Okker nam Braziliaan revanche op Mandarino Jaap Helder dicht bij titel bij 16-kwadralen 4 Algemene winnaar van series bij TOP WÊÊÊÊÊÈmm ADO-amateurs wippen UVS uit Molenstrijd VAN DIJK ALLEEN AAN DE LEIDING l Veel belangstelling op slotdag „De Kaag^ Toch niet in allerbeste vorm Zeilen op Alkmaardermeer Hagenaars winnen met 1-0 Robert wint ook in Duitsland Om nationale damtitel PAGINA 28 VRIJDAG 24 MET 1968 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LE1DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Nederlandse dames I Ivorfl >lll in SilSSCllllcilll (Van onze tennismedewerker AMSTERDAM Tom Ok ker, ons grootste tennistalent, was niet in „buitenlandse" vorm. Zelf heeft hij er geen verklaring voor hoe het komt, dat hij voor eigen publiek maar niet dat spel kan produ ceren dat hem over de grenzen tot een kasmagneet voor de toernooiorganisatoren heeft gemaakt. ,Jk had nu toch alle factoren mee. Een tikkeltje warm weer, een vlotte eerste set en dan ineens zo'n periode dat de vollies en service niet willen lukken, het is eenvoudig onbegrijpelijk". Hoe ontevreden Okker ook was over zyn verrichtingen op het tennispark ..Westhof" Buitenveldert in Am sterdam, hij had nog voldoende over voor een onbetwistbare revanche op de man, die hem vorig jaar op Wim- .bledon voor een pijnlijke verrassing plaatste. De Braziliaan Edison Man darino. Wij zagen deze stoere knaap (meer het type van een rugby-spe- ler dan van een tennisser) voor de eerste maal in actie en die kennis making doet ons onmiddellijk begrij pen hoe moeilijk onze nationale kam pioen het in Londen tegen hem moet hebben gehad. De indruk wekkend een langzame speler te zijn, is hij bedriegelijk snel en paart hij aan die loopsnelheid een voortreffelijke lichaamsbeheersing. Daarbij toonde hij een echte vechter te zijn die geen puntje cadeau doet, achter elke bal aangaat en uit de meest lastige si tuaties spectaculaire oplossingen weet te vinden. Gistermiddag beet hij zich vast in de partij na een door Tom Okker op overtuigende wijze gewon nen eerste set. 63. Hü liet dropshots van zijn racket vertrekken die zelfs voor de nog snellere Okker onbereik baar waren. De tweede set was voor hem met een ruime marge. 6—2. In evenwicht Tot 33 hield zijn slimme spel het tempowerk van Okker volledig in evenwicht. Toen ging de kersverse internationale kampioen van Italië en Zuid-Afrika volüit in de aanval, de backhand van de Braziliaan kwam onder hevige druk te staan en bezweek tenslotte, 64. In de vierde set kon het talrijke publiek de tribunes waren zogoed als uit verkocht drie dingen constateren. Ten eerste dat Okker in staat is. nu in staat is. om ook als de zaken niet naar wens gaan zich op te vyzelen tot een niveau dat niet te ver bene den zijn top ligt. Voorts dat die top heel hoog moet liggen omdat hij, matig op dreef zijnd, toch een spe ler van zeer goede internationale klasse als Mandarino kan bedwin gen. En tenslotte: als er goed wordt betaald (de prijzenpot kan met die van de beste en grootste toernooien wedijveren, 2500 dollar voor de gla diatoren op het gravel) zijn de top- ama/teurs niet bereid tot een verde ling vooraf. Integendeel. Mandarino bv. weer de in de vierde set bij de stand 52 voor Okker twee matchpunten op fraaie wijze af, o.a. met een drop shot en een lob-volley. Op het derde matchpunt voor Okker, bij de stand 53. moest hij capituleren voor een scherpe cross-volley van de Haar lemmer. in