Labour verliest 548 raadszetels nchtmacht )ntruimto.a. Y penburg Krachtig beleid tegen werkloosheid geeist ESRO-II MOBYLETTE deliets die vanzelf gaat OLGA 99 JAMIN Catastrofale nederlaag **voor Britse socialisten De Keukenhof Meisje poogde vrouw te vergiftigen alles Vlieland Abi 11 oordvoerder rakcentrales: „Regering schiet op schrikbarende wijze tekort'1' Vervelend [FERBERICHT Vrij koel GEBR. HUISMAN Valdispert^ ©uct pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 MEI 1968 No. 32480 EIDSCH DAGBLAD var> Dl&boeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro oo. 57055 Telefooü Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 u-rj ,0NDEN (GPD) De Engelse socialisten hebben gisteren gemeenteraadsverkiezingen de zwaarste nederlaag geleden, ds premier Wilson in 1964 aan het bewind kwam. Volgens lopige uitslagen verloor Labour 548 zetels, voornamelijk de conservatieven, die met 558 zetels vooruitgingen. Be- grijke stedelijke bolwerken stortten als kaartenhuizen in- zoals Sheffield, waar de socialisten veertig jaar lang L .macht in handen hadden, en Norwich, dat voor het eerst in k jaar, door de conservatieven werd veroverd. Pas gedurende weekeinde zullen de definitieve cijfers bekend worden, Jl ör nu reeds staat vast, dat de Labour-meerderheid in zeven gemeenteraden verloren ging. U,1 heeft de socialisten altijd gesteund. Deze aanval van King betekent een volledige breuk met Labour, tenmin ste zolang Wilson aanblijft. Sommi gen veronderstellen, dat King ach ter de schermen werkt aan een na tionale coalitieregering, wat hij als het beste voor de oplossing van En- gelands economische problemen zou beschouwen. Londen, dat uit 32 gemeentera- bestaat en dat tot voor enkele door Labour werd beheerst, be lt de party nog slechts over een vol steunpunten. Greenwich, jton, Hammersmith, Ealing, 'orth, Lambeth en vier andc- inder bekende gemeenten gingen ren. liberalen kwamen bij deze ge- iteraadsverkiezingen vrijwel on- londen uit de strijd: hun netto 6S bedroeg vijftien zetels. resultaten van deze verkiezin- |OÏ former) een bevestiging van de ;ang van Labour, waaraan rai laar nog geen einde is gekomen, floi tegenover staat de verschui ten gunste van de conservatie- lie zich al geruime tijd voltrekt, bries beschikten daardoor al de verkiezingen van gisteren lelijk over het grootste aantal in hun geschiedenis, lien de uitslag van gisteren be- jabours meerderheid in het La- thans in feite op drijfzand itrouwen in Labour is thans dat het erop lijkt, dat de al gemene verkiezingen, hoewel die nog drie jaar op zich zullen laten wach ten. in feite reeds zijn beslist. Het verlammende gevoel bestaat, dat de socialisten mede door de oude onder linge verdeeldheid speciaal wat betreft de inkomenspolitiek waarte gen de vakbonden zich halsstarrig verzetten de problemen niet aan kunnen. Het wantrouwen richt zich voor al tegen Wilson, die als .sterke man" jammerlijk heeft gefaald. Nationale factoren hebben zelden bij gemeente raadsverkiezingen zo'n overheersen de rol gespeeld als thans. Cecil King, president van de groot ste uitgeverscombinatie ter wereld, heeft naar aanleiding van Labours nederlaag, het aftreder van premier Wilson geëist. In een verklaring in de -„Daily Mirror" zegt King, dat de regering al haar geloofwaardigheid en autoriteit heeft verloren. Wilson heeft volgens King laten zien. dat hy „niets meer is dan een briljant par lementair tacticus" De Daily Mir ror, waarvan beweerd wordt, dat zy bijna vijftien miljoen lezers bereikt, •assiinow over loelalingsrechl inzake Berlijn BERLIJN <DPA) De* Sowjet- russische ambassadeur in Oost-Ber- lyn, Abrassimow, heeft gisteren verklaard dat Oost-Duitsland het recht heeft ministers en hoge func tionarissen van de Westduitse rege ring, alsook leden van de uiterst rechtse partij NPD, die op doorreis zijn van Berlijn naar West-Duits- land, aan te houden en terug te zen den. De drie westelijke mogendhe den hebben geprotesteerd naar aan leiding van het feit, dat onlangs de Westberlynse burgemeester Schütz op een dergeltfke wijze is bejegend. In zijn verklaring beweert de Sow- jetrussische ambassadeur verder dat „de huidige situatie in West-Berlijn