Arthur Miller presenteert z'n nieuwe stuk The Price Geen marteling van Griekse gevangenen Kosmos in zeer ongewone baan Toneel in New York Ook andere boeiende stukken aan de orde Sterke uitbreiding van het Singermuseum Engelse socialistische en liberale kamerleden: Tot 1770 km „Echo der Duinen" onder eminent vakman Scharoff regisseert Noordelijk Toneel PAGINA LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent te New York) In het Broadway-theater Morosco te New York gaat een nieuw stuk van Arthur Miller: „The price". Bijna alle critici zijn het erover eens dat het een belangrijk stuk is, het beste dat in tijden gezien is op de amusementsboulevard. Het lijkt, ondanks een paar zwakheden, een waardige schakel in de rij van Millerstukken, waartoe „De dood van een handelsreiziger", „Van de brug af gezien", „De vuurproef" en „Incident in Vichy" behoren. Twee contrasten „The price" brengt twee broers naar de zolderverdieping van hun ou derlijk huis waar het door hen geërfde meubilair uit vroegere tyden is opgeslagen. Het moet verkocht worden. De ene broer. Victor Franz, een politieagent die dicht voor zijn pensionering staat, verwacht een mooie prijs voor de meubels. Hij en zijn vrouw Esther kunnen het geld gebruiken. Hij bracht het niet ver. zag zijn opleiding afgesneden door de crisis en de daaropvolgende nood zaak voor zijn verarmde vader te zorgen. Voor broer Walter Franz, een suc cesvolle rijke chirurg die naar de zolderverdieping komt om zijn broer die hij 16 jaar niet zag te ontmoeten, ligt de zaak wat anders. Financieel spelen de meubels voor hem geen rol. Het zijn eerder stoffige, pompeu ze overblijfsels uit een tijdperk, dat voor hem al lang afgesloten is. Emotioneel gevecht De emoties, rancunes en gevoelens ▼an gehechtheid, die benauwend tus sen de meubels zijn blijven hangen, exploderen als de broers met elkaar geconfronteerd worden en een uur ▼an waarheid breekt voor hen aan. Terwijl Esther grotendeels zwijgend toekijkt en een stokoude Joodse an tiekhandelaar Gregory Solomon als een wijze filosoof nu en dan met humor ingrijpt hakken de broers op elkaar In: met te late aanbiedingen van vriendschap, met opgekropte haatgevoelens, met onthullingen uit het verleden en met stijgende emo tie. Eerst ziet het er naar uit dat de politieman de opofferende zoon is ge weest en de chirurg een egoist, die eigen succes boven alles liet gaan. Maar Millers stuk is gelukkig meer waard dan deze eenzijdigheid. In de dramatische confrontatie van dé broers komt naar voren dat beider houding een zekere geldigheid heeft, zowel als een diepere onwaarachtig heid. Het is geen ruzie tussen een nobele ziel en een koude ellendeling die Miller ten tonele voert, maar een emotioneel gevecht tussen men sen. wier persoonlijke „waarheid" in de ontmoeting wordt opengebroken. Het zoeken naar een prijs voor de meubels uit het ouderlijk huis brengt Dat dit zo was lag overigens wel een beetje aan d« Newyorkers zelf, die nooit buiten hun eigen wereld stad kijken als het om toneel gaat. Zoe Caldwell speelde namelijk al een tijd In Amerika, in steden zoals Min neapolis en Chicago, en iedereen die haar daar Shakespeare. Shaw. Mo lière of Tsjechow zag spelen was on der de Indruk van haar groot talent en bepleitte haar komst naar New York. seerde mechanische „dode" benade ring van het leven en een warm bloedige. maar vormloze, bijna bes tiale vitaliteit. Wachholder probeert in het stuk Würz uit zijn gesteriliseerde huis te krijgen en hem er van af te brengen de .menseijlkheidsbacillen" nog ver der te bestrijden, zoals Würz poogt te doen. Wachholder bezit bovendien twee aangenomen zoons: Leo en As ian, die nog andere aspecten van de Duits-Oostenrijkse schizofrenie tot leven brengen. Fascinerend neel (ook al is de Joodse vluchteling Lind kennelijk geobsedeerd door het onverwerkbare verleden der nazi- brutaliteit) dat het geen geldigheid zou hebben voor een ander volk of land. Llnds figuren zijn symbolen van algemeen menselijke verschijnse len, van agressiviteit o.a., die in haar verbinding