Zit moordenaar King in Canada Militaire satellieten „zien" kernexplosies op 320 miljoen km Topfunctionarissen wisten van vlucht Sejna naar Amerika Mao lieeft ruzie met Lin Piao Gevluchte studenten behoeven nog steun Nieuwe verkiezingen Ned. Studentenraad? Conflict rond ds. Toornvliet breidt zich uit Leiderdorper in Rome gearresteerd wegens handel in opium WOENSDAG 24 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Een miljoen dollar voor schot op negerleider MONTREAL/DALTON (AP, Reuter) De Canadese politie heeft alle grensposten gewaarschuwd om uit te kijken naar James Earl Ray, die gezocht wordt voor de moord op de Ameri kaanse negerleider King. De politie in Montreal is gevraagd uit te zien naar een witte Chevrolet 1966 met nummerborden van de Amerikaanse staat Florida. De politie in Cornwal in de Ame rikaanse staat Ontario, 120 kilome ter ten zuidwesten van Montreal heeft de auto maandag kort na twee uur 's middags gezien. De Chevrolet reed met twee man naar Montreal en trok de aandacht van een poli tieman, omdat een van de inzitten den sterk leek op de foto's die de FBI van Ray in omloop bracht. Er zijn kort na de moord belonin gen uitgeloofd van in totaal 150.000 dollar voor inlichtingen die zouden leiden tot de arrestatie van de ver dachte die eerst door de FBI werd geïdentificeerd als Eric Starvo Galt. Later werd bericht dat Galt eigen lijk Ray was, een 40-jarige man die uit de staatsgevangenis van Missouri was ontsnapt. Beloning Een verslaggever van een krant in Dalton, in de Amerikaanse staat Georgia, Lloyd Gulledge, schrijft van een levenslange gevangene in de ge vangenis van Dalton, een zekere Ray mond Curtis, vernomen te hebben, dat Ray gezegd zou hebben, dat hij een bedrag van een miljoen dollar zou gaan Innen voor de moord op ds. King. Curtis vertelde verder, dat hij in 1955 met Ray zeven maanden in de zelfde cel had gezeten. Het gesprek met Ray vond plaats op 22 november 1963 de dag waarop president Kenne dy werd vermoord. Ray had gezegd: „Daar heeft iemand aardig mee ver diend. Martin Luther King zal het zelfde lot ondergaan. Er is een be drag van een miljoen dollar op zijn hoofd gezet en wanneer ik op zekere dag uit de gevangenis kom, zal ik het Incasseren". Curtis zei verder te menen, dat Ray, nadat hy op 23 april 1967 uit de ge vangenis ontsnapte, liet weten bereid te zyn ds. King te vermoorden, aldus Gulledge. Curtis had ook gezegd, dat Ray vaak gezegd had naar Nieuw- Zeeland, Brazilië of Argentinië te zullen gaan na de moord op ds. King. Ray had ook het plan opgevat een geweer te kopen en dit op emand an ders naam te stellen. Voor Zeelands veerverbindin- gen over de Wester schelde was het gisteren een dubbel belang rijke dag. Even nadat het provin ciaal bestuur op een spelevaart tussen Vlissing en Kruiningen de eerste dubbeldeksveerboot Prin ses Christina" (foto) officieel had overgenomendeed minister Bak ker van Verkeer en Waterstaat in een felicitatietoespraak de mede deling, dat de bouw voor een tioeede dubbeldekker kan begin nen. WASHINGTON (AP) Speciale Amerikaanse militaire ruimte satel lieten worden geacht in staat te zijn geheime kernproeven tot op een af stand van 320 miljoen kilometer, meer dan twee maal de afstand naar de zon, te kunnen ontdekken. Een en ander werd dinsdag meegedeeld door een technicus van de commissie voor atoomenergie. Dr. R. F. Taschek van de commis sie van atoomenergie' in Los Alamos gaf nieuwe bijzonderheden over de functies van de vier paren „Vela"- satellieten die sinds 1963 door de Ver- PRAAG (Reuter, DPA, AFP) Het blad van het Tsjecho- slowaakse vakverbond Praceschrijft over gegevens te be schikken die een beschuldiging inhouden aan het adres van ex-minister van Binnenlandse Zaken Josef Koedrna en de voormalige procureur-generaal Jan Bartuska in verband met de zaak-Sejna. Het blad suggereert, dat de voormalige president Novotny op de hoogte zou zijn geweest van de voorbereidingen van de vlucht van Sejna. Raymond Curtis, de gevange ne die gisteren kwam met de