laat regel en vergezellen haringvloot We willen een smakelijke haring op de markt brengen99 at is prijs in eerste uitje cht op de Hollandse Nieuwe gaat maandag beginnen L.D.-plaquette weer inzet van de haringrace VUURBAAKS VOORZITTER N. PARLEVLIET JR.: Die]: Door onze visserijredacteur C.W.COMBEE AO 24 MET 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 "ORGEN is het feest! Dan wordt Vlaggetjesdag, dag van de Neder landse Zeevisserij gevierd. Ook nu is Scheveningen het centrale punt. et vlaggen getooide haringvloot zal havens te pronk liggen, het eveneens foiseerde hospitaalkerkschip „De lis er te bezichtigen, er komt na weer een vlootschouw, de pro- ichapprijzen zullen in het Kurhaus Ie schippers en bemanningen van de ien, die de best verzorgde haring heb- jangevoerd onder hen zijn ook ijkers worden uitgereikt, er zullen iflbijden worden georganiseerd voor wHngen van de visserij scholen en er 1 muziek en vlagvertoon. Duizenden op de been zijn om maar niets van trlijks weerkerende schouwspel van de nieuwe haringteelt te i nnneer dan de schippers en bemannings- nn de eerste reeks naar zee vertrekkende Ireilers hebben genoten van de zondagse lang op zich laten wachten, want als het enigszins mogelijk is, hoopt men de eerste diepgevroren Hollandse Nieuwe nóg voor Pinksteren aan de wal te brengen. Niet best Reders, schippers en bemanningsleden vragen zich terecht af wat deze nieuwe teelt zal bren gen. De vorige is zeker niet best geweest. Op de traditionele haringgronden Doggersbank en on der de Engelse wal kon men geen vuist maken. Er moesten andere visgronden worden opgezocht. De Ierse Zee bijvoorbeeld. Daar was het ook niet al te best. Er moest van de vroege morgen tot de late avond hard worden gewerkt en er moesten lange reizen worden gemaakt om een redelijke vangst en besomming te boeken. Daarom vergeet men maar liefst zo snel mogelijk de teelt 1967- 1968. Daarbij kwam nog, dat het zo verguisde haring wormpje in hevige mate op de voorgrond trad. De laatste jaren had men reeds getracht het wormpje door het treffen van bepaalde maatregelen met betrekking tot de zouting van de haring uit te roeien. Men weet niet hoe het mogelijk is, maar het bleef de kop opsteken. Vermoedelijk doordat bij het schoonmaken voor de consumptie niet de nodige nauwgezetheid werd betracht, maar meer voor de hand ligt, dat laakbare lieden de veror deningen van het Productschap voor Vis en Vis- nidden van hun familieleden, gooien ze jmorgen in alle vroegte de plunjezak over iders en begeven zich aan boord van de, nieuw verfje en nieuw tuig voorziene In Scheveningen, IJmuiden en Vlaardin- tn dan kort daarna de machtige motoren lestart en de trossen worden losgegooid. fide gedaan dooi- familieleden en vrienden larna de schepen zee. Uit de monden van iblijvers klinkt dan de wens: Goede vaart, St en.... behouden thuiskomst! En die zal, als het een beetje meezit, niet te Hit jaar is er voor de lezers van |*idsch Dagblad weer een prijs verbonden aan de jacht op de rvalste Hollandse nieuwe. Een Praag, waarvoor de directie van L.D. belangrijke geldprijzen be- tbaar heeft gesteld. faag luidt: Wat is de prijs van het kantje lichtgezouten haring, dat aan itwjjkse afslag wordt verkocht? lste prijsf 50, 2de prijs 3de prijs f25, f 20, 5 prijzen van f 10, 10 prijzen van f 5, inzendingen moeten per briefkaart, ten van het opschrift „Haringprijs- en van de naam en het adres van de «ter, uiterlijk vrijdag 31 mei aan ons i zijn bezorgd. Inzendingen, die later atomen, worden niet meer geaccep- te prijzeu komen uitsluitend abonnees het Leidsel) Dagblad (één inzending teiin) in aanmerking, alsmede zij die 1 een proefabonnement ontvangen, te uitslag kan