EXPORTPOSITIE IS GOED Oproer in Parijs ^^eidóe CjQgenda Tegen psendo-medicus acht maanden geëist MOEILIJK PER LEPEL „Financieel stelsel is in moeilijkheden" MET EEN ENKEL WOORD HAAGS AG E N D F AOW A t LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 11 MEI LIBERALISEREN" is moeilyker dan u denktDat zal de ge volgtrekking wel zijn, waartoe de nieuwe Tsjechoslowaakse leiders de zer dagen zijn gekomen, nu zij door de rode kameraden in de Sowjét-Unie, Polen en Oost-Duitsland onder steeds zwaardere druk worden geplaatst. De jongste berichten spreken zelfs over bewegingen van Russische troepen in Polen, in de omgeving van Krakau. En dat is slechts honderd kilometer van de Slowaakse *.rens. Nu begrijpt men in het Kremlin ook wel, dat de tyd van het neerslaan-van-een-revo- lufcie in Hongaars" stijl, voorgoed voorbij is. Dan kon in 1956 nog, maar zou thans zowc lin het Westen als in Azië en Afrika met zoveel gezichts verlies gepaard gaan, dat er nu toch fijnere doch niet minder effectieve methoden moeten worden toege past.. Daartoe behoren een „toeval lige" troepenbeweging als thans in Polen, indirecte aanvallen (niet uit Moskou, maar uit Warschau ein deloos talmen met de terugbetaling van de drie miljard gulden, die Praag nog van het Kremlin te vorderen heeft, en tenslotte de bedreiging, dat de Sowjetrussische olie- en grondstof- fenleveranties zullen worden afgesne den Men ziet, dat er tal van mo gelijkheden zijn om de Tsjechische regering tot kalmte te manen zonder tot het uiterste te gaan. n.l. militair ingrijpen. Vooral de indirecte metho de heeft in de afgelopen dagen een belangrijke rol gespeeld. Nu mag men niet vergeten, dat de orthodoxe com munist enin Warschau onder leiding van een man als Gomoelka ook zelf allerminst zijn ingenomen met de gang van zaken in Tsjecho-Slowakye. In de Poolse politiek is de verhou ding tot West-Duitsland nog altijd een gevoelig punt. En verzwakking van de driehoek WarschauPraag Pankow door het uitvallen van Tsje cho-Slowakye betekent niet alleen een politieke maai' ook een militaire ondermijning van diit „bohverk tegen Bonn": alleen Polen en Oost-Duits land aan de noordflank zyn overge bleven. Maar dat Polen door het Kremlin in zijn verzet tegen de libe ralisering in Tsjecho-Slowakye wordt gestyfd, staat wel vast. Vandaar de scherpe Poolse reactie op betrekke- lyk-onbenullige voorvallen als een de monstratie op 1 mei van driehonderd personen voor de Poolse ambas sade in Praag ten gunste van de stu denten in Warschau in hun strijd voor groter vryheid, het roepen van leuzen tegen Gomoelka bij het stand beeld van een negentiende-eeuwse Tsjechische dichter; het verzoek van vyftien studentenleiders in Praag om de gestrafte Poolse studenten aan Tsjechische universiteiten verder te laten studeren: en de felle kritiek op Polen in het literaire blad „Literarni Listi" van de hand van de tv-criticus Lederer, die tien dagen in Warschau had rondgeneusd. Al deze futiliteiten, waarover in het Westen geen mens zich zou hebben opgewonden, hebben be denkingen van de Poolse ambassadeur in Praag uitgelokt. Hij liet een na drukkelijk protest horen tegen de „anti-Poolse agitatie" in de Tsjechi sche pers, radio, en tv en op open bare vergaderingen en bij demonstra ties. De Polen hebben in zoverre gelijk dat Praag nog altijd allerminst reden heeft zich op de borst te slaan en zolang, er intern nog zoveel te verbeteren valt, een buurland aan te vallen. Maar het elkaar als school meesters op de vingers tikken, terwijl in eigen huis nog we het een en an der valt op te knappen is ook in het Westen een internationale bezigheid geworden, die juist van de kant van ultra-links krachtdadig in de hand wordt gewerkt. De Polen hebben en nu eens niet uit het imperialistisch - kapitalistisch - feo- daal-kolonialistische Westen, maar van een communistisch