Natuur blijkt sterker dan de economische leer BOGAERS HEKELT BELEID KABINET HAT Financieel overzicht Martin smeet knuppel Üj in liet hoenderhok Toren-mijmeringen Kerkdiensten Leiden en omgeving ëll &TERDAG 27 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze financieel medewerker) DEN HAAG (GPD) Engelse huisvrouwen hebben net als de meeste Nederlandse, moeite om de eindjes bjj elkaar te kno- uv- iicuciiauudc^ luuciLc uiii uc cinujco uy clKddr IC IVllU* a 11 «pen. Daarom heeft de regering-Wilson in het verleden getracht L<HtïlStFOlC VOOrSpcltl >K Ie industrie te bewegen om de prjjzen voor de eerste levens- by ons de rente ook aan de hoge kant Er zou zoveel goud uit de Ameri- zal bl'yven. De Staat zal in de toekomst heel wat moeten consolideren van de kortlopende schuld, die nu wordt aangegaan omdat de kapitaalmarkt ontoereikend van middelen is voor zien. Bovendien zal bij een gelijkma tige conjuctuurontwikkelin gde in- vesteringslust by de ondernemingen zodanig toenemen, dat het beroep op de kapitaalmarkt groter zal worden. prijzen (lehoeften zo laag mogelijk te stellen. Daarbij werd uiteraard en bedrijf als Unilever als een der eerste onder schot genomen, imdat het letterlijk van alles vervaardigt wat dagelijks in de tuishouding nodig is: van de margarine op de ochtendboterham ïssot het beleg aan de lunch en de soep voor het avondeten. Bo ren rendien zijn er dan nog het stuk toiletzeep en de wasmiddelen, ekpie het goed „witter dan wit" moeten maken Toen de Britse prijzendictators aan de prijzenslag begonnen werd ledacht dat zij het varkentje gemakkelijk zouden kunnen toassen. Inilever en andere zeepfabriekanten kregen opdracht om minder ge eclame te maken voor de wasmiddelen en het bespaarde geld te gebruiken om de prijs van het produkt te verlagen. De zeepf abrikan- en, door de concurrentie gedreven, gingen veel verder met hun prijs- erlagingen. En wat was het resultaat In het jaarverslag van Unilever taat het te lezen: met de Raad oor pry zen en inkomens werd over- engekomen om naast het reeds be- taande witte synthetische wasmid- el nog een blauw poeder onder de- elfde naam in.de handel te brengen, j lsmede een wit zeeppoeder dat een ndere naam zou krygen. Beide oorten zouden 20 goedkoper wor- ien dan het oude merk. Economis- en zouden met hun nuchter ver- Ltand hebben gezegd dat de Engelse luisvrouwen als „één man" op de lieuwe goedkopere soorten zouden ;yn afgevlogen. In onschuld wassen De natuur bleek sterker te zyn lan de economische leer, want in- ilaats van de nieuwe goedkope soor- bleef het oude wasmiddel de 'laats op de markt royaal behouden, de twee goedkopere soorten lechts een gering aandeel in de 'markt verwierven. De mensen van Jnilever konden de handen in on- ichuld wassen toen zy rapport uit- lirachten bij de pryzenraad, want zy -■-ïadden hun best gedaan om het le- ven goedkoper te maken. tiei Wasmiddelen zijn natuuriyk niet enige voorbeeld om aan te to- dat de natuur sterker is dan de économische leer. Een wat triester taak is de uitwerking van de eco- sancties tegen Rhodesië, welk land sinds november 1966 in pngenade is en dat derhalve ge- traft wordt met allerlei handelsver- >oden, waarvan echter niets terecht Schrik voor 'toegevoegde waarde' Een derde voorbeeld van natuur in leer is de weerstand die zich iet Duitse publiek- aftekent tegen de uitwerking van de belasting „toege- waarde," waar wy volgend aar ook aan moeten geloven als we by de EEG in het goede spoor wil- blyven. Zo langzamerhand heeft like bedryfstak en elk secretariaat van enigerlei organisatie op econo misch gebied de meest verschrikke lijke gevolgen geschetst als de be lasting by ons wordt ingevoerdl Een gewoon mens zou erdoor ge neigd worden zich af te vragen hoe we toch