Saigon is op zijn scherp hoede Zes maanden voor Leidse avonturier 'cjencla DECEPTIE Man beroofd Omzetten Philips iets 1)0veil de ramingen Afscheid van ir. Otten MET EEN ENKEL WOORD PAGINA 5 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 APRIL 196» Tot veler teleurstelling wil het nog steeds niet vlotten met de besprekingen tussen Washington en Hanoi. Het zag er aanvankelijk zo hoopgevend uit: de Amerikaanse pre sident deed een redelijk aanbod en Hanoi leek daarop in te willen gaan. Sindsdien zijn de voorlopige contac ten blijven steken in een eindeloos de bat over de plaats, waar men aan de gemeenschappelijke tafel zal gaan zitten. Wat de een schikt, wil de an der niet en wat de een voorstelt wprdr door de ander van de hand gewezen. Toch, is er eigenltfk wel reden voor ontgoocheling? Uit een oogpunt van menselijk leed als gevolg van oor logshandelingen: ja. Hoe eerder de gevechten beëindigd zijn hoe beter. Men mag echter niet vergeten, dat de Amerikanen met een tegenpartij te maken hebben, die uitermate sluw en buitengewoon taai is. Zo is er ge gronde reden om te veronderstellen, dat Hanoi zich op het ogenblik tot 't uiterste inspant een nieuwe aanval in de stijl van het Tet-offensief te ont ketenen. De bekende Amerikaanse journalist Alsop onthulde dezer dagen twee opmerkelijke feiten: de com munisten hebben reeds veertig- tot vijftigduizend man in zuidelijke rich ting getransporteerd, die op een voor hen geschikt ogenblik gebruikt zullen worden om de tegenstander een zwa re slag toe te brengen, met alle ge volgen vandien voor de Amerikaanse positie aan de onderhandelingstafel: en ten tweede: het aandeel van de Noordvietnamezen in de grote mili taire eenheden is drie op één ten op zichte van de Vietcong-manschappen. Beide feiten doen de vraag rijzen of de beperking van de bombardemen ten ten noorden van de twintigste breedtegraad waartoe president Johnson besloot en die dagelijks in praktijk wordt gebracht wel een juiste beslissing is geweest. Hanoi heeft nog steeds geen openlijke ver klaring afgelegd, dat het geen voor deel zal trekken van de bompauze. En de massale troepenverplaatsing zuidwaarts wijst er nu op, dat de Noordvietnamezen er het grootste belang bij hebben de interim-perio de, waarin zij vrijelijk hun gang kunnen gaan, zoveel mogelijk te lengen. Tegelijkertijd verzamelen zij een enorme troepenmacht, die op het juiste ogenblik in actie kan ko men om de vredesbesprekingen te beïnvloeden. Er is nog een andere factor, die een rol speelt ten nadele van de Amerikanen. Er dreigt melijk in Saigon een breuk in de Zuidvietnamese regering v an de kant van linkse groeperingen. Aan die zijde bestaat de vrees, dat Ame rika Zuid-Vietnam bij het overleg in de steek zal laten. Zou dat het geval zijn wat allerminst waarschijnlijk is dan betekent dit, dat Zuid- Vietnam aan de communisten wordt uitgeleverd. Daarom achten sommi ge Zuidvietnamezen het verstandig „aan hun toekomst te gaan den ken" En ook dit is natuurlijk ten voordele van Hanoi. Tegen deze achtergrond is de vraag gewettigd, of Amerika er verstandig aan doet snel aan de conferentietafel te gaan zitten en niet beter de kat uit de boom kan kijken om zich tegen hoogst onaangename verrassingen te vrijwaren. SAIGON (Rtr. AFP) Ameri kaanse B-52 bommenwerpers trach ten de dreiging van 'n nieuwe Viet- cong-aanval op Saigon af te wen den door stellingen van de rebellen rond de stad te bestoken. