mtiiiii Installatie van pastoor H. D. Raymaekers Koninginnedag in Leiden Iet Ke ii Huis is een Prinses geboren. Herder en kudde ^OvervaF in kantine Leids Kamerkoor zong prachtig in Nieuwkoop Heuglijk nieuws van 59 jaar geleden Nationale titel voor Leidenaar Cor Prins LEIDSCH DAGBLAD PAGINA '3 Bij Oud-Katli. gemeente Leiden LEIDEN In de Oud-Katholieke Kerk aan de Cronestein- kade had gisterochtend de installatie plaats van de uit Rotter dam afkomstige pastoor H. D. Raymaekers (54), opvolger van pastoor J. Bergers, die vorige week afscheid nam. Het is de tweede parochie van pastoor Raymaekers. In 1940 werd hij kapelaan in Rot terdam om vier jaar later tot pastoor te worden benoemd. Pastoor Ray maekers, die gehuwd is en twee kin deren heeft, woont al in de pastorie aan de Cronesteinkade. De installatie geschiedde door aarstbisschop mgr. dr. A- Rinkel te Utrecht. Deze had zijn toespraak gebaseerd op 1 Cor. 15:58 (Daarom, mijn ge liefde broeders, weest standvastig, on wankelbaar, te allen tijde overvloedig in het werk des Heren, wetende, dat uw arbeid niet vergeefs is in de He- rei. Paulus sluit met deze woorden een uiteenzetting af over de beteke nis van de verrijzenis van Christus en het uitzicht op onze verrijzenis. Alles wat wij daar als mens tegen irr willen brengen, is niets dan uitzicht loosheid. aldus mgr. Rinkel. De aartsbisschop waardeerde het, dat de nieuwe pastoor, die 28 jaar achtereen in Rotterdam een grote rijkdom aan yizicht en ervaring heeft opgedaan, zich zo positief heeft opgesteld ten opzichte van zijn be noeming in Leiden. Dit getuigd van zelfkennis, herderlijk inzicht en die naarsplicht. Mgr. Rinkel releveerde, dat pastoor Raymaekers vele kerke lijke taken heeft meegenomen naar Leiden en dat hem in het belang van de Kerk nog meei taken zullen wor den opgedragen. Zich nader bepalend tot zijn tekst, zei de aartsbisschop, dat de woor den standvastigheid en onwankel baar. door de mensen helaas te vaak worden misbruikt als star conserva tisme en eigenzinnigheid. De bemoe digende woorden van Paulus. „weet, dat uw arbeid niet zonder vrucht is in de Heer", hebben ook nu nog hun kracht. U zult hier oogsten wat an deren vóór u hebben gezaaid, aldus mgr. Rinkel tot pastoor Raymaekers. en anderen zullen oogsten wat u zaait. Als persoon zijn wij niet be langrijk, wel als medewerkers. Tot de gemeente zei de aartsbis schop: het is dezelfde Herder, die u roept. U bent niet de wijngaard van de pastoor, maar van God- Hierna sprak pastoor Raymaekers zelf naar aanleiding van Johannes 10 14 „En Jezus zeide. Ik ben de goede Herder"). Dit beeld is door ve le schilders en beeldhouwers vastge legd, vooral in de romantische tijd. Maar toch is dat beeld van de herdei niet zo romantisch; er dreigen aller lei gevaren, die hij tijdig moet onder kennen. Een goede herder kent zijn kudde maar ook de gevaren, die deze kudde bedreigen. Zojuist heeft de aartsbisschop mij geïnstalleerd als pastoor, welk woord eigenlijk herder betekent, aldus pas toor Raymaekers. De Bijbelse eisen liggen zeer hoog. Petrus zegt: Chris tus heeft u een voorbeeld nagelaten opdat u zijn voetspoor zult volgen. Herder en kudde, pastoor en gemeen te, moeten elkaar kennen en zich rea liseren dat zij bij elkaar horen. Wij allen hebben de taak de ander als een herder te begeleiden. Ook de pas toor is een schaap van de kudde, misschien een getekend schaap, een belhamel, maar toch een schaap van de grote kudde, van wie wij niet te veel mogen verwachten. Wel is hij te gelijk spreekbuis en adres van de ge meente. Mgr. dr. A Rinkel (rechts) in gesprek met pastoor H. D. Ray maekers en diens echtgenote. (Foto LD/Holvast Pastoor Raymaekers zei op een goe de wederzijdse samenwerking te ho pen. Vooi zichzelf deed hij de toezeg ging te willen samenwerken waar dit nuttig kan zijn. Verscheidene oud-gemeente leden uit Rotterdam woonden deze hoogmis bij. