LEIDSCH DAGBLAD V ietnam-overleg vrijdag in Parijs Geen spoor van meisjes 1 sjeclien willen eventueel wel „top" verlaten Volgens International Herald Tribune zei Thant tegen vriend: „Beeldhouwwerk" van 22.000 jaar geleden Brand door nylons Opgericht 1 maart 1860 Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer WOENSDAG 24 APRIL 1968 No. 32467 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 PARIJS (AFP, AP. Reuter) V.N.-secretaris-generaal Thant heeft gisteren tijdens een tussenlanding in Parijs tegen een vriend gezegd dat de voorbereidende vredesbesprekingen tus sen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam nog deze week in Parijs zullen beginnen. Dit meldt het in Parijs verschijnen de, Engelstalige dagblad de „International Herald Tribune". Volgens hel blad had een lid van de Noordvietnamese missie in Pa rijs gisteren een gelijkluidende verklaring afgelegd, en daaraan toegevoegd dat de voorbereidende besprekingen mogelijk vrijdag zou den beginnen. Op het bericht van de „International Herald Tribune" is van officiële zijde nog geen com mentaar geleverd. lij zijn aankomst in Parijs uit The- heran, waar hij een internationale conferentie over de mensenrechten had geopend, verklaarde Thant te gen verslaggevers: „Ik wil niet vooruitlopen op de zaken, maar ik heb hoop dat voorbereidende be sprekingen zeer binnenkort, mis schien zelfs nog deze week, zullen beginnen". By zijn vertrek naar New York, later op de dag, zei de secretaris-generaal: „Ik hoop dat beide partijen deze week in contact met elkaar treden", levraagd naar de mogelijkheid dat Parijs als plaats van samenkomst wordt tiugekozen, zei Thant dat de Franse hoofdstad evenzeer zou vol doen als b.v. de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh, de Poolse hoofdstad Warschau of de Zwitser se stad Genève. Ontkemiiug Washington sprak gisteren het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken met klem geruch ten tegen, als zou men al met Ha noi overeenstemming hebben be reikt over een plaats van samen- De geruchten waarop het State De- paitement doelde, hadden er toe geleid dat de koersen op de New Yorkse beurs opliepen. Volgens de ze geruchten zou men in Wenen gaan praten. President Johnson heeft op een party in het Witte Huis tegen diplomaten verklaard, dat de Verenigde Staten maandag en gisteren contact met Hanoi heb ben gehad over een plaats voor de vredesbesprekingen en dat zuiks vermoedelijk ook vandaag het ge val zal zijn. Gistermorgen werd de Noordvietna mese ambassadeur in Cuba ver wacht in de hoofdstad van Mexico voor een onderhoud met president Ordaz en de Mexicaanse ministei van Buitenlandse Zaken. De be kendmaking van het bezoek doet vermoeden dat Noord-Vietnam Mexico wil aanwijzen als plaats voor de voorlopige onderhandelin gen met de Verenigde Staten, al dus waarnemers ter plaatse. Schip De besprekingen tussen Noord-Viet nam en de Verenigde Staten zul len misschien worden gehouden aan boord van een Zweeds schip. Dit meldt de „Bangkok Post" van daag. Vondst van Amerikanen 'ui grot ju Afghanistan 'EW YORK (AP) Een groep oud heidkundigen van het Amerikaan se museum van natuurlijke histo rie heeft een stuk kalksteen ge vonden, waarin waarschijnlijk 22.000 jaar geleden het hoofd van een man is gegrift. Dit hoofd, het oudste bekende beeldhouwwerk in Azië, is in de zomer van 1965 ge vonden te Aq Koeproek in Afgha nistan in het hart van een schuil- s in een rots, ruim drie me- De correspondent in Vientiane van dit Engelstalige blad schreef dat de mogelijkheden van besprekin gen aan boord van een schip „ge stalte beginnen aan te nemen" na dringend diplomatiek overleg. Amerikaanse en Noordvietnamese functionarissen hebben in Vientia ne