De Gaulle wil referendum Vakbonden tot Kamer: „Verwerp loonpauze" Eillde vail Humphrey helpen Eclio-I IJS van Tijdens gevechten in heel Frankri jk vannacht eerste dode gevallen Acties in Frankrijk vonden navolging WEERBERICHT WARMSTE fVEEK EI IN DE In najaar praten over beleid voor '69 Overval in juwelierszaak NIEUWE ZET VAN LEBER Eenzijdig DAF INRUILSHOW Auto - Foreholte ZOMERPRIJZEN en als dessert JAMIN (§uc/ QFieuwo Jpgericlit 1 maart 1860 ZATERDAG 25 MEI 1968 No. 32492 LEIDSCH Hpcteur: A van ülshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers 0,25 Witte StneeJ l. Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21507 De studentenacties en stakingen in Franrijk hebben elders in belangrijke mate navolging gevonden. Hieronder volgt een overzicht van andere acties die geïnspireerd zjjn op de gebeur- I tenissen in Frankrijk. ARIJS (GPD) President De Gaulle's aankondiging van een referendum op 16 juni over ingrijpende veranderingen in het sociaal-economische en culturele leven in Frankrijk heeft de gemoederen niet tot bedaren gebracht. Integendeel, de ..cul turele revolutie" kreeg vannacht haar eerste dode, enkele uren nadat de president zijn uitspraak had gedaan in een slechts zeven minuten durende televisierede. eerste dode viel buiten Parus. Het is een politiecommissaris in Lyon die vannacht aan zyn ver- rondingen is overleden. Hij was onder een vrachtauto gekomen die Je opstandelinger vol keien had den geladen om zo als tank in snelle vaart op de politie in te rU- Jen. Strijdtoneel Franse hoofdstad kunnen de pwonden by honderden worden geteld. Over d? materiële schade flkt niemand zien meer zorgen tc naken Vanochteue lagen in alle boulevards en straten in heel Pa rijs afgeknapte bomen, vernielde krantenkiosken en verbrande auto's rerspreid en tal van straten in rersohillende wijken waren nog on- ADVERTENTIE iouden broche met cultivé parel 7,-. Siebel heeft nog 430 andere nuden broches vanaf 29,50. JUWELIERS en Haag - Lange Poten 11 otterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 msterdam - Kalverstraat 123 larlem - Grote Houtstraat 63 (Van onze weerkundige medewerker) Dit laatste weekeinde van mei l het warmste weekeinde wor- i. Tot dusver was mei nog seds te koud gebleven, vooral iens de weekeinden. Het hoge- vkgebied bóven Scandinavië trt vandaag met een oosten- ind droge en vrij warme wind n. De temperatuur stijgt tot 18 20 graden en dat is de laatste tr weken niet meer voorgeko- tn. ten storingsfrontje bij west- unkrijk en zuid-Engeland zal iens het weekeinde ons land Keren met plaatselijk een re it- of onweersbuitje. Achter dit ont zijn er opnieuio zonnige pe- iden te verwachten en de tem- iatuur blijft op een voorjaars wei u tussen 17 en 20 graden. De meimaand geeft tot van- 10 nog een tekort van onge- f 70 zonuren te zien, zodat er ie komende week nog wel iets in te halen. 26 MEI 1968 Zon op: 04.32 uur; onder: 20.43 uur. un op: 03.43 uur; onder: 20.27 uur. togwater in Katwijk: 2.42 en 15.03 if! laagwater: 10.50 en 23.11 uur. 27 MEI 1968 Zon op: 0431 uur; onder: 20.44 uur. anop: 04.03 uur; onder: 21.38 uur. 'ogwater in Katwijk: 3.15 en 15.37 laagwater: 11.27 en 23.46 uur. numroei bestaai uit 20 pagina's begaanbaar. Er is trouwens weinig verkeer meer te bekennen, want alleen dokters en vrachtrijders kunnen^ nog maar benzine krijgen. Algelopen nacht zijn de revolutio nairen ook 'i beursgebouw binnen gedrongen waar '.li talloze bureaus en meubelen heooen vernield Zii poogden met aanvankelijk succes dit „bastillon var- het kapitalisme", zoals een van hen zich uitdrukte in brand te steken, maar konden latei- door de politie worden ver dreven. De gevechtshandelingen voltrekken zich sinds twee dagen en het ver bod aan Chon-Bendit naar Franse bodem terug te krren «waarop hij gisteravond ni.v.tcmin twee uur verbleef) ook nie; langer alleen in Parijs. Uit aile steden kwamen vanochtend berichten binnen van heftige gevechten, bezettingen van overheidsgebouwen en van barri cades. Verwachting De rede van generaal De Gaulle heeft, zoals al c.