Kloos: Geen geweld maar ook geen onrecht sluit U WFl HAAGSE AGENDA Twee mannen kort na overval gegrepen Massale protestdemonstratie van drie vakcentrales in Utrecht •E TOEPA^l*'~ JONGE I GENEVER TOREADOR KREEG TREKKEN THUIS Excellente propagandist MET EEN ENKEL WOORD nvv-NKV- Buit teruggevonden PAGINA I LRDSCfl DAGBLAD MAANDAG r MEI 16M :v4.; igm «aaw wiaixm,.»' tpt'PSïSË ADVERTENTIE n klare taal I in de handige kneepfles flO.H per liter UTRECHT (GPD) De massa-demonstratie van de vakcentrales in de Julianahal van de Jaarbeurs was na de tegennota op de loonnota van de regering en het adres aan de Tweede Kamer om de loonpauze te verwerpen kennelijk meer bedoeld om de parlementariërs nog eens onder druk te zetten. Maar veel werknemers waren teleurgesteld over wat zij een „matte vertoning" noemden. Verheugd waren zij alleen, omdat het overlegorgaan voor het eerst als duidelijke eenheid naar buiten trad. Dat nam niet weg dat de toon van de redevoeringen, die (zoals tevoren aangekondigd) precies een voetbal wedstrijd lang duurden, flink gepe perd was. Er werd door zes vak bondsbestuurders stevig van leer ge trokken tegen het bevriezen van de lonen, tegen „de druppel op een hete plaat" voor de werkloosheidsbestrij ding en tegen de daaraan gekoppel de fikse stijging van de kosten van levensonderhoud. Dooi- de huurver hoging. EEG-maatregelen en invoe ring van een nieuw belastingsysteem zullen die kosten vanaf 1 januari vol gend jaar naar verwacht wordt met 4 pet. stijgen, terwijl daarnaast een belastingverlaging komt, waarvan de laagste inkomensgroepen niet vol doende zouden profiteren. NVV-voorman A H. Kloos, de meest toegejuichte man van de bij eenkomst. wees geweld af en zei geen Franse chaos te willen. „Maar wij willen evenmin onrecht. Beoordeel uw parlementaire vertegenwoordi gers dan ook op hun daden". Kluizenaar „De regering-De Jong denkt zeker: regeren is vooruitzien. Eén blik in het koffiedik is voldoende om Zijl stra, de kluizenaar van het Frede- riksplein, op zijn wenken te bedie nen". Volgens hem betekent het be vriezen van de lonen voor de onder nemers een douceurtje van ongeveer een miljard gulden. „Het is alleen het goud in de kluizen van de Ne derlandse Bank dat telt. d.w.z. tevens het goud in de zakken van de on dernemers". De vermogensverhou dingen in dit land zijn volgens hem zo scheef als de toren van Pisa. „Voor de bestrijding van de werk loosheid wordt dan 150 miljoen be schikbaar gesteld, terwijl tenminste een half miljard nodig is". De heer Kloos meende dat de regering een oud wapen hanteert: de mensen bang maken voor de werkgelegen heid. „Het economisch orakel van het Frederiksplein is als de dood voor overbesteding. maaK er komt wel een belastingverlaging. Gezien tegen de achtergrond van de voorgestelde loonpauze. noem ik dat meten met twee maken". N VV - vi ce - voor zit ter A. de Boon meende dat er sprake is vain „de meest brutale aanslag op de werkne mers' sinds jaren", dat de regering „op schaamteloze wijze opkomt voor de belangen van de mensen, die het hebben", dat „do 150 miljoen voor de werkloosheidsbestrijding in de prij zen wordt doorberekend'" en dat „er beter een dividendstop had kunnen komen". „Nederland is nog altijd een eiland van arbeidsrust. maar het lijkt dat de regering daar zo snel mogelijk een eind aan wil maken". CNV-secretaris C. Bakker vroeg zich af of er eigenlijk wel van een werkgelegenheidsbeleid sprake