met seksualiteit wordt op geroepen. De opvoering in New York onder regie van Gerald Freedman en in schitterende decors van Ming Cho Lee is dan ook bij de Amerikanen goed ontvangen. Vele critici w het erover eens dat „Ergo" één de boeiendste stukken was die in New York te zien waren en meer dan schreef zelfs: „Het fascinerendste toneel in de stad". Linds' „Ergo" Niet in één van de Broadway- theaters, maar „Off-Broadway speelt sinds kort het stuk „Ergo", een be werking van de gelijknamige roman van Jakov Lind, de Oostenrijkse schrijver, die in het Duits schrijft, in Engeland woont en gedeeltelijk in Nederland opgroeide. „Ergo" wordt gepresenteerd als onderdeel van Jo seph Papps New York Festival in het Public Theatre, waar dit seizoen »n paar opvallende produkties te bewonderen waren. Linds stuk is ook niet alledaags. Met een post-expres- sionistische opzet en een ondertoon obscene hilariteit gaat Lind de schizofrenie van de Duitse, of meer nog Oostenrijkse geest te lijf. Zijn symbolische figuren. Würz en Wach holder staan resp. voor de gesterili- Prijswinnaars „Gaudeamus" UTRECHT (AJLP.) De jury van het door „Gaudeamus" en het Utrechts conservatorium georgani seerde internationaal concours voor vertolkers van muziek van onze tijd, bestaande uit Johan van den Boo- gert, Georges Caraêl, prof. dr. Sieg fried' Goslich, André Laporle en Karl Erik Welin heeft gisteravond de prijswinnaars bekend gemaakt). De eerste prijs (f 3.000 beschik baar gesteld door „La fandation Europeënne de la culture", ging naar de Engelse pianist Ronald Luns den, de tweede prijs (f1500), was voor de Amerikaanse pianiste Nancy Voigt. de derde prijs (f 1.000) LAREN (GPD) In Laren is gis teren het nieuwe gedeelte van het Singer-museum geopend. Het pren tenkabinet, dat zich in de kelders van het museum bevindt, is met een oppervlakte van meer dan 230 vier kante meter uitgebreid. Tot voor kort waren hier de opslagruimten. Thans is er het Gerrit van Houten kabinet ondergebracht. Hier wordt een permanente ten toonstelling gehouden van werk van deze kunstenaar, die aan het eind van de vorige eeuw leefde. Door de 92-jarige mej. Sientje van Houten, een dochter van de kunstenaar, zijn de aquarellen en tekeningen overge dragen aan de Stichting Gerrit van Houten en aan de Stichting Sientje van Houten. Deze beide stichtingen Titiaan gestolen ROME (DPA) Uit een kerk in Medole in de Italiaanse provincie Mantya is donder dagnacht een schilderij van Titiaan (1477-1576) gestolen. De dieven hebben het doek „Christus verschijnt aan Ma ria" uit de lijst gesneden. Volgens de pastoor van de kerk werd de waarde van dit schilderij enige tijd geleden op 400 miljoen lire geschat. Uitwisseling Salzburg-Haarlem {-* HAARLEM (ANP) Van afgelo- Upeillllg „Centrum pen woensdag t/m maandag a.s. ge- ven bijna 100 leden van het Haar- I i lems Jeugdorkest en verder het pop- Oil Cle DOCK |pent.heater „Merlijn" en het Haar- j lems Jeugdtheater voorstellingen in AMSTERDAM (ANP) Gisteroch- j Salzburg ter gelegenheid van de cul- tend is in Amsterdam het „Centrum turele uitwisseling Salzburg-Haarlem, ae Poolse pianiste Anita Kr och- voor het. oude boek" geopend voor Inmiddels is reeds een tentoon- malska en de vierde prils (f 750' 'het publiek. De gelijknamige Stich- stelling te bezichtigen van foto's van voor de Duitse pianist Nor bert Gross- ting is opgericht door 19 antiquairs, j Nederland en in het bijzonder van rnamn, terwijl de vijfde prijs (f375) met het doel een trefpunt te vormen Haarlem. De musici spelen morgen gewonnen door de Amerikaanse voor een ieder die zich interesseert een werk van de Nederlandse com- Koningin Ju liana onthult standbeeld van haar moeder DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana zal zaterdag 4 mei a.s„ in aanwezigheid van Prins Bernhard, te Rotterdam het standbeeld van Ko ningin Wllhelmina onthullen dat werd vervaardigd door de beeldhouw ster Charlotte baronesse van Pal- landt, in opdracht van het Rotter damse comité voor de totstandkoming van een standbeeld voor Koningin