Gistingsproces om lonen allerwegen in volle gang AR doet kribbig Ontwikkeling binnen de grenzen houden Niet klappen... Kerkdiensten Leiden en omgeving Financieel overzicht De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Woord van KAMER j GEKLAPT 3J (Van onze financiële medewerker) Een groot deel van de welstand waarin wij leven is voort gekomen uit verbeterde prodüktiemethoden, die tenkoste van dure investeringen tot stand kwamen. Investeringen, die voor de industrie verantwoord waren, toen de loonkosten opliepen tot een niveau waarop het kapitaal goedkoper werd dan de menselijke arbeidskracht. Ook nu nog gaat het proces door tus sen de lonen, die de ondernemers dwingen tot voortgaande auto matisering van de produktie, en de beloning van het kapitaal, dat de dure investeringen mogelijk moet maken. Overal in de wereld, van het steenrijke Amerika tot in de verste uithoeken van Azië, wordt de zweepslag gevoeld van de sociale eisen, welke nopen tot voortgaande mechanisering en massificering van de produktie. In Zweden moest de minister van Financiën dezer dagen ie waarschuwing laten horen, dat voorzichtig moet worden opgetre- ien op het gebied van de loonontwikkeling, in Engeland voert het wg onder premier Harold Wilson staande kabinet een haast wan hopige strijd om lonen en prijzen in het goede spoor te brengen, tn Frankrijks tragedie zou nooit zulk een omvang hebben aangeno men als er niet een massale onvrede had bestaan ten aanzien van de welvaartsontwikkeling, e.g. de lonen. overzicht met betrekking tot ons land dc waarschuwende vinger ver hief: „De Nederlandse regering zal er In het kader van de inkomenspoli tiek naar moeten streven, dat de loonontwikkeling binnen de grenzen blijft, die voor een evenwichtige groei van de volkshuishouding nodig is". In minder officiële taal uitge drukt betekent het dat we de tering naar de nering moeten zetten. Een nieuw geluid is het niet, want sinds minister Lieftinck in het begin van de jaren '50 de meest drastische be stedingsbeperking oplegde van na de oorlog, zijn er telkens periodes ge weest waarin de loonbeweging voor uit Ijlde op de produktiviteitsontwik- keling, zodat öe teugels moesten worden aangetrokken. Zolang het tempo niet hoger lag dan dat in het buitenland was er wat de betalings balans aangaat geen man over boord. Alleen de rentetrekkers, ouden van dagen en de vaste inkomens zagen de koopkracht verminderen. KATERDAG 25 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Tering naar nering Nederland lijkt bij dit alles een ase van sociale en economische rust n Europa. Er is evenwel een gis- ingsproces aan de gang. Dat gaf de fgelopen week aanleiding de lang erbeide loonnoba het licht te doen ien, waarbij tevens een tipje werd pgelicht van het voorgenomen erkgelegenheidsbeleid. De loonnota etekent dat de weg naar de vrij- eid en de verruiming van de loon- ifferentiatie over de verschillende edrijfstakken fata morgana zijn ebleken. De vryheid ten aanzien van !e vaststelling der lonen, waar het edrijfsleven op gesteld was, werd ai vrijheid in zo sterke gebonden- leid dat de loononderhandelaars een armslag meer hebben. De reactie van de kant van vak- onden wijst erop dat de loonnota iet in goede aarde is gevallen. De egering wordt onbezorgdheid verwe- ïn. Een voorzichtiger beleid is nau welijks denkbaar, doch het geeft de olitici de mogelijkheid om weer op s bres te staan voor de minstbe- eelden, die de zwaarste last te dra- en zouden krijgen. Dat bij een uit e hand lopen van de loonbeweging list de minstbedeelde ax>.w.