k heb nog lang niet datgene daan, wat ik zou willen u mipoc net toppunt Samen gaan bibliotheken openbare verwacht De blijmoedige wereld van Bauwke Zijlstra van waterdichtheid Ie mens achter liet erk is belangrijk Fraaie koorzang in ^ie Opstandingskerk Uitbreiding aantal discotheken Sobere keramiek van Lucie Q. Bakker wiry Moore in ons land: tn het Steenschmer: HENKES In Kunstzaal Heuff: i 3 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 ADVERTENTIE fcTERDAM (GPD) „Het materiaal waarmee ik het kerk is steen. Als ik mijn hamer en beitel oppak, begin ■ijf minuten te fluiten en te zingen". is een uiterst vitale Henry Spencer Moore die dit zegt. pa 70-jarige beroemde Britse beeldhouwer is in ons land tidaag in Arnhem uit handen van Prins Bernhard de usprijs-1968 in ontvangst te nemen en om de opening bij len van een aan zijn werk gewijde tentoonstelling die ge wordt in het Kröller-Müllermuseum op de Hoge fluiten en zingen uit het stimulerende effect |h&rd „lijf aam lijf gevecht" We materie komt voor de j;erszoon Moore overigens ;en werken doe ik de laat- pielaas bijna niet meer. Het ngzaam. In steen kan ik of drie werken per jaar Ijgen. Zoals ik nu werk, door modellen te maken en deze 1 of een ander metaal te la- kom ik tot twintig", zei iermiddag in het Amster- liltonhotel. iorkeur voor steen heb ik omdat in de tüd dat ik be eldhouwen de primitieve ne- ontdekt werd. Die directe van het materiaal, die je intdekte sprak mij geweldig [het begin geloofde ik dat je (el alleen een goed beeld kon maken als je met •kte. Dat standpunt heb ik hen. Het gaat niet om de ma- krop je werkt. Slechts de hter het werk is belangrijk". Buiten werken Moore, die een deel van de grote Erasmusprijs zal be an het helpen van jonge Eu- ieeldhouwers, heeft het ge- >odgetinte uiterlijk van ern plattelander. Hü zegt: „Ik houd van het land. Niet vam de stad. Een beeldhouwwerk dait buiten moet staan moeit ook buiten gemaakt wor den. Ik denk ook altijd buiten. Ook al is het hartje winter". „Een beeldhouwwerk moet zijn als een menselijk wezen", zegt hij. Een kunstwerk moet zó gemaakt zijn, dat het zich net als mens onder alle om standigheden kan handhaven. Algehele vrijheid acht hij voor een kunstenaar van het grootste belang. Zelfs de beperking die het maken van een beeld voor een speciale plaats hem oplevert, is hem teveel. „Ik ver afschuw beeldhouwwerken die niet meer zijn dan een reliëf aan een muur". Aan niets heeft hij een zo grote hekel als aan opdrachten. Slecjits twee keer in zijn carrière heeft hij een beeldhouwwerk in op dracht gemaakt. Dat dan alleen om dat de opdrachtgevers zo lang aan drongen en omdat het goede kennis sen van hem waren. Over de kunst achter het „ijzeren gordijn" zegt de winnaar van de Erasmusprijs in dit verband: „Het socialistisch realisme is dodelijk voor Gegarandeerd: Mipoc regenkleding is 100% waterdicht. En van Terlenka, dus tóch aangenaam ventilerend. Dat is nieuw. Krijgen we regen? Cs Mipoc is een speciale finish die-stoffen absoluut waterdicht maakt. Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: DAMES- EN KINDERREGENJASSEN - Leiden Adrie van Ooy, fa. G B. De Faam N.V. - Katwijk Katwijks Modehuis. MERENREGENJASSEN - Leiden fa. M. de Vries. fa. G B - Katwijk Katwijks Modehuis. e Doelen jaikowsky met kanonschoten VERDAM (ANP) Muziek door kanonschoten zal op 7 te beluisteren zün in de Rot- le Doelen. Het Brabants Or de Kon. Mil. Kapel teza- 0 musici zullen dan onder ran Hein Jordans de muzika- tlag van Tsjaikowsky de |re 1812 uitvoeren. Vol le oorspronkelijke partituur 1 muziek vergezeld gaan van jhoten. Deze zullen worden uitgevoerd door enige histo- kanonnen uit het Legermu- Leiden, die