Overzichts -expositie werk van Jos Mertens een eigen huis binnen uw bereik Erkenning van serieus en begaafd kunstenaar vitamol Concertgebouworkest gebruikt computer RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN Bloemen door grote aanvoer niet duur PAGINA i6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 APRIL 1963 In „De LEIDEN Het is een uitnemende gedachte geweest om ter nagedach tenis van onze helaas in 1964 te vroeg overleden plaatsgenoot, de in 1911 geboren kunstschilder Jos Mertens een ere-expositie in „De Waag'' in te richten. Wij herinneren ons in de jaren '50 naar aanleiding van diens oeuvre, dat toentertijd in de Boer- haavezaal te bezichtigen was, daarover een zeer waarderend oordeel te hebben geveld. Dat oordeel handhaven wij, na be zichtiging van de gisteravond door dr. P. W. Leenhouts, ver bonden aan het Rijksherbarium, waaraan ook Mertens een zes tal jaren als tekenaar verbonden was, geopende expositie ten volle. Immers, hier is sprake van een se rieus en energiek werker, die, of- sahoon hij een „zoeker" is geweest, tooh in alle stijlen welke hy beoefen de, „kwaliteit" heeft voortgebracht. Van het figuratieve genre, dat in on ze stad nimmer werd getoond, doch wel op deze expositie aanwezig is, bewoog hij zich naar een op den duur ten top gevoerd stylisme, uitmondend in de strakste versobering, waarna in zijn laatste levensjaren merk waardigerwijze een hevig uitbundig abstract-impressionisme dominerend werd, met reminicenties aan de Co bragroep. Jos Mertens in menig op zicht zyn tijd vooruit, was vóór alles een felbewogen oolorist, waarvan hy in alle sterk uiteenlopende perio den van zijn werk hartstochtelijk heeft blijk gegeven. Met niet minder dan 92 creaties van zijn hand olieverven, tekenin gen en gouaches waarin de talrij ke gevarieerde „Composities" de hoofdschotel vormen, wordt op deze „Pop-art" in het Stedelijk Museum AMSTERDAM (Eigen bericht) Gistermiddag is in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam een tentoonstel ling opengesteld van werk van de Amerikaanse kunstenaar Andy War hol. Evenals Roy Liohtenstein be hoort Warhol tot de leidende figu ren van de „Pop Art"-beweging, die omstreeks 1960 in New York opkwam. De tentoonstelling is t/m 3 juni te bezichtigen. Andy Warhol werd in 1930 te Phi ladelphia geboren. Hy studeerde van 19491952 aan het Carnegie Institu te of Technology te Pittsburgh en woont en werkt sindsdien in New York. In 1962 kreeg hij daar zijn eerste éénmanstentoonstelling (Sta ble Gallery). Hij was vertegenwoor digd op alle belangrijke groepsten toonstellingen van Pop Art. Reeds rond 8000 handtekeningen voor behoud Carré AMSTERDAM (ANP) Tot en met gisteren zijn in het stadhuis in Amsterdam ruim 2400 brieven en briefkaarten ontvangen naar aanlei ding van de actie „Carré is van ons". Zoals bekend werd tydens de uitzen ding van de TV-rubriek „Mies en scène" op 12 april door de heer J. Kassies, directeur van de Toneel school in Amsterdam, voor het be houd van het theater Carré gepleit. Mies Bouwman deed daarop de sug gestie een briefkaart te zenden aan de burgemeester van Amsterdam met het motto Carré is van onn". De tot nu toe binnengekomen post is behalve uit Amsterdam afkomstig uit alle Nederlandse provincies en uit het buitenland. Een aantal brie ven werd namens verenigingen en bedrijven verzonden. Het totaal van de geplaatste handtekeningen wordt geschat op ruim 8000. door de kunstschilder Willem Bred- dels uitgekozen colleotie, onomstote lijk aangetoond, dat met Jos Mertens, die o.a. ook als déoorontwerper voor Bouwmeesterrevue en Italiaanse Opera naam maakte, e Gutenbergpri j s toegekend MAINZ (DPA) De door de stad Mainz en het internationale Guten- berggenootschap ingestelde Guten- bergprys is toegekend aan de be kende letterontwerper dr. Giovanni Mardersteig uit Verona. De prijs ten bedrage van 20.000 mark wordt op 23 juni uitgereikt. Rectificatie Residentie-Orkest Ons verslag over het Residentie-Orkest eindigde met de woorden: „Dit grandioze concert mag dan ook zonder enige redenen met een