-brek ers het loodje zouden leggen daar ordt niet zo de nadruk op gelegd. Waarschuwing Het doet in het licht van de rote voorzienigheid bezien haast cu- ieus aan, dat de Europese commis sie deze week in een conjunctuur- Controlerend Gaat een land over de schreef door harder met lonen en bestedingen te gaan dan de concurrerende landen dan is Leiden in last. Welke fouten er aan de opeenvolgende kabinetten in ons land mochten kleven, tot nu- toe kon voorkomen worden dat de betalingsbalans een dermate grote gaping ging vertonen dat het Inter nationale Monetaire Fonds voor ons op de bres behoefde te staan. Wat dat zou hebben betekend, kon deze week in Londen worden waarge nomen, toen vier mannen uit Wash ington het gebouw van het Minis- sterie van Financiën binnen gingen. Het waren gasten die door het IMF geval is geweest. Van Hoogovens, AKU tot Kon. Olie, Unilever en Phi lips, het was allemaal even gunstig wat de computers produceerden over de winstontwikkeling. Vlucht voor fiscus Het fiscale klimaat in ons land heeft tot gevolg dat vele vermogen de mensen voorgoed verhuizen naar landen waar het fiscale zwaard min der scherp geslepen Is. De staats secretaris van Financiën, drs. F. H. M. Grapperhaus heeft meegedeeld dat verleden jaar 35 Nederlanders met een vermogen van meer dan f 500.000 zijn geëmigreerd. Het totale vermogen dat op deze wijze het land heeft verlaten, bedroeg f 52,7 min. Het is een heel bedrag, waarmee tamelijk wat middelgrote bedrijven in de gebieden met structurele werk loosheid gevestigd hadden kunnen worden. Gelukkig is er in ons land nog vrU veel kapitaal over, want anders had de inschrijving op de 6 3/4 leningen van de wereldbank en de Europese Investeringsbank, waarop deze week kon worden ingeschreven niet een zo groot succes opgeleverd, dat bij de toewijzing op de inschrij vingen een reductie moest worden toegepast. waren4gezonden om de boeken van de Briten conroleren. Zij waren uitgenodigd, toen het pond sterling verleden jaar devalu eerde en het I.M.F. garant moest staan voor de miljarden dollars, die de Britten uit de brand moesten hel pen. Het I.M.F. moet van A tot Z op de hoogte worden gehouden met de economische ontwikkeling, de uit werking van de devaluatie van het pond sterling, de invloed van het versoberingsprogramma en daarbij moeten tot zelfs de meest geheime gegevens beschikbaar worden gesteld. Het Is geen aangename situatie en Nederland heeft gelukkig steeds we ten te voorkomen dat we in dit vaar water verzeild zouden raken. Dit is de achtergrond van het regringsbe- leid, dat wegens de politieke samen stelling van het kabinet alleen al op scherpe kritiek kan rekenen. Bij dit alles dient in het oog te j worden gehouden dat er ditmaal geen sprake Is van een bestedings- beperking In egenljjke zin. Er wordt niets afgekapt van het bestaande verbruik, maar er wordt een rem gezet op de groei van de consump tieve bestedingen voor de eerste helft van het komende jaar. Beurs fleurde weer op Al deze binnenlandse gebeurtenis sen hebben er samen met die in het buitenland toe bijgedragen dat in de financiële wereld de pas werd gemarkeerd gedurende de door He melvaartsdag verkorte beursweek. De krachtig opgaande lijn der aan delenkoersen werd onderbroken. De internationale soorten moesten maan dag een flinke daling incasseren, die echter dinsdag alweer werd opge vangen, niet omdat het economisch perspectief plotseling