Laat in Leiden een „glippertje" rijden Eerste laboratorium voor orthopedie in ons land geopend f 189.- PIERROT -Een idee Bij Annakliniek F fuggestie van mr. J. Klaasesz lip regionale verkeer smiddag: Politiek en kerk dit weekend bij kamsteeg bij kamsteeg dit weekend dit bü dit bij dit bij dit bij dit kamsteeg dit weekend bij kamsteeg dit bij VOLKSWAGEN EN CAMPING-SHOW GEPROLONGEERD KOELKASTEN Academische examens Officiële ptiblikalie EI [JDAG 3 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 rda| EIDEN De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, ter oplossing van het Leidse verkeersvraagstuk een opmerkelijke suggestie gedaan. Hij 58 hg zich namelijk op de regionale verkeersmiddag voor noordelijk Zuid-Holland, die giste- R,in de pas geopende Holiday Inn in Leiden werd gehouden, af of het aanbeveling verdient ^et westen en het oosten van de stad twee grote parkeerplaatsen te creëren en een ge- 'uuintelijke dienst van opstap wagentjes in het leven te roepen. Leiden zou dan volgens de imissaris de eerste stad in Nederland zijn, waar het winkelende publiek kosteloos naar iur:centrum wordt gereden, al of niet langs historische gevels. Mr. Klaasesz noemde de om- edejng van het Leidse station en de Wilhelminabrug als mogelijke parkeerplaatsen voor auto's. vermindert en na Woerden zelfs bui ten beschouwing kan blijven, aldus de heer Oosterkamp Een nadere studie zal volgens hem moeten uit maken of de indruk dat de beroeps vaart op Leiden toeneemt, juist is. Vliegveld De heer Oosterkamp schonk ook aandacht aan het vliegverkeer in de legio Leiden. Hij was namelijk van oordeel dat het militaire vliegveld bij Valkenburg beter dienst zal kunnen doen als luchthaven voor de parti culiere vlieger. De heer Oosterkamp achtte dit laatste een zakelijk en re creatief belang. Op deze dr«» inleidingen volgde een levendige discussie, die werd geleld door de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, mr. H. A. C. Branderhorst. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Leidse wethouder voor ver taken, mevrouw N. A. den Groen, vond de suggestie van [jbmmissaris om een .glippertje' de binnenstad te laten rijden jen idee, maar zy waagde te be- elen of dit idee de moeilijkheid 1 g oplossen. Er is volgens haar dan alleen het winkelende pu- om op verkeersgebied rekening laaite houden. Jvrouw Den Haan pleitte overi- enijj in de inleiding, die zij op deze de Zuidhollandse Contactcom- e voor het verkeer belegde mid- [aagiield, voor het opstellen van een 2 0Sers- en vervoersplan. Een plan, en laar haar mening ten grondslag md» liggen aan een gezamenlijk be- itu over dg ruimtelijke ordening in feidse agglomeratie. l'Ea Leidse wethouder noemde het lavvoorbeeld van slechte coördina- een gebiek aan visie dat Rot- ng tm en Amsterdam voor hun rae- knüen verschillend railprofiel heb- gekozen. Mevrouw Den Haan dit daarom zo jammer, omdat MeiPgio Leiden in een verre toe- i int mee zou kunnen profiteren sen uitbreiding van het metronet genoemde steden en eventueel Haagse metrolijn. deze regionale verkeersmiddag en voorts inleidingen gehouden de heer N. Hortensius, oud-di- ;ersur van de N.Z.H.V.M., en ir. Oosterkamp, adjunct-directeur m lT de Provinciale Planologische Jksst van Zuid-Holland. >1. r *1 8 Busvervoer heer Hortensius achtte de po- van het openbaar vervoer ver- ADVERTENTIE rEi> Autorijden is duur. Jawel, maar jij betaalt ook "lijna 5 cent per liter te l'eel voor je benzine. Wat betaal jij dan? '•Voor supergold: 51 cent Dat scheelt elke keer een laar gulden. Waar tank jij? Bij de benzinepompen voor iet gebouw van de HAI. ZOETERWOUDSEWEG 11 I Leiden - West re van benijdenswaardig. Wat de toe komst van hot openbaar vervoer be treft, er lijkt volgens