nieuwe opzienbarende onthullin gen over de moordenaar van King. HONGKONG (AP/GPD) Een ti-communistisch blad in Hongkong meldt dat er meningsverschillen zijn gerezen tussen voorzitter Mao Tse-toeng, en zijn beweerde opvol ger Lin Piao. Het blad „Sing Tao Ji Pao" schrijft dat; het meningsverschil aan he- licht is gekomen doordat Mao per soonlijk de publikatie van een boek je „Citaten van Lin Piao" zou heb ben verboden. Het verbod zou gekomen zijn na een onlangs gehouden vergadering on der voorzitterschap van Mao, die bij die gelegenheid zou hebben ver klaard dat „buitensporige lofprij zingen aan het adres van Lin Piao, of trouwens van wie dan ook, niet alleen onnodig zijn maar zelfs fout". Sing Tao schrijft dat Mao gezegd heeft „niemand is vol maakt en Lin Piao is ook maar Afluisteren De krant van de Rode Garde In Chi na „Stem der proletariërs", meldt dat Jang Sjang-kan, een van d naaste medewerkers van China' veelgeplaagde president Lioe Sjao- sji, spionage heeft bedreven in de werk- en ontvangkamer van Mao Tse-toeng. Jang zou een afluister apparatuur hebben aangebracht in sofa's en bloempotten om gesprek ken te kunnen afluisteren die Mao in vertrouwelijke sfeer voerde. De informaties, die Jang op deze manier bemachtigde over belang rijke staats- en partij aangelegenhe den zouden doorgegeven zijn aan de toenmalige eerste secretaris van het Pekingse stadscomité, Peng Tsjen, die op zijn beurt weer contacten zou hebben onderhouden met de Russische ambassade in de Chinese hoofdstad. Het verhaal wil dat Mao Tse-toeng de afluisterapparatuur persoonlijk heeft ontdekt en Jang Sjang-kan by zich heeft ontboden en van spio nage heeft beticht. Dat zou al ja ren geleden zyn gebeurd. Jang kreeg een ernstige waarschuwing maar ging onverdroten voort met zyn activiteiten. Generaal Sejna is naar de VS ge vlucht vlak voor er maatregelen geno men werden om z'n onschendbaarheid als parlementslid op te heffen. De Tsjechoslowaakse regering heeft de VS om zyn uitlevering verzocht. Het Chileense opleidingsschip „Esmeralda" dat gisteren voor een driedaags bezoek in de Amster damse haven is aangekomen. Morgenmiddag kan men het schip van 27 uur bezichtigen aan het Stenen Hoofd. „Prace" zegt dat er zich in het par lement „een geheimzinnige vertra ging" heeft voorgedaan. Mevrouw Helena Leftrova, destijds nog vice- voorzitster van het parlement, had tot 27 februari gewacht met het ne men van maatregelen om Sejna zyn onschendbaarheid te ontnemen. Maar toen was de generaal al in het buitenland, aldus „Prace". Drie plaatsvervangende procureurs generaal in Tsjecho-Slowakye zijn ontslagen. Kolonel dr. Samek, die te vens advocaat-fiscaal was, is vervan gen door luitenant-kolonel dr. Rich ter, terwijl dr. Franek en dr. Machat in de plaats zijn gekomen van resp. dr. David en Zabranski. enigde Staten zyn gelanceerd. De sa tellieten kunnen proeven met kern wapens ontdekken die worden ge daan in overtreding van het verdrag over beperkte kemproeven. Taschek vermoedde dat de Russen dergeiyke satellieten hebben die het zelfde doel hebben. De satellieten zyn ieder met onge ler 20.000 elektronische onderdelen uitgerust. Bovendien hebben de sa tellieten hun nut voor de wetenschap. Zy hebben tot nu toe de beste infor matie verschaft over de „zonnewind", de op een wind gelykende stroom deeltjes, die naar men aanneemt invloed uitoefenen op het weer op aarde. Hoger dividend E.N. en N.E.N. In de gisteren gehouden vergade ring van commissarissen en hoofd directie van de Eerste Neder 1. Verzekeringmaatschappü op het le- n en tegen invaliditeit NV te Gravenhage werd besloten aan aandeelhouders voor te stellen over 1967 een dividend van 12% uit te keren (over 1966 werd 10 uitge keerd) De verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" NV keert over 1967 aan haar moedermaatschappij, De Eerste Nederlandsche, een divi dend van 12%% uit (over 1966 werd 12%% uitgekeerd). In de acht-maands periode sinds de aanvang van het huidige boek jaar op 1 juli 1967 heeft „algemeen