is. Volgens hem verzuimt de regering een wezenlijk structuurbeleid aan te kondigen. Een belna op langere ter mijn voor de ontwikkelingsgebieden ontbreekt naar zijn zeggen ten enen male. „Met incidentele maatregelen lossen we d'e problemen nooit op" Met: .het gaat om een leefbaar Ne derland", besloot hij zijn aanval op Roolvink, in vervlogen jaren een voorman vaia de christelijke vakbe weging, af. Zwart en groen NKV's hoofdpropagandist L. Beu- mer verklaarde waarom hij een zwar te das en een groen overhemd droeg. Zwart: symbood voor de waardering van de regeringsnota. Groen: sym bool voor de hoop dat de regering en parlement gezond verstand zul len gebruiken. Dat de drie vakcen trales voor het eerst in de geschiede nis van de vakbeweging samen ten MAANDAG De Lakenhal: Jaarverg. Ver. van be langstellenden in de Lakenhal, 5 u. nam. De Doelen: Leidse Amateurfo- tografenver. Joop Pleete over heden daagse films. 8 uur nam. DINSDAG Louise de Coligny-schoolKlein- kunstavond „Ende dlspereert niet" 8 u. nam. Zomerzorg: Slotbijeenkomst Kynolo- genver. „Rijnland". 8 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Elektronicaclub „De detector". 7.30-9.30 uur nam. Pardoeza (Doezastr.): Politiek tref punt. 8.30-12 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gem. 7-8 uur nam. WOENSDAG Rest. De Doelen: Aandeelhoudersver gadering WernInk's Beton en Aanne ming Maatschappij 4 uur nam. Stadsgehoorzaal (Koffiekamer): Lunchbijeenkomst Ned Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Spr. staats secretaris H. J. de Koster over „Ne derland in Europa". 12.30 uur nam. Gebouw Chr. Belangen Vrouwenbond C.N.V. Jaarverg. 8 uur nam. Stadhuis (Trouwkamer)Spreekuur •oclale raadsvr. 4-6 uur nam. DONDERDAG Holiday Inn: Jaarverg. Leldsche Ver. van Industriëlen 5 uur nam. BIOSCOPEN Camera: ..Liefdesdossier van een te lefoniste" 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het lijk van de derde eta ge'18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De blonde van Peking". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Tranon: „Point Blank". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Zo gezegd, zo gedaan" alle teeltijden. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De karate killers", 14 Jaar. Da gelijks 2.30, 7 en 9.15. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Allemansgeest: Tentoonstelling schil derijen en perkamenten panelen Dieuwke Kollewijn. (t/m 30 Juni). Molen „De Valk' Molenmuseum da gelijks (behalve 's maandags) 10 uur voorm.- 5 uur nam., 'a zondags 1-5 uur •nam Lakenhal: Tentoonstelling „Rondom Rembrandt" (verzameling Daan Ge vat) Werkd 10 uur voorm. 6 uur nam.; zon- en feestdagen 1-5 uur nam (tot 16 Juni.). De hakenhal: Dag. 105 uur; zond 15 uur. Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28): Werkd 10 uur voorm. - 6 uur nam.: zond 1-5 uur nam Rijksmuseum voot Volkenkunde' (Steenstraat 1): dag 10—6 u.; '«zon* dage 1—5 uur nam. Rijksmuseum voor Voitcenkunde Tentoonstelling Collectie Kaempfer van Japanse Kunst. Werkd. 10 uur voorm. tot 5 uur nam.; zondags 15 uur nam. (tot eind mei). Rltksmuseum voor de geschledenii der natuurwetenschappen* Dag 10-4 uur zond 1-4 uur Ned.-Legermuseum: Geopend maandag' tot en met vrijdag 9 uur voorm. 5 u. nam.: zon.