Eerste Europese Holiday j lnn staat in Leiden Grondlegger van het woordenboek geëerd BRILJANT v. d. Water In Rome aangehouden jongeman is Leidenaar Leiden aangesloten op Delftse computer [Hoofdpijn Complex van 7 miljoen in 11 maanden gereed LEIDEN Aan de grens van Leidenin de onmiddel lijke omgeving van het Haag se Schouw, heeft de burge meester, mr. G. C. van dei- Willigen, vandaag de eerste Holiday Inn van Europa offi cieel geopend. De bouw van dit complex, waarmee een Uitgave van zeven miljoen gulden ivas gemoeidis een race tegen klok en kalender geweest. De racezo kan nu worden vastgesteld, is gewon nen en daarbij is een aantal records gesneuveld. Eén datum stond vast toen de N.V. Hotelmaatschappij Leiden haar plannen bekend maakte: de Leidse Holiday Inn moest vóór de aanvang van liet toeristenseizoen van 1968 (zeg maar 1 aprilge reed zijn. Toen de gemeente Leiden haar fiat adn het plan op 20 maart 1967 had gegeven, rest te I.B.B. in Leiden, die het motel zou bouwen, nog onge veer één jaar bouwtijd; maar toen de laatste vergunningen binnen waren, was deze nog slechts elf maanden. Elf maanden: in die tijd moest aiedenjl het gehele complex van plm. 40.000 vierkante meter, vanaf de paalfundering tot en met de inrichting gereed zijn. De 200 tiveepersoonskamers kapsalon, bar, souvenirwin kel. overdekt zwembad, res taurantkeuken, vergaderza len (500 personensauna parkeerterrein etc. moesten In uw blad van dinsdag 23 april las ik met verbazing dat de Leider- dorpse Geref. Kerk de belastingdienst heeft gevraagd om èn de beschikking heeft gekregen over de cijfers met betrekking tot de belastbare inko- ens van al haard kerkleden etc. Nog méér heeft het mij verbaasd m. te lezen dat een inschrijfformu lier is bijgevoegd waarop n.b. het be lastingplichtig inkomen staat ver meld. Ik vraag mij af hoe het mogelijk is dat de Belastingdienst deze gege- aan een kerkeraad heeft kun- verstrekken. daar ik niet beter weet dan „dat alle gegevens die door een belastingplichtige aan de Belastingdienst worden verstrekt, al leen dienen voor het bepalen van diens aanslag en verder geheim moe- in blijven." Ik protesteer derhalve heftig tegen zulke ernstige misbruiken zowel van de zijde der Belastingdienst als van de zijde van de betrokken kerkeraad die deze gegevens heeft durven op te vragen om dit haar leden onder de neus te wreven. Met dank voor de plaatsing. hoogachtend. Abonnee F. B. bedrijfsklaar zijn opgeleverd. Het is gelukt: zelfs enkele da gen eerder, n.l. op 24 maart kon Holiday Inn Leiden zijn eerste gasten ontvangen. Met de paasdagen waren dit er al 400. Dit hoge bouwtempo werd o.a. mogelijk gemaakt door de rationele opzet van de constructie. De Inn. die zowel vanaf Schiphol als vanaf Den Haag in ruim een kwartier per auto is te bereiken, is aangesloten op het Holidex computerre serveringssysteem. dat alle 950 Holiday Inns in de V.S., Canada, Porto Rico en de Ba- hama's bedient. De Ameri kaanse directie van Holiday Inn is thans in eerste instan tie van plan in de voornaam ste Europese steden te gaan bouwen en denkt aan een even grote keten in Europa naar Amerikaans voorbeeld. De Leidse Inn staat onder leiding van de heer A. E. Velthuisen, die de beschik king heeft over 85 medewer kers. De inrichting van de Leidse Inn, waarvan de foto's (bar en restaurant) een indruk geven, is bijzonder sfeervol en comfortabel. Ter gelegenheid van de opening heeft de firma Ger