BIJNA ALLE EUROPESE AUTOMERKEN GEBRUIKEN STAAL VAN HOOGOVENS V eergoden beinvloeden t economisch gebeuren HA1" AANVAL OP RADIKALEN akantie stimuleert - v elvaartsspreiding mandeel overzicht IN LEIDEN EEN NIEUWE AUTO KOPEN BIJ EEN DEALER DIE TEVENS IMPORTEUR IS. Tilanus: terug naar de oude partijen Mellema flflDAO 18 MEI 1968 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 19 ADVERTENTIE Verrassende gedachte: in miljoenen auto's die West-Europa jaarlijks produceert, is staal verwerkt van Hoogovens IJmuiden. Grote landen met enorme autofabrieken en geweldige eigen staalbedrijven gaan voor hun speciale staal-verlangens naar onze Noordzeekust, naar Hoogoven*. Dat mag u wel verrassen, maar niet verbazen. Een klein land als het onze moet zich onderscheiden door de kwaliteit van z'n produktea. Dat dóet Hoogovens dan ook. Vakbekwame, gespecialiseerde mensen maken staal van hoge kwaliteit en in talloze typen. Meer dan 350 soorten staal worden er gemaakt aan de rand van de duinen. Steeds weer anders, nieuwer en specialistischer worden de eisen die staal-klanten stellen. Steeds opnieuw buigt Hoogovens zich over die verlangens en voldoet er aan. Boeiende gedachte: in West-Europa trekken er elke seconde auto's op in hun eerste vexsnefljng. Staal van Hoogovens lijdt dan mee over de wegen van 002e westerse wereld! (Van onze financiële medewerker) HAAG (GPD) Vakantiegangers dragen een steentje de welvaartsspreiding in Europa. Dat is goed, want ie zuidelijke streken hebben in het verleden onvoldoen- igenheid gehad voor economische ontplooiing. Ook in md zal de massale verplaatsing van vakantiegangers in nende maanden bijdragen tot welvaartsspreiding. Zo e schatkist in de komende week een bedrag van 250 fourneren om te zorgen dat het overheidspersoneel het iegeld krijgt toebedeeld en bij de meeste ondernemingen nagegaan of de liquiditeit groot genoeg is om de vakan- agen te kunnen uitbetalen. e andere kant zijn er heel lijven die het van de va- li moeten hebben om te laf het hoofd boven water ien gehouden. De textiel- Be zomer japonnen en vrije hg te kust en te keur to, drogisten met extra to zonnebrandolie en de hkelier, die met zijn in- hn zomerschoeisel naar t van de vorige zomer Kien, zij rekenen allen, ie horeca-bedrijven, op tér zonneschijn dan de e eerste helft van mei ïïeleverd teweeglijkheiil concerns als Unilever zijn zo afhankelijk van het- Weergoden bieden als de I die zijn voorraden wil Weden r heeft het con- tofiteerd van de fraaie zo- jk afzet van consumptie-ijs ito en de verkopen van al- ®toiicklelen bevorderde. Om- lfbben de koude dagen van Pto winter bijgedragen tot tyde afzet van rookwors- 'Pen (droog en in blik). Nieuwe levensgewoonten brengen met zich mee dat het publiek niet meer merkvast is. Er wordt onmid dellijk van het ene produkt op het andere overgestapt als dat door re clame onder de aandacht wordt ge bracht. Juist deze grote beweeglijk heid heeft het mogelijk gemaakt dat de grote concerns er eerder in zijn ge slaagd om de bedrijfswinsten belang rijk op te voeren dan de kleinere on dernemingen, die afhankelijk zijn van vaste artikelen en produktiepatro- nen. Het resultaat is er in de eerste drie maanden dan ook naar geweest. Hogere winsten Het begon dit seizoen met Hoog ovens, die met een winststijging van 21 ten opzichte van de eerste drie maanden van verleden jaar voor het voetlicht trad. AKU liet het niet op zich zitten en meldde niet alleen een krachtige winststijging in de eerste drie maahden, doch gaf tevens te kennen dat over het gehele jaar ge rekend een winststijging van 40 te verwachten zou zijn. Unilever kwam met een winststijging van 24,7% voor de dag, maar door afroming van de winst door de fiscus is de stijging, waarmede aandeelhouders reke ning moeten houden op 13,8 geko men. Bij Philips, waar net zoveel re kening met de verbruikers wordt ge houden als bij Unilever, zou de netto winst ook meer zijn gestegen dan nu met 25% het geval bleek te zijn, in dien de fiscus geen spaak in het wiel had gestoken. Dure fiscus De grote concerns, die hun werk terrein hebben in vele landen, zien zich steeds weer geplaatst voor de fiscale aanspraken, die