istorici bezoeken delc^T„™^! Romeinse legerplaats Sint Jorismur 5230 deelnemers Burgerij-avond over universiteitstoren Tot Ieders Genoegen speelt vlotte klucht Kon. Zilver voor mej. A. Muller (oopje „Oud-Leiden" en Historische vereniging dphen en omstreken" in Zwammerdam Academische examens DAG 20 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA eró óchryven ALPHEN A/D RIJN (Eigen lerichtgeving) De Romein- vi legerplaats bij Zwammer- en i dam, die door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem- onderzoek (R.O.B.) onder lei- ding van prof. W. Glasbergen blootgelegd, genoot zater dagmorgen de belangstelling ran vele leden van de Vereni- (ing „Oud Leiden" en de His- orische Vereniging „Alphen "jen omstreken". Het was jammer, dat de weersom - (andigheden niet in alle opzichten rverkten. Door de vele regenbuien de laatste dagen was het terrein ijzonder moeilijk begaanbaar. De JP Istorici hadden daar echter, wat hun Itding en schoeisel betreft, reke- ilng mee gehouden, zodat ze toch in t gelegenheid waren het terrein tot t alle hoeken te bekijken. Prof. Glasbergen vertelde vanaf de 15 Matoren zijn gasten talrijke büzon- irheden over de plaats waar zich en rad de jaartelling deze Romeinse le- srplaaits het LD schreef er reeds ir uitvoerig over heeft bevon- Men heeft kunnen constateren, it midden door de voormalige ves- ng een weg heeft gelegen, die ech- vrywel geheel is verdwenen. Ook is komen vast te staan, dat de gerplaats in het jaar 69 door een ote brand is getroffen, die vrijwel door de Bataven is gesticht. In legerplaats, dicht by de Oude ijn, moeten ruitereenheden gelegerd i geweest ter grootte van 120 tot man. Zij bevond zich aan de rand m het grote Romeinse imperium uit dagen. Uitvoerig zette prof. Glasbergen dat het de bedoeling is de Jestemming moet nog worden ver- egen van het bestuur van de Jo nnes Stichting de gehele vesting g wt te leggen, omdat men dan de schikking zal krijgen over waarde- >n fUe gegevens betreffende de ves- Er zijn reeds talrijke voorwerpen v. vonden in de oude bedding van de ijn. Ze blyken uitstekend geconser- erd te zijn. Een van de bezoeksters 1 zaterdag zo gelukkig een porse- inen versiering van een zegelring vinden en ook werd een grote ildknop van koper gevonden, die g de namen draagt van de man- n, die deze knop destijds op hun lleihild hebben gedragen. De Leidse en Alphense historici regen volop gelegenheid om vragen prof. Glasbergen te stellen, die uitvoerig beantwoordde. Het was bijzonder geslaagde excursie, larop men nog lang met genoegen terugzien. De Universiteit heeft gezeid mij raak je kwijt als je niet doet wat ik zeg loop ik weg! Gauw alle rijksgebouwen ergens anders heen sjouwen. Ja, meneer. naar de Haarlemmermeer of naar de rand vam zuidelijk Flevoland Het gaat allemaal door hoor, m'n vrind nou ja, aais als als Als de regering het goed vindt. A. C. M. Ort Marislaan 9 Leiden. Co ncert Toon k u nst- Orkesl Op 29 mei a. s. geeft het Toon kunst Orkest Leiden een concert in j De Lakenhal o.l.v. Henk Briër. Uitgevoerd worden weiken van Hellendaal, Telemann, Handel, An- driessen en Godron. „Page 14" derde in talentenjaelit DEN HAAG De Leidse Rhyhm- en Bluesgroep „Page 14" is bij de grote talentenjacht in de Beat Mara thon in Den Haag op de derde plaats geëindigd. Aan deze talentenjacht werd door ruim 100 groepen en vo calisten deelgenomen. De eerste prijs ging naar de groep LTD uit Arn hem. De groep „Final Shape" uit Delft kwam op de tweede plaat6. Een overzicht van het terrein waar men de Romeinse leger plaats heeft blootgelegd. (Foto Leidsch Dagblad „Oom Albert op