(rins Bernhard reikte aan 5 Moore Erasmusprijs Meerkoetennest in autoband Netto resultaat Kon./ Shellgroep 19% hoger Onverminderde groei van E.N. en N.E.N Miljard besnoeid op VS - ruimtevaart Kunstenaar en humanist Heet van de naald A ven zomerconcerten lerinScheveningen betoon aan groot vernieuwer Jan Bentveld jr. Nieuwe uitgaven Actie tegen broodoorlog Gooi maar EDELME op MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 28 ADVERTENTIE SM (ANP) In het Huis der Pro- Arnhem heeft Prins Bernhard van emidden van een uitgelezen gezl- Erasmusprijs uitgereikt aan de ieeldhouwer Henry Moore. tig waren Koningin Juliana, Prinses uw^Prins Claus en de heer Van Vollen- **?enry Moore en zijn dochter Mary f3ke Engelse ambassadeur, Sir Peter Jfitm echtgenote, minister Klompé van J. M. L. Th. Cals, minister van Staat, de commissaris der Koningin in Gel derland, mr. H. W. Bloemers, en echtgenote, de heer A. Bennis, loco-burgemeester van Arnhem, de heren ir. A. J. Engel en G. Slui- zer, resp. voorzitter en directeur van de Stich ting Praemium Erasmianum, de heer R. W. D. Oxenaar, directeur van het Kröller-Müller- museum in Otterlo, waar een expos* li 2 van het werk van Moore wordt gehouden, en vele anderen uit de wereld van wetenschap en kunst. nader begrip' ^'Vnde aan de feitelijke uit- ,d Prins Bernhard een toe- Ziji mij hier geconfronteerd ae kunst, in de voorhoede rtoutmoedige ontwikkelin- '*i de Prins. „Ik werd ge il- achterover leunende fi- aen gebogen lijnen, ruim- VoJ>a's en gaten, kortom werk cundigen onderkenden als iwing van de grootste be de beeldhouwkunst, maar 1de Prins zich af waar had verteld hoe hy door 'van Sir Herbert Read, tot lp was gekomen en kennis en van de grote liefde die uwer reeds van zijn jeugd Ie voor steen en hout en e natuur zelf uit deze ma- «ft geformeerd, kwam de j jet verlangen zich over te „wishful thinking". mensen denken maar elijk dat kunst iets is voor few". Zij hebben het ge- bij moderne kunst geen enkele manier mee lebben. Zij zouden moeten het snijden van een stuk ineden van klei, hetgeen als kind deden, in we- ite stap naar creativiteit (opvoedingsinstanties liier- zouden maken zou het bescheiden brug kunnen worden die leidt naar interesse en betrokken zijn bij de kunst". Nadat Prins Bernhard de 70-jarige heer Moore nog vele vruchtbare Jaren had toegewenst verwijzend naar „de Piëta Rondanini" te Milaan, door een toen meer dan 80 jaar oude Michel Angelo vervaardigd, prees hij de kun stenaar om een kwaliteit buiten de kunst gelegen, n.l. zijn humaniteit en zijn eigenschap om overal vreugde te vinden. Een vermogen, dat iemand eens gekenschetst heeft als: „U bent altijd uit als een kleine jongen op va kantie". De grote humanist Erasmus, de hebben toegewijd, zou er trots op zijn geweest u onder de zijnen te mogen tellen", aldus tenslotte Prins Bern hard. Tijdperk bepaald' Voorafgaand aan de rede van de I Prins was Henry Moore o.m. toege sproken door minister dr. M. A. M. Klompé. Sprekend over Moore's werk, zei minister Klompé, dat bij Henry Moo re de mens centraal staat als voor naamste en maatgevende thema. In I de natuur, in rotsformatie en kiezel man aan wie wij deze prijs welbewuststeen, in schelp en bot, vindt hü de formele inspiratie voor een persoon lijke vertaling van het gebruikelijke mensbeeld. Henry Moore behoort tot de grote beeldhouwers van de 20ste eeuw, tot die weinigen die principiële nieuwe gegevenheden aan de taal van de beeldhouwer hebben toegevoegd, die de stijl van een tijdperk mede hebben bepaald, zo zei de minister. Op deze huldigingsbijeenkomstj werd voorts ook een uitvoerige ana- i lyse gegeven van het werk van Moore I door de Engelse kunstkenner sir Ken- j neth Mackenzie Clark. Na afloop van de plechtigheden werd aan de beeldhouwer en zijn dochter een receptie aangeboden. Om streeks half een vertrok daarop de Koninklijke familie naar het Kröller- Müller museum in Otterloter bezich tiging van de daar tentoongestelde werken van Moore, waarvan sommige reeds geruime tijd tot het parmanente bezit van het museum