broedervolk als de Tsjechen koekjes van eigen deeg voorgeschoteld gekregen. En dat dan die koek een nare bijsmaak heeft gunt men de eigengereide heren van het regime-Gomoelka niet on gaarne. Inplaats van grote tekort komingen in eigen land te kunnen bedelven onder kritiek op anderen worden zij vanuit Praag met hun eigen jammerlijke gemis aan vrij heid geconfronteerd. Want wat te denken van het royeren van negen duizend Polen als lid van de com munistische partij, onder wie tach tig procent van Joodse afkomst Intussen heeft de Tsjechische rege ring zich, door de communicatiemid delen zoveel meer vrijheid te geven dan vroeger, politiek in een kwetsba re positie geplaatst. Want wat Joego slavië zich destijds kon veroorloven, toen Tito zelfs de woede van Stalin aan zyn laars lapte, kan Tsjecho- Slowakye zich nog niet permitteren, vooral omdat het militair-strategisch veel zwakker is dan het land van Tito. Bovendien was Joego-Slavië's onaf- hankelijkheid-van-Moskou veel min der gevaarlijk voor het Oosteuropese dwangsysteem dan de nieuwe hou ding van Praag. Doebtsek en de zij nen zyn net zulke „bacillendragers" als Titot c.s. maar het gevaar van „besmetting" is in het eerste geval veel groter dan van Joego-Slavië ge vreesd behoefde te worden. Praag doet er dus verstandig aan de rem men aan te zetten, niet om het be- reikte prijs te geven, maar om te voorkomen, dat het de kameraden al te zwaar op de gevoelige tenen gaat staan. Vrijheid is een groot goed en een voortreffelijk medicijn, dat ech ter in dit geval beter lopersgewijze kan worden toeediend Vervolg van pagina 1 Het opmerkelijke in de situatie, I zoals die zich thans voordoet-, is dat de exportpositie goed is de ex- j port in de eerste drie maanden van dit jaar geeft een stijging van 13% I te zien, in vergelijking met dezelfde periode van 't vorige jaar. terwijl de I betalingsbalans een aanzienlijk te- I kort vertoont en de werkloosheid zich handhaaft. I Deze ontwikkeling moet voor een belangrijk deel worden toegeschre ven aan een versterkte rationalisatie -tendens, toeneming van het aan tal diepte-investeringen, kortom een I omschakeling in het gehele be drijfsleven. I Ir. J. Bosnia verklaarde dat naar I de opvatting van de werkgevers een loonmaatregel in dit stadium geen effect zal hebben. De arbeidsverkor- ting ligt de werkgevers „zwaar op de maag". In het gesprek met het kabinet is dan ook een pleidooi ge voerd voor een versoepeling van de wettelijke regels inzake overwerk. Wel kon hij voor een groot deel de zorg van de regering over de loonontwikkeling delen. De heer A. H Kloos. woordvoerder van de werknemersdelegatie, was het daar bepaald niet mee eens. NU wy toch spreken over wat de een mag en de ander niet, is het interessant de „Chicago Tribune" te citeren, zij het over een andere zaak- Het blad vestigde dezer dagen, na de dood van vier buitenlandse journa listen in de straten van Saigon, de aandacht op het uitblijven van enig protest waar ook ter wereld tegen De vakbonden zijn vierkant tegen een loonmaatregel" verklaarde hij, „een dergelijke maatregel zou alleen nodig zyn wanneer uit de produk- tiviteits- en exportcijfers zou blijken dat ons land zich uit de markt zou werken. Maar daar is geen sprake van". Hij meende dat het kabinet thans de kant opgaat van „gunstige winst cijfers". een herverdeling van het nationale inkomen ten gunste van de winstinkomens. „Het enige winst punt is dat de regering erkent dat de werkloosheid van structurele aard is" zei hij, „maar de aanpak van dit probleem is geheel verkeerd". De heer Kloos herinnerde er voorts aan dat er geheim beraad is geweest met fractieileiders en so ciaal-economische deskundigen van de regeringspartijen. ..Dit wijst erop dat de kaarten al zijn geschud", zei hy KprLeliik Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Dordrecht (vac. K. H. L. SeJms) H. van den Beid te Beesd. Beroepbaarstelling Ds. J. Bot- ma, Van der Duynstraat 1"> 11 te Amsterdam-West is beroepbaar. Bedankt voor Anjum en voor Wes- terhaar-Vrizenveensewijk G. A. Zui- dam te Nieuweroord voor Drach ten (wijkgem. N-W.). Joh. Dijkstra te Kampen - voor Huizen (vac. J. H. Cirkel) B. J. Zaal te IJsselmuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Uithuizermeeden W. J. de Ruiter te Harkema-Opeinde. Geref. Gemeenten Beroepen te Ridderkerk J. Karens te Nieuwerkerk. