Collegium Musicum" yiupathiek musiceren DIT JAAR PARACHUTISTEN BIJ NAVO-TAPTOE ARNHEM JUBILATE ZONG REDELIJK MOZARTS „KRöNUNGSMESSE Concertgebouworkest musiceert in Praag PRISMAV Geniale eenvoud! ert in TurkenGriekenPortugezen zijn niet uitgenodigd Residentie-Orkest geeft minder Kurzaal concerten Met Toonkunstorkest Leiden VSTRVMCONCERT ANDRE [PAG 17 MEI 1968 PAGINA 17 L. VAN DUYN Juwelier, PRINCESTR. 15, KATWIJK AAN ZEE Fa. MATTH. BRINKS SCHOOLSTRAAT 41 - VOORSCHOTEN N. BINK Juwelier, horloger. HOOIGRACHT 45 - LEIDEN MADRID (AP) Salvador Dali, de bekende besnorde surrealistische schilder, ver- 1 telde zijn vrienden dat hij een nieuw systeem voor het scheppen van schilderijen had bedacht- Hij vult een aantal slakke- schelpen met verf en gooit ze tegen het linnen. Het resultaat", zo zei hij bescheiden, „is geniaal in zijn eenvoud v. d. WATER Juwelier, horloger. Haarl.straat 181, Leiden PIERROT Juwelier, horloger LEIDEN - MAARSMANSST. 21 - TEL. 20778 Fa. MATTH. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT 126 LEIDEN Bevestiging van capabele André Kaart dirigeerde gisteravond in de helaas ig bezette Zuiderkerk voor het vijfde jaar het „Collegium ium" (Leids Studenten Koor en Orkest). Hoe kort mis- j in ook, toch een gedenkwaardig feit, omdat amateurgezel- ppen als deze nog al eens veelvuldig van mentor plegen te rfsselen. Maar André Kaart heeft in de loop van die vijf volop bewezen, tegen zijn taak opgewassen te zijn, mede de introductie van originele programma's, it „lustrum"-concert getuigde eveneens van zijn speurzin, al dan ook zeker niet alles belangrijk. inzet de „Zes doorvoeringen Koos van de Griend, indertijd at bij Radio „Herrijzend Ne- nd", winnaar van ae Muzek 1947 der gemeente Amsterdam de Regeringsprijs 1948, hem nd voor het declamator ium op van het Wilheimus. Zijn „door- igen" zijn vluchtige, luchtige, een amateur er kest bij uitstek lare bondige en simpele mu- s, waarin her fugatische ele- slechts sporadisch naar voren Zij werden naar de vereiste transparant verklankt. Hugo Distier diens middel- aandoend mot-et „Die Töch- er Heide", zuiver en rein door «schaafde koor gezongen, iaat de literatuur voor trom- uiterst beperkt is, komt het !s zelden voor, dat dit instru- solistisoh bespeeld wordt. Daar- »as het interessant kennis te met het trombone-concert moll van de Duitse componist rganiist César Bresgen. sinds lioofdlea-aar 'aan het Mozart- te Salzburg, oorspronkelijkheid was welis- geen sprake (meermalen remi- ties aan Bizet), maar het werk kundig en met weldadige toon zen door Jan van Ingen, wiens kale voordracht geprezen mocht den. Het orkest volgde hem har- Isch en met begrip. Het harte applaus was een welverdiende ling voor de solist, wiens gevor- techniek er mede toe bijdroeg, j lit concert in een smaakvol licht 1 latst werd. dieus en expressief, zelfs voor zijn tijd meermalen opmerkelijk progessief, ook al tast Telemann nimmer diep Toch vallen er dankbare passages op te merken in zijn illustratieve uitbeelding van de morgen, de mid dag, de avond en de nacht. Voor de solisten het koor heeft slechts een summiere taak zijn er gevoelige recitatieven en aria's, die het uit jeugdige en veelbelovende krachten bestaande kwartetErica Grefe (sopraan), Marina Wemelsfel- der (alt), Marius van Altena (tenor' en Jan Willem vain Vugt (bas) ge legenheid gaven, zioh van hun meest toegewijde zijde te tonen. Koor en orkest croegen er tevens toe bij, dat deze Telemann met warm succes uit de „oude doos" kon wor den voorgetoverd. Het was een wel klinkend besluit van deze feestelijk gestemde „lustrum"-avond van An dré Kaart, die, naar wij hopen, nog lang aan het „Collegium Musicum" verbonden mag blijven. Fraaie bloemen, zowel voor hem als voor de damessolisten werden tot besluit als sympathieke bekroning aangeboden. H. Dirigent en solisten tijdens het concert van Collegium Musi cum". V.l.n.r. André Kaart, Ma rina Wemelsfelder (alt), Marius van Altena (tenor). Erica Grefe (sopraan). Jan Willem van Vugt (bas) en Jan van Ingen (trom bone). (Foto LD/Holvast) kand. Barnhoorn SASSENHEIM De Sassenheimse kandidaat J. G. Barnhoorn, die een beroep kreeg naar de hervormde ge meente in Haulerwijk (Fiesland) zal daar zondag 26 mei worden beves tigd. Dit gebeurt in de ochtenddienst door dr. B. W. Steenbeek, hervormd predekant in Nunspeet (aanvang 10.00 uur). De intrede \yndt daarna plaats om 2 uur. AMSTERDAM (ANP) Dinsdagmiddag 21 mei omstreeks twaalf uur vertrekt het Concertgebouworkest met zijn gehele instrumentarium in twee vliegtuigen naar Praag. Op uitnodi ging van de directie van het sedert bijna een halve eeuw jaarlijks gevierde Lentefestival zal het de twee volgende da gen aan dit feest deelnemen. Uit tactische overwegingen kan het soms echter raadzaam zijn bepaalde landen niet in de Gelderse hoofd stad muzikaal te laten optreden. De deelnemende korpsen zijn: The Green Jackets en The Kings Own Regimental Band uit Engeland, de Banda dell' Aeronautica uit Italië, het muziekorps van het eerste le- |ger uit België, de Koninklijke Garde uit Noorwegen en de kapel van de Met meer „blijde spanning" dan bij een der ruim 75 buitenlandse rei zen. die sinds 1895 zijn gemaakt, heeft het orkest zich voorbereid op zijn eerste optreden in Oost-Europa. Onder leiding van Bernard Hai- tink worden werken uitgevoerd van Mozart (Symfonie in g kl.t.), Mah ler (Negende Symfonie). Haydn (Symfonie no. 102), Beethoven (Der de Symfonie) en van de Nedeiland- se componist Rober Heppener (diens „Eglogues"). Namens het bestuur van de Ned. Orkeststichting* zal mr. G. L. F. Landré de reis meemaken. Voorts zullen de zakelijk leider, de heer A. M. van Dantzig, de artistiek leider, drs. M. Flothuis. en de beide or kestinspecteurs, de heren A. J. Mi- davaine en J. Bevaart, het orkest be geleiden. De Nederlandse ambassadeur in Tsjecho-Slowakije, de heer G. J. Jongejans, bereidt de avond van de aankomstdag het gehele orkest een ontvangst in de ambassade. Vrijdagmiddag1 keert het orkest op Schiphol terug. ARNHEM (GPD) Aan de elfde NAVO-taptoe, die van 21 t.m. 29 juni in Arnhem wordt gehouden, neemt dit jaar ook een parachutistenteam deel. De parachutisten zijn Amerikanen, die in Bad Kreuznach in Duitsland zijn gelegerd, i Elke avond zullen de parachutisten boven de markt afsprin- Kon. Luchtmacht uit Nijmegen, ais- j gen. Verder doen er korpsen mee uit België, Italië, Noorwegen,mede het excerciepeioton van de Amerika, Engeland en Nederland. Luchtmacht en de tamboerkorpsen van de Garderegimenten. Omdat het bestuur van de Stich- daarom, dat ln het kader van de tap- Het exercitiepeloton treedt op in ui ting NAVO-taptoe te krap bij kas toe naar zoveel mogelijk contact tus- I tra-violetlicht, waardoor het korps I zit komen er dit jaar geen Turken sen de verschillende NAVO-deelne- j zijn naam van „spookpeleton" nog naar Nederland. Het bestuur had de mers wordt gestreefd. meer eer zal aandoen. I Turken graag gehad, maar met Grie kenland en Portugal behoort Tur kije tot de NAVO-partners, die, als ze in Arnhem optreden, voor rekening van de Stichting naar ons land ko men. Dat Griekenland en Portugal ook dit jaar weer niet van de partij zijn heeft ook weer een praktische .reden, met nog een ander financieel aspect. Het Stichtingsbestuur is namelijk beducht voor demonstraties, wanneer Grieken en Portugezen aan de tap toe deelnemen, hetgeen behalve min der prettige berichten ook minder bezoek, en derhalve lagere inkoms ten tot gevolg kan hebben. Het bestuur van de Stichting NAVO-Taptoe zegt echter nadrukke lijk géén politiek met de taptoe te •kullen bedrijven. De heer N. J. D. Ver beek, voorzitter van het bestuur, zei hoofdschotel volgde na de „Die Tageszeiten" van Tele- u, wiens onoverzienbaar oeuvre lij moet tijden.1- zijn leven wel en nacht de muziek zo maar ajn mouw geschud hebben! - igoordig niet joheel ten onrech- meer op de voorgrond komt taan. Nu ja: met „Die Jahres- n" van Haydn u. natuurlijk geen (Ujk mogelijk, maar toch is zijn ijfwijze bijwijlen bloeiend