LEIDSCH DAGBLAD Tsjeeho-Slowakije nader tot Westen ÜGroko Rotterdam zoekt naar de verdwenen meisjes Gé VERHOOG JAMIN Premier komt met hervormingen BAMIS 700GR24CfUfV NASrïnn iOGRMiyy Minimumloon wordt jaarlijks aangepast Moordenaai Ds. King in arrest Luns bekijkt met Oe Thant plebisciet Nieuw Guinea TOT ZELFS IN BELGIE EN FRANKRIJK HOEDERDAG VISSTICKS PER PAK 10 STUKS NU (§uc/ &Ueuwo> Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 APRIL 1968 No. 32468 Directeur: E. A E. vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 TeletooD Directie en Administratie: 26041; Redactie 21507 PRAAG (Reuter, AFP) De Tsjechoslowaakse premier, Tsjernik, heeft gisteren in het parlement een liberaal her vormingsprogramma ingediend en tegelijkertijd West-Europa de vriendschapshand toegereikt. Hij zei dat Tsjecho-Slowa- kije de democratische stroming in West-Duitsland begroet, maar de beste mogelijkheden ziet in Frankrijk, Engeland en de Benelux-landen. De Tsjechoslowaakse regering zal werken aan volledige ontwikkeling van de burgerlijke rechten en vrij heden, ook op godsdienstig gebied. Ook zal aan de minderheden, Hon garen, Polen, Oekraïners en Duit sers volledige gelijkberechtigheid worden gegarandeerd. Voorts zul len herzieningen worden doorge voerd om te voorkomen dat één man teveel macht in handen krijgt. De Tsjechoslowaakse regering zal zich aansluiten bij de beslissing van het actieprogramma van de Tsjechoslowaakse communistische partij, waarin wordt aangedrongen op een fundamentele wijziging van de betrekkingen tussen Tsjechen en Slowaken op basis van een so cialistische federatie. McCarthy en Nixon winnen voorverkiezingen HARRISBURG (Reuter, AP) Bij de voorverkiezingen die dinsdag in de de verkiezingen die dinsdag in de gehouden, heeft bij de Democraten senator Eugene McCarthy uit Min nesota zijn verwachte overwinning behaald, terwijl bij de Republikeinen fle oud-vicepresident Nixon als over winnaar uit de bus kwam Senator McCarthy, de enige offici eel ingeschreven kandidaat, won met voorsprong van tien op een op eijn naaste concurrent, senator Ro bert Kennedy, wiens naam de kie- op het biljet moesten bijschry- zoals ook het geval was met pre sident Johnson, vice-president Hum phrey en de voormalige gouverneur Alabama, George Wallace. Bij de republikeinen, waar nie mand zich officieel als kandidaat had laten inschrijven, won Nixon met stemverhouding van 3:1 ten op- lichte van gouverneur Nelson Roc kefeller van New York. De belangstelling onde- de kiezers was niet groot slechts 30 to 40 pet de 5.145.000 ingeschreven kiezers iracht zijn stem uit. Senator Ken nedy had slechts 1V2 dag uitgetrok ken voor het bepleiten van zijn kan didatuur. Hij bereidt zich voor op de fl-ote krachtmeting van McCarthy die nei bij de voorverkiezingen in Indiana moet komen. De stemming in Pennsylvania is niet bindend voor gedelegeerden naar de partijconven- ADVERTENTIE LEKKER ALS BU DE CHINEES WEERBERICHT IETS WARMER De Bilt verwacht van heden, tot Morgenavond in de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen mist en wei nig wind. Morgen overdag droog en vry zonnig, maar in het zuidoosten 'in het land tijdelijk meer bewol king. Zwakke tot matige oostelijke wind en iets hogere middagtempera- turen. (Opgemaakt om 11.40 uur) Zon op: 5.20 uur; onder: 19.56 uur, Maan op: 4.56 uur; onder: 18.57 uur Hoogwater in Katwijk te 2.46 en 15.02 uur, laagwater te 10.52 en 23.12 Wat betreft de verhouding tot de ker ken, zal de regering uitgaan van het beginsel dat gelovige burgers volwaardige leden van de maat schappij zijn, die een actief aan deel hebben in het oplossen van al le problemen van de socialistische republiek. De regering stelt zich voor binnen kort bij de nationale vergadering wetsontwerpen in te dienen ter re geling van het recht van vergade ring, de persvrijheid, het reizen van Tsjechoslowaakse burgers naar het buitenland, de emigratie, het strafrecht en meer onderwerpen. Ook zal 'n ontwerp ingediend wor den voor de rehabilitatie van bur gers die in de jaren vijftig onwettig zijn veroordeeld. Economie Tsjernik