kwartfinales PARIJS (ANP) Nederland is I doorgedrongen tot de kwartfinales van het toernooi om de Federation Cup, de Davis Cup voor damesteams. Op de banen van het Roland Gar- ros stadion in Parijs versloegen de I Nederlandse dames Marijke Jansen en Lidy Jansen Venneboer woensdag Finland met 30. Gisteren overwon Nederland Polen met 21. Het sterke Westduitse team heeft zich teruggetrokken. De Duitse meis jes, die de eindstrijd van het toer nooi in 1966 bereikten en die dit jaar als vierde waren geplaatst, hebben de organisatoren Jaten weten, dat zij Parijs in verband met de stakingen in het Franse vervoer niet kunnen bei eiken. Uitslagen eerste ronde: Nederland Finland 30 (Marijke Jansen B. Lindström 64. 6—2; Lidy Jan sen VenneboerC. Lindström 64. 6—4: Jansen Jansen Venneboer Lindström/Lindström 64. 641 NederlandPolen 21 (Marijke JansensenBarbara Olszowska 61, 61: Astrid SuuibeekDanuta Wieczorek 4—6, 6—4, 46: Suur- beek/Jansen VenneboerOlszowska/ Wieczorek 86, 75). In de kwartfinales komen tegen el kaar uit: Australië—Zuid-Afrika: Groot BrittanniëRusland: Neder land—Bulgarije. FrankrijkVei- enigde Staten. I Onder schitterende weersomstan- I digheden hebben ruim 800 korfballers j gisteren in Sassenheim bij TOP hun sportieve strijd gestreden. Een goede organisatie stond er borg voor, dat het tijdschema keurig werd gevolgd en om even na vijf uur de prijsuitrei king plaats kon vinden. Het enige zwakke punt was, dat er met name voor de hoogste klasse, geen top- 1 scheidsrechters beschikbaar waren. In de hoofdgroep, de klassen IA en 1B kwamen de hoofdklassers Ons Ei land en Pernix niet in de finale. Aan gezien deze teams btfna op oorlogs sterkte uit kwamen, mag dat 'n ver rassing genoemd worden. Pernix bracht er in de poule wedstrijden al niet veel van terecht. Jubilerend TOP wist de Oranjekragen eeen 11 ge lijk spel af te dwingen. Daarna ging Pernix tegen De Algemene ten on der met 21, Uiteindelijk werd De Algemene poulewinnaar met drie overwinnin gen gevolgd door TOP en Pernix. De 40 zege van TOP op DES was juist voldoende voor de 2de plaats. In poule B kon Ons Eiland alleen van Pernix winnen met 32. Fluk» en Fiks bereikten tegen de roodbroe- ken gelyke spelen resp. 2—2 en 0—0. Fiks deed het verder uitstekend: 31 winst op Fluks. 2—0 tegen Pernix 2 De herkansingsronde bracht voor de nrs. 2. Top en Ons Eiland geen ommekeer. De Algemene bleef Ons Eiland de baas, terwijl Top geen kan» had tegen Fiks. Daarmee waren de finalisten bekend: KNKB-ploeg De Algemene en CKB-team Fiks De finale was teleurstellend, vooral doordat de aanvalsvakken weinig schotvaardig waren. De Algemene had de gehele wedstrijd een veld- overwicht, maar kwam tot slecht» één doelpunt (van Van Vliet). Het was voldoende voor de zege. Prijs winnaars: Schoonheidsprijs: Odik Barneveldi) la: De Algemene (Lei den), lb: Fiks (Oegstgeest)Jun. a: Fiks (Oegstgeest, Asp. al: De Al gemene A (Leiden), Asp. a2 :Pernix A (Leiden), Pup. a: De Algemene (Leiden). de vierde en vijfde plaats. Wiebe v, d. Wijk (3876 punten) staat als zes de geklasseerd. Uitslagen: ochtendrace: 1. Kort. 1 Rietschoten, 3. Van der Horst. Twee de groep: 1. Van Staveren, 2. Helder en 3. v. d. Wijk. Derde groep 1. De Ruvter, 2. Wester en 3. Booy. Staveren gisteren als een trouwe vier- startschot nog een kans. De Ruyter j Middagraces, eerste groep: 1. Goot. UITGEEST (GPD) Zestienkwadraatskampioen anno 1968 wordt Jaap Helder, Jan van Staveren of Homme