huwelijksreis" LEIDEN „Oom Albert op Hu welijksreis" is een vrolijk spel in drie bedrijven, geschreven door Ge rard van Dijk De toneelvereniging DOB-DOS-combinatie gaf er za terdag onder regie van A. C. v.d Woerd een geslaagde uitvoering van in de grote zaal van „Den Burcht". Er was voor deze avond weinig be langstelling. De voorzitter weet dit aan het televisieprogramma van za terdagavond. Albert van Zon is pensionhouder van „Zeelucht", waar het verhaal zich afspeelt. De komst van zijn vriend Toon Veldhuis is het begin van een reeks van verwikkelingen waarbij nog een broer van Albert, een student en een buitenechtelijke dochter op het toneel verschijnen. Sprekers voor LEIDEN „Mag ik u voorstellen een toneelstuk van Joy Tobias werd zaterdagavond in het St. Antonius Clubhuis met groot enthousiasme op de planken gebracht door de to neelvereniging „Tot Ieders Genoegen". I stad. Als sprekers tegen de universi- I teitstoren zullen optieden de heren B. Oosterman en R. Oomes. beiden lid van het Burgercomité Witte Sin- I gel-plan. Ir. K. P. Post, planoloog van de gemeente Lelden, zal ten- LEIDEN Vrydag a.s. i aanvang j slotte de mening van het college van 20.00 u.) organiseert zoals reeds ge- B- en w- vertolken, meld de Leidse KVP in de Burcht j een burgerij-avond voor heel de en tegen Leidse bevolking en voor alle frac- tien van de Leidse gemeenteraad; het is de bedoeling wethouders en raadsleden te informeren hoe de Leidse bevolking en de studenten denken over het universiteitsproject, zoals dit er volgens het college van burgemeester en wethouders aan de Witte Singel moet komen. Het voorstel van B. en W. wordt verdedigd door drs. H. Antvelink, Alles komt tenslotte op zijn pootjes hoofd afdeling bouwzaken van de terecht en er komen zelfs 2 huwe- Leidse Dniversiteit. en drs. J. N. Ulken uit voort Albert van Zon Haasbroek. iemand met gro,p be. werd met enthousiasme gespeeld door telto voor de Leidse M de heer N. de Graaf jr. Toon Veldhuis werd heel verdienstelijk op de planken gezet door de heer S. Schlagwein. Het eerste bedrijf werd I nog wat aarzelend gebracht, maar i daarna kwam er wat meer vaart in het spel- Na afloop van het stuk 1 kregen de spelers een bloemenhulde. i T oelatingsexanien M.A.V.O. De Universiteit heeft zich bereid verklaard speciaal ter vertoning op deze avond dia's te laten ma ken van bouwwerken, die lijken op het aan de Witte Singel te realiseren pioject, zodat de aanwezigen enig aanschouwelijk inzicht krijgen. Van de zijde van de gemeente worden ter informatie foto's en tekeningen van het universiteitsproject ter beschik king gesteld. De Universiteit en hetzerne blijkt hij in die vermomming 'n Burgercomité maken prae-adviezen, j uitstekende oom William. De moei- welke aan de zaal worden uitgereikt. lijkheden beginnen pas als tante Do- Een radio-repoitage-team van de j rinda hals ovei kop verliefd wordt op VARA zal de belangrijkste gedach- William, alias Toby. Terwijl Toby tenwisselingen van deze avond uit- I tevergeefs tante Dorinda van zich af zenden. probeert te schudden, verschijnen er Tobias stelt in zijn klucht de jacht op de erfenis centraal. Voor Bob en Alice Millings moet die erfenis van hun rijke. ongetrouwde tante Dorin da komen. De ouderloze Ben en Bet ty Blayne azen ook op die erfenis omdat Ben zich met Alice en Betty zich met Bob heeft verloofd. Aange zien de Blaynes geen cent bezitten is tante Dorinda met die vei bintenissen niet erg gelukkig. Ben probeert haar te overtuigen door haar leugentjes op de mouw te spelden over een fictie ve oom die multimiljonair is. Een te- telegram van een zekere