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zijn bunkers en geschutsopstellingen 46 kilometer ten noordwesten en doelen 32 kilometer ten noordwesten van de stad gebombardeerd. In Saigon zelf blijven leger en politie-eenheden paraat om een mogelijk aanval af te slaan. Alle ver loven zijn ingetrokken. Er wordt op grote schaal gehamsterd. De autori teiten hebben echter toestemming verleend voor de heropening van restaurants, theesalons en café's, die sinds het Tet-offensief gesloten Vietcong-infiltranten zijn een fluistercampagne begonnen in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon om de bevolking in verwarring te "bren en angst aan te jagen, aldus politiefunctionarissen. Ook tracht de Vietcong wapens de stad binnen te smokkelen en organisaties te bewe gen anti-regeringsbij eenkomsten te beleggen. In Zuidvietnamese overheidskrin gen blijft men van mening dat een aanval op de stad in het weekeinde of in die eerste dagen van mei te verwachten is. De bevolking is door de politie geraden niet samen te scho len, niet naar geruchten te luiste ren en de deuren 's nachts goed te sluiten. Rond de stad kwam heit tolt spora dische gevechten. De plaats Binh Fhoeoc, 50 km ten zuidwesten van Saigon, werd met mortiergranaten bestookt. Volgens een Zuidvietname se militaire woordvoerder kwam een kind hierbij om het leven en wer den elf personen gewond. Nabij Con Thien, dichtbij de ge- demllitairiseerde zone, is het giste, ren tot zware gevechten tussen een Amerikaanse patrouille gesteund door tank- en artillerievuur, en Noord Vietnamese eenheden gekomen. De Noordvietnamezen verloren man. Aan Amerikaanse zijde vielen negen doden en werden 17 man wond. De in Thailand gestationeerde F- 111 jachtbommenwerpers met hori zontaal verstelbare vleugels hebben gisteren weer aanvalsvluchte-n cp Noord-Vietnam uitgevoerd. Nadat maandag de derde F-111 verloren was gegaan mochten de toestellen alleen nog maar voor verkennings vluchten op grote hoogte gebruikt worden. Naar mededeling van een Amerikaanse woordvoerder hebben de toestellen gisteren verbingswegen by Dong Hoi, 55 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone, aan gevallen. Schok van 12.000 volt overleefd ZATERDAG „Lltterls SANTÉ DOMINGO Reutel*) De 45-jarige elektricien Julian Cruke »s in het ziekenhuis van Santé Domin go (Dominicaanse Republiek) her stellende van een elektrische schok van 12.000 volt, die hy woensdag kreeg. Door de schok werd Cruke's rechteroor afgesneden en liep hy ernstige brandwonden aan een arm. het onderlichaam en de schouderbla den op. Cruke heeft echter wel voor hete" vuren gestaan. In 1959 overleefde hy een val van 39 meter. Twee jaar la ter werd hij by werkzaamheden aan Gerecht 10; Soefi.beWl een spoorweg door een losspringende Sele eredienst spr. dhr. A. Lever kabel getroffen, waardoor hij zijn i fand over „Na de duisternis licht" 11 rechteroog verloor. Na zyn herstel DONDERDAG Holiday Inn: Verkeersmiddag Opening tentoonstelling Rob i Frans de Wit. 9 heer Eikerbout. 2 i het werk bij zijn A ingenomen echter, dat Hanoi toch we lbereid is tot overleg, dan mag men niet vergeten, dat de Amerikanen te maken hebben met tegenstanders, die er niet alleen als communisten maar vooral ook als Aziaten een voor Westerlingen ongewone styl van onderhandelen op nahouden. In de eerste plaats be hoort het tot de oosterse methode om eindeloos te „tawarren": men over vraagt en verwacht dat de andere partij genoeg „adem" bezit om even tijdrovend af te dingen. Dat zo iets een snelle procedure niet bepaald in de hand werkt, spreekt wel vanzelf. Als communisten zijn