aAkkoord in Franse crisis? Engeland rijp voor revoluties WELLICHT UITSTEL VAN LOONPAUZE JAMIN Geld uit de automaat Positief verloop gesprek vakbonden-regering Arbeiders staken door WEERBERICHT Geleidelijk opklaringen Initiatief van drie banken Grotere verschillen in cao's nodig Kroonprinses Margrethe van Denemarken krijgt zoon (Sue/ Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 MEI 1968 No. 32493 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel l. Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21607 PARIJS (AP) De tweede ronde van de marathonbesprekingen tussen vertegenwoordigers van de stakende vakbonden, de rege ring en het particuliere bedrijfsleven is vanochtend, toen het al dag was, beëindigd. De uitgeputte onderhandelaren naderden een oplossing voor Frankrijks grote sociale crisis. structuur van de nationale econo mie te wijzigen en de vorm van de Franse universiteiten Hij heeft met aftreden gedreigd als hy geen massale steun kreeg. Zijn referen- dumvoorstellen zijn onmiddellijk door alle oppositiepartijen en vak bonden aangevallen De leiders van de oppositie zeiden, dat De Gaulle bijna onbeperkte macht ge durende toen jaar gehad heeft om hervormingen tot stand te bren gen. Zij hebben opgeroepen tot een massaal „neen" voor het plebisciet. Na een zitting van veertien uur ver lieten de onderhandelaren om kwart voor acht het ministerie van Sociale Zaken nadat een voorlopi ge overeenstemming was bereikt over de meeste eisen, maar niet over alle, die door de vakbonden waren gesteld. Of dit genoeg is om de tien miljoen stakers weer aan het werk te krij gen en het land te bevrijden uit de greep van de algemene staking valt niet dadelijk te zeggen. De voorstellen zullen nu worden voor gelegd aan de leden van de vak bonden, van wie velen hun fabrie ken bezetten. )e arbeiders van de Renault auto mobielfabrieken in de Paryse voor stad Billancourt hebben al laten weten het akkoord tussen regering, werkgevers en de vakbonden van de hand te wijzen en besloten te heben de staking voort te zetten. De stakers eisen een minimum loon van 1000 frank per maand en een 40-urige werkweek, zonder dat dit tot loonsvermindering leidt. Het was de eerste reactie van sta kers op het bereikte akkoord, lolgens de laatste berichten willen ook de arbeiders van de vracht- autofabriek van Verliet in Lyon. de Rhodiacetavaise fabriek in Ly on, de genationaliseerde vliegtuig fabriek Sud Aviation in Nantes, de genationaliseerde vliegtuigmoto- renfabriek Snecma in Parijs en de Citroënfabrieken eveneens voorlo pig blijven staken. Voorzichtig remier Pompidou was vanochtend uiterst behoedzaam in zyn analyse van de situatie. Hij zei: ,.We zyn tot een pakket van conclusies ge komen welke, zou men kunnen zeggen, een overeenkomst vor men" Pompidou gaf toe, dat hier in niet aan alle eisen van de vak bonden was voldaan. Eén van de voornaamste eisen herroeping van de besluiten van 1967 waarbij de sociale verzekeringuitkeringen werden verlaagd behoren tot het terrein van de wetgeving, zei Pompidou. Hy beloofde, dat deze spoedig in het parlement zouden worden behandeld. Hoeksteen Ie hoeksteen van dc overeenkomst, welke in twee zittingen van totaal 27 uur tot stand is gekomen, was een loonsverhoging van 7 procent op 1 juni en een nieuwe van drie procent op 1 oktober voor arbei ders in de industrie, let uurloon van de 450.000 Fransen die het nationale miniumloon ont vangen wordt verhoogd van 2.20 franks per uur tot drie Franks. Sommige vakbondsleiders zullen zich rechtsstreeks tot de arbeiders vergaderingen in de bezette fa brieken wenden om de voorlopige overeenkomst aan hen voor te leg gen. onder zich te binden, zei de secre taris van de christen-democrati sche vakbond C.F.D.T.. Descamps. dat de onderhandelingen tot niet onbelangrijke resultaten hadden geleid. Pompidou zal in het kabi net in een speciale zitting over de onderhandelingen inlichten. Het kabinet zal ook het ontwerp be handelen van De Gaulles' contro versieel referendum voorstel over de economische en universitaire hervormingen Hierover wordt 16 juni gestemd. De Gaulle heeft vrydag mandaat gevraagd om de ADVERTENTIE C.I.E.B.A. - LEIDERDORP De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond geleidelijk meer opkla- ingen en nog slechts hier en daar tn bui. Matige oostelijke wind en ogere temperaturen dan vandaag. (opgemaakt om 11.40 uur). 