W ijk verpleegster Helden in onze dagen TAPIJT Een hardwerkende vrouw met steeds meer taken Doe het eens anders OPBEUREND EISEN KRITIEK 99 99 Kinderdorpmoeder een nieuw beroep ZATERDAG 18 MEI 1968 J De Nederlandse wijkverpleegster is een hardwerkende vrouw, die er steeds meer ta ken bij krijgt, in haar wijk als „een echte vertrouwensfiguur" wordt beschouwd en tegenwoordig een uitgebreid arbeidsveld heeft, dat in de verste verte niet meer is te vergelijken met de „eenvoudige ziekenverpleging" van het wijkverplegingswerk in vroeger jaren. Dit is, in grote trekken, het beeld van de Nederlandse wijkverpleeg ster, dat naar voren komt uit het kort geleden verschenen omvangrijke rapport van de Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis. Het bevat ondermeer de resultaten van een inventarisatie-onderzoek naar functie en taak van de wijkverpleegster, de vrouw die voor heel veel Nederlanders de personificatie blijkt te zijn van de kruisvereniging, die zij vertegenwoordigt. Meer dan zeventig procent van het Ne derlandse volk is lid van een van de drie kruisverenigingen: het Wit-Gele, het Groene of het Oranje-Groene Kruis. Drie verenigingen voor maatschappelijke ge zondheidszorg met rond tienduizend per soneelsleden, overwegend (wijk) ver pleegsters en kraamverzorgsters. Vroeg of laat leren de leden van een kruisvere niging „hun" wijkverpleegster kennen als verpleegkrachten, die van vele (zo niet alle) markten thuis zijn en dag-in dag-uit een taak vervullen, die tientallen werkzaamheden omvat. De wijkverpleegster heeft haar dag, was- en weekbeurtpatiënten. Het kunnen er vijf zijn of minder, maar ook zestien of meer. Zij heeft de zorg voor gemiddeld zes injectie-patiënten per dag en voor patiënten die moeten worden verbonden of anaere behandelingen nodig hebben. Vaak houdt de wijkverpleegster dagelijks spreekuur en assi steert zij enkele malen per week op consultatie bureaus voor zuigelingen en kleuters. Huisbezoe ken in het kader van de zorg voor de as. moeder (de zgn. prenatale zorg), de zuigelingenzorg en de kleuterzorg staan op haar agenda, evenals het pro pageren van kleutercursussen, het geven van les sen op huishoudscholen, het bezoeken vain patiën ten in het kader van tbc-bestrijding, reumabe strijding, kankerbestrijding en revalidatie. Voor al de zorg voor thuiswonende bejaarden groeit in het wijkverplegingswerk voortdurend. met pedagogische problemen worden geconfron teerd en zich op dit terrein niet voldoende des kundig voelen. Ook bij reuma- en revalidatiebezoeken ontmoe ten zij vaak vaktechnische problemen. Daarente gen blijkt de wijkverpleegster zich vaak uitste kend op haar plaats te voelen in de opbeurende en troostende functie, die zij kan vervullen bij be zoeken, waarbij sociale aspecten aan die orde ko- Een van de belangrijkste taken van de wijkver pleegster is de zorg voor moeder en kind Het pre ventieve werk rondom moeder en kind blijkt door de meeste wijkverpleegsters hoog te worden ge waardeerd. Zij zouden dit werk niet graag willen missen en zien het als „een zeer typische taak voor de wijkverpleegster". Minder enthousiast zijn de wijkverpleegsters over het kleuterhuisbezoek, omdat zij daarbij Ook met verse groente moet er variatie in het menu zijn. Elke dag spinazie gaat ook vervelen. Geef groente die u meestal kookt ook eens rauw of garneer met to maat, ei, augurk, komkommer, stukjes geroosterd brood of fijngesneden peter selie. Wanneer u de groente kookt, doe het dan kort en zet ze op met weinig water. We geven u wat recepten met voorjaarsgroenten, die zijn bedoeld voor vier personen. Tomatensoep 3/4 liter water af bouillon van vlees of van blokjes of tabletten, Vt kg soeptomaten, een uitje, 35 g (5 eetlepels) bloem, plus minus 1 eetlepel boter of margarine, melk of room, Bout, geraspte kaas. De tomaten wassen en in stukken snijden. Het uitje schillen, wassen en fijnsnipperen. De stuk jes ui en tomaat in de boter of margarine enige minuten bakken. Hierna het vocht en zonodig rout toevoegen en alles samen gaarkoken (plus minus 10 minuten). De soep door een zeef