ophelderde, maar door het feit dat er even wei nig verkooporders in de markt wa ren als kooporders. Het vertrouwen werd er zodanig door versterkt dat de avance daarna krachtig werd voortgezet. Zonder het psychologisch effect van de gebeurtenissen in Frankrijk en de door nieuw uitstel van de be lastingplannen geschapen onzeker heid in Wall Street zou er voor de Amsterdamse effectenbeurs geen en kele reden zijn om de koersen te laten dalen. De internationale con cerns hebben zelden zulke gunstige resultaten kunnen publiceren als dit maal over het eerste kwartaal het ADVERTENTIE Et zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is relfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Lagere winst Van Kempen en Begeer DEN HAAG (GPD) De terug slag i n de conjunctuur drukte in 1967 zijn stempel op de gang van za ken bij Kon. Ned. fabrieken van gou den en zilveren werken van Kempen en Begeer. De omzet bleef iets onder die van het voorgaande jaar, waar door het niet mogelijk was de kos tenstijgingen op te vangen. Intern zijn maatregelen genomen om het kostenniveau aan te passen aan de te verwachten omzetten. Het staken van de regulering van de zllverprtfs door de V.S. leidde tot een regelmatige prijsstijging van de ze belangrijke grondstof. De verkoop prijzen konden niet meteen worden aangepast. De prijsontwikkeling was ook niet stimulerend voor de omzet. Blijkens de geconsolideerde resul tatenrekening kwam het exploitatie saldo uit op f 1.54 (f2.14) min. Di verse baten brachten f145.600 (nihil) op. Na interest, afschrijvingen en be lastingen resteert een saldo winst van f304.900 (f577.800), waaruit een di vidend wordt betaald van 6 (8)%, Onlangs was er een concert in de kerk. Een klein orkest speelde en een koor zong. Bij de voorbereiding bleek dat het liturgisch centrum van de kerk te klein was om al deze muzi kanten ruimte te geven. Dus moest de altaartafel verplaatst, het doopvont opgeschoven. Goed, nood breekt wet. Het concert begon. De altaartafel, helemaal weggeschoven, stond tegen de kansel. Een tasje van een dei- violisten erop. Het kruis scheef. Niet erg stijlvol, maar nu ook niet ten hemel schreiend. Boven dien: die mensen hebben de kerk gehuurd. Dan moet je maar een hekje zetten om de litur gische ruimte, die ongewijzigd moet blijven. Of er zelf bij blij ven staan en ze tegenhouden als ze toch gaan schuiven. Hoe kun nen mensen, die niet thuis zijn in de kerk, raden dat je dat niet prettig vindt en dat de avondmaalstafel, het doopvont en de lezenaar gevoelswaarde hebben voor de kerkmensen en dat het het steekt, het kruis, dat op die tafel staat, scheef is weg geschoven, als een hinderlijk at tribuut? Het was een fijn concert. Mu ziek en kerk pasten bij elkaar. Maar toen kwam het vreemde: er werd niet geklapt! Het mu ziekstuk was voorbij. In een an dere ruimte zou men geklapt hebben. In een kerk niet. Daar doe je dat niet. Waarom niet? Is klappen iets minder verhef fends? Ik heb zo'n gevoel dat hier weer een oud misverstand opduikt: dat de kerk een ruimte is waarin iedere spontane uiting verboden is, waar alles plechtig afgepast en vooral in stilte moet toegaan. Een raar misverstand. Staat niet in de psalmen: „dat de bergen in de handen klap pen, de heuvels tesamen jube len!"