nog zeer realis- nct ioneren. ive dit spectaculaire muziek- laan op het programma het en vioolconcert van Tsjai- en de Slavische mars van omponist. De solisten zijn aige Russische musici: de 23- iolist Zinnovi Vinnikow, prijs- ir van het Tsjaikowsky-con- m de 23-jarige pianist Alexei tasow, winnaar van het Mar- Long-concours dat in 1965 |s werd gehouden. In Groningen GEEN POOLSE MANIFESTATIE GRONINGEN (GPD) Het ge meentebestuur van Groningen heeft de besprekingen over een culturele uitwisseling met Polen stopgezet in verband met de recente ontwikkelin gen in de houding tegenover de Jood se bevolking in dat land. Pier Tania, hoofd van het Bureau Culturele Zaken van de gemeente Groningen heeft enige tijd geleden nog een bezoek gebracht aan Polen in verband met plannen voor een be langrijke Poolse culturele manifes tatie in Groningen. Er zou een ten toonstelling van Poolse affiches ko men in een op te richten tent op het Martini-kerkhof. Er zou een soort symposium gehouden worden van Poolse en Nederlandse affiche-ont werpers en verder zouden er Poolse tapijten geëxposeerd worden in de Martinikerk. Dat alles gaat nu echter niet door. Dit op zich zelf al respectabel be sluit heeft voor Groningen een bijzon dere betekenis, nu de stad zich op maakt om de jaarlijkse herdenking van de doden uit de tweede wereld oorlog in het teken te stellen van de nagedachtenis aan de ongeveer 3000 Joodse stadgenoten, die na wegvoe ring door de bezetters zijn vermoord of op andere wijze zijn omgekomen. Beeldhouwer Henry Moore. de kunst. Door de beperkingen die de kunstenaar worden opgelegd. Het is ambtelijke kunst met overal het stempel van de middelmatigheid. Ge lukkig kan men niet voorkomen dat de mensen daar zien en te weten ko men wat er elders in de wereld ge beurt". Van een financieel onafhankelijk maken van de kunstenaar is hij geen voorstander. „De strijd die nodig is voordat een kunstenaar het „maakt" ïn Manneke en Teun Groen leiden beiden een gemengd van de „Gereformeerde Gemeente". Men verwarre hier met de Geref. Kerk, want dat zijn twee verschillende mo eiten. Het bedoelde koor van de eerstgenoemde is „Jubilate te Leiden en Groen is dirigent van „Korach" in Den Haag. we van hen te horen hebben gekregen heeft ons verrast, itvoering vond plaats in de Chr. Geref. Opstandingskerk iet Steenschuur. ADVERTENTIE is goed om de werkelijke kunstenaars eruit te laten komen". Niet veel te doen Tenslotte zegt Moore: „Ik heb nog lang niet gedaan wat ik allemaal zou willen doen. Vijftig levens zouden niet voldoende zijn om te ontdekken wat er op het gebied van het beeld houwen gedaan kan worden. Er komt geen eind aan". IIü troost zich met de gedachte dat „kijk maar naar Michel An- gelo, Titiaan, Rubens, Rembrandt" een groot kunstenaar op het eind van zyn leven zün beste werk maakt. AMSTERDAM (GPD) De openbare bibliotheken hebben vorig jaar ongeveer 40 miljoen boeken uitgeleend aan een mil joen lezers. Van de lezers was 57% volwassen en 43minder jarig. Bij het uitlenen aan volwassenen was, waarschijnlijk onder invloed van de televisie, een duidelijke verschuiving van de belangstelling luaar te nemen van fictie naar non-fictie. Ruim 6 miljoen van de aan volwassenen uitgeleende boeken betrof de nonfictie of ontwikkelingslectuur. DRY GIN Directie wisseli ng Vrije Academie DEN HAAG (ANP) - Livinus van de Bundt zal om gezondheidsredenen zün functie van directeur van de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag per 1 september a.s. neer leggen. Hij zal worden opgevolgd door de adjunct-directeur, George Lampe, die het directeurschap reeds enkele jaren waarneemt. Livinus van de Bundt is directeur van de Academie