28 MEI on op: 4.29 uur; onder: 20.46 uur. laan op: 4.32 uur: onder: 22.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.47 en Ü1 uur; laagwater te- 12.02 uur. Dit Dammer bestaat alt 22 pagina's Studenten Een ander element in de Franse crisis is nog verre van geregeld. Ondanks de onderhandelingen op hoog niveau onder leiding van Pompidou. De studenten van de universiteit die dc crisis hebben versneld hebben voor vandaag tot nieuwe betogingen opgeroepen. De nationale studentenunie (UNEF) heeft van het ministerie van Bin- I nenlandse Zaken toestemming verkregen voor een optocht en I middeld 46 a 47 uur bedraagt te bekorten tot 40 uur zonder verlies I van loon. Over het tijdschema voor het invoeren hiervan is een com- promis bereikt De règering heeft er in toege stemd de vakbondseis tot verlaging 1 van de pensioengerechtigde leef tijd tot 60 jaar voor mannen en 55 jaar voor vrouwen Thans is het voor beiden 65 Er komt grotere vrijheid voor de vakbeweging in de fabrieken. Wat de eis betreft, dat de stakers de tijd dat zij gestaakt hebben door betaald krijgen ls er een compro mis bereikt. De arbeiders ontvan gen 50 procent voorschot op de lonen gedurende de stakingspe riode. Dit voorschot wordt aan het einde van het jaar terugbe taald. De eis van de vakbeweging, dat in de overeenkomst een clausule I wordt opgenomen om de lonen te verbinden aan de kosten van le- 1 vensonderhoud is terzijde gelegd. Deze kwestie wordt maart volgend j jaar weer behandeld. MINISTER WEDGWOOD BENN: LONDEN (GPD) De Britse minister van Technologie, Wedgwood Benn, heeft nogal opschudding verwekt door een rede, waarin hij zei dat ook in Engeland dingen zoals in Frank rijk kunnen gebeuren en ook hier geweld en bloedvergieten te verwachten. voor een bijeenkomst in het unl- UNEF hebben toegezegd dat er geen gewelddadigheden zouden AMSTERDAM (ANP) Drie grote bankinstellingen, de Alg. Bank Nederland, de Amsterdam-Rotterdam Bank en de Ned. Middenstandsbank, gaan samen een proef nemen met geld automaten, waaruit hun cliënten ook buiten de openingsuren van de banken contant geld kunnen opnemen tot een bedrag van ten hoogste f 500, Deze proef zal plaatsvinden op een drietal plaatsen n.I. bij het N.M.B"- kantoor in Hilversum, een A.B.N.- kantoor in Amsterdam en een Arnro- kantoor in Dordrecht. In elke plaats zullen voorlopig 500 cliënten van de drie deelnemendende banken worden uitgenodigd aan deze nieuwe service deel te nemen. De aard van de proef neming brengt mee. dat het niet mo gelijk zal zyn ook geld op té nemen via een andere bankomaat dan waar op men is aangesloten. Tijdens de normale kantooruren zullen de cliënten, die alleen maar geld komen halen, eveneens van de bankomaat gebruik kunnen maken. Tijdens de kantooruren werkt de ban komaat dus als een automatische en snelle kassier. De bediening van de bankomaat is eenvoudig en biedt toch de zekerheid dat geen onrechtmatige dingen kunnen voorkomen. Nadat een cliënt geld heeft opgenomen, wordt de bankomaat voor hem automatisch voor een periode van 24 uur geblok keerd. De geldautomaten zyn afkomstig van het Zweedse bedrijf Metior AB en worden geplaatst door Lips' N.V., die de vertegenwoordiging heeft voor de Benelux en Italië. Metior-bankautomaten zyn reeds in gebruik in Zwitserland, waar vier grote banken gezamenlijk in een zes tal steden bankautomaten exploiteren en in Zweden zelf bij verschillende banken. Wagons ontspoord ZWIJNDRECHT (GPD) Sinds gisterochtend is er weer treinver keer mogelijk over beide sporen tus sen Rotterdam en Dordrecht. Zater dag reden er de hele dag geen trei nen, nadat 's ochtends tien wagons van een trein, beladen met bazalt- blokken. bij Zwijndrecht ontspoor den De blokken en als lucifers afge knapte treinonderstellen verander den het baanvak in een ruïne. Over enkele honderden meters waren de bielzen als het ware doorgezaagd en de rails ontzet. De bestuurder van de 40 wagons tellende trein bleef on gedeerd. Particuliere bussen ver voerden zaterdag de treinreizigers. Op 28 mei begint in Amsterdam j eveneens een proef met een betalings- ai'tomaat voor het opnemen van be dragen tot t 500 (het maximumbe- drag dat per kascheque kan worden I geïnd) ten behoeve van een aantal rekeninghouders by dc postcheque- en girodienst, die in Arasterdam wo nen of daar hun werk hebben. Het apparaat krygt een plaats aan de buitenzijde van het hoofdpostkan toor te Amsterdam. Een lachende premier Pompi dou kon vanochtend de pers mededelingen doen over een vorm van „overeenkomst". plaats vinden. Radicale groepen hebben zulk een toezegging niet gedaan. In het Quartier Latin staat oproer politie klaar om. .jnedogenloos en onmiddellijk". zoals Pompidou zaterdag heeft gezegd, dreigende samenscholingen uiteen te slaan. Maar de confrontatie tussen de stu denten en de politie heeft een po litiek karakter gekregen. Om het land te bevrijden uit zyn econo mische verlamming, moer er over eenstemming beriekt worden tus sen regering en vakbeweging. Om deze is de belangstelling geconcen treerd op de reactie van de arbei ders op de voorlopige resultaten van de besprekingen met de rege ring. Overeenkomst Andere punten van overeenkomst die zyn bereikt waren volgens Pompidou de volgende: De eis van de vakbeweging om de werkweek welke tegenwoordig ge- Werkgevers .5? DEN HAAG (GPD) De federatie van katholieke en prot. chr. werk geversbonden meent dat de bedrijfs takken moeten nagaan hoe de loon vorming „beweeglijker" kan worden. Dat het nieuwe systeem van vrijere loonpolitiek nauwelijks andere cao resultaten geeft dan het verlaten systeem van centraal overeengekomen percentages, wijt de federatie aan „het massief, dat een aantal grote, betrekkelijk uniforme, landelijke col lectieve arbeidsovereenkomsten vormt". De werkgeversbonden menen dat de verschillen in deze cao's groter moe ten worden. De wezenlijk gemeen schappelijke onderdelen voor de be drijfstak zullen landelijk geregeld kunnen blijven worden. Om dit te voorkomen wil Benn het Britse volk door middel van referenda meer zeggenschap geven over de grote politieke beslissingen. Hij wil dat 't parlementaire systeem zich aanpast aan de moderne tech nologische ontwikkeling. Zelfs zou de volgende generatie gebruik kun nen maken van electronische dmk- op-de-knop-referenda. Het gevoel van buitengesloten te zijn vormt de verklaring van veel studentenprotesten en is eveneens ae drijfveer van het nat: malisme in Schotland en Wales, van agitatie -oor zwarte machtverovering en in dustriële onrust. Het ls een bewe ging, gericht tegen autoritair op treden ten gunste van persoonlijke verantwoordelijkheid. Er is thans een snelle ontwikkeling naar een situatie gaande, welke roept om een herverdeling van politieke macht met verstrekkende gevolgen voor de par lementaire democratie. Decentralisatie Benn is echter tegen te ver gaan de decentralisatie, maar wil een op medezeggenschap berustende demo cratie, die de parlementaire demo cratie, zoals wij die kennen, zou moeten vervangen. Ook het systeem van massa-com municaties zal volgens Bonn moeten worden gewijzigd, opdat de menin gen van de gewone man en van allerlei minderheden tot uitdruk king kunnen komen, zonder dat zjj hun toevlucht tot protestacties be hoeven te nemen, in de hoop dat hun opvattingen daardoor onder de algemene aandacht worden ge bracht. Wedgwood Benn staat