behoren. ....of kinistnijverhcid.de handgemaakte sieraden van nikkeline en verguld lombok, het arabia kil ra-servies in 7 kleuren, fan Bentveld heeft voor U uit vele landen een grote collectie originele cadeaus. Voor kunstnijverheid INTERIEURVERZORGING Nieuwe Rijn 24- hoek Burgsteeg-Leiden Telefoon 01710 - 34671 b.g.g. 41974 lid distribuantenvereniging eker Kom. (ten we die grijze rel eens opfleuren, ^noeilijk is dat niet. Want planten -j bloemen geven een vrolijk, en fleurig balkon, in paar bakken... hele zomer feest „Heet van de naald", een keuze uit bet werk van H. M. van Randwijk, ingeleid door Mathieu Smedts; een uitgave van Bakker (Daamen, Het Parool, Weekbladpers en Het Wereld venster. Op 13 mei is het twee jaar gele den dat H. M. van Randwijk, hoofd redacteur van het (verzet») blad VrfJ Nederland, overleed. De markante plaats die hij in Nederland innam, wordt nog eens geaccentueerd door het feit dat na zijn dood twee boe ken zijn verschenen waarin zijn journalistiek werK is gebundeld. Voor ons land Is dat een zeldzaam heid. In het eerste, „In de schaduw van gisteren", wordt een boeiende analyse gegeven van het verzet in de jaren 1940- 45 zoals hij dat zag en in het zojuist verschenen boek, „Heet van de naald", heeft Mathieu Smedts de huidige hoofdredacteur van Vrij Nederland, een keuze gedaan uit Van Randwijks artikelen, die hij heet van de naald schreef bij enkele bran dende kwesties in de naoorlogse jaren (de zuivering, de kwestie-Indonesië), de koude oorlog, Duitsland, de ont wikkelingshulp e.a.). Op enkele zaken is al een dikke laag stof gedaald, het merendeel blijkt nog wonderlijk ac tueel te zijn. De kwesties die defi nitief tot het verleden behoren, be houden hun waarde door de indrin gende manier waarop de non-confor mist Van Randwijk er over schreef. Zijn taalgebruik bezat een geladen heid. een bewogenheid, zoals men die maar by heel weinig Nederlandse schrijvers aantreft. Wat voor alles op valt is om een versleten woord te J gebruiken zijn duidelijkheid. Hij I schreef zonder franje recht op het doel af, een midvoor van het dege- i lijke, produktieve slag. Met dat vaak beukende proza maakte hij het zijn tegenstanders héél lastig zichzelf trouwens ook (zijn blad kwam er op zeker moment door op de rand van de afgrond te staan) Het blijft, zelfs na zoveel Jaar, een pijnlijke belevenis om te lezen, hoe zeer hij het gelijk aan zijn kant had In de kwestie-Indonesië, hoe ruimer en oprechter zijn visie was dan die van de figuren die op dat moment de dienst uitmaakten. Van Randwijk begreep de veranderde tijd, hij voel de dat er geen werkelijke vrede zou kunnen bestaan zolang er nog ko lonies waren. Htf wees op de uitzicht loosheid van de politionele acties, die het klimaat voor samenwerking in nieuwe vorm grondig zouden beder ven. De geschiedenis heeft hem in het gelijk gesteld, maar om zijn bewogen stuk in dit verband kreeg hij toen de wind van voren. Wat ook boeit was zijn puntigheid. Een voorbeeld daarvan: in de zaak- Rajakowitsch schrijft Van Randwijk over de verjaringstermijn: „We zijn vóór verlenging van de verjaringster mijn, niet omdat we daar veel van verwachten, maar omdat het een hul peloos teken is dat de zaak nog niet is afgedaan, nooit afgedaan kan wor den, om ons er aan te herinneren dat we leven in een onzindelijke we reld". Heet van de naald is een meesle pend werk, met artikelen van een mans wiens oordeel de vorm aan nam van het geweten van de natie. Men heeft er niet of niet ai te best naar gluisterd. Het ls nu eenmaal zelden voordelig om te doen wat een geweten voorschrijft. DEN HAAG (ANP) De Eerste Nederlandsche Verzeke- rings-maatschappij op het leven en tegen invaliditeit N.V., be haalde in 1967 een produktie, die de cijfers in voorgaande jaren opnieuw overtreft: t.o.V. 1966 een stijging van ruim 11% tot f 1,12 miljard. Hoewel enkele factoren, met name de toenemende druk van de bedrijfspensioenfondsen en de inwerkingtreding van de W.A.O., de netto-vooruitgang van de portefeuille tegen werkten, was deze met f 605 min eveneens hoger