aan de fiscale autoriteiten zijn gekomen, die een dergelyk be lastingstelsel hebben ontworpen Tot nu toe hebben wy nog geen irvaring met het systeem, maar de kelners in Duitsland weten er héél wat over mee te praten! zy moe ten, aldus een nieuwsbrief an de Mederlands-Duitse kamer van Koop handel, by het afrekenen van de con sumpties de belsting meetellen. Dat heeft tot gevolg dat de rekening nie meer een tameiyk ronde som is, aar waar achter de komma enkele ifennig-bedragen staan. Vroeger zouden de klanten gezegd iebben „laat maar zitten" als zy rat méér gaven, maar omdat het belasting is, die het incovenient roorzaakt, willen zij tot de laatste 'ennig worden terugbetaald. Zoveel Ieingeld kunnen de kelners echter liet op zak hebben als het een druk te dag is. Het gevolg is dat de klant waad wordt op de kelners, die er :h ook niets aan kan doen dat do ituur sterker is dan de fiscale jLachertje om rente Eigenlyk liggen de voorbeelden dat natuur sterker is dan de eco- imische leer voor het opscheppen, eem' de rente-ontwikkeling in de rereld. Verleden jaar in het voor riep de Britse minister van Fi- iciën enkele ambtgenoten uit het litenland byeen om het landgoed 'hpquers te overleggen op welke ma nier de rentevoet internationaal om laag gedrukt zou kunnen worden. Het Was vor doorgewinterde lieden in de financiële wereld een „lachertje", want een land dat tekort schiet in zyn financiële politiek kan niet ver- myden dat het geld duur wordt. Overal in de wereld is een wan verhouding ontstaan tussen besparin gen en bestedingen. Vooral omdat de overheid in de meeste landen 'n steeds groter beroep moet doen op de mid delen van de kapitaalmarkt is er onvoldoende speelruimte voor het be drijfsleven dat kapitaal nodig heeft voor het financieren van de nieuwe produktiemiddelen. Het gevolg is dat de rente internationaal ls opgelopen. Hogere rentevoet Ook in ons land leven we op een véél hogere rentevoet dan nog maar enkele jaren geleden, laat ons zeggen 1964, denkbaar was. Daarby behoeft dan nog niet eens ln herinnering te worden geroepen dat minister Lief- tinck in zyn dagen van de veronder stelling uitging dat de geëigende ren tevoet in Nederland 3 1/2 zou be dragen. Vandaar dat hy de toen lo pende staatsleningen consolideerde door de uitgifte van de 2 „staf- fellening" die van 1947 tot 1957 een rente droeg van 3 en nadien 3 1/2%. geeft. Nee, we gaan uit van maar 1964 Nee, we gaan uit van maart 1964 toen het rendement op de 2 1/2 en 3 perpetuele schuld (waarop geen aflossing plaatsvindt) 4,67 be droeg. Het is sedertdien voortdurend opgelopen en in maart van dit jaar kwam het rendement uit op 6,01 Rente blijft lioog Hoewel ons land behalve voor Euro-leningen in dollars is afgegren deld voor buitenlandse leningen, is er toch een zekere wisselwerking met de rentevoet in andere landen. Aangezien naar verwachting de in ternationale rentevoet hoog zal biy- ven, tenzy zich een catastrofale ont wikkeling in de wereldconjunctuur zou voordoen, valt te verwachten dat Een catastrofale ontwikkeling werd zoals gemeld deze week voorspeld door de president van de Amerikaanse circulatiebanken, Wil liam McChesney Martin. Hij smeet als het ware de knuppel in het Ame rikaanse hoenderhok door de verkla ring dat zyn land aan de vooravond zou staan van de ergste financiële crisis, die sedert 1931 is voorgeko men. Iedereen, die nog enige herin nering heeft aan de crisisjaren, schrok zich een hoedje en dat was eigenlijk wat de bedoeling van de heer Martin was, omdat hij de Con gresleden wakker wilde maken ten einde ze te bewegen de allang be staande belastingplannen goed te keuren. Het is eigenlyk geen figuur voor de monetaire autoriteiten van een eco nomisch machtig land als de V.S. zy op elke vergadering