Zusterhuis en school voor het Academisch Ziekenhuis Geen samen werking met ,,links-rechts"-parti j en Vragen over haven van Urk Groot complex op Nieuweroord Eigen domein Minnaar nam wraak met brandende benzine Celdeur staat reeds op een kier Kolen handelaren verdwijnen Familieberichten Jaar gevangenisstraf geëist foor de Leid se balie WOENSDAG 35 MET 19AG temsOH DAGBLAD PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) Het Tweede- Kamerlid J. van de Brake van de I Boerenpartij heeft de ministers Lar- dinois (Landbouw en Vissery) en Bakker (Verkeer en Waterstaat) ge- i vraagd of het hen bekend is. dat de binnenhaven van Urk. doordat deze sedert 1902 geen uitbreiding meer heeft ondergaan, niet meer berekend Is op de geweldige uitbreiding, die de vissersvloot van Urk de laatste jaren heeft ondergaan. Hij vraagt verder of het de minis ters bekend is, dat zich zaterdags grote moeilijkheden voordoen, door dat de geloste vissersschepen van vrijdags geen uitwijkmogelijkheden hebben en de zaterdags aankomende schepen geen ligplaats kunnen krij gen. Is ook bekend, dat de Urker visse rij op een weekeinde 392 ton heeft aangevoerd, die een waarde van f 1.130.000 vertegenwoordigde? Zijn de ministers niet van mening, dat gezien deze tong bijna geheel voor export gaat, dit een zeer groot belang is voor de Nederlandse econo mie? LEIDEN Op het terrein van Nieuweroord (het voormalige „Bosmanhuis") aan de Ryns- burgerweg is hedenmiddag de eerste paal ge- ilagen voor de bouw van een zusterhuis annex verpleegstersschool voor het Leids Acade misch Ziekenhuis. Dit complex van 47.000 ku bieke meter omvat een woongebouw van veertien verdiepingen met 300 zit-slaapka- mers, in principe bestemd voor leerlingver pleegsters die hun opleiding krijgen in het ziekenhuis en in de school van het nieuwe complex. De schoolruimte zal ook voor andere medische en aanverwante opleidingen ge bruikt kunnen worden. Het. Academisch Ziekenhuis heeft momenteel geen apart zusterhuis, de verpleegsters wonen verspreid over het terrein in verschillende gebouwen en er is een groot tekort aan ka mers. Hoewel de grootte en inrichting van de aanwezige kamers thans zeker niet onvoldoende mag worden geacht kan er pas na de ingebruikneming van het nieuwe gebouw sprake zijn van een moderne behuizing. De gedachten, die ten grondslag liggen aan de nieuwe opzet zijn de volgende. De verpleegster moet buiten haar werktijd niet geconfronteerd worden met hot ziekenhuis. Zij heeft er reoht op zich hiervan los te maken en moet daarom niet wonen op het «iekenhuisterrein, maar buiten de poorten. De verpleegster heeft voorts recht op een privé bestaan, op een eigen domein. Het zelf zoeken van een wo ning of kamers zoals dit door alle andere werkers in het ziekenhuis ge schiedt mag aan de verpleegster niet verboden worden door een verplich ting in het ziekenhuis te wonen. Op grond van deze gedachte kan men ïioh afvragen waarom dan toch nog een woonflat moet worden gebouwd. Dit huis is echter uitsluitend bestemd voor leerlingen, die in het Acade misch Ziekenhuis een opleiding krij gen tot verpleegster en diegeduren- I de deze opleiding in een mooie flat innen wonen en daar los van het «lekenhuis een grote mate van vrij heid genieten. Opleiding Voor een goede opleiding van ver pleegsters is nodig goed onderwijs in een school, die daarvoor geschikt is. Gelukkig wordt thans meer dan ooit aandacht besteed aan een adaegua- te verpleegstersopleiding en is de ge dachte dat leerlingen in de eerste plaats werkkrachten zijn in de ver pleging verdwenen, althans in het Academisch Ziekenhuis. Daar wordt, ïoals bekend, veel zorg aan de oplei ding besteed. Het onderwijs heeft een betere theoretische en praktische ba- *is gekregen. Het is de bedoeling dat de les- ien van de opleiding voor andere pa ra-medische beroepen zoals fysiothe rapie, doktersassistenten, analisten vtc. ook in deze school zullen wor den gegeven. Het geprojecteerde wooncentrum en de opleidingsschool zijn in opzet •terk bepaald door het prachtige Parkachtige terrein aan de Rynsbur- lerweg van Huize „Nieuweroord" het ^n. Bosmanhuis. Het hoofdmoment van het complex k het woongebouw van veertien ver diepingen, waarin 300 zit-slaapka- tters voor leerlingverpleegsters, 6 zit- •laapkamers voor personeel, 6 zit- •laapkamers voor logés en 2 flats en 1 logeerkamer voor leidinggevend per soneel. Kleine eenheden Bewust is uitgegaan van kleine telfstandige wooneenheden, bestaan- d* uit 8 stuks één-persoons zit-slaap- bmers voorzien van een voorportaal tevens geluidssluis waarin een hang- en een legkast en de toegang tot een eigen sanitaire ruimte met *asbak, toilet en douche. Deze voor- toning maakt het mogelijk de ka mer vryer in te richten met de be schikbaar te stellen meubelen, zodat beter een eigen sfeer is te scheppen. Iedere verdieping van het woonge bouw is bereikbaar per lift en bevat 3 wooneenheden. Iedere wooneenheid heeft een eigen thee- en waskeuken, kofferberging en werkkast, terwijl gemeenschappelijk per drie wooneen heden een woonkamer met uitzicht op de stad, een naai-, en strijkkka- mer en een telefooncel beschikbaar zyn. Het voor iedere kamer geprojec teerde balkon geeft hieraan een op tische verruiming, is tevens zon- en regenwering en geeft de mogelijk heid van reinigen der ruiten en het doen van onderhoudswerken aan de gevel. De logeer- en personeelskamers zijn op de eerste woonlaag geprojecteerd. De flats voor leidinggevend personeel zijn op de veertiende verdieping aan gebracht. Boven deze flats is een om muurd dakterras. De begane grond van het woonge bouw bevat de entree-hall met liften, portiersloge enz. Direct aan deze en tree-hall grenzen de kleinere recre atieruimten als huiskamer, muziek kamer, televisiekamer en de biblio theek en leeskamer, de laatste in di rect contact met de bibliotheek van de opleidingsschool. Vanuit deze entree-hal zijn bereik baar de eetzaal en de recreatiezaal. Door gebruikmaking van de hoogte verschillen in het terrein was het mo gelijk niveauverschil te maken tus sen de eet- en recreatieruimten en kon een podium gevormd worden. Vanuit de recreatiezaal geven ter rassen contact met tuin en vijver. De eetzaal is ingesteld op cafetariabedie ning, waarvan de uitgifte in direct contact met de keuken is geprojec teerd. Zo gaat het nieuwe complex voor huisvesting en opleiding van leerlingverpleegsters van het Leids Academisch Ziekenhuis er uit zien. Vanuit de ingangs-hall is tevens een toegang naar het scholencom plex bestaande uit 7 theorielokalen, 10 praktijklokalen en 7 docentenka mers en in het centrum een gym nastieklokaal groot 10x20 m met dou ches en kleedlokaal. De school is ook direct van buiten af bereikbaar, hetgeen eveneens geldt voor het gymnastieklokaal, zodat dit 's avonds afzonderlijk bruikbaar is. Onder het gymnastieklokaal is de ry- wielberging. waartoe dat. lokaal een halve verdieping hoger ligt dan de andere lokalen. Onder het woongebouw is de kel der geprojecteerd waarin zijn onder gebracht de ruimten voor de diverse centrale voorzieningen. Het gebouw wordt centraal ver warmd en alle ruimten zijn voorzien van warm en koud water. Alle ruimten worden, waar nodig, mechanisch geventilleerd. De kamers zyn voorzien van een wekinstallatie, een personen-oproepinstallatie, tele fooninstallatie en centrale tv-aan- i sluiting. SrHool Getracht is het park door de situ ering van het gebouw zo gaaf moge lijk te houden. Door het gebouw zo ver mogelijk van de Rijnsburgerweg af te plaatsen is het parkachtige ka rakter gehandhaafd. Anna Blamanprijs voor Bob den Uvl j ROTTERDAM (ANP) De Anna Blamanprijs (voor letterkunde) is voor 1968 toegewezen aan de schrij ver Bob den Uyl. De graficus Wout van Heusden zal de Hendrik Chabot- prys (voor beeldende kunsten) ont vangen. De prijzen, ingesteld door het An jerfonds Rotterdam, zullen dinsdag a.s. worden uitgereikt in het gebouw van de Rotterdamsche Kunstkring. Dit revolutionaire schip komt over vijf maanden in de vaart ojti behulpzaam