glanzende ster aangetekend worden. Men zal wellicht begrepen hebben, dat dit moest zyn „zonder Jos Mertens: Archimedica kunstenaar is heengegaan, wiens oeuvre steeds een „eigen gezicht" bezat en die zich constant op origine le wyze wist te vernieuwen. Zyn veel zijdigheid moge wellicht in zekere zin een beperking hebben gevormd voor een volledig succes tijdens zyn leven: nu wy van dit uitgebrei de overzicht van zyn ideëenryke scheppingen hebben kennis genomen, moeit vastgesteld worden dat Jos Mertens deze „wedergeboorte" ten- volle verdient en er ongetwyfeld by den een alleszins gerechtvaardigde erkenning door zal verkrygen. Men neme tot 11 mei de moei te een kijkje in De Waag te nemen op deze met steun van de gemeente Leiden tot stand gekomen expositie: men zal stellig niet bedrogen uitko- ADVERTENTTE Elke huid heeft vitaminen nodig. Uw huid - en elke huid - heeft vitaminen nodig. Om verruwing en verslapping tegen te gaan. Maar de huid krijgt die onmis bare vitaminen (F, A en E) niet van binnenuit. Ze moeten van buitenaf worden ingebracht. Dat doet Vitamol. Met Vitamol wordt elke huid soepel en gaaf, blijft elke huid jong en gezond. Leicis Kamerkoor naar Nieuwkoop NIEUWKOOP— Op 27 april a.s. zal het „Leids Kamerkoor" onder leiding van Barend Schuurman, een uitvoe rig geven in de Geref. Kerk, als een der uitvoeringen in de serie concer ten, welke de Oigelcommissie van de ze kerk organiseert. „Studio" naar Festival Nancy Het Nederlandse Centrum van het Internationaal Theater Instituut (I.TJ.) is er met steun van de Rijksoverheid in geslaagd de to neelgroep Studio te presenteren i n het „Festival international du jeune theatre," dat van 20 tot 28 april te Nancy plaats heeft. Het gezelschap zal maandag a.s. in twee verschillende theaters te Nancy voorstellingen geven van Lo- dewyk de Boers „Darts" en „De ïykensynode," in de regie van de auteur. De medewerkenden zijn Liesbeth Struppert. Kryn ter Braak. Marius Crans en Lou Landré. Het internationale festival van Nancy droeg voorheen uitsluitend een universitair karakter. Dit jaar hebben de organisatoren daarin wij ziging gebracht: om het jaar jong (modern) professioneel en om het jaar universitair toneel. Het Nederlands Centrum van het I.TJ. heeft ter gelegenheid van de ze voorstellingen Franse vertalingen van de te spelen stukken het licht doen zien. „Darts" is vertaald door Kees Wyting „De Ïykensynode" (Synode pour un cadavre) door Pia Maria Amsberg. Aan zes dichtersi Literair© opdrachten van Kunstenaarsverzet '42~'45 AMSTERDAM (ANP) De Stichting Kunstenaarsverzet 19421945 heeft aan zes dichters opdracht verleend tot het schrijven van een gedicht dat „op een wijze, die de oudere en jongere generaties in 1968 aanspreekt, dient te getuigen van de geest van verzet en gees telijke weerbaarheid die kenmerkend was voor grote en zeer ver schillend geaarde groeperingen in het Nederlandse volk tijdens de jaren 19401945". De opdrachten werden verstrekt aan: J. Bernlef, Judith Herzberg, Gerrit Kouwenaar, J. C. van Schagen, M. Vasalis en JacqFirmin Vogelaar. Het bestuur van de Stichting is, tot deze opdrachten gekomen op grond van de overweging dat in ver heugende mate belangstelling blyft bestaan voor de jaarlykse herden kingen op 4 mei, waarby in het by- zonder is op te merken dat aan deze herdenkingen in toenemende mate wordt deelgenomen door jongeren die zelf de bezettingstyd niet be wust hebben meegemaakt. De Stich ting meent dat het voor alle genera- Ter aftasting van de smaak AMSTERDAM (GPD) Het Concertgebouworkest over weegt gebruik te gaan maken van een computer om bij be paalde concerten na te gaan welk stuk het in de zaal aanwezige publiek na de pauze herhaald wil hebben. De zakelijk leider van het orkest, de heer A. van Dantzig, deelde dit gistermiddag mee. op een persconferentie in Am sterdam, waar het programma voor het komende concert seizoen bekend werd gemaakt Het is de bedoeling dat het orkest in Amsterdam twee series van 16, één serie van 8 en één serie van 6 con certen geeft. Het zal ook mogelyk zyn een jabonnement