LAUWERSZEE STRAKS OOK ZEILPARADIJS Kievitsbloem (zeer zeldzaam) bedreigd door zandafgraving Voornaamste vindplaats langs de Overijsselse Vecht BATERDAG 18 MEI 1968 LD EXTRA 4 Oostmahorn ligt zich als een kleurrijke mini-blokkendoos in de voorjaarszon te koes teren. Het nog wat sombere en kale land van de Dongeradelen gaat ineens over in wa ter. Een beetje boos kletsen de golven tegen de aanlegsteiger waar de reddingsboot Gebroeders Luden" meewarig hoofdschuddend over zijn laatste spectaculaire avon tuur schijnt na te denken. In de verte blinkt het silhouet van het werkeiland in de Lauwerszee, een kolossaal betonnen stuk mensenwerk, dat storm en springtij zelfs zal kunnen temmen. We moeten zo langzamerhand wel geloven In het grote kunnen van onze waterbouwkundigen. Want anders zou het onaannemelijk zijn dat deze grote watervlakte over enkele jaren een nieuw 3ies- bos-achtig' landschap is geworden^ Dan zullen er zeegaande jachten de bijna artistiek gebouwde sluizen passeren om htm weg door het nieuwe grillige en boeiende vaarwater te zoeken naar b.v. „het vroegere vissersdorpje Zoutkamp". Dan zijn er kampeerterreinen, temidden van een flora en fauna, zoals aalscholvers, lepelaars en blauwe reigers. Goed, dat is allemaal toekomstmuziek, maar toch zijn we al verder met onze Lauwerszeewer- ken dan de meeste Nederlanders denken. Vol gend jaar zal het gigantische werk in de Lau werszee naar een climax voeren als in mei het dijkgat wordt gedicht. De dichting zal uiteraard meer spanning' met zich meebrengen dan in de IJsselmeerpolders het geval is. Als de dijk dicht is, zal hiermee meteen een nieuwe verbinding van 13 kilometer tot stand zijn gekomen tussen Fries land en Groningen. In deze afsluitdijk zullen gi gantische uitwateringssluizen en een schutsluis met voorhavens worden opgenomen. Hierin ko men op de duur onder meer de Zoutkamper vis sersboten te liggen. Vlucht scholeksters boven de Bantpolder, die nu nog de scheiding vormt tussen het Friese vasteland en de Lauwerszee. By hoog water blijven de sluizen natuurlijk geslo ten. Tijdens laag water kan de Lauwerszeeboe- zem, die steeds kan worden aangevuld met het overtollige water uit de Friese boezem, worden gespuid. Tengevolge van de wisselende waterstanden zul len vooral in de winter op de Lauwerszee grote gebieden beurtelings droog liggen en onder wa ter staan. Hierdoor komen er ideale levensom standigheden voor bepaalde begroeiingen, die uit het oogpunt van natuurbescherming perspectie ven bieden. Er kan langs natuurlijke weg ook voor veel dieren een geschikt leven&milieu tot stand komen. Het zal bijv. een ideaal gebied voor brandganzen worden. In de polder is er naar gestreefd door het stichten van massale boscomplexen, met daartussen uit gestrekte open vlakten, een landschap met een grote schaal te vormen. Voor de watersporter blijft er dan altijd nog een schitterend meer over. In dit afwisselende polderlandschap zijn de gron den zowel bestemd voor agrarisch, militair als recreatief gebruik. Hierbij is bovendien zoveel mogelijk gestreefd naar een combinatie van het gebruik. Zowel in de Groningse als in de zuidelij ke polder is een militair oefenterrein ontworpen. Deze terreinen zullen met zekere beperkingen voor het publiek toegankelijk zijn. Na de sluiting van de afsluitdijk in mei 1969 zal de polder langs natuurlijke weg worden omgeto verd tot een dorado voor de watersporters. Er is een meer ontstaan van bijna 2000 hectare groot, dat men niet in een paar dagen leert kennen. Het zal vanwege zijn grillige vorm en schitterende en tourage een gewild vaargebied worden. En men hoeft zich er. ook in een niet-zee-waardig jacht, bepaald niet geïsoleerd te voelen, want de verbin dingen met het Friese merengebied en bijvoor beeld de stad Groningen zyn prima. Behalve de ze goede ontsluiting per boot komt er een viertal jachthavens in het gebied. In Oostmahorn. waar een speciale werkhaven is ingericht ten behoeve van de werken, lonkt de ge