de fanatieke Noordvietnamezen er bovendien op uit de andere partij een volledige ne derlaag by het vredesoverleg toe te brengen: „geven en nemen" (wat de Amerikanen .horse trading" noe men) komt in hun woordenboek be slist niet voorf En tenslotte hebben de onderhandelingen in de Koreaan se oorlog geleerd, dat deze rode Aziaten by voorbaat het eindresul taat proberen vast te leggen of al thans in zeer sterke mate pogen te beïnvloeden. Zfj trachten het Amerikaanse weekblad „Newsweek" publiceerde er op 22 april jl. een interessant arti kel over nog voor het begin van de besprekingen aanzienlijke en be slissende voordelen in de wacht te slepen, waarover bij onderlinge Wes telijke conferenties pas tijdens het definitieve overleg „gevochten" wordt. Zo kan haastig toegeven aan een voorstel voor het kiezen van een be paalde onderhandelingsplaats achter af een ernstig nadeel blijken te zijn. Soms zijn het misselijke kleinighe den, waarmee men poogt de tegenpar tij te vernederen. Zo moesten de Ame rikaanse onderhandelaars in Pan- rnoedjon onder 'n witte vlag zitten en en was de stoel voor admiraal Joy la ger dan die van de Noordkoreaan Nam II. Ook de vorm van de onder handelingstafel of de samenstelling van de delegatie van de tegenpartij kan een geschikt onderwerp zijn om er eindeloos over te harrewarren. En dat is dan nog maar het begin. Want komt de agenda eenmaal ter sprake, dan proberen zij door de samenstel ling daarvan de Westelijke party in de hoek te drukken. Vooral haast is onder de hierboven omschreven om standigheden een zeer kwalijke eigen schap. De Amerikaanse oud-ambassa deur in Thailand, Kenneth T. Young, die op grond van zijn langdurige ervaringen in Panmoen- djom een boek schreef over „Onder handelen met de Chinese communis- Volgeplakt met hasjiesj en opium van Afghanistan naar Nederland plan was hier drie DEN HAAG/LEIDEN (GPD) Een 24-jarige, zich jour nalist noemende avonturier uit Leiden is gisteren door de Haagse politierechter conform de eis van de officier tot een half jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens overtreding van de opiumwet. De Leidenaar was in januari met een lading van 15 strips hasjiesj en 50 gram opium uit Afghanistan in Nederland aan gekomen. Om de douanecon trole door te komen, had hij zijn voorraad verdovende mid delen met pleisters op zijn be nen geplakt. In Leiden deponeerde hfj de con- trabande in baya^klufa op het j he'le op houd™""-^ltw^ station. Behalve de verdovende mid- de de verdachte delen vond de Iaddse recherche daar De offlcier bleef pessimistisch. Hjj °°k "n ""tal stempels en andere mg de u,ldSe jongeman als attributen om paspoorten te verval- pisch |Bwfl van lemand doM. h(Jt s€n' I gebruik van verdovende midde- De jongeman ontkende dat hij met len uiterst onbetrouwbaar is gewcr- hoL vervalsen van paspoorten in zyn j den. „Hy is volkomen gederailleerd, gaf hy toe drie keer onderhoud placht te maainden die hy vb te blyven. Inmiddels zit hy der. in voorarrest. Zonder opium. „Ik heb er geen enkele behoefte meer aan", zei de jongeman, die tot zyn arrestatie dagelyks opium in zyn lichaam spoot. „Ik was toch al aan het minderen", vertelde hy. „Vandaar zeker dait je volgeplakt met cpium en hasjiesj naar Neder land kwam", repliceerde de politie rechter. „Omdat ik niet opeens kon stop pen", legde verdachte uit, .maar ik gebruikte afnemende dosis. In Afghanistan spoot ik me dagelyks 10 gram opium in en in Neder land nog maar twee gram" De Leidenaar gebruikte ook amfe tamine. „Dat moet