wrijven en weer aan de kook brengen. De bloem aanmengen met een wei nig water en de soep hiermee binden. De soep afmaken met een scheut melk. Vlak voor het op dienen wat geraspte kaas erdoor roeren of deze er aan tafel bij presenteren. Ook kan de tomaten soep worden gegarneerd met ongezoete stijf ge slagen slagroom. Gevulde slakropjes men, zoals huwelijks- en gezinsmoeilijkheden, en problemen rondom financiën of inwoning. Een belangrijk onderdeel van de totale wijkzorg wordt tegenwoordig gevormd door de sociale be zoeken aan bejaarden. Slechts een kleine minder heid van de in het kader van het inventarisatie- onderzoek ondervraagde wijkverpleegsters doet hieraan niet mee. Het bezoek aan bejaarden blijkt vooral oudere wijkverpleegsters goed te liggen. Veel bejaarden mensen zien haar als vertrou wensfiguur, kijken naar haar komst uit en ver wachten van haar niet alleen voorlichting over medische aspecten (cotrole, adviezen over leef wijze en voeding), maar ook een antwoord op de meest uiteenlopende, niet strikt-medische vragen. In het rapport wordt dan ook geconcludeerd dat deze sociale bezoeken aan bejaarden een belang rijke nevenfunctie voor de wijkverpleegsters moe ten blijven, zolang in een bepaalde wijk geen dienstverlenend centrum ls waar ook de wijkver pleegster zitting kan houden. Van een wijkverpleegster wordt veel verwacht, soms te veel. Cliënten en patiënten hebben vaak de neiging veel beslag op haar te leggen. ZIJ wil len dat de zuster vaker komt. realiseren zich niet dat ook een wijkverpleegster aan arbeidstijden ge bonden is en verwachten dat zij overal een ant woord op weet. Intussen heeft de wijkverpleegster dan nog de zorg voor een groot aantal uiteen lopende werkzaamheden, waaronder die verant woordelijkheid voor het schoonhouden van en de gang van zaken in het wijkgebouw, het uitlenen en soms weer ophalen van goederen en haar ad ministratieve werkzaamheden die ook verscheide ne uren opeisen en bij veel wijkverpleegsters in een slecht blaadje staan. Men vindt die admini stratie over het algemeen „een zeer drukkende zaak". Tekenend voor de ontwikkeling van het wijkver plegingswerk zijn de opmerkingen die de bij het inventarisatie-onderzoek betrokken wijkverpleeg sters over haar opleiding maken. Een belangrijk deel van de geënquêteerden vindt deze opleiding onvoldoende en klaagt met name over gebrek aan kennis op het gebied der sociale wetenschappen (sociologie, psychologie en pedagogie) en op het terrein van het maatschappelijk werk. Ook de gesprekstechniek laat te wensen over. De bijscho lingsmogelijkheden in haar vak vinden veel wijk verpleegsters eveneens onvoldoende. Ook aan structuur, inrichting en werkwijze van de kruis organisaties en aan taak en plaats van het kruis werk in de gezondheidszorg zou bij de opleiding en bijscholing meer aandacht moeten worden besteed. Op de eigen rechtspositie hebben de ondervraag de wijkverpleegsters nogal wat kritiek: officiële werkuren bestaan doorgaans in de praktijk niet, over vakantieregelingen, vervoersvergoeding vooral over de pensioenregeling 16 men evenit best te spreken. Salarissen daarentegen worden doorgas zeer positief beoordeeld. Verschillen wijkverpleegsters vinden haar werk ve „zelfstandiger" dan dat van haar colleg uit ziekenhuizen en verpleeginrichting! Het biedt meer contacten, meer vrijhi en veel meer afwisseling, al vindt mem lange werktijden en het „alleen staan' de wijk minder gunstige omstandighedi De kruisverenigingen streven voortdurend n verbetering van de gezondheidszorg-aan-1 en, indien mogelijk, naar overheveling van paalde taken van de wijkverpleegster naar, voorbeeld, ziekenverzorgsters. Met de inschakel van ziekenverzorgsters wordt op het ogen! landelijk geëxperimenteerd met medewerking het ministerie van Sociale Zaken en Volle zondheid. Men denkt voorts aan grotere werkeenhe waardoor economischer zou kunnen worden werkt en zoekt naar mogelijkheden voor bec samenwerking tussen huisarts en wijk.verpleegj Bij dat alles staat het motto .zorgen voor ma voortdurend op de voorgrond. 