itroom van kunstenaars toont zijn scheppingen aardgas woor warmte LANDJUWEEL 1969 Brokken voor Senaat inzendingen van voorname kwaliteit Verdere vervolging in ju us-affa i re IN WASSENAARS Foorronden dit najaar Halliday uit Kameroen gezet Kort geding Zeist-VARA *3 JERDAG 11 MEI 1968 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 1» ASSENAAR In Wassenaar heerst een bloeiend cultureel LMen constateert dit tijdens een voorbezichtiging van de nmorgen door burgemeester mr. W. J. Geertsema in het e Raadhuis „De Paauw" geopende expositie van werken niet minder dan 35 beeldende kunstenaars, onder wie ook [gardisten als Bonies, Schuitema en Blöte een ruime plaats nen. n scheppingen getuigen gelukkig overwegend van voor- kwaliteit, waarmee een sterke vooruitgang is geboekt in iijking tot de vijf jaar geleden op dezelfde leest ge ide expositie. J. L. VorkiiikDood, portret en slapend kind. (Foto L.D./Holvast) re fantasieën van H. Jochems onder de titels „Mijn eenzaam avontuur" en „Vreemde planeet". Aan de modernen is in de hal een opvallende plaats gegeven, waardoor deze gevarieerde tentoonstelling al onmiddellijk by binnenkomst een fleurige indruk maakt. Het ligt in de bedoeling van de or ganisatoren in de toekomst in Wasse naar een Cultureel Centrum op te richten, waarvoor men een pand hoopt aan te kopen. Daarin zullen dan in de toekomst ook exposities als deze gehouden worden. Aan de huidige is voor de school jeugd een prijsvraag verbonden met twee vragen: „Wat heeft u het meest getroffen?" en „Waarom?'.' Daarmee hoopt men de belangstel ling sterk te stimuleren. Getuige de vele aanvragen van de zijde der scholen, welke reeds zijn binnenge komen, belooft die interesse intussen zeer groot te worden. In elk geval kunnen wy een bezoek tot en met 19 mei ten zeerste aanbevelen, gezien het over het alge meen hoge niveau, waardoor de in zendingen, die met smaak zijn opge hangen. zich onderscheiden. Dat B. en W. van Wassenaar zo veel ruimte voor deze expositie in het Raadhuis hebben willen afstaan, ge tuigt van de grote belangstelling welke zy voor deze culturele mani festatie koesteren. Een bezoek zal, mede in verband met de schitterende omgeving, nie mand teleurstellen. ADVERTENTIE de kraan voor het water, de knop voor het licht ok tlitt - tn oud tot de laatste cate- fhoort bijv. de thans 75 jarige de Vries, wiens „Huis", „Natte Sneeuwdag" de ht trekken hebben zich op ge inde wijze verenigd en de- sren in diverse zalen een 1Dj tan uiteenlopende schilderijen. in* ra. beelden en plastieken, ent nH een overdaad aan creaties. «nonmogelijkheid tot een.ge- 0^1 Ode bespreking over te gaan len ons dan ook daaraan niet. rengen enige scheppingen van tars, die ons bijzonder trof- t naar voren. Afsprekend staan prof. Sierk b en Paul Citroen in eerste eerste o.a. met een frap- «Ustlsch getroffen portret van 'ende", de tweede met zijn Impressies van Silver See i p tt'and) en het Haagse Bos. 'eD *1 11voorts oergeestige, clow- Veldjes van Hanna Nieuwen- jge; «huitema, neigend naar de et1r. van 't Oever presen ts 01 imposant beeld van een Go- fóerbij afgedrukt dat een "de indruk maakt. J. L. Vo- vertegenwoordigd met een slapend kind en in sterk daarmee de dood, daarmee Sevoel 's levens op- en neer- i H hfi fc W. R. van 't OeverGrote Gorüla". (Foto L.D./Holvast) yang symboliserend. Van Doreen MoutonSinclair heeft ons speciaal haar „Afrikaans masker" getroffen. Van Piet Zwart is er een indrukwek kende collectie prenten betreffende de voedselvoorziening in 1942 ge maakt in het gijzelaarskamp te Ha ren. Merkwaardig zijn ook de lugube- Feike Asma in Opstanriiugskerk Feike Asma was weer in de Op- standingskdrk (Steenschuur) uitge nodigd door de Chr. Ger. Gemeente. Met vier maal samenzang en halver wege een preekmeditatie van dr. ear lier was duidelijk dat hier van een „gemeente-oproep" sprake was. Eni ge eigen orgelwerken van Asma slo- ten daar rechtstreek*1 bij aan: Fan tasie Ps. 42, Trio I s. 1 vs 4, Finale Ps. 72. Op strikt concerterend terrein bleven nu nog over: Praeludiium et Fuga in e van Bach, Choral