steeds meer gekenmerkt wordt dooi de verandering van de stad in een toneel van neonazistische, re vanchistische en militaire activiteit, die vanuit Bonn wordt geleid". Daar achter steekt „het streven van re geringskringen van de Westduitse bondsrepubliek West-Berlijn bij de bondsrepubliek in te lijven". Maar, aldus Abrassimow, de VB., Enge land en Frankrijk hebben herhaalde lijk verklaard, dat West-Berlijn geen deel uitmaakt van West-Duitsland. De vermelde bevoegdheid van de Oostduitse regering berust volgens Abrassimow op het in september 1955 tussen de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland gesloten verdrag. In dit verdrag wordt de controle op en de bewaking van de zonegrens, alsme de van de verbindingswegen tussen West-Duitsland en Berlijn, met uit zondering van een de westelijke ge allieerden voorbehouden recht, aan de Oostduitse autoriteiten overgela ten. Sorbonne ook heden gesloten PARIJS (AP) Vertoornd over een demonstratie op de Boulevard St.-Michel, die gistermiddag alle ver keer belemmerde, heeft de minister van Onderwijs, Peyrefitte. gister avond meegedeeld dat de Sorbonne gesloten zal blijven totdat de „rust is teruggekeerd". Eerder hadden func tionarissen meegedeeld dat de Sor bonne. waar de faculteit der letteren van de universiteit van Parijs is ge vestigd, weer geopend zou worden. De andere afdelingen van de universiteit blijven open. Peyrefitte heeft er in zijn verkla ring op gewezen dat de studenten hadden gedreigd het univeriteitsge- bouw te bezetten. „Het schijnt dat deze elementen er niet aan denken terug te keren tot orde of tot hun werk", zo voegde hij daaraan toe. Hij waarschuwde de leiders van de de monstraties er voor dat zij verant woordelijk zouden zijn voor het voortduren van de toestand. In Parijs is verder bekendgemaakt dat men twee leden van de SDS de Socialistische Duitse Studenten- bond van Dutschke die uit Berlijn waren gekomen, op het Parijse vlieg veld Orly de toegang tot Frankrijk heeft ontzegd. De twee hadden in Pa rijs aan een studentenbijeenkomst willen deelnemen. Zij zijn inmiddels naar Duitsland teruggekeerd. Koningin Juliana heeft gis- we C. E. B. Roëll een bezoek ge- termiddag in gezelschap van haar i bracht aan het kinderhuis Kinabu particulier secretaresse jonkvrou-(van de „Centrale commissie voor uitzending van kinderen naar buiten") in Soesterberg. Het be zoek had plaats ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van deze vereniging. De Koningin danste met de kinderen mee in de kring. DEN HAAG (GPD) „De rege ring moet met een fors werkgelegen- ho>t1.sprogramma komen voor grote delen van ons land, waarbij aan een nieuwe financiële inspuiting van ten minste een half miljard gulden moet worden gedacht. Daarvöor kan even tueel de goed gevulde deviezenpot worden aangesproken. Tot nu toe is de regering op schrikbarende wijze tekort geschoten in het werkgelegen heidsbeleid". Dit zei gistermiddag de heer A. H. Kloos in zijn kwaliteit van voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcentrales, het NVV, het NKV en het CNV, naar aanleiding van de laatste werkloosheidscijfers, die een weinig gunstig beeld vertonen. Het overlegorgaan heeft een verklaring, waarin het beleid op dit punt een duidelijke „onvoldoende" krijgt, aan de regering en de Kamers verzonden. Het overlegorgaan vindt het bij zonder benauwend, dat meer dan 24.000 werknemers nu al langer dan zes maanden werkloos zyn, de helft van hen zelfs reeds meer dan een vol jaar. Weliswaar heeft de regering maatregelen ter bestrijding van de werkgelegenheid getroffen, waarmee 600 miljoen gulden is gemoeid, maai die werkgelegenheidsprogramma's zijn al in een uitvoering terwijl de werkloosheid, die voor een groot deel een structureel karakter heeft, zich handhaaft. Van die eerste maatrege len zijn dan ook geen nieuwe pri maire effecten te verwachten. „De regering ziet de problemen niet", aldus de heer Kloos. Naar zijn mening schiet vooral minister Rool- vink tekort, omdat het sociale ele ment in het regeringsbeleid onvol doende tot uitdrukking komt. Ook nam de heer Kloos stelling te gen de opvatting, dat loonstijgingen en werkgelegenheid als alternatieven