van de Goudpool-landen en van de landen delibereren over de „speciale trekkingsrechten" moeten aankomen met het verhaal dat de belastingver hoging weldra een feit zal zyn. Het verhaal wordt eentonig, omdat er nog steeds niets van gekomen is. De discontoverhoging, waartoe de Fede ral Reserve banken in de V.S. zyn overgegaan, duidt erop dat de hoop op een spoedige aanvaarding van het verhoogde belastingtarief is ver vaagd. Eenzijdige remmen Zodoende moet de Amerikaanse economie alleen langs monetaire weg in het goede spoor worden gebracht teneinde de tekorten op de betalings balans. die zoveel narigheid rond de dollar veroorzaken, weg te werken. Een goede conjunctuurpolitiek kan echter niet met slecht werkende rem men worden gevoerd. Als de monetaire rem wordt inge trapt, terwyl er langs fiscale weg geen maatregelen worden genomen om de bestedingen te beteugelen, dan is het als met een auto waarvan de remmen slechts aan een kant werken. Men krygt de wagen wel tot stilstand doch men weet niet waar hy heen I gaat Wantrouwen in dollar Dit was de reden, waarom de heer Martin het nodig vond een alarm kreet te laten horen, want Amerika kan niet op de huidige weg voort gaan. Het wantrouwen in de dollar is al zo groot dat zonder invoering van het „tweemarkten-stelsel" voor het goud allang een catastrofale situatie zou zyn ontstaan. kaanse kluizen zyn verhuisd bewaarplaatsèh vah oliesjeiks, goud speculanten en andere lieden die bang zyn voor de koopkracht van het geld, dat er drastische invoerbeperkingen nodig zouden zyn geweest om het vertrouwen te herstellen. In dat geval zou de wereldeconomie werkehjk op drift raken. Goed perspectief Voorlopig ziet net er echter naar uit dat de economische conjunctuur de wereld zich gunstig zal blyven ontwikkelen. De verwachtingen ten aanzien van de bedrijvigheid binnen de EEG zijn hooggespannen. Onge- twyfeld zal dit invloed uitoefenen op J werkgelegenheid in ons land. Vooral als de bedryvigheid in Duitsland toeneemt zal er voor vele grensarbeiders weer gelegenheid zyn om de handen uit te mouwen te ste ken by de oosterburen. Daarmede zou een deel van de werkloosheid in sommige streken van ons land kun nen worden weggenomen. Teken aan de wand Het feit dat drie belangrijke be drijven, AKU, WiltonFeijenoord Bronswerk en Ned. Kabelfabrieken een week tyds in hun jaarversla gen melding maken van verminde ring der investeringen fn het lopen de jaar is een teken aan de wand. De juiste afstemming in beloning van kapitaal en arbeid is blijkbaar nog niet gevonden. Daarom stelde de president van de Ned. Bank ons de ze week voor de keuze van „meer loon of meer werk". In dit geval is de economische leer sterker dan de na- Als alles volgens plan verloopt, zal Leiden even na 1972 weer een machtige toren hebben. Het is dan net 460 jaar geleden, dat de meer dan 100 meter hoge toren van de Pieterskerk (maart 1512) naar beneden kwam om nooit meer herbouwd te worden. Dan zal ook het hoogste punt, dat Lei den na die tyd heeft gekregen (de stadhuistoren met zyn 53 meter hoogte) met 2 vermenig vuldigd zyn. Aan de Witte Singel, langs de dan gedempte Ryn- en Schiekade, gaat een gigantisch bouwwerk verryzen, waarvan het accent komt te liggen op een ruim 100 meter hoge acade mie-toren voor de A-facultei- ten. Daarmee zal Leiden van veraf herkenbaar zyn als uni versiteitsstad en nog afge zien van de hogeschool: herken baar zyn als „stad". Het ORge- wone silhouet, dat we kenden en dat we toch zo gewoon gin gen vinden omdat we niets an ders wisten, zal veranderen en zal iets verraden van de preten ties, die steden mogen hebben: concentratiepunten van dienst betoon en verzorging in de sa menleving te zyn. Een toren geeft daaraan uit drukking. Dat heeft zo'n bouw werk altijd