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepbaarstelling- Kand. J. de Groot. Gerard Doustr. 29. te Veenen- daal is beroepbaar. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Tweede Exloermond Pli. Lindeman te Utrecht. Psalmberijming in braille De Christelijke Blindenbibliotheek in Ermelo beschikte reeds drie we ken geleden over een exemplaar van de nieuwe psalmberijming. Pas deze week is de normale gedrukte uitga ve voor zienden in de boekhandel verschenen. De bibliotheek kon deze primeur hebben, doordat zy de beschik king heeft gehad over een van de exemplaren die vorig jaar aan de le den van de gereformeerde en de her vormde synode waren uitgereikt. De ze uitgave werd op 21 juni door bei de synodes aanvaard. De Nederlandse Christelijke Blindenbond heeft gisteren op dracht gegeven aan de stichting Sonneheerdt in Ermelo om vijftig èxemplaren in braille te drukken. Deze bundel zal precies gelijk zijn aan de uitgave voor zienden. Ook de muziek wordt gedrukt. Het boekje zal waarschynly'k uit twee of drie delen bestaan. Het „groene boekje" (de proeve van een nieuwe berijming, die in 1961 verscheen) is van het begin af aan in braille verkrijgbaar geweest. Ds. Jan Wit. de blinde predikant- dichter, die daadwerkelijk aan de nieuwe berijming heeft meegewerkt, veronderstelt dat voor de definitieve uitgave een goedkope regeling zal gelden. De oplage van vijftig exemplaren is niet groot, maar daar de drukke rij de platen bewaart, zal het niet moeilijk zijn een herdruk op stapel te zetten. deze gruwelijke moord. Zij die kort geleden nog de mond vol hadden over het neerschieten van een com munistische guerrillastrijder door het hoofd van de Zuidvietnamese natio nale politie, hebben nu een diep stil zwijgen bewaard. Jammer genoeg, aldus het Amerikaanse blad, was er geen fotograaf aanwezig om vast te leggen, hoe een Vietcong-officier naar voren stapte om de reeds ge wonde correspondenten neer te knal- mn Men zou er de vraag aan kunnen vastknopen waarom het do den van één militaire tegenstander een golf van verontwaardiging doet ontstaan, terwijl het doden van vier niet-militairen met stilzwijgen wordt voorbijgegaan. Men kan toch moei lijk zeggen, dat het beroepsgevaar in het tweede geval groter was dan in het eerste. En over demonstreren gesproken: in de Zuidchinese pro vincie Kwangtoeng zijn vijftig de monstrerende „rode gardisten" dood geschoten, toen zij onlangs protes teerden tegen het bevel de wapens neer te leggen en naar school terug te keren. Zij droegen tijdens hun be toging spandoeken mee waarop de autoriteiten ervan werden beschul digd „de revolutionaire generatie te vervolgen". En toen deze revolutio nairen soldaten op hun weg vonden, begonnen zij stenen te gooien en vie len zij de soldaten aan met stukken steen en messen. De militairen open den daarop het vuur en schoten vijf tig oproerkraaiers neer De con clusie is duidelijk: protesten tegen net „establishment" oftewel de gevestigde orde worden in Rood- China niet zo vriendelijk afgedaan als in het vrije Westen Mao tracteert z ij n „Dutschkisten" op kogels inplaats van op knuppels of traangas Vervolg van pagina 1. Bovendien is de gemiddelde leef tijd van de manifestanten dan nog eens met een aantal jaren gedaald, aangezien oo kde leerlingen van de lycea zich sinds gisteren by de cam pagne hebben