meente Oostdongeradeel naar recreatie. En niet zonder reden, want de royale werkhaven ligt daar straks renteloos, tenzij deze wordt ingericht voor de watersport. En d&t is de bedoeling. Na tuurlijk moeten er voorzieningen komen, vooral aan de wal. Wat dit betreft, zijn er nu al initiatie ven in de van recreatie verstoken gemeente Oost- dongeradeel. De haven van Oostmahorn kan zeer ,in' worden, als bijvoorbeeld achter de zee dijk een knus kampeerterrein wordt gesticht en de middenstand van het piepkleine dorp zich tij dig „ombuigt" naar zijn nieuwe mogelijkheden. Zoutkamp: pittoresk Als straks de vissersvloot (ongeveer 80 schepen) van Zoutkamp definitief haar nieuwe thuishaven bij het sluizencomplex krijgt, zal ook dit dorp de watersporters met open armen willen ontvangen. De zeiljachten zullen aan die stoere aanlegsteigers wat klein lijken, maar er is voldoende mogelijk heid te scheppen om deze pittoreske Groningse invalspoort voor de watersport een goede naam te geven. Stelt u zich eens voor: na een dag van kruisen in het uitgestrekte plassengebjed van de Lauwers in de namiddag even naar binnen te Zoutkamp om de avond door te brengen in een dorp, waar de steegjes zo nauw zijn dat er nauwelijks een hand kar d'oor kan. Ook de gemeente Ulnim, waarin Zoutkamp ligt, realiseert zich de enorme moge lijkheden, die hier na 1969 zullen ontstaan. Men kent de cijfers van Zweden en Amerika, waar men respectievelijk één boot op de 20 en 25 inwo ners heeft, terwijl we in Nederland (nog maar 1 op de 200 zijn. Het is overigens te hopen dat Zoutkamp, dat al honderden jaren een vissersdorp is geweest, zo veel mogelijk zijn oude gezicht zal behouden. Maar niettemin zullen die bewoners zich aan de nieuwe situatie moeten aanpassen. De Zoutkam- pers hebben verschrikkelijk op de Friezen gemop perd toen deze tien jaar geleden begonnen met de leus: „De Lauwerszee moet dicht". De Gronin gers zullen hier straks zien, dat ook zij een van de fraaiste watersportgebieden van ons land krij gen. Zeezeilers Een derde watersportcenrtrum in het Lauwers- zeegebied zal verrijzen ten zuiden van die haven hoofden. bij het sluizencomplex dat nu nog werk eiland is. Op de plaats waar men op dit moment de betonnen caissons klaarmaakt, zal straks een kolk overblijven, die vrijwel meteen geschikt is als haven voor watersporters. Deze jachthaven komt uiteraard binnendijks te liggen, vlakbij een wooncentrum, waarvan de eerste aanzet wordt Een van de attracties op de dit voorjaar ge houden internationale botententoonstelllng in Hamburg was de ronde tweepersoons luchtkus senboot, waarvan de Joto een beeld geeft. De Flunderdoor de vervaardiger „vliegende ome letgenoemd, heeft een diameter van drie meter, een Wankelmotor van 7 pk en een topsnelheid van 25 kilometer per uur. Het door de Roland- Schiffbau-Nöttingen bij Pforzheim ontwikkelde vaartuig kan op een hoogte van 20 centimeter over zand, moeras en droog wad flitsen. De prijs is ongeveer f5.000,-. De firma zal ook een lucht kussenboot voor vier personen op de markt bren gen. Evenals de tweepersoons, zal ook deze in serie vervaardigd worden. gevormd door huizen van o.a. het bedieningsper soneel van de sluizen. De haven, die een flinke recreatievloot kan herbergen, zal vooral aantrek kelijk zijn voor de zeezeilers. Ook te Enumazijl en Dokkumer Nieuwezylen zijn jachthavens gedacht. Gezien de grote mogelijkhe den voor de watersport in de Lauwerszee valt te verwachten, dat ook in deze dorpjes spoedig leven in de brouwerij komt. Verder zijn er overal in het gebied voorlopig al aanlegplaatsen en vluchtha- vens gesitueerd, alsmede natuurlijk kampeerter reinen. We zijn wellicht een tiental jaren verder eer al les gerealiseerd is, maar toch zal Nederland over een paar jaar al bezit kunnen nemen van dit Bij de Friese Dongeradelen houdt de we-1 reld op, wordt er wel eens gezegd. Deze foto 1 beioijst niet het tegendeel. Spoedig echter zal het anders zijn. nieuwe plassengebied, dat nu nog Lauwerszee