ritsen in Voorschoten een nieuwe narcis ten doop ge houden. Het is de Holiday Inn, een bloem van het pre historische narcistypewaar mee deze kweker veertig jaar heeft geëxperimenteerd. (Foto's L.D./Holvast» In de gevel van het Rapenburghuis naast de Universiteits bibliotheek is gistermiddag een plaquette onthuld, waarmee de nagedachtenis geëerd wordt van Matthias de Vries, in de twee de helft van de negentiende eeuw gedurende 37 jaar Leids hoogleraar in de Neerlandistiek, die zich bijzondere verdiensten heeft verworven als grondlegger van het Woordenboek der Nederlandse Taal. De plechtigheid was georganiseerd door de Leidse Universiteit en de Rijkscommissie van Bijstand voor het Woordenboek. De ontwerpster van de plaquette, mej. Diederiek Faber, woonde met vele nakomelingen van de grote Neerlandi cus de onthulling bij. HOLIDAY INN NARCIS De nieuwe door de Voorscho- kweker J. Gerritsen van- in de handel gebrachte Inn-narcls. (Foto LD/Holvast) juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Hoger dividend Grofsmederij LEIDEN (ANP) Commissarissen en directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij hebben be sloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1967 een dividend van 7 pet. (vorig jaar 6 pet» uit te keren op de gewone aandelen. Handel in verdovende middelen LEIDEN De 22-jarige Nederlander, die. zoals het L.D. gisteren be richtte, in Rome is aangehouden, blijkt geen Leiderdorper te zijn. maar een inwoner van Leiden. De jeugdige Leidenaar is door de Romeinse politie gearresteerd, omdat hij een hoeveelheid Indische hennep en opium bij zich had. Hij was van Turkije, via Italië, op weg naar zijn ouderlijke woning in Leiden. De jongeman is in Leiderdorp geboren. De vijf Leidse jongelui, die onlangs door de politie van de Sleutelstad werden betrapt op het gebruik van hasjiesj, zün gisteren voor de officier van Justitie in Den Haag geleid. Eén van de gearresteerde jongelui is een meisje. Diploma-zwemmen gehandicapten LEIDEN In tegenwoordigheid van de burgemeestermr. G. C. van der Willigen en enkele hoofden van gemeentelijke taknen van dienst hebben gisteravond in „De Over dekte" gehandicapten gezwommen voor hun diploma. Het diploma A werd uitereikt aan J. v. d. Dop: C. A. Lagerberg'Van LeeuwenA. Bur ger, J. Venne, Mieke M. Jonk, Lei den: Erico Hazenoot, EÏlie A. Bulk. Noordwijk. Het diploma B werd uitgereikt aan: J. Zitman. Leider»; B. de Groot, Voorhout: J. de Mooij, Leiden: J. v. Duivenvoorden. Noordwijk; mevr. M M. NieuwenhuijzenEdelaar. Noord wijk; H. Schenk. Sassenheim; G. Schulte, Noordwijk- mej. M. C. van Leeuwen, Leiden; M. R. van Vliet, Hazerswoude. De voorzitter van de ANIB, de heer H. P. Pannekoek dankte allen, die aan de opleiding hadden meege werkt. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht de heer F. C. V. de Groot (Leiden): kandidaats Duit se taal- en letterkunde de heer C. i M H. Driessen H.I. Ambacht). Naschrift van de redactie Naar aanleiding' van meerdere vra- gen over hetzelfde onderwerp, hebben wij ons in verbinding gesteld met de bevoegde instanties, waar men ons I meedeelde, dat de in Leiderdorp ge- 1 volgde gang van zaken in overeen stemming is met de Wet op de In- komstenbelasting 1964, waarvan arti- kei 86 luidt: Lid 1: Met inachtneming van door i onze minister te geven regelen en te- j gen een door onze minister vast te stellen vergoeding worden aan be- stuurders en ambtenaren van kerk