aangesloten. Tenslot te is de temperatuur daarentegen met evenveel graden gestegen, nu de jonge opstandelingen het gevoel hebben dat ze door de minister weer eens in het ootje zyn genomen. Een gevoel dat de oorspronkelijke ten dens van de actie, waardoor een duidelijk generatieconflict tot uiting kwam. nog eens extra dik heeft on derstreept. Dc ministeriële herroeping werd, zoals we gisteren al berichtten, ge motiveerd door een proclamatie van de studentenfederatie de Sorbonne- universiteit bezet te zullen houden zolang hun drie kameraden, die een week geleden in allerijl en zonder veel plichtplegingen gevangen waren gezet, niet eerst weer zouden zijn be vrijd. De universiteit van Nanterre waar aanvankelijk de vuurhaard van de studentenopstand gevestigd was, werd gisteren door de regering daarentegen weer vrijgegeven. Maar aangezien zowel de studenten als de professoren him staking voor lopig wensen voort te zetten, bleef het ook in Nanterre de dood in de pot. Het jonge Frankrijk, dat door het Gaullisme gedepolitiseerd heette te zijn, blijkt de maag vol te hebben van het paternalisme dat door de 76- jarige generaal De Gaulle op het Elysée wordt geincarneerd. Gisteren, onmiddellijk na school tijd, stroomden de lyceumleerlingen, jongens en meisjes, in dikke rijen naar de Place Denfert-Rochereau waar een enorme leeuw de heroische weerstand van de Franse poilus uit de eerste wereldoorlog symboliseert, een symbool dat de jeugdige massa's nu echter naar eigen inzicht inter preteerden. We zagen een jongen van nauwe lijks veertien jaar het standbeeld be klimmen om zijn kameraden in vlam mend betoog op te wekken samen met de studenten.op te marcheren. Het doel van de mars was officieel de bevrijding van de drie genoemde studenten. Maar in feite lijken de drie gevangenen nu de martelaren en tevens de inzet te zijn geworden voor een actie, een strijd, zo geen op stand die dan toch wel veel verder reikt. De opstand van de jeugd tegen een orde, een stelsel en vooral een bewind waarvan ze niet meer terug blyken te hebben. Het respect voor het gezag, voor de ouderdom, voor traditionele symbolen en waarden en het respect ook voor de nationale generaal-president. die een week ge leden nog onaantastbaar leek, schijnt nu plotseling als sneeuw voor de zon te zijn verdwenen. Gebrek Voor dat anarchistische gebrek aan eerbied van de jonge Franse lich tingen bleek gisteren ook de officiële dichter van de communistische par tij. de 70-jarige Louis Aragon niet meer veilig te zijn. Toen hy zich spontaan bij de beto gers wilde aansluiten werd hem on omwonden duidelijk gemaakt dat men van oude baarden niet meer gediend was. Ook de erkende partij leider, van welke linkse richting dan ook. krijgen in deze jongerenbewe ging naar het schijnt geen voet aan de grond. De bekende Parijse flics hadden hun handen vol met het regelen van het verkeer, dat in andere richtingen moest worden omgelegd. Een dik politiekordon had zich rond het Quartier Latin geconcentreerd, de studentenwijk, waar de regering, paradoxaal genoeg, nu de jonge men sen blijkbaar moeilijk meer kan dul den. Ook de bruggen over de Seine wa ren door gewapende leden van de op roerpolitie afgezet, om te voorkomen dat de betogers de deftige rust zou den verstoren van de wijken by en rond de Champs Elyséés, waarvan de diplomaten ten behoeve van de vrede in Vietnam nu bezit hebben geno men. De grote vraag is waar de vrede het eerst zal worden hersteld: in Vietnam of tussen de Franse jeugd en de regering. Den Burcht: Opvoering ste woord" 8 Bij baggerwerkzaamheden in de dode arm van de Oude IJssel in Steenderen (achter Doesburg) is gistermiddag een zeldzame vondst gedaan: een gave schedel compleet met brede onderkaak en slagtanden. Aangenomen ivordt dat de schedel afkomstig is van een prehistorische mammoet. ZATERDAG Pieterskerk: Concert Kon. Zangver. „Mastreechter Staar". 