geen correspondentie gevoerd. Wanneer het net is "binnengehaald breken uren van hard werken aan. Eerst moet de vis worden gesorteerd en daarna volgt het kaken van de haring en het strip-pen van de andere vissoorten. produkten hebben willen ontduiken door het ko pen van verse haring en deze op de wal te kaken en te zouten. Opmerkelijk is overigens, dat heel veel ziektegevallen, die door de haringworm zou den zijn veroorzaakt, in Rotterdam en omgeving werden geconstateerd! Maar goed. men zat met het probleem van de haringworm. Daar moest iets aan worden gedaan. Na een intensief overleg en op verzoek van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid werdén door het Produktsehap voor Vis en Vis- produkten in overleg met de reders en de vakor ganisaties voor het nieuwe haringseizoen strenge re maatregelen met betrekking tot de zouting neergelegd in de Haringverordening 1968. Een wetenschappelijk onderzoek door het Insti tuut voor Visseryprodukten TNO in IJmuiden heeft uitgewezen dat, indien de haring sterker wordt gezouten en bovendien gedurende langere tijd dan voorheen onder de werking van het zout wordt opgeslagen, een voor de consumptie en voor de volksgezondheid volkomen aanvaardbaar te achten produkt kan worden verkregen. Deze zwaargezouten haring (1 ton zout op 10 tonnen haring) moet na de aanvoer tien dagen blijven opgeslagen voor ze aan de afslag mag worden ver kocht. Drs. D. J. van Dyk, de voorzitter van het Pro duktsehap voor Vis en Visprodukten, noemde het een verheugende omstandigheid, dat het visse rijbedrijf natuurlijk ook uit welbegrepen eigen belang bereid is geweest de nodige maatregelen die bijzonder stringent en ingrijpend zyn en die van alle geledingen in het bedrijf niet alleen de volle medewerking, maar ook offers vergen, goed te keuren. HET is reeds jarenlang de gewoonte, dat de directie van Het Leidsch Dagblad aan de reder wiens schip het eerst met Hollandse Nieuwe in IJmui den arriveert, de fraaie wisselplaquette aanbiedt. Deze plaquette is thans in het bezit van N.V. Redery en Haringhandel N. Parlevliet. Aan de schipper vaar het eerst aankomende schip wordt dan een klein model aangeboden, dat zijn eigendom blijft, en bovendien wordt voor de be manning een bedrag van f200.- beschikbaar ge steld, dat de schipper naar eigen inzicht onder de opvarenden mag verdelen. Omdat er zoveel veranderingen in de wijze van aanvoer en behandeling van de haring zijn aan gebracht, hebben we even getwijfeld of we de tra ditie van het beschikbaar stellen van de wissel - plaquette zouden kunnen voortzetten. Insiders zijn echter van mening, dat er dit jaar zeker wel strijd geleverd zal worden om als eerste binnen te zijn, temeer omdat men voor het eerst na ja ren weer lichtgezouten haring op de markt mag brengen, zij het dat ze vanuit de tonnen eerst nog diepgevroren moet worden. Aangezien de handel grote belangstelling voor het produkt aan de dag legt. zullen de schippers zeker alles in het werk stellen zo snel mogelijk in de thuishaven terug te keren. Het is altijd de gewoonte geweest, dat de reder wiens schip de eerste kantjes aan de wal brengt, de prijs in ontvangst mag nemen. Daarop willen we ditmaal geen uitzondering maken. Tot onze spijt moeten we daarom de vriestreilers KW 141 en KW 170, die in kartonnen dozen verpakte diep vriesharing aanvoeren, van deze strijd uitsluiten. In aanmerking komen dus alléén de schepen, die de haring aan boord kaken en zouten en daarna in de bekende tonnen verpakken, die later in Kat wijk als kantjes worden afgeslagen. In Katwijk-aan-Zee kon men ons by het ter perse gaan van dit nummer helaas nog niet precies me dedelen, welke schepen maandag zullen gaan deelnemen aan