EENJARIG SCHIPHOL DRAAIT THANS GEHEEI NAAR WENS Kinderziekten overwonnen fATBRDAO W MM 196« LD EXTRA 9 mi, - T'>' j?* - -'WK Jf J kieren In een laatste stadium; optimisten verwach ten dat nog dit Jaar met de bouw kan worden be gonnen. Wat het stationsgebouw betreft, wordt er gewerkt aan verbeteringen van de accommodatie nog voor de warmste maanden aanbreken. Men hoopt dan de capaciteit van de airconditioning te heb ben verdubbeld. Een andere verbetering is het aanbrengen van een tweede unit in het systeem van de borden, waarop de vertrek- en aankomst tijden van vliegtuigen worden aangekondigd. Ge bleken is dat de bestaande technische mogelijk heid te beperkt is om zeer snel op alle borden wijzigingen in vertrektijden aan te brengen. Te vens zal in de aankomsthal op een ook voor de af halers zichtbare wijze worden aangegeven op wel ke plaats de bagage arriveert en men dus ook degene, die men afhaalt, kan verwachten. Andere kleine verbeteringen zijn duidelijker rich tingsborden naar de toiletten en de binnenkort te plaatsen bagageboxen in de vertrekhal. Per auto arriverende reizigers kunnen eerst hun bagage in een box plaatsen, zodat zij niet meer met koffers het eerste jaar nog nooit geheel vol geweest. Er kunnen 350 auto's staan. Het tarief van f 1,25 per uur of tien gulden pot dag is menigeen blijkbaar te hoog. Toch constateert men een toenemend ge bruik van deze parkeermogelijkheid. Opnieuw bouwen In de loop van dit jaar zal de vierde 3300 meter lange startbaan in gebruik worden genomen. Daarmee zal Schiphol zijn geworden tot de lucht haven zoals de „vader" van het plan, oud direc teur Dellaert, zich heeft gedroomd. Maar op de tekentafels wordt de uitbreiding van de luchtha ven al voorbereid. Een luchthaven is immers nooit gereed. De eerste uitbreiding van Schiphol zal volgend Jaar beginnen door één van de pieren te verlen gen. Daarmee wordt het aantal aanlegplaatsen Een luchthaven is nooit gereed. Schiphol* Centrum heeft nog grote uitbreidingsmoge lijkheden. Dit jaar ivordt een publiek entre pot-terrein van 15.000 vierkante meter in gebruik genomen. Het volgend jaar wordt begonnen aan de verlenging van de pieren om tijdig gereed te zijn voor de ontvangst van de Jumbo-jets, de reuzenvliegtuigen, welke 400 passagiers kunnen vervoeren. Hot is vooral het koffervraagstuk, dat onderwerp van studie is bij luchtvaartmaatschappijen en luchthavens. Vermoedelijk zal er een internatio* naai systeem komen, waarbij de passagier, even* als de treinreiziger dat doet, zelf zijn bagage kt en uit het vliegtuig neemt. Spoorlijn ook via Leiden Een ander vraagstuk is hoe men per dag tien* duizenden mensen snel van de kiehthaven naak Het nieuwe Schiphol vierde kortgeleden zijn eerste verjaardag. Na het fanfaregeschal rond de opening op 28 april van het vorige jaar, de ingebruikneming op 8 mei en de stroom van kritiek, die de schijn wekte, dat er bij de bouw van de vierhonderdmiljoen gulden kostende nationale luchthaven vele fouten waren gemaakt, is het rustig ge worden rond Schiphol-Centrum. Zelfs het gemopper van de bewoners van Amsterdam- Buitenveldert over de „bulderbaan" is verstomd. van vliegtuigen vergroot. Deze uitbreiding houdt verband met de komst van de Jumbo-jet, de reu zen vliegtuigen, die 400 en wellicht meer passa giers tegelijk kunnen vervoeren. De KLM heeft deze toestellen besteld om in 1970 in gebruik te nemen. De afhandeling van passagiers in het stationsge bouw heeft het afgelopen jaar nooit problemen gegeven. Het recordaantal reizigers was ruim 18.000 op één dag, maar de capaciteit van het ge bouw kan er een veelvoud van hebben. Toch zal binnen enkele jaren een begin worden gemaakt met de uitbreiding van het stationsgebouw. De komst van de Jumbo-jet vraagt een bijzondere organisatie. Het is denkbaar dat drie zulke toe stellen vrijwel tegelijk aankomen en dan zullen 1200 passagiers onmiddellijk na aankomst hun koffers willen hebben. Het uitladen en distribu eren van zo'n 3000 koffers moet dan binnen een kwartier feilloos worden uitgevoerd, als men ge mopper van de passagiers wil voorkomen. Daar bij moet men rekening houden met een toeneming van het verkeer met normale typen vliegtuigen. hun eindbestemming laait gaan. Tot dusver ge* beurt dit per auto en autobus. De passagiersstroom zal over enkele jaren echter zijn toegenomen, dat deze met autobussen nauwelijks te verwer* ken zal zijn. Rail vervoer is de enige eplossin#. Schiphol heeft dan ook het grootste belang bij een spoedige aanleg van de spoorlijn Amsterdam* Schlphol-Leiden-Den Haag. Schiphol-Centrum draait op volle toeren en werk* aan zijn toekomst. Van de 16.000 mensen, die op de luchthaven werken, hebben er thans 6.000 een baan in het nieuwe centrum. De overige 11.000 