? Natuurlijk, als er een medita tief gerichte avondmuziek wordt gegeven in de l'ijdenstyd, dan begrijpt ieder dat het beter is niet te klappen. Maar een ge woon vrolijk concert, als uiting van menselijk kunnen en crea tiviteit, is wat anders. Het was dus alles bijeen een vreemde zaak. Er werd niet ge klapt. Men was immers in een kerk. Maar de avondmaalstafel werd rustig weggeschoven, het kruis scheef gezet, een tasje ge legd op het liturgish kleed van de paastijd. Dat gaf niet. Is het niet tekenend voor de situatie van veel mensen en hun houding ten opzichte van de din gen van het geloof? Het Heilig Avondmaal is voor hen een on begrijpelijke handeling gewor den. Het kruis van Christus een nietszeggend symbool. Of ze ge doopt zijn, weten ze niet eens zeker. En Godsdienst is voor hen alleen een idee van een druk kend samenkomen in een kerk, waar alle spontaneïteit verboden is en een benauwende stilte heerst. Zoals Remco Campert heeft gedicht: „Stil en koud zijn de kerken Men zegt: sereen. Op vastgestelde tyden kunt u er zingen". Genoeg van al deze rare mis verstanden! Wat mij betreft: laten we maar eens flink klap pen in de kerk. Want je kunt nergens beter spontaan zijn dan voor het aangezicht Gods. J. Happee Evang. Luth. Pred. Leiden. Leiden Hervormde gemeente: Pieterskerk: v. m. 10 u. ds. P. Kloek. Hooglandse Kerk: v. m. 10 u. dr. P. L. Schoonhelm, H. Avondmaal n.m. 5 uur: ds. A. J. Lamping. Marekerk: vm. 10.30 u. ds. A. J. de Jong. Goudvoorraad VS. kleinste sinds 32 jaar WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën heeft bekend gemaakt dat de monetaire goudvoorraad van de V.S. thans 10.384 miljoen dollar bedraagt. Daarmee is de voorraad kleiner dan in 32 jaar het geval is geweest. In april is de voorraad met 156 miljoen dollar verminderd. Het was de eerste volle maand na de splitsing van de goudmarkt en het besluit alleen nog maar goud te leveren aan andere cen trale banken. Eind april bedroeg de voorraad, met inbegrip van 63 miljoen dollar ln het Newyorkse valutastabilisatie- fonds dat is bedoeld om in buiten landse vraag te kunnen voorzien, 10.547 miljoen dollar. Het ministerie heeft voorts bekendgemaakt dat het deze week 100 miljoen dollar aan goud uit Ford Knox heeft overgehe veld naar het valutastabilisatiefonds. (Door onze parlementaire redacteur) BINNENHOF (GPD) De opposi tie begon al te denken, dat het er voor de vakantie niet meer van zou komen maar deze week was het dan toch eindelijk zover: er kwam een scheur ln het regeringsblok. Het is geen diepe en hij zal ook niet meteen tot grote gevolgen leiden, maar hij is er weL Bovendien loopt hij precies, waar je hem zou ver wachten: tussen de anti-revolutio nairen aan de ene kant en de libe ralen en de katholieken aan de an dere kant met de christelijk histo- rlschen er zo'n beetje tussenin. Het vreemde is, dat het ontstaan van de scheur helemaal niet op reke ning van de oppositie geschreven kan worden. De regering zelf heeft hem veroorzaakt door het vreem de hink-stap-spring loonbeleid en de onhandige manier waarop zij dit beleid presenteerde in de loonnota, vlak voor het monsterdebat over de nieuwe omzetbelasting, die be gin volgend jaar onze nationale volkshuishouding een flinke opdof fer zal geven. Al weet niemand precies hoe groot die zal zijn. Dinsdag sloegen in eens de poppen aan het dansen, toen de Kamer moest beslissen over de vraag hoe de behandeling van de loonnota moest worden ingepast in de toch al overbezette agenda. Den Uyl vond dat eerst de nota behandeld moest worden en daarna pas de omzetbelasting. De Kamer was overvallen met de nota en de in houd ervan zou vast en zeker van invloed zijn op de discussies over de omzetbelasting, zei hij. Zijn voorstel werd verworpen, maar voor het zover kwam had AJR.