te zijn bij het zoeken naar gas en olie in de zeebodem. Het schip, een zgn. „catamaran" heeft twee rompen, die aan de bovenzijde zijn verbonden met een dek van 40 x 17 meter. Onder water verbinden twee vleugels de rompen. Een duikerklok kan door een opening in het dek worden neergelaten. Het wordt gebouwd in Bolnes. DEN HAAG (GPD) Staatsse cretaris Van Son van Economische Zaken verwacht in antwoord op vra gen van het tweede-kamerlid de heer Oele (PvdA), dat binnen vijf jaar het grootste deel van de handelaren in vaste brandstoffen zal verdwijnen. In totaal zijn thans 492 aanvragen om bedryfsbeëindigingshulp inge diend, 160 ervan zijn nog in onder zoek. van 223 gevallen hebben 149 tot een positieve en 74 tot een nega tieve beslissing geleid. 47 aanvragen zijn gereed voor beoordeling en 39 aanvragen worden nader onderzocht. Bij nader inzien trokken 23 onderne mers hun aanvraag om steun in. In 54 gevallen is inmiddels tot uitbeta ling overgegaan. De goedkeuring wordt pas defini tief als aan alle voorwaarden van de stichting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf ge sloten contract wordt voldaan, d.w.z. dat het bedrijf moet zyn geliqui deerd. (ontleend aan andere bladen) Geboren: Juliette Caroline, d. v. Van Schaardenburg-Röell. Rotter dam. Overleden: J. Distelbrink, m. Am sterdam; J. de Crane, m. 64 jaar, Am sterdam; J. Z. Zwart, m. Juan-les- Pins (Frankrijk)J. N. van Rijswijk, m., 88 jaar, Den Haag. DEN HAAG (GPD) Het liefdesdrama tussen een 24-jarlge varensgezel en een Haagse prostituee vond in de nacht van 3 op 4 maart zijn vlammend hoogtepunt. Toen probeerde de varensgezel de ouders van zijn medeminnaar levend te verbran den in hun huisje in het Zuijdervelthofje aan het Buitenom. Terwijl zijn slachtoffers met nog drie minderjarige kinderen op de zolderetage lagen te slapen, goot de wraakzuchtige ma troos een fles benzine door hun brievenbus. Een brandende lucifer volgde. LEIDEN De Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, zette maandag via zijn vonniswijzing voor een 26-jarige tractor chauffeur uit Leidschendam de celdeur al min of meer op een kier. De Leidschendammer reed op 26 juni 1967 met zijn bestel auto op het kruispunt Voorschotnseweg/Churchilllaan door een rood stoplicht. Hij zou er met een heel wat milder vonnis zijn afgekomen ware het niet, dat hij even voorbij bet stoplicht niet hoge snelheid een aldaar gelegen voetgangersoversteekplaats was opgereden. De bestelauto greep het rijwiel van een over stekend meisje (het meisje kwam met de schrik vrij). Na de aanrijding reed hij met onverminderde snelheid door. Weldra loeiden de vlammen achter I de voordeur. Slechts aan het door dringende gillen van een wakkere 0"erbuur is het te danken geweest, dat de wraakoefening niet is uitgelo pen op de afgrijselijke dood van vijf mensen. „Opa" Kroon (71). zyn vrouw Ca- barina <54) en de kinderen Ca/tarina (16). Gerard (13) en Marietje (11) wisten ternauwernood het vege lijf te redden. „Het spyt me dat zy te vroeg zyn gewekt.. Maar ik zal de rekening met familie Kroon nog wel vereffenen", zei de brandstichter de volgende dag bij zijn arrestatie. Gistermiddag ter zitting van de Haagse rechtbank kwam de stugge Drent op deze uitlating terug. „Ik ben blij, dat het zo goed afgelopen Is. Van alle verdere wraakplannen heb ik nu afgezien", verklaarde hy. Rekening houdend zowel met de verminderde toerekeningsvatbaarheid van de dader als wel met de ver schrikkelijke gevolgen die diens daad had kunnen hebben, eiste mr. Van der Bruggen dat de varensgezel zal worden veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met toezicht van de reclassering geduren de de drie jaar lange proeftijd. Aan de man was aJlleen brandstichting ten laste gelegd. Uitspraak 4 Juni. Door rood licht, geen rijbewijs en oversteekplaats genegeerd Via het door ooggetuigen opgeno men kenteken kon hij spoedig door de Rijkspolitie worden achterhaald, waarbij tevens nog aan 't licht kwam, dat de man geen rijbewijs