Wester. Dat is een uitgemaakte zaak. Morgen valt de beslissing. Ook een ont moeting tussen beide favorieten. Van Staveren en Helder bood weinig spectaculairs. De noorderling Helder volgde Van v. d. Wyk hadden voor het eerste Backhand Okkers meest imponerende slag was gisteren een flitsende backhand (cross dan wel langs de lijn, gesne den, vrijwel vlak of met topspin ge laden) die Mandarino herhaaldelijk kansloos passeerde. Dar was voor ons, die hem bijna een jaar niet in actie hebben gezien zoals overigens de gehele familie Okker de grote winst van zyn wereldtoer. Een ster ke backhand had ook Okkers vriend en vaste dubbelpartner Marty Ries- sen. De Braziliaanse no. 1. Thomas Koch, heeft vergeefs getracht die backhand te ontregelen. Hij ontzag zich daarbij niet meters-hoge ballen naar de achterlijn te zenden en dat zo'n negen, tien slagen vol te houden. Daaraan was al te zien dat de winst van de partij wel degelijk belang rijk was voor de spelers. Het publiek immers is niet bepaald weg van der gelijke vertragingsacties. Intus sen bleek ook dat vertraging door een speler van hoge internationale klas se wel heel wat anders is dan men op nationaal niveau gewend is als zodanig te kwalificeren. Elke bal zat op of tegen de achterlijn aan. Ries- sen verloor de eerste set, 26, won de tweede en derde set. 62, 64, verloor na de tien minuten rust de vierde set met 36, maar was in de beslissende set de meer constante speler met een uitstekende kijk op de positie. De wijze waarop hy de service van de conform zijn haartooi artistiek spelende Braziliaan in het derde spel van die set veroverde was grandioos. Eerst na een hevig dri ve-duel met een afgemeten dropshot (Koch op zyn service 3040) en ver volgens met een beheerste, korte cross backhand het game-punt, kans-1 loos voor de oplopende Koch. 21 voor Riessen. Gedecideerd hand haafde de atletische Amerikaan daarna de service. 6—3 Het herendubbelspel. dat niet mee- I telt voor de verdeling van de prif- j zenpot was voor Okker'Riessen. 46. 64, 62 tegen Mandarino/Koch. j voeter over het Alkmaardermeer en trachtte een fout in Van Staverens taktiek te bespeuren. Om deze dan genadeloos af te straffen. Het duo Van Staveren-Corjan Broerse maak te geen grote fouten en won. Helder I werd tweede en 's middags zevende. >- v j Doch de oude rot lachte in zyn v- vuistje want morgen behoeft, hy al- 9 i leen in de burnt van Van Staveren of Wester te finishen om zijn titel te ->prolongeren. Door het zonnige weer trokken ve len naar de Wijde Plas. waardoor de ruim 50 wedstrijdzeilers er een Tom OkTter met een back- 1 handicap by hadden, de argeloze hand. die hem. zo op het eerste 1 toerzeilers. Na veel geschreeuw kre- gezicht. een beetje pijn doet. gen de 16-kwadraten toch ruim baan. Beeld uit zijn duel met Manda- En waar maakte men zich in feite rino. i druk om? Alleen Helder, Wester, Van won 's morgens eclatant van Wester. Wiebe van de Wyk werd in een an dere groep derde achter Helder. Wind (Van één onzer verslaggevrsi LEIDEN Voor de aanvang van de woensdagavond gespeelde Zilve- ren-Molenwedstryd tussen UVS en de amateurs van ADO werd een minuut stilte in acht genomen voor de in de ochtenduren overleden Jan Brouwer, erelid van LFC en de grote animator van de jaarlykse wed strijden ten bate van de poliopatien- ten. Na het beginsignaal van scheids rechter Deins ontwikkelde zich voor ongeveer 2000 toeschouwers een aan- trekkelyk duel. UVS opende