LEIDSCH m DAGBLAD classic Haven Londen door staking lamgelegd Oostduitsers weigeren doorgang aan Sehütz Bio-tex is jarig... is het feest JAMIN nana boot Vrouw (77) door drie mannen beroofd Burgemeester W in Babelsberg teruggestuurd Nummer voor alle burgers Kijk in deze krant en lees hoe u het mee kunt vieren (§uc/ Queuwö Betogingen tegen de gekleurde immigratie Dpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 APRIL 1968 No. 32470 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel I. LeldeD Giro oo 57055 ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Kedactle 21507 LONDEN (GPD, Reuter, AFP) De arbeid in de reus achtige Londense haven was gisteren bijna totaal verlamd als gevolg van nieuwe stakingen en demonstraties tegen gekleurde immigratie. In totaal legden 10.000 man het werk neer. Tiental len schepen, a.o. alle schepen in Tilbury, lagen „plat". Geestelijken, die probeerden de havenarbeiders tot andere gedachten te brengen, werden door de demonstranten uitge jouwd en het kwam tot incidenten. Meer dan 300 havenarbei ders trokken in optocht naar het Lagerhuis en dienden een setitie in met het verzoek om alle gekleurde immigranten de toegang tot Engeland te verbieden. De arbeiders, die in groepen naar het Lagerhuis trokken, droegen bor den mee met opschriften als „Sluit |de deur voor het te laat is" en „En geland is stervende, redt het". Toen de demonstranten bij het La- gerhils aankwamen kregen zij toe stemming met dertig man tegelijk het gebouw te betreden om in de wandelgangen met afgevaardigden te spreken. Het standpunt van de opstandige havenarbeiders is dat de arbeiders klasse een totaal immigratie-verbod verlangt „ter bescherming van onze kinderen". Zij zeggen uitdrukkelijk |dat zü niet Powell als conservatief steunen maar wel zijn explosieve rede goedkeuren. Intussen zijn ook de tegenstanders van de denkbeelden van Poweil in het geweer gekomen Gistermiddag hielden 600 studenten van de Lon dense economische hogeschool een protestbetoging voor de woning van Powell in het centrum van Londen. Zij riepen leuzen als „Zwart en blank, verenigt u en vecht", en „Hitier. Mosley, Powell, fascisme". Het om streden Lagerhuislid, dat wegens zijn 9622 woningen DEN HAAG (ANP) In maart 1968 zijn volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 9622 nieuwe woningen gereedgekomen. In maart '67 werden 10779 nieuwe woningen opgeleverd. Buit 350 gulden ETTEN-LEUR (GPD) De 77-jarige Jeltje de Boer, alleen wonend in haar huisje aan de Hoevenseweg in Etten-Leur is gisternacht het slachtoffer geworden van een roofoverval. Drie gemaskerde en gewapende mannen drongen haar huisje binnen en haalden alles overhoop om de bejaarde vrouw te beroven van haar spaarcenten. De rovers ontzagen zich daarbij niet de vrouw te bedreigen en af te ranselen, waarbij zij licht aan het hoofd werd gewond. Met een bedrag van circa 350 gulden gin gen de overvallers er vandoor. Commissie BERLIJN (DPA/Reuter) Oost- duitsc grenswachten hebben giste ren de burgemeester van West- Berlün, Sehütz, bij de controlepost Babelsberg, even buiten Berlijn, de Terwijl Jeutje de Boer werd over gebracht naai- het Ettense Sint Eli- sabeth-tehuis is de politie in samen werking met de districtsrecherche de jacht op de daders begonnen. De po litie beschikt daarbij over bepaalde aanwijzingen en vermoedt dat de dieven ter plaatse bekend moeten zijn geweest. In de nacht van donderdag op vrijdag moet de overval zich als volgt hebben afgespeeld, zo heeft de politie uit de verklaringen van de bejaarde vrouw weten op te maken: zoals gewoonlijk ging Jeltje de Boer rond een uur of negen naar bed. Tevoren had zij de groene luiken van haar huisje gesloten Toen het aon- ker was geworden, moeten de over vallers achter langs de tuin naar het huisje zijn geslopen. Op dat ogenblik lag Jeltje de Boer al rus tig te slapen