VOLA vierde haar achtste lustrum Gedenkboek lustrum Sanctus Aug Mr. Hanssen voorzitter Leidse KVP Goede aanvoer - vlotte handel Viertal opstellen s ZATERDAG 27 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Oud-leerlingen Leidse Anibaclitssclwol LEIDEN De Vereniging van oud-leerlingen der Am bachtsschool in Leiden bestaat op 9 mei 40 jaar. Ter gelegen heid hiervan recipieerde het bestuur gistermiddag in de Stadsgehoorzaal. De receptie weid o.a. bezocht door de bur gemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, wethou der S. Sannes en bestuursle den van een aantal zusterver enigingen in het land. Het doel van de VOLA is het ge zichtsveld van de leden te verruimen en aan hun algemene vorming bij te dragen door diverse activiteiten, zoals het organiseren van excursies en lezingen en het vertonen van do cumentaire films. Het gaat erom de leden on de hoogte te houden van de actuele ontwikkelingen in de tech- Samenwerking 's Morgens had de VOLA in res taurant ..Centraal" haar 33ste jaar vergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. L. de Bree, deelde tijdens deze vergadering mee, dat er plan nen bestaan om tot nauwere samen werking met de christelijke zuster verenigingen in Leiden te komen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren A. Gerritsen. E. A. Homberg en H. Mulder. Na afloop van de receptie hield de VOLA een reünie waar by het weer zien van oud-klasgenoten vele herin neringen werden opgehaald. Feestavond Naast muziek van de accordeonisten „Les Deux Jateux" en het Cocktail Trio traden Karin Kent en Willy en Willeke Alberti op. André van Duin had veel succes als parodist en de „Mounties" zorgden voor „kolder aan de lopende band". De burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, felici teert de voorzitter van de Vola, de heer C. L. de Bree, met het ju bileum van de vereniging. (Foto LD/Holvast) ding van de heer J. Alphenaar op muziek van het (huisorkest „Het Confetti Combo". Herdenking van doden LEIDEN De doden van de Twee de Wereldoorlog zullen in Leiden za terdagavond 4 mei worden herdacht tijdens een bijeenkomst in de M&re- kerk. voorafgaande aan de ..stille j tocht" naar het monument by mo- j len De Valk. Deze stille tocht wordt geformeerd op de Mare. De bijenkomst in de Marekerk vangt i aan om half acht. Het openings- I woord wordt gesproken door burge- 1 meester mr. G. C. van der Willigen en het herdenkingswoord door pater Leopold Verhagen. Muzikale medewerking wordt ver leend door het Alma Materkoor on der leiding van Jan van der Meer, die ook het orgel zal bespelen: so listische medewerking wordt voorts verlend door Nico Schrama «orgel» en Han Kapaan hobo De stille tocht na de herdenkings bijeenkomst vangt aan om 8.16 uur. ADVERTENTIE Fallada (111) Antwoord aan de heren G. Bos en Yge Fcppema. Inderdaad mijne heren, ik heb mij j vergist en ik wist het al. Mijn enige excuus is dat ik in de wil- I dernissen van Pakistan zat toen ik j het stukje, dat uw verontwaardiging dusdanig heeft, opgewekt dat u zich j gpdrongen voelde uw ontdekking en j mijn fout openbaar te maken, schreef. Zou het niet sierlijker geweest zijn, collega Foppema, indien je my persoonlijk van je bevindingen op de hoogte had gesteld? Brods biografie van Kafka is van 1935 om precies te zijn. hooggeachte heer Bos, maar het werk is nu voor het eerst in het Nederlands verschenen. CLARA EGGINK. ADVERTENTIE GOUD juwelier - horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Expogé Leiden telt 90 leden LEIDEN Het district Leiden van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen uit de bezet tingstijd telde einde vorig jaar ne gentig leden en éénenveertig dona- Een betrekkelijk klem aantal van deze leden kwam gisteravond in jaarvergadering bijeen in „Nieuw- Minerva". De tien punten tellende agenda