moeten worden gezien. „Er is een economische groei", zei hij. „En een al te voorzichtige bestedingspolitiek zou wel eens kunnen leiden tot ver groting van de werkloosheid nu en een nieuwe overspanning in de toe komst, zoals in 1957/1958" Dit standpunt zullen de werkne mersvertegenwoordigers ook innemen in het gesprek over de loonontwik<- keling, dat vanavond plaats heeft tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. ADVERTENTIE Morgen naar Meer dan 4 miljoen Lentebloemen in 's werelds meest bewonderde Lentepark. Makkelijk te bereiken per auto, bus of trein (vele speciale stoptreinen in de week-ends). Dagelijks geopend vanaf 8.00 uur. KEUKENHOF-USSE N HAAG (GPD) De Konin- Luchlmaclit zal begin volgend -•'de vliegbases Woensdrecht en iurg nagenoeg geheel ontrui- De hier gestationeerde squa- gaan met hun technische dien- naar velden oostelijker in het Binnen tien tot twaalf jaar zal dien aan de vliegbasis Eindho- en andere bestemming worden ïn. Koninklijke Luchtmacht ver- daardoor drie van haar negen i, hetgeen een drastische be- op de exploitatierekening in- Een tweede reden voor het leken van het luchtwapen ligt e)B komst van de F-5. Door de ld lltie-vliegopleiding van Woens- naar Twente over te plaatsen e gehele scholing voor dit type d basis geschieden, wat ander een besparing oplevert, de gistermiddag bekend ge- te brief aan de voorzitter van Wede Kamer, waarin minister Toom van Defensie van deze deringen mededelingen doet. vermeld, dat Woensdrecht de motoren-werkplaats van de Luchtmacht met vierhonderd personeel behoudt en dat uiter- ook de nederzetting van Avio- ongestoord kan doorwerken. J" de toekomst van het vliegveld danig (start- en rolbanen, han- verkeerstoren etc.) is nog geen Sing genomen. Het wegtrekken de vliegende squadrons heeft •t KNMI verwacht van heden- toorgenavond wisselend bewolkt „jenkele buien. Matige tot krach- ^*ind tussen zuidwest en west. weer. (Opgemaakt om 11.40 uur). U MEI °p: 4.52 uur; onder: 20.21 uur. f1 op: 19.22 uur; onder: 4.08 uur. I IJWer in Katwijk te 1.55 en 14.19 iaagwater te 10.05 en 22.35 uur. nummer bestaat uit 34 pagina's overigens toch een verhuizing van rond achthonderd man personeel tot gevolg Eenzelfde aantal luchtmachtmili tairen zal volgend jaar Ypenburg verlaten als de lichte vliegtuigen van 300 squadron (Alouette-helikopters, Pipers. Beavers) en de Troopships van 334 squadron, alsmede de heli- kopter-vliegopleiding naar Soester berg' worden overgebracht. Achter blijven slechts de administratieve on derdelen in het zogenaamde kamp B aan de Brasserskade in Delft en een minimale bezetting van de vliegveld- diensten. als verkeersgeleiding, brandweer e.d Voor regering O O De regeling wenst de luchthaven namelijk beschikbaar te houden voor eigen gebruik en voor het vervoer van gasten. Een start of landing moet dan echter ruimschoots van te voren worden aangemeld, om de be trokken diensten de gelegenheid te geven hun posten in te nemen. Het voortbestaan van de basis Eindhoven is in overleg met het ge meentebestuur van Eindhoven verze kerd tot 1980. Tot zolang ook zal de luchtmacht assistentie blijven geven aan het burgerluchtverkeer op dit veld door het verzorgen van de ver keersleiding. de meteodienst en der gelijke hulpdiensten. Alcoholisme in de Ver. Staten WASHINGTON (AFP) Volgens een verslag van Amerika's Federale gezondheidsdienst zyn er op het ogenblik in de Ve-enigde Staten zes en een half miljoen alcoholici en neemt dit aantal jaarlijks met 200.000 toe. Vooral het alcoholisme onder de getrouwde vrouwen van middelbare leeftijd uit welgestelde kringen neemt snel toe. Het aantal geesteszieken stijgt eveneens. Twintig procent van de kinderen die geboren worden, be hoeft behandeling wegens een gees telijke afwijking en acht procent moet een tijdlang in een kliniek voor geesteszieken doorbrengen, aldus het rapport. BREDA (GPD) De Bredase politie heeft een 21-jarig meis je gearresteerd, omdat zij wordt verdacht van een poging tot vergiftiging van haar werkgeefster mevrouw Goo- den. de echtgenote van het eerste kamerlid en statenlid ir. J. G. Gooden. Het meisje heeft donderdag aan de politie bekend, dat zij met in