hem geen twij fel over te bestaan of een openbare vervoersvoorziening zal, ook in een tijd met nog veel meer privé-auto's, een plaats moeten houden. De heer Hortensius, die een beroep deed op de overheid om het openbare vervoer daadwerkelijke steun te verlenen, prees het Leidse gemeentebestuur om zijn voorgenomen verkeersmaatrege len, zoals de beloofde vrije busbaan in de Breestraat. De verdubbelde treinfrequentie naar Utrecht baar de hem echter enige zorg, omdat er in Leiden nog tal van gelijkvloerse spoorwegovergangen zijn. .Middeleeuws' De heer Oosterkamp van de Pro vinciale Planologische Dienst nam in lijn inleiding onder meer de „middeleeuwse" verbinding van Lei den met het oosten onder de loep. Ondanks plaatselijke verbeteringen is volgens hem deze verbinding, smal, te bochtig en te veel bebouwd. HU verklaarde dat het huidige sys teem van oost-west. verbindingen wat de hoofdwegen betreft geheel vervangen zal worden door nieuwe. Een goede verbinding naar en van het oosten achtte hij urgent, de doortrekking naar het westen tot aan de kust daarbij inbegrepen In de regio Leiden is de kust zowel van veraf als vanuit de regio en Leiden zelf maar moeilijk bereikbaar, vond de heer Oosterkamp. Mr. J. Klaasesz en mevrouw N. A. den HaanGroen op de regio nale verkeersmiddag in Leiden. (Foto LD/Holvast) Schiphol lijn Wat de railverbindingen met. Lei den betreft, herinnerde de heer Oos- terkamp er aan, dat de Schiphollijn van Amsterdam via de nationale luchthaven nog steeds op het pro gramma staat. Deze Schiphollijn kan volgens de adjunct-directeur van de Provinciale Planologische Dienst voor Leiden van giote betekenis zijn, omdat Leiden het eerste station zal zyn vanaf Schiphol in zuidelijke richting. De heer Oosterkamp betrok in zijn inleiding ook het verkeer te water. Hij noemde in dit verband de ingrij pende reconstructie van de Korte Vliet een aanzienlijke verbetering voor het wegverkeer in de Leidse binnenstad. Hoewel 't Rijn- en Schie- kanaal en de Oude Rijn ten westen van Leiden spoedig een directe ver binding krijgen vond de heer Ooster kamp het jammer, dat bij Valken burg de bevaarheid van de Oude Rijn vermindert. De Oude Rijn ten oosten van Lei den maakt Leiden voor schepen van duizend ton toegankelijk, maar een directe verbindng naar het oosten geeft de Oude Rijn niet, omdat hij voorbij Alphen sterk In capaciteit LEIDEN „Heeft het spreken van de kerk enige politieke zin?" Deze vraag werd gistermiddag geformuleerd door drs. H. M. Franssen, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Hij sprak op het lustrumcongres van de r.-k. studen tenvereniging „Sanct Augustinus" over de politieke verant woordelijkheid van de kerken. een groep die geen politieke verant woordelijkheid di aagt en toch politie ke macht hanteert, terwijl de kerk nu .luist wel politieke verantwoordelijk heid draagt. Di-. De Clercq maakte een onder scheid tussen christelijk en kerkelijk optreden. Onder kerkelijk optreden wordt dan verstaan personen of groe pen die spreken en handelen in uit drukkelijke naam van de kerk. De kerk nu doet niet te veel maar te weinig aan politiek, zo betoogde dr. De Clercq. ,Uit. kracht vam de hoop op de Belofte zal de kerk vooral als kri tische instantie dienen op te treden. Dat zjj „Niet van deze wereld is", be tekent dat zij zich nergens neerlegt bij -het bestaande, dat zij leeft in voordurende onvrede met alles wat de Belofte nog altijd tegenspreekt. Kerkelijke stellingen zullen daarom politiek progressief moeten zijn. De Belgische spreker verklaaide zich te gen de christelijke partijen, die im mers de spreekbuizen zijn van de kerk en daarmee, religieus gezien, slechte instrumenten. „Een confes sionele partij is een politiek onding", want de