fondsenbezit" haar politiek van con centratie op een kleiner aantal on dernemingen voortgezet. Voomamel. door het afstoten van diverse minder omvangryke aandelenposten, ge paard gaande met een uitbreiding van het belang by bedryven met- gunstiger geachte groeiperspectieven, werd het aantal in de portefeuille van 179 op 149 teruggebracht. De basiswaarde per participatie op 30 juni 1967 f989.21 bedragende, nam toe tot f 1.112.55 per uit. mrt '68. De styging in intrinsieke waarde veroorzaakt door een oplopend koers- peil van Nederlandse aandelen, werd enigszins geremd door de teleurstel lende koersontwikkeling op de Ame rikaanse aandelenmarkt. Aanbod vai participatiebewijzen overtrof d( vraag, zodat het aantal uitstaande participaties in deze periode van 0 tot 22.070 stuks terugliep, daardoor steeg het totale fondsver mogen slechts matig en bedraagt thans f 24,5 min. tegen f 23,6 min. per ultimo juni. De geografische risico spreiding toont geen fundamentele verandering. Nederlandse en Ameri kaanse waarden vormen respectieve lijk 90 en 8,6 pet. van het belegde vermogen. Ongeveer 25 pet. is in z.g. Nederlandse „internationals" belegd. Het bezit aan Duitse obligaties werd geliquideerd. Afgestoten werd o.a. het belang by Ned. Overzee Bank, Uden- hout,\ Amstel Brouwerij, Duiker, VMF, Verenigde Touwfabr, Hoogen- bosch' schoenen, R. S. Stokvis, Gel der sche Tram, Stoomvaart My Ne derland, KJCP lynen. en Verenigde glasfabrieken. Uitgebereid werd het belang by Amev, Philips, Hoogovens, Vredestein, Rynschelde, Wilton- bronswerk, Billiton, Kon. Olie, Ned. Scheepvaart-Unie en Scholten-Ho- rig, terwyl aandelen Indoheem er Van Gelder Zn. opnieuw in de porte feuille opgenomen werden, aldus wordt in een communiqué meege deeld. UTRECHT (ANP) De studen tenparty Stud-'75 heeft, om de Ne derlandse Studentenraad (NSR) uit de impasse te halen die is ontstaan het aftreden van het NSR-be- stuur, vervroegde verkiezingen voor gesteld. De bedoeling is deze verkiezingen in september of oktober te houden. Ze zouden tegelyk voor grondraden NSR moeten gelden. Gedacht wordt aan verkiezingen by de in- schryving aan de universiteiten en hogescholen. Voor de NSR zouden partyen met een landelyke lyst uit moeten komen. Naar Stud-'75 meent, moeten alle studenten kunnen stem- onafhankeiyk van hun lid maatschap van de grondraad, „om- Jubilerend UAF wil meer beurzen kunnen verlenen UTRECHT, (GPD) „Het vluch telingenprobleem is niet meer zo spec taculair als in de dagen van de Hon gaarse opstand in 1956, maar het be staat nog". Dit zei de voorzitter van de Stichting Universitair Asielfonds, (UAF) prof. dr. V.V. Koningsber gen tydens een persconferentie in Utrecht ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de stichting. Dat jaar gaf behalve een toename van de vluchtelingen uit Hongarye ook een vier- tot vyfvoudige styging van de inkomsten te zien. Daarna is het vluchtelingenwerk geleideiyk uit de grote belangstelling verdwenen, zo dat in 1966 het verlenen van nieuwe beurzen zelfs moest worden stopgezet. Dit jaar konden echter weer 14 mensen aan een beurs worden gehol pen. Dit is het gevolg van financiële Voorstel Stud-'75 acties die gericht zyn op de ver meerdering van de vaste contribuan ten. De universitaire wereld is de voornaamste financiële bron van het UAF. De regering geeft, in te genstelling tot de Scandinavische regeringen, geen subsidie aan het werk en ook de steun uit het bedryfs- leven laat volgens prof. Koningsber gen te wensen over. De nieuwe acties via de overkoepelende organisaties in de universitaire wereld hebben daar entegen positieve reacties uitgelokt, zodat het asielfonds goede hoop heeft dat in de nabye toekomst het aan tal jaariyks uit te reiken beurzen m 14 op 20 kan worden gebracht. Het Universitair Asielfonds dat in 1948 na de communistische machts overname in Tsjecho-Slowakye werd opgericht, heeft in 1961 haar doel stelling verruimd. In de statuten werd vastgelegd dat de stichting hulp zal verlenen aan alle studenten die uit hun land