werden op het oude Schiphol, dat sinds vorig jaar Schiphol-Oost heet. Schiphol-Oost, aanvan kelijk een wat trieste nederzetting na het vertrek van de reizigersbedrijvigheid, is een eigen leven gaan leiden. De gebouwen zijn reeds grotendeels weer bezet door bedrijven, die op één of andere wijze met de luchtvaart zijn verbonden. Ter ver dere ontplooiing van dit werkgebied is in he* stads-spoorwegplan van Amsterdam een lijn naar Schiphol-Oost opgenomen. De slanke en charmante 23-jarige onderwijzeres Beatrice Kaltenbach uit München neemt als enige vrouw deel aan een expeditie naar de Nanga Parbat, een bergtop ten westen van de Karakoroem in de Himalaja. De expeditie staat onder leiding van haar oom, de medicus dr. Karl Herrligkoffer. Beatrice, die tevens verpleeghulp is, zal op meer dan 6000 meter voor de twaalf expeditieleden koken, ze bij eventuele ziekte verzorgen en zich aan hoogtefysiologische studies wijden, Schiphol staat boven aan de lijst van toeristische bezienswaar digheden. Het afgelopen jaar werd de luchthaven bezocht door 2.2 miljoen dagjesmensen. Schiphol is na een jaar al geen baby meer. Van de eerste dag af heeft de luchthaven ernaar ge- •treefd een volwassen rol te spelen in het interna tionale luohtverkeer Nu de directie de balans heeft opgemaakt, kan men met tevredenheid op de start terugzie Niet dat alles vlekkeloos is verlopen in de e st-e maanden. Maar wie had dat mogelijk ge-- "n van een zo ingewikkeld be drijf, dat van je me dag op de andere op volle capaciteit m -*a/ien? :0 Geen klachten meer Om nog even terug te grijpen op de klachten van weleer: de buizenpost die aanvankelijk met si naasappels en appels verstopt bleek en de admi nistratie in de war schopte, heeft na de schoon maakbeurt voortreffelijk gefunctioneerd, de avio- br uggen, die soms dienst weigerden, werken 5t thans uitstekend en het elektronische airlord-sy- r' steem dat de KLM gebruikt voor de administra tieve afhandeling van passagiers blijkt een zo goede greep, dat deskundigen uit alle delen van de wereld komen kijken. Zelfs in het vrachtcen trum, waar de door warmte bevangen computer een enorme chaos veroorzaakte, die de KLM maandenlang voor grote problemen heeft ge- 2 Plaatst, loopt alles nu gesmeerd. Het nieuwe Schiphol Is geen dag te vroeg gereed De werkzaamheden aan het inmiddels al niet meer zo heel nieuwe Schiphol gaan nog steeds voort. Het jongste project was de totstandkoming van het nieuwe hoofdkantoor van Martin's Air- charter. Binnenkort wordt een publiek entrepot- terrein in gebruik genomen en tevens één op het oude Schiphol. De besprekingen over de financie ring van een Hiitonhotel op het haventerrein ver over de luchthaven uren over willen doen. Er zijn ook haastige zakenlieden, die in drie kwartier uit gebreid en lekker willen eten. De klacht, dat het restaurant te kil zou zijn, zal spoedig worden on dervangen; de plafonds zijn inmiddels oranjekleu rig geschilderd en er zal een groot aantal bloem bakken worden geplaatst- Om meer spreiding bij het parkeren te krijgen, zijn dezer dagen de tarieven van de verst van het stationsgebouw liggende terreinen, die reeds het laagst in prijs waren, met circa 30 procent ver laagd. Hiermee wil men tevens voorkomen, dat de bezoekers hun auto's plaatsen op de (duurde re) terreinen, die voor de auto's van reizigers zijn bestemd. Er is vooralsnog parkeerruimte te over. Zelfs op de drukste dagen werd de capaciteit van de terreinen (5000 auto's) niet bereikt. Er is trou wens ruimte voor uitbreiding tot 6500 parkeer plaatsen. De parkeerkelder onder het stationsgebouw Is gekomen. De activiteiten op de luchthaven zijn zó sterk gestegen, dat de accommodatie van het oude Schiphol deze niet zonder problemen had kunnen verwerken. Van 8 mei vorig jaar tot 30 april j.l. zjjn er 78.000 vliegtuigen aangekomen of vertrokken tegen 71.685 in het jaar voor de ope ning. Het aantal passagiers steeg dit jaar met een half miljoen: van 3.026.359 naar 3 1-4 miljoen. van het parkeerterrein naar het stationsgebouw behoeven te sjouwen. Ook is en wordt gewerkt aan het restaurant. Ge bleken is dat de loopafstanden voor het bedienend personeel te groot zijn om de bezoekers snel van dranken en spijzen te kunnen voorzien. Een deel van het restaurant is daarom ingericht voor zelf bediening. Voorts tracht men een scheiding te brengen in de bezoekers. Er zijn mensen die op hun gemak komen dineren en er al uitkijkend Verbeteringen Het goederenvervoer nam een sprong van 95.987.975 naar 110 miljoen kilo. Het aantal bezoe kende dagjesmensen, dat in het jaar voor de ope ning 1,4 miljoen mensen bedroeg, is in het eerste levensjaar van het nieuwe Schiphol ruim 2,2 mil joen geweest.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9