Weer schateren hij duo Funès-Dhéry in dit gebied gaan de spaarbanken samenwerken om u nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat Colporteurs gaven valse adressen op De Karate-killers Point Blank', een griezelige zaak REX De Karate killers is sen nieuwe U.N.C.L.E.-thriller met een glansiol van de vooral bij het oudere publiek befaamde Joan Crawford. Napoleon So lo en zyn vriend Ilya Kuryakin ontsnappen vele malen aan een bijna zekere dood. De Amerikaanse professor True sterft, ogenschijnlijk aan een hartverlamming. De man nen van UNCLE komen ei spoe dig achter dat True is vermoord omdat hij in het bezat was v an de formule voor het maken van goud uit zeewater. De moorde naar is Mr. Trush die, geassi- „Liefdesroman" CAMERA Het leven heeft vele facetten, soms sterk con trasterend liefde en erotiek, maar ook ruzie en moord. Op aanvaardbare wijze worden deze kanten van ons bestaan belicht in „Liefdesdossier van een tele foniste", de tweede belangrijke film van de Joegoslavische re gisseur «en psycholoog» Dusan Makavejew. Hoofdpersonen zijn de jonge en aantrekkelijke telefoniste Isa bella en de wat oudere Ahmed, vrijgezel en inspecteur van de gezondheid. De eenzaamheid heeft beiden in eikaars armen gedreven. Het is een oprechte liefde, die ook teder in de film wordt weergegeven. Een omme keer in hun gelukkige samenzijn komt door een lange zakenreis van Ahmed. De eenzame Isa bella raakt onder de bekoring van een brutale collega, die de bijnaam „De Don Juan" heeft. Na de terugkeer van Ahmed, die geen weet' heeft van de „mis stap" van Isabella, is maar wei nig van de liefde overgebleven. Er zijn vele ruzies, tenslotte uit mondend in de tragische dood van Isabella. De bezoeker wordt op deze dood voorbereid door een nauw gezette speuractie van de politie, die in een riool een onbekend vrouwenlijk heeft gevonden. steerd door een bende karate killers de jacht op de formule inzet. Maar Trush is de enige niet. UNCLE probeert hem. met hulp van Sandy, het enige doch tertje van True, voor te zijn. De formule blijkt uit vier delen te bestaan. True heeft deze formu le opgeschreven op vier foto's van hemzelf en die verstuuid aan zijn vier stiefdochters. De stiefdochters blijken in Rome. Londen. Parijs en New York te wonen. Trush én UNCLE slagen er tenslotte in de formule te be machtigen. De formule heeft geen wetenschappelijke waarde, maar door de letters ervan te mixen komt er het woord „Ja pans Wiegelied" tevoorschijn. Dit is een aanwijzing voor San dy dat een vriend van haar ver moorde vader in Tokio meer van de zaak afweet. Trush laat alvast een goudfa- briek neerzetten in het Zuidpool gebied. Het lijkt of Napoleon, Ilya en Sandy tevergeefs zoveel moeite lebben gedaan. Trush zet hen een galgemaal voor. terwijl h*U- self koortsachtig de eerste goud- produktie voorbereidt De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vtaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tboten Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelhamts-Sommotexfifk Nutsspaarbank Zierïkzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank VRIJDAG 24 MEI 1968 Europaclub opgelicht UTRECHT (GPD) Een onderzoek van de Utrechtse recher che heeft aan het licht gebracht dat tussen december en medio februari negen personen zich in totaal 100.000 gulden hebben toegeëigend door het zetten van valse handtekeningen. Alle be rokkenen hebben bekend. De zaak kwam aan het rollen door de aangifte van de heer M. Ronde uit Utrecht die een agentschap be heert van de Europaclub voor boe ten en grammofoonplaten in De Meem. Voor hem werkten enkele groeps leiders die elk zo n 20 30 colpor teurs onder zioh hebben. De colpor teurs werken op provisiebasis en voor elk lid dat zij voor de Europa- club aanbrengen krygen zij via de poepsleider van de agent een be paald bedrag uitgekeerd. Bij een controle door de heer Ron de bleek echter dat een groot aantal van de opgegeven adressen gefin geerd was. Soms waren de namen 10 maar uit het telefoonboek gehaald en soms bestonden de adressen niet eens. De colporbeurs vulden steeds zelf de formulieren in waardoor een nieuw lid zich kan aanmelden, en zetten dan een valse handtekening. Vele corporterus blijken het. baantje aan te nemen als zy werkloos zyn, of nadat zy bij een andere derge lijke organisatie zijn ontslagen. Een 19-jarige colporteur uit Utrecht gaf zioh tegenover zijn agent uit als groepsleider en vertelde dat er enke le colporteurs onder hem werkten. In werkelijkheid was hy maar alleen en zette onder de 11 opdrachten zelf een handtekening. Hij ontving voor de (gefingeerde) adressen f 