melo- Sportspl inters Voetbal DEN HAAG (ANP) Het Residentie-Orkest geeft het ko mende seizoen minder concerten in de Scheveningse Kurzaal dan anders. Dit komt door de opening van het Congresgebouw op 14 maart 1969, waardoor het orkest over een nieuwe accom modatie beschikt, nog voordat het concertseizoen afgelopen is. Het is de bedoeling in het Congresgebouw nog zes bijzondere concerten te geven. aantal Nederlandse conservatoria. „In een klein landje als het onze zou één conservatorium moeten zijn", zei hij. Dit garandeert de beste leer krachten en een strenge selectie on der de leerlingen. Over het programma van het ko mende seizoen zei de dirigent: „We hebben geprobeerd niet al te gea vanceerd te zijn". In het laatste jaar Kurzaal wil het orkest liever niet te veel publiek verliezen. Zilveren Fibnla- •oek verschenen 1ARDEN (GPD) In het stad- van Naarden is het 25ste boek- de Fibulareeks ten doop geliou- Dcze reeks uitgaven over de Klandse geschiedenis ontstond samenwerking tussen d e Jeugdbond ter bestudering van feschiedenis (NJBG) en de Uit^ («maatschappij C. A. J. van loeck N.V. In het najaar van verscheen het eerste boek over Ideleeuws wapentuig," het 25ste n handleiding voor amaleur-ge- kdkundigen. bijeenkomst in Naarden waar foeidene auteurs in een sfeer welgezindheid met hun uitgever S'as hieven, werd geleid door de R. S. Meijer (rechten, tweede- 1). algemeen voorzitter van de IG. 'n de kring van de bond," zo zei "Wordt geschiedenis van school- tot instrument van levensbe- )uwing. De bond organiseert drie studiereizen en vier lerkampen. De leden zullen in het «ttdamse Waaggebouw een ex- maken over de geschiedenis '!o buurt De Jordaan in Amster- Brabantse leden werken aan expositie over de geschiedenis bet kamp te Vught. Vietnam, de Dtenoproeren, de moord op ds. al deze gebeurtenissen zijn te begrijpen tegen een histo- achtergrond," aldus de heer 10 juli zal de florerende bond 10 jaar bestaan. Intussen is 26ste deel van de Fibulareeks klaar. Dat het Alphense koor „Jubilate" van Dirk van Vliet en het „Toonkunst Orkest Leiden" iets samen zouden doen (in de Op- standingskerk), hadden we uit ons zelf niet kunnen bedenken. Zon kennismaking is een der verheugende tekenen, dat men in het muziekculturele leven in de streek rond Leiden open staat voor elkaar. Dit Jubilate was bij ons weten nog nooit als orato- riumkeer opgetreden. We begrijpen het genoegen voor dit koor om een bekwaam orkest bereid te hebben gevonden om o.a. in Mozarts' Kröningsmesse te assisteren. Deze aantrekkelijke mis wil elk koor van enige rang eens op het repertoire hebben gehad. Een beoordeling dient met enig rea liteitsgevoel te rekenen. Een recen sent hoort dit werk menigmaal en heeft er een hoogliggende vergelij kingsmaatstaf voor. Door de rijkdom aan melodische wendingen lijkt Mo zart gemakkelijk te nemen. In wer kelijkheid ligt deze muziek moeilijk. Ze is subtiel en geeft alleen op be roepsniveau haar volledige goddelijke schoonheidsprijs. Wat Jubilate deed was onvoorwaardelijk redelijk, daar staat Van Vliet borg voor. Om één staal van fraai zingen te noemen, verwijzen we naar het „Crucifixus" iin het Credo, Het orkest bleek zeer bedreven in 1 deze materie, het had deze mis trou- I wens al eens eerder begeleid. Het so- listisch werk verloopt er overwegend I als kwartetzang. Mozart heeft een zwak voor de sopraan en Leida Ver does kan duidelijk maken, dat haar mooi kleurende stem gestadig aan vocale kracht wint: het Agnes Dei had zij voor zich alleen. De tenor I krijgt enkele kansjes en Jalke Cre- diet liet horen, dat hij er veel van weet, hoe het moet. De kwartetklank had zeker genoeg homogeniteit, Han- nie van Beyerland als alt en Wim I Jubilate uit Alphen en Toon- I kunstorkest Leiden tijdens het I concert. (Foto Leidsch Dagblad) Köterman als bas mogen bruikbare i krachten heten. j Jubilate had, met orkest, te voren I twee geestelijke liederen en de ko- I raalkante „Was Gott tut das ist wohlgetan" van Pachelbel laten ho ren (met