uit het ge voerde overheidsbeleid voortspruiten. Zowel Koninklijke als Unilever, Phi lips en AKU moeten er rekening mee houden dat in Duitsland de Körper- schaftssteuer (winstbelasting), in Engeland de corporation tax (ven nootschapsbelasting) en in de V.S. een algemene verhoging van de be lastingtarieven tot stand is gekomen of eerlang te verwachten is. De duurder wordende fiscus kon evenwel niet verhinderen dat er be langrijk hogere winstcijfers uit de computers rolden. De verbetering van de liquiditeitspositie, welke hierdoor ontstaat, zal er wellicht toe bijdra gen dat de grote ondernemingen meer geneigd zijn om tot omvang rijke investeringen, besluiten. Voor de bui binnen Een aanwijzing voor deze econo mische opleving zou gezien kunnen worden in de ontwikkeling van onze handelsbalans, die over april een be langrijke inkrimping van het deficit liet zien. De invoer was sterk ge krompen ten opzichte van maart, terwijl de export slechts licht achter uit liep. Al te zeer moet men zich echter niet blindstaren op de ver betering van de dekking van 85% tot 94%. Er moet rekening mee worden ge houden dat het bedrijfsleven in het afgelopen najaar vrij veel voorraden heeft gevormd van Duitse artikelen met het oog op de omstandigheid dat de belasting toegevoegde waarde zo langzamerhand de nachtmerrie van elke ondernemer en bestuurders van bedrijfsorganisaties op 1 Januari zou worden ingevoerd. Men wilde als het ware voor de bui binnen zijn. Voorts zijn e r grote hoeveelheden grondstoffen aangevoerd uit het ster- linggebied. die werden ingeslagen wegens de kans op een verdere ver zwakking van het Britse betaalmid del. Op al die voorraden wordt gelei delijk aan wat ingeteerd. Kruit droog lioudeu Op de effectenbeurs hebben de loononderhandelingen en de allerwe gen oplaaiende politieke onrust aan leiding gegeven om het beleggings- kruit droog te houden, ondanks de prachtige resultaten waarmede de grote concerns kwamen aandragen. Wall Street ontstak maandagavond het licht voor Philips door met een krachtige koersstijging op de resul taten te reageren, maar het was blijkbaar niet krachtig genoeg om de Amsterdamse beurs te doen ontlui ken. Het is zelfs zo dat de fraaie re sultaten bij menigeen de neiging de den opkomen, om maar tot winstne ming over te gaan. Gelet op de goede gang van zaken bij het bedrijfsleven moet de mogelijkheid niet uitgesloten worden geacht dat de resultaten der ondernemingen in het verdere ver loop van het jaar telkens zuilen blijken mee te vallen. Dan moet het toch wel raar zijn als de beurs er onberoerd bij bleef. Neiging tot stijgen Een hinderpaal voor de stij ging van de koersen der aandelen is de hoge rentevoet. In april is het algemene rentepeil weer flink geste gen. Volgens opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek was het rendement op de eeuwigdurende Staatsleningen opgelopen van 6,01 in maart tot 6,12 in april. Het ren dement van de laagrentende Staats leningen liep op van 6,22 tot 6.32%. Uit de rente-ontwikkeling blijkt dus dat de kapitaalkrapte aan houdt. Daarom staat op de effecten beurs de barometer op veranderlijk, maar met de neiging te stijgen. Mulder-Vogem naar meer expansie Nieuw Vennep (A.N.P.) Het be stuur van Mulder-Vogem N.V. te Nieuw-Vennep verwacht voor 1968 wederom een toeneming van de winst, zij het dat het stijgingspercentage la ger zal zyn dan de in het jaarverslag genoemde verwachte omzetstijging van 50 Dit houdt verband met initiële kos ten, die bij u'itbrefitlingsactiviteiten gemaakt zullen worden, zo werd op de jaarvergadering meegedeeld. Het beleid blijft erop gericht om an dere ondernemingen, die in een loka le markt met gespecialiseerde pro- dukten operei'en, te bewegen zich bij Mulder-Vogem aan te sluiten. Daar bij wordt vooral gemikt op bedrijven die verzuimd hebben zich tijdig op de snelle martkontwikkeling te oriënte ren en zich de noodzakelijke kosten van uitbouw thans niet meer kunnen veroorloven. De aandacht is hierbij zowel op het binnen- en buitenland gericht. De vraag van een vertegenwoordi ger van de Vereniging Effectenbe scherming of het voor een relatief kleine onderneming als Mulder-Vo- gem verantwoord