ioerendemoeratie en n stukje vrije markt R 75 middelzware shag R75 de shag voor fijnproevers Ftf r~ Kopen - proberen! U zult enthousiast zijn! In Armenië Erkend t öupphóse- fcfa/lM&ke CIJFERS Partijleden de gulden middenweg tussen halfzwaar en zwaar MIDDELZWARE SHAG Volkomen nieuwe melange - geurige Kentucky, gedoseerd met volrijpe, zachte Virginia-tabakken. Volkomen nieuwe smaak pittig, maar vooral zacht Bijzonder lekker. f. 1,25 LEIDSCH DAGBLAD PAOINA 1* Kan de kolchoz zoveel mensen kry- gen als er nodig zijn? Ja, dat is geen probleem. En als we mensen met een bepaalde oplei ding nodig hebben, dan betalen we die opleiding ook. Dan komt het gesprek op het stuk land dat iedere boer voor zichzelf mag bebouwen: een kwart hectare per gezin. Willen de mensen graag dat dat meer wordt? Nee, ze willen eerder minder. Want de kolchoz be taalt ze meer dan ze op hun eigen stukje grond kunnen verdienen. Hun eigen groente en melk is duur der dan wat ze in de winkeltjes van de kolchoz kunnen kopen. En boven dien willen ze tyd hebben om naar de film te gaan en tv te kijken. Moeilijke vraag Wat zou Zaksenberg zelf kopen als hy opeens veel geld had? Dat blykt de moeilykste vraag te zijn. Hij moet er verschrikkelijk lang over nadenken. Een auto heeft hij niet nodig. Want hy gebruikt de (Russische) jeep van de kolchoz, een tv-toestel heeft hy, evenals een gram mofoonplatenspeler, een ijskast, een wasmachine en een piano. Hij is al eens met vakantie in het buitenland geweest: Tsjecho-Slowakije. En uit eindelijk kan hij op die vraag met de beste wil van de wereld geen ant woord verzinnen. Wat de boeren overigens doen met de produkten die ze verbouwen op hun „eigen" stukje grond, zien we, terug in de hoofdstad, in de centrale kolchozmarkt. Op lange toonbanken in een grote hal liggen daar de groenten, het fruit, de aardappelen, de bloemen, het vlees en de vis uit gestald. Langs de kant zijn kleine winkeltjes van de staat, gedeeltelijk met dezelfde koopwaar, maar met minder groente, bloemen en fruit. De prijzen zijn hoog: een kilo ap pels voor 2 roebel vijftig, sinaasap pels voor vier roebel per kilo. cycla men één roebel per stuk (officiële koers: een roebel is vier gulden). Met behulp van mijn charmante bege leidster van het persbureau APN houd ik een paar blikseminterviews. Per vliegtuig Oud vrouwtje met bloemen, komt helemaal per vliegtuig (maar vliegen in het land is niet duur» uit Geor gië. Is hier al een week. blyft tot haar voorraad is uitverkocht. Dit is voor het eerst sinds een jaar dat ze in Moskou is. Jonge groentehandelaar uit Azei- beidsjan (ook door de lucht), komt twee tot drie keer per jaar naar Moskou, voornamelijk om zijn fami lie hier meteen te bezoeken.' Verkoopt hij ook wel eens iets voor zyn buren? Verontwaardigd: „Oh. nee!" Een man met vlees, komt uit de buurt van Smolensk. Hij vei koopt zyn waren ook wel in die stad maar de prijzen in Moskou zijn beter. Een oude vrouw met groente: is met vijf anderen in een auto geko men, uit een dorp in midden-Rus land. Verkoopt zy ook weieens iets voor buren? Opnieuw ietwat verontwaardigd: „Nee. nooit." Mag dat soms niet? „Jawel, het zou best mogen." Toch maak ik uit de besliste afwij zing op de vraag of ze ook iets voor hun buren verkopen op, dat men dat niet doet. En uit de toelichting van mijn begeleidster begrijp ik ook waarom: het diijven van handel als beroep is verboden, dat heet „ex ploitatie van de ene mens door de ander." Niemand mag immers in de Sowjet-Unie verdienen aan het pro- dukt van de arbeid van een ander. En het zou moeilyk kunnen zijn voor een boer die niet alleen zijn eigen produkten bij zich heeft, om J aan te tonen dat hij geen handelaar is. Een week later voer ik eenzelfde reeks vraaggesprekjes op de centra le kolchozmarkt in Jerewan, de hoofdstad van Armenië, ditmaal met nog een tweede tolk erbij, die het Russisch van de eerste tolk >n het Armeens vertaalt en die de Ar meense antwoorden omzet in Rus sisch, waarna de tweede tolk van Russisch naar Engels vertaalt. Het verbaast ze nog dat Ik de antwoor den in het Nederlands opschrijf. Een man uit Geoigië is na ander halve dag met zijn appels voor de eerste keer hier. Als huur voor de ruimte aan de markttoonbank be taalt hij een roebel per dag. Een vrouw uit een Armeens berg dorp is vorig jaar een keer geweest. In het dorp kan ze haar rijst voor 50 kopeken verkopen (100 kopeken is een roebel), hier krijgt ze er 80 voor. 