plotseling in het middelpunt van de politieke belangstelling wegens zijn pogingen om Labours gezonken moreel te her stellen. De partij heeft reeds be sloten zijn plan uit te voeren om een tussentijds manifest te publi ceren. dat een openhartige bekente nis zal vormen van het falen van de regering, maar tevens de daardoor overschaduwde successen zal boek staven. Ruiterlijk DEN HAAG/UTRECHT (GPD) De kans is groot, dat de regering morgen zal terugkomen op haar besluit om volgend jaar een loonpauze in te stellen, waardoor alle cao's automatisch met een half jaar worden verlengd. Niet alleen de vakbeweging is sterk tegen de maatregel gekant ook in de tweede-kamerfracties, die het kabinet steunen, is verzet gerezen. In politieke kringen gelooft men. dat het kabinet morgen bij de par lementaire behandeling van de loon- nota. die de regering heeft inge diend, een nederlaag alleen kan voorkomen, als de genomen beslis singen tot het najaar worden opge schort. Dan zal namelijk meer dui delijkheid bestaan over de volgend jaar te verwachten sociaal-economi sche ontwikkeling, waardoor de noodzaak tot het instellen van een loonpauze meer verantwoord kan worden bekeken. Door op uitstel aan te dringen geven de regeringsfracties het kabinet gelegenheid zonder al te veel gezichtsverlies op de genomen besluiten terug te komen en grote re moeilijkheden te voorkomen. Contact Demonstratie De drie vakcentrales voelden zich gesterkt door de massale demonstra tie van zaterdag in Utrecht, waarop zij voor de eerste maal als een duidelijke eenheid naar buiten zijn getreden. De schattingen over 'liet aantal deelnemers lopen uiteen. Van 15 tot 25 duizend. Maar in ieder ge val luisterden vele duizenden vak bondsleden in een tropisch hete Ju- lianahal van de Jaarbeurs naar zes bestuurders, die gepeperde taal lieten horen. De voorzitters van de drie vakcen trales toonden zich na afloop bijzon der voldaan over de eerste geza menlijke actie, zowel over de op komst (al waren de optimistische! voorspellingen hoger geweest) als over het verloop. Rumoer van actie-1 groepen vond geen weerklank. .Het j beste bewijs, dat de vakbondsleden achter het beleid van de vakcentra- i les staan en dat zij bijzonder disci- j plinair zyn". „Wij hebben een weg betreden, die wy als vakbeweging eerder hadden moeten gaan", aldus NVV-woord- v oer der A. de Boon. Het enige posi tieve punt van de regeringsnota noemde hij. dat de vakcentrales dichter bij elkaar zijn gedreven. GAULLIST WON TUSSENTIJDSE VERKIEZING DIJON (AP) De secretaris-ge neraal van de gaullistische partij Poujade, is in de tweede ronde tot lid van de gemeenteraad van Dijon ge kozen. Maar het feit dat hij slechts een kleine meerderheid kreeg, duidt er op dat zelfs in deze traditioneel conservatieve stad het gaulllsme aan populariteit heeft ingeboet. Poujade, die geldt als een aanvoer der van de jongeren in de gaullisti sche partij, kreeg met 24504 stemmen 54,5 procent in de tussentijdse ver kiezing. De socialist Morizot behaalde met 20471 stemmen 45.5 procent van de stemmen, een opmerkelijke uitslag in een stad waar links hoogst zelden meer dan 30 procent krijgt. Benn wil dat de regering ruiterlijk toegeeft in economisch opzicht veel te optimistisch te zijn geweest. In 1964, toen Labour de macht van de Conservatieven overnam, besefte het niet dat er minstens tien jaar voor nodig zouden zijn om het concur rerend vermogen van de eeuwenlang door een eigen overzeese markt be schermde Britse industrie te her stellen. De aanklacht van de Con servatieve oppositie is echter, dat Labour door averechtse maatregelen de zaken alleen maar erger heeft gemaakt. Wat dit betreft zal de waarheid, zoals altijd in de politieke overdrijving, wel in het midden lig gen. KOPENHAGEN (AFP) Kroon* prinses Margrethe van Denemarken heeft gisteravond in een ziekenhui* te Kopenhagen het leven geschon ken aan een zoon. Moeder en kind (4 