William Hawkins, oliemagnaat uit Oklahoma en oom van de Blaynes zet opeens alles in beweging. Tante Dorinda wordt met Bob en Alice uitgenodigd om zich van het bestaan van de miljonair te oveituigen. Op het laat ste moment telegrafeert oom Wil liam dat hij vertraging heeft ge kregen. Ben en Betty zijn wanhopig. Maar als luitenant Toby Sherwood even langs komt om een burgerpak te lenen voor een kabaret in de ka De secretaris van „Oud Leiden", t heer P. L. Gilissen (links) en mi 'of. Glasbergen bekijken de B wri, waarop de vindplaats van Romeinse vesting is aangege- R. (Foto Leidsch Dagblad) LEIDEN De nationale com- issie tegen het alcoholisme houdt ae week haar landelijke Blauwe (collecte. Voor het geval de Lei- J ttaars de bus mochten missen, kan een gift worden overgemaakt op irorekening 7575 van de penning- Wster B. W. C. in Apeldoorn. Twee prijzen voor Leidse smalfilmers HAARLEM De Leidenaar Joop de l'Ecluse van de Leidse Smalfilm j Liga is eersteprijswinnaar geworden I in de regionale wedstrijd voor ama teurfilmers. De finale van deze wed strijd weid in Haarlem gehouden door 15 filmclubs uit het Westen van het land. In totaal waren er 26 films ingezonden. Joop de l'Ecluse won de eerste prijs met zijn tekenfilm „U bent no Hij ontving tevens de zilveren Focus-plaquette voor het meest originele werk. Ook de derde prijs ging naar een Leidenaar. Joop Pieëte kwam op de derde plaats met zijn film „Opont houd". Voor dit bekioonde werk werd hem bovendien de zaalprijs en de prijs voor de beste fotografie toege kend. De Leidse Smalfilm Liga was met deze beide prijswinnaars de bes te inzender van de filmwedstrijd. VIJFTIG METER MEEGESLEURD LEIDEN Geslaagd voor het toe latingsexamen „Oranje-Nassau" Ma- vo. aan de Asserstraat Marianne de Graaf, Annemarie An-1 driesse, Marijke v. d. Burgh, Carla van Egmond. Joke v. d. Leek. Jan! Boon. Yvonne v. d. Ven. Marian Chaudron. Ad Bekooy, Kees van I Groeningen, Marfred Ketel, Kees de! Raaf. Jan v. d. Berg. Kitty van Helden, Paula van Heijningen. He-j leen Marijt, Dik Nieuwenburg. Kees I Vermeer. Trudie van Weeren. Adrie, Berger. Evert Vieraknt, Gé Zand- j vliet, Henny Heshusius, Jouke Jon-1 keiRob van Norden. Paul Seller, j Tjeerd Valk. Conny Vijl brief. Petra Bosch, Nico van Dee. Joke van Els. Fred Flanderhyn, René Hansen.) Greet van Iterson, Ingrid Jonkers, Frans Kanbier, Pieter Kruit, Anneke Laurier, Peter Smittenaar, Albert van Steensel, Peter Vavier, Gerrie van 't Veer, Willy Verhoog, Hans Verschoor, Jeamiet Schouten in Leiden. Uit Oegstgeest: Ka-the van Beek. Uit Leiderdorp: Bea Bernard. Uit Zoeterwoude: Fia Hulsbos, Le- ny de Jong, Anneke van Kapel. nog twee figuren op het toneel. Buur vrouw Muggs probeert van Hawkins geld los te krygen voor haai katten- huis. Een massause die Ben van zijn hoofdpijn af moet helpen, behandelt bij vergissing Toby. Na talloze verwikkelingen ver schijnt plotseling de echte William Hawkins. Toby valt door de mand en tante Dorinda valt in de armen van de ware miljonair. Bob en Alice krygen nu ook toestemming om te trouwen. De geplaagde Toby haast zich met de masseuse naar het cabaret in de kazerne. Piet Horrée en Corry van Doorn, als Ben en Betty Blayne, vielen in de hoofdrollen wat tegen. Eduard de Wekker gaf een prachtige gestalte aan de luitenant-miljonair. Vooral tegenover tante Dorinda, heel ver dienstelijk op het toneel gezet door Co Mosselman, gaf hij goed spel te zien. In de bijrollen tenslotte moeten de butler Snorkings en de keuken meid Jenny worden genoemd. Jo Bo denstaf f speelde de onverstooibare butler. Myni Boom maakte van de simpele keukenmeid