lamer wenst compensatie Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Invasiemacht op Haïti vernietigd Weer ruilliart in V.S. Roland Holst 80 jaar oor prijsverhogingen door de b.t.w. Zuidafrikaanse en Algerijnse grieven tegen de kernstop Tv-uitzending Pv.d.A leidt tot incident nasi wrrm bami Ina veertig mdementen Tivee mannen verdacht van 23 inbraken JAG 22 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 ADVERTENTIE •jdi (Van onze parlementaire redactie) UENHOF (GPD) De anti-revolutionairen in de Twee- AR oin ner hebben gisteravond met de socialisten van de rege- mpensatie geëist voor de prijsstijgingen, die per 1 januari v<M Invoering van de b.t.w. (omzetbelasting over toegevoegde zullen voortvloeien. JJJJ joordvoerder, drs. J. Boersma vroeg om hogere sociale uitke- toor de lagere inkomens, de grote gezinnen en de gepensio- alsmede om aanvullende steun voor de textiel en de schoe- drieën. Behalve voor optrekking van de belastingvrije voet, u een compenserende maatregel voor de lagere inkomens- \,zag hij geen ruimte voor verdere verlaging van de loon- en Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere krui den. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. GROOT PAK 2,60 Vf fl GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 F|Q|^Q1 KLEIN PAK 1,55 jtiibelasting, die de regering heeft aangekondigd. je socialisten stelden hun medewerking aan de invoering van de lankelijk van de wijze, waarop de regering de prijsverhogingen com- jen de gevolgen van de invoering van de b.t.w. voor de werkgelegen- |e textiel en andere marginale bedrijfstakken wegneemt. ringsfracties waren het met de so- j cialisten eens. dat steunmaatregelen voor de textiel- en de schoenindustrie niet achterwege kunnen blijven. Vrees jersma vindt de nadelen, die roering van de b.t.w. kleven, ovaardbaar als de regering over de brug komt en de Je nodige speelruimte biedt, len drukken volgens hem de lagere inkomens. Daar- hy om autonome aanpas- m de a.o.w./a.w.w.-uitkerin- hogere kinderbijslag vanaf ikind en om optrekking van numloon Ook de christelijk e mr. W. Scholten en de drs. H. Noo ten boom ver- dergelijke compenserende len in de sociale sfeer. i Witteveen van Financiën, vanavond aan het woord eft kort voor de aanvang iebat reeds compensatie aan- in de vorm van een belas ting, maar over de hogere itkeringen slechts meege- de regering verhoging daar- weegt. Als het zover komt regering die verhogingen financieren uit premiever- uaanvaardhaar Wist drs. E. L. Berg noemde ring van de b.t.w. in deze Hij consta_ schuiving in de inkomens als gevolg van het feit dat hoger, maar de inves- lager worden belast. Daar- dt de verbruiker 80 miljoen ,lf miljard in rekening ge ile aan het bedrijfsleven «gegeven. Dank zü de loon de regering heeft aange- nillen de werknemers niet ook maar iets van die terug te verdienen, merk- Behalve compensatie in de verlangde drs. Berg verlaging van met anderhalf pro- op die manier wordt vol de meest eenvoudige en wijze aan iedereen voor de uit de prijsstijgingen, van de rege- Er viel gisteravond ook onder de woordvoerders van de regeringsfrac ties de vrees te beluisteren, dat de invoering van de b.t.w. de kosten van j het levensonderhoud wel eens hoger kan opjagen dan met 1 tot 1,5 pro cent, zoals de regering heeft geraamd, i Drs. Boersma vond dat cijfer nauwe- lijks reëel. „Grote groepen consumen ten zullen de gevolgen merken", zei hij. Ook mr. Scholten dacht er net zo over. dat de prijsstijgingen wel eens hoger zouden kunnen uitvallen j dan is geraamd. De socialiot- H. Wieringa vestigde in 1 dat verband de aandacht op de prijs- j stijgingen in de bouw. die volgens hem de bouwactiviteit zullen afrem men en de werkloosheid vergroten. Hy