'oortvliet in de leiderstrui Braziliaan Koch klopt Okker in boeiend duel UVS heeft opnieuw goede winstkansen iiigstig LZC mist gelijkspel in laatste periode Janssen verlaat Pelfortli irste étappe van Olympia's Toer \ad bijzonder spannende slotfase L.F.C. - U.V.S. Altior - Docos Yoetbalprognoses U.V.S.-AL MANIA Service van Nederlander werkte niet goed IDAO ?5 MEI 1688 PAGINA 11 IDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||!l|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!l||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||l||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Hi]||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ii||||||||||||||||||L iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ J/lALWIJK (GPD) Een prooi van spanning en onzeker- itüas Leen Poortvlietde 24-jarige opperman uit het Zuid- \dse Dirksland, onmiddellijk na afloop van de tweede t van Olympia's Toer door Nederland in Waalwijk. rtijlend over de wegen tussen startplaats Amsterdam en mtrum van de Brabantse Langstraat, leek hij zich op moment duidelijk in de oranje-leiderstrui te hebben ge- Dat was in het Brabantse dorp Eethen met nog slechts S kilometer voor de wielen. l het kopgroepje, met Poort- stuwende kracht, een ogen- zekere voorsprong van an- re minuut opgebouwd. En Leen zijn achterstand op leider Jansen minder dan twaalf se- bedroeg. In die laatste vijftien er voelde hij de krachten ech- zijn lichaam wegvloeien, lig over zijn schouder kijkend de achtervolgers vlak voor •||ijk naderen. „Ze komen, ze schreeuwde hij naar zijn tkkers. Zelf nam hij maar kop en sleurde de vluchte- naar de eindstreep. De Am- jimer Cor Leunis had geen de uitgebluste Poortvliet in sprint te verslaan en etappe- r te worden en ook Jacques s raasde nog langs Poortvliet de Deen Mortensen vierde keek weer achterom, zag het aanstormen en wachtte toen tige spanning af. Na minuten hij eindelijk het verlossende het peloton met Harry Jan- I op de meet nog een achter- an precies 20 seconden. Poort- d zich in de leiderstrui gere- •van de eerste etappe van i's Toer stond voor Poortvliet llle tegenstelling tot het voor atische einde van de twee- het vorig jaar. Toen smak- de race van Den Haag naar en op de hellende oprit van nenoordbrug van Rotterdam iet wegdek en werd in zorg de toestand met een schedel- ctuur overgebracht naar het ziekenhuis in Rotterdam, p de avond van die dag was ingen de sfeer in Olympia's inquetil mag M vee jaar niet België starten IE KCQUES ANQUETIL tje te veel doping ERPEN (AP, GPD) «roemde Franse wielren- 'acques Anquetil mag vol- een uitspraak van de po- chter wegens het gebruik Simulerende middelen twee niet in België aan wed- deelneonen. Hij werd eboel me. 10.000 Belgische n (725 galden) en veroor- tot betaling van de pro ten, die 3000 frank (210 i) bedragen. Blijft hij in te deze te betalen dan hem een maand gevan- traf. Anquetil is niet voor qI chtbank versohenen. Deze bevonden dat een che- onderzoek van Anquetils tijdens de zesdaagse van Jdar maanden geleden in rpen aan het lioht heeft ht dat de urine 25 pro- Beer dan de gewone dosis ine en amphetamine be- 0-3 Eei gereohtsdokter. die sskundige werd gehoord, iarde dat hij nog nooit boog percentage dopings- bij een ux*ineproef had troffen. Toer somber. Men wist: voor het le ven van Poortvliet werd gevreesd. Het ergste bericht, zo zeiden de orga nisatoren toen, zou betekenen dat de ronde gestaakt zou worden. De ronde ging door, Poortvliet herstelde, maar voor deze kanshebber voor het Ne derlandse team voor de wereldkam pioenschappen van vorig jaar was het hele seizoen weg. Nu echter is Poortvliet indrukwekkend teruggeko men, De mening van KNWU-coach Joop Middelink over deze renner: „Jammer is dat Poortvliet in de bergen hele maal niet kan meekomen. Dan kan ik hem, ondanks zyn uitstekende prestaties, ook niet selecteren voor de Ronde