werd vlot afgewerkt. Met de jaarverslagen van de sècretaris en de penningmeester ging de vergadering volledig akkoord. Secretaris W. M. van den Burg maakte in zyn jaar verslag melding van het feit. dat twee leden de Leidse afdeling in het afgelopen jaar waren ontvallen. Penningmeester A. Plekkringa bleek zijn kasboek te hebben afgesloten met een batig saldo van ruim f 162,Mevrouw C. H. Hendriksen-Snel voerde ook in het afgelopen jaar het beheer over de ziekenkas, waarin zich nog slechts een bedrag van f 14,— bevindt. De heer J. T. Witte werd op deze jaar- bijeenkomst herkozen als afdelings voorzitter. Ook de heren W. M. van den Burg en H. Bol mochten, even als mevrouw C. H. Hendriksen-Snel, achter de bestuurstafel blijven zitten. De herverkiezing van al deze be- bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, geschiedde bij accla matie. Tot afgevaardigden naar het Expogé-congres, dat van 12 tot en met 15 juni a.s. in Groningen zal worden gehouden, werden gekozen de heer Van den Burg en mevrouw Hencjriksen. In het gedenkboek „O, mijn lieve Augustijn", dat de Leidse Rooms-Katholieke Studenten- Vereniging „Sanctus Augusti- nus" ter gelegenheid van haar vijftiende lustrum uitgeeft, wordt een poging gedaan op wetenschappelijke wijze het proces van verzuiling en ont zuiling van het katholieke stu dentenleven in Nederland en speciaal in Leiden na te gaan. Het boek bevat vier opstellen over de ontwikkeling van het ontstaan van de katholieke stu dentenverenigingen op het ein de van de negentiende eeuw tot de huidige (discutabele) stand van zaken. De analyse is vooral op Leiden toegespitst. De eerste studie. „Kasteelheeren in zakformaat." door A. I. Vroeijen- styn kan men kenschetsen als die van het Rijke Roomse Studentenle ven. Vragen, als „vormt de katho lieke student de voorhoede van de katholieke emancipatie?" en „Is de katholieke student politiek-maat schappelijk geëngageerd?" komen hier zeer expliciet aan de orde. Ka tholieke studenten sluiten zich aan een om stand te houden tegen de „opkomende, neutrale en bederf- zaadende, ongodsdienstige stromin gen van hun tijd." De verzuiling is begonnen en gaat onverminderd voort in bewegingen als de „Heem- vaart." en de Groot-Nederlandse ge dachte. Bij een aanzienlijke groep leidt het politiek engagement via het Verdinaso tot fascistische en semi- fascistische uitingen. Ook de hou ding van de katholieke studenten ten opzichte van het nation aal-socia lisme komt aan de orde. Een tweede opstel van de hand van J. W. M. Nabuurs js gewijd aan de veel geprezen en verguisde civitasgedachte te Leiden. Hier wordt de periode van de doorbraak (1943-1951) behandeld, die het einde inluidt van het katholieke isolement, ondanks alle tegenwerking van de katholieke zusterverenigingen, de bisschoppen en de oppositie van bin nenuit De derde studie beweegt zich op sociologisch vlak en analyseert de huidige toestand van de R.K.S.v. „Sanctus Augustimus." Uitgangspunt vormt een onderzoek, dat de schrij ver (J. L. M. van Velzen) hield on der een grote groep Augustijnen. Hij vergelijkt. de resultaten van zyn on derzoek met de officiële doeleinden van de vereniging en besluit tot een discrepantie tussen deze doelstellin gen en de werkelijke behoeften van de leden. Hy concludeert, dat „Sanctus Augustinus" haar confessionele ba sis moet verlaten om zich ondubbel zinnig te kunnen toeleggen op het bevorderen van het onderling con tact Jhr. mr. F. A, M. Alting von Geusau geeft tenslotte een toekomst perspectief voor de universiteit in het algemeen en de katholieke stu dentenverenigingen in het bijzonder. Hy zegt onder meer: „De universi taire. organisatie behoort tot de meest verouderde en onaangepaste structuren, die wy kennen. Een standaardwerk zonder weerga Reeds bij de eerste bladzijde weet u het: dit unieke