verlangde hogere subsidies als com pensatie voor de doorwerking van de b.t.w. in huren en prijzen. Tarieven Minister Witteveen zag zich gister avond reeds geconfronteerd met 39 amendementen, die vooral betrekking hebben op de voorgestelde tariefsin deling. Over het algemeen kon men zich wel vinden in de invoering van twee tarieven, namelijk één van 12 en één van 4 procent. Alleen D'66 en de Boerenpartij wilden nog een tussentarief, waarin bijvoorbeeld de textiel, de schoen industrie en de horeca ondergebracht zouden kunnen worden. Voorts werd gepleit voor toepassing van het 4 pro centstarief op toneel- en muziekuit voeringen, op taxi's, het binnenland se luchtvaartvervoer. sinaasappelen en citroenen, invalidenwagens, ge hoorapparaten. e.d. De socialistische mej. N. Baren - drecht vroeg om een prijzenbeschik king om te bereiken, dat de kosten verlagingen, die voor sommige sec toren uit de invoering van de b.t.w. voortvloeien ook werkelijk in de prij- I zen tot uitdrukking komen. Zy had daarbij het oog op b.v. televisietoe stellen, radio's, bromfietsen, bier, j chocolade, frisdranken, grammofoon platen, bandrecorders, e.d. BINNENHOF (GPD. De christelijk historische mr. W. Scholten heeft de socialist, drs. E. L. Berg, „politieke onwelle vendheid" en „vervalsing van de historie" verweten in de televi sie-uitzending, die het socialis tische kamerlid vorige week woensdag in de zendtijd van de PvdA heeft gewijd aan de in voering van de BTW, de om zetbelasting over toegevoegde waarde. De heer Scholten noemde de uitzending de Partij van de Arbeid onwaardig. Hij vond, dat de heer Berg de Europese tradities van 's lands grootste oppositiepartij heeft verloochend, door bij zijn kri tiek op de BTW zonder meer voorbij te gaan aan de Euro pese achtergronden van het nieuwe belastingstelsel. Ook ver weet hij de socialist verzwegen te hebben, dat het oud-minis ter Vondeling was, die in Brus sel heeft meegewerkt aan de invoering van de BTW als Eu- ï-opees Stelsel van omzetbelas ting. Voorts voerde hij aan dat prof. Zijlstra met machtiging van de fractie van de PvdA de invoering van de BTW in ons land heeft voorbereid. Be zwaar tekende mr. Schol ten ook aan tegen de z.i. in de uitzen ding besloten liggende suggestie, dat de prijzen in de horecasec- tor door de invoering van de BTW met 12 pet. zouden stij gen. Hij verweet, de heer Berg „verzaking van de meest ele mentaire plichten van de op positie", waarmee hij doelde op een onjuiste voorlichting. De heer Berg vroeg nog tij dens de toespraak van mr. Scholten het woord wegens een persoonlijk feit. Hij verklaarde, dat hij zich door de manier van uitdrukken van de heer Schol ten „genomen voelde" en dat hij zich door de gebruikte kwa lificaties in zijn persoonlijke eer aangetast voelde. Daartegen tekende hij protest aan. Minister Witteveen in de Tweede Kamer in gesprek met Staatssecretaris Grapperhaus zittend en de heren Kieft (l.) en De Goede. Volgens president Duvalier WASHINGTON (Reuter, AFP) President Duvalier van Haïti heeft gisteren op een telefonische perscon ferentie via zijn ambassadeur in Washinghton verklaard dat een in vasiestrijdmacht van Haïtiaanse bal lingen in zijn land vernietigd is. Ook voorspelde hij dat elke volgende in vasiepoging eenzelfde lot te wachten •taat. „Papa Doe" Duvalier stelde jour nalisten in de gelegenheid viagen te stellen aan ambassadeur Bonhomme in Washington, die deze doorzond en ook de antwoorden ontving. Volgens president Duvalier waren maandag 30 tot 35 ballingen op het vliegveld van Cap Haïtien in het noorden van het land geland. Van de invasie macht werden vijf man doodgescho ten. De overigen zouden voortvluch tig zijn. Ook werd een B-52 bommen werper onbeschadigd buitgemaakt, die