on- middellyk met een fel offensief dat de Haagse defensie al in grote moeiiykheden bracht. In de 3de mi nuut speelde achterspeler Kuipers vry gevaariyk terug op zyn doel man, hetgeen echter zonder brokken afliep. Twee minuten later sneed een blauwwitte aanval door de ADO-ver- dediging. Mattie Kantebeen miste toen echter een unieke kans op de openingstreffer op enkele passen van doelman De Jong. UVS bleef door gaan, maar miste in deze fase van de stryd toch een afronder om de zeker aanwezige kansen te benutten. ADO nam onverwacht de leiding. Inde 37- ste minuut lanceerden de Hage naars een uitstekende aanval, waar- by de UVS-defensie weifelde met in- grypen. De bal belandde by Gielis- sen. die doelman Sloos met een prachtige lob passeerde: 01. UVS trok hierna sterk in de aanval. Het gemis van Désar en Holl werd ech ter sterk gevoeld. Ook na de hervatting bleven de blauwwitten wel meer in de aanval. In de 15de minuut kreeg Sjoerd Tes- ke de bal in vrye positie toegespeeld. Hy p-.sseerde doelman De Jong. maar zyn „rollertje" verdween aan de voor UVS verkeerde kant van de paal. Enkele minuten later een identieke situatie, maar nu kon De Jong het gevaar afwenden. Hoewel de blauw witte voerhoede zich nog goede kan sen wist te scheppen, was de afwer king dermate slecht, dat de Hage- i naars overeind konden blyven. ADO komt in de finale uit tegen Feyen- I oord. MOTORSPORT BIELSTEIN «ANP) De Belg Joël Robert heeft gisteren in Biel- stein in Duitsland de zesde wedstryd gewonnen, die meetelt voor het we reldkampioenschap motorcross in de 250 cc-klasse. Robert won de eerste serie en eindigde in de tweede serie op de tweede plaats, achter de Zweed Torsten Hallman, die in de eerste manche derde werd. Door deze over winning en zyn vorige successen in Frankrijk en Nederland heeft Robert in het klassement voor het wereld kampioenschap een grote voorsprong op de andere ryders. De uitslag van Bielstein is: 1. Joël Robert (België) 3 punten, 2. Torsten Hallman (Zwe.) 4. 3. Adolf Weil (Did.) 5, 4. Ole Petterson (Zwe.) 10. Het klassement van het wereldkam pioenschap na zes wedstrijden is: 1. Robert (Belg.) 36 punten. 2. Geboers (Belg.) 22. 3. Andersson (Zwe.) 18. 4. Hallman (Zwe.) 16. Honkbalzege op Amerikaans team HAARLEM (ANP» De Neder landse honkbalploeg heeft woensdag avond in Haarlem met 3-2 gewonnen van een ploeg bestaande uit in Enge land gelegerde Amerikaanse militai ren. De gasten, die onder de naam „The Raiders" speelden, namen in de tweede innings door een home-run van Bingham een 1-0 voorsprong. In de vierde innings kwam Neder land via een honkslag van Jonker (waarop Jansma kon scoren) en een opofferingsslag van Rosmyn (waar op de Brouwer binnen kon komen) een 2-1 voorsprong. In de achtste innings kwamen de Amerika nen echter weer gelyk, maar een wilde worp in de laatste innings stel de Van Dungen Grenovius in staat, Nederland een 3-2 overwinning te bezorgen. Landskampioen Sparta speelde gisteren in Rotterdam tegen hetzelfde Amerikaanse team een ere wedstryd ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan. Na een wild slot zegevierde Sparta met 4-3. UTRECHT (GPD' Na een groot aantal verwikkelingen in de zonder uitzondering boeiende par tyen op Hemelvaartsdag van de derde ronde van het toernooi om het persoonlyk damkampioenschap van Nederland 1968 kreeg ir. Van Dyk uit Bennekom met vyf punten de leiding, onmiddellijk gevolgd door de oud-kampioen drs. P. Roozenburg