scheveningen, 3. Katwyk en 4. IJmuiden. Het was jammer, dat er enige jongelui in de ploegen van Katwyk en Scheveningen verstek hadden laten gaan, want daardooi konden deze teams niet in de sterk ste samenstelling uitkomen. Vooral bü het roeien bleek dat funest. Mr. W. C. Riem Vis, directeur van het Havenbedrijf, reikte 's middags na afloop van de vlootschouw de prüzen uit. In de avonduren hebben duizenden een kükje genomen in het haven gebied. Daar lag de met vlaggen ver sierde vloot te pronk. Ook het hospi- taalkeikschip „De Hoop" en het nieuwe visserij onderzoe kings vaar tuig „Tridens" kon men er bewon deren. Het was een geslaagde Vlag getjesdag. Zeer velen paradeerden za- I haven. Zij lagen daar in eest- terdag en zondag langs de gepa- tooi ter gelegenheid van Vlagge- voiseerde treilers. loggers en kot- tjesdag, Dag van de Nederlatidse ters in de Scheveningse vissers- I Zeevisserij SCHEVENINGEN Het Residentie-Orkest geeft o.l.v. Pierre Boulez in het Holland Festival 1968 de eerste Schönberg-Berg- Webern-cyclus in de muziekgeschiedenis. De concerten vinden plaats op de zaterdagavonden 15, 22, 29 juni en 6 juli, in de Kur- zaal te Scheveningen. Deze cyclus, door Pierre Boulez gezien als een terugblik zal twee Nederlandse premières brengeneen aantal zelden gespeelde werken en een aantal stukken dat nog wel eens tot klinken komt. De twee premières voor Nederland zijn Schönbergs Drama mif Musïk", „Die glückliche Hand" en Weberns „2e Cantate". In „Die glückliche Hand", geschre- zal vertolken) en de Fünf Stücke op. MAASTRICHT (GPD) Ge dwongen door de eisen van de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs heeft het college van B. en W. van Maastricht de ge meenteraad voorgesteld om het Maastrichts conservatorium en de Toneelacademie samen te smelten tot één instituut. Deze ingrijpende maatregel is noodzakelijk om de Toneelacademie te kunnen laten voortbestaan. De Toneelacademie blükt niet het vol gens de wet vereiste aantal leerlin gen te tellen. Gezien de gemeenschap- pelükheid van de vakken en de cor relatie in doelstelling heeft het Maas trichtse stadsbestuur in overleg met het ministerie besloten om de To neelacademie te laten fusioneren met het conservatoriumDat muziekinsti tuut zal na de fusionering met de toneelacademie de naam krügen van „Conservatorium voor muziek en dramatische kunst". Het zal onder verantwoordelükheid van de gemeen telijke bestuurscommissie komen te staan. Directeur wordt Willem Hüstek met Antoinette de Visser thans nog directrice van de Toneelacademie als adjunct-directrice. Ned. Koor festival A.V.R.O. besloten HILVERSUM (ANP) Zaterdag is het zesde Nederlands Koorfestival georganiseerd door de Kon. Bond van zang en oratoriumverenigingen in Nederland en de AVRO besloten. Aan dit koorfestival hebben 102 ko ren deelgenomen. De programmaleider van AVRO's radiobedrüf de heer T. Nieuwenhuysen reikte de AVRO wis selbeker uit aan het kinderkoor ,De Merels" uit Etten Leur dat onder tleiding van zuster Lalta het hoogste aantal punten n.l. 409 behaalde. De tweede en derde plaats werden bezet door het Oosterhouts kamerkoor van het St. Maartens Lyceum te Voor burg onder leiding van Ad de Groot met 404 punten. ADVERTENTIE x)doorhalen wat NIEThet geval is. OPSTUREN NAAR: NVV, Plein 1940-45 nr.1, AMSTERDAM of NKV, Oudenoord 12, UTRECHT of CNV, Maliebaan 8, UTRECHT ven voor bariton en klein koor, wordt de solopartü gezongen door John Shirley-Quirk, de koorpartü door le den van het Nederlands Kamerkoor. John Shirley-Quirk vertolkt ook een solopartü in Weberns 2e Cantate: de sopraanpartü wordt gezongen door Halina Lukomska; voorts werkt het Nederlands Kamerkoor mee. In de cyclus worden van Schönberg verder uitgevoerd: het Monodrama Erwartung (soliste Evelyn Lear), Pierrot Lunaire (waarin Marie The- rese Escribano het „Sprechgesang" 16. Van Webern komen tot uitvoering zijn Passacaglia op. 1, Sechs Stücke op 6, Concert voor 9 instrumenten op. 24, Symfonie op. 21 en de Fünf Stücke op. 10. Alban Berg is in deze cyclus vertegenwoordigd met de Wozzeck- suite (Soliste: Halina Lukomska). de Lulu-suite en de Altenberg Lieder (so liste in beide werken is Barbro Eric- son), Sieben frühe Lieder (met. Eve lyn Lear». Drei Orchesterstücke op. 6 en het Kammerkonzert (met Theo Bruins en Theo Olof als solisten). LEIDEN „Jongeren musiceren en exposeren": onder