van de Toekomst. Maar voor étappe-wedstryden die hem be ter liggen, zal ik hem zeker kiezen". Smalend Poortvliet zelf reageerde de span ning, die hem onmiddellyk na de rit van gisteren in de ban hield af, met smalende woorden aan het adres van de Deense topamateur, de 22-jarige Leif Mortensen. Deze Deen was vorig Jaar ondermeer uitgezonden naar de pre-Olympische Spelen in Mexico. Hij was er derde geworden achter win naar Rini Wagtmans en Fedor den Hertog. Leif maakte ook deel uit van de Deense ploeg die by de wereld kampioenschappen van vorig jaar in Heerlen, tijdens de ploegentydrace het zilver veroverde. „Dat zou wat", smaalde Leen Poortvliet. „Als een Nederlandse ren ner in een kopgroep de leiding over neemt gaat het tempo niet omlaag, maar steeds als Mortensen aan kop kwam, moest ik weer naar voren om de snelheid er in te houden". Toch was deze Deen, samen met Poortvliet, aan de beslissende ont snapping begonnen. Dat was reeds na 48 kilometer op de Lekdijk. Enke le kilometers eerder, by het oprijden van de brug bij Vianen, had oranje- truidrager Harry Jansen terwijl hy aan de kop van het peloton reed een lekke band gekregen. Jansen moest op de smalle dijk wachten op een nieuw wiel en terwijl hü een zaam op eigen kracht tussen de volg- wagens door weer terug naar het pe loton vocht begon Poortvliet aan een ontsnapping. Falen Eerst alleen met Mortensen, maar wat later kwam ook de 25-jarige Deen Joachim Hansen erbij en weer enkele kilometers later de uiteinde lijke etappewinnaar Cor Leunis. Ook voegde zich de 22-jarige Peter Le- gierse uit Den Bommel bij de kop groep. Andere sterken faalden. Eerst lukte het niet aan Leferink uit Haaksbergen en ook een poging van Leen de Groot, Wim Bravenboer en Piet van Stralen bleef zonder succes. Een tergend langzaam leeglopende band zou later de Deen Hansen uit de kopgroep teruggooien. Pas in de straten van Waalwijk was er één ren ner die de kloof tussen peloton en kopgroep kon overbruggen. Dat was de in België wonende Nederlander Jacques Frefjters. Anderhalve kilo meter voor de eindstreep streek hij op de vluchtelingen neer. Zijn krachttoer werd Poortvliet bijna noodlottig, want in een laatste wan hopige jacht trachtte het peloton de Belgisch-Nederlandse vluchter nog te achterhalen. Het lukte niet. Maar wel kwam het peloton dicht, zeer dicht, bij de uitgeputte kopgroep, waarin Poort vliet het meeste werk had gedaan. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Leunis (Flandria) de 143 km in 3.16.03 (met 15 sec. bonificatie); 2. Freijters (Kroon) 3.1608 (met 10 sec. bonificatie); 3. Poortvliet (Smiths- Acifit) 3.16.13 (met 15 sec. bonifica tie); 4. Mortensen (Denemarken) 3.16.18; 5. Legierse (Batavus) z.t.: 6. Krekels (Ovis) 3.16.31; 7. Van de Voort (Kroon) z.t.; 8. Harings (Ca- ballero); 9. Cornelisse (Olympia) z.t.: 10. Van Katwijk (Amstel) z.t. Het algemeen klassement na de eerste etappe is: 1. Poortvliet (Smiths- Acifit) 3.23.03 2. Jansen (Vredestein) 3.23.06; 3. Leunis (Flan dria) 3.23.08; 4. Freijters (Kroon) 3.23.08; 5. Zoetemelk (Amstel) 3.23.11; 6. Legierse (Batavus) 3.23.16; 7. Mor tensen (Denemarken) 3.23.18; 8. De Groot Caballero) 3.23.19; 9. Krekels (Ovis) 3.23.21; 10. Hoogzaad (Peugeot -Michelin) 3.23.27. ADVERTENTIE ZONDAG 2.30 UUR om het Kampioenschap van Nederland Waterpoïo-competitie LEIDEN De Leidse Zwemclub heeft gisteravond in „De Vliet" het Utrechtse Zwemlust niet van een overwinning kunnen afhouden. Hoe wel de uitslag 3—5, dat niet doet vermoeden, zijn de Leidenaars echter zeer dicht bij een gelijkspel geweest. In de laatste periode, bij de score 34, kreeg LZC een strafworp toe gewezen. Roelofs nam plaats op de vier meter-lyn, maar wegens te lang aarzelen werd zijn worp door scheids rechter Jo Brokke afgewezen. Hier na wisten de gasten het initiatief over te nemen en het pleit in hun voordeel te beslissen. De basis