en de Leidse student Evert Bron- string. Daarna volgt een groot pelo ton. niet minder dan de helft van het dozyn aantal deelnemers, met drie punten zodat feitelyk nog niet van een kopgroep kan worden ge sproken. Trouwens er waren meer .jecht- j trekkingen" op de ranglyst na een lichtelyk sensationeel verlopen ouverture (althans wat de uitslagen betrof). Zo viel b.v. de Zeeuw Blom terug en kwam De Boer iets naar voren. I In de eeiste plaats dient de enige j remiseparty te worden gememoreerd, het duel tussen de LDV-ers an- I ders gezegd Leidenaars Varkevis- ser en Bronstring. Het was een verre van friendly game tussen deze top- I spelers. Byzonder effectief omsingel- j de Varkevisser de voorpost hetgeen hem zelfs schynwinst opleverde maar Bronstring behield de aanval en de kans op doorstoot. Inderdaad ging Bronstring, zy het ten koste van een tweede schyf, naar dam, maar op dat moment waren de mogelykheden zo legio dat remise het meest vooi de hand lag. Bronstring versmaadde aanvankelyk een dergeiyke afwikke ling om in een later stadium yverig naar een puntenverdeling te zoeken, hetgeen gelukte Toch was de grootste vyand de wind. Nogal slaperig en snel tot draaien geneigd, bracht de wind ve len tot wanhoop. En toen de wind 's middags bovendien eenmaal liet afweten, was het hek van de dam. Dit kostte menig zeiler een goede plaats. Wiebe v. d. wyk uit Utrecht lag 'n straatlengte voor, maar raak te door de windstilte geheel van slag. Jan Bisschop profiteerde hiervan. Ook by de andere koplopers lukte het niet. De man uit Paterswolde, Helder, IStaveren, De Haan. De Ruyter eni^ie met z00n J0°P Helder in „de trapeze" zeilt, miste de boot. Uit de middenmoot kon Helder niet loskomen en finishte als zevende (het slechtste resultaat van 5 races mag zonder meer worden afgetrok ken). Na het zenuwslopende gevecht in de ochtenduren was Van Stave ren wat van de kook. De Fries Goot won in deze groep. Van Staveren maakte vele fouten, kortom „de Mar co Polo" bleef op een vierde plaats huizen. Wester, een Fries, had een peuleschilletje aan de Hagenaar Hans varr. der Kooy, die dit seizoen nog niet tot goed zeilwerk is gekomen en gisteren voor het eerst van zich deed spreken. Na aftrek van het slechtste resultaat staat Helder (5307 punten) aan de leiding met onder hem Van Staveren (5006 punten) en Wester (idem). De Sneker Tom de Haan (4228 punten) Dczet met De Ruyter P Tweede groep: 1. Bisschop, 2. Van Wijk, 3. Graafsma. Derde groep: 1. Wester, 2. Van de Kooy en 3. De Ruy ter. Voetbal Rapid-Wier dat reed» Oostenryks voetbalkampioen was, heeft gisteren ook het Oostenryks be kertoernooi gewonnen. Rapid ver sloeg na eeen ruststand van 1—6 A. K. Graz met 20. Rapid zal deel nemen aan het Europese bekertoer nooi voor landskampioenen: A. K Gras komt uit in het toernooi van de bekerwinnaars. RUSKA WORDT GEEN CATCHER DEN HAAG (ANP) Wim Rue- ka. wereldkampioen judo in het zwaargewicht heeft besloten niet deel te nemen aan catch wedstrijden in Antwerpen, zoals hy aanvankelijk van plan was. Dinsdag en woensdag heeft Ruska gesprekken gevoerd me* het bondsbestuur. Het bestuur van de NJJB heeft Ruska ervan kunnen overtuigen dai het niet in overeenstemming met de status van een wereldkampioen judo is deel te nemen aan catchwedstrij- den. Wanneer Ruska wel zou zijn gaan catchen had hem bovendien de dreiging van een schorsing boven het hoofd gehangen. Pittig zeilen in alle klassen Danikunde Een byzonder