TAPIJT Hans Blankesteijn (38): tussen kansel en kunst Voor wie eens wat anders wil Een stoel is een stoel is een stoel Meubeltjes voor jonge mensen Goede zakjes geven goede thee Kom er ACHT-er 1. Versiering op mouw van agent 2. Zak ln Jas van vrouw ltfks 3. Ketting van vrouw rechts 4. Mond van man rechts 5. Schoenzool van gevangene 6. Wiel van boodschappenmand je van gevange ne 7. Pet van agent 8. Neus van vrouw links ADVERTENTIE In veel kwaliteiten, veel kleuren! Van vreemd voordelig tot net niet duur. Legloon f15,— per kamer. AFD. WONINGINRICHTING Herenstraat 77 - Tel. 24502 De kwaliteit van de thee in zakjes wordt naast de inhoud mede bepaald door de papiersoort: filterpapier. Het huidige filterpapier heeft een dusdanig kwaliteitsniveau bereikt dat. als men de proef op de som neemt, het water waarin dit pa pier is gekookt niet van zuiver water is te onder scheiden, wat de smaak betreft. De ontwikkeling van het filterpapier voor de theezakjes is dan ook geheel gericht op zuiver heid en hoge poreusheid. Ook de constructie en de vorm van het theezakje zijn in hoge mate bepalend voor de kwaliteit van de thee. De thee moet de mogelijkheid hebben om te zwellen, nadat het water van alle kanten goed in de theeblaadjes is doorgedrongen. Om dit laatste mogelijk te maken zijn theezakjes, als u deze koopt, ongeveer half gevuld. HILVERSUM (GPD) Na de uitzending over de myste rieuze etskunst van Hercules Seghers kwam er bij Openbaar Kunstbezit een „aan de heer H. Seghers" gerichte brief binnen, waarin de afzender nadere inlichtingen vroeg over het toege paste grafische procédé. Na de uitzending van O.K. over Ver meers beroemde „Straatje" stroomden brieven binnen van men sen die mededeelden dat zij hetzelfde werk aan de wand hebben en vroegen of er niet eens iemand kon komen kijken. Zolang er zulke post wordt bezorgdstaan voor Openbaar Kunstbezit de velden nog wit om te oogsten. „Dat er op zo'n Straatjevan Ver meer dergelijke brieven komen daar kun je ver gij op innemen", zegt O.K.s jonge directeur Hans R. Blankesteijn (38), die kortgeleden met voldoening naar de eerste uitzending van het Blokprogramma „Het geruchtmakende kunstwerkheeft zitten kijken. in die bergen knipsels? Dat bet oude Stedelijk Museum kort na 1900 con sequent Breitners en Israëlsen, die nu meesterwerken zyn, weigerde op esthetische of zedelijkheidsgronden. Alberdlnk Thijm schreef Bieitner weg wegens diens .landschapskladde- rij". Op dezelfde manier werd na 1945 Cobra gekraakt. Eindhoven had zijn Kijken naar i het échte Nadat de kleurkanonnen van de NTS in vijf uitzendingen de 17de- eeuwse binnenkamers waren binnen gedrongen komt O.K. viermaal met IN EVENWICHT Met een ijzersterke conse quentie blijft de abonnee- schaal van Openbaar Kunst bezit jaar in, jaar uit in even wicht. Een kwart bedankers, een kwart nieuwe mensen. Altijd ruim 100.000, van wie zich 75% her-abonneert. De respons is heel uiteenlopend. In een uitzending over de door Monumentenzorg gecon serveerde historische kern van het Zeeuws-Vlaander en- se St.-Anna ter Muiden vindt de Nederlander zijn vakan tie-uitstapje cultureel gelegi timeerd. En geeft daarvan bij O.K. uitvoerig akte. Na een programma over volksaarde werk draven schriftelijk alle gelegenheidsgravers op, wie het in de eerste plaats is be gonnen om de geldwaarde van hun vondst vastgesteld te krijgen. De „oogst" is nog lang niet binnen. Daarom wordt er samenwerking ge zocht met de onderwijs-tele- visie. kunstwerken, die in het recente ver leden stof deden opwaaien. Daarna een reeks over het „gat in de beeld houwkunst". „Is er een tendens naar populari sering na zoveel kleurige jaargan gen? „Nee, het zit zo: de T.V. geeft zoveel prikkels dat die incidentele impuls van O.K. amper meer aanwe zig is. Daarom is in deze jaargang gekozen voor het langduriger en ge- ordender serieprogramma en de pa rallelle katernvorm voor de opberg- band. Wij willen geen „populaire kunsthistorie" maken, maar het pu bliek via de goede en als zodanig ook herkenbare reproduktie leren kijken naar het échte kunstwerk". Geruchtmakend"" 9? Wat