voor al deze con- certen te nemen. In de Kurzaal Majoor Tsjechische inlichtingendienst pleegt zelfmoord PRAAG Majoor Pokorny. een van de topfunctionarissen van de in lichtingendienst van het Tsjechoslo- waakse ministerie van Binnenlandse Zaken, die meer bijzonderheden had kunnen onthullen over de geheimzin nige dood van de minister van Bui tenlandse Zaken Jan Masaryk in 1948 blijkt zelfmoord te hebben gepleegd. Dit heeft Ladislav Safranek die een hoge functie heeft gehad by de politieke politie, meegedeeld in een vraaggesprek met. „Lidova Demokra- cie", het blad van de Tsjechoslo- waakse volkspartij. „Ik geloof niet dat Jan Masaryk zelfmoord heeft gepleegd", zo zei Sa franek in dit vraaggesprek. „Volgens my had het onderzoek naar de dood van Jan Masaryk verricht moeten worden door de recherche en niet door de politieke politie die daarvoor niet voldoende is toegerust". Safranek zei voorts dat men het lichaam van majoor Pokorny op 31 maart van dit jaar heeft gevonden in een bos in de omgeving van Brno in Moravië. President Svoboda van Tsjecho- Slowakye heeft gisteren de militaire leiding ingrijpend gewijzigd, aldus het persbureau Ceteka. Tot chef van de generale staf is benoemd generaal Rusov, in de plaats van Ritir. Gene raal Muha is benoemd tot minister van Nationale defensie en generaal Smoldas tot inspecteur-gen^ 'al van het leger. Muha vervangt waar- schynlyk generaal Janko, die zelf moord heeft gepleegd. Opening nieuwe schouwburg in Doetinchem DOETINCHEM (A.N.P.) In tegen woordigheid o.m. van de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers en het Tweede-Kamer lid drs. G. M. Nederhorst, heeft mi nister mej. M. Klompé gisteravond de nieuwe Doetinchemse schouwburg „Amphion" officieel geopend. Doetinchems burgemeester, mr. J. M. J. Cornelissen, noemde deze ope ning een groot moment voor de ont- wikkeling( van het culturele peil in Oost-Gelderland. „De infrastructuur van het land achter Ryn en IJssel is hiermede byzonder verrijkt", aldus mr. Cornelissen. „De mens leeft niet van brood alleen. Handel, industrie en techniek nemen een onmisbare plaats in binnen de samenleving. Zy zorgen voor de stoffelyke welvaart. Maar de behoeften van de geest gaan daarboven uit", aldus Doetinchems eerste burger. Minister Klompé wees op de be langrijke ontwikkeling die Doeten- chem na de oorlog heeft doorge maakt. „Wij gaan inzien", aldus de bewindsvrouwe, „dat industriële ont wikkeling alleen niet voldoende is. Het welzyn van de mens wordt in aan- zienlyke mate bepaald door zyn cul tuur. Zij achtte het van groot be lang, dat cultuurspreiding niet slechts wordt geïntepreteerd als de uitstra ling uit de grote cultuurcentra in het westen des lands. Van belang is dat de cultuur groeit uit de grond van de eigen regio. Zy hoopte dat deze schouwburg een werkelyk levend cul tureel centrum zal zyn tot welzyn van burger en gemeenschap van de Gelderse Achterhoek. De toneelgroep Theater uit Arnhem voerde hierna op het stuk .Drieko ningenavond" van Shakespeare. in Scheveningen zal het Concertge bouworkest een serie van 10 en twee series van 5 concerten geven. Op het programma staan o.m. de vyf pianoconcerten van Bach, de eer ste uitvoering van „Variazioni senza thema" van Landré, de Eerste, en Zesde Symfonie van Mahler. De hon derdste geboortedag van Berliot zal begin 1969 door het Concertgebouw orkest herdacht worden met een inte grale uitvoering van zyn Romeo en Julia. De helft van de concerten zal ge leid worden door Bernard Haitink. Als gastdirigent zullen o.m. optreden Sir John Barbirolli (voor de eerste keer), Lorin Maazel, Eugen Jochum en Ernest Bour. Voor het seizoen '68/ '69 staan verder een tweetal concer ten in België, een tournee door Japan en vier concerten in Zwitserland op het programma. ties in deze tijd van enorme beteke nis is, dat men zich voortdurend1 be wust is van de grote waarde van de verzetsgeest en de geestelyke weer baarheid die in de donkere jaren van oorlog en bezetting hebben ge ïnspireerd tot karaktervastheid en volharding in de stryd tegen onder drukking en