1600. De recherche zet het moeilijke en tijdrovende onderzoek voort. LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 28 ADVERTENTIE Hel lijk van <le derde etage STUDIO Veel griezelfilms zyn er de laatste jaren gemaakt. Weinige ervan zal men zich na enige tyd nog kunnen herinne ren. maar ..Het lijk van de derde etage" (..Games") behoort niet tot deze categorie. Deze film zou ei- een kunnen zijn van Hitch- oock in zijn beste tüd. De span ning wordt hier op bijzonder sterke wijze opgevoerd, en span ning is er! Deze Amerikaanse film doet ook een beetje denken aan Virginia Woolf wat betreft het thema, de echtlieden zyn hier alleen uiterlijk veel milder jegens elkaar. Jennifer, een rijke jonge vrouw, is getrouwd met de kun stenaar Paul Montgomery Om het huwelijk na drie jaar staan de te houden bedenken zy aller lei spelletjes, die niet tegen el kaar zijn gericht, maar die zij samen doen. Zo worden er ook feesten van een tamelijk con ventioneel karakter gegeven. Plotseling komt er een vrouw aan de deur bij het echtpaar Montgomery' Lisa Schindler "Simone Signoret) die zegt een kennis van een schoolvriendin van Jennifer te zyn. Naderhand blijkt dat dit niet waar is. maar inmiddels heeft zij zich zó en op zo'n sluwe wyze in het huwe lijksleven van het jonge paar gedrongen, dat zy bij hen in huis komt wonen. De spelletjes gaan verder en door Lisa's toedoen schiet Paul een loopjongen dood; het lijk wordt met gips ove.goten en komt als beeld in het portaal te staan. Jennifer ki-ijgt schuldge voelens. mede aangewakkert door de mystieke gaven van Lisa, die zegt dat het huis door iets vreselijks is getroffen: de dood. De geest die ronddwaalt moet volgens haar tot rust wor den gebracht. Dat gebeurt dan ook. Er vallen nog enkele doden, maar om te weten hoe alles in zijn werk gaat moet men zelf deze buitengewone goede lugu bere thriller zien. Het is de moeite waard! Misdaad tot systeem verheven De blonde „Z© gezegd, z© Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt ot woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen1 'n publicatie van de BONOSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED TRIANON Wie na Huxleys „Brave New world", Orweils „1984" en Albees „Amerika" in de bioscoop wordt geconfron teerd met een toekomstvisie bi zar en hard en tot in het absur de toe gereglementeerd en een dergelijke werkelijkheid ziet on dergebracht in een film als Tiuf- fauts „Fahrenheit 451" slaat pas werkelijk de schrik om het hart. De filmische werkelijkheid en dat is één van de mooiste aspec ten van de bioscoop is directer en meedogenlozer. Een goed ge bruik van deze mogelijkheid heeft regisseur John Boorman gemaakt bij het in elkaar zetten van zyn „Point Blank". Een beroepsdief wordt besto len en neergeschoten door zyn compagnon en daarna bovendien door zyn vrouw in de steek ge laten. Hy neemt zich voor wraak te nemen en dringt in de hecht georganiseerde Amerikaanse on derwereld binnen om zyn geld terug te eisen. Ogenschijnlijk zit er in het scenario van „Point Blank", waarvoor een roman van Ri chard Stark heeft gediend, geen •nkel nieuw aspect. Alles wijst In de richting van een gangster film. Maar wat voor de hand ligt, gebeurt dank zij Boormans visie niet. Alhoewel Starks boek een duidelijke „detective" is en als zodanig naast Mickey Spil- laine en andere op de plank hooit, maakt Boorman er scien ce-fiction van en hy doet dat zo geraffineerd, dat de bioscoop-be zoeker inderdaad met schrik om het hart het theater verlaat In „Point Bland" blijkt de wreedheid en de moordzucht niet zo zeer een persoonlijke ei genschap te zijn van Boormans helden Lee Marvin als de ach tervolger en Angie Dickenson aJs zijn vrouwelijke tegenpool', maar een onderdeel van het sy steem. een systeem dat dergelij ke gepreconditioneerde reflexen heeft gekweekt dat zelfs hij die dat wil zich er niet meer aan kan onttrekken. In „Point Blank" schildert Boorman ons ?en andere „nieuwe" wereld van beton en staal die zich ogen schijnlijk uiterlijk in niets van de onze onderscheid, maar waar van de methodes ons beangsti jen. „Point Blank's" werkelijk heid kennen we van individuelen als Al Capone, ..Bonnie and Cly de". de realiteit van gangsters, die meestal het vleiende predi kaat „The Butcher' 'achter hun naam krygen. Maar waar het in ?evallen als van Al Capone. de opstand van een individu betreft tegen een hem vreemd systeem is in „Point Blank" de werke lijkheid van Al Capone verheven tot systeem. Een zeer griezelige zaak. Regisseur Boorman is een nieuweling op het witte doek. Wat hij echter in „Point Blank" presteert, is van zeer groot