- en feestdagen 1-5 uur nam Wassenaar (Kunstzaal Heuff) Tentoonstelling van werk van Karei Colnot en Guy van Hardenbroek - Geopend maandag t/m zatdag 10 uur voorm. - 5 uur nam.; bovendien dinsdagavond 8-10 u.; zondags en 2de Pinksterdag gesloten, (t/m 5 juni.) Universiteit: Lelds Akademlsch Kunstcentrum Tentoonstelling schilde rijen Vincent Hamel. Geopend maan dag t/m vrijdag 9 uur voorm - 5 uur nam (tot9 1unl). Avond, en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza Apotheek. Doezastr. 31. tel. 21313. Apotheek Voorschoten ls op zondag 26 mei gesloten van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apo theek zijn de gehele week geopend. WEEKEIMIEDIEN8T DER HUISARTSEN. Zaterdagmorgen tot 10 uur raad plege men de eigen hulsarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokters telefoon 2 2 222 (Van vrildag '24 mei t m woensdag 29 mei) MAANDAG Koninklijke schouwburg: Nieuw Rot terdams Toneel met „De eerste mevr. Fraser" van St John Ervlne. 8.15 uur nam. Paviljoentheater: Toneelgroep Are na met „Het laatste loverbos" van Jan Staal, 2.30 uur. Kurzaal: Feestconcert door de orkest vereniging „Muslca" t.g.v. de 25-Jarlge dirigentenloopbaan van Jan Out. Solist: George van Renesse (piano). DINSDAG Kon. Schouwburg: Toneelgroep Cen trum met „Slippers" van Alan Ayckbourn. 8.15 uur nam. Kurzaal: Populair Opera Concert door de Stichting Haagse Leken Ope ra. Mm.v. Marijke v. d. Lugt (sopr.), Jos Borelll (bariton) en het West-Ne derlands Svmphonie Orkest o.l.v. Coen Ruivenkamp. Uitgevoerd wordt werk van o.a. Verdi. Mascagnls en Giorda no. 8.00 uur nam. WOENSDAG Kon. Schouwburg: Nederlandse Co- medie met de Haagse première van ..Philadelphia here I come" van Brian Friel. Opdracht voor DAF en Werkspoor De gemeente Rotterdam heeft 35 autobussen ten behoeve van de Rot terdamse Electrische Tram besteld, die tezamen ruim drie min gulden per stuk rond 87.000 gulden kosten. Alle chassis worden geleverd door de DAF terwijl de carrosserieën van 25 bussen door de NV Werk spoor en van tien bussen door de NV carrosseriefabriek Den Oudsten en Zoon te Woerden worden gemaakt. Hulp voor Nigerianen Het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roo- oe Kruis heeft een bedrag van 50.000 Zwitserse francs overgemaakt aan het Nigeriaanse Rode Kruis. Eerder schonk het reeds 15.000 Zwitserse francs, lakens en levensmiddelen. Er zal voorts een medisch team naar Nigeria worden gezonden, bestaande uit twee artsen en enige verpleeg sters. Blijkens rapporten van het in ternationale Rode Kruis sterven da gelijks duizenden Nigerianen ten ge volge van voedselgebrek. NS geeft opdracht Werkspoor Utrecht N.V.. deel uitmakend van VMF Stork Werkspoor, heeft van de NV. Nederlandse Spoorwegen na langdurige onderhandelingen op dracht gekregen tot de bouw van 21 2-wagentreinstellen voor het binnen lands verkeer. Met de opdracht is voor Werkspoor Utrecht N.V. een be drag van ruim 12 min gemoeid. Benelux-top uitgesteld Het top- gesprek van de Benelux-landen, dat op 6 juni in Den Haag zou worden gehouden, gaat niet door. Door de slepende regeringscrisis in België is het voor „Brussel" thans onmogelijk beslissingen te nemen die tot een versteviging van de samenwerking met Nederland en Luxemburg zou den leiden. De definitieve afspraak voor het topgesprek is in januari ge maakt op een ministersbijeenkomst irt Luxemburg. De bedoeling was nieuwe maatregelen te nemen voor de versterking van de economische en politieke samenwerking tussen de Beneluxlanden. De gedachte ging uit naar een reorganisatie van het se cretariaat-generaal. dat