Autoverkeer door één 12 weken koker A Mini-musical voor de Leidse jeugd Floris wil je een stnk kaas* uit het vuistje Fotosynthese als de motor van liet leven zer<* óckrijven Stadsbeeld in gevaar Gepensioneerden behoeven geert treinreducties A. de Boom in Leiden over de loonpolitiek Ned. Roode Kruis (afd. Leiden) in 1967 WOENSDAG 24 APRIL 1968 Rij nsburgerviaduct LEIDSCH DAGBLAD Prot. christelijke Schoolvereniging De Vereniging voor Christelijk onderwijs, de Vereniging voor lager onderwijs op Gereformeer- grondslag en de Vereniging Christelijk Nationaal Kleuter onderwijs, allen gevestigd te Leiden, hebben besloten samen een Protes tants- Christelijke schoolvereniging op te richten, welke zich ten doel stelt het oprichten en in stand hou den van scholen voor het geven van kleuter- en basisonderwijs in de Me- renwijk. twee eerstgenoemde verenigin gen hebben tevens in principe beslo- een Protestants Christelijke schoolvereniging voor m.a.v.o. op te richten, waaraan zij t.z.t. hun u.l.o. scholen kunnen overdragen. LEIDEN Met ingang van morgenochtend zeven uur wordt de oostelijke doorgang van het Rij nsburgerviaduct (rijrichting Oegstgeest) voor alle rijverkeer afgesloten. Het verkeer in bei de richtingen zal dan van de westelijke doorgang gebruik moe ten maken. De afzonderlijke doorgang voor voetgangers, wiel rijders en bromfietsers blijft evenwel normaal functioneren opengesteld MET INGANG VAN MORGEN Een en ander is noodzakelijk in verband met, de bouw van het transportriool, dat aan de sta tionszijde van het viaduct moet worden aangesloten op een be staand diepriool. Wanneer het gedeelte voor de oostelijke door gang is voltooid, wordt de laatste Academische examens LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is geslaagd voor het Kand. ex. geschiedenis mej. H. M. v. d. Pol (Bennekom) Aan de Leidse Universiteit slaag den voor de volgende examens: kan didaats wiskunde en natuurweten schappen de heren R. J. Bogers (Lei den), M. G. J. Bos (Leiden) en J. Bosselaar (Rotterdam) en mej. M. A. Rijn (Leiden); doctoraal schei kunde de 'heren R. C. Aalberse (Lei den (cum laude) en H. L. Heijneker (Leiden), mej. C. A. A. van Driel (Den Haag) en de heer H. B. Tr ij ze- laar (Leiden); doctoraal natuurkun de de heer Th. J. Siskens (Leiden). De doorgang voor het autover keer in de richting Oegstgeest wordt morgenochtend afgesloten Op de voorgrond de nieuw aange legde en thans bestrate rotonde. In beide lichtingen passeren hier gaat de andere I 0p een werkdag ongeveer 27.000 doorgang dicht. Men hoopt de bouwvakanties (half julihet gehele viaduct iveer voor het ver- keer te kunnen vrijgeven. Deze halve afsluiting, welke in het vakantie- en bollenseizoen valt, zal veel extra aandacht en voorzichtig heid vragen van de weggebruikers De noodweg op het Schuttersveld tussen Willemde Zwijgerbrug en Maredijkviaduct wordt volgens re cente verkeerstellingen door 6000 voer-tuigen per werkdag gebruikt. De passage door het Rijnsburger- viaduct is over dezelfde periode met ca. 3.500 auto's per werkdag terugge- auto's. (Foto LD/Holvast) lopen tot 27.000 stuks. Dit duidt erop dat het nu half af te sluiten viaduct nog steeds tot de drukste verkeers' punten in Leiden moet worden gere kend. Behalve naar het viaduct stoot de aannemer van de rioolbouw deze week ook door in de richting Valbrug, waar tot nu toe wegens de paasker- mis niet kon worden gewerkt. Bov het nu gereedgekomen gedeelte v het riool zal een nieuwe toegang worden gemaakt naar het Schutters veld, speciaal voor het gebruik door veewagens op marktdagen. ,Tfie Fantasticks" De eerstvolgende expositie in de alerie Van der Vlist, Botermarkt 3. wordt niet, zoals aangekondigd, ge opend op vrijdagavond 26 april, doch op