- fractieleider Biesheuvel al gezegd, dat ook voor hem de nota als een verrassing kwam. Bovendien had hij zeer duidelijk en langdurig „neen" geknikt, toen Toxopeus zei dat de belastingverlaging, die ln de nota is aangekondigd in overeen stemming is met het regerings programma. Streepjes Men kan zich afvragen wat er aan dit soort gebeurtenissen nu wel zo U1T belangrijk is, maar voor wie de sfeer in onze volksvertegenwoordi ging een beetje kent zijn het streep jes op de politieke barometer. De wijzer een tijdje geleden nog op bestendig staat nu minstens op veranderlijk. De anti's maakten in een kort daar na volgende stemming trouwens nog even goed duidelijk, dat zij over de hele toestand niet te spre ken waren. Toen de Radikaal Aar den voorstelde om gezien het be lang van het onderwerp niet alleen minister Witteveen maar ook zijn collega's Roolvink (Sociale Zaken) en De Block (Economische Zaken) aan het debat over de omzetbelas ting te" laten meedoen stemde de A.R.-fractie bijna in zijn geheel voor dit voorstel. Het werd welis waar verworpen, maar het was we- daarom een streepje op de barome ter. Spanning Er was spanning in de Kamer en dat bleef zo. Diezelfde dinsdag kwam de anti-revolutionaire woordvoer der Boersma nog een lange lijst bezwaren tegen de b.t.w. opsom men en de woensdag daarna deed zijn fractiegenoot Goudzwaard dat nog eens secuur over. Meestal trek ken de rekenwonders ln de Kamer weinig aandacht, maar sinds het katholieke rekenwonder Noten boom ln het najaar van '66 een gat ln de begroting ontdekte, waar een paa ruur later het hele kabinet CalsVondeling in tuimelde, luis tert men wat nauwkeuriger naar de financiële geheimtaal. Voor drs. Goudzwaard was daarom meer dan gewone aandacht. En zo kwam het, dat bijna iedereen hem hoorde spreken over «voorwaar den*', <Üe de ARP stelt voor de in voering van de nieuwe omzetbelas ting op 1 Januari 1969. We zullen ze hier niet allemaal opnieuw opsom men, maar er moet wel op gewe zen worden, dat minister Witteveen geen luid en duidelijk „ja" op de ze voorwaarden heeft laten horen. Complicaties zitten er nog wel in. Volgens de anti's moet de verho ging van de omzetbelasting goed gemaakt worden door verhogingen van de sociale uitkeringen. Het ex tra-geld voor die uitkeringen moet uit de schatkist komen, want door de verhoging van de omzetbelas ting komt daar wat meer in. Minister Witteveen heeft gezegd, dat h(J nog wil bekijken of die wens ge durende het jaar 1969 uitgevoerd kan worden. Voor het jaar daarop het jaar waarin minister Witte veen de inkomstenbelasting wil verlagen dus niet? Moeten de verhogingen van de uitkeringen dan worden betaald uit premiever hogingen, die toch al ieder jaar omhoog gaan en dan dus extra moeten stijgen? Of wil de minister de verlaging van de inkomstenbe lasting blijvend op sterk water zetten? En vindt de liberale frac tie dat goed? Komende week bij de voortzetting van het debat over de omzetbelas ting komen de antwoorden op deze vraagjes misschien wat duidelijker uit de verf. Maar dan is ook de massale betoging van de drie vak centrales achter de rug. Het CNV dat nooit zo erg voorop loopt, doet nu van harte mee en het effect daarvan kan de komende week nog wel eens blijken. Zoals gezegd, de stemming is aan het veranderen. Zelfs in de Eerste Bethlehemkerk Driftstr.: vm. 10) u. ds. Joh. Poort. Maranathakerk Lage Morsweg: vm. 10.30 u. ds. H. J. van Achterberg. Bevrijdingskerk Montgomerystr. vm. 9 u. ds. H. Bouter. njn. 7 u. ds. E. Saraber. Voorschoten. Konlngskerk KonlngS6traat: 10 u. ds. L. Kievit. Vredeskerk Burggravenln.vm. 10 u ds. A. J. Lamping, nam. 7 u. ds. W. van Tuyl te Rijssen. Verz .VriJz. Hervormden Aula As- serstr.: vm. 10.30 u. ds. M. J. Wagen voorde. Egllse Wallonne Breestr.: geen dienst. Academisch Ziekenhuis: v. m. 10 u. ds. P. J. D. van Malssen. Dlaconessenhuls: v. m. 10.30 u. da. H. W. Hemmes. Jeugdkerk L.H.J.