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen vertegenwoordigde het ge meentebestuur van Leiden. Leidenaar aangehouden LEIDEN De kantinehoudster van het (hockeytpark Room burg kreeg zaterdagmiddag de schrik van haar leven, toen zij door een haar onbekende man werd bedreigd. De man dreigde haar namelijk met een lege bierfles te zullen slaan, wan neer zij niet onmiddellijk weg ging. De vrouw verliet via de achterdeur de kantine en riep vervolgens om hulp. Toen zij even later in de kantine terug keerde, bleek uit haar bood schappentas een portemonnaie met ruim honderd gulden te zijn verdwenen. Nog dezelfde avond werd een politie-onder- zoek ingesteld, dat leidde tot de aanhouding van een 33-jarige Leidenaar op zondagmorgen. De man heeft inmiddels be kend. Autobotsing oncler viaduct LEIDEN Onder het Rijnsburger- viaduct in Leiden botsten zaterdag avond twee auto's frontaal tegen el kaar. De bestuurders van de wagens, resp. een Leidenaar en een Voorscho tenaar kregen hoofdwonden. Een pas- sagiere van een van de auto's kreeg bovendien een gebroken neus. ADVERTENTIE Reveille door drumbands Aubade politiemuziek op het Stadhuis- het Schuurman: talentvol fluitist NIEUWKOOP De serie kerk concerten, die de afgelopen maanden door de Orgelcommissie van de Geref. kerk'te Nieuw koop werd gehouden, is zaterdagavond afgesloten met een mag nifiek optreden van het ..Leids Kamerkoor" onder leiding van Barend Schuurman. Hel was teleurstellend dat slechts tigde er opnieuw tam volie afcn grote ruim 50 luisteraars van de prachti- kwaliteiten ge koorzang kwamen genieten. U wilt er zéker van zijn, dat U de macht over het stuur hecht in handen hebt, datwil zeggen: safe door de bocht,veilig in halen en onder ölle omstandigheden weten, dot Uw wagen doet wot U van hem verlangt. DRIE EISEN VOOR DE MACHT OVER HET STUUR: bekwaam bestuurder betrouwbare auto Goede bonden, Vredestein bonden, tubeless, vier goede banden onfeilbare macht over Uw wagen geven Wéreldreputatie ;en uitgekiend Vredestein-type voor élke wagen (ja, ook de Datsun, de BMW, Jaguar, Daf, Ford, Renault, Fiat, voor élke rijstijl (van vroummm tot zzzzzt), voor jomstandigheid (autobaan, bochtige bergwegen, stads- of hobbeldebop-op-het-land). Als U aan banden vervangen toe bent, denk door d Het koor begon met de uitvoering van een tweetal madrigalen van Jo- hann Hermann Schein. Prachtig klonk de zuivere zang; de jonge di rigent leidde bekwaam het koor tot een prachtige prestatie. Dat Barend Schuurman niet alleen ene bekwaam dirigent is toonde hij met een aantal mooie fluitsoli. De eerste van Joh. Seb. Bach waarvan het prachtige „Sonate in a.kl.t." ten gehore werd gebracht en met een hartelijk applaus beloond. Nadat het koor van Brahms het motet „Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen" had gezongen, genoten we opnieuw van een aantal virtuoos uitgevoerde fluitsoli van Schuurman, waarbij deze zijn grote gave en vol ledig beheerste techniek tentoon spreidde. In bijzonder kwam dit tot uitdrukking in „Acht Stücke für Flöte allein". een aantal korte werk jes die bij het aandachtig luisterend publiek diepe indruk maakten. Het koor besloot met het motet ..Wachet auf ruft uns die Stimme" van Hugo Distier. dat indrukwek kend overkwam. Schuurman beves- Mastreechter Staar in Pieterskerk Het beroemde koor van de Kon. Zangvereniging .Mastreechter Staar' (150 zangers» komt zaterdagavond 