gevlucht waren wegens politieke, rassiale, of godsdienstige discriminatie. Sindsdien neemt het aantal dat uit Afrika en het Nabye Oosten in Nederland komt studeien steeds toe. In het totaal heeft het Universitair Asielfonds in de afge lopen 20 jaar aan 362 gevluchte stu denten gelegenheid gegeven om in Nederland te studeren. Sartlische politie weet bij gevecht bandiet te doden SASSARI (AFP, DPA) By Oru- e op Sardinië heeft de politie ver scheidene uren verbitterd gevochten drie bandieten. Een bandiet kwam hierby om het leven en een werd gewond. Aan de kant van de politie viel ook een gewonde. De om het leven gekomen bandiet blykt een 22-jarige student te zyn, die in mei 1967 twee politiemannen heeft doodgeschoten. Op zyn hoofd stond een prijs van 10 miljoen lire. In de stad Mamoiada zyn een 64- jarige weduwnaar en zyn 37-jarige schoonzoon tydens het avondmaal door onbekenden doodgeschoten. De politie vermoedt dat het Vendetta- moorden betreft. dat het om zaken gaat die iedere stu dent raken". De heer W. A. W. de Graaf van Stud-'75, die na het aftreden van NSR-bestuur tot „formateur" werd gekozen, heeft deze plannen aai vertegenwoordigers van de partyen voorgelegd en deze waren in begin sel voor het houden van vervroegde verkiezingen. Man wilde Kiesinger vermoorden FREIBURG (Reuter) De politie heeft gisteravond een man gearres teerd, die bekende van plan te zijn geweest bondskanselier Kiesinger te vermoorden. Volgens de politie werd man. die frn het bezit was geladen revoliver, aangehouden in een pleisterplaats van de Autobahn, waar de bondskanselier tydens zijn verkiezingscampagne in de staat Ba den-Württemberg korte tijd had toefd. Terwyi dr. Kiesinger in het restaurant dineerde zei de later gehouden man teen iemand uit het gezelschap van de bondskanselier; „Ik kan het niet doen" en drukte hem een tas met een revolver in de handen. De tas werd dadelijk overhandigd aan een veiligheidsamb tenaar. De arrestant bleek een 29-jarige bulldozer-chauffeur te zyn, die tegen over de politie verklaarde de kanse lier te hebben willen vermoorden. Een reden gaf hy niet op. De man is getrouwd en heeft vier kinderen. Hy is voor een verhoor ingesloten. Het Is niet bekend of de man deel uitmaakte van een komplot tegen het leven van de bondskanselier. HAARLEM (GPD) De geschorste gereformeerde predi kant van Radio Bloemendaal, ds. G. Toornvliet, heeft maandag avond voor de derde maal buiten de kerk gesproken. Dit ge beurde in de Begijnhofkapel, in de dienst van het evangelisatie comité Begijnhof, die geheel bezet was. De radiopredikant zei, dat het conflict zich in onredelijke banen begon te bewegen. Hij doelde daarmee op het feit, dat hem a.s. zondag twee diensten, één in de Kloppersingelkerk in Haarlem en één in Alkmaar, door de kerkenraden zijn geweigerd. Mocht niet voorgaan in kerkdiensten De gereformeerde synode van Noord-Holland had hem alleen niet ROME (DPA) De Romeinse po litie heeft by de bagage van een 22- jarige Leiderdorper en een andere jonge buitenlander, wiens identiteit nog niet bekendgemaakt is, 15 kg Indische hennep en 1 kg zuivere ophim aangetroffen en in beslag ge- Aan de arrestatie van het tweetal was een onderzoek voorafgegaan waarby talrijke beambten van de af deling verdovende middelen van de Romeinse politie in evenzovele ver mommingen, zoals van parkwachter, fotograaf en kelner, deelgenomen hadden. Een van hen had maandag de handlanger van de Nederlander be trapt toen hU met vrouwelyke Scan dinavische toeristen tot zaken poog de te komen. Een visitekaartje van de handlanger bracht de politie op, het spoor van de Nederlander, die in een pension zyn intrek genomen bleek te hebben. De Leiderdorper en zyn handlan ger zouden de voornaamste leveran ciers zyn geweest van verdovende middelen aan Romeinse verslaafden. Later werd bericht, dat nog drie bui tenlanders onder arrest zyn gesteld. toegestaan voor de microfoon te spreken. Zyn tweede predikbeurt, hield dominee Toornvliet zondag in het Haarlemse Concertgebouw. Een kleine