j heet. Zodra het gebied droogvalt, zullen de inven- j tarisatieplannen van de polder geleidelijk uit de grondverf komen. Het hangt af van de overheid I dus van de rijksfinanciën in welk tempo de werken, zoals kade- en bosaanleg worden uitge voerd. Vast staat dat er in 1980 behalve de 150 miljoen gulden, die straks opgesoepeerd zijn met de aanleg van de afsluitdijk en zijn enorme kunst- werken, er nog eens ettelijke miljoenen bij komen. Het lot van de Nederlandse kievitsbloem ligt op het ogenblik in handen van het Overijsselse college van Gedeputeerde Staten. Bij dit college is namelijk een ont- zandingsvergunning aangevraagd voor een stuk buitendijks land langs de noor delijke Vechtoever, ter hoogte van de buurtschap Haerst. Wordt de vergunning verleend, dan zal de kie vitsbloem op enkele exemplaren na uitgeroeid worden. In Europa komt de kievitsbloem, Fritillaria Meleagris, nog slechts in drie lan den voor: in Nederland voornamelijk langs de Overijsselse Vecht, in Frankrijk langs de Loire en in Duitsland langs de Elbe. De gebieden waar de bloem nog thuis is, zijn echter gering van omvang. De rijkste en waar devolste groeiplaats ligt in Overijssel tussen Zwol le en Hasselt, langs de oevers van de Vecht. Maar ook hier is de kievitsbloem inmiddels een dermate zeldzame verschijning geworden, dat de Overijsselse Staten haar enkele jaren geleden opnamen in de reeks van beschermde planten. Sindsdien is voor de kievitsbloem een plukvtrbod van kracht. Een plukverbod is evenwel niet voldoende om de bloem te redden. In een vorig jaar versche nen rapport wordt opgemerkt, dat het voort bestaan van de kievitsbloem in ernstige mate wordt bedreigd door zandwinning in het gebied aan weerskanten van de Vechtdyken. Met het oog hierop werd in het rapport gepleit voor aan koop van de belangrykste terreinen door een na tuurbeschermingsorganisatie. Aan dit pleidooi is overigens tot dusver nog geen gehoor gegeven. is by de berekening van de benodigde hoeveel-1 heid een fout gemaakt. Om deze fout te kun-1 nen herstellen, heeft de aannemer pogingen in het werk gesteld om in de onmiddeliyke omge ving van de Vechtbrug een zandput te ver- krygen. Deze pogingen zyn met succes bekroond. Drie boeren zyn bereid hun percelen buiten-' dyks gelegen land te verkopen. Deze percelen vormen gezamenlyk een hoog gelegen terrein in het winterbed van die Vecht. Op dit ter rein groeit de kievitsbloem in massa's. Een zand winning zal op deze zeldzame vegetatie een fu neste uitwerking hebben. De verzandingsver gun ning is aangevraagd. Geen noodzaak Het gemeentebestuur van Zwolle heeft zich in- middels met de zandwinning akkoord verklaard. Alleen Gedeputeerde Staten kunnen nog voor komen dat de kievitsbloem op grote schaal gaat verdwijnen uit het gebied, dat enkele jaren gele den nog het rRkste van Europa werd genoemd. Zandverkoop Een recente en zeer ernstige dreiging komt van de zyde van de Rykswaterstaat, die werken laat uitvoeren ten noorden van de nieuwe Zwolse Vechtbrug. Aansluitend op deze brug wordt een rotonde gemaakt. Voor de aanleg hiervan zyn grote hoeveelheden grond nodig. Deze werken worden uitgevoerd in een gebied, waar de kie vitsbloem op dit ogenblik volop in bloei staat. Waarschynlijk voor het laatst, want door de uitvoering van de waterstaatwerken is zy in dit gebied niet te behouden. Voor de aanleg van het wegenstelselten noor den van de Vechtbrug blykt in eerste instantie te weinig zand aangevoerd te zyn. Vermoedeiyk Die verdwyning is beslist niet noodzakelyk, want voor de gevraagde zandwinning kan een alleszinf aanvaardbaar alternatief worden geboden. Op korte afstand namelijk van het in aanleg zynik wegenstelsel ligt de Agnietenplas, het officiëk zandwinningsgebied van de gemeente Zwolk Heel gemakkelijk kan van hieruit zand naar d* Vechtbrug worden getransporteerd. Op deze wij ze wordt het mogelijk de kievitsbloem in Haent van de ondergang te redden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 10