dan vorig jaar. Het totale verzekerde bestand van de E.N. beliep ultimo 1967 f 6.245 min, tegen f 5.640 min ultimo 1966. DEN HAAG (ANP) Het nettoresultaat van de maatschap pijen der Konink./Shellgroep over het eerste kwartaal van 1968, na aftrek van aanvullende afschrijvingen, bedroeg ponden ster ling 85,6 miljoen, vergeleken met ponden sterling 61,6 miljoen over het eerste kwartaal van 1967. hetgeen een stijging van 39% betekent. Ongeveer de helft van deze stijging is toe te schrijven aan de devaluatie van het pond sterling. Indien die buiten beschouwing wordt gelaten, is het nettoresultaat met 19% gestegen. De totale door de groep verkochte hoeveelheden ruwe olie en oliepro- dukten waren 16 hoger dan in het eerste kwartaal van 1967, toen de af zet van huisbrandolie in Europa uit zonderlijk laag was als gevolg van de zachte winter. Het is onwaar schijnlijk dat de verkochte hoeveel heden gedurende de rest van het jaar 1968 in dezelfde mate zullen stijgen. In Noord-Amerika bleven de prij zen voor olieprodukten in het alge meen vast; elders, met name in Eu- rooa, waar nog steeds extra kosten moeten worden gemaakt in verband met de abnormale omstandigheden in de bevoorrading, bewogen de prij zen zich boven het lage niveau van een jaar geleden. Hoewel de kosten zijn gestegen, is de winst met f 7.149.276,- circa f 1 min hoger uitgekomen dan die over 1966 (f 6.103.338,-». De verhoging van het dividend met f 300.000.-. en wel van 10% tot 12%, wordt ruim schoot» door deze winststijging ge rechtvaardigd. De dividendverho ging impliceert, dat de uitkering aan verzekeringnemers met een aan deel in de overwinst stijgt van 1 min tot 1,4 min. Na een dotatie van f 2,8 min aan het zichlbbame eigen vermogen van de maatschappij be loopt diilt inclusief het aandelen kapitaal van f 15 min - f 81 min (ultimo 1966: f78 min). De sohadeveraelkeringmaatschappij, lrDe Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V., had in 1967 een premieinkomen van f 88 min, waarvan f 68 min voor eigen rekening werd gehouden (in 1966 f81 min. resp. f64 min.). Hoe wel de toename voor een deed kan worden toegeschreven aan de conso lidatie van een kleine dochtermaat schappij is, rekening houdende met het verlies van arbeidsongesohikt- I heids-, ziekengeld- en ongevallenver- R.D.P. zekeringen van werknemers als ge volg van de inwerkingtreding van de W.A.O., de expansie ook hier bevre digend, aldus het verslag. Ondanks gestegen schadecijfers, vooral in de branches autoverzeke ring en arbeidsongeschiktheidsverze kering, is de winst, mede door een geringer accres van de kosten, van f 1.506.580,- tot f2.109.639.- toegeno men. Uit de winst wordt eenzelfde di vidend van f625.000,- als over 1966 aan de moedermaatschappij, de EerSte Nederlandsche, uitgekeerd. Een bedrag van f900.629,. wordt aangewend tot verdere versterking va/n het eigen vermogen, dat van f21,5 min. per ultimo 1966 tot f 23 min per ultimo 1967 toeneemt. De onverminderde groei van bei de maatschappijen kan met de vol gende cijfers over 1966 resp. 1967 worden samengevat: het totale bru. to-premie in komen stijgt van f192 min tot f211 min, het eigen ver mogen stijgt van f 87 min tot f 92 min en de winst van f 7 min tot f 8,6 min. DEN HAAG <GPD> De bakkerij wereld wil trachten een eind te ma ken aan de broodoorlogen, waarbij supermarkten brood verkocht wordt tot 15 cent beneden de prijs die de bakkers in rekening brengen. In het produktschap voor granen is gisteren besloten tot een gesprek met de vereniging van winkelbedrijven, de consumentenorganisaties en de bakkerij wereld. In het overleg zou ,ook het ministerie van Landbouw moeten worden betrokken. Voorshands wil het produktschap voor granen nog niet staan achter het verzoek van de Bakkerijstichting en het bedrijf schap voor het bak kersbedrijf om een minimumprijs. Het ziet voorlopig meer in een mar - gebeheersing voor het brood, waar door de zeer lage prijzen voor het brood eveneens onmogelijk worden. Het bakkersbedrijf wordt in zijn angst voor het brood als lokartikel in supermarkets voor een deel ge steund door de consumentenorgani saties. Het Consumenten Contactor gaan vreest met de bakkers, dat de bezorging in gevaar komt. Het is ech ter niet tegen een prijsconcurrentie door de fabrikanten van het brood. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Af* gevaardigden heeft gisteren het bedrag, dat door president Johnson voor het begrotingsjaar 1969 voor ruimtevaart is ge vraagd, met ruim een miljard gulden verlaagd en op 14,5 mil jard dollar vastgesteld. Het is het vierde achtereenvolgende jaar dat er minder geld voor ruimtevaart wordt toegewezen. De helft van het geld zal worden besteed aan het Apolloprogram- ma voor een bemande ruimtevlucht naar de maan. Verscheidene leden van het Huis waarschuwden dat de VB. gevaar lopen achter te raken ln de ruim tevaart, door er minder aan uit te geven terwijl de Sowjet-Unie er steeds meer aan besteedt. De besnoeiing betekent een over winning voor de republikeinen, die een verlaging met hetzelfde bedrag j a hadden aanbevolen. De begroting moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. Wordt zij van kracht, dan zullen enige duizenden leden van het ruimtevaartpersaneel ont slagen worden. HAAG (GPD) Het Residentie-Orkest zal dit jaar niet lerconcerten kunnen verzorgen die al sinds de vorige n de Kurzaal werden gegeven. In 1967 werd de concert- in Scheveningen al teruggebracht tot de maand augus- Nederlanders worden echte koffieteuten"' DEN HAAG (GPD) In tien jaar tijds is het verbruik van f koffie in ons land per hoofd van de bevolking met twee kilo toe- 4 genomen. In het afgelopen jaar f werd per man 5.2 kilo geconsu- J meerd tegen 3.2 kilo in 1958. De f totale koffieomzet in ons land J bedroeg in 1967 64.9 miljoen ki- lo tegen 33,9 miljoen kilo ln 1958, I J hetgeen dus bijna een verdubbe- j ling is. 4 Gaat het kopje koffie er steeds beter in. de belangstel ling voor thee wordt juist min der. In het afgelopen jaar werd er 7 ons per hoofd van de bevol- king verbruikt tegen 8 ons tien 1 jaar geleden. ADVERTENTIE iblieke belangstelling is het seizoen zo teruggelopen, dat j/tschappij Zeebad Schevenin- Jconcerten moest subsidiëren. Tl was er de laatste tijd voor t sprake van een deling van De MZS heeft niet langer in yten willen delen, de gemeente I 7 jhter niet op korte termijn p garantie voor het tekort komen. Daar het seizoen «®n garantie voor het tekort ageren van dirigenten en so- lang tevoren moet worden eid heeft het Residenaie-Or- n de zomerserie moeten af- 7L ioekt na naar mogelijkheden npensatie ln de vorm van en- tvoeringen op Houtrust. He( >E(«" van de traditie houdt geen 1 met het gereed komen van het nieuwe Congresgebouw, want ook als het Residentie-Orkest dat gaat bespelen zullen de eventuele zomer- series in de toekomst toch weer in Scheveningen worden gegeven. Mr. P. van Dusseldorp van de MZS betreurt de gang van zaken. Het is zo goed als zeker dat ook de concer ten en recitals, die altyd in samen hang met het seizoen van het Resi dentie-Orkest worden gegeven zullen I komen te vervallen. De Maatschap- py zoekt naar mogelijkheden om de Kurzaal na het verkorte Holland j Festival niet ongebruikt te laten. In andere zalen ln Scheveningen zal men tijdens het badseizoen Wim Kan en een reprise van „Anatewka" kunnen vinden. Over de opvoering van andere musicals in het Circus theater wordt onderhandeld. ■fr Een meerkoetenpaar in Nieuw koop heeft wel een zeer ongewo ne plaats opgezocht om een nest te bouwen. Het koos daarvoor een autoband uit, die hangt aan een van de aanlegsteigers van een l langs de waterkant en onder de jachthaven aan de Nieuwkoopse steiger vandaan gehaald. De broe- plassen. De meerkoeten hebben I dende meerkoeten trekken veel het nest zeer kunstig gebouwd I bekijks van de watersportliefheb- van takken, stro en riet, allemaal I bers. Ze worden echter door de jachthavenbeheerder op veilige j afstand gehouden en voorts houdt hij deze ligplaats vrij tot het broe- j den en grootbrengen van de jon- I gen ten einde is.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 29