't Valt haar niet mee: „Als ik 't had geweten was ik niet geko men." Er wordt op deze maikt ook een soort gras verkocht met een medici nale werking, er zijn druiven die in zaagsel zijn bewaard, er is kip voor 3 roebel per stuk en lawa, het pan- nekoekdunne brood dat de Arme niërs misschien al 2000 jaar lang bakken. Plat rond brood is er ook: een roebel per kilo. Een appelkoopman uit Georgië is hierheen gekomen, omdat hy in Georgië veel. lagere prijzen krygt dan hier. Hy is dit jaar voor de j tweede keer in Jeiewan. Een aardappelkoopman prijst zyn I ADVERTENTIE r, ItbpJIc -, f 18.90 Stationsweg 22 B reestraat 126- Haarlemmerstraat 139 piepers aan voor een roebel de drie kilo. Dit is de eerste keer dat hy naar de markt is gekomen. Het gaat goed. Hij hoopt zyn twee zakken in een paar dagen kwijt te zyn. Twee dagen later vertelt een landbouwingenieur me dat hy per jaar voor 1500 roebel waarde van zyn eigen stukje kolchosgrond af haalt: maar daarvan eet hij met zyn gezin zelf een deel op. Aanvulling Voorzichtige conclusie over dit I kleine stukje particulier onderne merschap: de opbrengst kan een 1 welkome aanvulling zijn op het in komen, maar ryk zal geen enkele kolchozboer ervan worden. En door dat iedereen alleen zijn eigen pro dukten verkoopt, vaak vergeeeld van andere leden van zyn familie, is de distributietechniek van deeo vrye markt bijzonder kostbaar. Een Westers ondernemer zou, als hy de kans kreeg, met deze produkten van het eigen stukje land, voordelige zaken kunnen doen. En misschien hielden de kolchozmannen en -vrou wen er dan nog meer aan over dan m'~ A (V) (Van een speciale medewerker) fLADIMIR ILJITSJ (GPD) Volgens het verhaal maakte jin, toen hij de laatste dagen van zijn leven doorbracht in plaatsje Gorki, 20 kilometer van Moskou, daar plannen de vorming van een kolchoz van de dorpen in de buurt. ;olchoz draagt nu zijn namen: Wladimir Iljitsj. Tien dorpen nen samen deze collectieve landbouwonderneming en van K)00 zielen die zij tellen, werken er 560 in de kolchoz, 300 inen, de rest vrouwen. Andere inwoners werken in nabije istrie-bedrijven. Ongeveer 1700 hectare groot is Wladimir sj en er worden 50.000 kippen gehouden, 530 koeien en 400 ?eren, er is 26 ha. met vijvers waarin vis wordt gekweekt, iectare met fruitbomen beplant en er worden aardappelen bouwd. |a Zaksenberg, kleine levendige met een intelligente kop, 35 t, getrouwd, 1 kind, landbouwkun- Ingenieur, spuit die gegevens en andere cijfers over het bedrijf Ier inspanning op. Wat een won- zegt hij, ik ben hier al elf jaar, i het nog niet zo lang als plaats- tangend voorzitter van de collec- t boerderij. De jaarlijkse produktle van de kol choz weet hy natuurlyk ook: 2 mil joen roebel. Het jaariykse inkomen: 400.000 roebel. Daarvoor werken, be halve de mensen en de dieren, ook nog 34 wagens, 26 tractors, 10 com bines, drie graafmachines, een ma chinewerkplaats en een melkfabriek. De huizen van de dorpen zyn ge- deeltelyk nog van vóór de stichting van de kolchoz: stylvol van hout ge bouwd met kleine versierde friezen boven de ramen, gedeeltelik door de kolchoz neergezet en dan van steen. De stallen en kippeschuien zijn niet modern, maar goed onderhouden en schoon. Het grote „cultuurpaleis" van de kolchoz heeft ruime zalen waarin zich wat wy zouden noemen de verenigingsactiviteiten van de dorpelingen kunnen afspelen. Natuur lijk hangt er in de hal, zoals in de hal van byna elk bedryf in de Sowjet Unie, een groot bord met de portret ten van de meest produktleve wer kers van het bedryf. Die werkers verdienen gemiddeld vier roebel per dag, maar de hoogte van het loon wordt per individu be paald door zyn werk en zyn presta ties. De man die de vogels uit het korenveld vei jaagt krijgt het minste: twee roebel zeventig, de mecaniciën van de tractors komt op 7 tot 10 roe bel, een melkmeisje (nog geen elek trische machines» haalt zes roebel, een chauffeur 5.20 en Zaksenberg zelf negen roebel per dag. Met vyf werk dagen per week haalt de laagst be taalde dus maar net het minimum inkomen van 60 roebel per maand en verdient de hoogst betaalde ruim driemaal zoveel. Inbegrepen in die hogere salarissen zyn prestatiepre mies. Een oude Russische boeren woning, zoals er nog vele duizen den zijnmaar die snel worden vervangen door prozaïscher ste nen woningen. van de helft van zijn vroegere sala ris. Maar, vertelt hij er opgewekt by, hy werkt ook nog wat. Dit voorjaar gaat hy met vakantie naar de Zwar te Zee, hy heeft de accommodatie- kaart daarvoor (van de kolchoz ge kregen al in huis. Maar meestal blijft hy in de vakantie gewoon hier. Ook hy heeft t.v.. We kunnen net een van de wedstrijden in Grenoble vol gen en opnieuw ervaar ik hoe bekend de namen van Schenk. Verkerk en Carry Geyssen hier zyn. Dat straalt op Iedere Nederlander een beetje af. Winstverdeliiig Ilja Zaksenberg vertelt dat de kol choz van de 400.000 roebel winst die per jaar gemaakt worden, 30.000 roe bel uitgeeft voor het kopen van re serveringen in toeristentehuizen aan de Zwarte Zee. Verder gaat er een even groot bedrag naar de staat als belasting en een gelyk bedrag naar culturele activiteiten: film, toneel en muziek in het cultuurbeleid, sport en andere recreatie. Voor het pen sioenfonds van de staat moet dan nog eens 40.000 roebel worden be taald en 140.000 roebel is nodig voor de eerdergenoemde prestatiepremies. De rest van de winst wordt voor in vesteringen gebruikt, een 130.000 roe bel dus per jaar. De kolchoz werkt volgens een vüf- Jarenplan, aan de opstelling waar van ze zelf een belangryk aandeel levert, zodat de kansen op te hoge of te lage opdrachten niet zo groot zyn. Hebben de kolchozdeelnemers zelf ook nog wat in te brengen? Om de drie jaar kiezen zij een raad en een voorzitter, die de leiding van het bedrijf hebben. Maar ten minste tweemaal per jaar is er een algemene vergadering waarop be langrijke problemen worden bespro ken. De verkiezingen zyn openbaar en zonder voorafgaande kandidaatstel ling. Men zou geheime stemming kunnen verlangen, maar dat is nooit gebeurd. De voorzitter van de raad is de enige full-time bestuurder in de kolchoz, evenals overigens de secret taris van de communistische party, die glimlachend het hele gesprek bij woont maar vrywel niets zegt. Oudste lid Zaksenbergtechnisch Wjfsleider van de kolchos Wla- p Iljitsj. Naast hem de vrien- m-lachende, maar zwijgende waris van de partijPopkow. We bezoeken een van de houten kolchozhuizen: vier kleine kamers, kraakzindelyk, waar zeven mensen wonen, van wie vier kinderen. De vrouw is brigadeleidster (wy zouden zeggen voor-viouw) in de koeiestal, haar man werkt buiten de kolchoz op een fabriek. Oma past overdag op de kinderen. Er staat een oud tv-toe- stel (men moet het dus al heel wat jaren hebben), een grote radio, een yskast en een gasfornuis. Wij bezoeken ook het oudste lid van de kolchoz, die 72 jaar is en in een iets groter huis woont, ook met vier kamers, ook met in totaal zeven per sonen. Zyn ouders woonden hier al, drie van zijn zes kinderen zyn ook in de kolchoz en hy geniet een pensioen Van de 560 werkers van de kolchoz zijn er 75 lid van de communistische party. Van de 11 leden van de raad zyn er vier lid van de party. Behal ve de grote algemene vergadering zyn er ook maandelykse vergaderingen per afdeling van het bedryf: „bri gadevergaderingen". Maar iedereen kan ook deelnemen aan de vergade ringen van de raad. Dat noemen we, zegt Ilja Zaksenberg niet zonder trots „boerendemocratie". Hoe is 't met de jeugd, is 't moeir ïyk die voor de kolchoz te behouden? De jeugd is als overal elders: die wil studeren en naar de stad. Maar daarvan komen er heel wat weer te rug. Want wy hebben steeds meer mensen nodig met een gespeciali seerde opleiding. ADVERTENTIE N. V. J. G R U N O NU KERK-HOLLAND

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19