zaterdagavond 27 april om 9 uur ADVERTENTIE iHfc voedzaam gemakkelijk lekker Door toren voor Universiteit OPENBARE LES LECTOR AMES/ LEIDEN Dr. J. Amesz aanvaardde gistermiddag niet een openbare les in het Groot Auditorium officieel het ambt van gewoon Leids lector in de biofysica. Hij sprak onder de ti tel „De motor van het leven" over verschillende aspecten van het proces der fotosyn these. Dr. Amesz wees in zijn rede op de betekenis van de zonneënergle, waarvan het leven op aarde voor zijn instandhouding van afhankelijk is. Het proces waarbij de zonneëner- gie wordt omgezet in een vorm die voor het leven geschikt is. is dat van de fotosynthese. Dit proces I speelt zich af in de plant, die zo met zonlicht uit water, koolzuur en I minerale zouten zijn celbestandde- I len opbouwt waarbij zuurstof wordt geproduceerd. Mens en dier zijn voor hun voedsel direct of indirect op de plant aangewezen. I Hoewel het fotosyntheseproces als I zodanig sinds het begin van de ne- gentiende eeuw bekend was heeft I het tot ver in deze eeuw geduurd. voordat men concreet inzicht ver kreeg in het mechanisme. Aan de I hand van een aantal voorbeelden lichtte dr. Amesz toe. dat men er in de laatste twintig jaren geleidelijk I in is geslaagd, gebruik makend van de moderne technieken der biofysica I en biochemie, kennis te verkrijgen de aard van de reacties waai mee autoriteiten bew toren, die komt er! Heeft de Raad dan al gestemd? M. Bosch-Gans Geref. Kerk in Als Leidse burgers en studenten hebben wij ons met ontsteltenis ge realiseerd, dat. de voorbereidingen van het zogenaamde Wittesingel complex nu wel heel letterlijk in een beslissend stadium zijn gekomen. Ze ker, wij verheugen ons over de rui mere armslag, die onze Universiteit er zal krijgen, maar de vraag dringt zich steeds meer aan ons op wat het effect van de hoge faculteitstoren op het stadsbeeld zal zijn. Naai' onze mening zullen talloze stadsgezichten in de binnenstad bedorven worden door deze wolkenkrabber van bijna 120 meter, die dus meer dan drie-en- een-halve maal zo hoog wordt als de Pieterskerk ongeveer 33 meter Is het een modeverschijnsel gebou wen te ontwerpen met een grote la ge bebouwing en een fel verticaal ac cent? Wij noemen slechts het nieuwe hoofdgebouw van de Nederlandse Bank te Amsterdam en het verwor- pen Nervi-project in Den Haag Men Gereformeerde Kerk dient zich goed te realiseren dat, als de heersende mode voorbij is, het ge bouw er nog jaren zal staan. Wat een dergelijk hoog gebouw voor een stad betekent, kan men zien in Amster dam waar de fraaiste grachtenge zichten ontsierd werden door het to- •engebouw, dat boven de huizen uit steekt. Tot die ontsiering draagt ove rigens de bruine kleur niet weinig bij. Zijn er over kleur en afwerking van de Wittesingeltoren mededelingen aan de Raad gedaan? Als de toren er eenmaal staat, zal I fotosynthese. Dr. Amesz ging daar- men pas merken hoeveel stadsge- na in op de m0gelykheden die toe- zichten er door doodgedrukt worden, j passjng van het fotosyntheseproces Na verlies van talloze individuele i of analoge processen in de toekomst monumenten in de vorige eeuw, moe- I kunnen bieden voor de produktie van ten wij er voor waken in deze eeuw VOedsel. Hij betoogde, dat het voor- het stadsbeeld als geheel niet te be- barig is om te veronderstellen dat derven. Wat ons persoonlijk het men er ,n een overzienbare toe- meest benauwt, is de stelligheid komst m zou slagen. zeifS wanneer men er in geslaagd zou zijn het me- j chanisme van de fotosynthese tot in details op te helderen, in fabrieken LEIDEN Onder auspiciën van de Commissie Jeugdvoorstellin- gen van K. en. O/L.J.A. zal vrij dag a.s. in de Leidse Schouwburg door de Nieuwe Komedie de mu- H. J. van Benthem