sinds de oprichting in 1948. Bauioke Zijlstra: „Uilen". WASSENAAR In een benauwend beangstigende tijd als deze (tenminste wat het polititke aspect betreft), doet het wel dadig aan kennis te nemen van het stralende werk (olieverven en gouaches) van de ons tot nu toe onbekende Bauwke Zijlstra, dat thans in Kunstzaal Heuff te Wassenaar te zien is. Een weldaad: ja. Want deze door een ware schittering van fel en glan zend coloriet doortintelde en zinde rende schilderijen zijn een ware ver rukking. Men zou in enkele van de ze een nauwe verwantschap kunnen ontdekken met de latere Vincent van Gogh, ware het niet, dat Bauwke Zylstra toch daarnevens een eigen stijl ontwikkeld heeft. Wie kennis neemt van zyn dikgeborstelde „Lu pinen", zijn „Bloeiende Appel- of Kersenboom", zyn „Herfstbos", „Se ringen", „Zonnebloem" en nog zo koomummers werden verbon- loor samenzang. Dit gebeurde ouderwets isoritmisch, psalm- >p noten van gelijke duur, niet- oh dus. Voor het overige mo- "e van een frisse wind gewagen. 4coralen bijv. gingen volgens de me uitvoeringspraktijk in éénen zonder stilstand op de ferma- >e keuze van koralen en gees- liederen bleek in het geheel uitsluitend bepaald door de naar dierbare oud-vertrouwde leurzang tot gevolg. Verder wa- te harmonisaties van goeden >rach" (de Koraohieten in het Testament zi/.n tempelzangers) selfs een Psalm 100 in dubbel- e stijl, jammer zonder vermel- van de componistennaam. Deze ïk ligt vóór het Baraktijdperk. Ihien mociht hier aan de Vene- Gabrieli gedacht worden, of sen andere leerling van de Zuid- rlamder Willaert. Dit prachtige psalmmotet, een moeilijke opgave, werd knap vertolkt, met soepele be weeglijkheid in de stemmengang. Dit koor had o.m. ook het midden- en slotkoraal uit Baohs Kantate 140 op I het programma. Korach en Jubilate samen zongen, eveneens onder wisse- I lende leiding, koralen: zesmaal was dat Bach, telkenmale op zeer ver antwoorde wyze. Bü Jubilate was de worp wat min der hoog, maar Palestrina, Schütz en Bach büv. werden In hun stül ge troffen. Manneke toonde een goed schavende beheers'ng over zijn zeer willig materiaal en een geslaagde verzorging van de Klankregisterver- houdingen. Het contrapunt leidde tot geen enkele aarzebng. Ook Manneke koos niet anders dan mooie melo dieën. Twee organisten werkten hier mee: Güs Zaalberg voor de samenzangen en Hans Treurniei voor de begelei dingen en deden dit naar de eis. V. veel meer, komt tot de conclusie dat in de ziel van deze schilder het op timisme zegeviert. Althans, hy beziet alles wat hij maakt met een oog, waarin het intense verlangen naar blijheid zich weerspiegelt in een overdaad van verrukkende en smaak vol harmoniërende kleuren. Zeer speciaal wyzen wy in dit ver band o.a. op zyn in rood, blauw en groen gehouden juichende „Phoenix", met de wyd uitgespreide, omhoog strevende vleugels. Geestig zyn de stilstarende uilen tegen een blauwe achtergrond. Het is opvallend, dat vanzelf sprekend Zylstra in zijn goua ches een totaal andere en wel veel gladdere techniek hanteert dan in zijn olieverven. In die gouaches val len de met vaart voortvlietende „Zeil boten" in het by zonder op. Wat nog de olieverven betreft: de „Haan" met de felrode kam en de abstract aan doende „Rotsen op Corsica" of het gezicht op Corsica zelf (roze rotsen met een vrolyke, lichtblauwe zee daartussen), verdienen aparte ver melding. Een anatomisch zwak aan doende „Harpiste" lükt ons intussen een veel minder geslaagd specimen van zijn kunnen. Overigens ontvangt de beschouwer bij het bezichtigen van deze exposi tie hetzelfde blijmoedige gevoel, dat hem thans buiten in de vrije natuur met haar lichtende bloesems wordt geschonken. Wèl