grotere be voegdheden zou moeten krijgen. Man verdronken In de oude ha ven van Zierikzee is gisterochtend 't lijk gevonden van de 47-jarige W. Kristelijn. Aangenomen wordt, dat hü 's nachts, nadat hij enige café's had bezocht, te water is geraakt. Cals naar Japan Ex-premier Cals is zaterdagmiddag van Schip hol naar Japan vertrokken. In zijn nieuwe functie van commissaris-ge neraal van Nederland voor de we- BINNENLAND reldtentoonstelling, die in 1970 tus sen Osaka en Kyoto geopend zal worden, gaat hij daar de conferentie van commissarissen-generaal bijwo nen. die een week in beslag zal ne- B(j schoonmaken geweer gedood De bijna 67-jarige gehuwde make laar H. K. H. Houben uit het Betuw- se Beneden-Leeuwen, die zichzelf op de avond van Hemelvaartsdag met een jachtgeweer in het onder lichaam schoot, is in het St. Rad- boudziekenhuls in Nijmegen aan zijn verwondingen overleden. De make laar was bezig zijn geweer schoon te maken en veronderstelde vermoede- liik dat het niet was geladen. Plot seling ging het schot af. waardoor de man zwaar gewond werd. BUITENLAND Belgische boeren tegen verlaging melkprijs Vijftienduizend Belgi sche boeren hebben zaterdag gepro testeerd tegen een verlaging van de prijs van de melk. Te Deinze hebben zij een grote betoging gehouden waarbij zij zich vooral keerden tegen de plannen van de EEG-commissie- Weer aardbeving in Nieuw-Zeeland Een krachtige aardbeving heeft zondag het gebied van Hawkes Bay op het noordereiland van Nieuw- Zeeland getroffen. Op sommige plaat sen is de energievoorziening verbro ken. Het zuidereiland werd vrijdag en zaterdag door hevige aardbevin gen getroffen, die grote schade heb ben veroorzaakt. Amerika trekt toeristen r— Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat binnen kort een nationale advertentiecam pagne zal worden geopend, waarin op de Amerikanen een beroep wordt gedaan buitenlandse vrienden en verwanten voor een bezoek aan de VS uit te nodigen, waarbü de bezoe kers van allerlei kortingen zullen kunnen profiteren. De regering hoopt zo een compensatie te vinden voor bet grote bedrag dat Amerikaanse toeristen in het buitenland besteden. Hevige gevechten in Cbiua He vige gevechten tussen zwaar bewa pende vijandige groepen rode gar disten in de stad Foochow, provincie Foekien, hebben de stad in een com plete chaos veranderd. Een reiziger uit China verklaarde dat vorige week 't Chinese volksleger de stad heeft bezet en 'n uitgaansverbod van 24 u. heeft afgekondigd. De straten liggen vol lichamen en alle verbindingen met de buitenwereld zijn verbroken, aldus de reiziger. Tientallen gebou wen zijn tot de grand toe afgebrand. NVV-voorzitter Kloos aan het woord in de Jaarbeurshallen. strijde trekken, noemde hij een .oecumene op sociaal gebied van de beste soort". Hij zei minister Rool vink hiervoor dankbaar te zijn. „Als oud-vakbondsbestuurder heeft hij dit tenminste bereikt. We hebben nog nooit zo'n excellente propagan dist voor de vakbeweging gehad". Het gaat volgens hem niet alleen om de loonpauze on die werkgelegen heid, maai* ook om de medezeggen schap. Hij maakte van de gelegen heid gebruik om een aanval te lan ceren op de besloten n.v.'s, „waar van de directeuren al worden be noemd als ze met of zonder plat- gootje in de wieg liggen". Studenten NKV-voorman J. Mertens had de bijeenkomst geopend. Hij deelde o.a. mee. dat de Studenten Vak Bewe ging met een delegatie van 30 man