° vrezen viel, dus niet bepaald de uitwerking gehad die de president verwachtte. Alleen de gaullisten zingen hem nog ge hoorzaam het hallelujah toe. maar buiten hun kringen brengt men zelfs geen elementaire eerbied voor de president mee, op. ..Over ziln volksstemming kan niet gesproken worden of gestemd", zo maakte vannacht. Pierrn Mendes-France korte metten me' het laatste plan van De Gaulle. Het enige ant woord is de strrd'meende ook Mendes-France. Een der Parijse kranten die bijnc niet meer te vin den zijn,, schreel vanochtend dat het staatshoofd zich blijkbaar in de datum en in net adres had ver gist. Het Franse volk verwart hij met een stelletje rebelse generaals die hij in 1962 met. een paar drei gende volzinnen nog tot onderwer ping had weten 't brengen" Waarschuwing De minister van Binnenlandse Zaken Fouchet waarschuwde de studenten voor het gespuis dat zich nu in hun rijen had binnengedrongen Van zijn kant antwoordde de stu dentenleider Alaxn Geismar dat misschien nu naar andere metho den gezooht zou moeten worden. „Maar de strijd tegen het bewind dat met blindheid is geslagen, kan", aldus Geismar. „alleen maar met verhoogde kracht worden voortgzet. Tot de overwinning is behaald". Enkele uren voordat De Gaulle het woord voerde, had premier Pompi dou bekendgemaakt dat vanmiddag om drie uur in Parijs al onder handelingen ovet de sociaal-eco nomische politiek zullen beginnen. Aan die onderhandelingen wordt deelgenomen door de drie voor naamste vakcentiales en de werk geversorganisaties. (Zie verder pag. 2) MACAO In de Portugese encla ve Maco op het Chinese vasteland is gisteravond een massabijeenkomst gehouden uit solidariteit met de op standige studenten en stakende ar beiders in Frankrijk. De bijeenkomst werd georganiseerd door de commu nistische partij in Macao. LONDEN Studenten aan de universiteit van East Anglia in het Engelse graafschap Norwich hebben gisteren het bezoek van Koningin Elizabeth aan de universiteit trach ten te verstoren. De demonstranten werden echter door andere studen- tengroepen uiteengejaagd. STOCKHOLM Studenten van de universiteit van Stockholm heb ber. gisteravond de faculteitsgebou wen bezet. De studenten zonden de minister van Onderwijs een telegram waarin democratisering van het ho ger onderwijs werd geëist. SANTIAGO Als protest tegen een besluit tot reorganisatie van de filosofische faculteit hebben studen ten in de Chileense hoofdstad San tiago gisteren het universiteitsge- Menselijk falen oorzaak ongeval reactor Petten DEN HAAG (GPD) Het onge val met de hoge flux reactor in Pet ten is inderdaad te wyten geweest aan menselijk falen. Maatregelen zullen worden getroffen om de kans op een menselijk falen als hier be doeld verder te verkleinen. Dit ant woordt minister De Block van Eco nomische Zaken op vragen van het lid van de Tweede Kamer, ir. S. A. Posthumus (P.v.d.A). De veiligheidsvoorschriften in een reactorbedryf zijn er anderzijds op gericht de schadelijke gevolgen van een ongeval zoveel mogelijk te beper ken. In dit opzicht hebben de veilig heidsvoorschriften van het R.C.N. volledig hun doeltreffendheid bewe zen. aldus de minister bouw bezet. Een woordvoerder van de studenten zei dat de Chileense universiteit staat voor de ernstigste crisis in haar bestaan. SAVONA Havenarbeiders in de Italiaanse stad Savona hebben gis teren geweigerd schepen te lossen die voor Frankrijk bestemde goederen aan boord hadden. De havenarbei ders verklaarde zich solidair met de stakers in Frankrijk. MADRID De Spaanse regering heeft gisteren belangrijke vernieu wingen op het gebied van het uni versitaire onderwijs aangekondigd. De minister van Onderwijs verklaarde dal de toestand aan de universitei ten onhoudbaar was geworden voor al door de toevloed van massa's nieu we studenten. De nieuwe maatregelen voorzien onder meer in een nieuwe onderwijsvorm waarbij assisten on der toezicht van hoogleraren colleges zullen kunnen geven. MILAAN Aan de bezetting van het universiteitsgebouw van de uni versiteit van Milaan is gisteren door een groep neo-fascistische een einde gemaakt. De neo-fascistische studen ten eisten garanties voor onmiddel lijk politieoptreden tegen verdere be