Wllhelmina. Het monument zal wor den geplaatst in het park op de hoek ▼an de Parkkade en de Westerlaan. zorgen ervoor dat het werk vaj Groningse kunstenaar permanent te zien is., resp in het Museum Stad en Lande te Groningen ei het Singer-museum. In het oorspronkelijke gedeelte het Prentenkabinet worden wisselen-, de tentoonstellingen georganis Als eerste geeft de Eemnesser teke naar Piet Klaasse hier een expositie. Tevens is vandaag in Singer de ex positie van schilderijen, tekeningen en grafisch werk van Johannes Ta- venraat geopend. Deze weinig beken de Rotterdamse schilder leefde var 1809 tot 1881. De meeste van de ge ëxposeerde werken zijn nog nooit eerdér voor het publiek te zien weest. hen ertoe de prijs te him levensgang betaald Robert Anderson Millers „The price" is niet het eni ge stuk op Broadway dat zich die zij j Michale Ranta. voor oude boeken en prenten. Het ponist Willem Pijper en verder Verder werden drie premies toege. centrum is gevestigd kend en wel aan de sopraan Eva eeuws pand aan de Nieuwe Zijds Csapo uit. Hongarije, de Nederlandse i Voorburgwal. pianist Stanley Hoogland en de j Beneden is een permanente ten- Nederlandse violiste Ruth Hesse- toonstelling van oude boeken en ling. prenten ingericht, terwijl in de bo- De prijzen werden gisteravond na vcnzaal wisselende exposities zullen afloop van het slotconcert uitge- 1 zijn die verband houden met het diept in de nuances en tegenstrijdig- reikt door de commissaris van de boek. Op het ogenblik is er een expo. hedesn der menselijke emoties. Rooert Koningin in de provincie Utrecht, sitie van kinderboeken, vervaar- Anderson. de schrijver van o.a. mj- c. Th. E. Graaf van Lynden van digd door schoolkinderen uit Haar- „Thee en sympathie en Broadway- Sandenburg. lem hit» als „You know I can't hear you i when the water's running", heeft I stuk geschreven met de titel ken van Mozart en Bach. Haarlemse bloemenmeisjes hebben op bloemen aangeboden. Scheepsbouioer C. Verolme ivoor de 255.000 tons Esso-tanker Iter wereld op een helling is ge- heeft gisteren persoonlijk een op de werf in Rozenburg. Dit bouwd. Een bijzonderheid is dat handje geholpen bij de kiellegging wordt het grootste schip dat ooit de helling tegelijk met het schip I wordt gebouwd. ATHENE (AP) Twee leden van het Britse Lagerhuis, een socialist en een liberaal, hebben na tien dagen een onderzoek afgesloten naar de le vensomstandigheden in Griekenland onder het militaire regime en gezegd dat er geen duidelijk bewijs is gele verd, dat politieke gevangenen wor den gemarteld. Na hun terugkeer van het eiland Leros, een der twee eilanden in de Aegeïsche Zee waar gevangenen zijn samengebracht in kampen, verklaar den zy tegenover journalisten, dat de 485 gedetineerden in een be_ paald kamp „slechts 22 hadden ge klaagd over slechte behandeling of martelingen die zü hadden onder gaan vóór hun aankomst op het eiland". De heide parlementariërs, de socia list Gordon Bagier en de liberaal Russell Johnston, deelden mee dat zij vrij uit hadden mogen praten met de gevangenen zonder bijzijn van rege ringsvertegenwoordigers Johnston verklaarde te hebben ge sproken met de linkse leider Manolis Glezos die had geklaagd over gebrek aan vrijheid „en zioh meer zorgen scheen te maken over de politieke toestand. Hy was zeer gezond, in te genstelling tot berichten dat hij zou zijn geëxecuteerd". Bagier en Johnston maakten deel uit van een groep van vijf Britse par lementsleden die door die Griekse re gering zijn uitgenodigd om een on derzoek in te stellen naar de toestan den in Griekenland. Zü waren ach tergebleven om een bezoek te bren gen aan de gevangenen-eilanden na dat de overige drie parlementariërs twee dagen eerder waren vertrokken. MOSKOU (APt De Sow jet Unie heeft gisteren opnieuw een onbe mande satelliet in een zeer ongewo- baan gelanceerd en daarmee de vermoedens versterkt, dat zij spoe dig een spektakulaire ruimtepresta- tie gaat verrichten met misschien verscheidene kosmonauten en twee straat I of meer ruimteschepen. j De gisteren gelanceerde