je maar doen, dan wordt je krankzinnig!" schuwde de officier. .Daarom was ik daarmee ook al paspoort Wel te hebben vervalst, ondermeer meisje dat om politieke redenen uit Hongarye zou zyn gevlucht. Overigens beweerde de verdach te te leven van de verkoop van jour nalistiek werk over zyn avonturen in het Verre en Nabije Oosten .Jk ben free-lance journalist", zei hy. „Dan mag u wel eens iets aan uw taal doen. uw blieven staan vol taal fouten". repliceerde de officier. Op zyn verre reizen was de jon geman aan het gebruik van has jiesj en opium verslaafd geraakt. De voorraad die hy had meegebracht Nederland was volgens zyn zeg gen uitsluitend voor eigen gebruik bestemd geweest gedurende de twee ten", is van mening, dat men over stalen zenuwen moet beschikken wil niet ten onder gaan aan dit soort treiteryen. En nu kan men wel zeg gen. dat de Westelyke onderhande- laars zo verstandig moeten zyn zich niet te storen aan dergelyke beuzela- ryen, maar dan kent men de tegen stander niet, wie het er in de eerste plaats om te doen is psychologische winstpunten te boeken. Dan volgt de rest vanzelf Maar de Amerikanen hebben in Panmoendjom hun les ge leerd. Vandaar dat het met de keu ze van een onderhandelingsplaats niet zo vlot gaat als onwetende critici gaarne zouden zieYt. Maar hieruit volgt tevens, dat president Johnson een elementaire fout maakte, toen hij destyds beloofde „op welke tijd dan ook en welke plaats dan ook" met het overleg te willen beginnen. De erva ring in Panmoendjon had hem kun nen leren, dat het hoogt onverstan dig is zich zo ongenuanceerd uit te drukken en een belofte te doen, die een nadenkend politicus nooit had mogen afleggen tegenover rode Azia ten. En Hanoi zorgt er nu wel voor, dat die al te vlotte en daardoor on- verantwoordelyke toezegging onder ieders aandacht komt, terwijl Wash ington er van zyn kant terecht niet over denkt een by voorbaat voor zich zelf nadelige positie in te nemen. Er is geen twyfel mogelyk: Johnson schoot by het doen van zyn belofte ernstig te kort. Dat Hanoi daarvan gebruik maakt, is begrijpelijk. Maar valt niets meer met hem te be ginnen". sprak de officier somber. Na pleidooi van de raadsman, die verdachte meer zag als een patient dan als iemand die nodig gestraft moét worden, werd de jeugdige Lei denaar overeenkomstig de eis veroor deeld. Het blykt dat een 43-jarige bloem- binder, die woensdagochtend zwaar gewond en letteriyk badend in het bloed werd aangetroffen in een uri noir op het Vaillanitplein in Den Haag, inderdaad beroofd is. en wel van een bedrag van 75 gulden. Dit kwam vast te staan, nadat recher cheurs de man hadden verhoord. Het was gisteren de eerste maal dat zy met het slachtoffer konden praten, want zyn wonden hadden dit tot dusverre onmogelijk gemaakt. De toestand van de bloembinder is nog ernstig. Hy heeft hoofdwonden en in wendig letsel. De man was dinsdag naar een kaartavond je geweest, waar hy wat bier had gedronken. Hy liep 's nacht, op weg naar huis, het urinoir bin nen. Vanaf dflit moment kan hy zich niets .meer herinneren. De recherche heeft sleohts enkele vage aankno pingspunten. NOODTOESTAND OP BERMUDA HAMILTON (Bermuda) (RTR) De gouverneur van Bermuda heeft vandaag de noodtoestand voor het hele eiland afgekondigd die gepaard gaat met een avondklok. De maatre gel is genomen in verband met on lusten die donderdag in de hoofdstad Hamilton zyn uitgebroken. Ongeveer 300 jongelui, die niet op fancy fair werden toegelaten. Jaarvergadering in Eindhoven EINDHOVEN (ANP) Hoewel nog