4 grote of 8 kleinere kropjes sla, 250 g ge mengd gehakt, 2 sneetjes oud brood, melk. peper, zout, nootmuskaat, paneermeel, 75 g boter of margarine. De sla schoonmaken. Een zo groot mogelijk deel van de stronk afsnijden, zonder dat de bladeren loslaten. De kropjes zeer goed wassen, opzetten met kokend water en zout en plus minus 5 minu ten koken. De slakropjes goed laten uitlekken. Het gehakt aanmaken met het geweekte oude brood, peper, zout, nootmuskaat en wat melk. Evenveel gehaktballen vormen als er slakropjes zijn en deze in die boter of margarine bruin en gaarbraden (plus minus 20 minuten). De kropjes aan de stronkkant opensnijden en vullen met de gehaktballen. De gevulde kropjes overdoen in een vuurvaste schotel, met de jus van het gehakt overgieten en met paneermeel bestrooien. Het geheel op het fornuis of in de oven nog even laten stoven onder af en toe bedruipen met de jus. Kom kom mer-radijssla 1 flinke komkommer. 1 bosje radijs, peterse lie, een slasaus van 3 eetlepels olie, 1% eet lepel oitroensap of azijn, een snufje zout (suiker). Een slasaus maken van olie, citroensap of azijn, zout en desgewenst suiker. De komkommer in zeer kleine blokjes snijdien; de radijsjes halveren of in vieren snijden. De peter selie wassen en zeer fijn snijden of knippen. Al les door elkaar mengen en een kwartiertje laten staan. Het slaatje zo nodig verder op smaak af maken. Spinaziesla met appel 350 g spinazie, 2 appelen, een slasaus van 3 eetlepels olie, I Vt eetlepel citroensap of azijn, een snufje zout (suiker). Een slasaus maken van olie, citroensap of azijn, zout en desgewenst suiker. De spinazie uitzoeken, een paar maal wassen en zeer goed laten uitlek ken. Vlak voor het gebruik de spinazie fijnsnijden. De appelen schillen, schoonmaken en ln kleine blokjes snijden. Spinazie en appel vermengen met de slasaus. „Kijk jongen," zei de vader plechtig. Je bent nu oud genoeg om te weten waar het in het leven om gaat. Als jij iets voor de mensheid wilt betekenen, als jij je bijdrage wilt leve ren aan onze vrijheid, aan ons geluk en on ze welvaart, dan moet je om te beginnen ein delijk eens ophouden met de waarheid te spreken. Verder zul je je moeten trainen in de gemeenste vechttechnieken die er bestaan: karate, sluipmoord, scherpschieten-uit- een-hinderlaag en buiktrappen. Voorts moet je je altijd uitgeven voor degene die je niet bent, je moet iedereen met een oceaan van wantrouwen benaderen en niet aarzelen elke man of vrouw die kennelijk voor een andere zaak werkt dan jij, overhoop te schieten, murw te slaan of dood te stekenAlleen dan zul je een held en een geacht medeburger worden. Alleen op die wijze kun je met een gerust geweten de mensheid van dienst zijn." U griezelt? Ik ook. Zulke dingen zeggen wij beslist niet tegen ons kroost. Wij hebben nog altijd de overtuiging dat het onze plicht is, kinderen op te voeden tot eerlijke, betrouw bare mensen. Wij haten bedrog, geweld, valse schijn. En verder. Zet uw kijkkastje aan, loop een boekhandel binnen, lees de filmaankondigingen en wat ziet u? Spionnen! Spionnen zijn bijzonder in trek als moderne helden. Vroeger waren het woudlopers, cowbóys, zeehelden of uitvinders die we onze kindertjes voorzetten als „grote voorbeelden", als vrijheidsstrijders en pio niers, tegenwoordig zijn het Dubbelspion, Ja- In de Westduitse Bondsrepubliek zijn reeds on geveer honderd vrouwen, die het ongehuwde moederschap als beroep hebben gekozen. AI de ze vrouwen hebben zes acht kinderen, voor wie zij koken, naaien en wassen, die zij de neus af vegen of voor wie ze het huiswerk nakijken. Zij bemoederen niet him bloedeigen nakomelingen, maar kinderen, die als wees. verlaten of ver waarloosd ln een van de Duitse SOS-kinderdor pen opgenomen zijn. Van deze kinderdorpen, na 1945 in het leven ge roepen, werden er tot nu toe circa 60 op de hele wereld ingericht. In de Bondsrepubliek worden er behalve de tien reeds bewoonde dorpen nog meer gebouwd of anders bestaan er tenminste plannen voor de bouw. Met de verbreiding van deze intussen zeer populair geworden „woon plaatsen" is er ook een heel nieuw