mm ip jnersfoortse zet Holland aan het puzzelen Kom er ACHT-er Domme Pim OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE (Pim en Pom heb-ben net ge-ge-ten; ze lik ken hun bek-jes af) Pom Mmmmm dat was lek-ker. Nou! Even een was-beurt en dan een slaap-je. Mmmm thij kijkt naar Pim, die naar de bui-ten-deur trip-pelt) Hè, wat is dat? Ga je de hort op? Pim (staat stil); hij weet niet wat de hort is, maar dat laat hij Pom na-tuur-lijk niet mer-ken) Ja ik dacht zo; kom. ik ga nog ft-ven de hort op. Ga je niet mee? Pom Niks hoor. Was-je, slaap-je mmm Pim (voor-zich-tig) Maar-re vind jij het dan niet leuk op de hort? Pom Och voor een keer-tje. Maar van-avond niet. Pim Maar ik heb juist het ge-voel dat het van-avond erg leuk is op de hort. Pom Nou, dat hoor ik dan wel. Tot straks. Pim (glipt weg door de bui-ten-deur, op de stoep staat hij stil: (te-gen zich-zelf) Hoe moet dat nou, Pim? Als Pom nou straks vraagt hoe het op de hort was? Ik ga me niet uit la-ten la-chen. Ik moét. de hort vin-den. (hij be-gint te lo-pen) Hier is de groen-te-man. Daar is de hort niet Bii de bak-ker ook niet De sla-ger? Nee. Daar kom ik el-ke dag. Dan zou ik het we-ten. (hij kijkt naar het wa-ter van de gracht) Zou dat de hort zijn? Nee, want je kon er op, zei Pom. Wacht e-ven. Laat me na-den-ken. Het is iets dat leuk is en waar ie op kunt. Wacht eens: die lan-taarn-paal daar (hij klimt er-in) Pfff dat valt niet mee met al die vlees-jes in je buik-je. Was-je en slaap-je zou fij-ner zijn. Maar ja. ik kan nou niet meer te-rug ko-men zon-der op de hort te zyn ge-weest Zo, ik ben bo-ven. Eens e-ven kij-ken hoe dat zit. (hij gaat op de hoed van de lan-taarn-paal zit-ccn en denkt na) Ik ge-loof toch niet dat dit de hort is. 't Is niet on-aar-dig, maar de hort is het niet. (floep on-der hem springt een lamp-je aan) Hè, dat is leuk. Wat ge-zel-lig en zo lek-ker warm aan m'n bips. Mis-schien is het toch de hort wel. (hij gaat er weer heel lang o-ver zit-ten den-ken) Ook als het de hort niet is, is het toch leuk. Ik ga nu naar huis en zeg te-gen Pom dat het heel ge-zel-lig was op de hort. (hij kijkt om-laag en knip-pert met zijn o-gen) Hoe moet ik nou langs dat licht? En wat is het daar on-der don-ker! Er kan wel een hond staan om me op te wach-ten. Ik durf niet o. lie-ve help. ik zit op de hort en ik kan er niet meer af! Mieuw mieuw Pom (Pom ligt thuis in zijn mand-je; hij knip pert met zijn o-gen) Zo, Pim. dat was een lek-ker slaap-je. Heb jij (op-eens ziet hij dat Pim er niet is) Pim! Waar is Pim? Wacht eens hij zei dat hij de hort op ging. Maar dat is al heel lang ge-le-den! D-ren! 't Is al don-ker bui-ten! Vrouw! Vrouw mauw. mauw De vrouw Wat is er Pom? Wat sta je daar nou te mau-wen? Je hebt toch lek-ker te e-ten ge-had? Pom Pim is de hort op, vrouw! De vrouw Wat is er nou toch, ra-re zwar-te? Wat loop je nou heen en weer "oor die bui-ten-deur? Die is al-lang dicht! Waar-om ga je niet lek-ker sla-pen, net als Pim? (ze kijkt naar het poe-zen-mand-je) Hè, waar is Pim? Wou je me dat ver-tel-len, Pom? Is Pim weg? Pom Mauw mauw Pim is de hort op, vrouw! (de vrouw doet de bui-ten-deur o-pen, Pom en zij gaan sa-men op de stoep staan) De vrouw Pim! Pi-im! Waar zit je? Pom Mauw mauw Pim (heel ver weg) Mieuw, mieuw De vrouw Ik hóór hem! Maar ik zie hem niet. (Pom holt haar al voor-uit) Pom Streep! Waar zit je? Ik hoor je, maar ik zie je niet! Pim (heel zie-lig) Ik zit op de hort, maar ik durf