getracht, zeker ook in het verleden Dat was al zo in verre tyden, toen dienstbe toon nog weinig meer inhield dan bescherming teggen het vreemde. De oudste torens die Europa gekend heeft, waren er de bewyzen van: zij wa ren gevechtstorens, burchtto rens, waarin de vryheid werd bevochten en vanwaaruit de vyanden werden getemd. On ze oudste torens dragen de ge dachten aan soldatenbloed en slagvelden met zich mee. Toen kwamen de Middeleeuwen. Een ander dienstbetoon dat der Kerk rees op en styleer- de zich onder meer ln torens. Eenmaal begrepen door een ge- dachtengang, die ons thans veel te veel lykt te liggen in de sfeer van macht en te weinig in de sfeer van dienst, bouwde men torens waarin de greep op het leven werd uitgedrukt en waar in ondanks de spitse vingerwy- zing naar Boven niet verheeld kon worden, dat op aarde door mensen de dienst werd uitge maakt, zelfs in de naam van God. Nog altyd kondigen vele ste den hun verleden èn hun be tekenis aan door de toren die uit hun midden opryst. Zo Utrecht met haar Domtoren van 110 m. (ca 1382). Delft met de Nieuwe Kerkstoren van 109 m. (ca 1440), Amersfoort met de Lange Jan van ca. 1450 (m) Woord van bezinning Rhenen met de Cuneratoren van 94 m (ca 1530), Haarlem met de Bavotoren (72 m, ca 1520). Toen allang begrepen was dat er meer is dan zwaard en tucht, bleef de toren zijn plaats behouden. Amsterdam kreeg haar Westertoren (85 m. ca. 1638), Groningen de Martinito ren (1627 afgebouwd 96 m). Maar de familie breidde zich uit. De stadhuizen torenden naast de kerken; wat in het le ven domineert, overheerst in bouwwyze. De twintigste eeuw heeft meer noodgedwongen dan be wust de torenfamilie groter gemaakt. De kerktoren van toen en de stadhuistoren van later zyn vermeerderd met de woon torens (Ro ter dam) en de admi nistratietorens (Utrecht) van nu. En Leiden kan zorg dragen voor een schakel die al te lang ontbrak: de studeertoren. Dat allemaal is nog altyd groot in het leven. Het bestu ren, richting-geven, leiden, sti muleren èn het studeren. En daarnaast het wonen, het er- zomaar-mogen-zyn, het verbhj- ven; hetzy temidden van het ven; hetzy temidden van het werken hetzy erbuitenom. Het kan geen kwaad dat de steekt, zelfs niet door haar to steek, zelfs niet door haar to ren. De goede positie van de kerk is dat ze er niet onder biyrt en niet erboven uitsteekt. Ze staat ertussen. Ze is pas dan zichzelf of liever: ze is pas dan van haar Heer, wanneer ze er alleen maar tussen staat, zo als haar Heer ertussen stond. Het is natuurlijk aanlokkelijk het anders te zien. By voorbeeld zo, dat er naar wordt gestreeft het oude beeld vast te houden van Moeder de Kerk, die hoog boven het leven uittorent en die haar kinderen in huisjes en ver- blyfjes didht tegen zich aange drukt in nauwe bebouwing om haar heen. Alsof ze niet durven te leven. Het erge is alleen maar dat daar twee dingen op tegen zyn. Ten eerste brengt het de kerk in verzoeking om over het le zen te heersen in plaats van het te dienen. En ten tweede de gradeert het het leven in al syn schakeringen tot onmondig heid. Juist als we iets van Gods werk in deze wereld begrepen hebben, kunnen we de angst laten varen om ook architecto nisch de grote dingen van het leven „hoog op te trekken" Als we dat doen, komen er meer torens dan die van de kerk en kan geen der torens meer monopolistisch overheersen. Wie zich een stadssihouet droomt, waarin er zoveel torens zyn als het leven ryk is aan marke ringspunten, kan zich plotseling iwak voelen bij zoveel verant- woordelykheid. Een wie zich zwak voelt, is net één stap dich ter by God dan wie zich sterk voelt. Dat is al veel gewonnen. Ds. A. J. Kret, herv. pred. te Leiden. middag Voor Leiden Hervormde Gemeente: Pieterskerk 10.00 uur: Ds. P. Kloek. Hooglandse kerk 10.00 uur: Ds. J. P Honnef, te Leiderdorp. Marekerk 10.30 uur: Ds. A. J. de Jong. Bethelehemkerk Driftstr.10.00 u. Ds. Joh. Poort. ADVERTENTIE DEALER DIE TEVENS Heeft uiteraard voordelen I Hollandse Auto Importmaatschappij Zoeterwoudseweg 11 Leiden Tel. 01710-32645 RAMBLER EN MAZDA Maranathakerk Lage Morsweg: 10.30 uur: Ds. H. J. van Achterberg. Bevrydlngskerk Montgomerystraat 9.00 uur: Ds. H. Bouter. 