genootschappen op daartoe gedaan verzoek inlichtingen verstrekt nopens het inkomen van de leden van hun j kerkgenootschappen. Lid 2: Het is bedoelde bestuurders en ambtenaren verboden de verkre- I gen gegevens verder bekend te maken dan nodig is voor de uitoefening van hun functie. Betreurenswaardige onduidelijkheid De gisteravond in Uw blad gepu bliceerde verklaring die de leider van de KVP-fractie in de Gemeen- j teraad van Warmond namens deze fractie heeft afgelegd, is wel een heel sberk staaltje van politieke on duidelijkheid. Bij de laatst gehouden Gemeente- I raadsverkiezingen hebben alle leden van deze fractie zich achter het landelijke) gemeenteprogram van de KVP gesteld. Inmiddels heeft zich in de KVP een scheuring voor gedaan. omdat de „Groep Aarden" niet langer vertrouwen stelde in het KVP-beleid. Voor deze raadslieden liggen er nu drie mogelijkheden: of zy blijven in de KVP en werken in de KVP op en worden radicaal, óf zij blijven in de KVP en werken dan loyaal mee aan het herstel van hun partij. °f zij stellen hun zetel ter beschikking. De laatste mogelijk heid hebben zij, zoals blijkt uit de zin „Als fractie en zeer bijzonder als raadslid hebben wij primair een taak t.o.v. de gemeenschap Warmond verworpen. Daarvoor kan men res pect hebben. Dat zij het echter met. hun poli- I tieke verantwoordelijkheid in over eenstemming menen te kunnen bren- I gen als KVP-raadsfraotie aan te blij ven, maar daarnaast er wel duide lijk op zinspelen dat het met de I KVP-vertegenwoordiging in de Raad een ariopenae zaa& Is, is vcknal nu in deze periode van politieke ver nieuwingen eerlijkheid en duidelijk heid meer dan ooit noodzakelijk zijn, een betreurenswaardige zaak. C. J. Kuijen Oosteinde 18 Warmond De genodigden kwamen bijeen in de ontvangstzaal van de Academie. 3 zij welkom werden geheten door de president-curator van de Universiteit dr. E. H. Reerink en de voorzitter van de genoemde Rijks commissie van Bijstand, burgemees ter jhr. mr. C. J. A de Ranitz van Utrecht. Prof. dr. K. H. Heeroma. Gronings hoogleraar in de Nedersaksische ta len en letterkunde en gedelegeerd commissaris van de Commissie van Bijstand herinnerde eraan dat Mat thias de Vries, die in 1892 op 72-ja- rige leeftijd is overleden, van 1853 tot 1890 hoogleraar is geweest in Lei den voor de vaderlandse letterkunde, de -geschiedenis en de welsprekend heid. Reeds tussen 1830 en 1840 had hij met anderen de grondslagen gelegd voor een nieuwe Nederlandse biblio grafie en hun werkwijze werd de grondslag voor de toekomst van de Neerlandistiek. Het is de tragiek van zijn leven geweest, dat hij later, in zijn Leidse tijd, het als een roeping gevoeld heeft de taak van de samenstelling van I een woordenboek op zich te nemen, I dat hij daarvoor zifn eigenlijke we tenschappelijke arbeid heeft opgeof ferd en dat zijn opvolgers zijn werk j wel hebben voortgezet maar nog nim - mer voltooid en dan bovendien nog in andere geest en op andere grond- slagen dan hijzelf hanteerde. Prof. Heeroma achtte het ontmoe- I digend, dat telkens weer een pleidooi moet worden gevoerd voor de maat schappelijke waardering voor het werk in dienst van het woordenboek, dat toch werk is voor het in stand houden van een nationaal cultuur element. Zonder deze maatschappe lijke waardering bestaat het gevaar, dat een vijfde generatie van redac teuren na de grondlegging van het werk door De Vries niet kan worden aangetrokken. Een