11 mei concerteren in de Pieterskerk o.'l.v. Martin Koekelkoren en met medewerking van de pianist Peter Serpen.ti. Het optreden van dit koor belooft een der grootste evenemen ten van het muziekseizoen te worden. Het brengt de hoogtepunten uit zijn repertoire. Kinderfeesten in de buitenwijken Lodewijkcarillonmuziek 3 poppenkastvoorstellingen in Den Burcht Kinderwedstrijd op het Zoeterw.singelterrein Gymnastiekdemonstraties op het Stadhuis plein Stadhuiscarillonmuziek Ontvangst door Burgemeester (Burgerzaal) Start Oranjewandeltochten Den Burcht Voetbalwedstrijd t.b.v. Poliofonds LeidenRotterdam r Show, op te voeren door de Harmoniekapel W.W. op het Pieterskerkplein r Muzikale rondgang met wandelaars (N. Leven) Wandelaarsdefilé Stadhuis Prijsuitreiking Burcht de wandelaars Tocht nj Jong K. Pieterskerkplein door K. en G. er G. taptoe op Pieters 8.30- 9.15 uur Muzikale demonstrat kerkplein (2 korpsen) 8.00 uur Oranjebal in de Stadsgehoorzaal Twee Leidse verpleegsters gewond bij aanrijding NOORDWIJK Op de Herenweg in Noordwijk ter hoogte van de „Jo- hanna-hoeve". had zaterdagmid dag een aanrijding plaats tussen 2 bromfietsen, waarbij 2 verpleeg sters uit Leiden zodanig letsel op liepen. dat zij naar 't Academisch Ziekenhuis moesten worden over gebracht. Een van de verpleeg sters bestuurde de brommer, de an der reed als duo-passagiere mee. Een tegemoetkomende bromfietser, een 24-jarige Turkse gastarbeider uit Leiderdorp, die een Turkse vriend achterop had. heeft de dames in het voorbijrijden vermoedelijk ge hinderd, waardoor zij kwamen te Bestuur K.N.T.V. afdeling Leiden LEIDEN Na de jaarvergadering op zaterdagavond j.l. is het Bestuur de Kon. Ncd. Toonkunstenaars- vereniging als volgt samengesteld: de heer P. Bik voorzitter: mej. P. Zondag, secretaresse, de heer N. Opdam penningmeester, de heer L. Stevens, Alg. Adj. Tafeltennis geliandieapten AMSTERDAM In de prachtige Amsterdamse Jan van lensporthal hebben meer dan honderd gehandicapten uit ge* heel Nederland gestreden om de Nederlandse taf el tenniskam pioenschappen. De webhouder van Sportzaken van titel reeds hadden bemachtigd, fcn de Hoofdstad, de heer L. Verheij 1 finale enkelspel uitmaakten, wie kan»» opende dit evenement, waarna de fel- pioene zou worden. Het kampioen- Ie strijd om de diverse titels begon. schap kwam terecht bij Jenneke van De strijd was extra fel wanneer men Driel. weet, dat deze kampioenschappen Na afloop werden de prijzen uitge- tevens golden als een eerste selectie reikt door de heer H. Tjebbes, hoofd voor de Olympische Spelen voor ge- bestuurslid van de Nederl. Invaliden handicapten. die dit jaar van 4 tot 13Sportbond. De Haarlemse bloemen- november in Tel Aviv worden ge- meisjes zetten de kamp)oenen extra de bloemen. houden. Cor Prins uit Leiden veroverde J voor de vierde achtereenvolgende keer de nationale titel. Vooral in de finale liet de pupil van trainer Joop Westbroek sterk spel zien. Het was trouwens toch een succes- I volle dag voor trainer/coaoh West- I broek, want naast het succes van j Prins, kwam uit zijn nationale selee- IJ 11 i Y 01*81 tel PC llOlIW tiegroep Evert Barendse uit Amster dam op de derde plaats. De twee ge noemde spelers werden onbedreigd kampioen in het dubbelspel, terwijl Claris van Buul uit 's-Hertogenbosch de titel in de B-klasse veroverde. Bij de dames van deze selectie- groep waren het Jenneke van Driel uit Rijswijk en Loes Schenk uit Gou da, die de vruchten van deze training plukten en nadat ze samen de dubbel- Boehj e over voortgezet onderwijs Geachte redactie. In uw blad van 23 april 1968 zag ik de nieuwste plannen tot uitbrei ding van de Universiteit. Een