-Gebouw Leven daal: vjn. 10.30 u. dhr. Du Pon. Geref. kerk: Zulderkerk: vm. 10 u. Dr. v. d. Zwaan. Nm. 5 u. dr. Dron- kert. Petrakerk: Vm. 10 u. ds. H. Mool- huizen. 5 u. ds. Kronemeijer. Oude Vestkerk: Vm. 10 u. ds. G. van Duinen, Den Haag. Nm. 5 u. dr. v. d. Zwaan, (Jeugddienst). Beloftekerk: Vm. 9 u. ds. Kronemeij er. Nm. 6.50 u. ds. H. J. van Duinen, Voorburg. Bevrijdingskerk: Vm. 10.30 u. ds. Kronemeijer. Nm. 5 u. ds. G. van Dui nen. „Groenhoven": Vm. 10 u. dr. Dron- kert. Geref. Kerk (vrljgem.): Vm. 10 u. 5.30 u: Prof. J. Kamphuis. Doopsgezinde gem.: Vm. 10 u. Ds. G. J. W. aen Herder. Den Haag. Evang. Lutherse kerk: Vm. 10.15 u. Ds. J. Happee. Evang. Christ. Gem. Middelstegrt. 3)Vm. 10 u. en nm. 5. dhr. Dikkes. Christian Sciense (Steenschuur 6): vm 10 u. dienst Oud-Kath. Kerk Cronesteinkade 2) Vm. 10 u. Hoogmis. Church of England Nm. 7.30 Rev. Wynburne. Geref. Gem. Vm. 10 en Nm. 5.: leee- dlenst. dinsdag: 7.30 nm: ds. Hakken berg. Dordrecht). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 10) Vm. 10.30 H. Mis. Nieuwe Apost. Kerk (Hoge Rijndijk 24)Vm. 9.45 uur en 4. u. dienst. Leger des Hells: Vm. 10 u. helll- glngsdienst. Nm. 7.30 u. verlossingssa menkomst. Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 u. en nm. 5 u. ds. C. Carlier. Remonstr. Gem.: Vm. 10.30 u. dr. A. W. Cramer. Aarlanderveen Herv. gem. 10 u. dhr. J. v. d. Hoek Leiderdorp. 6.30 u. ds. S 'van Doorn. Geref. Kerk 10 u. en 6.30 u ds G. O N. Veenhuizen te Alphen a.' d.' Rijn. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woord. 2.30 u. ds. G. de Vries te Rijnsburg. Alphen aan den Rijn Herv. Gein. Adventskerk Jullanastr. 9.30 u. ds. W. Verweij. 6.30 u. drs. R. Hengstmangers te Heemstede Jeugddienst. Kruiskerk Gouwsluis 9.30 u. ds. P. A. Lefeber. Opstandingskerk 9.30 u. ds. J. van der Wier te Nieuwerkerk aan de IJssel voor GJ 6.30 u ds W. Verweij. Ge bouw Nabij 9.30 u. Jeugdkapel mevr. J. C. Boot de Ridder. Gebouw Bethel Jeugdkapel dhr. H. Kruithof. Martha- Stichting „Rijnstroom" 10.30 u. ds. H. van der Steeg te Oegstgeest. Ouds hoorn: Oudshoornseweg 10 u. ds. G. Cadée. Sionskerk 9.30 u. ds. H. Koud- staal. 6.30 u dr S. W. Verploeg te Leer dam Gebouw Onderweg 10 u. dr. G. P. H. Locher te Oegstgeest. Aula Al phen- Noord 11.15 u. ds. G. Cadée. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuls- str. 9.30 u. ds. G. A. Westerveld. 6.30 u. ds. J. G. Kunst te Gouda. Salvatori- kerk W. de Zwljgerln. 9.30 u. ds. H. Appers te Haastrecht. 6.30 u. ds. G. A. Westerveld. Alphen- Noord Goede Her derkerk 9.30 u en 6.30 u. ds. W. van der Meulen te Letdschendam. Geref. kerk (Vrijgemaakt) („De Binnenha ven", Elkeln. 233) 9.30 en 6.30 u. ds H. Scholte. Chr. Geref. Kerk Jeruzolem- kerk Grijpenstelnstr. 9.30 u. Dienst des Woords 2.30 u. ds. G. Bouw te Sche- venlngen. Oud Geref. Gem. Kerkge bouw Hoofdstr. 240 9.30 u. en 4 u. lee diensten. Rem. Geref. Gem. Van Man- dersloostr. 10 u ds. W. Overdiep te Utrecht. Baptisten Gem. Kerkgebouw Molenvlletln, 10 u. dhr. D. Lugthart. 