in naar bedstee. Hier door en door het feil dat zij doof is, h^pft zij niets gemerkt van het for- ceren van de achterdeur van haar huisje. Zij schrok pmtseling wakker, toen het licht bij de bedstee werd aangedraaid. Jeltj° in haar nachtge waad zag vanaf haai bed drie man nen staan. Alle drie waren ze gemas- WFERRERICHT Buienkaiis na zomers DE BILT (GPD) Voor de der de keer in april geeft het week einde een zonnige en zomerse in zet te zien. Vandaag stijgt de temperatuur tot 17 a 20 graden. Het hogedrukcentrum, dat giste ren nog gedeeltelijk over ons land lag, verplaatst zich juist iets te snel naar het oosten om een oceaanfront, boven Engeland aangekomentot zondagavond buiten ons land te kunnen hou den. De hoge bewolking zal van daag al iets toenemen en morgen is er een kans op een regen- of onweersbuitje. De temperatuur zal voor april nog wel aangenaam blijvenmaar toch moet morgen op minder stabiel en stralend lenteweer worden gerekend. 28 april Zon op: 5.16 uur; onder: 20.00 i Maan op: 5.20 uur; onder: 21.24 Hoogwater te Katwijk te 3.46 16.03 uur, laagwatea te 12.00 uur. april hoogwater te 4.16 en 16.34 i laagwater te 0.14 en 12.33 uur). kerd en een hunner had een wapen de hand. Uiteindelijk na veel zoe- en nadat bijna het hele huisje overhoop was gehaald, vond het drie tal de spaarcenten, die de vrouw in potje in een kastje boven de bedstee had staan. Met dat bedrag maakten de overvallers zich uit de voeten. Tijdens hel doorzoeken van het huisje is de vrouw mishandeld Toen Sehütz gisterochtend op weg naar West-Duitsland met zijn auto bij Babelsberg arriveerde werd hij door de grenswachten tegengehou den. Zij lieten de burgemeester ge- tenslotte mee dat hij niet zou wor den doorgelaten. Sehütz keerde toen aar de stad terug. Dè grenswacht beriep zich op een w '«ordening- v&u het Oostauit-se mi- nisterie van Binnenlandse Zaken, die op 13 april j.l. van kracht is ge worden. Daarin is het leden van de Westduitse regering' en leidende re geringsfunctionarissen niet meer toegestaan via Oostduits gebied naar en van West-Berlijn te reizen. Sehütz wilde in Bonn deelnemen aan een vergadering van de bonds raad (Eerste Kamer). Hij vervangt bondspresident Lübke als voorzitter van de raad omdat deze een offi cieel bezoek aan Tunesië brengt. West-Berlijn ligt 176 km. van de dichtstbijzijnde Westduitse grenspost en alle toegangswegen worden door de Oosxtduitsers gecontroleerd. Op grond van de viermogendhe- den-akkoorden zijn de Russen ver antwoordelijk voor de vrije toegang- tot Berlijn. Oost-Duitsland is van oordeel.dat West-Berlijn geen deel van West- Duitsland Is en dat Westduitse functionarissen daarom niets in West-Berlijn en omgekeerd te ma ken hebben. In de afgelopen weken werd aan vier personen de doorgang op de autowegen van en naar Ber- liin geweigerd. Het betrof toen ech ter lagere ambtenaren. Sehütz. die naast burgemeester van West-Ber lijn ook plaatsvervanger van presi dent Lübke is. is de eerste hoge functionaris die door de Oostduitse maatregel wordt getroffen Vertegenwoordigers van West- Prinses Irene en haar echtge noot, Prins Car el Hugo zijn gis termiddag naar ons land gekomen om de baby van Prinses Margriet te bewonderen. In een hof auto reed het paar van Schiphol regelrecht naar het aca demisch ziekenhuis in Utrecht, waar moeder en kind op dit mo ment nog verblijf houden. Met haar echtgenoot zal prinses Irene enkele dagen in paleis Soestdijk logeren. Woensdagmid dag zullen beiden -rugvliegen. Madrid te- DEN HAAG (GPD) De e-Simons meent, dat iedere burger ja administratienummer moet krij- de drie Westelijke gen en dat hij bij alle overheidsin- Sngeland, Frankrijk stanties onder ditzelfde administratie - en de Verenigde Staten kwamen nummer moet worden ingeschreven, onmiddellijk na het incident bijeen, j Het nummer moet geen gegevens ver- Vorige week herinnerden