niet alle gegevens over het eerste kwartaal van 1968 bekend zijn, liggen de omzetten van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken in die periode iets boven de raming. Aldus werd in antwoord op een vraag mee gedeeld door de heer Philips in de gistermiddag gehouden jaar vergadering van het concern. Zoals in het verslag gezegd heerst de verwachting dat de resultaten van Philips dit jaar beter zullen zyn dan het vorig jaar. Tot nu toe is deze ver wachting in 1968 bevestigd. Een aandeelhouder stelde de vraag of niet wederom een bonusuitkering te verwachten is. Hierop antwoordde de heer Philips, dat men dit alleen doet als de gehele zaak in een sterk groeiende fase is. Philips heeft dit ge daan toen die vennootschap een zeer sterke uitbreiding van liaar omzet had. Een andere voorwaarde is dat men byzonder tevreden moet zyn over de gehele rentabiliteit. Daarover is men thans helemaal niet tevreden. Integendeel, de rentabiliteit zal aanzienlijk moeten verbeteren: pas dan kan weer eens gedacht worden de uitkering van een bonus. Computers Op de vraag of Philips niet erg laat op de markt kwam met de computer werd geantwoord dat toen het be sluit genomen werd om zelf compu ters te gaan maken deze zaak met alle degelykheid is aangepakt. By Philips gelooft men ook nu nog niet dat men cp het juiste moment ermee begonnen is. Ook met de radio's is Philips indertyd niet de eerst geweest maar daarom heeft Philips daarmee toch niet minder succes gehad. Voorts werden vragen gesteld inza ke apparatuur tegen lawaai en tegen luchtverontreiniging. In dit verband werd meegedeeld dat Philips een con tract gesloten heeft met de regering over een stelsel tot het registreren van verontreinigingen. Wat de hete- luchtmötor betreft, hiervoor ontstaan |-nieuwe ineressante ontwikkelin gen, speciaal voor autobussen. Men moet echter verwachten dat de hefce- luchtmotor in het begin beslist duur der zal ziin dan de bestaande moto ren. In de komende jaren zal men echter de toepassing van de hete- luchtmotor wel kunnen meemaken. Meegedeeld werd dat.de heer W. A. de Jonge, vice-president en lid van de raad van bestuur zyn functie heeft neergelegd. De heer De Jonge werd benoemd tót commissaris. Voorts was aan de beurt van aftre den ir. H. A. G. Hazeu, lid van de iaad van Bestuur. Als commissaris eird herkozen mr. Ph. C. M. van Kampen. Tevens werd de heer Van Campen benoemd tot president-com missaris als opvolger van ir. Otten, die als zodanig aftrad wegens het be reiken van de leeftydsgrens. Het woord was daarna aan ir. Ot ten die zijn dank uitsprak voor het In Van Riel jucht C.D.U. toe DEN HAAG (GPD> Het verdwy- en van de radicale groep-Aarden uit de KVP maakte het niet onaainne meiyk. dat een ODU. een samengaan KVP. ARP en CHU. met een ver- kiezingsprogram zal komen waarin de VVD een aantal aantrekke lijke punten zullen zijn. Deze opvat ting verkondigde mr. H, van Rdel, oorzitter van de VVD-fractie in de Eerste Kamer, op de gisteren in Scheveningen gehouden provincia- dag van „Vrouwen in de VVD". Mr. Van Riel zei het ontstaan van :n CDU naar Duits model door een samengaan van de drie christelijke partyen op zichzelf toe te juichen. Hij sprak echter als zyn verwachting uit, dat zich voor de komende verkie zingen geen enkele essentiële wyzi- ging in de Nederlandse partystruc tuur zou voordoen. De heer J. Hijsen, voorzitter van de CH-jongeren, vindt dat de jonge renorganisaties in hem gestelde vertrouwen. Bijna 44 jaar is hy by het bedrijf in dienst geweest de verjonging