6.30 u. ds. Cohen. Volle Evangelie gem. IVolksbelang) 10 u. dienst. Bodegraven Herv. gem. 't Anker 9 en 10.30 u. ds. W. Balke. 6.30 u. ds. Jonkers, Otterlo. Salvatorkerk 10 u. ds. Mackaay. 6.30 u. Ds. Balke. Bethle hemkerk 9.30 u. ds. J. H. Cirkel. 6.30 u. ds. Van Harten. Geref. Kerk 10 en 6.30 u. Ds. A. C. van Beek. Katwijk a. d. Rijn. Geref. Kerk (vrfjgem.) 9.3f en 4.15 u. ds. H. Scholte. Geref. Gem 10 en 6 u. leesdienst. Evang. Kring 10 u. eredienst 6.45 Jb. Klein Haneveld. Evang. Luth. Kerk 10.30 u. ds. te Winkel (H. Doop) Oegstgeest; Geref. Kerk: 9.30 u. ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee; 5 u. da. W. Bakker te Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee Herv. gem. Nieu we kerk 10 u. ds. J. C.V-Hunnlk. 6 u. ds. C. v. d. Bergh; Oude kerk 10 u. Ds J. Boer. 6.30 u ds. J. P. van Roon; Ichthuskerk 10 u. ds W Chr. Hovius. 5 u. ds. J. de Vos; Pniëlkerk 9.30 u. ds. A. Vink. 6 u. ds. G. Boer; Gr. v. Prinstererschool 10 u. ds. J. P. van Roon; Kapel Ziekenhuis Overduln 4 u ds. W. Zijlstra van Leldschendam, Zeehospltum (longkliniek) 8.30 u. ds. H. C. v. d. Ent; wijkzaal IchthU6kerk 10 u. dovendienst. Geref. Kerk: Vre deskerk 9.30 u. ds. R. de Vries- 5 u» Ds. F. Pijlman. Triumfatorkerk: 9.30 u. Ds. Bakker en 5 U. Ds. R de Vries. Artikel 31: 10.30 en 5 u. ds. Breen. Chr. Geref. Kerk 10 u. en 5. u. Mc. Tanls. Geref. Gem. Remisestr.: 10 en 5 u. ds. P. v. d. Bijl. Geref. Gem. in Ned. Louwestr.10 en 5 u. dB. van Beek uit Opheusden. Koudekerk aan den Rijn Herv, Gem. 10 u. vm. ds. Quak. 6.45 u, nm. Open Deur dienst. Ds. Spoor (Al phen a. d. Rijn). Geref. Kerk 10 u, vm. en 7 u. nm. ds. Vreugdenhil Den Haag. Leiderdorp Geref. Kerk Hoofdstr, 10 u. ds. J. van Drie. 6.30 u. ds. A. KetJser, Utrecht. Schepplngskerk 9 30 u. ds. A. Feijser. 5 u. ds. J. van Drie. Herv. Gem. Hoofdstr. 9 u. ds. J. P, Honnef. 10.30 u. prof. dr. C. A ran Peur6en. (Experimentele kerkdienst) Schepplngskerk, kapel: 10.30 u. ds. J. P. Honnef. Ver. Vrljz. Herv. Gebouw Lelmuiden Herv. Gem. 9.30 ds. F, H. J. Wapena&r. Geref. Kerk 9.30 u. ds. H. van den Berg. 7 u. ds. J. D. te Winkel belden te Sassenhelm. Llsse Herv. Grote Kerk: 10 u. ds, J. van Dok. van Noordwijk-Blnnen: 7 u. ds. W. H. Walvaart (Gennep) Herv, kapel: 10 u. ds. H. G. Oostlnga. (H. Avondmaal.) 7 u. ds. H. G. D. Oostln ga (H.A. en Dankzegging); Geref. Kerk 9 u. ds. G. Vesseur van Den Haag- West; 7 u. ds. W. van Wijk, van Haar lem. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u. nog geen opgave. Geref. Gem. 10 en 4 u. Leeedlensten; Geref. Kerk Vrljgem. 10 en 4.30 uur kand. H. G. Geertsema (Amsterdam); Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 leesdiensten. Ned. Prot. Bond 10.15 u. ds. T. Bruinsma, Lelden. Rijnsburg Herv. gem. Grote Kerk 9.30 u. ds. S. Th. Aalaers (Amsterdam 6 u. ds. M. C. Groenewoud (afscheid). Bethelkerk Brouwerstr. 9.30 ds. H. van 5 uur geen dienst, vrljgem. Kerkgebouw Katwijkerweg 10 en 5.15 uur ds. Joh. de Wal van Mlldam. Chr.Geref. Kerk Eben Haezerkerk Oegstgeesterweg 9.30 u. ds. G. de Vries (openbare belijdenis) 5 u. ds. G. de Vries Petrakerk. Gerei. Kerk: 9.30 een 5 u. ds. Baayen. Mara- nathakerk (voor kerkgangers Rapen- burgkerk)8.80 en 4.30 u. ds. Bosma. Maranathakerk: 10.30 en 6 u. ds. v. d. HUlegom Herv. gem. 10 u. d% Bronsgeest. 7 u. ds. Boogaard. 10 vu Jeugdkapel (Kantine Leeuwensteijn. Noordwijk /Zee Herv. 10 u ds. A. J. Krep. 7 u. ds. A. Laprée Jeugd dienst thema „Wat ls de zin of bete kenis van de verloving". De Rank: 10 u. Jeugddienst. 