satelliet, r*h££a£lCoilcert in Noordwijk: soortgelijk thema heeft. Eigen lijk ls het nauwelijks een stuk, maar een serie korte scènes waarin de verhouding tussen een zoon en zijn lawaaiige, zelfingenomen egocen trische vader uit de doeken wordt gedaan. Het geheel mist vaak span ning (zoonlief rijgt de scènes aan elkaar door het publiek te vertellen over zijn problemen) maar heeft toch een aantal bewonderenswaardige scè- Anderson zorgt in elk geval voor een hoogst sensitief en persoonlijk toneel. Iedereen, die wel eens ambi valente gevoelens tegenover zijn ouders geh&d heeft, herkent gedach ten en emoties in het stuk, dat als compositie zonder twüfel rammelt aan alle kanten. Zoe Caldwell - Een derde stuk dat op Broadway speelt en door pers en publiek he melhoog geprezen wordt heet „The prime of miss Jean Brodie". Het is een bewerking door de uit Texas af komstige Jay Allen van de roman van de Britse Muriel Spark. De hoofdpersoon erin ls de ontembare, romantische schooljuffrouw Miss Brodie, die voor de Schotse meisjes school waar zy les geeft een bron van irritatie is. Deze rol wordt ge speeld door Zoe Caldwell. Deze uit Australië afkomstige actrice is op dit moment zeker de grote heldin van het Newyorkse theater. Zü is opeens ontdekt, niet alleen door regisseur Robert Whitehead, maar door duizen den Newyorkers, voor wie zü kort ge leden nog een volkomen onbekende naam was. i In het Noordwijkse „Lido" vond gisteravond het uitgestelde i concert van „Echo der Duinen" doorgang. Op het programma stond H. v. d. Veld nog als dirigent vermeld. Herstellende van een ziekte was hij wel aanwezig, maar als toehoorder. In het najaar (26 oktober bestaat het korps 40 jaar) zal hij afscheid nemen. Op het toneel verscheen Wijb Schoon. K.M.K.-lid en reeds dirigent in Noordwijkerhout. Mocht „De Echo" hem blij vend aan zich binden, dan wensen we het korps al bij voorbaat geluk met de komst van deze eminente vakman. We nemen aan. dat Schoon een door Van der Veld voorbereid pro gramma geheel of gedeeltelijk over nam. Dan heeft hij de harmonie in luttele weken al zijn stempel opge drukt. We gaan ei. gezien de om standigheden. aan voorbü dat nog niet alles pasklaar de „laatste hand" Van Lynschotens „Geuzen van de Bommelerwaard" vormden 'n hoofd nummer. Wüb Sohoon's intenties schemerden daar al in door: open liggend welgeanalyseerd compositie beeld, efficiënte directie met dwin gende kracht en onmiskenbaar over wicht, nergens zinloze klankkracht, geen instrumentengroep wordt over woekerd, geen uitspringende stem men. Alles is .gecensureerd". Dan wijzen we op de verhouding van de klankwaarden, wat doorzichtigheid bewerkt. Iedere melodische welving zingt, helder en rustig. Present was De Vogelkoopman van Zeiler en o.m. ook Ruelle met een ouverture Halifax. Ruelle's al dan niet gestopte trompetten en trom bones klaroenen continu hetzelfde en werkten daardoor vermoeiend. Dat deed niet de Tango Militair van Kötscher-Gutzeit. In een Celeste Prezza van Silenzio solieerde Fr. Duindam met succes op zün trompet. Drumband en majorettes (met show) ontbraken niet, de Boeren ka pel „De Duinkneuters" evenmin, oJ.v. Wimdepa. Na de pauze voerden eigen leden een klucht op: „100 gul den voor een blauw oog". Nog ver melden we, dat twee leden het have loze vaandel weer in staat van nieuw hebben weten te brengen V. De nog zeer vitale kunstenaar heeft meegedeeld dat de première Tsjeohow-programma zo mogelyk op 29 mei in de schouw burg in Drachten zal plaatsvinden, waarby hü ook zelf aanwezig zal zün. Bü uitbreiding van de Noorder Compagnie (die zoals bekend de drie noorderlüke provincies tot werkterrein heeft) met nog enkele HEERLEN^De neer H. Smits gaat hij door tot 60 of 70^ uur^. Scharoff zich graag bereid volgend it ham 'jaar een avondvullend stuk van de Koamos-219. heeft een baan die de aarde tot op 122 km nadert en dan omhooggaat tot 1770 km. De hoek van de baan met de evenaar bedraagt 48,4 graden. De enige an dere Sow jet-satelliet die eenzelfde baan volgde was de Kosmos-137, die 21 december 