kilo) maken het goed, zo is officieel bekendgemaakt. De naam van de prins zal pas bij de doop bekend worden. De toekomstige koning van Dene* marken kwam kort voor twaalf rarf ter wereld. De bevalling moeat me* de keizersnede geschieden. De baby is 53 centimeter lang. Het is voor het eerst in 69 jaar dat een directe erfgenaam van de Deense troon wordt geboren. Koning Frederik ia in 1899 geboren. Toen Prinses Mar grethe in 1940 werd geboren, konden vrouwen in Denemarken nog niet de kroon erven. Dat veranderde met de grondwetswijzigingen van 1953. De baby is het derde kleinkind van Koning Frederik. De twee eerste zijn de kinderen van Koning Con- stantijn van Griekenland en Koningin j Anne Marie, de jongste zuster van j Prinses Margrethe. Koning Frede- I rik's derde dochter. Prinses Benedik te. is eerder dit jaar met een Duitse I Prins getrouwd. Prinses Margrethe is vorig Jaar 10 juni getrouwd met de Franse graaf Henri Laborde de Mompezat, nu Prins Hendrik van Denemarken. De bevalling heeft plaats gevonden in de universiteitskliniek van Ko penhagen. Vlaggetjesdag. Dag van de Nederlandse Zeevisserij, is in Scheveningen feestelijk gevierd. Vele duizenden uit bin/nen- en buitenland bekeken de fraai ge- pavoiseerde schepen in de ha vens en zagen de vlootschouw, die voor het eerst sinds acht jaar weer op deze dag werd gehouden. Ook de wedstrijden tussen de leerlingen van de visserij scholen uit Katwijk. Ouddorp. Schevenin gen en IJ muiden trokken veel belangstelling. Voorts vormden een muzikale show, concerten en de uitreiking van de Produkt- schapsprijzen onderdelen van de feestelijkheden op deze zonnige Vlaggetjesdag. Vanmorgen in al le vroegte is de haringvloot van uit de visserijhavens Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden be gonnen aan de reis naar de vis gronden. waar zij morgen in de loop van de middag hoopt te ar riveren. .lager schoot bos in brand De schietwedstrijden, die de jagersver eniging Den Bosch en omstreken za terdag in het Brabantse Berlicum hielden, moesten voortijdig worden afgelast, omdat één der jagers een lichtspoorpatroon afvuurde, die ver keerd terechtkwam. De kogel belandde namelijk ln een uos. dat onmiddellijk vlam vatte. De jagers weldra geassisteerd door de brandweer wierpen zich direct in de strijd tegen het vuur, maar kon den niet verhinderen dat ongeveer 1200 vierkante meter bos en kreupel hout verloren ging. De fractieleiders van de regerings partijen hebben de afgelopen dagen intensief contact met de regering over een dergelijk uitstel gehad. De fracties van de ARP. CHU en VVD kwamen reeds vrijdag bijeen om zich op de situatie te beraden. De frac tie van de KVP vergadert pas mor genochtend. maar heeft zich al wel in kleinere kring op de toestand be zonnen Vanochtend is er uitvoerig be raadslaagd tussen de fractieleiders van de regeringsoartijen en een groep ministers uit het kabinet. De vergadering in het kabinet van de minister-pres.dent duurde van half- negen tot half elf De vaste kamercommissies van Sociale- er. Economische Zaken j hebben vanmorgen de drie vakcen trales op hun verzoek in gehoor ont vangen. ADVERTENTIE morgen voordeel musketblaadjes 150 gram van "79 voor 69 niet duur wc/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 1 25 Mei 1868: Gehouden ierkooping aan den Burg alhier op 23 Mei. i ten overstaan van den Nota- ris A. van Leeuwen: Een huis en erf van ouds genaamd „De Romeinin de Manden- makerssteeg. Wijk IV, No. 122 en 122 rood (thans no. 7).\ Koopster Mej. M. R. Sasse voor f3150. AdvertentieGevonden op l.l. Zaterdag morgen ten j 51/4 uur op de Vischbrug al- hier een bos. waarvan 20 sleutels en 2 centen. Het adres waar zij te verkrijgen zijn. is te bekomen aan het Bureau van het Leidsch Dagblad te- gen betaling der advertentie- i kosteii en een beloning voor den vinder. j ma ï®CSaKSC8CR#QSaK*OScK®C*

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1