belangen van de kerk dienen niet te worden oehartigd door een aparte partij. „Zolang aan een poli tieke stellingname van de kerk het risico verbonden is dat zij gebeurt uit eigenbelang, doet zij er best aan zich van politiek te onthouden", aldus dr. De Clercq. Concreet en theologisch gezien De heer Franssen constateerde een verschuiving in de geloofsbele ving in Nederland. Geloven is niet langer een verlengstuk van het den ken, maar is een wijze van zijn. Niet meer het eigen zieleheil. maar de dienst aan de ander staat centraal. Het is de taak van de christen te la ten zien dat God een plan heeft met de wereld, het is de taak van de kerk haar lidmaten te vormen tot mondige leden, ook politiek gezien. „Ei- is geen elfde gebod: Gij zult lid zjjn van een confessionele partij", zei drs. Franssen, maar de kerken moeten wel van ieder lidmaat een verantwoorde houding eisen. Daarbij moet de kerk zich bewust zijn van haar aandeel in de opinievorming. De heer Franssen: „De kerk heeft enorm veel kansen voorbij laten gaan bij de vorming van de opinie over de tegen stelling Oost-West. De kerk moet een pressiegroep zjjn, niet voor eigen be langen, maar voor die van achter gebleven groepen". De tweede spreker op het Congres, di-. B. de Clercq van de Leuvense uni versiteit was het met deze opvatting niet eens. Immers, een pressiegroep is 1227 f 185. y,,;* ZUIVERHEID. GOEDE KLEUR EN PRIMA SLIJPSEL GEWAARBORGD Juwelier - Horloger MAARSMANSSTEEG 21 .EIDEN TELEF. 20778 In Leiden 40 jaar zieken triduüm LEIDEN Op 25. 26 en 27 Juni wordt het jaarlijkse ziekentriduum gehouden in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph aan de Herensingel te Leiden. Dit jaar wordt het feit herdacht, dat 40 jaar geleden het ziekentiiduum ls opgericht. Omdat de oprichters van toen wel goed hebben ingezien, dat een triduum veel zou kunnen betekenen voor allen die ziek en ge brekkig zijn. wordt dit 40-jarig be staan op bijzondere wijze gevierd. Zieken uit Leiden en omliggende plaatsen welke aan dit ziekentriduum willen deelnemen kunnen een aan vraagformulier krijgen bij alle r.k. pastoriën in Leiden en omliggende plaatsen. Zaterdag 10-18 u., zondag 14-18 u wegens enorme belangstelling U vindt er alle nieuwe VW-modellen, een keur van gekeurde en gegaran deerde pracht-occasions. WOUT BERGERS showt alles voor de cam ping. duin en tuin, zand en strand. Geversstraat 30 - Oegstgeest Telefoon 51940 LEIDEN Hedenochtend werd het Orthopedisch Laborato rium van de Leidse Universiteit, dat een huisvesting heeft ge kregen bij de Annakliniek, officieel geopend door de president curator van de Universiteit, dr. E. H. Reerink. Dit laboratorium is het eerste wetenschappelijke centrum op orthopedisch ter rein in ons land. De opening vond plaats op dezelfde dag dat de directeur, prof. dr. J. D. Mulder, zijn ambt als buitengewoon hoogleraar in de orthopedie aan de Leidse Universiteit aan vaardde. Belangrijke functie van fotografie Het nieuwe laboratorium is nauw verbonden met de aan de Mezen- straat gelegen Anna-kliniek voor Or thopedie en is ontstaan uit de be hoefte van de aan de staf van dit ziekenhuis verbonden artsen naast de praktische geneeskundige arbeid in de kliniek meer fundamenteel we tenschappelijk onderzoek te kunnen verrichten van het bewegingsappa raat: het skelet, de gewrichten en de spieren. Het werk in het Orthopedisch La boratorium richt zich vooi-namelijk op de studie van de menselijke be wegingen, zowel van de normale als van de gestoorde. Tot nu toe is ge- ADVERTENTIE A.E.G. BOSCH FRIMATIC GENERAL ELECTRIC INDESIT MARIJNEN PHILIPS RUTON SILO ZANUSSI Reeds vanaf HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN - TELEFOON 23618 werkt aan onderzoek van de mense lijke loop, de