de jacht op het „goud van de zee'. Dat hing nog af van de omstandigheden De eisen waaraan de aanvoerder zal moeten vol doen, zo vervolgde drs. Van Dijk, zijn met be trekking tot het zouten en het diepvriezen van de haring verregaand. De aanvoerder zal aan veel meer voorwaarden moeten voldoen dan voorheen voor hij het produkt ten verkoop kan brengen. Niet alleen op zee, maar ook bij binnenkomst in de haven, bij het lossen, bij het opslaan en bij het afleveren voor de consumptie gelden nu zeer ingrijpende voorschriften. Die voorschriften gelden ook voor de groothan del voor de be- en verwerkende industrie en voor de kleinhandel. De groothandel zal bijvoorbeeld de haring, voor zover deze niet zwaar gezouten is en niet aan boord diepgevroren werd, moeten laten diepvriezen aan land. De be- en verwerkende in dustrie is, of het nu half conserven dan wel vol- conserven betreft, eveneens aan bijzondere voor schriften gebonden. Voor de detailhandelaar geldt ondermeer, dat hij slechts haring in voorraad mag hebben, die volgens de voorschriften gezouten en opgeslagen is geweest, dan wel op de juiste wijze is diepgevroren. In de voorschriften, zo besloot drs. Van Dyk. is er zelfs in voorzien, dat bepaalde bedrijven in het begin van de haringteelt in het geheel niet mogen beschikken over verse haring, dat is dus haring, die niet overeenkomstig de voorschriften met be trekking tot het zouten of het diepvriezen, behan deld is geweest. Voorts zal de haring, die wordt in gevoerd, aan dezelfde voorschriften worden onder worpen als de door Nederlandse schepen gevan gen en aangevoerde haring. Een legertje van niet minder dan 150 contro leurs moet zorgen, dat de bepalingen stipt wor den nageleefd. De aanvoerder is verplicht tijdig voor de aankomst van het schip, waarmee haring wordt aangevoerd, aan hel produktsehap aangifte te doen van de tijd van aankomst. Bovendien moet hij voor het lossen aan de controleurs een opgave verstrekken van de zich aan boord bevin dende hoeveelheden haring. Dit formulier moet worden ondertekend door de schipper en de stuur man van het vaartuig. Tenslotte is een zeer verstrekkende maatregel, dat schipper en bemanningsleden geen „braadje" meer mee naar huis zullen mogen nemen als de haring niet aan de vereiste voorschriften voldoet. Hoewel dit als een zwaar offer wordt gezien, heb ben de vakbonden zich met deze maatregel ak koord verklaard. Al het mogelyke is dus gedaan om het gevaar van ziekten, veroorzaakt door haringworm. tegen te gaan en zodoende meer vertrouwen te wekken voor het produkt, dat jarenlang met recht de naam van „Hollands zeebanket" heeft gedragen. Het leven van een visserman is zeker niet eenvoudig. Hard werken aan boord en vaak lang niet thuis. Gelukkig brengt de radio telefoon-installatie aan boord uitkomst. Ra dio Scheveningen zorgt voor de verbinding van het schip met moeder-de-vrouw of het meisje aan de wal. Dat contact doet de opva renden goed! Hoofdzaak is, dat de consument nu zonder angst gevoelens een harinkje kan consumeren. Dat dit complex van maatregelen van invloed zal zyn op de prijs staat wel vast. Insiders ver wachten, dat de prijs van een „groene" in de win kel of aan het karretje niet beneden den f0.45 zal komen en dat de primeurs dus de haring die rond Pinksteren te koop is waarschijnlijk f 1.25 tot f 1.50 en misschien zelfs meer zullen gaan kosten. Maar ja, dat heeft de liefhebber er graag voor over! Nic. Parlevliet Jr. stamt uit een oude Kat- wijkse redersfamilie. In de vissersgemeen schap heeft zijn naam een bekende en goe de klank. Niet alleen in Katwijk, maar ook daarbuiten en zelfs over onze grenzen heen. Hij is voorzitter van de Katwijkse redersvereniging „Vuurbaak", heeft zit ting in het Produktsehap voor Vis en Vis produkten en maakt deel uit van talrijke nationale commissies op visserijgebied. pgevroren Maar daarnaast komt er een ander produkt op de markt: lichtgezouten, zoals we die vroeger ge wend waren en die de naam hadden van „groene". Deze haring wordt diepgevroren op 20 graden C. of lagere temperatuur en brengt een produkt, dat eveneens ontdaan is van de haringworm. Dat in vriezen geschiedt op de vriestreilers Katwijk heeft er twee, namelijk de KW 141 van de NV v.h. C. den Duik en de KW 170 van Redery Parlevliet en Van der Plas en in de koelhuizen. Op de Katwijkse haringtreilers, die niet over een diepvriesinstallatie beschikken, wordt de haring gekaakt en lichtgezouten in de tonnen verpakt. Deze tonnen wordèn direct na de aanvoer in Kat wijk afgeslagen en daarna door de kopers omge- pakt in plastic emmertjes van 5 kilo. Deze em mertjes worden per vier stuks in kratten geplaatst en daarna in het NV Koelhuis Katwijk aan de Van der Vegtstraat diepgevroren op 20 graden. Het duurt dan ongeveer anderhalve dag a twee da gen voor deze haring geschikt is voor de consump tie. De haring op de vriestreiler wordt in pakken van 20 kilo, in de meeste gevallen eveneens licht gezouten, verpakt en dan aan boord diepgevroren. Wanneer dit proces de voorgeschreven tijd heeft geduurd, mag de haring in de handel worden ge bracht, waarbij ontheffing is verleend van de veil plicht. Toch is het welhaavst zeker, dat de Katwijk se reders, die de beschikking hebben over vries treilers, hun haring voorlopig aan de afslag zul len verhandelen. Zulks uit een oogpunt van soli dariteit met hun collega's, die niet met vriessche- pen op de haringgronden kunnen opereren. Belangstellend kijken de vissers bij het binnenhalen van het net of de zee veel heeft gegeven. Als voorzitter van de „Vuurbaak" heeft bij alle* te maken met de Katwijkse haringafslag. Die af slag is namelijk eigendom van de reders uit Kat wijk. Ze slaan er ieder jaar weer de door hun schepen aangevoerde haring in af. Het produkt. dat uit Katwijk komt, staat bekend om zijn uit stekende kwalitiet. Dat is mede te danken aan de deskundige schippers en vissers, die de ha ringschepen bemannen. Zij besteden op zee bij zonder veel werk aan de verzorging van het „goud van de zee." Reder Parlevliet meent, dat het de reders en de bemanningsleden van de schepen er niet gemak kelijker op is gemaakt met het inwerking treden van de Haringverordening 1968. Hetzelfde geldt ook voor de groot- en kleinhandel en voor de con servenfabrikanten. „Als reders en bemanningen zijn we gaarne be reid een offer te brengen en zo een produkt aan de markt te brengen, dat smakelijk is en de toets van de kritiek ten volle kan doorstaan en dat geen mogelijkheid biedt, dat de haring worm de kop weer kan opsteken," zegt hy, maar hy voegt er onmiddellijk aan toe: „De kans, dat in goed bewerkte en deskundig schoongemaak te haring de inderdaad gevreesde worm voor komt, is uiterst gering. Er zouden zich dan ook ziektegevallen voor moeten doen onder de be manningsleden van de haringtreilers, die het produkt enkele uren na het kaken en zouten vaak reeds consumeren." Ten aanzien van de behandeling van de haring op de schepen, die niet over een diepvriesinstal latie beschikken, merkt de heer Parlevliet op. dat de zwaar- en de lichtgezouten haring aan boord wordt verwerkt en daarna in tonnen wordt verpakt. Deze kantjes worden normaal in IJmui den aangevoerd en daarna naar Katwijk getrans porteerd. De zwaargezouten haring moet vol gens de voorschriften tien dagen blijven staan, zodat de pekel er door en door intrekt. Daarna kan zy worden verhandeld voor de consumptie. De