pro ject met een enorme toren, die voortaan Leiden moet beheersen. Er is een aantal weken geleden veel geschreven over ontsiering en be derf van het landschap. Wat de Uni versiteit zich hier echter meent te moeten permitteren is aanmerkelijk erger dan de vernieling van het landgoed Nieuweroord. Waaraan hebben de Lei denaars het verdiend dat het ene na het andera mooie en rustige plekje in hun stad aan moedwillige vernietiging wordt prijsgegeven. Want dat er nog iet» van het Witte Singel-kwartier (laat staan van het hele stadsbeeld dat een Jan van Goyen inspireerde) zei overblijven, is een ïjdele hoop. Bij de herbouw van het Stadhuis (maar dat is dan rok wel een 30 jaai geleden) werd de burgerij uitdrukke lijk betrokken bij de keuze van het ontwerp voor het nieuwe plan. Later, toen de nieuwbouw van het Kamer ling Onnes Laboratorium Een oud-Leidenaar, thans wo nende in Den Haag, vond in zijn archief een exemplaar van het hierboven afgedrukte bulletin, dat in de prille vrijdagmorgen van 30 april 1909, een half uur na de geboorte van Koningin Ju liana, vanwege ons Blad in de stad werd verspreid. De tekst was gedrukt in oranje letters, omge ven door een rood-wit-blauwe rand. In die radio- en televisie- loze tijd betekende een dergelijke snelle berichtgeving een ware stunt! Vanzelfsprekend werden alle stoommachines in alle Leidse fa brieken ogenblikkelijk stopgezet, de kantoren en scholen werden gesloten en algemeen was de feestvreugde over het feit. dat na een achtjarig huwelijk een ko ningskind was geboren. Een ons onbekende dichter be zong de blijde gebeurtenis aldus: En eindlijk murmelt in. de wieg Hoe zoet! een kleine kindermond. Bekrachtigd wordt het oude accoord. Dat volk en vorstenhuis verbond. Met welke ontroering plots het sein Door Hollands trouwe gouwen vloog! LEIDEN Vandaag krijgen alle zesdeklassers van de Leidse lagere 1 scholen het boekje „Voortgezet on derwijs in Leiden" mee naar huis. Het. boekje, samengesteld door de af deling Onderwijs van het stadhuis, is in de eerste plaats bestemd voor ouders, die de schoolkeuze voor hui. w^Tati^kkeiyT be" kinderen nog moeten bepalen. Omdat dit jaar opt 15 augustus a.s. de Mammoetwet in werking treeclt. is het belangrijk dat men goed op de hoogte is van het onderwijs dat na het basisonderwijs kan worden ge volgd. Dit gidsje geeft een goed over zicht van oude en nieuwe schoolty pen, openbaar en bijzonder onder - wijs, studietoelagen en schoolgeld. Het boekje bevat ook de toelatings- j eisen voor de Leidse universiteit en Het is nog niet te laat; de ge- geeft een schema van de overstapmo- meenteraad moet nog ü«n beslissing gelijkheden op de nieuwe schoolty-1 nenwn Het is echter gewenst dat f>e.n' voordien zoveel mogelijk burgers van Leiden hun standpunt kenbaar ma ken. De weg is eenvoudig: een brief kaart aan de burgemeester van Lei den, als voorzitter van de gemeente raad. De tekst kan simpel zfjn: In een leefbaar Leiden Geen toren \an Ba bel! Met dank voor plaatsing. hoogachtend. J. W VAN WINGEN. Roodenburgerstraat 13. Leiden. (.Van redactiewege bekort». paald dat de maximum hoogte tot vier lagen beperkt moest blijven. En zelfs recent miaai dat was in Den Haag zelf) neeft ce Kroon het plan Nervi van Zwolsman c.s. verijdeld, dat een toren, die het heel stadsbeeld zou bederven, inhield. Wat de Universiteit bezielt met een dergelijk dominerend geheel te mag een raadsel genoemd Winkelsluiting op Koninginnedag LEIDEN Een groot aantal mid denstandzaken en het grootwinkelbe drijf zullen morgenmiddag in ver-1 band met de Koninginnedagviering om één uur sluiten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3