gaf een overzicht van de economische ontwikkeling van de laatste twintig jaar. De buitenlandse schulden in deviezen, ten bedrage van bijna 400 miljoen dollar, zijn weliswaar betrekkelijk gering, maar bestaan uit verplich tingen op korte termijn, terwijl de activa, die veel hoger zijn, groten deels worden gevormd door langlo pende leningen en niet-inwisselba- re valuta. In zes of zeven jaar zal het mogelijk zijn te komen tot een reële koers en inwisselbaarheid van de kroon. Soepel Om dit doel te bereiken, moet een zeer soepele economische politiek worden gevoerd, waarbij zowel de positie van de Tsjechoslowaakse economie in de Comecon als de Europese samenwerking moet wor den bestudeerd, teneinde toegang te krijgen tot de wereldmarkten en over te kunnen gaan tot de mo dernisering van de industrie en de betalingspolitiek. Om de economie gezond te maken zal ook het pro bleem van een lening aan het bui tenland zonder politieke voorwaar den worden bestudeerd. De regering erkent volledig het recht van de vakbonden om de wettelijke rechten van de arbeiders te verdedigen wat betreft de sociale en de loonpolitiek. De regering ga randeert de voorwaarden voor vol ledige werkgelegenheid, waarbij er echter niet voor kan worden inge staan dat iedere burger in zijn ei gen vak en in zijn woonplaats wordt te werk gesteld. Nijjerië De Tsjechische regering heeft de laatste tijd geen wapens meer ge leverd aan de federale Nigeriaan- se regering. Dit deelde gisteren de onderminister van Buitenlandse Za ken Kohout mee in het parlement. De laatste wapenleveranties vonden plaats toen de burgeroorlog nog maar pas op gang was en alle Afrikaanse staten het Nigeriaanse bewind steunden. Gisteren werd in Praag betoogd tegen de Tsjechische wapenleveranties aan Lagos. 1 nummer bestaat alt 28 pagina's Met de dood voor ogen... Tioee glazenwassers in Milaan bevonden zich dertig meter boven de begane grond op een hangende steigertoen deze het opeens begaf en dreigde te kantelen. De mannen slahg- den erin zich vast te houdenterwijl vanaf het dak van het gebouw waaraan ze werkten pogingen werden gedaan hen uit hun netelige positie te bevrijden. Deze foto toont het mo ment dat de laatste van de beide mannen bijna de dakrand heeft bereikt. DIT JAAR NAAR 135 GULDEN Op handen en voeten gaat de heer Brucker, standhouder op de huishoudbeurs in Amsterdam onder zijn artikelen door. Hij heeft een ruimte van één bij één meter, ivaarop hij werkt met zijn Ideale molendie alles maalt". De beurs was zo vol en de prijs is gunstig voor één vier kante meter. Alleen is het een beetje benauwd. Maar succes heeft hij in ieder geval Haraltl Kreutzherg - 66 - overleden BERN (AP) Harald Kreutzberg, de beroemde Duitse danser en cho reograaf, is gisteravond op 66-jarige leeftijd te Bern overleden. Kreutzberg die een maand gele den tijdens een reis door Spanje een hartaanval had gekregen, stierf in het Siloah ziekenhuis van Gümlingen bij Bern. Kreutzberg, een van de pioniers van de moderne dans, is in 1950 naar Zwitserland gekomen en had in Bern een balletschool. MEXICO (AP) De politie van de stad Caborca in het noordwesten van Mexico houdt een Amerikaanse bur ger vast, die beantwoordt aan de al gemene ■beschrijving die is gegeven van James Earl Ray, de man die wordt gezocht, omdat hij wordt ver dacht v. d. moord op ds. Martin Lu ther King jr. De verdachte werd gis teren gearresteerd in een café ter plaatse. De man was overgekomen op een Amerikaanse pas. Tien dagen geleden heeft de politie te Ciudad Victoria een andere man korte tijd vastgehouden wegens zijn overeenkomst met de van Ray gege ven algemene beschrijving en er zijn uit verschillende andere steden in Mexico berichten gekomen over man nen, die op de gezochte lijken, maar van geen van hen is gebleken dat hij het inderdaad was. DEN HAAG (GPD) Van 1 juli af zal iedere Nederlander boven de 25 jaar man of vrouw, minstens 135 gulden per volle werkweek van 45 uur verdienen. Hij kan daarbij ook rekenen op een vakantietoeslag van zes procent per jaar. Het minimum loon, waarvoor nu een wetsontwerp bij de Tweede