betekent vernieuwing, vooruitgang, conti nuïteit. In alle gelederen", aldus ir. Otten, hebben wy prima jongeren en dat geeft grote hoop voor de toe komst. Met grote belangstelling zal ir. Otten de verdere ontwikkeling bij Philips biyven volgen. Mr. Van Cam pen, de nieuwe president,commissa ris, noemde deze wisseling van voor zitterschap een historisch moment in de geschiedenis van het Phüipscon- cern. Tot slot bracht men staande aan de scheidende voorzitter een ova tie. In de daarna volgende vergade ring van de NV Gemeenschappelijk bezit van aandelen Philips Gloeilam penfabrieken werd jhr. H. A. C. van Riemsdijk benoemd tot lid van de Raad van Beheer in plaats van de vertrekkende ir. Otten. Oud-Kath. KerkInstallatie pastoor H. D. Raymaekers 9.30 uur voorm. Rijnlands Lyceum (M. H. Trompln, Spr. evang. N. 1 oorspronkelijk c „Interview". 8 Diamantpl. 27: Bahai-gespreksavond Commissie Cabaret en modeshow 8 uur Oude Vest 13: Evangelisatie Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Koningskerk: Ruilclub. 7.30-10 uui Sociëteit Amicitia: Receptie tweehon derd-Jarig bestaan. 4.30-6.30 uur natn, Leids Volkshuis: Dameskontakt St. Antoniusparochle. ..Litems Sacrum" zondagsschool; j pening expositie grafiek i Fledermaus." 8 i ng. J. Zijlstra. 10 u. MAANDAG Dr, A. van Voorthuysenschool Ouder avond. afscheid van dhr. De Goey. 7.45 Stadsgehoorzaal (Kleine zaal): Hol- lijks 2.30. Zondag 2.15, 4.30, Nachtvoorstellingen 11.30 Huisvrouwen. 2.30 u apartheidspolitiek. StadhuisGemeenteraad middag. In den Vergulden 1 Wareman (Esso). 46 O. Haagse Co- medie „Helder zien in het donker". 8 7.30-9.30 Pardoeza (Doezastr.(Politiek tref punt 8.30-12 uur nam. Zijlsingel 2. Volle Evangeliegemeen te. Spr. evang. J. Zijstra. 8 u nam sociale raadsvr. 4-6 «•kamer)Spreekuur dat presidentschapskadidaat Robert sloegen aan het plunderen en raak- christelyke party en het voorbeeld voor christen-democratische sa menwerking moeiten geven. Op een congres van zyn organisatie, dat dit weekeinde in Driebergen wordt ge houden, deelde hij vanochtend mee voorstellen tot samenwerking tussen BINNENLAND Ontslagen Voortgaande rationa lisatie heeft volgens de directie van die Verenigde Oliefabrieken in Zwyn- dredht, een bedrijf van het Unilever- concern, tot overtollig personeel in de uurloonsector geleld. Met ingang van 22 juni worden daarom 21 werkne mers ontslagen. Hot betreft pende lende Belgische arbeiders. Voor de ontslagenen is, naar de directie me dedeelde, een gunstige afvloeiingsre geling getroffen. Het bedryf telt op het cgenblik ruim duizend werkne mers, waarvan ongeveer 700 in de uurloonsector. Stukadoors-cao Minister Rool- vink heeft deze week ook ever de stu kadoors-cao zyn veto uitgesproken op grond van een advies van „het college van wijze mannen". De stukadoors-cao, die 33.000 werk nemers omvat, is geheel afgestemd op de bouw-cao, die eerder onverbindend werd verklaard. Partyen wachten thans het resultaat van de onderhan delingen over de bouw-cao af. Pensioen ex-kamerleden Dr. J. G, Stokman (KVP) pleit in een nota gevoegd by he't voorlopig verslag van de vaste commissie uit de Eerste Ka mer betreffende de begroting van Binnenlandse Zaken voor hogere pensioenen aan gewezen leden van de Tweede Kamer. Als het wetsontwerp inzake de ver hoging van de schadeloosstelling van de tweede-kamerleden tot 40.000 gul den het staatsblad bereikt, moet dit volgens da-. Stokman consequenties hebben voor de pensionering óók van gewezen leden van de Tweede Kamer. De pensionering van