voor Leidse afdeling LEIDEN Psychologisch gezien Is het een misvatting om gepensio neerden te laten profiteren van ge reduceerde spoortarieven. We zijn volwaardige leden van de maatschap pij en hebben geen enkele reden om een dergelijke aalmoes van de spoor wegen te aanvaarden. Deze uitspraak deed het hoofdbe stuurslid van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden, de heer H. J. van Benthem, tijdens de gistermid dag in de Stadsgehoorzaal gehouden jaarvergadering van de afdeling Lei den (en omstreken) van deze bond. Het was een (felle) reactie op het voorstel van een Katwijks lid om te ijveren voor een verbetering van de bestaande reductieregeling bij de spoorwegen. De -mening van het hoofdbestuurslid over deze kwestie werd echter niet door alle op de vergadering aanwezige leden ge deeld. Dat bleek wel uit de discus sies, die op de uitspraak van de heer Van Benthem volgden. Hetzelfde lid uit Katwijk pleitte voorts voor de instelling van een leerstoel voor de geriatrie in ons land. De heer Van Benthem vond het evenwel niet juist dat niet name een gepensioneerdenbond zich hier mee bezig houdt, hoezeer hij persoon lijk de instelling van een dergelijke leerstoel zou toejuichen. De voorzitter van de Leidse afde ling, de heer J. v. d. Molen, sprak er aan het begin van de vergadering zyn teleurstelling over uit dat er nog steeds geen ziektekostenregeling voor de gepensioneerden tot stand is ge komen en een desbetreffend wetsont werp onlangs door de Kamer is ver worpen. «Het is van 't grootste belang dat wij daar tegen op blijven tornen", aldus de heer v. d. Molen. Hij twijfelde niet aan of er zuilen op 21 mei in Utreoht te houden algemene vergadering nog vele harde noten over het weggestemde wetsontwerp worden gekraakt. De afdelingsvoor zitter herdacht in deze vergadering met een enkel woord het overlijden van oud-penningmeester K. W. Wijk. Ook voor de andere leden die de ver eniging in het afgelopen jaar zijn ontvallen werd een ogenblik stilte in acht genomen. Hef jaarverslag van secretaris S. Hoogteiling maakte meldng van een geringe daling van het ledental. Het aantal leden bedroeg op 1 januari 1967 1128 en op 1 januari 1968 1124. Hoewel de „ambtstermijn" van de heer Hoogteiling nog niet is verstre ken, ziet hij zich om gezondheids redenen genoodzaakt zijn secreta riaatswerkzaamheden neer te leggen. Hij heeft er echter geen bezwaar te gen als gewoon bestuurslid nog een jaar aan te blijven. Tot nieuwe be stuursleden werden op deze verga dering gekozen de heren L. Segaar en H. Blote De heer v. d. Molen zag zich als voorzitter herkozen. Evenals het jaar verslag van de secretaris werd het jaarverslag van de penningmeeste- resse, mevrouw W. H. J. Eikerbout- Bolland, door de vergadering goed gekeurd. Het hoofdbestuurslid Van Benthem hield aan het slot van de vergade ring een uitvoerige beschouwing over de aanhangige ziektewetten. Hij sprak in dat verband van een „mis- troostende" zaak. die voor de ge pensioneerden echter nog niet verlo- ren is. sical „The Fantasticks" worden opgevoerd met Mary Wagenaar, Lex Schoorel, Henk Votel, John Soer en anderen. „The Fantasticks'' is een mini-mu sical, handelend over de liefde, ge ïnspireerd op „Les Romanesques" in Edmond Rostand. Deze musical beleefde zijn premiè- in New York op 3 mei 1960. En nog steeds trekt de musical volle za- i: een opmerkelijk succes. ,The Fantasticks" is een verhaal ,i twee naast elkaar wonende, over dreven romantische gelieven, die el kander beminnen ondanks het ver- )d van hun vaders. Veelal worden Amerikaanse musi cals in Nederland in een verkleinde e gespeeld. Met „The Fantas- is dat niet nodig, aangezien die oorspronkelijk al voor een kleine be zetting één actrice, zes acteurs en