in scherpe tegen stelling tot de rauwe realiteit. In november 1965 bespraken wy reeds zeer waarderend de ceramiek van Lucie Q. Bakker. Haar voorname ontwerpen, waarin de rechthoeken en vierkanten met de hand gekneed een voorname plaats innemen, haar handgedraaide objecten, de meeste in donkere gla zuren gevat, geven er blyk van ,dat zy in alle eenvoud tot scheppingen komt, waarvan de stylvolle allure evident is. Een en ander vormt een welkome, .ij het contrastvollc aanvulling op ictgeen Zijlstra met zoveel uitbun- lige zwier presenteert. De expositie is tot en met 15 mei geopend. H. Dit is gisteren in Amsterdam be kend gemaakt door de Centrale Ver eniging voor Openbare bibliotheken. Deze vereniging bestaat dit jaar zes tig jaar. Het jubileum wordt volgende week donderdag en vrijdag gevierd met een congr esin Grand Hotel Krasnapolsky in de hoofdstad. Op dit congres zal o.m. aandacht besteed worden aan biblio-bussen (rijdende bilbliotheken) en discothe ken die op het ogenblik erg in op- kost zyn. Er zyn plammen om een aantal discotheken, waarvan er op het ogen blik 5 zijn, uit te breiden met 20. Het aantal bibliobussen (26) zal op kort» termyn met tien vergroot worden. Raad en Centrale De voorzitter van de Centrale Ver eniging voor Openbare Bibliotheken* Schiedams burgemeester H. Roelf- sema zei dat de vereniging streeft naar de tot standkoming van een na tionale bibliotheek-raad en een lan- delyke bibliotheek-centrale, waarin alle organisaties op het bibliotheek gebied moeten gaan samenwerken. Hü sprak de verwachting uit dat deze samenwerking binnen anderhalf k twee jaar tot stand zal komen. Om de scholing van het biblio theekpersoneel te verbeteren heeft de vereniging onlangs in Amsterdam een eerste dagschool geopend. Dit najaar zal in Tilburg een tweede school gaan draaien. Ook in het Oosten en Noor den van het land wil men dergelijke scholen oprichten. Waarschynlyk zal er in de randstad een tweede school komen. De vereniging vernacht dat in het kader van de nieuwe bibliotheekwet die by het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelyk werk op stapel staat de constibutie die men moet betalen voor openbare bibliothe ken in ieder geval voor kinderen be neden de 15 jaar afgeschaft zal wor den. Wanneer het Ryk zoals men verwacht, de personeelskosten van openbare bibliotheken op zich gaat nemen, hoopt men ook te kunnen ko men tot ruimere openingstüden. In ons land zün op het ogenblik 327 openbare bibliotheken, waarvan on geveer de helft verzorgd wordt door 20 provinciale bibliotheekcentrales, en 355 filialen. Het totale boekenbezit bedraagt ongeveer 10 miljoen. JEE LAST (70) GEHULDIGD HAARLEM (GPD) In het ge bouw van uitgeverij De Bezige Bij is gisteravond de 70ste verjaardag van de schrijver Jef Last feestelijk ge vierd. De componist Marius Flothuis, vicevoorzitter van de Stichting Kun stenaarsverzet, overhandigde hem de erepenning van deze Stichting. Hij motiveerde dit met de geestelyke onafhankelijkheid en weerbaarheid, waarmee Jef Last altijd zijn positie heeft bepaald en vervolgens de con sequenties daaruit heeft aanvaard. Yakoba A. Mohlenpagé uit Haar lem zong Japanse liederen, die ook door Jef Last zy» vertaald, waarna C. J. E. Dinaux, voorzitter van de Penclub namens dt vrienden van de auteur een geschenk overhandigde. Jef Last bleek verrast door de drukte op deze huldiging. Hü zei o.a. naar aanleiding van zyn boek over de door de Nazi's vermoorde Van der Lubbe: „Ik heb het gevoel dat we vlak voor dergelijke dingen staan". Het geschenk heeft zyn bestem ming al: hü zal het gebruiken om rustig aan zyn memoires te kunnen werken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21