de drie j schaffen over de persoon zelf en zal. Westelijke mogendheden de Sowjet- J althans volgens de grootst, mogelijke n Oost-Ber- 'meerderheid van de commissie, geen fin geboortedatum of aanduiding van he geslacht of van de naam van de be- russische ambassadeur lijn er in een nota land volledig verantwoordelijk stel len voor de vrije toegang tot de ge deelde stad. In 1965 werd aan de toenmalige burgemeester van West- Berlijn, Brandt, eveneens de door gang geweigerd. De Westduitse regering maakte kort na het incident bekend, dat zij het gebeuren „juridisch ontoelaat baar" en als een inbreuk op de viermogendhedenovereenkomst in zake vrijheid van toegang tot West- Berliin beschouwt. Sehütz vertrok later op de dag per vliegtuig. Bij aankomst in Düs- seldorf zei hij te hopen, dat de mili taire autoriteiten nu aanleiding zien op korte termijn de kAvestie van erkeer op te lossen. trokkene mogen bevatten. Verder zal de invoering van zo'n nummer niet gepaard mogen gaan met de ver plichting dart, iedereen een persoons bewijs bij zich moet hebben, waarop staat vermeld. In alle vroegte vanmorgen zes uur verlieten de eerste praalwagens de H.B.G.-veiling - hallen vertrok het Bloemen corso (uiteraard zonder figuran- van Lisse naar Haarlem. Op de Nassaulaan in Haarlem iverd de stoet geformeerd, ivaarna om tien over tien de 25 kilometer lange zegetocht door de overvolle Bollenstreek begon. De mooiste wagen van het corso was Parade der Bloemenprinsessen" van de firma Willemse uit Hillegom. Ont werper was Albert Paauw uit Lei derdorp en arrangeur Cock Veld huis uit Hillegom. Deze wagen die ook de ereprijs in klasse I van de praalwagens won. oogstte langs de route veel bewondering. (Zie pagina 7). (Foto LD/Holvast) De commissie is in 1963 door de mi nister van Binnenlandse Zaken in gesteld en heeft een jaar geleden rapport uitgebracht. De minister Binnenlandse Zaken heeft dit rap port thans gepubliceerd. De missie stond onder voorzitterschap van prof. mr. D. Simons, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Ho geschool in Rotterdam. Na bestudering van het rapport v. de commissie-Simons heeft de re gering besloten, een administratie nummer voor personen ter beschik king te stellen van gemeenten, die in verband met de automatisering van hur. administratie daarom vragen, en een commissie te benoemen, die alle facetten van een registratiecentrum voor persoonsgegevens moet bestude ren. Deze nieuwe commissie, die on der voorzitterschap staat van het tweede-kamerlid drs. Th. J. Wes terhout (PvdA), oud-staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, is onlangs mei. haar studie begonnen. ADVERTENTIE Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS Harde gevechten met Mizo-stain In Sjillong in ae Indiase staat j Assam is meegedeeld dat Indiase j troepen in de afgelopen zes weken bij gevechten tegen M:zo-rebellen in he1; i woongebied van deze stam. hun te genstanders zware verliezen hebben toegebracht. Maar ook ruim 40 man van het Indiase leger waren ge- sneuveld De stam der Mizc's, die onafhan kelijkheid wil. kw?:r. in 1966 in open lijk verzet tegen de Indiase regering. van Egmond BREESTRAAT 173 Norma, 'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, Geniet nu van de lente! De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uit en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de VW's en ANWB. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Tel. 01726-2541 Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. Maar jvi X het stoffelijk overschot van Dr. L. A. te Winkel morgen om halftien op de begraaf- 'X plaats bij de Groenesteeg ter aarde besteld ivorden. Op de tulpenveiling van C. Alkemade Az. te Noord- 8 wijk, den 24sten l.l. gehou- i T den, zijn 8 planten (1 regel) <h ff verkocht voor f 25.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1