8.15 uur nam. Ons Grunnegerlaand van Betty heeft het laat- uur nam. Huize de Wekker (Herengracht): Receptie mej. C. Lovink 5-6 uur nam. ZONDAG Pinkstergemeente (Oude Rijn 3): Spr. de heer Eikerbout. 2 uur nam. Stationspl.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar de Haeck. 10 uur voorm. Rijnlands Lyceum (M.H. Trompln.): Gem voor oorspronkelijk christendom afd Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steen6Cliuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.15 uur, zondagsschool; 11.30 uur avondmaal. Stadsgehoorzaal „Kerk zonder gren zen". Spr. ds. G. Toornvliet. M.m.v. de Jubilee Singers. 7 uur nam. Ontmoetingscentrum bij Antonius- kerk: Tentoonstelling van schilderijen van G. J. A. v. d. Berg. 10 uur voorm. 1 uur nam Rest. togravenver. Spr. dhr. J. Versteeg over „Woest en koost" 8 uur nam. Steenschuur 6: Splritlsch Ge nootschap. Psycho-metrische seance door mevr. Backx-Plaisier. 8 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal) ..De Na tuurvriend" Forumavond 8 uur nam. DINSDAG Micro-theater (Vestestr. 40) Impe rium Opv. van „De Dienstlift" 9 uur nam Ch. de Bourbonhof: Elektronicaclub „De detector". 7.309.30 uur nam. Diamantplein 27: Bohai-g avond. 8 uur nam. Stadhuis wachtkamer trouwa Zitting Bouwfonds Ned. Gemeei 78 uur nam. Academie: Lezing Rijksmuseum Oudheden en Ned. Instituut va* Nabye Oosten. Spr. prof. B. v» Walle (Luik) over „Humor bij de Egyptenaren". 8 uur nam. Pieterskerk: K. en O.: Bach-cc^ Theo Olof en Jan Schmltz. s.lj r.am. Stadsgehoorzaal: Jeugdconcert missie Estetische Jeugdvorming Kunstmaand-orkest. 2 en 3.80 nam. Schouwburg: Timdelerclub: op ring van ,,'n Man met eryze hu 8 uur nam. WOENSDAG StadsgehoorzaalZangconcoun Leiden Kon. Bond van Chr. Zanp oratoriumverenigingen. 10 uur v» Stadhuis (trouwkamer): Spret) Sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam Rijksherbarium Schelpenkadj Kon. Ned. Natuurhistorischs Fllra over rozen. 8 uur nam. DONDERDAG Alfred Hayes: HOT SPRINGS (Reuter) Al fred Hayes, president van de Fede ral Reserve Bank in New York, heeft gisteren op een bijeenkomst van vooraanstaande zakenlieden in Hot Springs verklaard dat het hele na-oorlogse financiële stelsel, dat grotendeels gebouwd is op vertrou wen in de dollar, in moeilijkheden verkeert. Ondanks de veel kalmere» atmos feer die na de splitsing van de goud- markt is ontstaan heerst er nog steeds grote bezorgdheid over de levensvatbaarheid van het interna tionale monetaire stelsel, zo zei hij. Hayes noemde het een volledige il lusie te denken dat een hogere goudprijs of een embargo op de Ame rikaanse goudverkopen een uitweg zouden kunnen bieden. Een verho ging van de goudprijs zal zj. een wervelwind van devaluaties uit con- currentie-ovenvegingen veroorzaken. „De gevolgen daarvan zullen ramp zalig zyn", aldus Alfred Hayes. AMSTERDAM (ANP) Tegen een 44-jarige Duits-Neder landse mevrouw uit Horst (Limb.), die met een fotocopie van een valse of vervalste Tsjecho-slowaakse doktersbul kans zag in vijf Nederlandse ziekenhuizen voor korte tijd een aanstel ling te krijgen als assistent-arts of co-assistent heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gistermiddag acht maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vier maanden voor waardelijk. De officier hield er rekening mee werd nagetrokken bleek een en an- dat de vrouw voor een soortgelyke j der niet waar te zyn. affaire het onbevoegd uitoefenenDe verdachte had by beschikking I der geneeskunde in Duitsland is i van de minister van Onderwys in veroordeeld tot 11 maanden gevan- j 1964 vrystelling gekregen van het genisstraf, die ze nog niet heeft uit- j doctoraal examen in de geneeskunde gezeten en van welk vonnis zij in ho- aan de Leidse Universiteit en zy ger beroep is gegaan. Verder hield de officier er nog rekening