zetting. uitstel van de zomerexamen* en disciplinaire maatregelen tegen studenten die verantwoordelijk wa ren voor de bezetting. FRANKFORT De rector van de universiteit van Frankfort heeft gis teren de colleges tot 1 juni geschorst, tot na de behandeling van de wetten op de noodtoestand in derde en laat ste lezing door het Westduitse parle ment. Het laatste debat over de wet ten op de noodtoestand begint 29 mei De studenten in Frankfort waren gis teren opnieuw in staking gegaan uit protest tegen genoemde wetten. WIESBADEN De Westduitse mi nister-president. Kiesinger heeft gis teren verklaard dat hij zich er be wust van is dat er in West-Duitsland dringende hervormingen nodig zijn. Kiesinger waarschuwde echter tegen de eisen van de militante Westduits» studentengroeperingen, die volgen» hem geen antwoord geven op de hui dige problemen. Gewapend met schilden en gummiknuppels bestormt de Franse oproerpolitie de barrica des op de Boulevard Saint Michel (boven). Na de bestorming door de politie ruimde een duioschui- ver bulldozerop de Boulevard Saint Michel de laatste resten van een barricade op LEEUWARDEN (GPD» Twee mannen van naar schatting een jaar of 26 hebben vanochtend een gewa pende roofoverval gepleegd op juwe lier J. Holwerda in Leeuwarden. De overvallers duwden de juwelier een prop in de mond, hielden hem hun wapens onder de neus en graaiden ongeveer 120 horloges en ongeveer 20 gouden horlogebanden uit laatjes in de toonbank. De heer Holwerda was alleen in zijn zaak hij had juist de ijzeren rolluiken opgetrokken toen hij twee mannen voorbij zag lopen. De beide mannen kwamen even later te rug en stapten de zaak binnen. Zij moeten met de situatie in de juwe- lierszaak op de hoogte zijn geweest,; want de toonbanklaatjes, waaruit zy hun buit graaiden, zijn niet zicht baar. De etalage lieten de daders, die tijdens de overval een masker en op uniformen lijkende pakken droegen, ongemoeid. Na 'de overval schoten ze weg in een rode Opel. die zij met draaiende motor voor de juwelierszaak hadden laten staan. Ongeveer een uur na de overval, die om 8 uur werd gepleegd, ls deze auto leeg gevonden tussen Wolvega en Blesse. De politie is met man en macht op zoek naar de da ders. DEN HAAG (GPD) Verwerp de loonmaatregel van de regering. Zorg voor geld ten behoeve van de werkgelegenheid, eerder en meer dan de regering wil. Dat zijn de wensen van de vakbeweging, nu toegezonden aan de leden van de Tweede Kamer. Inmiddels lijkt er in de fracties van de regeringspartijen ook niet veel sympathie te bestaan voor de loonpauze van een half iaar. jaarlijks rapport van de Sociaal-Eco- romische Raad op tafel. De vakbe weging vindt dat de regeringsplan nen nu alleen maar steunen op spe culatieve aanwijzingen. Hiermee steunen de kamerleden, die dinsdag over de regeringsmaat regelen gaan debatteren, het zwaarst wegende argument van de vakbewe ging .die meent dat er beter dit na jaar kan worden gesproken over het sociaal-economische beleid. Pas dan is de overheidsbegroting bekend en pas dan ligt zowel de macro-econo mische verkenning voor 1969 van het Centraal Planbureau als het half- Nationalisten in Wales plaatsen boni in Cardiff CARDIFF (AP» En bomont ploffing heeft ernstige schade toege bracht aan het bureau van ht Eng else bestuursorgaan voor Wales. De bom ontplofte in de nacht van vrij dag op zaterdag, en de ontploffing kon in heel Cardiff gehoord wordn. Men neemt aan. dat de helse ma chine gelegd is door nationalisten, die wilien dat Wales los komt van Enge land. Het Engelse bestuursorgaan voor Wales is gevestigd in een gebouw te genover de „Vredestempel". waar vo rig jaar en bom ontploft is. Nadat in het adres van de Kamer een „tegen-analyse" is gegeven van de economische toestand, waaruit on der meer de conclusie wordt getrok ken dat de betalingsbalans niet zo'n zorgelijk beeld geeft, zegt het over legorgaan van de drie vakcentrales dat, indien de voorgestelde loonmaat regel wordt doorgevoerd, de vertrou wensbasis zal worden ontnomen aan het overleg op sociaal-economisch ge bied. De vakbeweging meent dat zij in het verleden steeds getoond heeft