is er zoal gedaan voor de uit zending van het geruchtmakende kunstwerk? Blankesteijn: „Neem nou .Déjeuner sur l'herbe" van Ma- net. Daar is een rel over geweest. Die blote juf met die keurige heren. Al leen van de eregalerij van het Lou vre zou al een hele serie te maken zijn, want ze hangen daar op een rij tje. Maar O.K. houdt zich in de eerste plaats bezig met het Ne derlandse publieke kunstbezit. C. Blok en mr. G. J. P. Cammelbeeck; die ook de presentatie doet, hebben de serie voorbereid. Ik heb in de verschillende musea de bewaarde kranteknipsels doorge werkt om het opgewaaide stof bij el kaar te vegen. Om te smullen voor een kunsthistoricus, die een mono grafie wil schrijven. Ja, wat vind je HANS BLANKESTEIJN rel met de Picasso voor het Van Ab- bemuseum. Het Stedelijk veroorzaak te deining met Dylaby, Bewogen Be weging en op een late avond werd Lipchitz' „Paar" uit een plantsoentje verwijderd, omdat naar vei luidt een ochtendblad een zedelij kheidsjacht op dit brons zou openen. Nu staat de ze „paring" als topstuk in het beel denpark van Kröller-Müller. Er was „entartete Kunst" en ga zo maar door: de „Dansende lesbiennes" van Jan Sluyters, Appels „Vragende kin deren" op de wand van de Amster damse raadhuiskantine.". Actueel „Waarom gaat u er geen boek over schrijven?" „Er is voor my geen aan leiding om „pseudowetenschap" te beoefenen. Maar door een kunsthis toricus is het nog nooit behandeld Met dit onderwerp kun je een hele jaargang vullen. Na het „gat in de beeldhouwkunst" komt OK. met een serie over het Museum Amstelkring-O.L. Heer op solder en eindigt de jaargang heel actueel met uitzendingen over het Bauhaus, synchroon met de ten toonstelling, die het Stedelijk Mu seum dan over dit onderwerp houdt O K.-directeur Blankesteijn is tevre den met de Blok-programma's waar voor die regisseur kan worden aan gezocht, die de meeste affiniteit met het ondeiwerp heeft. „Onze presen- tators zien we 't liefst als voorkij kers. De literair aangelegde Neder lander moet het voorgezegd krijgen hoe hij kijken moet en naar wat. Veel tekst is overigens niet nodig, want de camera kijkt zo effectief. We heb ben eens een beeldenuitzending zon der enig commentaar gemaakt. Daar sta ik nog steeds achter". Een „tweede leven'1 Aan de muur van zijn werkkamer aan de Kortenaerlaan een expansie ve kleuren litho van Couzyn. In de boekenwand veel theologische ban den. De voorkeur voor dat onderwerp heeft te maken met het tweede „le ven" van Hans Blankesteijn, die in zijn „vrije tijd" als dominee mede leiding poogt te geven aan een expe rimentele hervormde gemeente in het uiterste puntje van Amsterdam-Zuid in de Thomaskerk in de Prinses Ire- nestraat. Met collega's zet hij hier het pio niers werk voort van ds. W. Barnard «Guillaume van der Graft): „Lithur- gievernieuwing, nieuwe liederen, eigentijds gebed. Kinderen delen in zijn kerk mee in het Avondmaal. Ze krygen echter geen wijn, „want die drinken ze thuis toch ook niet?" Met hart en ziel „Een heerlijke combinatie kansel en kunst", vindt Blankesteijn (van af 1962 by O.K.. sinds januari di recteur) die zijn mooie stem daarvoor leende aan ANP's Radionieuwsdienst, terwijl hij ook op de redactie van de Wereldomroep geen onbekende is. Een adequate vorm zoeken voor een gebeurtenis. Hans Blankesteijn vindt dit in de bediening van zyn ge meente en in de beeldende kunst. Voor beide leeft en werkt hy met hart en ziel. „Gelukkig heeft Open baar Kunstbezit tot nu toe weten te ontsnappen door de mazen van de wet van Parkinson. We hebben een kle»ne staf", zo zegt hy. LD EXTRA 8 ZATERDAG 25 MEI 1068 Ik ben een stoel. Ik ben een stoel. Ik ben een stoel. Wie van de drie is de echte stoel? Antwoord: alle drie zijn echte stoeien. Al zult u ze misschien niet allemaal even mooi vinden. Bij sommige volken schynt het nog steeds de ge woonte te zyn, dat mannen niet gaan zitten, maar uren lang staande uitrusten. Staande op één been en leunende op een speer. Het andere been wordt opgetrokken en dat rust zo uit. In andere landen zit men graag op de hurken. Probeert u het maar eens. met de