be zat. Dwars tegen de vei klaringen van drie getuigen in. hield verdachte vol. dat het verkeerslicht op groen stond alvorens hij optrok. Ook hield hy staande, niets te hebben gemerkt van een rijwiel. Ik ben niet kleurenblind en heb geen overstekend meisje ge zien", besloot hij zijn verklaring. „Hij haalde enkele voor 't stop licht staande auto's in en moet, me de gezien de klap. die het gaf, de aanrijding met het rijwiel absoluut hebben bemerkt", luidden echter de zeer belastende verklaringen der ge tuigen. Dat hy zonder de nodige rij bevoegdheid te bezitten met een be stelauto reed. nam verdachte even eens nogal licht op. want zo zei hy althans: „Ik bestuur dagelijks een tractor en ben dus aardig aan het verkeer gewend". De officier, mr. C. van Steenderen, die niet twijfelde aan de juistheid van de getuigenverklaringen, nam een en ander allerminst licht op en beëindigde zyn zeer scherp gesteld requisitor met een eis van -drie geld boeten van respectievelyk f 40, f 100 en f 100 subs 48 dagen alsmede bij wijze van ernstige waarschuwing twee weken voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 2 Jaar. Met een schouderophaal gaf ver dachte te kennen, dat hij „niets meer te zeggen had". De kantonrechter achtte de ten laste gelegde en ook zijns inziens af doende bewezen feiten dermate ern stig dat hy de geldboeten bracht op driemaal f 100 subs 60 dagen en de voorwaardelyke hechtenisstraf ver hoogde tot tweemaal 2 weken met een proef tyjd van 2 jaa». Niet verzekerd „Het ia Uw schvkT zei een 46-Ja- rige loswerkman uit Leiden destijds tegen een automobiliste nadat hy met zyn motorrijwiel op de Hoge- woerd achter op haar auto was ge reden en daardoor schade had ver oorzaakt. Hy weigerde dan ook zyn naam en adres aan de automobiliste bekend te maken en ging er vol gas vandoor. Na via het kentekennummer te zyn achterhaald, kwam tevens aan 't licht, dat de loswerkman onverze kerd rondreed. Ter zitting diistaincteerde hy zich ook van elke schuld. „Zy remde plot seling zo sterk af, dat ik niet tijdig genoeg meer kon stoppen en ik wel op die auto moest vliegen", zo on derschreef hy zyn onschuld. Toen de kantonrechter repliceerde: „U had af stand moeten bewaren", haalde ver dachte zwygend de schouders op. In zake het onverzekerd rondryden kon hy (Uiteraard) geen enkele veront schuldiging inbrengen. Het feit, dat verdachte niet verze kerd was en zich „uit de voeten" wil de maiken, nam de officier hoog op. „Het wa^ op 't randje van misdrijf en deze zaak had dan ook byna voor het Haagse gerechtshof gediend", onthulde hy. Gezien de einst van de feiten eiste hy twee geldboeten van respectievelyk f 30 en f 150 subs 40 dagen als de onvoorwaardeiyke ont zegging van verdachtes rybevoegd- heid voor de tyd van 6 maanden. „Ik moet al f 250 schade opbrengen en kan zo'n hoge boete niet extra be talen, aldus verdachtes laatst# woord. De kantonrechter was echter niet alleen onverbiddelijk maar achtte eerstgenoemd boetebedrag zelfs nog te mild. Hy vonniste derhalve met f 50. f 100 en de geëiste onvoorwaar- delyke ontzegging. Te snel Een 48-jarige directeur moest zich verantwoorden voor het feit, dat hy met zyn auto op Rijksweg 4 A 130 km/u had gereden terwyl ter plaat se de maximum snelheid 110 km/* bedroeg. JEr was vrijwel geen verkeer op de weg en dus was mijns inziens 'n ho gere snelheid niet gevaarlyk. Overi gens heb ik niet nauwkeurig op de snelheidsmeter gelet", aldus verklaar de verdachte zyn overtreding. ,U ben al driemaal eerde voor het overtreden van de maximumsnelheid veroordeeld en er loopt nog een proeftijd inzake een voorwaardelyke ontzegging van Uw rij bevoegdheid", las de kantonrechter in verdachtes dossier en trok hier de conclusie, dat de directeur het met de wetsbepalin gen niet zo nauw nam. De officier kwam tot dezelfde con clusie en eiste niet alleen een geld boete van f75 subs. 16 dagen doch ook een onvoorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. Verdachte zag het als een „peoh- zaak" en