de ge wezen leden van de Tweede Kamer moet naar de mening van dr. Stok man in het nieuwe ontwerp algeme ne pensioenwet politieke ambtsdra gers in redely ke mate worden verbe terd. Dr. Th. W. van Veen Bij Ko- ninkiyk Besluit van 16 april Is dr. Th. W. van Veen in Santpoort, oud- hoofdredacteur van Het Vrye Volk, benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank in Amsterdam. BUITENLAN D LSD in beslag genomen De po litie van Londen heeft gisteren be slag weten te leggen op een grote party Isd, die op de zwarte markt naar schatting by na 13 miljoen gul den zou hebben opgebracht- De poli tie heeft in verband met de vondst vijf mannen en een vrouw aange houden. die beschuldigd worden van overtreding van de wet op verdoven de middelen. Honger in Ecuador Uit Zuid- Ecuador komen berichten over een ernstige hongersnood als gevolg van langdurige droogte. In de provincie Lüja aan de grens met Peru zouden vele kinderen zijn bezweken, t-erwy i ook in de kustprovincies Ma- nabi en Guayas kinderen zouden de drie groteslerven van de honger. De hulpver lening zou worden bemoeiiykt dooi de slechte verbindingen. De regering heeft ©en nationale raad gevormd om de getroffen streken te helpen. Valse cheques In Montreal De Canadese politie heeft by een inval een drukkerij te Montreal valse de jongeren van de KVP. de ARP en j reischeques op naam van American Kennedy hetzelfde doet en daarmee ten slaags met de politie. Nadat dejde CHU ter tafel te zullen brengen. - Express met een nominale waarde de b elangen van zijn eigen land be- orde hersteld was moest de politie i Dat zal gebeuren op de eerstvolgende van zes miljoen dollar gevonden, nadeelt. is op zn zachts gezegd on-vrijdag opnieuw in actie komen te-j gezamenlijke byeenkomst van dej Behalve drie persen werd ook een sportief. gen oproerige jongelui. jongeren. hoeveelheid papier in beslag geno- waarop cheques met een toale 30 miljoen dollar hadden kunnen worden gedr-ukit. In de druk kerij werden drie mannen aange houden. Lalter werden elders in Mon treal nog twee personen in hech tenis genomen. Zuid-Afrika en de persbureaus Het Zuidafrikaanse Volksraadslid, V. Volker, lid van de aan het bewind zynde nationalistische party, heeft gisteren in het parlement te Kaap stad verklaard dat de internationale persbureaus het buitenland een gunstig beeld geven van Zuid-Afri- ka. Volgens Volker maken genoeg „links georiënteerde personen" deel uit van het personeel van deze bu reaus om er voor te zorgen dat Zuid-Afrika gunstig nieuws niet spreid wordt. Oostduitse propaganda Giste ren hebben Oostduitse grerisbewa ongeveer 60 rakebten met honderden propagandapamfletten over de grens afgevuurd, aldus Westduitse doua neambtenaren. De propaganda was gericht tegen een Westduits wetsont werp waardoor de regering in tyd van nationale nood bevoegdheid zou krygen arrestaties te verrichten en telefoongesprekken af te luisteren. Wilson wint proces De Britse premier Wilson zal schadevergoeding krijgen wegens smaad in een Ame rikaans kranten-bericht waarin ge ruchten over zyn particuliere leven werden gemeld. Dit is in het Londen- se hoge gerechtshof bepaald. De ad vocaten van cbe beide partijen zyn overeengekomen dat de grootte van de schadevergoeding niet bekend zou worden gemaakt. Uranium in Somaliland De re gering van Somaliland heeft aan West-Duitsland de concessie gegund voor exploitatie van de onlangs in Somaliland ontdekte uraniumreser- ves. Het Somalische uraniumerts zou ryker zyn dan het Canadese. Schietpartij in