voor de verdiende overwinning legden de Utrechtena ren in de eerste periode. Zij startten met een hoog tempo, en hun over rompelende aanvallen stelde de Leid se defensie voor enkele onoverkome lijke problemen. Harm Drent wist zich los te zwemmen over links en scoorde het eerste doelpunt, gevolgd door een treffer van Jaap Ouwejan, die profiteerde van een fout bij het plaatsen. Wim Mulder zorgde hierna nog voor 03, door achter zyn be waker te komen en ondanks zwaar verdedigen Jan Heek te passeren. Beter na drie zware overtredingen van Utrechtse zijde kreeg LZC een straf worp toegewezen, en ditmaal passeer de Frank Roelofs de Zwemlust-kee- per. Het leek zelfs dat het 3—3 zou worden, maar de jeugdige Hans Ver sluis miste de routine om een ge slaagde vluchtpoging met een doel punt af te ronden. Zwemlust voerde de score weer op, ook al uit een penalty. Jos Klemann schoot hard in, en al wist Heek de bal in eerste instantie te stoppen, van zijn hand af dreef het leer toch het doel in. Ook in de laatste periode bleef LZC aandringen. Dit resulteerde in al weer een strafworp, ook nu benut door Van Sittert. Even later kwam Dick Houthoff alleen voor de Utrecht se keeper, maar hy werd vakkundig naar de bodem gewerkt. Resoluut wees arbiter Brokke naar de vier meter-lyn, maar zoals hierboven ver meld wist Roelofs de strafworp niet te benutten. Zwemlust besliste de strijd via een 4-meterworp van Kle- man: 35. De finish van de eerste étappe. Van rechts naar links: Leunis 1Freijters (2) en Poort vliet (3). j LEIDEN Voor de meeste ama teurteams mag de competitie dan ten einde zyn, door een aantal uit Leiden en omgeving moet er nog heel hard gewerkt worden. De doeleinden bij al dat overwerk lo pen echter sterk uiteen. Terwijl UVS een poging doet de hand te leggen op de landstitel, zijn ASC. DOCOS en Altior gewikkeld in een zonder twijfel zenuwslopende ex tra-competitie, waarin de laagst geplaatste gedwongen wordt naar de Afdeling Leiden terug te keren. Allereerst UVS. De blauwwitten zyn de landscompetitie goed begonnen, met een gelijkspel tegen het ster ke DCG en een overwinning in de uitwedstrijd tegen Emm en. Zon dag komt Almania in Leiden op bezoek. De Limburgers hebben uit hun twee wedstrijden nog geen en kel punt veroverd en men zou dus geneigd zijn de winst al bij voor baat naar de Leidenaars te schui ven. Zó eenvoudig ligt de zaak echter niet. Almania is tot dusver weinig fortuinlijk geweest. De uit wedstrijd tegen landskampioen Middelburg ging maar net verlo ren en tegen Rheden werd een kostbare, verdiende voorsprong in enkele minuten vergooid. De blauwwitten zullen dus al hun krachten moeten aanboren om de zege inderdaad te bemachtigen. Wat UVS betreft, mag men boven dien niet uit het oog verliezen dat enkele spelers (Leget, Désar, Holl) de laatste tijd een nogal overladen programma hebben gehad. Te ho pen is dat die vermoeienissen hun spel morgen niet nadelig zullen beïnvloeden. Al met al ligt een kleine overwinning van UVS toch wel in de lijn der verwachtingen. Morgen begint voorts de extra-com petitie, die de degradant in de vierde klasse moet gaan aanwij- Teiinisploeg nu tegen tie V.S. PARIJS (ANP) Nederland heeft gisteren in Parijs de halve finales van het toernooi om de Federation Cup, een wedstrijd voor dames-lan den teams, bereikt door een 30 overwinning op Bulgarije. Vandaag ontmoeten de Nederland se dames in de halve finales de Ver. Staten, die vorig jaar het toernooi wonnen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Astrid Suurbeek versl.'Rad- kova 6—1, 6—3. Marijke Jansen versl. Tchakarva 61. 