ontmoetingen gehad en zouden hebben gesproken over een moge lijke plaats van samenkomst voor inleidende vredesbesprekingen. Hanoi Noord-Vietnam liecft m het partij blad Nhan Dan de Verenigde Sta ten beschuldigd van „verraderlijk manoeuvreren" en het uitstellen van de inleidende vredesbesprekin gen. Hanoi oefende kritiek uit op het Amerikaanse standpunt en zei dat het Vietnamese volk eist „dat de Amerikaanse regering ophoudt met het uitstellen van het inlei dend overleg en ofwel Phnom Penh ofwel Warschau als plaats van samenkomst aanvaardt". (Zie verder pagina 2) McCarthy neemt voorsprong hi j voorverkiezing in Pennsylvania PHILADELPHIA (AP) Senator Eugene McCarthy heeft gisteren bij I de voorverkiezingen in Pennsylvania onmiddellijk een grote voorsprong op zijn voornaamste mededingers ver- kregen. Hierbij moet worden aange- 1 lekend, dat McCarthy de enige offi ciële kandidaat voor Pennsylvania was. De op de verkiezingsbiljetten bijgeschreven kandidaten speelden vrijwel geen enkele rol. De voorverkiezingen in Pennsyl vania. die meer een opiniepeiling vor men en die niet bindend zijn voor de gedelegeerden naar de partijconven ties, hadden een saai verloop. De 5,2 miljoen kiezers in de staat toonden weinig interesse. Toen de stemmen van 675 van de 9.460 stembureaus waren geteld, had McCarthy 30.992 stemmen. Ver-achter lagen toen senator Robert F. Ken nedy met 1.593 stemmen, vice-presi dent Humphrey met 1.151 stemmen, oud-gouverneur Wallace van Alaba ma met 418 stemmen en president Johnson met 495 stemmen. Bij de Republikeinen was de stand der bijgeschreven stemmen (670 stem bureaus hadden hun uitslag gemeld) Richard Nixon 1.997, gouverneur Nel son Rockefeller van New York 1.060, gouverneur Ronald Reagan van Ca- lifornië 146, Wallace 148, gouverneur Raymond Shafer van Pennsylvania 18 en Johnson 31. hoofdsteden Amerikaanse Schaduw over communistische deserteurs in conferentie in Boedapest Scandinavische rXT •11 PRAAG (AP) In de Tsjechische hoofdstad doen geruchten de ronde over de gespannen verhoudingen tussen de Sowjet- Unie en de nieuwe machthebbers onder leiding van Alexander Doebtsek. Naar verluidt oefent het Kremlin druk op Doebtsek om zijn wat al te liberale koers te wijzigen. Volgens waarnemers in Praag heeft de Tsjechische delegatie onder leiding van Jozef Lenart naar de internationale commu nistische conferentie in Boedapest die vandaag begint opdracht gekregen te eisen dat de Sowjet-Unie zijn interventie in de Tsjechoslowaakse binnenlandse aangelegenheden stopt. GRONINGEN (ANP) Vonken, ontstaan door het langs elkaar wrijven van nylonkousen, zijn waarschijnlijk de oorzaak geweest van 'n felle binnen brand, die gistermiddag heeft gewoed bij drogisterij H. Zweep aan de Kerk- laan in Groningen. Tot deze conclusie is de Groninger brandweer gekomen na een minitieus onderzoek van de oorzaak. De 17-jarige Anneke Feenstra uit Hoogkerk is met vrij ernstige brandwon den opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Het meisje goot wasbenzine over en liet daarbij een fles met inhoud vallen. Terwijl zij bezig was de benzine op te dweilen, stond de boel plotseling in lichterlaaie. In de nylon kousen van het meisje moest zich statische elektriciteit hebben verzameld, die tot ontlading kwam toen bU het dweilen de benen langs elkaar schuur- STOCKHOLM (AFP). In de Zweedse hoofdstand heeft een 18-ja- rige Amerikaanse militair gisteren asiel gevraagd. Op 10 maart was hij ook reeds uit West-Duitsland naar Stockholm gevlucht omdat hij naar Vietnam moest. Enige dagen later wist een Amerikaanse journalist de jonge militair over te halen naar West-Duitsland terug te keren. Hij zou geen straf krijgen, zo zei de jour nalist. Hij werd na zijn terugkeer