vrouwenbe roep ontstaan: de SOS - kinderdorp moeder Elk dorp bestaat uit maximaal 15 eengezinshui zen en enige gemeensohaps- en administratiege bouwen. In ieder huis woont een SOS-moeder met haar gezin. Jongens en meisjes van alle leeftijds groepen, van baby tot teenager. Deze relatief klei ne gemeenschap, die veel lijkt op een „echt" ge zin, geeft de kinderen geborgenheid, die zij in de gewone kindertehuizen slechts zelden vinden en die voor de ontwikkeling van het kind, zoals de ervaringen geleerd hebben, onontbeerlijk is. Daarbij komt, dat het kind tot aan zijn beroeps opleiding bij dezelfde moeder blijft. Er ontstaan daardoor bindingen tussen de SOS - verzorgsters en de haar toevertrouwde jongens en meisjes, die zó hecht zijn, dat zij tot lang na de puberteit van de kinderen standhouden. Omdat de verant woordelijkheid van een kinderdorpmoeder door het nauwe familiaire contact bijzonder groot is, is de opleiding voor dit beroep zeer degelijk. Een speciale vooropleiding is niet vereist, maar er warden wel hoge eisen gesteld met betrekking tot de menselijkheid en het karakter van de sol licitantes. De aspirant-verzorgsters er komen daarvoor slechts alleenstaande vrouwen en meis jes tussen 25 en 40 jaar ln aanmerking worden op speciale scholen theoretisch en ln de dorpen praktisch op haar taak voorbereid. De volledig opgeleide kinderdorpmoeder is in dienst van de kinderdorpvereniging, heeft een vast salaris, vakantie en recht op pensioen. Het huishoudgeld voor haar gezin wordt haar afzon derlijk toebedeeld. Zij kan het naar eigen goed dunken gebruiken en haar huishouding zo inrich ten als zij dat zelf wenst. De SOS-moeders vinden het vanzelfsprekend, dat er af en toe een controle- oommissie komt om te zien hoe alles reilt en zeilt. Kom er ACHT-er 1. Neus van vrouw 2. Vleugel van vogeltje 3. Armband van vrouw 4. Schoenveter van man 5. Prikkeldraad rechts 6. Blaadje meer aan bloem links 7. Vlinder links boven 8. Spijker ln paaltje mes Bond, O.S.S. 117 en hoe ze nog meer gen heten. Daarin suggereren we de jei dat het een deugd is om te liegen, een ant identiteit aan te nemen, meisjes te veM teneinde de kans te krijgen een blik in handtasje of latafeltje te werpen. Kijk dertjes: dat is pas leven. Hou je vast, km dit is vaderlandsliefde! Van dichtbij bekeken zijn de helden ui! spionage-kitsch gewone ellendelingen. B bestaan is gebaseerd op bedrog en diefi Ze dragen valse namen, zij vervalsen hun roep; bij de uitoefening van hun fun staan ze twee dozijn uur in een etmaal te gen. Ze lopen gewapend rond met het w voornemen die wapens zonder scrupula gebruiken tegen een medemensKidnafl is een onderdeel van hun beroep. Naai door spionnen gepleegde moorden stelt plaatselijke politie ook nooit een diepga onderzoek in; een spion schijnt alles te gen. In die wereld van bedrog en geweld vit we twee kampen: goede en slechte men De goede mensen en echte helden zijn spionnen van onze kant. De regelret schurken, gluipers en folterclars zijn de sjn nen van de tegenpartijAan beide zijdenr len de doden als kachelhoutjes. De doden onze kant zijn gesneuvelde helden die hut ven gaven voor de goede zaak. De slachtoi aan de andere kant zijn vuilakkeh die beter verdienen.enfin, ik zou zo nog poosje kunnen doorgaan, maar ik doe niet; u weet wat ik bedoel. Ik bedoel: terwijl wij moeizaam trachten aan ons toevertrouwde kindertjes het i schil tussen goed en kwaad te leren, te wij ons dag in, nacht uit inspannen om het jokken, vechten en elke zweem van i chélarij en bedrog af te leren, belonen wt in hun vrije tijd met amusement waardi leugen een heldenattribuut is gewon waarin doodslag een gesanctioneerde bt heid is en waarin bedrog een goed beti beroep blijkt, om status, carrière en aam te verwerven. En wij maar opvoeden, en braaf het voorbeeld geven, en over verantwoord» heid praten. Ja, ja. THEA BECU ADVERTENTIE In veel kwaliteiten, veel kleuren! Van vreemd voorielig tot net niet duur. Legloon f 15.— per kamer. AFD. WONINGINRICHTING Herenstraat 77 - Tel. 24502

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8