standaardwerk hoort in elk gezin thuis. Honderdvijftig kloeke pagina's in kleuren druk geven u een realistische kijk op het huiselijk leven In Nederland. Vraag ernaar bij uw leverancier. Hij heeft 't. Het nieuwe Staalboek 1968 van Rath& Doodeheefver. Stralend nieuwe behangdessins voor to taal nieuw wonen. Behang van R&D. J. Wondergem geen voorzitter LEIDEN De afdeling Leiden van de Algemene Bond van Ambtenaren kwam gisteravond in jaarvergade- ring bijeen in „Ons Centrum", voor de laatste maal onder leiding van de I heer J. Wondergem. Deze wees in zijn openingswoord op de weinig be- vredigende gang van zaken bij het 1 contact met de overheid, zowel lan delijk als plaatselijk. De heer Won- dergem herdacht vervolgens de tien j leden, die de afdeling in 1967 zijn ontvallen. Het uitgebreide en overzichtelijk j samengestelde jaarverslag van de I secretaris, de heer C. A. Visser, gaf een opsomming van hetgeen in hel. belang van de leden werd verricht. Het ledental, dat op 1 januari 1967 1425 bedroeg, was gestegen tot 1570 op 31 december van dat jaar en in middels alweer gestegen tot 1621, een groei die in hetb yzonder de groepen van het rijkspersoneel betrof. Dit jaarverslag verkreeg, evenals dait van de penningmeester, de heei G. Dantuma, de goedkeuring van de vergadering, nadat een aantal vra gen beantwoord waren. De bestuursverkiezing had een bij zonder karakter, aangezien de heer J. Wondergem met het oog op zijn aanstaande pensionering niet voor herverkiezing in aanmerking kon ko men. In zijn plaats werd de tegen woordige tweede voorzitter, de heer J. Bloem, benoemd en in de vaca ture van tweede voorzitter de heer B. J. Wakka. De heer G. Dantuma werd herbe noemd als penningmeester; voor de overige bestuursfuncties werden de aftredende leden, de heren W. F. Noordyk en J. Paats eveneens her kozen. In de vacature A. Lepalaar werd de heer P, de Kruis benoemd. De voorzitter bracht de heer Lepe laar dank voor zyn langdurige staat van dienst in de vakbeweging en hij liet zyn woorden vergezeld gaan van een stoffeiyk blijk van waardering. Tot leden van de Commissie van Georganiseerd Overleg van de ge meente Leiden werden de heren J. Bloem en C. A. Visser benoemd en als plaatsvervangers de heren P. de Kruis en J. Wondergem. de laatste tot de datum van zijn pensioïierine De kascontrole-commissie werd aangevuld door de benoeming van de heren B. Guldemond en P. Geerlings. Wat het afscheid van de heer Wondergem als voorzitter betreft, de heer Bloem memoreerde, dat hij veertig jaar lang allerlei functies heeft bekleed in de ambtenaren-vak beweging, zowel ais bestuurslid er. als lid van de dienstcommissie en de medezeggingschapseommissle van zijn dienstvak en tenslotte als hoofdbe stuurslid van de ABVA. De schei dende voorzitter kreeg vervolgens een enveloppe met inhoud. Namens het hoofdbestuur van de ABVA was de tweede voorzitter, de heer J. Hoogerworf, aanwezig. Ook deze had woorden van waardering voor de zakelijke en bekwame wijze, waarop de heer Wondergem zich dee<! kennen als pleitbezorger voor de belangen van het overheidsperso neel. Op de universitaire campus heeft iedere groep zyn bastion opgezet, die gaarne gezantschappen van de ander ontvangt en te woord staat. De gebouwen, waarin de gemeen schappelijke werkruimten aanwezig zijn. moeten echter nog ontworpen worden." Jhr. Alting von Geusau conclu deert. dat, programmatisch gezien, de deconfessionalisering binnen de universiteit, een feit Is geworden en dat de katholieke studentenvereni ging haar zin heeft verloren. „Zy zal met de andere verenigingen moeten zoeken naar die organisatie- vermen, die de universitaire samen leving nodig heeft om het doel van de. universiteit «het afleveren van gevormde specialisten» beter te rea liseren" Een uitvoerige Kroniek met ern stige en grappige „Halte