duizend mensen uit het hele land kwamen naar hem luisteren. Enkele medewerkers van de ge schorste radiopredikant zyn nu ook by het conflict betrokken. De orga nist Adriaan Verschoor, die by de eerste dienst in het Concertgebouw optrad, werd voor de keuze gesteld weg te gaan by dominee Toornvliet, of te blijven spelen by de avond dienst in de Geref. Kerk. De orga nist heeft het laatste gekozen. De secretaresse van dominee Toornvliet de 29-jarige mej. L. Veenhuizen daarentegen heeft voor de predikant gekozen en is daarom door het bu reau „Kerk zonder grenzen", die haar aan dominee Toornvliet uit leende, ontslagen. Zondag zal dominee Toornvliet op nieuw 'n dienst houden in het Haar lemse Concertgebouw, waaraan me dewerking wordt verleend door de Shepherds en een combo uit Den Helder. Op zondag 5 mei zal hy spre ken in de ochtenddienst in het Am sterdamse Krasnapolsky. Om de veertien dagen zal do minee Toornvliet blyven spreken in dienst van het evangelisatiecomité in de Haarlemse Begijnhofkapel, waarby bandopnamen zullen worden gemaakt voor zieken. In Breda aanslag op krantenauto BREDA (ANP) Drie jongelui hebben vannacht in Breda gepro beerd een aanslag te plegen op een krantenauto van De Telegraaf, zy deden dat voor het station in Breda. Zy probeerden de auto in brand to steken door middel van een Molotov cocktail. De chauffeur, die de kran ten aan het uitladen was, bemerkte echter snel, dat er onraad heerste en wist door vlug handelend optreden met een schuimblusser het vuur te bedwingen. De namen van de drie jongelui zyn niet bekend. De politie stelt een on derzoek in. Indiase regering wil riksja's laten verdwijnen Nieuw Delhi (AP) De Indiase regering wil In de loop van de ko mende vyf jaar de riksja's laten verdwynen. „Het is in strijd met de mense- lyke waardigheid, dat mensen voor hun levensonderhoud andere mensen moeten trekken", aldus een circulaire het ministerie van Arbeid, too nden aan alle staten. In de cir culaire wordt gezegd, dat voortaan gemotiriseerde riksja's moeten wor den gebruikt. Populariteit van De Gaulle in tien jaar sterk gestegen PARIJS (GPD) Bijna aan de vooravond van de dertiende mei, de dag dat het alweer 10 jaar geleden zal zijn, dat generaal De Gaulle In Frankryk ten tweede male de repu blikeinse troon besteeg, heeft het officiële Instituut voor de Publieke Opinie weer eens een enquête geor ganiseerd over de vraag hoe het Franse volk nu over zyn staatshoofd (of ongekroonde koning) denkt. Met het resultaat kan de presi dent-monarch tevreden zijn, want 67 procent van zijn volk blijkt ach teraf van oordeel te zyn, dat de his torische afwisseling van de hoogste wacht tot heil van het vaderland is geweest. Een percentage waaruit ook nog blykt, dal het contingent der tevreden Fransen in 10 jaar met 13 punten is gestegen. In 1958 bracht een overeenkom stige peiling bovendien aan he6 liohit dat één kwart van het volk de terugkeer van de generaal, ver geleken bij de militaire dictatuur waarmee de extremistische kolonel» Frankrijk toen vanuit Algerije be dreigden, als een geringer kwaad beschouwde. Nu is nog maar 14 van de Fransen de overtuiging toe gedaan dat het huidige gaullistische regime beslist en ronduit verwerpe- lyk moet heten. Goud sparen bij Centra DEN HAAG (ANP) De kruide niersorganisatie Centra biedt de mo gelijkheid om via haar spaarsysteem goud te verkrijgen. Het gaat hier om plakjes goud van 10 gram en 999,9/ 1000 gehalte, die de klanten kunnen verwerven tegen inlevering van vier spaarkaarten, waarvoor in totaal f40 is gespaard. De normale prijs voor particulieren by de bank bedraagt voor de hoe veelheid goud ongeveer f52.—, af- hankeiyk van de ciagkoers. Het goud wordt via de Nederland sche Middenstand.- Bank aan de Centra-ondememnit geleverd. Het is baar gjud, dat als waardevaste be legging kan dienen en altyd inwissel baar is Centra b^ngt hierdoor een geheel nieuw element in de spaar systemen van de Nederlandse levens middelenwereld.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11