staaltje van dam- kunde en vernuft, demonstreerde Roozenburg in zyn positieparty tegen Bom. Op geen enkel ogenblik ver slappend, speelde Roozenburg doorlo pend onvervaard op aanval. Bom zocht nog naar een afdoende verde diging maar deze bleek er niet meer in te zitten. Tenslotte de nieuwe leider ir. Van Dyk wiens spel herinneringen op wekt aan vaak door oud-wereldkam- IR. VAN DIJK pioen Maurice Raichenbach gebruik te varianten. Op het oog leek bonds- secretaris Ivens bevredigend te staan maar op het beslissende moment ont brak hem het goede tempo. Daarvan profiteerde Van Dyk zoals het een grootmeester betaamt. De uitslagen waren: Schotanus Okrogelnik 02, BlomBergsma 02, RoozenburgBom 20, Van der SluisDe Boer 02, Varkevisser —Bronstring 1—1, Van Dyk—Ivens 2—0. Stand: 1. Van Dyk 5 pnt. 2 en 3 Roozenburg en Bronstring 4 pnt 4 t/m 9 Bergsma, Blom, De Boer. Bom. Okrogelnik en Varkevisser 3 pnt.. 10 en 11 Schotanus en Van der Sluis (2 pnt.) 12 Ivens (1 pnt.). WARMOND Er was zon. weinig wind én er waren pry zen te verdelen op de Kagerplas. De belangstelling was derhalve, voor het eerst sinds het begin van de onderlinge zeil- wedstryden van de Kaag, gret, Toch lieten enkele favorieten het af weten. Hun hoofdprijs was namelyk al zeker. Zo won Hans v. d. Kooy eremetaal by de Zestienkwadraten, terwyi de Hagenaar op het Alkmaar dermeer om de nationale zeiltitel stieed. Ook Solist Max Behrend ont ving zonder gisteren te zeilen de hoofdprijs. De jaarlykse serie oefenwedstrij den van de Kaag is teneinde. Men heeft onder wisselende weersomstan digheden gevaren, waarby tydens het eerste deel van de serie een nog al stevige bries stond. Velen bleven toen thuis. Jammer voor zoveel ai - beid. Maar Hemelvaartsdag maakte veel goed. Er werd ondanks het lich te weer pittig gezeild in vrywel alle klassen. Niet by de Regenbogen er was er maar één en dat was Leen de Goederen. Ondanks het feit dat niemand hem zenuwachtig maakte, startte De Goederen toch te vroeg. Het wedstrydcomité bleef conse quent. De Goederen moest op zyn schreden terugkeren. De Rotterdam mer: „Ik wilde het eens proberen" Met 100 zekerheid verschenen Rolf v. d. Baumen (Valken), Westerbeek (Spankers) en Meyer (Vauriëns) aan de start. Alle diie haalden de eerste prijs binnen. Anders ging het met Flying Juniorzeiler Borgerhoff Mulder, die, zeker van zyn hoofdprijs te horen kreeg dat Van Vianen met de eer ging stryken. Toen de leiding in de papieren ging snuffelen bleek men eenmaal Borgerhoff Mulder niet te hebben afgetoeterd, zodat „de Cupido" als opgegeven werd ge brandmerkt. Borgerhoff Mulder werd in ere hersteld. Van Vianen werd tweede. Heer erna eindigde als der de. Eindstand De eindstanden van de onderlinge oefenwedstrijden van De Kaag luid den: Valkenklasse: Rolf v. d. Bau men, V. d Zwaan, C. Sentel; Regen boogklasse: De Goederen, v. Asten: Wensveen; Olympia-jollenklasse: A. P. Blok. Huykman. Burger; Vrij heidsklasse: Zitman, Taconis, Cley- Kooy, Kreukniet. Koning; Schakel klasse: Krul. mej. M. v. Wyk, Noor deloos; Sternklasse: Ginderen, Toni- no. Berkhout; PampusklassePauli, De Wit, Ydema; Soloklasse A: Be hrend, De Jonge van Ellemeet, Dirk Seret; Soloklasse B: Koning, v. d. Bron. Brandsma; Vauriënklasse: Meyer. Van Ingen Schenau, Keiler: Twaalf voetsjollenklasse: Burgei. Margadant. V d. Elshout: Jeugd- klasse: Van Goeverden, mej. M. Ko ning, J. E. Vollebregt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 28