for maat. Boorman is niet de enig© diie via .Foint Blank" schittert en cameraman Philips Lathrop on dersteunt Boormans regie met zeer sterke fotografie en het spel van Angie Dickenson en Lee Marvin maakt van de film een waar „gebeuren". van Peking LUXOR Een Oosters-ge tinte variatie op het aloude the ma der vergissingen. Het eerste misverstand bestaat in het ver moeden van de Amerikaanse, Russische en Chinese geheime diensten, dat een aan geheugen verlies lijdende jonge vrouw in Parijs iets te maken zou hebben met spionage. Erica Olsen is immers de maitresse van een Chinese geleerde op atoom gebied geweest. Maar de Ame rikaanse acteur Garland, die als amateur-detective op treedt, ontdekt, dat haar geheim niets met spionage maar alles met het bezit van een saffier van onschatbare waarde te maken heeft. Zijn tweede ont dekking is. dat niet Erica, maar haar zuster in Hongkong dat kostbare juweel in handen heeft. De derde vergissing komt op rekening van de Chinezen, die een verpleegster vermoorden in de veronderstelling, dat het Erica is. En dit stelt de Ame rikanen dan weer in staat het gerucht te verspreiden, dat „de blonde van Peking" haar einde heeft gevonden, hoewel zij in vermomming haar eigen be grafenis bijwoontDe span ning neemt nog toe als Garland en de zuster van de echte Erica naar Hongkong vertrek ken om daar laatstgenoemde in staat te stellen naar Europa te vertrekken. Het slot van deze kleurenfilm waarin Mireille Darc de hoofdrol vervult en de bekende acteur uit vroeger ja ren, Edward G. Robinson, als chef van de Amerikaanse in lichtingendienst fungeert, is bepaald verrassend door een bijzonder royaal gebaar van amateur Garland. Maar zonder dat zou er geen happy ending zijn geweest. In het voorprogramma een zonnige reportage over de wel dadige sfeer van zee, lucht en baden op het Duitse eiland Sylt. LIDO De twee acteurs ken den elkaar al van het toneel. We kunnen wel aannemen, dat Louis de Funes het daaraan te danken heeft gehad, dat hy zo'n belangrijke rol kreeg toebedeeld in Robert Dhéry's eerste film „La belle Americaine Mis schien herinnert men zich ook nog deze verrukkelijke komische voltreffer, waarmee Dhéry in één klap een groot filmpubliek veroverde. Voor De Funès be tekende deze film ook bijzonder veel: een snelle doorbraak naar wereldfaam. Een bekendheid, welke hy tot het uiterste schynt uit te buiten. Hij stapelt de ene film op de andere. Maar na „La belle Ame ricaine was het vooral zyn tweede produkt met en onder Robert Dhéry („Samen uit, sa men thuis"), welke weer een enorm kassucces werd. Het zat er eigenlijk wel in. dat we het duo nog eens zouden terugzien. En evenzeer zat het erin, dat dit teruggang in niveau zou beteke nen. Men kan dat constateren by „Le petit baigneur" (Zogezegd, zogedaan) in het theater aan de Steenstraat. ,1petit baigneur" is de naam van een klein, maar succesvol zeilbootje, dat de aan leiding wordt van een fikse ruzie tussen de ontwerper (Dhèry) en deb ouwer (De Funès)Een snel ontslag, een nog sneller berouw en een dwaze achtervolging vol gen daarop. Het gegeven is ont sproten aan de brein van Robert Dhéry en zijn echtgenote Colette Brosset, die in de film zijn rood harige zuster mag spelen. Het lijkt erop. dat Dhéry wat roofbouw op zyn onweerlegbaar groot talent heeft gepleegd. We missen de frisheid van zyn hu mor. welke „La belle Americai ne" destyds zo hartveroverend maakte. Hij valt terug op her halingen en opgelegde effecten. En we kennen de „gekke bekjes" nu wel. die Fumès aan de lo pende band kan produceren. Hy is de mannetjes-maker, die het voor de één altyd zal blyven doen, maar de ander toch wel gaat vervelen. De grollen en grappen, die Dhéry op stapel heeft gezet in deze film. ziet men soms al lang tevoren aankomen. Wat echter niet wegneemt, dat wy met genoegen naar zyn grap penmakerij hebben zitten kyken. Telkens weer wekt de wijze, waar op hy zijn filmische middelen weet te hanteren, onze bewonde ring op Hy werkt niet alleen met beeldhumor, hy maakt ook grapjes met geluid en met kleur. Zijn arsenaal van komische ef fecten ïykt onuitputtelyk. Zyn film zit er boordevol mee. En dan laat het zich toch ook be grijpen, dat bij zo'n grote kwan- titiet de kwaliteit niet altyd even hoog kan liggen. En als we de minder geslaagde grappen er af trekken. blyven er nog voldoende over, waarom men hartelyk kan lachen. Robert Dhéry en zijn echtgenote Colette Brosset. Samen schreven zij het sce nario voor „Le petit baig neur". Zij speelden er be- langrijke rollen in en Robert Dhéry voerde ook nog de regie.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23