mee dat niet overduidelyk is komen vast te staan dat verdachte door een en an der grote schade heeft toegebracht.' De vrouw, die een instituut voor mas sage en modderbaden heeft, vertelde in Duitsland te hebben gestudeerd doch daar geen enkel examen te hebben gedaan. Tien dagen was ze in Praag geweest en daar had ze aan de Karei Universiteit o.m. een scriptie ingediend. De vrouw zei dat ze ook een proefschrift heeft geschreven. Geen van tweeën kon zy echter aan de rechtbank tonen. De Praagse universiteit zou haar, volgens de fotocopie, een diploma of „Urkunde" hebben uitgereikt waarby zy tot „Doktor der Medizin" zou zijn be noemd. Toen dit vanuit Nederland werd in de gelegenheid gesteld het semi-arts en arts-examen- te doen. De beschikking was later met terug werkende kracht in 1966 weer inge trokken. De vrouw wist in de jaren 1964, 1965 en 1966 aanstellingen te krijgen inde verpleeginrichting Zon nestraal in Hilversum, het Goois Kin derziekenhuis in Huizen, een psychi atrische inrichting in Ermelo, het Rode Kruis-ziekenhuis in Den Haag én het Algemeen Ziekenhuis in Weert. De rechtbank doet op 24 mei uitspraak. BINNENLAND Loods verdronken De 36-jarige heer Schaap uit Harlingen, loods op de loodsboot „Stern" is gisternacht verdronken toen hy by de haven van Terschelling tussen de wal en het schip viel. Kunstmatige ademhaling heeft niet meer mogen baten. De heer Schaap was gehuwd en had drie zoons van 10, 8 en 4 jaar. C.a.o.'s grootmetaal De „Vak- raad voor de metaalindustrie" en de "Centrale commissie voor de beamb ten in de metaalindustrie" delen mee dat partijen bij de collectieve arbeids overeenkomsten in de metaalindustrie hebben geconstateerd dat de ontwik keling van de kosten van levenson derhoud ln de afgelopen 12 maanden zodanig is geweest, dat ingevolge de betreffende c.a.o.-bepalingen de loon- resp. salarisschalen, met ingang van 1 juli 1968 met twee procent moeten worden verhoogd. Blijkens de consi derans bij de collectieve arbeids overeenkomsten gaan partijen ervan uit dat deze verhoging in het alge meen ook op de feitelijke lonen en salarissen zal worden toegepast. Dr. B. P. Hofstede De chef van de afdeling studie, documentatie en onderzoek van de N.T5., dr. B. P. Hofstede zal met ingang van 1 sep tember als gastdocent worden ver bonden aan de School voor de Jour nalistiek in Utrecht. Tot zijn opvol- gei is per 1 mei benoemd, drs. P. M. Hendriksen die als plaatsvervangend chef reeds aan deze afdeling was verbonden. De heer Hofstede is tot beëindi ging van zijn dienstverband met de N.T.S. verbonden aan de afdeling opleidingdienst personeel en sociale zaken. Minister ontving journalisten Minister dr. M. A. M. Klompé heeft gistermiddag in 's lands eerste ver gaderruimte de Ridderzaal, de ruim een maand bestaande ontzuilde Ne derlandse Vereniging van Journalis ten (NJV) en de 75-jarige Haagse Journalisten Vereniging een ont vangst aangeboden. De NJV houdt in Scheveningen haar eerste raadsver gadering. Kranslegging Namens het hoofd bestuur van de Expogé, de „Neder landse vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezittingstyd". heb ben gistermiddag op de erebegraaf plaats aan de Zeeweg in Overveen de landelijke voorzitter van deze ver eniging, mr. G. Ch. Aalders uit Dor drecht. en K. J. van Kampen uit Haarlem, een krans gelegd. Hun voor beeld werd gevolgd door de heer P. W. den Hertogh namens de oorlogsgra venstichting: De kranslegging midden op de begraafplaats geschiedde aan het einde van de jaarlykse dodenher denking, die gisteren door de Expogé voor de 23ste keer op de erebegraaf plaats werd gehouden. P.v.d.A. betreurt ongeregeldheden De federatieraad van de PvdA in Amsterdam heeft haar spyt betuigd over de ongeregeldheden die zich ty- dens de 1-meibijeenkomst van de par ty-afdeling samen met andere orga nisaties. hebben