was er een groot apparaat met 9 buitenlandse vesti gingen op na te houden werd door het bestuur bevestigend beantwoord. De gevaren voor een te snelle groei worden onderkend, zodat het streven vooral ook op consolidatie zal worden gericht. Van de export die 60 pet. vande omzet uitmaakt, gaat ca 40 naar de EEG en 20 naar de efta-landen. De resultaten van de wat langer be staande vestigingen beginnen merk baar te worden. ADVERTENTIE Heeft uiteraard voordelen Hollandse Auto Importmaatschappij Zoeterwoudseweg 11 Leiden Tel. 01710-32645 RAMBLERENMAZDA. GRONINGEN (GPD) CHU-voor- zitter drs. Tilanus heeft vanmiddag op het partijcongres in Groningen een scherpe aanval gedaan op de Party Radikalen. Het ontstaan van die party, heeft volgens hem, de dui delijkheid in ons land niet vergroot, „zy zeggen christenen te zijn, maar schrappen het woord christen uit de naam. Men wil niet de consequentie van de doorbraak naar Partij van de Arbeid". Waar de Party Radika len staat is niet duidelijk, aldus drs. Tilanus, die er voorts op wees, dat de nieuwe groepering bepaald niet alleenrecht van het begrip vooruit strevend heeft. Drs. Tilanus zei te hopen dat de oprichters van de Party Radikalen zullen inzien, dat ze. zich hebben vergist, en dat ze over een aantal misverstanden zullen heenstappen en zullen terugkeren naar de partijen waar ze vandaan komen. „We hebben geen behoefte aan versnippering van de verhoudingen en versnippering van krachten", aldus drs. Tilanus. In het streven van de groep van achttien (die samenwerking van de drie grote christelijke partijen voor bereidt) ziet drs. Tilanus meer heil. Hij zei te hopen dat het congres zich evenals de unieraad zal uitspre ken over voortzetting van het over leg van „de 18". „Het zou verraad zyn aan de saam horigheid en het onderling vertrou wen. die in de groep zijn .gegroeid als we het» gesprek zouden staken", zo zei hij. Hij zag er ook geen enkele reden voor. Het uittreden van de heer Bogaers en de heer Aarden uit de KVP heeft die party niet veranderd. Drs. Tilanus noemde het werk van „de 18" wellicht vormgevend voor de politieke verhoudingen in ons land voor enige decennia, een zoeken van christenen naar eenheid ten bij belse opdracht. „Wij mogen als chris tenen elkaar niet loslaten", zo riep liij uit, „Daarom moet het gesprek wor den voortgezet." Overigens wenst drs. Tilanus geen discussies over de aanrijding, die fractieleider Mellema onlangs onder invloed heeft veroorzaakt. Dat was het eerste, dat hy het congres voor hield. Drs. Tilanus vindt, dat men voor zichtig moet zyn met een oordeel zolang de rechter nog geen uitspraak heeft gedaan. Verder gelooft hij, dat de heer Mellema na een periode van rust beter in staat zal zyn een even wichtige en verantwoorde beslissing te nemen, terwijl hy er tenslotte op wees, dat in beginsel de fractie be paalt. wie haar voorzitter is. De frac tie zal over enige tyd haar stand punt bepalen. Stijgende goudprijs LONDEN De goudprys in Lon den is gisteren voor het eerst slnd» de invoering van een tweeledige markt gestegen tot 41 dollar per troy ounce. Tijdens de ochtendhandel werd de prys vastgesteld op 40.85 dollar, maar omstreeks het middaguur no teerde het goud over het algemeen 41,25 tot 41,75 dollar. Volgens hande laren was dit het gevolg van een be seheiden maar aanhoudende vraag en de afwezigheid van verkopers. De goudprys die gisteren is vastge steld. was 75 cent hoger dan woens dag. Deze bedroeg toen 40,10 dollar, waarmede voor de eerste maal sinds de invoering van het nieuwe systeem de 40-dollargrens werd overschreden. Nu de psychologische grens van 40 dollar is doorbroken, voorzien hande laren dat men op kleine schaal aan houdend zal gaan speculeren, waar door het tweeledige systeem in ge vaar kan komen. Na de prijsstijging van donderdag ontstond een levendige handel, waar- by de grootste omzet werd bereikt sinds 4 april jj. Deze bedroeg 18,2 min frank tegen 9.09 min frank op woensdag en 25,5 min frank als de voorgaande grootste omzet. In Londen is de goudprijs gister middag verder gestegen tot 41,30 dol lar bieden 41,80 dollar laten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19