7 u. ds. B Koning. Solo Mio 10 u. A. L. Lapré. Geref. 10 u. ds. C. Warner. 7 u. as. C. Dekke*, Herv. Geref. Evang. vglo-school. Str, 2. 10 u. ds. J. Timmer (Woerden), 7 u, H. G. Abma (Gouda) Noordwijk-Blnnen Herv. 10 u» heer J. Vink (KW/Zee) 7 u. ds. J. v. Dok. Geref. 9.30 u. ds. W. Dekke», 6 u. ds. C. Warner, v d Bergstich ting ds. W. Bakker (KW/Zee). Ned. Prot. Bond geen dienst. Nieuwkoop Herv. gem 9.30 u. ds. Ph. J. Leenmans (R'woude) 6.30 u. dhr Goedhart (Noorden) Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. R. J. A. Hanenburg Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. dhr. J. van Leeuwen. Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. G. Ch. Duinker te Rotterdam Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 u. da. J. Gebraad. 6.30 u. ds. H. J. Achter berg (Jeugddienst). Geref. Kerk 9.30 u. en 7 u. ds. Potgieter te Nieuwkoop. NoordwUkerhout 10 u. vm ds. C. Boogaard van Hillegom. Herv. gem. Oegstgeest Herv. gem. Groene of Wlllibrordkerk 10.30 u. vm. ds H P. Hulsman. Pauliskerk 10 u v.m. ds W. E. Verdonk. 7. uur nam. ds. H Aalbers. Gemeentecentrum (lng Wijttenbach- weg)10.30 u. v.m. ds. J. Heidlnga, Haarlem (Vr(jz. Herv.) Gemeentecen trum (lng. Lijtweg) 10.30 u. v m. wik» M. A. de Vlieger (Jeugdkerk) Zen dingskapel (naast Zendingshuls): 10 u. Boskoop Chr. Geref. Kerk voorm. I "f71" f- Veldhuljzen- vam der Bijl i.30 en nam. 4.30 u ds. J. Mannl. Ge-1 (Jeugdkapel) Geref. Kerk (vrijge- Kamer was dat te merken. Ook Gem. (In de Rem Kerk) voorm. 10 u. dienst. Geref. kerk vm. 9.30 en nm. 5 ilstra. Herv. gem. vm. 9.30 Hermans, n m 630 u. ds de Leeuw. Vrijz. Prot. Geloofs- a. K< - daar stonden de anti-revolutionai ren een beetje kribbig te doen te gen de regering. Eerst stemden de anti-revolutionaire senatoren Albe- da en De Gaay Fortman voor de socialistische motie tegen de ver koop van de staatsgronden in de senator Albe da zo'n kritisch be toog, dat de socialist Vermeer zich terecht afvroeg: „Zit sk nou in de IJsselmeerpolder. Daarna hield verkeerde fractie of hij Wederom: een paar streepjes op de barometer van Os uit Maassluis. Verg. van Gelovigen vm. 9.30 en nam. 5 u. (Sa- menkomst ln lokaal Nleuwstr. 27). Vol le Evangelle-gem: Gebouw Bethel. B.C. str. 83-86 voorm. 9.30 u. Samenkomst. Hoogmarte Herv. gem. 10 u. ds. Fred. J. Broeyer. Hazèrswoude Herv. Gem 9 u. dhr. Dekker te Alphen aan den Rijn. 6.30 u. ds. M. Kuiemaayer te Alphen aan den Rijn Geref. Kerk 10.30 u. en 5 u ds. A. Brink. Katwijk aan den RUn Herv. gem. dorpskerk 9.30 u. ds. A. Makkenze; 6 u. ds. A. Baas; aula Prinses Beatrix- school 10 u ds. A. Baas; 6.30 u. ds. A. Makkenze; gym.lokaal school Nar- clsstrj 10.30 u. dr. V, O. Kern ma teu. ds. J. van Raai te. 7 u. nm. Ds. Rijnlands lyceum o. Ds. J. van Raal- Oude Wetering Herv gem. 10 u. ds. Lalleman. Geref. Kerk 9.30 u ds. G de Zeeuw te Voorschoten. Rem. Geref. Gem. Geen dienst. Sassenhelm Herv. gem. 9 u. ds. A. H. Smits van Noordwijkerhout. 10.30 u. D. A. H. Smits. 5 u ds J Ste- houwer van Alphen a. d. Rijn. Geref. Kerk 9.30 u. ds D. te Winkel. 5 u. ds. H. v d. Berg. Voorhout 7 u. ds. H. v d Berg. Chr. Geref. kerk 10 u. prof. dr. W. H. Velema. 5 u. prof. dr W. H. Ve- lema Ned. Prat. Bond: 10.30 u. ds. A. D. Klaaszen van Schiedam. Valkenburg 10 u ds. van Eg- mond te Utrecht. 6.30 u. ds. van Geest te Voorschoten (Jeugddienst) Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. H Post (Lei den) Geref, kerk (vrljgem.) 10 en 5

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11