61. Lidy Jansen Venneboer/Astrid Suurbeek versl. ZadÜova/Tscharzova 61, 6—1. ADVERTENTIE ZILVEREN MOLENTOERNOOI Verliezersronde DINSDAG 26 MEI A.S. 8 UUR N.M. om 3e en 4e prijs. Terrein Boshuizerkade. Verkoop vanaf 7 uur op de Boshuizerkade. Spelers Hamburg kregen premie van 2700 gublen HAMBURG (ANP) De spelen van Hamburg SV, die donderdag avond in Rotterdam in de finale van de Europa Cup voor beker houders met 02 van AC Milaan verloren, krijgen een premie van 3000 mark (2700 gulden). Als zij de finale geioonnen had den, zou elke speler 10.000 mark (9000 gulden) ontvangen hebben. Gisteravond zijn de spelers in Hamburg teruggekeerd, waar zij bij het vliegveld begroet werden door enige honderden supporters. zen. DOCOS en Altior trekken te gen elkaar tenstrjjde op het ASC- terrein. DOCOS heeft alle reden uiterst bezorgd te zijn over de goe de afloop, want van de drie ploe gen die in deze weinig aanlokke lijke stryd zyn gewikkeld, is DOCOS op dit moment vermoede lijk het minst in vorm. De presta tie tegen ASC was in elk geval bij zonder teleurstellend. Altior heeft dan ook de beste kansen in het duel van morgen. (Van onze correspondent) JAN JANSSEN ROOSENDAAL (GPD) Jan Janssen houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat hij volgend jaar voor een Nederlandse wielerforma- tie beschikbaar komt. Vorig seizoen deed het gerucht da ronde dat Pelforth, de Franse bier brouwerij die Janssen nog tot 1970 onder contract had, zich uit de wie lersport zou terugtrekken. Dat ge rucht schijnt nu werkelijkheid te worden en Pelforth zou het contract met Janssen reeds dit jaar willen beëindigen. Dat betekent dat de ex-wereld kampioen per 1 januari van werkge ver zal veranderen en zijn voorkeu/ gaat uit naar een overeenkomst met ©en Nederlandse wielerploeg. Tennis Tussenstanden bij en kele wedstrijden voor de tweede ron de van de Davic Cup luiden: V.S. Mexico 20, RuslandJoego-Slavië 2O, EngelandFinland 30, Italië —Monaco 3—0 Iran—Zuid-Afrika 02, SpanjeZweden 20. Noorwe genRoemenië 02, BelgiëTsje- oho Slowakije 11. ADVERTENTIE BEZOEKT ZONDAG A.S. de belangrijke voetbalwedstrijd op het ASC-terreln aan do Kempenaerstr&at. Leden en donateurs hebben geen gratis toegang. Prijzen der plaatsen tribune fl,80{ staanpl. fl,Jongens f0,50. In het volgend spelgedeelte deed LZC. dat Panel en Soet miste, het beter. Joop Kuiper en Erik de Vos namen de plaatsen in van Siera en Versluis, en dit bracht wat meer lijn in de aanvall. Tot scoren kwam het eerst nog niet, want ook nu mis te de Leidse ploeg een „afmaker". Door zware overtredingen van Zwem lust kwam LZC echter aan een straf worp en Nico van Sittert deed wat van hem werd verwacht: 1—3. On danks verwoede pogingen van beide zyden bleef deze stand onveranderd tot in de derde speeltyd. Opnieuw WIELRENNEN Ward Seis snelste in eindsprint SAN REMO (ANP) De Belg Ward Seis heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Italië, een rit over 162 kilometer van Alba naar San Remo. gewonnen. De Italiaan Miehelle Dancelli behield de leiding in het algemeen klassement. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Seis (België) de 162 km in 4.08.41, 2. Reybrouck (Belg) z.t., 3. Basso It) z.t., 4. Altig (W.-Dld) z.t., 5. Motta (It) z.t. De zesde etappe verliep rustig. Er waren wel kleine ontsnappingen, maar wanneer de vluchtpogingen serieuze vormen aannamen, greep de ploeg van de leider in het alge meen klassement, de Italiaan Michele Dancelli, in. Zo gebeurde het dat het grote peloton gesloten over de 941 meter hoge Col van Nava ging en op de finish afstormde. De Italiaan Marino Basso trok de sprint aan, maar had aan het eind niet genoeg pure snelheid over om de Belgen Ward Seis en de winnaar van de voorgaande rit, Guido Reybrouck, te weerstaan. (Van onze tennismedewerker) AMSTERDAM „Come on Tom, Come on..." zei Marty Riessen gistermiddag op de baan in Buitenveldert, „je kunt veel beter!" De Amerikaan, die niet alleen uit praktische overwegin gen zijn plaats in het Amerikaanse Davis-cup team heeft prijs gegeven om met Tom Okker een vaste dubbel te gaan vormen - hij is een zeer goede vriend van de Haarlemmer geworden leefde mee met het enerverende