7.00 uur: Ds. A. J. de Jong. Koningskerk Koningsstr. 9.00 u. Ds. A. J. de Jong. Vredeskerk Burggravenln.10.00 uur: Ds. A. J. Lamping. 7.00 uur: Ds H. J. van Achterberg. Ver. Vrijz. Herv. Aula Asserstraat: 10.30 uur: Dr. J. Hoftyzer te Lelden, Egllse Wallone Breestr. 10.30 uur Pasteur J. M. Charensol. Academisch Ziekenhuis: 10.00 uur: Ds. J. E. Brederveld. Diaconessenhuls 10.30 uur: Ds. H. W, Hemmes. Jeugdkerk L.HJ. Gebouw Leven daal. 10.30 uur: Ds. Elfferich te Voor burg. Geref. Kerk. Zuiderkerk, Lammen- schansweg 15: 10 uur: Ds. KronemeiJ- er en Dr. v. d. Zwaan, (openbare Ge- loofsbelijdenis)6.50 uur: Ds. Boven. W. J. Smldt. te Voorschoten. 5 t Dr. Eerste congres radicalen DRONTEN (GPD) Met een aan val op het beleid van het kabinet- De Jong heeft drs. P. C. W. M. Bogaers vanmorgen het congres ge opend. dat de Radicalen vandaag in Oostelyk-FIevoland hebben belegd om hun nieuwe politieke party ge stalte te geven. De oud-minister ver weet de regering geen knopen te durven doorhakken en een afwach tende en tegenstrijdige politiek te voeren op het terrein van de werk gelegenheid de belastingen en de ruimtelijke ordening. Ook bepleitte hij een grotere inspanning voor de hulp aan arme landen. Drs- Bogaers zei dat met «ie Radi calen een nieuwe generatie aan treedt, die op tal van gebieden meer wil doen om de mens de ruimte te kunnen verschaffen tot volledige ont plooiing te komen en een stuk ver- antwoordelykheid voor de samenle ving te dragen. Doel van de party moet volgens hem zyn de behartiging van de problemen, die de gemeen schap raken, waarbij aan de meest dringende vraagstukken van deze tyd een duideiyie voorrang moet worden gegeven. Onder die vraagstukken rangschikte hy: een actieve vredes politiek, samenwerking met ontwik kelingslanden, het leefbaar houden van het land op het gebied van ver keer, recreatie, onderwys en volks gezondheid, voldoende werk en wo ningen. aansluiting van de maat- schappelyke achterhoede, meer in spraak voor de burger. geling van wederzyds belangen ge boden. De Radicale voorman bepleit te invoering van een alternatieve dienstplicht voor werkers in de ont wikkelingslanden en vroeg om 'n in ternationaal handvest voor de ont- fwikkelingshulp. Ook vond hy een Amllitipim Srotere bydrage van de kant van de handelspolitiek nodig en dient volgens hem „de bekommernis om de nood in de arme landen de gehele Nederlandse politiek te doordese men" Om de ambitieuze programma's, die naar de mening van de Radi calen moeten worden uitgevoerd, te kunnen financieren, zal de produk- tie moeten worden bevorderd, de be sparingen verhoogd, het patroon der overheidsuitgaven fundamenteel ge- wyzlgd en de belastingen zonodig verhoogd. Drs. Bogaers bepleitte ook een verandering van mentaliteit, die het mogeiyk maakt een geweldige sprong voorwaarts te maken op weg naar gerechtigheid voor allen". Hy wekte op niet bang te zyn voor ex perimenten. maar wilde het beleid snel aanpassen als de omstandighe den zich wyzigen. Offers Drs. Bogaers noemde het organise ren van de vrede „het meest dringen de vraagstuk van deze tyd", waar voor hy minstens zo grote offers wil de brengen als voor het organiseren van de verdediging. Om ontwapening te bereiken achtte hy een fundamen tele verbetering in de betrekkingen tussen Oost en West en een verstren- Binnenland Op