orgelpartij door Ada v. d. j Bent, die bij Mozart verhuisde van [orgel naar pauk). Onder leiding I van Henk Briër speelde zijn eigen or kest een Concerto grosso in Bes op. 3 no. 2 van Handel, waarin de orkes trale hechtheid nog niet zo hecht was, als in het Concerto Grosso in d, eveneens op. 3 no. 2, van Pieter Hel- lendaal: zeer onderhoudende (en ook onderhoudend geboden) muziek, na een voortreffelijk Presto uitgelopen op een veroverende Bourré. Dit orkest koerst veilig door het bezit van uiterst betrouwbare steunpunten, van wie we ditmaal alleen de hoboïst Han Kapaan willen vermelden. En de stuurman dis Briër: die mededeling volstaat voor hem, die wéét militaire elftal heeft gisteravond in Ede een vriendschappelijke wedstrijd tegen Wageningen met 2—1 gewon nen. Bij de rust was de stand 11, dank zij doelpunten van Tonny van de Weerd (Wageningen) en Jeuring (FC Twente). Na de hervatting zet te Jan Klijnjan (DFC) de militairen op winst (12). Schaken Jan Hein Donner heeft tijdens het internationale schaak toernooi in het Westduitse Büsum twee nederlangen geleden en zakte hierdoor in de algemene rangschik king van de vierde naar de zesde plaats. In de zevende ronde verloor Donner van de Westduitser Besser, waarna hij in de achtste ronde van de Spanjaard Pomar verloor. De West duitser Hübner behield de leiding. Voetbal De Leeuwarder eerste divisieolub Cambuur heeft gister avond in Leeuwarden met 20 ver loren van de Engelse profclub Midd- lesborough, nummer acht van de En gelse tweede divisie. Paardesport Op derbyzondag (2 juni) wordt op de renbaan Duin- digt een onderdeel van de competitie om de Europese titel renamateurs ge streden. Voor deze 2100 meter lange strijd zijn niet minder dan veertig volbloedsingeschreven, waarvan veertien uit Duitsland, tien uit Bel gië en één uit Frankrijk. Verwacht wordt een bezetting van twintig paarden, een aantal dat nog nimmer in één ren op Duindigt is gestart. Waterpolo De Nederlandse wa- terpoloploeg, die van 3 tot 9 juni in Milaan uitkomt in het kwalificatie- j toernooi voor de Olympische Spelen J en die in groep A is ingedeeld met i Groot Brittannië, Spanje. Oostenrijk en België, zal op 3 juni tegen Span je spelen, op 4 juni tegen België en op 5 juni tegen Groot Brittannië en Oostenrijk. Het Residentie-Orkest is ook het laatste jaar geconfronteerd met het probleem om aan strijkers te komen, zo werd gistermiddag meegedeeld op een persconferentie in Schevenin- gen. Volgens dirigent Willem van It- terloo wordt het strijkerstekort ver oorzaakt door de „geest van de tijd". Jonge mensen hebben geen zin om 10 of 12 jaar viool te studeren en dan bij een orkest een plaatsje bij de tweede violen te krijgen. Bij de blazers is geen tekort. Het bespelen van die instrumenten trekt de mensen kennelijk meer aan en Nederlandse j schijnt gemakkelijker te zyn, aldus Willem van Otterloo. Een andere zaak die de dirigent hoog zit is het In het Haagse Gemeentemuse um is thans t/m 3 juni een expositie voor blinden en slecht zienden. De blinden kunnen de beelden „zien" door ze te betas ten. De actrice Elizabeth Taylor heeft gisteren in New York de be roemde Krupp-diamant, gekocht voor 305.000 dollar De in een ring gevatte steen is eens door Alfried Krupp voin Bohlen aan zijn vrouw Vera geschonken. Enige weken gele- j den is het sieraad aan de Newyorkse firma Parke-Bernet ter veiling aan-1 gelboden. I ADVERTENTIE prisma' ^rïuidi/üf^- 1/ Internationale allure - waterdichte - incabloc shockproof - onbreekbare veer - moderne vlakke wijzerplaat doublé 119.- edelstaal 125.- 2/ Gouden herenhorloge, fraai bewerkte wijzerplaat met gediamanteerde cijfertekens 365.- Prinses en Prins j ubileumconcert DEN HAAG. (ANP) Prinses Beatrix en Prins Claus hebben het voornemen op maandag 10 juni a.s. het Galaconcert bij te wonen dat in De Doelen te Rotterdam zal worden gegeven ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het Rotterdams Philharmonisch Orkest.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23