een glansrol. Hoewel de spelers zich nogal eens verspraken (de echte Hawkins noem de zich zelfs de zuster van Bens va der) werd de door Eduard de Wek ker geregisseerde klucht toch over het algemeen plezierig gespeeld. De feestavond van „Tot Ieders Ge noegen" werd besloten met een bal op muziek van het dansorkest „The Game Breakers", o.l.v. J. de Graaf. OEGSTGEEST De 22ste nationa le Sint Jorismarsen werden zaterdag middag weer gehouden. Er werd aan deelgenomen door leden van de vier landelijke padvinders- en stersvereni gingen. Er waren 264 groepen, af komstig uit 48 gemeenten. Ze brach ten een totaal aantal deelnemers van 5230 op de been, zodat het op het terrein van het Kasteel Oud Poel geest in Oegstgeest een drukte van belang was. Sint Joris had dit jaar nog wat last van de IJsheiligen. Het was vrij goed wandelweer, doch de temperatuur liet te wensen over. Nadat om 2 uur de gasten waren ontvangen, vond kort daarna de op mars plaats naar de slotvijver, met groot saluut van de band en het hij - sen van de vlaggen. Om half drie sprak de wnd. voorzitter van de plaatselyke commissie, de heer A. Parmentier het welkomstwoord. Daarna werd door burgemeester Jhr. T. A. J. van Eysinga de opening ver richt. Hij bestreed de opvatting, dat de padvinderij uit de tijd zou zijn. „Dit wordt, overigens duidelijk gelo genstraft door de massale deelne ming by de 22ste marsen. De padvin derij is een instituut van orde, biedt de helpende hand en is internatio naal georganiseerd. Ordelijke disci pline is nodig. Chaos als momenteel buiten onze grenzen is allerminst aanlokkelijk". ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Een 22-Ja- je jongeman uit België heeft zater- (pniddag op de Van Alkemadelaan Den Haag met rijn (oude» een bejaarde voetganger, een fids ingezetene en woonachtig aan Langebrug, geschept en is vijftig «ter doorgereden met de zwaarge- «nde voetganger op het dak. Na vyftig meter kon het slacht er zich niet langer vasthouden en oakte op straat. Met gebroken ar- *n en benen, gebroken ribben, "euzingen en inwendig letsel werd in zorgwekkende toestand naar ft ziekenhuis Zuidwal gebracht. De fflitie maakte proces-verbaal op te- fn de bestuurder van de Belgische Ho. De remmen van de auto ble- kn bij controle beslist ondeugdelijk. DEZE WEEK EXTRA G0EDC00P NACHTHEMD MET DUSTER Nylon nachthemd met bijpassende duster, in een zonnige kleur. Aigezet met kant! Ideaal voor uw vakantie. Nu extra voordelig: f 39.95 Coppers corsetterie-specialisten Leiden - Maarsmanstceg 23 Tel. 20577 Na samenzang van het St. Joris- marslied werd gestart. Onmisbaar by deze marsen zijn de bands. Er wa ren er ditmaal zeven, die de mar sen opluisterden. De 7 km. route bleef binnen de grenzen van de ge meente Oegstgeest. De 15-km. lopers vertrokken vanaf Oud Poelgeest in de richting Warmond. By de grote verkeersweg aangekomen ging het richting Sassenheim. Ten Slotte kwam men langs de Rijksstraatweg i v'a Postbrug langs het Groene Kerk- Wernink: dividend I *»«n. Behalve de gebruikelijke blaren if waren er nergens moeilijkheden on- en procent derWeB. Hierbij mag wel even ge- j noemd worden de grote activiteit van LEIDEN Aan het jaarver-1 de rijkspolitie en die van het organi- slag 1967 van Werninks Beton samengesteld uit leden van de plaatselijke commissie, t.w. en Aannemingmaatschappij temej H Schlmmei en de heren W. F. Leiden ontlenen wij, dat de Tierolf en B. G. en w. van Ingen netto-winst ƒ411.743,97 be- iSchenau. Er was een tafel vol bekers droeg (V.j. 1408.814,28). Voor- en medailles te winnen De jury had gesteld wordt over te gaan tot]0' pr«ztn toegekend aan: een dividenduitkering van j welpen: X. De Dauwtrappers. Lei- 11% en het restant ad 6893,53 den. 2. Groep .Bestevaer Katwijk. als onverdeed dividend over te i3- GroeP St. Lodewjjk Gama. Leiden. boeken naar hel iaar 1968 4 Groep Prins('s Irene' Haarlem. Doeken naar net jaar I9bB. Kaboutere: Oroep soskring De produküie van het bouwbedrijf Bloemendaal, Haarlem. 