lichtgezouten haring (zij krijgt de bewerking, zoals dat vroeger in de tijd van de „groene" ging) wordt direct na de aanvoer in het afslag gebouw afgeslagen. De groothandel zorgt dan voor het ompakken in eenheden van 5 kilo voor Katwjjk zyn dat plastic emmertjes, maai er zyn er ook die ze in een plastic zak in dozen verpakken en het diepvriezen op -20 graden C. Dat is een heel werk. Het invriezen op de voorge schreven temperatuur vergt 12 tot 24 uur en daarna moeten de emmertjes nog 24 uur onder een temperatuur van -20 graden in het koelhuis aan de Van der Vegtstraat blijven staan. Dan eerst wordt de haring goed bevonden voor con sumptie. Tijdens het vervoer ontdooit de in pekel ingevroren haring vanzelf. Vuurbaaks voorzitter Parlevliet zegt, dat de Katwijkse reders de voorkeur hebben gegeven aan plastic emmertjes, die per vier stuks in krat ten kunnen worden geplaatst en daarna gemak kelijk ln de koelhuizen kunnen worden opgesta peld. Is het bevriezingsproces ten einde, dan kan men deze kratten heel gemakkelijk met de vork heftruck uit het koelhuis halen en in de vracht auto's plaatsen, die voor het vervoer door het gehele land moeten zorgen. Niet voor Pinksteren Naar de verwachting van de heer Parlevliet is er weinig kans op, dat de haringliefhebbers met Pinksteren reeds een harinkje kunnen consume ren. Maandag varen de schepen uit, op zijn vroegst kunnen dinsdag in de loop van de mid dag de netten uit worden geworpen en dan blijft het nog de vraag of de haring zich laat ver schalken. Wanneer de schepen dus in het gun stigste geval woensdagavond of donderdagmor gen aan de thulsstoom kunnen beginnen, zyn ztf niet eerder dan vrijdag in de loop van de dag binnen. Dan volgt het nog twee dagen durende proces van het invriezen, zodat het naar zyn me ning uitgesloten is de haring tydig op de ver kooppunten te krygen. Misschien, merkt de lieer Parlevliet op. zullen de schippers van de vriesti-eilers proberen tydig voor Pinksteren binnen te lopen. Dan is er toch nog een kans, dat er haring in de winkels en stalletjes voor de consumenten te koop is. Maardan moet de vangst meezitten. Vuurbaaks voorzitter hoopt, dat door deze wir war van produktschapsmaatregelen, die voor de reders beslist veel extra kosten meebrengen en ook veel meer werk, een produkt op de markt kan komen, dat de toets van de kritiek zal kun nen doorstaan, zodat de afzet in eigen land weer het. peil van vroeger bereikt, toen er nog echte onvervalste groene werd aangevoerd. Als we dat bereiken, zyn de offers niet voor niets gebracht, zegt hy. Van de zijde van de reders, die de beschikking hebben over vriestreilers N.V. Rederij en Han- delmij v.h. C. den Duik met de KW 141 „Willy" en Redery en Haringhandel Parlevliet en Van der Plas met de KW 170 „Annie-IIillina" ver nemen wy, dat zy al het mogelyke zullen doen om zo tijdig met deze schepen in IJmuiden aan te komen, dat de haring nog voor Pinksteren in de handel kan worden gebracht. De heer C. den Duik Jaczn is van mening, dat een goed produkt op de markt kan worder ge bracht, dat voor de „groene" niet onderdoet. Proeven hebben uitgewezen, dat de smaak uit stekend is. De reders Parlevliet en Van der Plas, die de be schikking hebben over de vriestreiler „Annie- Hillina," hebben reeds vorig Jaar haring tijdens de reis ingevroren. Aan boord worden ze ge kaakt en verpakt in een plastic zak, die dan weer omhuld wordt door een kartonnen doos. De ze Katwijkse redery geeft er de voorkeur aan het produkt zonder zout in te vriezen en tijdens het ontdooien in de pekel te leggen. Uit eigen ervaring kunnen we zeggen: fantas tisch, net groene en en ze smaken naar meer.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17