er niet af! (Pom kijkt om-hoog naar de lan-taarn-paal) Pom (dat is he-le-maal de hort niet. Dat is een lan-taarn. Pim (nog zie-li-ger) O ik dacht dat het de hort was. Zal ik er ooit nog van-af ko-men, Pom? Pom Ik weet niet. Je moet na-tuur-lijk wel dur-ven. Pim Maar ik durf niet. Het is daar zo don ker be-ne-den. Pom Dan moet je maar wach-ten tot het licht wordt! (Pim bib-bert als hij aan die he-le lan-ge nacht denkt, maar daar komt de vrouw en ook een buur-jon-gen) De vrouw Nee, maar! Wat doe je daar nou bo-ven in die paal, Pim? De jon-gen Zal ik e-ven me-vrouw? hij klimt in de paal) Pom Moed hou-den, streep! Er komt red-ding! (E-ven la-ter zit Pim op de rug van de buur- jon-gen. En van daar af springt hij zo in de ar-men van de vrouw) De vrouw Dom-oor. Wat moest je nou toch in je een-tje in die paal? Pim Mieuw mieuw ik zocht de hort, vrouw, maar ik kon hem niet vin-den. Pom (wipt ach-ter ze aan de stoep op en schudt zijn kop) Mijn vriend Streep is de dom-ste kat van de we-reld. MIES BOUHUYS Kunt u de acht afwijkingen In de belde bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt o elders in dit nummer. A pDAO 11 MEI 1963 LD EXTRA 3 9. wandversiering 38. een der profeten 10. muzieknoot 39. diploma van een universiteit 11. evenmens 41. proleet 13. oerwoud 42. zelfzuchtig mens 14. oefenproeftijd 43. landsverordening 18. maand 45. landstreek 20. meisjesnaam 46. ongemakkelijk, veeleisend 21. bejaarde 52. meisjesnaam 24. tijdperk 53. lid Christelijke sekte in Egypte 27. knaagdier 56. Trinitrotoluol 29. hoezee 57. meisjesnaam 32. gevangenis 69. bloedverwant 33. hok 60. vermoeid 36. kostbare bontsoort 63. hoge akker 37. bemoediging 65. element Stannum t er niet mee stoppen. Ik voel me tegenover de abonnees verplicht om door te Lverplicht ook tegenover m'n overleden echtgenoot, met wie ik samen de centrale igebouwd", zegt mevrouw B. J. W. van der Veen, eigenaresse van de Legkaarten voor Nederland, een unieke centrale, die Nederlandse legpuzzel-lief- maandelijks van nieuwe puzzels voorziet. Zevenhonderd abonnees zijn er. intellectuelen." zegt mevrouw Van der academici en zo en ook een ba- ieder geval veelal mensen die veel hoofd hebben en afleiding zoeken, want geeft een oneindige afleiding. Als je bent om een boek te lezen, pak dan puzzel, daar gaat een enorme kalme- van uit. Je kunt er ook heerlijk bij Zelf heb ik bijvoorbeeld al puzzelend liefdesproblemen van neefjes en nicht- op te lossen." ouder op kind Van der Veen hun Legkaartencentrale trouw: ,,We hadden er samen plezier in. Nu, na het overlijden van m'n man. ligt het anders. Ik sta nu overal alleen voor, kan eigenlijk het werk niet aan. Maar ermee stoppen? Dat kan ik niet. Veel abonnees schreven me na het overlijden van m'n main heel fijne brieven. Schreven ook: Lieve mevrouw, u gaat er toch zeker mee door?" De aanmaak van nieuwe puzzels levert nu pro blemen op. „Ik kan niet zagen en heb er ook de tijd niet voor," aldus mevrouw Van der Veen. .Platen voor puzzels heb ik genoeg, daar zou ik wel tien jaar mee toe kunnen: affiches van reis bureaus, kalenderplaten, reprodukties van schil derijen en noem maar op. Nee, dat is geen pro bleem." De Legkaartencentrale bezit thans ruim duizend verschillende legkaarten, waarvan er steeds zo n zevenhonderd in de circulatie zijn. Een puzzelarij op zichzelf, is het weer compleet maken van leg kaarten waarvan stukjes zijn weggeraakt. Me vrouw Van der Veen kan daarvoor een beroep doen op neefjes en kinderen van kennissen, die heel nauwkeurig een nieuw stukje zagen en het in de gewenste tinten kleuren. De abonnees kun nen kiezen uit kaarten van vijfhonderd en twaalf honderd stukjes. „Als je rijk wilt worden," aildus mevrouw Van der Veen, behoef je geen Legkaartencentrale te beginnen. Maar iets met plezier doen en anderen tevens plezier te verschaffen, is ook heel wat waard!" Mevrouw Van der Veen aan het puzzelen. 