DE WEST ZOEKT NIEUWE WEGEN r- Antillen begonnen economische wedergeboorte Door Sig. W. Wolf - (70.000» is werkloos. Voor oplossing van dit probleem ontvangen de Antillen zowel van Nederland als van het EEG-ontwikkelings- fonds gelden, die in eerste instantie besteed worden aan projecten, die direct of indirect bijdragen tot het algemeen welzijn: scholen bouw, aanleg van wegen, verbetering van de havens, volkswoningbouw. Tot eind 1967 ont vingen de Antillen uit het EEG-ontwikke- lingsfonds een bedrag van 82,6 miljoen gul den en van Nederland 610 miljoen gulden. Krotten De Nederlandse Antillen kampen behalve met grote werkloosheid tevens met een enorm wo ningprobleem. Men vindt er riante villa's en bungalows, maar ook krotten, zoals in de wij- ken Fleur de Marie en Buena Vista op Cu racao, waar soms twee gezinnen hokken in kamertjes van drie bij drie meter. De An tilliaanse overheid is de laatste, die deze wan toestanden zal ontkennen. Bij de beoordeling van het krottenprobleem moet men echter niet over het hoofd zien dat de zuiderling een heel andere wooncul- - De Nederlandse Antillen, in het begin van de jaren vijftig zwaar geteisterd door de massale ontslagen in de olie-industrie, zijn begonnen aan de wedergeboorte van hun economie. Toen half januari de Amerikaanse elektronische industrie Solitron met de Antilliaanse overheid een overeenkomst sloot over de oprichting van een industriepark ter grootte van 24 hectaren in de omgeving van de Dr. Albert Plesman Luchthaven op Curaqao, heerste onder de Antilliaanse bevolking een duidelijk optimistische stem ming. Het optimisme gold niet zozeer de iverkgelegenheid. die voor drieduizend Antil- lianen binnen zes jaar wordt geschapen, als wel de feitelijke erkenning dat het toeris me, een wankele en tot nu toe de belangrijkste bron van inkomsten, niet langer het wel en wee van dit eilandenrijk zal bepalen. De lofzang op het toeristische manna, die uit de Caraïbische zon neerdaalde, begon onderhand eentonig te klinken en werd zelfs in de oren van de diehard-optimisten vervormd tot een treurzang. Op de Antillen erkent men ruiterlijk: wij leefden tot nu bij de gratie van Fidel Castro. Sinds de Cubaanse premier zijn eiland on bruikbaar maakte voor Amerikaanse toeris ten, verspreidde de golf van vakantiegenie- ters zich naar de Antillen. Vanaf 1960 werd elk jaar op de Antillen een modern hotel ge bouwd. Curacao kreeg zijn Curasao Intercon tinental en Holiday Inns, de Nederlandse Ha- zeleger uit Ede bouwde zijn Flamboyant Beach Hotel, Hilton kwam en vestigde een monstrueus luxueus bastion aan de Piscadera baai op Curacao, een hotel dat nauwelijks onderdoet voor het pompeuze Aruba Carib bean en de in Caribische stijl opgetrokken Sheraton op Aruba. Vrijwel alle hotels zijn dit jaar voor negentig procent volgeboekt. In 1962 bedroeg het aantal overnachtingen op de Antillen 120.000, in 1966 was dit aantal ge stegen tot 252.000. Volgens een berekening van het departement van Sociale en Eco nomische Zaken zal de totale capaciteit van het hotelwezen in 1970 ongeveer 2600 kamers bedragen (thans 725 kamers». verlening, omzetten in een reële welvaart", zegt de nieuwe minister-president Cyro Kroon. „De Amerikaanse bedrijven Solitron en Texas Instruments hebben zich al geves tigd. Op Aruba kwam een Amerikaans che misch concern en in 1970 hoopt de Interna tional Salt Company de zoutpannen op Bo naire rendabel te kunnen exploiteren. De in teresse van de Amerikaanse bedrijven geldt nauwelijks de Antilliaanse binnenlandse markt met zijn 200.000 inwoners maar de toegang tot de Euromarkt. De associatie van de Antillen met de Euromarkt geeft de in- dustrieprodukten toegang tot de grote markt van de Zes tegen betaling van het EEG-bin- nentarief. De Nederlandse industrieën