aan het Haïtiaanse leger zal wor den geschonken, aldus Duvalier. De invallers stonden volgens Duva lier onder leiding van Raymond Montreuil. een neef van de voorma lige Haïtiaanse president Magloire, en Raymond Casagnol, die beiden als WASHINGTON tAP) Twee- tot driehonderd deelnemers aan de „mars der armen" hebben dinsdag hun eerste tocht naar het Capitool (de zetel van het Con gres) gemaakt. Zij werden opge wacht door dozijnen politieman nen en mochten pas doorgaan na dat zij zich verdeeld hadden in kleine groepen. Het was een uur van rustige confrontatie met de wetgevers. De betogers liepen langzaam de afstand van enige kilometers van hun houten tenten bij het Lin coln-gedenkteken (zie foto) naar de grote brede stoep jan het Ca pitool. Sommigen van hen slaag den er in het Huis binnen te ko men voordat het op reces ging, maar vele anderen kwamen te laat. Inmiddels heeft de leider van de campagne ds. Abernathy aan gekondigd, dat de massale de monstratie die beraamd ivas voor 30 mei (Memorial Day) uitgesteld ivordt tot 19 juni. Die dag krijgt de de naam van ..Nationale soli- dariteitsdag"zei hij. balling in de Verenigde Staten wo nen. In de Dominicaanse grensplaats Manzanilla klonk gisteren uit Haiti hevig artillerievuur. De strijdkrach ten van de Dominicaanse Republiek zijn. naar uit officiële bron vernomen wordt, in staat van paraatheid ge bracht. Er z|jn uit voorzorg troepen naar de grens gezonden en oorlogs schepen patrouilleren langs de kust. Haïti heeft in een brief aan VN- secretaris-generaal Thant geprotes teerd tegen bomaanvallen op het presidentieel paleis in Port-au-Prin- ce en op Cap Haltien. In de brief werd gesteld dat de vliegtuigen .„hoogstwaarschijnlijk" afkomstig wa ren uit de Verenigde Staten, Cuba. Jamaica, de Dominicaanse Republiek of de Bahama Eilanden. De aanvallen werden een bedrei ging van de veiligheid van Haïti en van de internationale vrede en vei ligheid genoemd. Deze week geen oplossing van Belgische regeringscrisis BRUSSEL (GPD) Vertegenwoor digers van katholieken en socialisten hebben gisteren beraadslaagd over die paragrafen van het voorstel tot een regeringsprogramma van Van den Boeynants, die betrekking heb ben op de economische problemen. Na afloop van de vergadering heeft de formateur gezegd, dat de verschillen van inzihet nog groot waren en dat men vandaag van bei de zijden met nieuwe voorstellen zou komen. Hij voorzag ook dat de on derhandelingen nog wel tot de vol gende week zouden duren. Inmiddels is het congres van de li beralen gisteren in Brussel gehouden, dat een gioot succes voor de voor zitter van de PW Van Audenhove is geworden, want het is hem gelukt de tegenstellingen tussen Vlaamse en Brusselse liberalen te verzoenen. Na afloop kon hij dan ook met gerecht vaardigde trots verklaren, dat de PVV weer kandidaat voor het deel nemen aan de regering kan zijn. Dat is nu juist wat de socialisten de laat ste dagen hebben gevreesd, omdat zij wel weten dat Van den Boeynants liever met de libeialen dan met hen in zee zal willen gaan. NEW YORK DPA/Reuter» Z.-Afrika en Algerije hebben maan dag laten weten, dat zij zich ndet gebonden achten aan het voorgestel de internationale verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. Dit gebeurde in de politieke commissie van de Algemene Verga dering van de VN. waar sinds i enige tijd over het door de VS. de Sowjet-Unie en Engeland ingedien- de ontwerp-verdrag wordt gedebat- i teerd. Tevoren had de Russische on- i der-minister van Buitenlandse Za ken, Koeznetsow, gepleit voor spoe dige aanvaarding van 't voorstel, om dat elke vertraging alleen die landen plezier zou doen, die erop uit zijn de totstandkoming van een Interna tionaal akkoord op dit gebied te