Kamer is ingediend, zal ieder jaar worden aangepast. Op 1 juli zal zo het minimumloon evenveel stijgen als de gemiddelde lo- en prijzen in het voorgaande jaar. Indien daardoor, naar de me ning van de Sociaal Economische Raad. het minimumloon toch nog 'n achterstand krijgt bij de algemene welvaartsontwikkeling zal er een ex tra verhoging komen. Dat kan ech ter hoogstens éénmaal in de drie jaar j gebeuren. Tussentijds Het minimumloon, dat tot nu toe geregeld was bij afspraak binnen het bedrijfsleven, bedraagt thans 131 gul den. Het is voor het laatst op 1 januari met drie gulden bijslag op getrokken in verband met de stijgen de kosten van levensonderhoud. Dergelijke tussentijdse aanpassin gen zullen ook bij het wettelijk mi nimumloon mogelijk worden, maar, zegt minister Roolvink van Econo mische Zaken in zijn toelichting, er zal wel een bijzondere aanleiding moeten zijn, zoals een algemene looncompensatle. Hoewel het minimumloon in begin sel geldt voor iedere werknemer „een belangrijke stap vooruit naar de gelijke beloning van mannen en vrouwen", zegt minister Roolvink kunnen er uitzonderingen worden gemaakt. Voor minder-validen b.v. kan het Ministerie van Sociale Zaken een uitzondering maken, omdat deze groep werknemers het gevaar loopt uit de markt te worden geprijsd door starre toepassing van de wet. Ook laat het wetsontwerp nog een gaatje open voor bedrijven, die via een verzoek aan de minister, een la- ger-minimum-loon kunnen laten vaststellen. Als er voorafgaand aan zo'n verzoek overeenstemming is tus sen werkgever en werknemers is dat mooi, zo redeneert de minister, maar hij wil de overeenstemming niet ver plicht stellen. Ook voor vrouwelijk huishoudelijk personeel geldt de wet niet onver kort. Minister Roolvink voelt er ech ter wel voor op den duur ook voor deze groep een minimumloon vast te stellen. Bij de wettelijke regeling van de vakantiebijslag gaat minister Rool vink verder dan alleen de vaststel ling van zes procent voor de mini mumlonen. Degenen, die meer dan het minimumloon verdienen, krijgen nu ook het wettelijk recht op zes pro cent. De werkgever is echter niet ver plicht meer te betalen dan f 842.40 of wel zes procent van een loon, dat het dubbele Is van het minimumloon. Volgens schatting van het Minis terie van Sociale Zaken vallen onge veer 30.000 werknemers onder de mi nimum-loonregeling. dat is één pro cent van de afhankelijke beroepsbe volking. Voor de overigen gelden col lectieve arbeidsovereenkomsten. SCHIPHOL (ANP) Minister Luns is gistermiddag voor een drie ledig doel naar Amerika vertrok ken. Eerst zal hij drie dagen in Mont Tremblant (Canada) de Bil- derberg-conferentie gaan bijwonen, die door Prins Bernhard wordt voorgezeten en waarvan een deel zal worden bijgewoond door Prinses Beatrix en Prins Claus. Daarna hoopt de minister maandag in New York de secretaris-generaal van de Verenigde Naties te ontmoeten om met hem te spreken over het ple bisciet, dat volgend jaar onder toe zicht van de Verenigde Naties zal worden gehouden in het voormaliga Nederlandse deel van Nieuw-Guinea, thans genaamd West-Irian. Over de uitslag van deze volks stemming maakte de minister zich weinig illusies. „Het is bekend dat onder het regime van president Soe- kamo de ontwikkeling van Nieuw- Guinea nogal is verwaarloosd," ze| hfj. „Het zal de huidige Indone sische regering niet gemakkelijk va*» len een stemming te organiseren over de wensen van de uit ongevee* 750.000 zielen bestaande bevolking." Daags daarna, op 30 april, zal de minister een ontmoeting hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk; waarbij Vietnam en bilaterale kwes- van de NAVO aan de orde zul» len komen. ROTTERDAM (GPD) Rotter damse bb-ers kregen gisteren een briefje thuisgestuurd dat ZU werden opgeroepen deel te nemen aan de „zoekactie vermiste kinderen". Onge veer driehonderd leden zijn er gister avond in vijftig wijken van Rotter dam, in Schiedam, Bergschcnhoek en Berkel met reddingshonden op uit ge trokken. De speurtocht naar de 7- jarige Maria Louise van Heusen en de eveneens 7-jarige Anna Maria van Hulst