tot drie maanden arrest veroordeeld en bij een eenheid voor Vietnam in gedeeld. Daarop slaagde hij er even wel in opnieuw naar Stockholm te komen. Daar zijn thans vijftig Ame rikaanse déserteurs, van wie het merendeel een verblijfsvergunning heeft gekregen. KOPENHAGEN (GPD) Zes Amerikaanse militairen die in de Deense hoofdstad waren ondergedo ken en daar als souteneurs in hun onderhoud voorzagen, zyn gisteren door de politie gearresteerd. Zij wa ren bezig een net van prostituées op te bouwen, die een groot deel van de dagelijkse verdiensten aan het zestal afdroeg. In ruil hiervoor wer den de prostituées door de militai ren „beschermd". De organisatie was volledig opgezet naar Amerikaans voorbeeld. De wapens die de militai ren bij zich droegen waren bij hun desertie uit de legeronderdelen ont vreemd. Tien doden bij wervelstormen in Ver. Staten LOUISVILLE/KENTUCKY (AFP, Reuter) De Amerikaanse sta ten Ohio. Kentucky en Tennessee zijn door wervelwinden getroffen, die zeker 10 slachtoffers hebben ge- eist. Meer dan 100 mensen zijn ge wond en de schade loop£ in de mil joenen dollars. Het zwaarst getroffen werd de om geving van Wheelersburg in Ohio, waar zes doden vielen. In Falmouth, in de staat Kentucky, werden vier mensen gedood en meer dan 100 gewond. In de stad werd een gat van zes huizenblokken lang en drie hui zenblokken breed geslagen, waardoor ruim 700 mensen dakloos werden. In de puinhopen wordt naar vermisten gezocht. Uit Tennessee zijn geen mel dingen van dodelijke ongeval len ontvangen. De delegatie zou zelfs toestemming hebben gekregen om, indien zij wordt aangevallen, de conferentie te verla ten. Iets dergelijks deed Roemenië toen op de vorige communistische conferentie kritiek werd uitgeoefend op de houding van Roemenië ten op zichte van Israël. De Tsjechische leiders zouden hun delegatie een verklaring hebben mee gegeven waarin gevraagd wordt om erkenning van het principe van de onafhankelijke souvereiniteit en ge lijkheid van verschillende communis tische partijen. De erkenning van deze principes zou een voorwaarde vormen voor de medewerking van Tsjecho-Slowakije aan plannen die in Boedapest worden uitgewerkt. Interventie De Tsjechische eisen zouden zijn geformuleerd naar aanleiding van de geheime besprekingen van Sowjet- russische functionarissen en leiders van de conservatieve vleugel van de Tsjechische communistische partij die met Russische hulp tracht haar politieke invloed te behouden. De Russische ambassadeur in Praag Tsjerwolenko zou verschillen de malen met de vroegere president en partijleider Novotny een gesprek hebben gehad. Partijleider Doebtsek die hiervan op de hoogte zou zijn geweest, zou de ambassadeur om een verklaring hebben verzocht. Naar waarnemers in Praag menen, vormt de Tsjechische houding ten opzichte van de Sowjet-Unie het voornaamste onderwerp tijdens het overleg dat Doebtsek met premier en partijleider v. Bulgarije Zjiwkow zal voeren. Zjiwkow kwam gisteren voor een vierdaags bezoek in Praag aan. De Tsjechische pers noemde het be zoek een „blijk van vertrouwen In het feit dat het systeem van de socialis tische staat het recht heeft te experi menteren en te streven naar een eigen opvatting". Niet alle Honderden zoeken in en om Rotterdam ADVERTENTIE Geniet nü van de lente! De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uit en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de VVV's en ANWB. T WEERBERICHT ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot üorgenavond In de nacht en ochtend hier en laar mist Morgen zonnige perioden, in het binnenland enkele ver breid voorkomende buien. Zwakke öt matige wind uit noordelijke richtingen. Weinög verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 