divers" uit dividend te verlagen van f 5,25 tot de geschiedenis van de vereniging f 4.75 per aandeel van nominaal besluit het boek, dat verlucht is f 25. Als interim-dividend is reeds met foto's en tekeningen. f 1,50 betaalbaar gesteld. Lager dividend bij Holl. Constructie LEIDEN, «ANP» Op voorstel van de raad van bestuur is in de vergadering van het college van com missarissen van de Hollandse Con structie Groep N.V. besloten aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het ADVERTENTIE Fa. D. LADAN Molcnsteeg 27 (bij Doezastraat) Leiden Telefoon 21375 Specialist op het gebied van aluminium jalouzieën. LEIDEN De afdeling Leiden van de KVP blijkt zonder al te veel moeilijkheden door de politieke stroomversnellingen van het afgelo pen jaar te zyn gekomen. Ook het uittreden van de Radicalen, heeft wat de Leidse afdeling betreft, geen ernstige gevolgen voor het ledental gehad. Dit constateerde voorzitter S. Menken, tijdens de gisteravond in „De Burcht" gehouden jaarvergade ring. Propagandaleider mr. M. J. D A. Hanssen. die later by acclamatie tot voorzitter gekozen werd. vulde de constatering van interim-voorzitter Menken aan met enkele cijfers. De helft van de Leidse jongerengroep trad in het voetspoor van het radi cale kamerlid Aarden: voor het. uit treden rond de periode „Arnhem", waarin de grondslag van de partij fel ter discussie stond, bedankten ook enige leden en bij de laatste con tributieverhoging stuurden twintig leden een bedankje. Daar tegenover staat, dat zich onlangs zeven nieuwe leden meldden. Al met al bleef het ledental van de afdeling ruim bo ven de 700. Mede daardoor, maar wellicht nog meer door de inspan ningen van penningmeester P. G. Vink, die daarvoor een woord van waardering oogstte van kring-pen ningmeester mr. H. E. A. Driessen, staan de Leidse financiën er met een nadelig saldo van f 129,48, niet on gunstig voor Aan de partijkas heeft de afdeling geen schuld aan de kring- kas wel door de propa g andakosten by de verkiezingen. Behalve de heer Vink oogstten mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Barendsen en de heer J. M. J. Weiter de waardering van de leden voor resp. hun werk als leid ster van dewerkgroepen en als se cretaris. Wat de werkgroepen be treft: de belangstelling was wat aantal deelnemers betreft, niet over weldigend De verkiezing van de voorzitter leverde geen moeilijkheden op. Er waren geen tegenkandidaten gesteld, zodat mr. Hanssen, die als propa gandaleider zijn sporen in de afde ling al verdiende, bij acclamatie aan gewezen werd om interim-voorzitter Menken te vervangen. Na het bedan ken als voorzitter van prof. mr. W. L. G Lemaire verklaarde de heer Men ken zich vorig jaar bereid het voor zitterschap waar te nemen tot een geschikte kandidaat gevonden was. Op het programma van deze avond stond verder een gedachtewisseling over actuele politieke toestanden en vraagstukken met het kamerlid drs- M. W. J. M. Peynenburg. Tijdens de rondvraag werd een motie ingediend door de heer V. A. M- van Rjjn namens de jongeren. Het bestuur van de afdeling en van de KVP-raadsfractie werd in deze motie verzocht direct en regelmatig comentaar te verlenen op en een standpuntsbepaling te geven in ac tuele politieke gebeurtenissen voor zover het plaatselijk belang daarmee gediend is- De motie werd aangeno- Leidse veemarkt LEIDEN Ook gisteren, bij wel haast zomers weer, kenmerkte de veemarkt zich weer als een goede voorjaarsmarkt met goed aanvoeren en een goed marktbezoek. Door het milde en groeizame weer van de af gelopen week heeft zich de bedryvig- heid op de boerderij met het ontrui men van de stallen snel voltrokken. Met de natuur leefde ook de handel weer op, in het bijzonder wei die in gebruiks- en fokvee en hoewel niet de topaanvoer van vorige week werd bereikt, kon men toch