heb ben nauwelijks belangstelling voor de Antil len. „Dit is geen onwil van het Nederlands be drijfsleven, maar een zuivere zakelijke over weging. Onze binnenlandse markt is te klein en om binnen te kunnen dringen in de La tijns-Amerikaanse markt is het verstandiger Weekendbijlage Leidsch Dagblad Zaterdag 25 mei 1968 Jaarlijks uordt op de Antillen minstens een luxueus hotel geopend. Op Aruba iverd onlangs het Sheraton Hotel in bedrijf geno men. De foto werd genomen op het moment dat Antilliaanse bouwvakkers bezig waren de laatste hand te leggen aan het strandterras van Sheraton, dat in Caraïbische stijl is op getrokken. De directe invloed van deze toeristische ex plosie betekent voor de werkgelegenheid, dat per hotelkamer 1,25 arbeidsplaatsen beschik baar komen. Daarnaast profiteren ook de souvenirwinkels, de leveranciers aan hotels en de plaatselijke hotels. In 1966 besteedden alleen al de Amerikaan se toeristen 19 miljoen dollar (in 1960 10 mil joen dollar). In een jaar steeg de bijdrage van het toerisme tot het nationale produkt van 4 tot 12 procent. Het toerisme kreeg zo n enorme greep op de Antilliaanse gemeen schap, dat indien niet aan industrialisatie ge dacht werd, de Antilliaanse bevolking over enkele jaren een volk zou zijn van borden wassers. kamermeisjes en taxi-chauffeurs. Het gevaar was niet denkbeeldig dat de An tillen volledig afhankelijk zouden zijn van een enkele beslissing van de Amerikaanse president. Nu al is het reizen naar het bui tenland door regeringsmaatregelen voor de Amerikanen aanmerkelijk kostbaarder ge worden. Amerikanen Met het trauma van de olie-industrie voor ogen besloot de Antilliaanse regering een in dustrialisatieprogramma op te zetten, dat in de eerste plaats erop is gericht Amerikaan se industrieën aan te trekken. Hiervoor komen vooral in aanmerking indus trieën, die weinig elektriciteit verbruiken en geringe vervoerskosten voor de produkten met zich meebrengen. „Wij willen de schijn welvaart waarin wij leven, gebaseerd op dienst- dat de Nederlandse bedrijven zich in een La tijns-Amerikaans land vestigen. De regerin gen van de Latijns-Amerikaanse landen bie den redelijke faciliteiten voor vestigingen, ter wijl ze rechten zouden heffen op produkten die hier gefabriceerd worden", aldus een An tilliaanse ambtenaar, verbonden aan het de partement van Economische Zaken. Voortvarend De Antilliaanse regering blijft diligent en werkt zeer effectief indien het erom gaat be drijven aan te trekken. Een Nederlandse za kenman, die poolshoogte kwam nemen: „Don derdagavond kwam ik met het vliegtuig uit Nederland aan. Ik vertelde de hotelmanager van mijn komst. Vrijdagmorgen werd ik ont vangen bij de minister van Economische Za ken, vrijdagmiddag reed ik rond om de be schikbare terreinen te verkennen. Zaterdag morgen werd mij in principe vergunning toe gezegd, zaterdagmiddag maakte ik met een architect een vlucht boven het eiland om het terrein, waar ik belangstelling voor had, van uit de lucht te bekijken. Zondag schetste de architect een voorlopig ontwerp van mijn be drijfspand. Maandagmorgen kreeg ik het ont werp en maandagmiddag konden de contrac ten worden getekend en lagen de vergunnin gen gereed. Waar ter wereld kun je in vier dagen een project rond krijgen?" Deze voortvarendheid op economisch gebied treft men overal aan op de Antillen. Snel, zakelijk en doeltreffend dat lijkt het uit gangspunt te zijn dat de Antillen innemen tijdens deze periode van industrialisatie. De eerste resultaten voor de werkgelegen heid beginnen zich al af te tekenen. Volgens minister-president Kroon zal de stijging van de werkgelegenheid, in 1966 geraamd op 6600 arbeidsplaatsen voor de periode tot en met 1970, nu gesteld worden op 8600 arbeidsplaat sen. Tot 1970 moet