bewegingen van de menselijke schouder en die van de hand. De technieken, die in het Or thopedisch Laboratorium bij het we tenschappelijk onderzoek worden ge bruikt, zijn de elektromyografie üiet registreren van d esignaleen, die door een werkende spier worden „uitge zonden"), statistische en dynamische krachtmetingen en fotografische ana lyse van bewegingen. Deze tecnieken worden simultaan toegepast. De meet- en registratie-apparatuur is hierbij langs elektronische weg ge koppeld. De elektronica en de foto grafie spelen bij het onderzoek een belangrijke rol. Weliswaar is geen van de genoemde technieken op zichzelf nieuw, maar het gecombi neerde gebruik ervan is voor ons land een novum. Het Orthopedisch Laboratorium van de Leidse Universiteit werd in 1961 in de Anna-kliniek voor Ortho- paedie gesticht in een drietal kamers. Reeds in de beginperiode is de waar de van de gevolgde werkwijze ge bleken. Met de ingebruikneming van het nieuwe gebouw en de uitbreiding van het personeel kan het onderzoek op hoger niveauworden gebracht. Het laboratorium staat bovendien ten dienste van het universitair onder wijs. in het bijzonder dank zij de aanwezigheid van een fotografisch laboratorium, waar documentatie be treffende de afwijkingen van het be wegingsapparaat, met name hou dingsafwijkingen en misvormingen, wordt verzameld OPENING De president curator dr. E. H. Ree rink uitte in zijn openingstoespraak grote waardering voor de nauwe sa menwerking tussen Universiteit, An nakliniek en Vereniging voor Mis vormden, een samenweiking die 32 Jaar geleden officieel tot stand kwam maar eerst het laatste decennium zeer sterk is uitgegroeid en daarbij een zeer vruchtbaar karakter heeft gekregen. Verheugend achtte hij In dit betrekkelijk bescheiden gebouwtje is het Orthopedisch laboratorium gevestigd. voorts, dat het werk in het laborato rium reeds voor de officiële opening een aanvang heeft genomen en dat hiermee het wetenschappelijk onder zoek een integrerend gedeelte is ge worden van hetgeen in de Annakli niek wordt gepresteerd. Mr. S. C. H. Coebergh, voorzitter van de Vereniging voor Misvormden, toonde zich niet alleen verheugd maar ook trots op deze samenwer king. Hij hoopte dat deze ook van nut zou blijken, wanneer de Annakli niek over niet al te lange tijd plan nen gaat realiseren, om aan het heersende ruimtegebrek het hoofd te bieden. De directeur van het laboratorium prof. dr. J. D. Mulder vertelde voorts iets over het werk in het labo ratorium. dat zich hoofdzakelijk be weegt op het gebied van het weten schappelijk onderzoek met betrek king tot de bewegingsleer. Hij dank te Universiteit, Annakliniek en be herende vereniging voor de prettige samenwerking bij de tot standko- ming van zijn instituut. Eervol ontslag prof. v. Benimeleii LEIDEN In verband met het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd is bij K.B. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Leids hoogleraar in het strafrecht aan prof. mr. J. M. van Bemmelen met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking be wezen diensten. Het ontslag ls ver leend per 1 september as., het be gin van het nieuwe academisch® jaar. Aan de Leidse Universiteit slaag den voor het volgende examen: doc toraal Engelse taal- en letterkunde de heer P. Th. G. Duivenvoorden (Leiden); doctoraal Ned. recht de heer P. H. Holthuis (Leiden). Muziek De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 met a.s. tussen 19.00 en 21.00 uur verbo den ls ln het openbaar of op voor hel publiek toegankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of in voor het publiek toegankelijke vergunnlngs- en verlofslokallteiten gelegenheid tot dan sen te geven.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3