28. eer 30. droog 31. drogen op een eest 33. hemellichaam 34. lor 35. rund 36. iemand die het werk tijdelijk neerlegt 40. zegeteken 44. lichaamsdeel 45. vrijgevig 47. Rijksgebouwendienst 48. kwaad 49. de gezamenlijke vertering 50. bevallig, sierlijk 51. Aurora 54. hondezoen 55. de lezer heil 56. tedere 58. leidsel 61. heilige 62. soort balspel 64. verbruiksbelasting 66. land 67 openingen VERTICAAL 1. zie 14 horizontaal 2. plakmiddel 3. verhittingsplaats 4. gelofte 5. prijs 6. nauwgezette 7. deel van het hoofd 8. -je: dubbeltje (Barg.) Vennep, de twee prijzen van f 2.50 aan mevr. J. J. v. d. Valk-Van Krimpen, Franchimontlaan 11 te Leiden en aan de heer C. Dreef, Beethovenlaan 221 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag as. te 9 uur vm. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van 15.— en twee prijzen van f 2,50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. ïdei legkaartstukjes kunnen de lief- in vuur en vlam zetten. Hoe gebrand de 6r°P zi)n moge blijken uit het feit, dat nieuwe puzzel niet precies op tijd bezorgd direct de telefoon pakt en mevrouw Veen opbelt. Over de eerste jaren van vertelt mevrouw Van der hebben toen heel wat puzzels ge- Nou ja, we, m'n man dan. Platen op en ze dan in honderden stukjes za- zagen, daar komt het op aan. Het is mi- werk; de stukjes moeten goed passen. die puzzels zijn in de oorlog verloren Veel abonnees, die tijdens de oorlog evacueren, namen dat is logisch moment alleen de meest belangrijke spul- De puzzels lieten ze achter. Voor ons het echter een groot verlies." e oorlog bleven de heer en mevrouw De eerste prijs van f 5 werd toe gekend aan Rika van Eenennaam, Jhr. v. d. Pollstraat 36 te Nieuw- ondergebracht in een in Amersfoort, dateert uit 1941. er was toen een geweldige belang voor legkaarten," aldus mevrouw Van Er waren toen ook heel wat anderdui- om de tijd te doden, him toevlucht tot gitaart namen. We hadden eerst een im- exporthandel, maar in die oorlogsjaren bitter weinig te verhandelen. Iemand in die een legkaartencentrale had, gaf jaren te kennen ermee te willen stop- wek f(j waren abonnee. Ikzelf was nJ. als kind ;h 1 van puzzels: 's Zondagsmiddags lagen we ïr net z'n allen op de vloer over een puzzel Die liefde voor puzzels zit er gewoon bepaalde families, gaat over van vaders op van moeders op dochters. Ik kan dat 'n eigen familie en ook merken aan ïrt^onnees. Hoe het ook zij, die meneer uit vroeg ons zijn centrale over te nemen, it hebben we gedaan. Tweehonderd abon- •n er, toen we begonnen. Dat aantal i gauw-. Halverwege de oorlog waren het ichthonderd. Dat was het hoogste aantal ooit hebben gehaald; momenteel zijn het nhonderd." 17. ter nagedachtenis 19. uitstekend reepje in kaartsy steem 21. bloedverwante 22. een der stammen van Israël 23. rijwiel 25. blaasinstrument 26. druppels (guttae) op recept jaloezie ^idertrompetje jaartal (sine anno) honingdrank van het oog

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11