voor persoonlyke vry- heid. Het Is de bedoeling van de Stich ting om eventueel over te gaan tot verspreiding op grote schaal van de ze gedichten, opdat ze o.a. kunnen worden gebruikt by de jaarlykse herdenkingen op 4 mei. ADVERTENTIE Nachtelijke knipperijen GELEEN (GPD) Een huisvader uit het Limburgse Geleen ergerde zich hevig aan de lange haardos van zijn zoon. Allang stelde hij vergeefse pogingen in het werk zijn zoon naar de kap per te krijgen. De vader vond de lange haren een aanflui ting voor zijn goede eer en naam. Deze week heeft de jongeman de kapper moeten opzoeken. Hij kon er niet on deruit. Maar zijn vader kwam er in de meest letterlijke zin i van het woord ook niet zon- i der kleerscheuren af. j Toen de vader namelijk al zijn moeite in rook dreigde te zien opgaan, nam hij op een goede nacht zelf de schaar ter handterwijl zoonlief sliep. Hij knipte een gedeelte van de haardos af, echter niet als een vakman en dus moest de zoon naar de kapper gaan. Als reactie hierop nam de f zoon kort hierna ook de t schaar te 'hand en knipte het t zondagse pak van vader in stukken. Er bleef alleen een f korte broek over De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen Snel en voordelig sparen Op een speciale "bouwfonds-rekening" bij de Rijkspostspaarbank spaart u met-kleine bedragen (f 50,-- minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente van 5% brengen het benodigde geld snel bijeen. In veel gevallen krijgt u een hypotheek van 90% Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen buis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Voor jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Een volledig "pakket" bouw-voordelen voor u Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk en objectief. Het helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft u als "bouwfonds- spaarder" bovendien voorrang. Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam. Zend mij vrijblijvend de gratis brochure "Ik koop een huis" en het Reglement Bouwfondsrekeningen. adres: teLno.: woonplaats: pro v.: datum: bandtekening: In de hoofdstad is gister avond uit de vrouwelijke employ ees van 4e in Nederland vertegen woordigde luchtvaartmaatschap pijen „Miss Interline Holland 1968" gekozen. Hier de winnares, mej. Riky Wegman van de Portu gese maatschappij T.A.P. (M), ge flankeerd door nr. 2 Monique Bouvy, telexiste bij Olympic Air ways (L) en Heidi Kuil van de Aerolineas Argjentinas (R),nr. 3. Riky Wegman zal eind volgende maand in Miami de Nederlandse luchtvaartvlag hoog moeten hou den in de grote internationale verkiezing voor „Mis Internatio nal Airlines". RIJNSBURG (Eigen bericht) Zonnige paasdagen en ook daarna weer prachtig weer hadden tot ge volg, dat gedurende de gehele week zeer veel bloemen aan de Rijnsburg- se veiling „Flora" werden aange voerd. Zij werden uiteraard voor wat lagere prijzen verhandeld dan vóór de feestdagen. Ook de tulpen van buiten begin nen nu los te komen. Het ontbreken van de nodige vocht remt echter de groei no gin belangrijke mate af ;n tuinder zien met verlangen ar een fikse bui regen en het die reden, dat de meeste tul- •n het veld wat klein van stuk zijn gebleven. De prys is er echter mee in over eenstemming. Daarom zal het voor iedereen mogelijk zijn om gedurende het weekeinde een bloemetje in huis ie halen, waarby men met zulke temperaturen als er in de afgelopen week heersten natuurlyk voor een werkelijk onrijpe bos bloemen wat meer zal moeten geven, dan voor die, welke in een verder gevorderd stadium zyn. Een uitzondering op deze algemene egel vormden deze week de witte bloemen, die in verband met de communiezondagen in rooms-katho- lieke streken zeer gevraagd waren en ook voor een groot deel werden geëxporteerd. De aanvoer van narcissen behoort behoudens enkele late soorten weer tot het verleden. Voor Ane monen is het weer thans wat minder gunstig aangezien ze de nare eigen schap bezitten nogal snel open te Boer gaan Ze zullen dan ook 1-hoog in prys liggen. niet

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6