dit motto organiseerde de „Leidse Jeugd Actie" zaterdagavond in het jeugdcentrum „Korte Vliet" een gezellige muziekavond, waaraan ook de reeds waarderend gesignaleerde artistieke fo to-expositie van Jaap Riessen verbonden is. Over een optreden van jongeren die nog midden in hun stu die zijn, kan men discussiëren: wij voor ons zien daar toch wel voordelen in. Zij leren alvast podiumvrees met de daaraan ver bonden nervositeit overwinnen en kunnen voor zichzelf vast stellen, in hoeverre zij ertegen opgewassen zijn. Aan de jeugdige zangeres Barbara Wohl was een uitgebreide taak toe gewezen. In zes Elisabethan love songs, aria's van Handel en Mozart, voorts zangen van d'Astorga en Col- dara, heeft zü met haar lieflük ge- timbreerde sopraan en goeddoor- dachte, beschaafde voordracht be loften voor de toekomst geopend. Het volume van haar stem is nog bescheiden, doch zü forceerde zich gelukkig nergens. Bü verdere groei ligt rüker nuanceringsvermogen in de verwachting. Zü werd met sty- listisch inzicht aan klavecimbel en piano begeleid door Christiaan Ingel- se. Tot de executanten behoorden ook leden van het veelgeprezen Jeugd- kamerorkest Leiden: zo de violist Leo Verschragen die tezamen met de pianiste Ada Houweling verdien stelijk enige delen uit Mozarts Sona te no. 6 in G dur ten gehore bracht. Bepaald héél opvallend was het vir tuoze en vloeiende samengaan van de celliste Like Kuggeleljn en de pianist Ben Hurrelbiinck in Poppers „Arlequin": de gedurfde stokvoe- ring en sonore toon van de eerste, de vergevorderde pianistiek van de tweede waarborgden een gespannen vertolking. Die spanning was na de pauze ook volop aanwezig in beider zangerig en temperamentvol samen gaan in de „Canicicones Espanolas" van Joan Manén, een voor dilettan ten intens muzikaal besluit van de avond. Daarvoor heeft ons ook de by zonder geacheveerde interpreta tie getroffen van de 12 Beethoven- variaties over het thema „Judas Maccabeüs" van Handel door de I celliste Eekje Hoenderdaal en de pianiste Ariane Veelo: reeds rijk I aan genuanceerde expressie en ge- J tuigend van een vooitreffelük be- j grip. Al te zamen een groepje stu- diosi, die hun taak ernstig opvatten I en zelf het beste zullen weten, hoe hard er nog gewerkt moet worden naar de top te komen. Maar dat ta lent en capaciteiten voorhanden zün om het een eind te brengen, daar van hebben zü ons kunnen overtui- j gen. De directeur va de Leidse Jeugd- actie de heer G. Steinbach heeft de- ze gevarieerde avond met enkele stimulerende woorden geopend en besloten, waarna een hartelykc aan bieding van bloemen is gevolgd. Wjj verheugen er on6 intussen over, dat deze jongeren er zich blykbaar tenvolle bewust van zjjn, hoeveel zij aan een kundige en gron dige beoefening van de muziek ver schuldigd zijn. Mogen zjj op de in geslagen veelbelovende weg met ijver voort blijven gaan. Avonden als deze vormen daartoe een betekenisvolle oefenschool BRUSSEL (ANP) Een 16-jarig j Russisch meisje, Ekaterina Nowits- kaja, heeft het Belgische Koningin Elizabcthconcows 1968 voor jonge pianisten te Brussel gewonnen. Zü was de grote verrassing van het con cours van dit jaar en viel meteen bij de eerste proeven reeds op door vir tuositeit. persoonlijkheid en buitenge- wone muzikaliteit. Haar prijs be- draagt 200.000 Belgische frank, d .1. ruim f 14.000. Onder de 12 finalisten, die na hun [concerten van de afgelopen week in i het Brusselse Paleis van Schone Kunsten zaterdagnacht hun prijzen I kregen toegekend, bevonden zich vier Russen, drie Amerikanen en een Belg. Aan het concours hebben ook vier jonge Nederlandse pianisten deel genomen, doch zij zün begin mei bü de eerste schiftingsproeven samen met enkele tientallen andere kandi daten afgevallen. De einduitslag van de 12 finalisten, die prüzen kregen variërend van f 1400 tot f1450. luidt: 1. Ekaterina Nowitskaja, (USSR), 2. V. Kamysjow De 25-jarige Amerikaan J. Siegel (derde prijs) uit Chicago, kust de winnares van het Konin gin Elizabethconcours in Brussel na haar succesvol optreden. (USSR), 3 J. Siegel (VS). 4. S. Kroetsjin (USSR). 5. A. de Groote (België). 6. F. Thiollier (VS), 7. E. Auer (VS». 8. Eva-Maria Zuk (Vene zuela). 9. Elisabeth Leonskaja (USSR), 10. Misoeko Oesjida (Ja pan), 11. F. Duchable (Frankryk), 12. W. Howrani (Libanon).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7