binnenlands terrein had drs. Bo gaers vooral kritiek op het werkgele genheidsbeleid van de regering, dat hy karakteriseerde als „afwachtend en verbrokkeld" Maatregelen wor den volgens hem elke keer pas over wogen als de werkloosheidscijfers weer oplopen. Om uit de (vooral structurele) moeilykheden te komen bepleitte de Radicaal een commissa riaat voor de werkgelegenheid, plan ning van de groei naar landstreek jn overheidsdeelneming in op te rich ten bedryven in de ontwikkelingsge bieden. Ook op het terrein van de ruimteiyke ordening gebeurt volgens drs. Bogaers veel te weinig. Meer dan anderhalf jaar na het verschynen va de tweede nota op dit gebied is nog in geen velden of wegen iets van een programma te bekennen en is er evenmin sprake van een departe mentaal „ruimteiyk commando", dat coördinerend optreedt. Oude Vestkerk, 10 uur: Dr. Viym. 5 uur: D3. KronemeiJ er. Maranathakerk. Lage 9 uur: Ds. Bovenberg. 5 uur: Dr. v. d. Zwaan. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 10.30 en 5 uur: Ds. Bovenberg. „Groenhoven": 10 uur: Prof. Mr. Dr. D. C. Mulder. „De Mirt": 10 uur (Ouderdienst)Ds. Post. Vrije Kath. Kerk (Vreewykstr. 10): 10.30 u. H. Mis. Nwe. Apost. Keek (H. Rijndijk 24): 45 en 4 u. dienst. (Donderdag 7.45 u dienst) Leger des Hells: 10 u. helllgingsdiensrt 30 verlossingssamenkomst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. J. C. Oarlier. Rem. Kerk: 10.30 u. ds. J. Th. Mac kenzie. Doopsgezinde Gemeente: 10 u. ds. H. van Bllderbeek. Evang. Luth Kerk: 10.16 u. ds. J, „appee (H.D.). Evang. Chr. Gemeenschap Middel- stegrt. 3)10 en 5 uur dhr. Dlkkes. Christian Science (Steenschuur 6) 10.30 dienst. Geref. Kerk (vrygem.): 10 ds. J. v. d. Haar. Oud. Kath. Kerk Cronenstelnkade 2)9.30 uur Installatie pastoor H. D. Raymaeters. éaptlstengem. (Oude Ryn 8)10 uur en 5 uur ds. R. Railing. Geref. Gem. 10 en 5 uur leesdienst (Woensdag 7.30 uur ds. A. Vergunst) Cronenstelnkade 2 Kerk Aarlanderveen Herv. Gem. 10 uur ds. Lalleman, 7 uur ds. G. van Doorn. Geref. Kerk 9.30 uur en 7 uur ds. dehll, te Den Haag. Chr. Ge- ark 9.30 uur Dienst des Woords. 2.3Ö uur Ds. G. de Vries te Rijnsburg. Alphen aan. den Rfjn Herv. Gem. Adventskerk Jullanastr. 9.30 uur ds. W. Verweij. 6.10 uur Zangdlenst. 6.30 uur ds. B. C. Bouwen te Barendrecht. Kruis, kerk Gouwsluis 9.30 uur ds. P. A. Le- feber. Opstandingskerk 9.30 uur ds. A. van Eijk te Bergschenhoek voor de GB. 6.30 uur ds. W. Verweij. Gebouw Nabij J. G. 9.30 uur de h< Stichting Rijnstroom 10.30 uur ds. J H Bogers. Oudshoorn: Oudshoornse- 10 uur ds. G. Cadée. Sionskerk dhr. G. van der Kamp te Den Haag. 6.30 uur ds. A. van Eljk te Berg schenhoek. Gebouw Onderweg 10 uur dr. A. van Haarlem te Waddlnxveen. Aula Noord 11 uur ds. M. Hanemaaijer. Geref. Kerk: Maranathakerk Raadhuis straat 10 uur ds. W. J. van Otterlo te Amsterdam. 6.30 uur ds. A. Borman. Salvatorlkerk W. de Zwijgerlaan 10 u. ds. A. Borman. 6.30 uur Ds. W. J. van Otterlo te Amsterdam. Alphen- Noord Goede Herderkerk 10 uur en 6.30 uur I3L Heijmans. 6.30 uur Ds. A. de Leeu Vryz. Prot. Geloofsgem. (in Rem. Kerk) 10 uur Ds. J. G. Paardekooper uit Hilversum. Hazerswoude Herv. Gem. 10.30 u. ds. L. Doorn te Zoeterwoude. 6.30 uur dhr. Adr. Bakker te Maassluis. Geref. Kerk 9 en 5 uur ds. J. Maaskant te Lelden. Bodegraven Herv. Gem. 9 en 10.30 u. Ds. J. H. Cirkel. 6.30 u. Ds, E. Kem penaar. Woubrugge (Salvatorkerk) 10 u. Ds. Balke. 6.30 u. J. H. Cirkel. Geref. Kerk: 10 u. Ds. A. Haverkamp te Aalsmeer. 6.30 u. Ds. R. v. d. Berg. Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 u. lees dienst 4.15 u. Ds. H. Scholte Geref. Ge meente: 10 en 6 u. leesdienst Evang. Luth Kerk: 10.30 u. Ds. B. G. te Win kel. Evangelisatiekring: 10 u eredienst 6.45 u. J. v. Stormbroek. te Bussum. Hoogmade Herv. Gem. 10 uur Ds Pred. J. Broeyer. Benthuizen Herv. gem. 9.30 uur: Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur: leesdienst. 