aanwezig zich solidair had ver klaard met de eisen van de werkne mers. Verder deelde hij mee dat het overlegorgaan vandaag zijn bezwaren tegen het loon- en werkgelegenheids beleid zal toelichten bij de vaste ka mercommissies van Economische en Sociale Zaken en dat de vakcentra les morgen na het kamerdebat in spoedzitting bijeen zullen komen om binnen enkele uren het verder te voeren beleid te bepalen. CNV-voorzitter J. van Eibergen traid op als dagsluiter. Hij dankte een ieder, die aan de door gebrek aan tijd geïmproviseerde bijeenkomst had bijgedragen. Alleen de regering ver gat hij te bedanken. Vervolgens slen terden de door een mild zonnetje beschenen demonstranten naar de bussen en treinen. Over treinen gesprokenvan de I acht extra treinen reden er slechts I vijf. Voor de andere was geen I belanstelling. En die vijf waren ook maar matig bezet rt «F v.D.SERftTUnur Britse kapitein in arrest in China In de Noordchinese havenstad Tangkoe wordt een Britse kapitein vastgehouden. Dit is zaterdag in Hongkong vernomen. Het is de 36- jarige Roy Vincent Pope, kapitein van het 3.376 ton metende Britse schip „Fortune Wind". De reden van zijn arrestatie is niet bekend. Uitbreiding Newyorkse politie Burgemeester John Lindsay van New York heeft aangekondigd dat de politiemacht van de stad binnen een jaar met 3.000 man zal worden uitgebreid tot bijna 32.000- Doel van de uitbreiding de grootste in de geschiedenis van New York is het aantal agenten in de nachtdienst te verdubbelen om de misdaad beter te kunnen bestrijden. In de maand maart lag het aantal ernstige mis drijven in New York 24,9 procent lioger dan in maart 1967. IJsland rechts In IJsland is zondagochtend het verkeer van links op rechts overgegaan. In West-Eu ropa zijn nu alleen nog Engeland en Ierland „links" en in heel de wereld nog ongeveer 70 landen, waaronder Japan en Indonesië. Nieuw station b(j Rotterdam In Rotterdam heeft de N.S. haar twaalfde station in de Maasstedelijke agglomeratie geopend, namelijk de nieuwe halte Rotterdam-Alexander. Het nieuwe station, dat slechts een bescheiden accommodatie heeft, is de tweede halteplaats op de lijn Rot terdam C S.-Gouda. Rotterdam- Alexander ligt centraal in Rotter dams oostelijke uitbreidingsgebied Alexanderstad. Op dit nieuwe voor stadstation van Rotterdam zullen ie der uur twee treinen stoppen in bei de richtingen. Voor het begin van de verga dering werd er op straat gede monstreerd met diverse spandoe ken. SARAGOSSA (Reuter) De be- kende Spaanse stiegenvechter Mi guel Mateo „Miguelin" heeft zater dagavond in Saragossa zijn trekken thuis gekregen. Vorig weekeinde had hij zijn collega „El Cordobes" be lachelijk gemaakt door „in burger- in de arena te springen en ongewa pend allerlei capriolen met de stier uit te halen. Hij wilde hiermee aan tonen dat de stierenvechter uit Cor doba niet met werkelijk agressieve dieren de strijd zou durven aanbin den. In Saragossa werd hü nu het slachtoffer van een dergelijke grap. Een amateur-toreador, Carmelo Ga- linöo, verscheen ongenood in het strijdperk. Tevergeefs probeerde hij ongewapend de stier tot aanvallen te bewegen. Toen dit niet lukte trok hij het dier aan de staart. Tot vreugde van een deel der toeschou wers. maar tot woede van ..Migue- li" en zijn aanhangers. Tot de po litie, die hem uit de arena haalde, verklaarde Galindo dat hü wraak had willen nemen voor het beledigen van „El Cordobes" „Miguelin" omest