duel dat zijn dubbelpartner uitzocht met-de slanke Braziliaanse no. 1, Thomas Koch. niet cadeau. Tweemaal weerde hij onder groot enthousiasme van het weer talryke publiek een matchpunt af. Met een dreun van een backhand langs de lyn en met een daverende ace. maar tenslotte ging hij toch ten onder. De service, daar lag het verschil tussen beide grootmeesters deze middag. Bij Okker wilde de eerste service maar niet lukken, bij Koch kwamen er wanneer de punt jes nodig waren aces. „Hij was dit maal gewoon te goed, maar de volgende keer ben ik op slag en mist hij de toush" aldus Tom Okker, die het „toch heb je beter gespeeld dan gisteren" van een bekende in ont vangst nam met de opmerking „Ja maar daar heb Je zo weinig aan als je dan toch niet wint Koch is een speler van wie Maria Kueno enkele jaren geleden in Hil versum (toen hij de Internationale kampioenschappen van Nederland won) zei: „Hij heeft alles in zich oin de hoogste eer op tennisgebied voor zich op te eisen, maar hij zal het nooit beleven omdat hij het niet kan opbrengen om de berg partijen die je moet spelen om de kroon te ver overen alle met volledige concentra tie af te werken". Tegen Okker had Koch die con centratie wel, van begin tot eind, concentratie en vechtlust. Dat de monstreerde hij door Nederlands bes te speler aller tijden geen Tim mer, geen Diemer Kool, geen Van Swol zou ook maar een schyn van kans tegen Okker hebben gemaakt doorlopend onder druk te houden met zijn geweldige veQddekking (een sterk punt van beide Brazilianen in dit toernooi) zijn sterke services en bekeken passeerslagen, vooral uit de forehandhoek. Tom Okker had het weer duidelijk te kwaad met zichzelf. Dat wil zeggen dat hij zichtbaar geirriteerd was door zijn missers voor eigen publiek. Weer moeten we zeg gen, dat, wat Okker „over" had nog zodanig klasse was dat niemand ook maar even twijfelde aan de vooruit gang van de Haarlemmer op zijn wereldtoernee. Was dat „overschot" goed genoeg voor winst op Mandari- no. het. bleek niet voldoende voor een zege op de felle Koch, zij het dat de marge gering was. 9—7, 810. 63 en 8—6 voor de Braziliaanse ar tiest, na ruim drie en een half uur zwoegen. Het was bij de stand 3—3 in de derde set toen Okker zijn ser vice (die het evenmin deed als te gen Mandarino) verloor door de vol leykansen die Koch hem bood niet af te maken en zijn toch zo prachtige backhand, niet voluit te slaan, dat Riessen de opmerking uit de mond liet vallen: „Je kunt veel beter". Klasse minder Hans van Dalsum beaamde wat de Amerikaan zei „Tom speelt nu bijna een klasse minder dan hy deed tegen Santana in Madrid en om een Koch te kloppen die geinspireerd is, heb je een goede vorm nodig". In tussen gaf Okker de winst, zoals uit de score wel kan worden opgemaakt Riessen MARTY RIESSEN Tom kan beter Marty Riessen rekende na de triomf van Kooh in drie sets er werd vanwege het gevorderde uur gespeeld om twee gewonnen sets at met Mandarino (6—3, 36, 62). Al was 't in deze partij van meet af duidelijk dat de Amerikaan meer kwaliteit meedroeg in zijn tennisba- gage, toch had ook hij 't weer uiterst moeilijk om de no. 2 van de Bra ziliaanse Davis Cup formatie, die evenals tegen Okker weer uit de meest onmogelijke situaties winnen de slagen van zijn racket het ver trekken, te bedwingen. Het lukte en dat betekent dat Riessen op weg naar de eerste en zeer aantrekkelijke geldprijs alleen nog maar gestuit kan worden door zijn vriend en dub belpartner, Okker. „We zullen in een partij die erom gaat, zoals dus nu liet geval is elkaar geen puntje ca deau geven. Als ik bij wyze van spre ken met driemaal 60 kan winnen zal ik het niet laten en Tom ten op zichte van mij evenmin" zei Riessen „maar daar bestaat echt geen kans op. ook al speelt Tom beslist een stuk onder zijn kunnen In Rome was hy ongenaakbaar!".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17