II van Frandk en „Variaties op een Bach- thema" van Paul van Westering. Dat Bach-itthema is te vinden in het slotkoor van diens Boerenkan- tate (2121. In rust en evenwicht werden Bach en Franck verklankt, min of meer als .standaardvertolkingen. Bij Asma ligt Franck in veilige handen. Het orgel liet voldoende benadeling van de wenselijke timbres toe. In het Bach- Praelidium zitten Crucifixus-klan- ken en deze préluae werd dan ook ondanks het helder geregistreerde klankbeeld een van treurigheid ver vuld aangrijpend stuk. De bijbeho rende Fuga is al van zichzelf sterk doorzichtig en kwam ook daadwer kelijk nergens aan duidelijkheid te kort. Asma en Van Westering hebben veel verwantschap. Van Westering i schrijft aangename, welgevormde dingen, maar brengt noch melodisch noch harmonisoh iets nieuws onder de zon. In het midden komt een va riatie voor. die een Russische ker mis zou kunnen suggereren en daar rekten alle halzen zich orgelwaarts toe. Twee variaties verder ging het ook zo toe bij een (Frans) toccata- aohtige thema-verwerking. Van Wes tering beschikt over een zekere speelse kracht en daaraan kunnen écht speelse registers hun charme I toevoegen. v. Succes voor Necl. Dans Theater MEXICOSTAD (REUTER» Het Ned. Dans Theater heeft op zijn tournee in de nieuwe wereld zoveel succes, dat de reis met verscheidene weken moet worden verlengd. Vry- dag vertrok het gezelschap uit de stad Mexico, waar het met drie voor stellingen ovationele bijvalsbetuigin gen had geoogst. AMSTERDAM (GPD) Het komende seizoen wordt voor de derde keer een Nationaal Landjuweel voor amateur- to neelverenigingen gehouden. Voor het winnende gezelschap ligt een t.v.-optreden, een tournee langs Nederlandse kolonies in Zwitserland en deelname aan een internationaal amateur-to neelfestival in Monaco in het verschiet. Dit najaar vinden de voorronden plaats in de verschillende provincies en in de drie grote steden, Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Daar na volgen drie tussenronden. De zes gezelschappen die in deze ronden op de eerste en tweede plaats eindigen, komen tenslotte van 12 tot 20 april 1969 in de Stadsschouwburg in Haar lem voor 't voetlicht om hun la-ach ten te meten met de winnaar van het vorige in het seizoen 1962'63 ge houden Landjuweel, de Verenigde Haagse Toneelvereniging ADODVS. Aan elke voorronde kunnen 15 ge zelschappen deelnemen. Voor de bes te opvoering van een oorspronkelijk Nederlands toneelstuk wordt een spe ciale prijs beschikbaar gesteld. Het eerste Nationale Landjuweel voor amateur-toneelgezelschappen werd in j het seizoen 1956'57 op initiatief van de gemeente Haarlem gehouden, ter i gelegenheid van de Pieter Langen- 1 dijk-herdenking. JAOENDA (AFP) De Franse populaire zanger Johnny Halliday is gisteren uit Kameroen gezet. Hij zou de zaakgelastige van de centraalafri- kaanse republiek in Jaoende een klap hebben gegeven. Zijn lezing van het voorval was, dat er in het hotel, waar hij met zijn musici logeerde, iemand in de hal onaangename opmerkingen over de Franse jongelui had gemaakt, ken nelijk omdat zij lange haren had den. Toen Halliday zijn sleutel had willen pakken om naar zijn kamer te gaan, had de onbekende hem aan gevallen, waarbij hij zijn overhemd had gescheurd. De zanger verzeker de dat hij niet had geslagen. Ooggetuigen hebben echter ver klaard, dat Johnny wel degelijk de diplomaat van de Centraalafrikaanse republiek een klap heeft gegeven. SOS-radioberichten Hilversum (ANP) In overleg tussen de omroeporganisaties en de ANWB zullen met ingang van zon dag 12 mei de SOS-berichten op an dere tijden worden uitgezonden. Om te komen tot concentratie van berichtgeving worden deze omroepen gedurende de zomermaanden uitge zonden van 11.55 tot 12.00 uur via Hilversum 2 (KRO NCRV TROS), van 17.55 tot 17.59 uur Cs zondags van 18.05 tot 18.10 uur) via Hilver sum 1 (AVRO/VARA/VPRO) en van 22.40 tot 22.45 uur via Hilversum 1 (AVRO VARA VPRO». Men kan zich voor het opgeven van deze berichten dag en nacht wenden tot de alarmcentrale van de ANWB (tel. 070-814381». AMSTERDAM <GPD» De pre sident van de Amsterdamse recht bank mr. U. M. H. Stheeman, zal vol gende week vrijdag uitspraak doen in het korte geding dat de gemeente Zeist tegen de VARA heeft aange spannen. Het zal geen principiële uitspraak worden of een rechter een televisie-omroep kan of mag verbie den commentaar te leveren. De gemeente Zeist erkende gisteren het recht van commentaar, maar zij is ontevreden over de manier waarop de VARA dat in een tv-uitzending van enkele weken geleden heeft ge daan. Bovendien meent zij dat het vonnis onjuist ten uitvoer Is gebracht. Dit bestreed VAR A's verdediger mr. M. Rood met klem. De president van de Amsterdamse rechtbank had op 10 april de VARA veroordeeld tot het voorlezen van een verklaring in „Achter het nieuws". Zeist nam geen genoegen met de ma nier waarop dat was gebeurd, mede omdat rubriekchef Herman Wigbold er commentaar aan had toegevoegd en omdat de toon van de verslagge vers Koos Postema en Bas Roodnat het Zeister gemeentebestuur niet be viel. want: in holland brengt een buis de warmte bij u thuis Publikatie van de N V. Nederlandse Gasunie (Van onze parlementaire redactie) i BINNENHOF (GPD) De legisla tieve puinhoop, die de Tweede Ka mer woensdag achterliet zal onge twijfeld de aandacht van de Senaat trekken. Of de senatoren de moed zullen hebben de rommel op te rui men moet nog blijken. Groot is de kans wel. Discussies over wie wel en wie geen kiesrecht mogen hebben, horen ei genlijk thuis in een vorige periode van de democratie. Nadat eeuwen geleden iemand eens had gezegd „no taxation without representa tion" (geen belasting betalen zon der het recht volksvertegenwoordi gers te kiezen) heeft men zeer langdurig de stelling omgekeerd wie geen belasting betaalt heeft geen stemrecht. Op den duur was dat niet goed houd baar, maar er werden nog zeer veel vertragingsacties gevoerd geen stemrecht voor analfabeten, voor mensen zonder een eigen wo ning, voor vrouwen voordat ie dere meerderjarige het kiesrecht kreeg. Een halve eeuw geleden be leefde Nederland dat moment en sindsdien is er weinig meer over gehoord. UIT KAMER GEKLAPT kort Maar een paar jaar geleden kregen een heleboel mensen het gevoel, dat ze te kort werden gedaan in een van hun meest elementaire grond rechten. Die mensen waren de ambtenaren van de buitenlandse dienst en de Nederlandse militai ren in het buitenland In de grond wet artikel 90 staat te lezen, dat het kiesrecht toekomt aan Ne derlanders, die ingezetene zijn. Wie over de grens woont, doet niet mee en dus deden de diplomaten, de militairen en hun vrouwen niet mee. In de Kamer werd gevraagd of dat niet veranderd kon worden en Binnenlandse Zaken kwam nog niet zo lang geleden tot de conclu sie. dat het wel kon. Het probleem met artikel 90 van de grondwet werd met behulp van een slimmigheidje opgelost, dat wel va ker wordt uitgehaald en in de juri dische literatuur „wetsduiding" wordt genoemd. De redenering is ongeveer als volgt: in de grondwet MEPPEL Tegen twee apothe kers en een apothekersassistente bij de Brocades fabriek in Meppel, heeft de officier van justitie een verdere vervolging geëist. Hen was dood door schuld ten laste gelegd. De recht bank zal moeten beslissen of de zaak wordt voortgezet. Vier patiënten in het Eindhovense Diaconessen ziekenhuis overleden als gemeld in juli 1966 nadat hen een door Brocades vervaardigde infuus- vloeistof die niet steriel was. werd toegediend. Inmiddels hebben de drie Brocades-medewerkers een bezwaar schrift ingediend tegen een verdere rechtsvervolging. artikel 6 staat, dat de wet ver klaart wie ingezetenen zyn. In de kieswet wordt dat begrip beperkt tot de mensen, die in Nederland hun werkelijke woonplaats hebben. Maar omdat de grondwet zegt dat „de wet" bepaalt wie ingezetenen zijn, mag je de omschrijving in de kieswet ook wel uitbreiden. Kunstgreep Ook de wet op het Nederlanderschap verzet zich niet tegen zo'n kunst greep. Daar staat weliswaar een algemene omschrijving van het be grip ingezetenschap in, maar er staat ook in dat in andere wetten dat begrip anders omschreven