dwarsbomen. De Rus doelde hierbij kennelijk op China. Volgens hem zou de veiligheid van de landen die geen kernwapens bezitten, aanzienlijk wor den ondermijnd door verdere verspreiding van dergelijk wapen tuig. Hij verzekerde dat genoemde landen niet uitgesloten zullen zijn van de voordelen van het vreedzaam gebruik van kernenergie en dat zij bijgevolg niet behoeven te vrezen in dit opzicht economisch afhankelijk te blijven. De Zuidafrikaanse afgevaardigde Botha was echter van oordeel, dat de belangen van landen zonder kern wapens niet voldoende gewaarborgd worden. Dit geldt in het bijzonder voor die landen die zoals Zuld-Afri- ka een groot economisch belang heb- Hoewel er begin mei een verbe tering was te bespeuren in de aan- j koop van vis aan de afslagen in Huil en Grimsby, zijn er sinds kort 4 trellers opgelegd. Men spreekt hier I thans van een crisis in de treilersec- tor. Dezer dagen wordt een verkla ring verwacht van de minister van Landbouw en Visserij, Hughes, ter verbetering van de situatie. Er is in de eerste 4 maanden van dit jaar enorm veel vis als onverkocht naar I de vismeelfabriek afgevoerd. HOUSTON (AFP) In het St.-Lu- cas-ziekenhuis in de Amerikaanse stad Houston is gisteren voor de vierde maal een harttransplantatie Uitgevoerd. De man bij wie het hart werd ingebracht is de 47-jarige auto handelaar Luis John Fierro uit El- mont. De donor was een 17-jarige jongen. Hubert Brungardt, die kort tevoren was overleden aan een her- eenbloeding. Van de drie vorige transplantatie- patiënten in dit ziekenhuis zyn er twee overleden. De derde maakt het goed. Fierro is de vijftiende mens ter wereld die een nieuw hart kreeg. Van dit sijftien zijn er nog vtff in le ven. Prins der dichters GPD Morgen zal men in Bergen de Prins der Neder landse dichters A. Roland Holst liet door het dorp zien fietsen. Misschien ook overmorgen liet. Het zou begrijpelijk zijn, j want het met fiets (en wandel stok) door de toenemende Irukte van bromfietslieden en passagierende „vrije-dagvier- ders" een pad vinden, gaat nem echt wel wat moeilijker af dan voorheen. Ook al zou niet iedereen in het dorp (maar zij weten het allemaal) beseffen, dat de afwezigheid van de dichter zijn oorzaak vindt in iet traditioneel onderduiken gedurende de verjaarsdagstijd, Tien maakt zich niet ongerust „PAPA DOC" DUVALLIER Korfbalwedstrijden LEIDEN Op het terrein van de Zoeterwoudse Singel vinden morgen ontmoetingen plaats tussen de KNKB ploegen en de teams uit de regionale bonden van Leiden. Haarlem en Rotterdam. Aanvang 10.30 uur. Schaken De Nederlandse groot meester Donner is in zijn party uit de twaalfde ronde van het interna tionale schaaktoernooi in Büsum met de Belg O "Kelly remise over eengekomen. De hangpartij tussen Donner en de Deen Andersen eindig de eveneens in een puntendeling. De Westduitser Hübner behield door een gelyk spel tegen zyn landgenoot Bes- ser de leiding. Donner deelt de ze- veilde plaats. over de befaamde „ere-burger". Immers Jany Roland Holst lijkt, zeker in het snelle voor bijgaan gezien, jong te blijven. En in elk opzicht nog actief! Tachtig jaar is hij nu! Maar in elk opzicht, zij het soms met heimwee toch achteromziend, zich richtend op &1 wat jeugdig, nieuw en jong is. Zijn jaargenoten-colle gae vallen weg. Jacques Bloem, de geliefde vriend, is niet meer. Gres- hoff woont <en het overwippen naar ons land wordt zeldzamer» ver weg aan Kaapse kusten. Keuls kan zyn kamer niet meer verlaten en is af hankelijk van verzorgende handen. Roland Holst, men moet zeggen de „gelukkige", is het. volle leven nog ge gund. Hij stelt zich op temidden der jongeren tydens een „poëzie-happe- ning". En hij beait het geheim zich telkens weer omringd te zien door an dere. steeds