werkgelegenheid gescha pen worden voor 15.000 werkzoekenden. Negentien procent van de beroepsbevolking „Dit is een politieke beslissing. Het zou het zelfde betekenen als wanneer in Nederland de Deltawerken worden stopgezet om de wegen bouw te versnellen". Dit soort uitspraken wekt de wrevel van de politieke tegenstanders van het huidige bewind. De jonge politicus Suriel. lid van de URA, zegt: „Men regeert te veel naar de ge vestigde groeperingen toe. De volksgroepen, die het zwaarst te lijden hebben, de arbei ders. de ambachtslieden worden vergeten. Het kapitaal regeert en naar het kapitaal wordt geregeerd. Favoritisme en paternalisme vieren hoogtij. Alleen partijgenoten van het huidige bewind van de Democratische Partij komen aan hun Minister-president Kroon. het voorstel om de gedeputeerden te laten ontslaan door de Landsregering. de grote bedragen, afkomstig van Aruba, die worden besteed aan Curagaose projecten. de inperking van de bevoegdheden van de gezaghebber. de centralisatie vanuit Curasao, clie doet denken aan kolonisatie vanuit Nederland. De eilandelijke gevoelens van Arubanen gaan zover dat zij zelfs de naam Nederlandse An tillen willen doen verdwijnen. „Wij voelen ons Groot-Antillianen", aldus gedeputeerde Max Groes. Tijdens luidruchtige vergaderingen ln de Arubaanse eilandsraad worden de verlang- gens en grieven steeds weer uitvoerig uit de doeken gedaan, in de hoop dat de geluiden verder zullen klinken dan Willemstad en Oranjestad. Op één punt zijn de Arubanen en de lands regering op Curasao had echter met elkaar eens: Gezamenlijk willen ze aan Nederland voorstellen het onderwijs, dat dertig procentr van de begroting uitmaakt, te beschouwen als een Koninkrijkszaak. De vrijgekomen gel den zouden dan kunnen worden besteed aan ontwikkelingsprojecten. Op deze basis van zestig miljoen Nederlandse guldens kunnen de twee tegengestelde machten elkaar vin den. Snel, efficiënt en zakelijk, zoals de An tilliaanse economische geloofsbelijdenis voor schrijft. In de wijken Fleur de Marie en Buena Vista op Curagao treft men nog talrijke krotten aan. Voor 1970 hoopt de Antilliaanse regering tweeduizend nieuwe volkswoningen te bou wen welke de krotten zullen vervangen. trekken. En deze partijgenoten bezitten geza menlijk voor 75 procent het kapitaal van de Antillen". Het ziet er overigens niet naar uit dat de re gering van premier Kroon veel gevaar van de oppositiepartijen URA en NVP behoeft te vre zen. Voorlopig hebben ze geen beschikking over zendtijd voor radio en tv gekregen. Federalisme Een groter gevaar, dat het centrale gezag be dreigt. komt van het Arubaanse bestuurscol lege. De Arubanen verlangen grotere eilan delijke zelfstandigheid en streven naar een eigen gouverneur, benoemd vanuit Nederland. De grieven van de Arubanen tegen het cen trale gezag op Curacao: het voornemen van de Antilliaanse rege ring om de verkeerswetgeving en de verkie zingswetgeving te centraliseren. tuur heeft dan de noorderling. Men zal op de krotten dan ook vaak een televisie-antenne treffen en voor de deur een grote Ameri kaanse wagen van het meest recente bouw jaar. Bij de sanering van de krottenbuurten spe culeert de overheid vooral op het eigen ini tiatief van de bewoners. Van de krotbewo ners wordt verwacht, dat zij zelf weg zullen trekken, een betere woning zullen zoeken of het vervallen huis zelf zullen opknappen. Om de woningnood op te heffen, zullen bin nen korte tijd ongeveer 8000 krotten moeten worden vervangen. Er liggen plannen gereed om voor 1970 tweeduizend nieuwe volkswo ningen te bouwen. Op een vraag waarom geen prioriteit wordt gegeven aan de volks woningbouw boven bijvoorbeeld de finan ciering van een hotel luidde het antwoord:

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7