orkestje van vier man ge schreven werd. Decor- en kostuumontwerper Ni- colaas Wijnberg en regisseur Berend Boudewijn zijn ervan uitgegaan dat deze poëtische, humoristische en zeer beweeglijke musical eigenlijk één groot spel is, dat door de acteurs en het publiek gezamenlijk gespeeld wordt. Kleurrijke projecties verhogen bovendien nog het effect! Open gesprek in Leiilen-Nooril LEIDEN Voor het eerst wordt zondagmorgen door Experimenteel Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente een open gesprek gehouden voor bewoners van Leiden-Noord Dank zij de vriendelijke medewerking van directeur en beheerder van het clubhuis de „Zevensprong" aan de Bernhardkade kunnen belangstellen- denkt. den van welke geloofsopvatting of le vensovertuiging ook hier worden ont vangen. Om half elf worden de be zoekers verwacht. Dr. P. L. Schoon- heim zal een korte inleiding houden op het gespreksthema: Gewone din gen van het gewone leven zijn voor de bijbel belangrijk. Aan de bezoekers wordt toegestaan met eigen reacties of vragen te ko men. Ieder mag zeggen hoe hij of zij over vragen uit het dagelijks leven denkt. Geref. Kerk in Leiderdorp en belastingdienst Met stijgende verbazing heb ik het bericht gelezen, dat de gereformeer de kerk van Leidei dorp om tot ver hoging van de vrijwillige bijdragen de hulp van 's Rijksbelastingen heeft ingeroepen. De belastbare inkomens zijn opgevraagd en aan de hand daarvan is de leden door de kerke- raad duidelijk gemaakt welk bedrag zij jaarlijks bijeen moeten brengen >or de kerk. Ik vind deze gang van zaken een inbreuk op de privacy van de kerk leden. Wat heeft een kerkeraad te maken met de verdiensten van de leden? Het kan best waar zijn, dat de financiële omstandigheden verre van rooskleurig zijn. Dan maar bezuini gen en niet zulke dure kerken bou wen, die voor het grootste deel in de week ongebruikt zijn en alleen op zondag de deuren openen. Men heeft het over hulp aan onder ontwikkelde landen. Daar kerkt men in gebouwen, die het woord kerk niet eens kunnen dragen. De kerken zou den er goed aan doen zelf het voor beeld te geven van bezuinigen en niet zulke pompeuze onrendabele ge bouwen plaatsen. De Heer is zeker niet gediend van uiterlijk vertoon. Zijn verlossend woord komt even goed tot zijn recht (misschien nog beter) in een wat minder luxueus ge bouw. Van het geld, dat overblijft, kan men dan de onderontwikkelde gebieden helpen en daar de Bood schap brengen. Geen beste beurt voor gerefor meerd Leiderdorp. Met dank voor de plaatsing. C. de N. Leiden (Naam en adres van inzendei- zijn de Redactie bekend». Leiderdorp en belastingdienst (II) Waar haalt de kerkeraad van de Leiderdorp d*> moed vandaan de inkomens van de leden bij de belastingen op te vra gen?' Er is dan toch geen sprake meer van vrijwillige bijdragen.( Ik vind het immoreel. De kerkeraad besluit maar dat er dit en dat moet worden gedaan, maai houdt daarbij allerminst rekening met de gemeenteleden. Ik vraag me af of er niet te veel wordt uitgegeven aan uiterlijk schoon en of er bij de bouw van kerken niet wat zuiniger met geld zou kunnen worden omge sprongen. Er zouden van de kerkeraad en de commissie van beheer eens vrouwen deel moeten uitmaken. Die weten tenminste met de portemonnee om te gaan. De uitgaven zouden dan ze ker belangrijk lager zijn. Als er ech ter mensen aan het roer staan, die niet op de kleintjes behoeven te letten is het einde zoek. (Naam en adres inzender synthetisch voedsel te fabriceren, i Air h i Voor de steeds toenemende wereld- ynnarcit j bevoikpig de landbouw het voed sel moeten verschaffen. Technisch gezien zou het mogelijk zyn de landbouwproduktie sterk op te ren. Een geavanceerde technolo gische maatschappij gebruikt echter grote