jonger in leeftijd zynde vrouwen. Roland Holst zegt zelf over zyn roem: ..Roem fnuikt de kracht waaraan hij zich 'ontbrandt- zie er van af: rang, graden allerhand, zie er van af: voorkom, dat gij als 't laat wordt- zoo leeg blijft als een volle prullenmand." Roland Holst heeft ook een groot aantal bladzijden zeer belangwek kend proza geschreven, over het dich terschap, over de kunst en niet min der over de wereld, waarin hij en wij leven. En.het is dikwyls ook bij zonder mooi proza! ben bij het ontwLtkelen van een eigen kerntechnologie en zelf over voorraden kernmateriaal be schikken. Botha zei dat zijn land vele jaren geleden had besloten geen kernmateriaal te verkopen aan an dere landen als dat zou kunnen bij dragen tot vergroting van het aan tal staten met kernwapens. In afwijking van hetgeen langza merhand in inter, latócmale bijeen komsten gebruikelijk is. waren nu de afgevaardigden van Afrikaanse en Aziatische landen in de zaal geble ven toen de Zuidafrikanen aan het woord kwam. De Algerijnse vertegenwoordiger Moeattoera verklaarde dat zyn land het beginsel van non-proliferatie krachtig steunt, maar dat het inge diende ontwerp-verdrag de kloof tus sen „rijk" en „arm" zal vergroten. Man vermoordde medeminnaar EYSDEN (GPD» De Rijkspolitie heeft de afgelopen nacht het ont zielde lichaam van de 45-jarige chauffeur Stefan Kaziel, een genatu raliseerde Pool uit Eysden overge bracht naar het mortuarium van Maastricht. De man werd om kwart voor twaalf met tien kogels uit een kolflooe Flaubertgeweer in de rug ge schoten door een PooLs-Nederlandse fabrieksarbeider (45). vader van zee kinderen, eveneens uit Eijsden. Ka- ziel. die vrijgezel was. zou een ver houding hebben gehad met de 38-ja rige vrouw van de fabrieksarbeider. De schietparij had plaats bij de voor tuin van het kosthuis van het slacht offer in de dr. PoeLsstraat in Eijsden. De oudste zoon van de fabrieksarbei- heeft nog geprobeerd zyn vader mei geweld van zijn moordplan af te brengen door hem met een zaklan taarn op het hoofd te slaan. In de worsteling die hierop ontstond werd hij door zijn vader zodanig gewond, dat hij niets meer kon uitrichten. De Rijkspolitie heeft de man gearres teerd. De man leefde gescheiden van zijn vrouw met wie hij in een echt scheidingsprocedure waa gewikkeikL Hij zou al eerder hebben gedreigd zijn hele gezin uit te roeien als zij haar relaties met Kaziel niet ver brak. Ook in Lisse en Haarlemmermeer HAARLEM (ANP) De Haarlem, se politie heeft een 34-jarige koper gieter en een 20-jarige loodgieter, beiden uit Haarlem, aangehouden, verdacht betrokken te zijn bij 23 in braken in Haarlem, twee in Velsen, twee in Haarlemmermeer, en één in Lisse. ZO braken sinds februari ln bj) kleine bedrijven, die 's nachts niet bewaakt worden. In een drukker\| werd een bedrag van 1300 gulden meegenomen, en nit een autohandel 800 gulden. Elders was de buit niel groot, want het totaal ervan word* geschat op 4000 gulden. Biafra ontkent de val van Port Harcourt OEMAHIA (Reuter) De Biafraan. se leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe heeft gisteren ontkend, dat de olie haven Port Harcourt door Nigeriaan- se federale troepen is bezet. Hy gaf echter toe dat de val van Port Har court in militair opzicht de zwaar ste slag voor Biafra in de burgeroor log met Nigerië zou zyn. Ojoekwoe. die sprak tot de raad gevende vergadering van Biafra in Owerri. zei voorts: .Port Harcourt is altyd het belangrijkste voorwerp van afgunst van Nigerië en Engeland ge weest en wy zyn vastbesloten hun de voet dwars te zetten en zullen dat ook doen" Ojoekwoe beweerde dat Biafra ook op andere fronten stand houdt tegen de federale strijdkrach ten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21