25 april Zon op: 5.22 uur: onder: 1955 uur, ®aan op: 4.47 uur: onder: 17.45 uur. Hoogwater i n Katwijk te 2.12 en '(29 uur, laagwater te 10.15 en 22.39 Dit nummer bestaat uit 20 pagina's ter onder de grond. De leider van de groep, dr. Louis Dupree, deelde mee. dat Amerikaanse deskundigen het erover eens zijn. dat de lijn tjes op de langwerpige steen een poging vertegenwoordigen om het gezicht van een man te etsen. De vondst kon worden gedateerd door middel van caibon-14-proeven. Twee andere vondsten, in Frank rijk en Ts j echo-Slow.'i kxj ezijn waarschijnlijk van overeenkomstige ouderdom, maar ontdekt vóór de ontwikkeling van de adatee «•me thode door middel van radiocar bon. De steen van Aq Koeproek., die 63,5 bij 31,75 mm meet. vertoont insnijdingen, die ogen, een neus, een mond en wat lijkt op een ruw geschetst rechteroor vertegenwoor digen, benevens kerven aan de bo venzijde, die volgens Dupree moge lijk haren of een schedelkap je voorstellen. Dupree zegt. dat de steen artistieke betekenis heeft we gens het driekwartaanzicht van de voorstelling, een methode, toege past door Picasso. „Het is een ge kunstelde manier om te zeggen dat de mens niet is wat hij schijnt te zijn", aldus Dupree. Dupree deelde mede. dat de steen is gevonden door Charles Kolb. oud student van de staatsuniversiteit van Pennsylvania. Te beginnen met dinsdag a.s zal de steen een maand lang worden tentoongesteld in het Newyorkse museum alvo rens naar Afghanistan te worden teruggebracht. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM (GPD) Het zoe ken naar de twee zevenjarige Rot terdamse meisjes Maria van Heu- zen en Anna van Hulst, die sinds zondagmiddag worden vermist, wordt ook vandaag intensief voort gezet. De chef van de kinderpolitie heeft opnieuw een beroep gedaan op het Korps Mariniers om aan de ac tie deel te nemen. Evenals gisteren zijn honderd mariniers aan het zoe ken. Ze onderzoeken nauwgezet alle binnenschepen, die in de Scheepma kershaven en dc Lcuvehaven dicht bij de woonplaats van de twee meisjes liggen. De Rotterdamse rivierpolitie vervolgt het dreggen in de Leuvehaven en de Zalmhaven. Bij de opsporingsactie zjjn nu ook duikers ingeschakeld. Honderden militairen, politieman nen, burgers zochten gisteren uren lang in de regen. Maar toen om acht uur de duisternis inviel was men nog net zo ver als zondagavond. Voor de ouders van Maria en Anna ging een derde verdrietige nacht in Vele tips ADVERTENTIE De kinderpolitie heeft tot nu toe 130 tips ontvangen. Zij worden alle serieus uitgezocht. Volgens een van deze tips zouden de meisjes maan dagmiddag nog zyn gezien bij een kraam aan de Veerhaven, vlak bij het water. Zy zouden toen hebben gezegd naar de kinderboerderij in Kralingen te gaan. Dat laatste zal vermoedelijk niet zijn gebeurd: daarvoor is de afstand te groot. Er zyn geen halve maatregelen genomen. De foto's en de signale menten van de kinderen zijn op gro te schaal verspreid. Zij hangen sinds gistermorgen ook in de kantines van de warenhuizen in de binnenstad in de hoop, dat er een tip van het win kelpersoneel op zal volgen. Gister middag kreeg de politie de beschik king over nieuwe foto's, die in al lerijl zyn gereproduceerd en ver spreid. Afbraakbuurt Maria en Anna zijn zondagmiddag de straat opgegaan om samen te gaan spelen. De politie hecht grote waarde aan de verklaringen van De internationale communistische conferentie in Boedapest is ter voor bereiding van een internationale top conferentie in november of decem ber a.s. in Moskou. Op deze conferen tie zouden alle communistische par tijen aanwezig dienen te zijn om ge zamenlijk een standpunt in te nemen ten aanzien van China en een koers voor de toekomst te bepalen. Op de