hoevealheden energie, Oomes I H. Trip J. Landmeter Rapenburg 87, Leiden DR. J. AMESZ andere bronnen uitgeput zijn. in de toekomst wellicht alleen uit zonne-energie, die ook voor de landbouw n odig is, gewonnen zal kunnen worden. Andere toe komst - problemen geven de produktie van kunstmest en van grondstoffen, die steeds meer afhankelijk zullen zijn tginning van laagwaardige ertsen en afzettingen. Gezien al de ze factoren is het gevaarlijk te con cluderen dat de aarde aan een gro tere wereldbevolking dan de huidige de plaats zal bieden om in redelijke welstand te leven, aldus dr. Amesz. Na afloop van de openbare les, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, recipieerde dr. Amesz in de ontvangstzaal van de Academie. Gew. Arbeidsbureau LEIDEN Wegens langdurige ziekte van de heer G. F. B. Maas is door de directie voor de Arbeids voorziening in Zuid-Holland tot tij delijk directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse aangesteld de heer H. M. Abbenhuis, adjunct-di recteur van het Gewestelijk Arbeids bureau in Leiden. De heer Abbenhuis is maandag als zodanig reeds in dienst getreden. LEIDEN „Bij de onderhandelingen over de Bouw-CAO is de kruideniersmentaliteit op het departement van Sociale Za ken weer eens duidelijk gebleken. Bij het vaststellen van de extra-vakantiedagen is men nauwkeurig de weersvoorspellin gen nagegaan die zouden leiden tot verlet. Deze kritiek op de overheid uitte de heer A. de Boon. tweede voorzitter van het NVV, gisteravond op de jaar vergadering van het Leidse Bestuur- dersvejbond van het NVV gehouden in ..Ons Centrum". De heer De Boon lichtte de loon politieke situatie van het ogenblik toe. Ook sprak hij over de motieven van werkgeverszijde zowel als van de kant van de werknemers om tot het stelsel van de vrije loonvorming over te gaan. De werkgevers zijn nu in staat de looneisen van de vakbonden af te wijzen. De vakbonden hebben voor vrije loonvorming gepleit omdat LEIDEN Het Ned. Roode Kruis, lingen worden gedaan, terwijl 87 afd. Leiden en omstreken, stond dit i flessen bloed aan andere afdelingen jaar in het teken van het 100-jarig werden verstrekt. Verwacht wordt, bestaan. Voor de afdeling zelf was dat de vraag naar bloed de komende het eeuwfeest aanleiding aan de pa- I jaren steeds groter zal worden. Men tiëntjes van de nieuwe Mytylschool zal moeten proberen het aantal do- een elektrische rolstoel aan te bie- nors, dat het afgelopen jaar met 271 den. Verder kregen ruim 700 inwo- is toegenomen, belangrijk op te voe- ners van bejaarden- en rusthuizen in jren. Het komende jaar zal een nieu- Leiden en omgeving een jubileumle- we wervingsactie worden gevoerd, peltje aangeboden. De Trombosedienst maakt het Dit werd gisteravond op de jaar- 1 sinds 1956 mogelijk patiënten thuis de Ned. Roode Kruis Ite behandelen en te controleren. - zij af wilden van de sterke overheids invloed en bovendien van mening waren dat het loon geen sluitpost op de begroting mag vormen. De heer De Boon noemde het een probleem, dat men bij de bepaling van het loon nog altijd de verouder de wet (het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen) moet toepas sen. zolang deze nog niet is afge schaft. In het kort. besprak de heer De Boon de moeilijkheden by de on derhandelingen over de Bouw-cao. Op de jaarvergadering van de NVV Bestuurdersbond kwam de eigen bankinstelling van de bond ter spra ke. De algemene Spaarbank zou meer service moeten verlenen om het hoofd te kunnen bieden aan de con currentie van de Leidse Spaarbank. Het aantal spaarders by de Algeme- ne Spaarbank in Leiden ligt beneden het. landelijk gemiddelde. Vanuit de bond kwam ook de vraag om meer informatie over de normen I die men toepast by een uitkering in