muizen- tarwe opgenomen thallium in de kof fie de poging tot vergiftiging heeft gedaan op 1 mei. De verhouding tus sen het meisje, afkomstig uit Assen, als inwonende dienstbode, en haar werkgeefster was al enige tijd niet goed. Het meisje werd verdacht van dief- stal en op 1 mei werd zy om die reden I door de politie gearresteerd, nadat zij voor de officier van justitie was ge- leid, werd zy in vrijheid gesteld. Bij de arrestatie stelde de politie vast. dat de werkgeefster ziek was. De politie kreeg, gezien de ziektever- schynselen, argwaan en nam een kof- fiepot in beslag, waaruit 's ochtends koffie was geschonken, die mevrouw Gooden gedronken had. De koffiepot met inhoud werd opgezonden naar het gerechtelijk laboratorium en don derdag kwam de uitslag. Er waren resten van thallium gevonden. Het meisje werd toen 's middags gearres teerd. Ze bevond zich bij kennissen in een van de buitenwijken van de stad. Na een indringend verhoor bekende zy de poging tot vergiftiging. Het meisje was totaal overstuur. Als mo tief wordt voorlopig aangenomen dat z(j wraak heeft willen nemen op haar werkgeefster. VANDENBERG (AFP) Het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart Nasa zal moi genochtend op nieuw trachten de Europese satelliet Esro-II te lanceren, zo is op de lucht machtbasis Vandenberg in Californië meegedeeld. De lancering van de Esro-II, die voor hedenochtend 03.00 uur Ned. tijd was vastgesteld, moest wegens een defect aan het scheidingsmecha nisme in de viertraps draagraket, een Scout, worden uitgesteld. De eer ste lancering van de Esro-II misluk te een jaar geleden door een manke ment in de Scout-raket. Kritiek had de heer Kloos ook op de vaak wisselende presentatie van de werkloosheidscijfers door het mi nisterie van Sociale Zaken. „Een vervelende manier van optreden", zei hy. Maatgevend noemde hij het cijfer van de geregistreerde ar beidsreserve. gecorrigeerd op sei zoensinvloeden. Ook moet er meerduidelijkheid komen over de gelden, die de rege- diiig heeft ingezet. Het effect daar van is niet na te gaan, doordat de vereiste gegevens niet beschikbaar zyn. Verwachten de vakcentrales effect van de verklaring aan de regering? .Jk ben niet optimistisch", aldus de heer Kloos. „Maar wij blyven ha meren op hetzelfde aambeeld...". ADVERTENTIE Graf ontdekt van Frygische koning ANKARA (AP) Oudheidkundi gen hebben het graf ontdekt van een Frygiër, misschien een koning. De vondst werd gedaan in een grote met gras begroeide heuvel in de bui tenwijken van Ankara. Grote bronzen potten, keramiek en andere kunstprodukten lagen in de vierkante kamer van steen en hout in de heuvel. De opgravingen wor den gedaan door de technische ho geschool voor het Midden-Oosten. Het lichaam van de vorstelijke persoon zelf is nog niet gevonden. Daarvoor moet hoogstwaarschijnlijk nog een meter dieper gegraven worden. rKom de MOBYLETTE bekijken bij: Hogewoerd 6668 Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm. f 85,Restant plm. f 15, per maand te financieren in 6 - 12 - 18 - 24 maanden. ADVERTENTIE de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! ADVERTENTIE Nerveus? Kalmeert! Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogil ADVERTENTIE ADVKRTENTTF morgen voordeel melkhazel nootjes 150 gram van 109 voor 95 niet duur «re/ heerlijk DIERENIDEETJES voor ome Mam Prachtige vogeltjes die zingen, fluiten, praten. Kooien, die een paleisje zijn. Voor Mam's poezekind of trouwe vier- voeter een mooie halsband of lijn, mand of divan, voerbak, borstel of kam. Kom, voor wel 99 cadeau-ideetjee I weet heeft i Jtyn 50 Tin 20824 (0 1710) Uit het Leidsch Dagblad van 9 Mei 1868: Het Leidsche studenten corps heeft besloten f 500 aan de commissie, belast met het oprichten van een stand beeld voor Boerhaave, aan te bieden. (Advertentie) Heden nacht overleed na een lang- durig lijden mijn geliefde Echtgenoot Mr. Jan Luzac. in leven Secretaris van Cura- i toren der Hoogeschool te Lei- den, in den leeftijd van 35 i jaren. B. G. P. Pruys van der Hoeven, Wed. Mr. J. Luzac, Bloemendaal. 6 mei 1868. a Eenige kennisgeving. <»CScK»cScf<9cöc*<^cScK9cSa(<ic&

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1