Londen Gister ochtend vroeg zyn by een schietpar ty in zuid-Londen zes jonge mannen neergeschoten. Het betrof hier een stryd tussen twee elkaar bestryden- de benden. De moeilijkheden waren begonnen in de Bali Hai-club. Ty- dens een gevecht aldaar werd een jonge man in het gezicht gewond door glas en naar een ziekenhuis ge bracht. De benden gingen de straat op en al spoedig vielen er schoten. Zes jongemannen werden in de ko gelregen gewond, geen van allen ern stig. Hagelstorm Drie leden uit één gezin, ondier wie een kind van 12 jaar en een vrouw, zyn gestorven en een vierde werd ernstig gewond toen hun huis instortte tydens een hagelstorm in Sarkisla, oost-Turkye. Vyf huizen werden verwoest en 20 andere zwaar beschadigd. Rajakowitsj veroordeeld Dr. Erich Rajakowitsj, de veroordeelde oorlogsmisdadiger, is in Wenen tot 2000 schilling boete veroordeeld om dat hy Simon Wiesenthal een „leuge naar" had genoemd. Wiesenthal, lei der van het Joodse Documentatiecen trum in Wenen, diende de aanklacht in nadat Rajakowitsj de opmerking had gemaakt tydens een persconfe rentie van verleden jaar in verband met het boek van Wiesenthal „De moordenaars zyn onder ons". Raja kowitsj werd in 1965 tot 21L- jaar ver oordeeld wegens zyn rol in de depor tatie van Nederlandse joden tydens de tweede wereldoorlog. gelijks 2 en 7.30 Lido: „The good, the bad and the ugly", 18 jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, Studio: „De no: 2.30. 7 en 9.15 uu Zondag 2.30, 4.45, TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg 11): Lelds Acad. Kunstcentrum. Ten toonstelling grafiek, multlepels en ob- 1 Gonschlor, Hllgeman. Lakenhal: Tentoonstelling „Rondom Rembrandt" (verzameling Daan Ge vat). Werkd. 10 i feestdagen 1-5 i zond 1-5 t Legermuseum (Pesthulslaan)Mél uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Volkenkunde; (Steensbraat 1): dag. 10—6 u.; 'azone dags 1—5 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: uur nam. (tot eind mei). Ryksmuseum voor de geschledenli der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur. zond 1-4 uur Waaggebouw: Tentoonstelling schil - jpend werkd. 2- (tot 11 mei). ng en Lucie Q. Bakker. Geopend dag t.m. zaterdag 10 li Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende gevallen (ook op Koninginnedag)Apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek ls op zon dag 28 april gesloten van 8 uur tot 24 Zaterdagmorgen tot 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokters- i telefoon 2 2222. HAAGSE AGENDA ZATERDAG Koninklijke schouwburg: Haagse Co- medie „Bruiloft", 8.15 uur nam. DlligentiaHet Haags Instrumen taal Jeugdensemble o.l.v. Hans vf Bijlaard, 8.15 nam. Kurzaal: Het Residentieorkest Willem Otterloo Haendel. viool, 8.15 i ZONDAG Koninklijke schouwburg: Haagse Co- medie, „Bruiloft", 8.15 uur nam. MAANDAG Circustheater: Het ballet van de XXe eeuw van de Kon. Muntschouw burg te Brussel o.l.v. Maurice Béjart, Dillgentla: Maurits Bosman, viool m. m.v. Roland Verhey, piano, 8.15 uur Kurzaal: Stichting Hofstans Jeugd- Circustheater: Het Zuidhollands ope- akoor o.l.v. Harry Holtman m.m.v, larijke van der Lugt, sopraan; Cora an Doesburg, sopraan; Nico Boer, enor; Bert Bijnen, bariton en Gerrit Vlake, piano, 8.00 uur nam. HoutrustgebouwHet Resldentieor- het Knaap, trompet, 8.15 Kurzaal: Oran' Christelijk Residentie Mannenkoor Arie Pronk, een Combo, J. W. Vugt. bariton. Jan van Weelderen gel en Johan Otten. piano, 8.15 uur middag. WOENSDAG

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2