gevolge de Algemene bijstandswet. Het totaal aantal leden van de NVV Bestuurdersbond Leiden bedroeg per 31 december 1967 7807, dat is 124 meer dan in 1966. Geen winst voor de korfballers WARMOND De uitwedstrijd, die het eerste twaalftal van de chr. korfbalvereniging „Warmond" tegen Excelsior III in Delft moest spelen, leverde geen winst op voor Warmond. Het verloor met 71. Het aspiran ten-twaalftal leed in Reeuwyk te gen de aspiranten een 6—0 nederlaag. Alleen de pupillen B wisten thuis met 00 gelijk te spelen tegen de pupillen van Fiks uit Oegstgeest. gadering in een bovenzaal van ..De Doelen" bekendgemaakt. Ook de plantsoenen- j diensten van Leiden en Leiderdorp hebben zich verdienstelijk gemaakt door op enkele plaatsen 'b Rode Kruis embleem in rode en witte bloemen uiteen te zetten. Vooral het mozaïek by molen „De Valk" trok veel belangstelling. Uit het jaarver slag van de secretaris, mr. J. C. de Vroom bleek, dat de colonne Lei den momenteel 82 leden telt, waar onder een afdeling helpers en help sters. Aan een tocht voor een week met de „Henry Dunant" voor 72 chronische zieken en invaliden onder leiding van scheepsarts J. M. Can- noo namen vele leden deel om bij de verpleging aan boord te helpen. Het aantal bloedafnemingen bij de bloedtransfusiedienst bedroeg het* afgelopen jaar 12.013 tegen vorig jaar 11.116. Op 31 december 1967 waren 7976 mensen als donor ingeschreven. Aan 248 donors reikte het bestuur de Landsteiner-plaquette goed voor twintig maal bloedgeven» uit en aan 399 donors de Landsteiner-penning (goed voor vyf maal bloed geven). In 1967 moest voor 231 flessen dat geen opneming in een ziekenhuis meer noodzakelijk is. De dienst, omvat een werkgebied met 309.700 inwoners. Per 1 okto ber van dit jaar komen daar nog de plaatsen Leimuiden, Rijnsaterwoude, Roelofarendsveen, Rijpwetering, Oud -Ade, Oude Wetering en Nieuwe We tering bij met ruim 14.000 inwoners. In totaal werden in 1967 3982 pa tiënten behandeld. De exploitatiere kening sluit met een voordelig sal do van f 1.300, dat met de zieken fondsen zal worden verrekend. Voor het lectuurdepót werden in het afgelopen jaar 11.519 kg tijd schriften en 1025 boeken ingezameld via de lectuurhuisjes op de Kore- vaarstraat en op de Apothekersdyk. Per 1 januari van het vorig jaar bedroeg het aantal leden 12.876. Per 31 december 1967 was dit aantal ge stegen tot 13.260. De penningmeester de heer E. H. Moens. kon melding maken van een batig saldo van f 13.830 hetgeen vooral te danken is aan het eeuw feest van het Roode Kruis. Meege deeld werd, dat dit jaar zal worden uitgezien naar een plaats, waar het secretariaat van de afdeling kan wor- beroep op andere afde- j den ondergebracht. Veertien maanden voor voormalige P.T.T.-ambtenaar DEN HAAG—LEIDEN (ANP» De Haagse rechtbank heeft vanmor gen een 20-jarige vroegere loketbe diende vah de PTT uit Den Haag, overeenkomstig de eis van de offi cier van Justitie veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest terzake van verduistering van f 8000 toen hy werkzaam was in het Postkantoor in Leiden, en voorts tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk, voor een door verdachte gepleegde overval op een ambtenares van het bijkantoor van de PTT aan de Erasmusweg te Den Haag. Verdachte zou de feiten hebben ge pleegd uit wraak, omdat hem f 10 op zyn salaris was gekort, toen hij eens een kastekort had van f 100. Volgens zyn verklaring was hij voor nemens geweest het verduisterde geld te verbranden. De overval pleegde hij des morgens even voor dat een gebruikelijke geldinzending van f 25.000 zou arriveren. Toen de door hem overvallen ambtenares be gon te gillen, sloeg de jongeman op de vlucht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3