1966 werd gelanceerd, dezelfde dag als Loena-13, welke de laatste Russische zachte landing op de maan uitvoerde. Wat de taak van Kosmos-137 was is noodt meegedeeld en vandaag is er geen enkele aanwijzing gegeven voor wat de Sowjet Unie met de Kosmos-219 hoopt te bereiken. Tezamen zün deze maand door de Russen tien Kosmos-satellieten ge lanceerd, een ongewoon hoog aan tal, plus de Loena-14 die zich in een baan rond de maan begaf. De toe genomen activiteit geschiedt in een tüd van het jaar die gunstig is voor bemande ruimtelanceringen. Ook dit heeft het vermoeden ver- sterkt van een spoedige situnt. Bagier en Johnston verklaarden te hebben gesproken met twee linkse Griekse journalisten en ook met an deren wier voornaamste grief het ge brek aan vrijheid en onwettigheid van hun detentie was. Alle gevangenen op de eilanden wor den vastgehouden zonder dat er een aanklacht tegen hn is ingediend. Het zyn er ongeveer 2327 in getale. Bagier verklaarde dat slechts één gevangene in staat was geweest een litteken te laten zien dat naar hij zei was overgebleven na martelingen. „Zowel de kampdokter als een ande re arts waren evenwel niet in staat te zeggen of 't een oud of een vers lit teken was", zo voegde hij er aan toe. Bagier zei verder, dat uit rapporten was gebleken dat alle ondervraagden in het gevangenenkamp communist waren geweest en ook onder andere regeringen gevangen hadden gezeten. Beide Lagerhuisledcn verklaarden tevens dat de gevangenen hadden ge zegd dat er in het kamp niet werd gemarteld en dat de behandeling niet slecht was. „Als de gevangene slecht zijn behandeld, is dit gebeurd vóór hun aankomst op de eilanden", zo concludeerden zij. Hun verklaringen stemmen over een met een recent rapport van het Internationale Rode Kruis. Ongeluk op clc 's Gravendamseweg NOORDWIJKERHOUT Om streeks kwart over acht gisteravond is op de 's-Gravendamseweg een bromfietster aangereden door een tegemoetkomende personenauto. Het slachtoffer, een 51-jarige inwoonster van Noordwykerhout, is in ernstige toestand naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden vervoerd. De aanryding vond plaats op het gedeelte van de 's-Gravendamseweg tussen de Langelaan en de Gooweg (waar geen rywielpad is) bü een in haalmanoeuvre door de bestuurster van de personenauto, een 20-jarige inwoonster van Noordwük. Na de aanrüding kantelde de per sonenauto. De bestuurster moet met een shock naar huis worden gebracht. LEEUWARDEN (GPD) De beroemde, thans 84 jaar oude regisseur Scharoft uit Rome zal met het toneelgezelschap „De Noorder Compagnie", gevestigd in Friesepalen, drie eenacters van de Russische schrijver Tsjechow instuderen, te weten: „De Beer", „Het Jubileum" en „Het Huwelijksaanzoek", in de ver taling van Ch. B. Timmer. De leider van het noordelijk toneelgezelschapde heer Jaap Maarleveld, heeft gistermiddag de vermaarde regisseur, die in ons land tal van stukken van Tsjechow en andere Russische au teurs heeft geregisseerdaan de pers voorgesteld. De heer Scha roff regisseerde nog vorig jaar hij het Rotterdams Toneel" het stuk „Oom Wanja". uit Heerlen hoopt morgen wereld- j Naast hem zijn masseur J. Veget. recordhouder te worden door on- Op de achtergrond de heer H. A. afgebroken hammondorgel te spe- Huider, de huidige recordhouder len. Hij blijft „zeker" 52 uur „mu- met 51 uur, siceren", maar als ,,'t er in" zit, I Tsjechow te regisseren. Scharoff 'kent Rtamon Alving die met haar mah Jaap Maarleveld het gezel schap leidt, reeds van zyn regie van de stukken „Oom Wanja" (Co- media 1950) en van .Be Meeuw" (Rotterdams Toneel 1960). Scharoff aan wie een hotel was aangeboden, stelde een verblyf In de boerderij van de familie Maarle veld in Friesepalen meer op prys. Hij prees de omgeving vanwege de rust en een zekere gelijkenis met het groen van de Russische velden. Na zyn medewerking aan het ge zelschap te hebben verleend zal Scharoff terugkeren naar Rome waar hij een Tsjechow-seizoen zal leiden dat in september in Rome aanvangt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6