10.00 uur Jeugdkapeldlenst kantine van Leeuwenstein; 10.00 uur ln Dorpshuls Venneperweg ds. J. L. Keyzer, van Abbenes. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. Hoek, te Alphen aan den Ryn. Chr. Geref, Kerk 10 en 3 uur ds. wynsma, van Rozenburg. Katwfjk aan den R(jn Herv. Gem. (dorpskerk) 9.30 uur ds. A. Makkenze; 6 uur ds. A. J. Lamping te Leiden (Open Deurdlenst); (aula Prinses Bea- trixschool). 10 uur ds. A. T. Rotfusz te Ermelo; 6.30 uur ds. A. Makkenze. (Gymnastieklok. school Narclssenstr.) 10.30 uur dhr J. Vink te Katwijk aan Zee; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. C. War ner te Noordwyk aan Zee; 5 uur ds. W. Bakker te Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe kerk) 10 ds. Jac. de Vos. 6 ds W. Vroegindewey. (Oude kerk) 10 ds. D. Bouman (bel. des geloofs) 6 ds. A. Vink. (Ichthuskerk) 10 ds. P. Boer. 6 ds. J. C. v. Hunrük. Pniëlkerk 9.30 ds. H. van Hiel van Scheveningen 6 ds. W. Chr. Hovius. Gr, v. Prinsterer- school 10 u. ds. E. J. Elchhorn van Sliedrecht. Geref. kerk (Triumfator- kerk) 9.30 u. ds. R. de Vries 5 u. ds. P. Pijlmas. (Vredeskerk) 9.30 u ds. W. Bakker. 5 u ds. R. de Vries. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. H. C. van Ent. Geref. Gem. 10 en 5 u. leesd. Ge ref Kerk (vrygemaakt) 10.30 en 5 uur ds. C. J. Breen. (B) 9 en 7 uur G. Th. Koopman. Koudekerk aan den Ryn Herv. gem. 10 uur Ds. Quak. 7 uur Ds. Corts te Vlanen. Geref. Kerk, 10 uur D: Makklnga. 7 uur ds. Detmers te Wou brugge. Leimulden Herv. Gem. 9.30 uur (Pniël 7 uur) ds. P. L. J. Wapenaar Geref. 9.30 uur en 7 uur ds. D. Rlng- nalda te Putten. Noordwljk aan Zee Herv. gem. 10 uur ds. J. Dok. (De Rank) 10 uur Jeugdkerk. 5 uur Ds. A, L. Lapré 7 uur Ds. A. L. Lapré (Jeugddienst. Sole Mlo 10 uur dhr. J. Kooy, (Leiden). Geref. Kerk 10 uur Ds. F. Pijlman (Katwijk aan Zee) 5 uur Ds. H. Lijesen. Herv. Ger. Evang. 10 uur dhr. A. Dekker (Al- ghen a. d Rijn) (VGLO-school, choolstr. 2) 3.30 uur Ds. W. Chr. Ho vius (Katwijk aan Zee). NoordwUk-Binnen Herv. Gem. 10 uur A. L. Lapré. 7 uur Ds. J. van Dok Geref. Kerk 9.30 u. ds. H. Lljes. 5 uur Ds. R. de Vries (Katwijk aan Zee). Herv. Gem. 9.30 uuv Gebraad (H.D.) 6.30 uur ds. A, Hilversum (Jeugddienst). ).30 en 7 uur ds. H. G. A. m. Heilig Avondmaal. Na middag Voortzetting Heilig Avondmaal - - Nabetrachting. Ds. A. H. Smits (HA.). gem. (Groene Kerk) "10.30 uur ds. W. E. Ver donk (Pauluskerk) 10 uur prof. dr. G. J Hoenderdaal, 7 uur ds. H. P. Hulsman. 10.30 uur (Jeugd kerk) mej. Chr. Siotemaker de Brui ne. VrlJz. Herv. (Gemeentecentrum) 10.30 uur ds. M. J. Wagenvoorde. Ge ref. Kerk 10 en 5 uur ds. Hoekstra. Ge- H. Lijesen. ds. P. M. Luoa (Amsterdam) Llsse Herv. Gem. (Grote Kerk) 10 uur ds. A. H. Smits, te Noordwljker- hout. 7 uur ds. H G. Oostinga; (Herv. Kapel) 10 uur ds. H. G. Oostinga. Ge- ref Kerk 10 en 7 uur drs. AE. van W. Blanken te Badhoevedorp. Ge- der Woude; Chr Geref Kerk 10 en ref Kerk_ (Vrijgemaakt) 9^0 en _6.30 4.30 vur ds. D. H, Blesma. Geref. Gem. 10 en 4 uur ds. W. Suvker; Geref Kerk (Vrijgemaakt) 10 en 4.30 uur ds J J. Verleur. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u Leesdienst. (Donderdag 7.30 uur ds W Kamp. van Utrecht) Ned. Prot. Bond (Witte Zwaan) 10.15 uur ds. F. E van Leeuwen te Amstelveen. denbroek. 6.30 uur ds. J. Dethmers to Woubrugge. Rem. Geref. Gem. Geen Rljnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 en 7 uur ds. Ph. J. Leenmans. Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Dienst des Woords 2.15 uur dhr. J. van Leeuwen te Nieuw koop. Rljnsburg Herv. gem. (Grote kerk) 9.30 uur ds. H. van Gosllga 5 uur ds. K. J. H. Burgy uit Den Haag (Jeugddienst) (Bethelkerk Brouwerstr.) 