kleinzoon van gehuldigde Neer landicus. mr. H. M. de Vries en we derom jhr. De Ranitz spraken nog enkele woorden alvorens men zich naar het huis aan het Rapenburg begaf, waar mr. De Vries (zie foto» dp nH hulling van de plaquette ver richtte. (Fofo LD Holvast) DONDERDAG 25 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD Grootste in Nederland DELFT (ANP) De Technische j Hogeschool in Delft krijgt de beschik- king over de grootste computer in ons land ten behoeve van het weten schappelijk onderwijs. Aangeschaft I wordt een IBM-machine, die de mo- gelijkheid heeft tot honder aanslui tingen op afstand. Op de computer zullen twintig laboratoria van de I Technische Hogeschool, alsmede de Leidse Universiteit worden aangeslo ten. zo heeft prof. dr. E. van Spiegel in een persconfei entie in Delft me- degedeeld. Binnen enkele jaren zal de computer zestig aansluitingen 1 hebben. De computer, die wordt aan- geschaft is van de zgn. derde genera- tie. Voorts zal worden aangekocht een j hybride-machine, die in de eerste helft van 1969 zal worden geplaatst ten dienste zal staan van het wetenschappelijk onderwijs. Met de nieuwe aanschaffingen is een bedrag gemoeid van 21 miljoen gul den. Aan de wiskundige afdeling van de Technische Hogeschool is inmid dels de mogelijkheid geschapen om af te studeren In de computerweten schap. Een aparte afdeling voor com puterwetenschap is nog niet gecre- eerd, omdat de daaraan verbonden kosten te hoog zijn. $§fzeró óchryven Geref. Kerk in Leiderdorp en belastingdienst (II) Zeer geachte redactie. Buurvrouw beledigd DEN HAAG Nog maar net had de buurvrouw de me debuurtbewoners aan de Vliet, in Lei den een „goeden morgen" toege wenst of het regende scheldwoorden „Ik begrijp er niets van" verklaar de de beledigde vrouw voor de Haag se politierecnter. Dat sloeg niet op de scheldwoorden zelf, die aan dui delijkheid niets te wensen over lieten, maar op het waarom van de onver wachte scheldpartij van de boze buurman. De belediger liet verstek gaan bij de rechter, zodat dat punt onduidelijk blééf. Er was nog een buurvrouw die de woorden had opgevangen en haar mening was dat het geen gehoor was. waarmee ieder fatsoenlijk mens zou kunnen instemmen. De scheldwoorden waren van het bekende recept, en dus stond de be lediging voor de officier van Justitie wel vast. De-eis luidde dan ook f 50 boete, waarmee de rechter zich kon verenigen. Gouden puur LEIDEN Boven de deui van het huis aan de Kooilaan nummer 37 hangt een vrolijk versierd bord waar op de letters „50 jaar getrouwd" prijken. Op 8 mei zullen de heer en mevrouw J. H Vermeulen-Ouds- hoorn hun gouden huwelijksfeest vie- De heer Vermeulen (73) is tWee- enveertig jaar in dienst geweest vatn de conservenfabriek van de firma Nieuwenhuizen. Als meester-bliksla- ger was hij een gewaardeerd mede werker. Uit het huwelijk van het echtpaar Vermeulen zijn vier kinderen gebo ren. van wie twee nog in leven Mevrouw Vermeulen (72) heeft veel met haar gezondheid gesukkeld en moest een groot aantal keren in het ziekenhuis worden opgenomen. Op het ogenblik genieten beiden een goe de gezondheid. De heer Vermeulen gaat graag uit vissen en ook met de organisatie van bazars voor het kerkelijke weik houdt hij zich met veel enthousiasme bezig. Het echtpaar Vermeulen gaat het huwelijksfeest in de familiekring vie ren met een tochtje naar de bollen velden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3