vorige week een etmaal in de gevangenis doorbrengen en een boete van 40.000 peseta betalen. Galindo wacht ook een boete en mogelyk een verbod van twee jaar om stierenge vechten te bezoeken. Raad voor de Scheepvaart over ramp met U.K. 223 AMSTERDAM, (ANP) De Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam heeft een diepgaand onderzoek Inge steld naar de ramp, die op 21 februari van het vorige jaar d» UK 223 ..Maartje" trof. Het sersvaartuig Is die dag in een wild» storm met man en muis vergaan. Tüdens het onderzoek door ét raad, waarbü enkele schippers van vissersschepen, die in de buurt wa ren en mede-eigenaar schipper Corn. Zwaan, broer van de omgekomen schipper J. Zwaan werden gehoord, bleek dat de UK-223 in prima staat verkeerde. Ook was uit niets geble ken, dat de stabiliteit van het schip te wensen overliet. De Urker vloot was op 22 februa ri bü goed weer uitgevaren. In de nacht en de daaropvolgende morgen was het weer steeds slechter gewor den. Rond één uur, toen de ramp gebeurde woei er een zware storm met vrijwel geen zicht. De andere schepen constateerden rond die tijd een plotselinge zware grondzee, „er ger dan ik ooit eerder had meege maakt", zoals één van de getuigen verklaarde. Vermoedelük hebben weersomstan digheden en grondzee de ramp veroorzaakt zo concludeerde de In specteur-generaal voor de scheep vaart. mr. K. de Waart. Er zün om standigheden waartegen de best* schipper en het beste schip niet op kunnen. Toen de collega's begrepen, dat met schipper J. Zwaan en zün vier mede opvarenden iets gebeurd moest zün omdat de .Maartje" geen antwoord meer gaf, waren de weers omstandigheden te bar om te kun nen gaan zoeken. Pas in april werd het wrak van de Urker Vissersboot gevonden. LEEUWARDEN (ANP) Kort na de gewapende roof overval op de 71-jarige juwe lier J. Holwerda in Leeuwar den, zaterdagochtend om twin tig minuten voor acht ge pleegd, zijn twee mannen aan gehouden in Wolvega. Het ble ken een Amsterdammer (56) en een Duitser (22) te zijn. Zij hebben een volledige bekente nis afgelegd; de Duitser is door de heer Holwerda herkend als een van de mannen die hem bedreigden en zijn winkel leeg roofden. De buit ter waarde van ongeveer tienduizend gulden, bestaande uit 192 polshorloges en 14 gouden arm banden, werd met behulp van een speurhond teruggevonden in het riet bü een brug over het riviertje de Linde ln de buurt van Wolvega. Daar hadden de beide mannen hun den. koffertje met de gestolen sieraden verstopt. Nadat de mannen hun auM in de buurt van Wolvega hadden achtergelaten, waren ze te voet een eind langs de spoorbaan gelopen Toen ze zich bij Blesse, een dorpji ten zuiden van Wolvega op de Rijk- weg wilden begeven, werden daar door de politie in de kraag P' vat. De politie zoekt nu nog natf een derde main, die ook bü de over val betrokken zou zün geweest. De overval werd gepleegd toen de heer Holwerda de rolluiken voor winkel zou gaan verwüderen. Toen hü de deur van zün winkel opend* doken er plotseling twee mannen W die de heer Holwerda een dot watten in de mond stopten en hem bedreig den met. een pistool. De heer Hol werda deinsde achteruit, waarop beide mannen in de winkel een hoe veelheid sieraden bü elkaar gristen en zich daarmee uit de voeten maakten. De heer Holwerda, die totaal van streek was, kroop via het dak naar de buren, die de politie waarschuw

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2