kan worden mits natuurlijk die ande re omschrijving alleen maar in die andere wetten wordt gebruikt. In de praktijk zyn daar voorbeelden van: de inkomstenbelasting rekent Ne derlandse ambtenaren in het bui tenland inderdaad tot ingezetenen voor zover het de inkomstenbe lasting betreft. Toegegeven: de redenering is niet fraai, maar met een beetje goede wil kom je er mee door de bocht. De Tweede Kamer was in overgro te meerderheid dan o ok best be reid de redenering over te nemen, ook al omdat er een grondwetsver andering op komst is waarbij arti kel 90 gemoderniseerd kan worden. Maar op het laatste ogenblik kwa men er allerlei problemen op dagen. Mej. Goudsmit van D'66 en drs. Franssen van de PvdA stelden voor de kieswet zo te veranderen, dat niet alleen Nederlandse ambte naren in het buitenland tot de stemgerechtigden zouden gaan be horen, maar ook alle andere Ne derlanders. Dat gaat te ver, vond minister Beernink. De ambtenaren in het buitenland hebben nog een duidelyk verband met de Neder landse publieke zaak en dat kun je van de anderen niet zeggen. De voorstellen GoudsmitFranssen zijn in stryd met de grondwet. het begin van de openbare behan deling kwamen een stuk of wat af gevaardigden, onder leiding van de anti-revolutionair Veerman, tot de conclusie dat de Nederlanders, die in ambtelijke dienst zyn van internationale organisaties (EEG, NAVO, VN) ook het stemrecht moeten hebben. De motivering van deze opinie was uiterst vaag en kwam zo'n beetje neer op: ambte naren zijn ambtenaren. De oppositie klom meteen in de gor dijnen met de opmerking, dat de minister dit niet goed kon vinden, omdat deze ambtenaren geen band meer hebben met de Nederlandse publieke zaak. Waarom deze groep wel en niet ambtelijke Neder landers niet? Als de minister dat accepteert, is hij aan het discri mineren. Het vervolg is bekend. De minister accepteerde het voorstelVeer man, Die uitbreiding—Veerman past nog net binnen de grondwet, vond hij. Ook het werken voor in ternationale organisaties houdt nog verband met de Nederlandse pu blieke zaak. Verder dan deze groep kan ik niet gaan. Wonderlijk genoeg aanvaardde de Kamermeerderheid deze redene ring niet omdat zU juridisch juist zou zyn, maar omdat zij op gehangen werd door politici die toe vallig tot de regeringscoalitie beho ren. Dat gebeurt de laatste tijd va ker: de meerderheid heeft geiyk, omdat zij meerderheid is. In de Eerste Kamer weegt de partij politiek m'inder zwaar misschien is daar het kritisch vermogen gro ter. IJkwet De Kamer heeft deze week de ijkwet aangenomen. Dat moest omdat al lerlei internationale meeteenheden in de Nederlandse wet nog niet waren vastgelegd en omschreven. Nu is dat wel gebeurd. Niemand kan nog twisten over de vraag wat een ampère is. Voor wie het verge ten was halen we nog even artikel 1. lid 3 sub d aan. Er staat: ,X)e ampère: de constante elek trische stroom die, indien hij ge leid wordt door twee evenwijdige, rechtlijnige en oneindig lange ge leiders van te verwaarlozen cir kelvormige doorsnede, welke ge plaatst zi/n in het luchtledige op een onderlinge afstand van 1 me ter lengte een kracht veroor zaakt gelijk aan die kracht, dis aan een lichaam met een massa van 1 kilogram een versnelling van 0,000 000 2 meter per secon dekwadraat geeft". Niet verder Het argument is niet zo sterk, maar op zichzelf was het niet onbegrijpe lijk, dat de minister niet verder wilde gaan. De wensen van de af gevaardigden Goudsmit en Frans sen impliceerder een principiële verandering en dat je daar als mi nister niet op een achternamiddag i toe wilt overgaan, valt te begry- pen. Maar er gebeurde nog iets. Vlak voor Te koop Binnenkort valt in de Nederlandse Staatscourant de navolgende ad vertentie te verwachten: „Wegens teleurstelling aangeb. over jarig vliegdekschlp, tegen elk aann. bod. bouwjaar 1940—45. Repara tierekeningen ter inzage. Iets be schadigd. Interessant object voor doe-het-zelvers. Korting voor ont wikkelingslanden. Brieven aan min. van Defensie, Plein 4, Den Haag",

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19