voorgedaan. Brandschade-record De maan den januari en februari 1968 hebben bij elkaar een directe brandschade opgeleverd die met f. 219.244.966. alles slaat, wat in de vorige jaren in overeenkomende maanden in vlam men opging. In 1967 bedroeg de brandschade in de eerste twee maan den van het jaar .slechts' f 27.973.745 De hoge schade van de eerste twee maanden in 1968 komt vrywel geheel voor rekening van januari «f.211.237.591.toen de ontploffing in de Shell-raffinadery in Pernis plaats had. Schadepost van f. 4000.Het ontijdig openen van een verzegeld pakket eindexamenopgaven, ditmaal voor de h.bs.-a, door een rector van een school, heeft een schadepost op geleverd van 4000 gulden voor het samenstellen van nieuwe opgaven, het laten drukken en van papier- en portokosten. Deze kosten komen ten laste van het Ryk. Dit deelt staats secretaris Grosheide van Onderwys en Wetenschappen mee in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Eerste Kamer, dr. P. G. van de Vliet. BUITENLAND De „hoogste tijd" voor Lord Snow- don Lord Snowdon, echtgenoot van Prinses Margaret van Engeland, was duidelijk geschrokken toen don derdagavond twee politieagenten een café in het zuiden van Londen binnenstapten en de bezoekers ge lastten hun glas neer te zetten om dat het al meer dan een half uur na de sluitingstyd van elf uur was. De zwager van de Koningin van Enge land voldeed onmiddellyk aan het bevel en verwijderde zich haastig. Twisten op school: kinderen weg MEPPEL (ANP! De katho- lieke lagere school in Meppel, de Sint-Stephanusschool, zal met ingang van 10 augustus aan staande, het begin van het nieu we schooljaar, worden opgehe ven. Het schoolbestuur heeft dit besluit genomen in verband met de grote terugloop van het aan tal leerlingen. Als gevolg van de ze opheffing is aan de vier leer krachten ontslag aangezegd, eveneens per 10 augustus aan staande. De moeilijkheden in en rond de Sint-Stephanusschool vinden hun oorsprong in de zeer slechte verstandhouding tussen het on derwijzend personeel ,ten gevolge waarvan de kinderen dikwijls ge tuigen waren van onverkwikke lijke ruzies in de klas. Op 1 mei. toen het hoofd der school na een ziekteverlof van anderhalf jaar, zijn taak weer zou hervatten, bleven de meeste kinderen weg Kritiek in Indonesië De rege ring van Indonesië ontmoet veel kri tiek wegens de prysstygingen. De vakbeweging en de organisaties van scholieren en studenten zyn slecht te spreken over het feit dat de regering de prijs van olieprodukten, vervoer en elektriciteit drastisch heeft verhoogd. De middelbare scholieren in Djakar ta gaan uit protest niet naar school. Militairen hebben twee klandestiene radiozenders van studenten tot zwy- gen gebracht wegens kritiek op het prysbeleid van de overheid. Oost-Duitsland Iaat Amerikaan vrij De 28-jarige Amerikaanse student Peter Feinauer, die in sep tember 1967 door een Oostberlynse rechtbank tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens spionage, is gisteren op vrije voeten gesteld. EVA streeft naar één markt - De Europese Vrijhandels Associatie (EVA) is vastbesloten te blyven stre ven naar een verdere economische in tegratie van Europa en is van plan de samenwerking in het gebied van de organisatie uit te breiden totdat één Europese markt kan worden tot stand gebracht. Dit staat in een com munique dat gisteren werd uitgege ven na afloop van de byeenkomst van de ministerraad van de EVA in Lon den. Oproerbestryding in VS In de komende vyf weken krijgen in Amerika ruim 200.000 reservisten een versnelde opleiding voor het bestry- den van oproeren. Dit heeft het mi nisterie van Defensie in Washington bekendgemaakt. Sinds vorig voorjaar hebben 200.000 leden van de na tionale garde een dergeiyke opleiding gevolgd. (Vestestr. 