verantwoordelijkheidsgevoel te bezit ten. Zij verzekert de regering dat ook nu ernstig rekening zal worden ge houden met een eventueel ongunsti ge economische ontwikkeling dit jaar voor haar beleid voor het volgend jaar. De regering let niet op de consequen ties van haar maatregelen voor de werknemers, zo meent de vakbewe ging. „De regering gebruikt de lonen eenzijdig als hefboom voor het eco nomisch evenwicht". Over de 150 miljoen gulden, die de regering het volgend jaar voor de werkgelegenheid wil geven, zeggen de vakcentrales: onvoldoende. Het bete kent direct werk voor 3.000 tot 3500 man. een jaar lang. Door indirecte effecten kan dit eventueel tot 5.000 manjaren oplopen, maar bij een werkloosheidsniveau van ongeveer 87.000 man betekent dit bedrag nog niets, vindt het overlegorgaan. Het schrijft de Kamer dat er overigens van bestrijding van structurele werk loosheid helemaal niets terechtkomt. VALKENBURG (GPD) Touring cars die op het buitenland rijden mo gen vanal 1 juni nog maar 100 liter brandstof vrij invoeren. Voor elke li ter meer moet de chauffeur aan de grens een bedrag van 37 pfennig be talen. Onjuiste opgaven van de tank- inhoud kunnen bestraft worden met een boete van 50 mark. De inhoud van touringcartanks bedraagt in het algemeen 250 tot 300 liter. Nu reeds betalen de touringcar bedrijven voor iedere persoon per 100 km busreis op Duits gebied een ..Beförderungsteuer" van 34 prennig. Volgens de secretaris van de „Fe deratie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer", de heer D. Wisselo in Arnhem, betekent deze nieuwse Duitse maatregel een inbreuk op bilaterale afspraken. „Er zijn stuk ken in ons bezit", aldus Wisselo, „dat 520 liter brandstof vrij van invoer recht is. Dit is de zoveelste verrassing van Duitse kanten, en dat juist nu het toeristenseizoen begint. We heb ben vanmiddag, toen we hiervan hoorden, meteen alle alarmkanalen opengezet. We zijn de grapjes van de heer Leber langzamerhand beu", VS-ambassadcur in Polen gaat De vakbeweging zegt dat het be drijfsleven door de loonpauze rond één miljard op de loonsom van het volgend jaar bespaart, maar dat de werknemers pas in juli compensatie zullen kunnen krijgen voor de stij gende kosten voor levensondei'houd. becijferd op minstens vier procent. COLORADO SPRINGS <RTR) Een van de grootste Amerikaanse aardsatellieten. de Echo-I. is na bijna acht jaar om de aarde te hebben ge- cirxeld te pletter gevallen. Dit is mee gedeeld door het Noordamerikaanse defensiecommando. De 62 kilogram wegende Echo-I had een doorsnede van 30 meter en was slechts onder gustus 1960 gelanceerd vanaf Kaap het blote oog te zien Hij werd 12 au gustus 1960 geanceerd vanaf Kaap Kennedy, het toenmalige Kaap Ca naveral Destijds werd verwacht dat de satelliet niet langer dan drie tot vier jaar in zijn baan zou blijven. WARSCHAU (REUTER) De Amerikaanse ambassadeur in Polen, Gronouski. heeft onverwachts ont slag genomen. Gronouski deelde mee dat hij vice-president Humphrey gaat helpen bij diens campagne voor het presidentschap van de Verenigde I Staten. Gronouski heeft als Amerikaanse vertegenwoordiger in Warschau I periodiek van gedachten gewisseld met de Chinese ambassadeur in Po len, het enige officiële contact dat tussen Washington en Peking be staat. Gronouski werd ln 1963 door wijlen president .Kennedy benoemd tot minister van Posterijen. Hij is sinds 1965 ambassadeur in Polen. ADVERTENTIE MORGEN 13—17 UUR Pr. Bernhardstraat 68 Voorhout» ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE in handig gezinspak Ült het Leidsch Dagblad van V 25 Mei 1868: H Uit Noordwijk aait zee meldt men: Wat de veld vruchten betreft, zoo staan deze hier uitmuntend, vooral de aardappelen: die hier ln menigte geteeld worden en i wel in de duinen van graaf Van Limburg Stirum Noord- wijk, die de duingronden voor i eene kleine vergoeding heeft j afgestaan: eene weldaad, die voor deze gemeente buitenge- j woon is. De Maatschappij der Ne- i derlandsche Letterkunde al hier zal Donderdag 18 Juni. des morgens te 10 uren, hare j jaarlijksche vergadering houden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1