spreken van een goed bezette markt. In alle sec toren had de handel een redelijk tot goed en vlot verloop en lagen de meeste prijzen weer stijver. De totaal aanvoer bedroeg 2267 GEBRUIKS VEE Hoewel minder dan vorige week, in deze afdeling weer een grote aanvoer van vare koeien. Met de goede gras- groei hebben veel veehouders nog te weinig koeien. De vraag was dus sneller en de han del redelyk goed met styver tot duur dere pryzen. Op de afdeling melkvee was de aanvoer niet groter en bleef het aanbod aan de matige tot geringe kant. By veel vraag had de handel een willig verloop met lagere pryzen. Notering: Melk- en kalfkoeien van f 950 tot f 1250 en f 1675. Vare koeien van f 725 tot f 1050 en f 1550. JONGVEE Het jongvee liet gisteren verstek gaan. De aanvoer bestond uit een klein aantal pinken, jonge fok- stiertjes en enkele graskalveren waarvoor de handel 'n willig tot vlug goed prijshoudend verloop had. Notering: Jonge fokstiertjes van f 550 tot f 750 en f 875. Pinken van f500 tot f650 en f825. Graskalveren van f225 tot f375 en f475. VETTE KOEIEN Het aanbod van vetvee is nog steeds niet groot. In de vleeshandel is het de gehele week rustig geweest, maar op de markten werd alles wel verkocht en zeker niet goedkoper. In Leiden gisteren een tamelijk tot rus tige goed stabiele prijshoudende han del. Notering per kg geslacht gewicht: Vette koeien van f3.60 tot f4.20 en f4.90. Slachtstieren van f4.30 tot f 4.50 en f 4.70. Worstkoeien van f 3.30 tot f3.60. VETTE- en NUCHTERE KALVE REN: In beide sectoren een betrekkelijk kleine aanvoer. Aangezien veel vette kalveren rechtstreeks van stal wor den verkocht, verminderen de markt- aanvoeren. By een goede exportvraag zijn er echter veel dieren geslacht, de handel vlug en de pryzen weer hoger. Voor de nuka's was de han del als gevolg van een groot aanbod Iets gedrukt. By een lui dure han del wisten de pryzen zich echter wel te handhaven. Notering per kg levend gewicht: Vette kalveren van f3.60 tot f3.80 en f4.10. Slachtnuka's van fl.30 tot f 1.45 en f 1.70. Mestkalveren van f75 tot f 115 en f 135 per stuk. WOLVEE De aanvoer van wolvee was ook iets minder dan vorige week. Over- houders zyn er haast niet meer en de jonge zuiglammeren nog niet slacht rijp. De enkele aangevoerde zuiglam- meren werden duur verkocht. Bij een goede handel bleven de slachtschapen en slach tlammeren overhouders goed prijshoudend en de export, die ren weer iets stijver tot hoger in prijs. De aanvoer van zgn. stellen was wel iets minder maar toch aan de ruime kant. In verband met het mooie weer en de snelle gras- groei was de vraag uitermate goed, de handel vlug en de pryzen styver. Notering: Vette schapen van f 100 tot f 120 en f 140. Vette lammeren «overouders» van f 125 tot f 160 en f 175. Goede export dieren iets boven notering. Weide schapen met 1 lam van f 165 tot f 200. Weideschapen met 2 lammeren van f 250 tot f 300. VARKENS OOR FOK- en MES- TF.RIJ Ook in deze handel liet het mooie weer zich gelden, ondanks de pessi mistische geluiden uit de handel van de slachtvarkens. De aanvoer was goed met weer wat. meer vraag, waardoor de handel iets vlugger en prijshoudend verliep. Notering: Drachtige zeugen van f 350 tot f 375 en f 425. Schrammen van f85 tot f95 en f115. Biggen van f65 tot f70 en f75. SLACHTVARKENS Wat de siachthandel betreft, on danks alle geruchten van enige ver betering was er nog geen opleving in deze handel te bespeuren. De export bleef gering en het aan bod te groot en in het bijzonder wa ren de zware varkens en slach tzeu- gen zeer moeilijk te plaatsen. Over de gehele linie van slachtvar- kens nog weer iets lagere pryzen. Prijzen per kg levend gewicht: Lichte slach tv arkens van plm. f 1.95 tot. f 2 Lichte slachtzeugen van plm. f 1.55 tot f 1.65.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3