leverde echter nog geen resul taat op. In de namiddag zyn in alle open bare gebouwen, op de stations van de metro en de Nederlandse Spoor wegen, op aanplakzuilen, bij benzine stations en andere daarvoor geschik te plaatsen grote affiches met grote foto's en verzoek tot opsporing van de twee kinderen aangeplakt. Van vier automobilisten, die reden op de rijksweg 20 (Rotterdam- Hoek van Holland 1 zyn berichten binnen-1 gekomen, dat zij maandagmiddag tussen 12 uur en kwart over twaalf twee ongeveer zevenjarige meisjes hebben gezien. De meisjes zouden be wegingen hebben gemaakt alsof zij een lift in de richting van Robter- dam probeerden te krijgen. Doordat zij niet zo langzaam reden, konden de automobilisten de kinderen niet zo goed opnemen, dat zij een signa lement konden geven. Een politieman, die onmiddellijk ter plaatse een on derzoek instelde, heeft de meisjes niet meer aangetroffen. Brandweer Beschrijving ADV EH I*ENTIh DRAAITÖPSTOFZUIGERS stellen wij tot 12 mei a.s. 12 STUKS PHILIPS ter beschikking voor f 119,— p. st.. Radioploin 16 Nabij het stadion Feijenoord zijn zondagmiddag omstreeks 3uur twee liftende meisjes waargenomen, van wie er een een kaart 'met „A'dam" in de hand had. Zij zouden hebben ge probeerd mee te rijden in de richting van het centrum van de stad. De po litie verzoekt automobilisten, die van deze meisjes een goede beschrijving kunnen geven of hen mogelijk heb ben meegenomen en andere voorbij gangers. die menen iets gezien te heb ben, zich te melden. Gistermiddag is het personeel van de vaar- en duikschool uit Geert rui - denberg druk bezig geweest met het afzoeken van de bodem btf de ingang van de Zalmhaven. De politie heeft gedregd, er is op en tussen schepen gezocht, alles zonder resultaat. Sommigen willen in zee gaan met paragnosten. Zo is een buurvrouw in contact getreden met de Utrechtse helderziende Croiset. De politie kan zich dit allemaal goed voorstellen, maar van samenwerking met een pa ragnost kan geen sprake zijn. ..Dit is zuiver een particuliere aangelegen heid", is (tot nu toe) het standpunt. Nu is ook de brandweer bij het onderzoek ingeschakeld. Personeel daarvan zal het gebied van de Prin ses Beatrixhaven afzoeken. Tot op heden zyn 230 tips bij de politie binnengekomen. Ook in 't buitenland worden nasporingen verricht. De Bel gische spoorwegen hebben op alle stations op goederenwagons laten con troleren, die in dat land sinds zon dag uit Rotterdam zijn gearriveerd. Het onderzoek wordt ingesteld op verzoek van Interpol, omdat men ook met de mogelijkheid rekening wil houden, dat de kinderen in een lege goederenwagon zijn geklommen en er niet meer uit konden komen. Een zegsman van de Belgische Spoorwegen verklaarde vanmorgen, dat een aantal wagons waarvan In terpol de nummers had opgegeven naar Frankrijk is doorgereden en daar zal worden onderzocht. ADVERTENTIE KOOP EEN OF TWEE PAKKEN KWALITEITS DIEPVRIES ADVERTENTIE UW SLAGER voor uw vakantie Eigen fabrikaat gebr. runderlappen, varkenslappen, ballen gehakt, gebr. runderrollade, varkensrollade. UW POELIER voor verse braadkuikens, braadstuk ken, piepkuikens, kievitseieren. DOEZASTRAAT 41-39, TEL. 21415 ADVERTENTIE morgen voordeel mandariinzuurtjes 250 gram van 89 voor 75 niet duur wel heerlijk 1 Uit het Leidsch Dagblad van 25 April 1868: Gisteren avond had in de i Gehoorzaal alhier eene uit voering plaats van de Zang vereniging Caeciliadie in i alle opzichten beantwoordde aan de goede verwachtingen. Dit laatste bleek ook uit de i belangstelling van het pu- bliek, dat de geheele z vulde. In 't graafschap Essex A (Engeland) komt thans eene g bijzondere sekte voor, zich ft noemende of geheeten the ft peculiar people (het bijzon- dere volk). Een har er stelre- ft gels is, nooit geneeskundige ft hulp in te roepen. Is een lid n der sekte ziek geworden, dan rg ft begeven de ouderlingen zich ft tot hem, bidden dat hij ge- zond moge worden, zalven hem, en schenken hem een ft ft glas grog, hem verder over- S gevende „in Gods hand". k <ai<SaK»<^of<«csoK8o§oK«C)SoK^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1