9.30 uur ds. K. J. H. Burgy 5 uur ds, H van Gosllga. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 uur leesdienst 5.30 uur ds. Van Riet. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 5 uur ds. G, de Vries. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 uur Ds. Bosma. 5 uur: Ds. Baayen. Ma ranathakerk (voor kerkgangers Ra- penburgkerk)8.45 uur: Ds. Baayea. 4.30 uur: Ds. v .d. Linde. Maranatha kerk: 10.15 uur: Ds. v. d. Linde. 6 uurt Ds. Bosma. Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 uur ds. Moerman te Aalsmeer. Geref. Kerk 9.30 uur en 7 uur dr. C. Augusteyn to Amsterdam. Voorschoten Herv. Gem.: (Dorps kerk) 10 u.: Ds. v. d. Geest. 7 u.: Ds, Schoch (Jeugddienst) (Hulp en Heil) 10 u.: Ds. Saraber. (Rijndijk) 10 u.t Ds. zyistra. Geref. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds. De Zeeuw. Geref. Kerk (vry gemaakt) 10.15 en 5 uur ds. A. W. Box man. Waddlnxveen Herv. gem. (Brug- kerk) 9.30 uur Ds. C. v. d. Bergh te Katwyk aan Zee. 6.30 uur dhr. D. Scheepmaker te Utrecht. (Esdoornlaan) 9.30 uur Ds. M. Ottevanger te De Bilt. 6.30 uur Ds. T. van 't Veld. (Bethel) 9.30 uur Ds. T. van 't Veld. 5. uur Ds. C. Vos te Gouda. (Immanuelkerk) 9.30 uur Ds. C. Spoor. 7. uur Dr. A. van Haarlem. Geref. 8.45 uur en 10.45 uur en 6.30 uur Ds. J. SnoeiJ (HA). Christ. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 uur Ds. A, P. Verloop. Valkenburg Herv. gem. 10 uur: Ds. D. Lekkerkerker te Minnertsga. 6.30 uur: Ds. L. Lekkerkerker (Jeugd dienst) Geref Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. P. N. Kruljswijk te Haarlem. Geref. Kerk (vrijgem.) 10.15 en 5 uur ds. G. Llevaart. Ds. Sassenhelm Herv. gem.: 9.00 uur en 10.30 uur Ds. W. H. Walvaart. 5.00 uur Prof. H. Berkhof, te Oegstgeest. Ge ref. kerk 9.30 en 5 uur Ds. W. Dek ker. te Noordwyk-Blnnen. Chr. Ge ref. Kerk 10 uur H. Avondmaal en 5 uur Ds. L. S. den Boer (Dankzegging) Ned Prot. Bond 10.30 Ds. D T. Werner te Wassenaar. Zoeterwoude Herv. gem. 10 uur ds. B. A. Honders te Nieuw-Zeeland. 7 uur ds. L. Doom (Jeugddienst). Zwammerdam Herv. Gem. 10 uur ds. C. L. v. d. Broeck. 6.30 uur ds. J. van Leusden te Leidschendam Geref. Kerk 10 uur en 6.30 uur Ds N. Warner te Utrecht. Rem. Geref. Gem. Geen dienst. uur ds. H. Scholten. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpensteinkerk 9.30 u. Dienst des Woords. 2.30 uur ds. H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hoofdstraat 240: 9.30 uur en 4 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem. Van Mandersloosstr. 10 uur ds. G. Moen te Tienhoven. Bap tisten Gemeente geen opgaven ontvan gen. Boskoop Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 uur Ds. J. Mannl. Geref. Gemeen te 9.30 en 6 uur Leesdienst. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur Ds. H. Dijkstra (H.A.). Herv. gem. 9.30 uur Ds. W. L. te Oegstgeest. Hoek (Scheppingskapel) 10.30 uur ds P. J. Mackkay. Vrijz. Her vormde (Gebouw Lindeln.) 10.30 uur da Brulnsma. Geref. Kerk: (Hoofdstr..) 10 uur: Ds. J. Banga, Ede. 6.30 uur- Ds. T. L. H. Pieterse te Culemborg. Schep- pingskerk 9.30 uur: Ds. T L H. Pie terse. 5 uur: Ds. J. Banga. Nieuwkoop Herv. Gem 9.30 uur ds. G. van Doorn. 6.30 uur kandidaat G. Alma te Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 uur en 6.30 uur dhr. P. M. van de Marei kandidaat "te Koudekerk 1 den Rijn Rem Geref. Gem. 10 uur dr. "--mcurues. A. W Cnirner te Lelden. Chr. Geref. j Warmond 10 uur dhr S v d_ uur en 630 uur A1*- J- van! Land te Wassenaar (Jeugddienst) f Kempenaar. 6.30 ..Ds. Alphen aan den Rijn, Geref. Kerk: 9.30 Ds. Dethmers. 6.30 Ds. Streefkerk Leeuwen. uur Ds. J. M. Snyders.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15