voeten vlak op de grond. Door de jaren heen hebben echter andere zitge- woonten de overhand gekregen. Het begon mis schien wel met de boomstronk en de boomstam, het bankstel van de oertijd. Het houtblok was al weer een stap vei-der. Dat werd bovendien uitge hold tot een kist. In die kist werden de (schaarse) bezittingen opgeborgen en zelf ging men er bo venop zitten. Misschien wel om dat bezit zo goed mogelijk te bewaken. De zitkist kreeg op een gegeven ogenblik een rugleuning en zelfs armleggers, ter vergroting van het zitcomfort. Vorsten en andere gewichtige personen maakten van hun zitmeubel een monu mentaal en indrukwekkend geheel, dat op een verheveriheidje werd geplaatst: de troon. De bo dem en de zijwanden van de zitkist verdwenen en de poten bleven over. Zo ontstond de stoel met vier poten. Natuurlijk kwamen daar ook al gauw allerlei varianten op. Efficiënte mensen bedachten, dat ook drie poten wel voor voldoende stabili teit konden zorgen en het scheelde toch weer een poot. Maar de ontwikkeling ging steeds door en tegenwoordig is de aamoe- zigheid van poten bepaald geen kenmerk meer voor een stoel. Stoelen met één poot, rustend op een kruis of een schyfvormig draagvlak, zyn tegenwoordig erg in zwang. Maar zelfs die ene poot is geen ken merk meer. De ontwikkeling van de techniek het buigen van hout en de ontwikkeling van nieuwe grondstoffen kunststoffen hebben het technisch mogelyk gemaakt om vrijwel elke denkbare vorm te geven aan een stoel, of liever een zitmeubel. En bijna alle denkbare vormen komen dan ook tegenwoordig voor, waarbi,4 na tuurlijk wel de bruikbaarheid in het oog moet worden gehouden Drie plaatjes van moderne stoelen illustreren de veelzijdige vormgeving van het hedendaagse zit meubel. (j De eerste afbeelding toont een stoel, die nog het meest overeenkomst vertoont met het klassieke tr beeld van een stoel. De poten zyn overgegaan re in twee draagvlakken. Armleggers en rugleuning w zijn duidelyk onderling gescheiden, maar gaan K> „vanzelf" over in de zitting. i De tweede stoel besbaat uit twee losse delen. Het h dragende onderstel bestaat uit een cylinder. Hier l gesloten en van hout. in een andere uitvoering it van stalen buizen en geheel open. Zitting, rugleu- M ning en armleggers zijn verenigd in een grote halfronde schaal van kunststof. Hier voorzien van een vaste bekleding. De zitschaal rust los op de draagcylinder en kan in iedere gewenste stand worden geplaatst, waardoor een veelheid van zit- en lighoudingen mogelijk wordt. Leuk grapje: de zitschaal kan ook los op de grond worden ge plaatst en wordt een aantrekkelijk soort schom- melmeubel, waar veel jonge mensen heel geluk kig mee zyn. De derde fauteuil heeft een heel aparte construc tie. Zitting, rug- en armleuningen zijn als het ware gevormd uit één lange strook materiaal, dat natuurlijk zacht en elastisch aanvoelt en ge stoffeerd is. Deze strook is op vier plaatsen ge bogen en zo is het model aan het zitgedeelte ge geven. Tussen de uiteinden van de strook zit het bovenstuk van het draaggedeelte bevestigd. Eigenlijk heel eenvoudig, maar heel Anders en comfortabel. Dit zyn dan drie van de vele nieuwe vormen, die voor zitten bedacht zijn. Wie van de drie kiest u? Er is nog nooit zoveel variatiemogelijkheid ge weest als het om zitten gaat. Iedereen die wat anders wil dan énders kan tegenwoordig, als hij op verkenning uitgaat, volop nieuwe mogelijkhe den ontdekken. De Franse ontwerper Pierre Paulin is in ons land vooral bekend door zijn meubel creaties voor de Nederlandse fabrikant Artifort. Hij heeft nu ook meubelen ont worpen speciaal voor jonge mensen. Zo maakte hij van glasfiber in felle kleuren kuipfauteuils, die gemakkelijk kunnen worden opgestapeld. Een andere opval lende schepping is een „zitvoorwerp" dat op een plastiek lijkt. Het is gemaakt van ronde buis met zeildoek (zie foto), waar- overheen schuimrubber en een bekle- dingsstof. Ook deze zitvoorwerpen kun nen worden opgestapeld en je kunt er op alle mogelijke manieren op zitten. 'mp mm mm ■iï. '4--

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8