achtte de straf dan ook rykeiyk te hoog. De rechter vonniste met f50 subs, 10 dagen en de gevraagde onvoor waardelijke ontzegging. „Maar üc kan in myn werk mijn lybewys niet missen", protesteerde verdachte hierna tegen de intrekking van zyn rybewys. „U kreeg inzake uw rijbewys til bg wyze van waarschuwing een voor waardelyke ontzegging. De maat 10 nu echt vol. Als u er voor uw werk met een auto op uit moet, neemt maar een taxi", ao gaf de kanton rechter verdachte tot bescheid. Gesneden Een 89-jarige grossier uit Haarlem stond voor de balie, omdat hy na een inhaalmanoeuvre met zyn auto op Ryksweg 8 onder Sassenheim een autobus had „gesneden", hetgeen een botsing tot gevolg had. „Toen ik naar rechts ging, moet dl* buschauffeur harder zyn gaan rij den want er was nog ruimte genoeg", ald/us de strekking van verdachtes verweer. Niet alleen het feit, dat hy de buschauffeur de schuld wilde ge ven, doch ook de twee veroordelingen, die hij wegens te hard rijden al ach ter de rug had pleitten, aldus do kantom-echter, allerminst in ver dachtes voordeel. Een en ander braoht de officier dan ook tot een eis van f 125 boete subs, 25 dagen en de onvoorwaardeiyko ontzegging van verdachtes rijbe- voegdheid voor de tyd van 6 maan den. „Ik kan m'n rybewys niet missen", benutte verdachte zijn laatste woord, De kantonrechter was bereid hem nog een kans te geven en bepaalde zyn vonnis op "n geldboete van f 200 subs, 40 dagen en een voorwaardelyke ont zegging met een proef tyd van 2 jaai\ LEIDEN Ter afsluiting van het seizoen organiseerde de afdeling Leiden van D '66 een „klein Leids congres" in restau rant „De Kleine Burcht". De bijeenkomst werd matig bezocht, hoewel de agenda enkele belangrijke punten vermeldde. De voorzitter, de heer D. J. Jas per, gaf zyn visie over de structuur- vei nieüwing van het totale politieke bestel. Volgens hem is het het beste op korte termijn een werkprogram ma voor te breiden en op langere termyn alleen een „wenselykheids- programma". De secretaris, de heer P. Wessel, lichtte de partystiuctuur van D'66 toe. In het nieuwe seizoen zullen op de plaatseiyke afdelingen discussies over partijvernieuwing worden ge houden ter voorbereiding van het gro te partycongres, eind november. De heer Wessel sprak over de vier func ties van een politieke party. Dat zyn dan de kanalisering van de po litieke wilsvorming d.m.v. overleg en uitdrukking brengen van die wil door representatie in politieke lichamen, stimulering van de politieke belang stelling en het organiseren van de invloed van de kiezer op de kandi daatstelling by de verkiezingen. D'66 karakteriseerde de heer Wes sel -als een party waar voorop staan de openheid, de stimulering van de politieke belangstelling, de bevorde ring van deelname van de burgers aan het bestuur in het byzonder be treffende de grondrechten, de ont plooiing van de politieke bewustwor ding en de doelmatigheid van het bestuur. „Radicale democratisering is niet zozeer een visie, als wel een methode om tot een doel te komen en dat eventueel door ovet reding, het tot I doel is hier 't verkrijgen van invloed op het bestuur en een eerhjke raad pleging van onderop". D'66 voelt er niet veel voor samen te gaan met groepen die zich nog steeds In de links-rechtse opstelling plaatsen. Samenwerking met gelijkge richte groepen is mogelijk. Is die samenwerking constructief, dan is de partij bereid om in een nieuwe poli tieke groepering op te gaan. Voor lopig staat de partij samenwerking in los verband voor. D'66 is eventueel bereid een stem busakkoord aan te gaan. De heer Wessel noemde tot slot de voorstellen van D'66 op staats rechtelijk gebied die op het congres ter sprake zullen komen. De voorzitter deelde mee dat het ledenbestand thans 106 leden is. Vanaf september krygt D'66 een politiek tiefpunt in het studentenca fé „Pardoeza" aan de Doezastraat. De politieke byeenkomsten die hier gehouden zullen worden zyn voor ie dereen toegankelijk.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11