voorbereidende conferentie zijn ech ter geenszins alle communistische partyen vertegenwoordigd. Cuba, Joegoslavië, Noord-Vietnam, Noord- Korea, Japan, China, Albanië, Ne derland en waarschijnlijk ook Roe menië zullen niet aan de conferentie deelnemen. Drie inzittenden auto verdronken ZWOLLE (GPD) Drie mensen zijn gistermiddag verdronken nadat hun auto in het water van de Steen wetering in de gemeente Dalfsen ge raakte. De slachtoffers zyn de 50- jarige mevrouw W. Kasper-Snel, haar 11-jarig zoontje Jan en haar 12-jarig dochtertje Wilhelmien. Het ongeluk gebeurde op slechts enkele honderden meters afstand van de boerderij, waar zij woonden. Over de juiste toedracht van het ongeval tast de Rijkspolitie van Dalfsen nog volledig in het duister. Men neemt aan. dat de auto, die door mevrouw Kasper werd bestuurd, in een slip is geraakt. Zij verloor daardoor ver moedelijk de macht over het stuur met als gevolg, dat de auto onder steboven in het water terecht kwam. Voorbijgangers hebben nog getracht de drie slachtoffers uit de auto te bevrijden. Dat bleek echter onmoge lijk. Toen de wagen tenslotte door een kraanwagen was gelicht, waren de drie inzittenden overleden. ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud (f)uc/ ^)ltt teiiwo mensen, die de meisjes het laatst hebben gezien bij de resten van de gesloopte katholieke kerk aan de Westzeedijk. Zondagavond is hier reeds met speurhonden gezocht. Een deel van de mobiele brigade is sinds dien bezig met het onderzoeken van de kelders van de afbraakbuurt in de omgeving. De arbeiders van de fir ma Van der Vorm, die met het slo pen van de huizen zijn belast, heb ben allen foto's en signalementen ge kregen met de opdracht alle hoeken en gaten te doorzoeken. De verdwijning van de beide kin deren is nog steeds een groot raad sel. Het is niet de eerste maal, dat zij op avontuur zijn gegaan, maar steeds kwamen ze bij de ongeruste ouders terug, voordat deze zich tot de politie hadden gewend. Zondag is er gewacht tot negen uur 's avonds eer de politie werd gewaarschuwd. Gezien het warme weer van zondag waren de kinderen gekleed in broek jes en dunne bloesjes. Tydens het regenachtige weer van gisteren zou den zij in deze kleding ongetwijfeld zijn opgevallen als zij zich ergens hadden vertoond. De heer Van Hulst, ptt-besteller, die met een zenuwontsteking in de rug in bed verbleef, gaat af en toe enige uren de straat op om te zoe ken. Hy is ervan overtuigd, dat An na, de jongste van zyn tien kinde ren, nog wordt gevonden. De vader van Maria is minder optimistisch. Hij houdt er rekening mee, dat zyn dochtertje een ongeluk is overkomen. Maria heeft nog drie oudere broertjes en zusjes. „De politie doet enorm veel. maar ik weet niet wat ik er van denken Politiemensen dreggen in du stadsparken van Rotterdam. Twee man van een legertje, dat zocht naar de verdwenen meisjes. moet. Die onzekerheid is verschrikke lijk. Maria kwam wel eens meer laat thuis. Maar dit begrijp ik niet, ik be grijp er niets van aldus mevr. Van Heuzen. ADVERTENTIE De meest makkelijke verf heet Uit het Leidsch Dagblad van 24 april 1968: Gisteren morgen zijn al- 1 hier op het Doelenplein 2 paarden, welke voor een ka nonstuk gespannen werden, op hol geraakt. Van de twee veld-artilleristen, die ze wil- den vatten, werd de een on- middellijk gedooden den ander het been gebroken. AdvertentieMuziek- i feest te Leiden te geven door „De Leidsche Zangvereeni- ging" den 4den en 5den juni 1868des avonds te zeven uren in de Hooglandsche i Kerk. Koor en orkest bestaan uit 350 leden. Directeur de Heer A. J. Wetrens. Toe- gangsprijss voor de 2 dagen 3.00; voor één dag f 2.00. <SCS<S<«05<S<S$QScte903a^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1