40) t „De Dienstlift" Micro-theater rlum Opv. van nam. Bevrijdingskerk (bovenzaal). afcl. Zuid-West spr. mej. T. Tui over „Naar het land van de kerst! sem 8 uur nam. Zuiderkerk: Concert Leid* dentenkoor en -orkest „Collegium sicum" 8.15 uur nam. BIOSCOPEN Studio: „Een elegant geval elegai moord", 14 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 Rex: „Het bloedspoor ln de hein 14 jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.18 Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. dag en zaterdag 11.30 uur nacht stellingen „Onlbaba", 18 Jr. Luxor: „De tien geboden", a.l. D lijks (ook zondag) 2 en 7.30 uur, Camera; „De risico's van het 18 jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.16 Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, dag en zaterdag 11.30 uur nacht stellingen ..Hiroshima mon amoui jaar. Trianon: „Matt Helm en de verd kers", 14 jr. Dagelijks 2.30, 7 en uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 Lldo: „De nacht van insp« Tibbs". 14 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 Wassenaar Astra: donderdag maandag 7.30 uur: „Vuurdoop ort Yangste Kiang" (The Sand Peb d< Zondag 2.30 uur: „Tanzan wordt n tart". 14 Jr. TENTOONSTELLINGEN Het Duivenhuys (Rapenburg Expositie grafiek Hermanus Ben Pr (tot 23 mei). Galerie v. d. Vllst (Botermarkt ls Expositie Rob Clous en Frans de Geopend dinsdag t/m zaterdag r voorm. 6 uur nam. (t/m 24 Molen „De Valk" Molenmuseum geiyks (behalve 's maandags) 10 voorm.- 6 uur nam., 's zondags 1-6 nam. Lakenhal: Tentoonseelllng „Rot Rembrandt" (verzameling Daan vat). Werkd. 10 uur voorm. 5 nam.; zon- en feestdagen 1-5 uur (tot 16 Juni.). Rijksmuseum van Oudheden penburg 28): Werkd. 10 uur voor 5 uur nam.: zond 1-5 uur nam. Legermuseum (Pestbulslaan) uitzondering van zaterdag van 10- (zondag 1-5 our) Rijksmuseum voor VoLkenkn (Steenstraat 1): dag 10—5 u.; 'i |ei :enku Kaem Ie< !o; dags 1—5 uur nam Rijksmuseum voor Voute: Tentoonstelling Collectie van Japanse Kunst. Werkd. 10 voorm. tot 5 uur nam.; zondag» uur nam. (tot eind mei). Ryksmuseum voor de geschiedt!» der natuurwetenschappen: Dag. uur zond 1-4 uur Wassenaar (Kunstzaal Heuff)Tl toonstelling werk van Bauwke Zjjl en Lucie Q. Bakker. Geopend m dag t.m. zaterdag 10 uur voorm.-5 te nam.; bovendien dinsdagavond 8-1 u (t/m 15 mei). Universiteit: Leids Akadenfc. Kunstcentrum. Tentoonstelling sch rijen Vincent Hamel. Geopend m dag t/m vrydag 9 uur voorm. nam. (tot 9 Juni). Avond- en nachtdienst der apotbt Geopend voor spoedeisende geval apotheek van Drlesum, Mare 110, (406. Apotheek R. van Breest Smallenl te Leiderdorp en Apotheek Voorscb! zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op i dag 12 mei gesloten van 8 uur tort" uur. WEEKE1NDEDIENST DEB HUISARTSEN. Zaterdagmorgen tot 10 uur i plege men de eigen huisarts, dai tot zondagnacht 24 uur de dokt! telefoon 2 2222 Koninklijke Schouwburg: Haa Comedie: „Helder zien in het doni 8.15 uur nam. Circustheater: Het Residentie-orl o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Ballet van de Opera van Keulen; I nise Monteil, sopr. en het Nederls Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel, uur nam. Diligentla: Landolfi viool-piano q Mary Nemet, viool en Roxane Wn - piano, 8.15 uur nam. i Paviljoentheater: Nieuwe Kon» U „Mama kijk zonder handen", 8.15 nam. ZONDAG Koninklijke Schouwburg: Hi Comedie: Bruiloft. 2.00 uur: Hi Comedie: „Veertig karaat", 8.15 nam. Koninklijke Schouwburg. Rotterdams ToneelHet huwelijk1 1 uur nam. DINSDAG Kon. Schouwburg: Toneelgroep trum „Een dag uit de dood vanj domde Loewietje", 8.15 uur nam. WOENSDAG Koninklijke Schouwburg. Tofl groep Centrum: „E endag uit de» i van verdomde Loewietje 8.151 Dam Circustheater: Operastudio vas Nederlandse Operastichting: „SW speare in de Opera", m.m.v. het roepkoor van de Nederlandse Unie o.l.v. Jochem Slothouwer. Rfl Frans Boerlage, 8.00 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2