2. Groep Ui- was aanzienlijk hoger dan die van j len-Kring, Oegstgeest. 3. Groep Ei- het vorige jaar. Het goede weer heeft keidopjes, Heemstede. 4. Groep Zon- hieraan meegewerkt. Alle gereed ge komen werken werden op tijd of bin nen de contractuele tijd opgeleverd. De afdeling behaalde een gunstig re sultaat. De omzet van het fabrieks- bedryf was eveneens hoger. De re sultaten verbeterden in geringe ma le. omdat de algemene kosten stegen en de afschrijvingen hoger waren. De maatregelen ter verbetering van het rendement sorteerden nog geen volledig effect. Het natuursteenbe- dryf VONK behaalde een lagere om- zet. Het resultaat van deze afdeling was nagenoeg gelyk aan dat van het nestraaltjes. Oegstgeest. Patlvindsters 1. St. Agnes Meer burg, Zoeterwoude. 2. Groep Boisot, Leiden. 3. Groep Koetilangvelden, Heemstede. 4. Groep Neeltje Jacoba, Heemstede. Verkenners: 1. Groep .Dauwtrap pers'. Leiden. 2. Groep St. Paulus, Leiden. 3. Dauwtrappers, Leiden. 4. Ymondtrekkers, IJmuiden. Voordat de groepen binnenkwamen werd een Band-concours gehouden. De eerste prijs werd toegekend aan St. Joris- band te Boskoop. 2. Haagse Padvin- vorige jaar. De afdeling Werninks dersband NPG. 3. Haagse Districts- Tennisvloeren en Sportvelden be- banci Npv haalde, mede als gevolg van de be-1 stedingsbeperking geen goed resul-1 De opruimdienst had handen vol taat. By de Bouwmaterialenhandel1 uerk om het park Oud-Poelgeest zette de stijgende lyn van de omzet: zich door. De uitkomsten waren iets LEIDEN Mejuffrouw A. Muller viert vandaag haar 40-jarig jubileum in dienst van Vroom en Dreesmann. De Leidse burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, mocht haar voor deze 40 jaren werk de zilveren me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst spelden. In zijn toespraak tot mejuffrouw Muller gaf hij blijk van zijn grote waardering voor de vrouw in het be drijf. Mejuffrouw Muller is destijds als 14-jarig meisje achter de naai machine begonnen in het leerling- De burgemeester speldt de ko ninklijke onderscheiding op. (Foto LD/Holvast) atelier van V en D. In de loop der Jaren is zij opgeklommen tot de ver antwoordelijke functie van verkoop- cheffin op de confectieafdeling. De directeur van V en D„ de heer C. A. A. Kerckhoff, sprak zijn grote waardering uit voor het vele werk, dat de jubilaresse in de afgelopen 40 jaar heeft verzet. Hij overhandig de haar een enveloppe met inhoud. gunstiger dan het vorige jaar. Voor het jaar 1968 heeft het bouw bedrijf verschillende nieuwe op drachten verkregen. De afdeling Werninks tennisvloeren en sportvel den heeft een goed gevulde orderpor tefeuille, waarbij voor het eerst de aanleg van tennisbanen in Duitsland en België kan worden vermeld. De uitvoer van Retkoot tops pee ie en ar tikelen naar Duitsland ontwikkelt zich bevredigend. De jaarlijkse Algemene Vergade ring van Aandeelhouders zal gehou den worden op 29 mei weer het aanzien te geven van: op geruimd. staat netjes. Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal rechten (vrije studierich ting» de heer R. H. M. M. A, de Jonge iLeiden»; doctoraal klassieke taal- en letterkunde de heer J. van Veelen (Rotterdam) icum laude).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3