erenigde Staten willen verlaten eiland kopen KAMEROEN OP ZOEK NAAR EIGEN GEZICHT an bijzonder strategische waarde Trim-junioractie gaat in Leiden van start IDE I85J k\ DAG 19 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD Spanje een kleine militaire bezet ting gelegerd. Maar die is sedert mensenheugenis teruggetrokken. Het eiland heeft geen enkele functie meer en is alleen een twintig meter hoog oprijzend obstakel voor de scheepvaart. Maar het is een ideaal spionage- oord, van waaruit de scheepvaart in dit deel van de Middellandse Zee ge controleerd kan worden. Geologen lieben vastgesteld dat deze kleine steenklomp die boven het water uit steekt, een onderdeel is van een groot massief plateau onder de zee bodem. Er zouden grote onderaardse ruimten in kunnen worden uitgegra ven. 'GIBRALTAR Estrecho dejGibraltar TAMGER Mar de Alboran Radar Ir. Otlen neemt afscheid bij Philips Eindhoven (ANP) - In de alge mene vergadering van aandeel houders v. N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken vrijdagmid dag 26 april zal ir. P. F. S. Of ten afscheid nemen als presi dent-commissaris en gedele geerd commissaris van de on derneming, die hij sinds 1 augustus 1924 op vele hoge pos ten h^eft gediend. Zowel in tijden van voorspoed als in zeer moeilijke perioden, zo zegt de Philips Koerier, heeft hij zich uitzon derlijke verdiensten verwonen zowel voor de industriële wereldfederatie van Philips als voor de internationale Philips-gemeenschap van mensen van allerlei ras en religie. Nu hy 72 jaar is geworden betreuren velen zijn be sluit de laatste officiële banden met de N.V. te verbreken. „SPORT VOOR IEDEREEN" IN JEUGDDORP ZUID-WEST ISLA DE ALBORAN Het Amerikaanse oog is daarbij gevallen op een minimaal klein rots eiland. dat de „sleutel" in de Straat van Gibraltar wordt genoemd. Het is zo klein, dat het op vrijwel geen en kele wereldatlas voorkomt. Maar de zeelieden die vanuit de Middellandse (Van onze correspondent in Barcelona) de gevel van een typisch Engelse bar in de hoofdstraat Britse kroonkolonie Gibraltar hangt een uithangbord het opschrift: „Welcome sailors of the Sovjet Union". Het meestal propvol binnen en op de waard na, die voorname- Spaanse taal bezigt, wordt evenveel Russisch gesproken een havencafé in Odessa of in Rostow. Britse marinehaven van Gibraltar is de laatste jaren een belangrijk nt geworden van Russische handels- en vissersschepen, die op weg van arte Zee naar de Atlantische havens van Cuba en Zuid-Amerika en walvisjachtvelden van de Antarctis steeds meer Gibraltar aandoen. amvezigheid van de Russische i is een welkome steun voor Spaanse blokkade geplaagde van de kolonie. Zy zijn irig in het drinken van Wodka kopen van transistors en «pparaten in dit invoerrechten- iaradijs. Dat is de elektronische tuur in de laadruimen van de ichepen ook niet in het verza- van gegevens over de Britse die in de rots van Gibraltar ehouwen en de nabij gelegen laanse marinebasis in het se Rota, waar een deel van de •vloot zich bevindt. gezaghebbende weekblad ica", heeft onlangs ernstig te- ze Russische aanwezigheid op !ar gewaarschuwd en heeft ge- op het gevaar dat bij" een even- iverdracht van deze rots aan zoals de laatste tijd door de g in Madrid steeds krachtiger geëist, in de toekomst ook Rus- corlogsschepen toegang tot de- ort van de Middellandse Zee" kunnen krijgen. Amerika stelt zich voor hier een belangryk radarstation te vestigen. Nadat dit bekend is geworden, is het eiland door de Spanjaarden zon der dralen omgeven met een soort Flemmingiaanse sfeer, een soort schuilplaats voor een nieuwe dokter No, waartegen alleen het vernuft van een andere James Bond iets kan uit richten. Op hetzelfde moment is het wantrouwen ontstaan tegen de Ame rikaanse bedoelingen met dit veria- Zee koers kiezen naar de Atlantische ten stuk* sPaans g**wteebled. Couve de Murville Geen Mirages naar Israël Oceaan kennen het als een immens verlaten oord, dat als een grote plat te steen oprijst uit de watermassa, het eiland Alboran. Deze vulkanische steenklomp heeft de vorm van een driehoek en is aan de langste zijde zeshonderd meter lang en maximaal driehonderd me ter breed. Ze ligt precies halverwege tussen de Spaanse stad Almeria en de Spaanse enclave in Marokko, de stad Melilla, op veertig zeemijlen van beide. Tachtig mijl scheiden het van Gibraltar. Het is er doods en verlaten, want er groeit geen enkele plant, geen boom is er te zien. Er staat alleen een vuurtoren die in bedrijf wordt gehouden door een detachement van het militaire garnizoen van Melil la. In vroeger jaren is er door Het dagblad „Informaciones" schreef dat, wanneer Amerika de be schikking over dit eiland zou krijgen, Spanje de sleutel uit handen zou ge ven voor het slot op de Straat van Gibraltar. Deze mening deelde deze week het maandagblad „Hoja de Lu- nes", dat verklaarde dat Madrid dit stukje rots in de Middellandse Zee slechts tegen een zeer hoge prys zou kunnen afstaan. Het blad verzweeg de grootte van die prijs, maar het was iedere lezer duidelijk dat de rots van Gibraltar werd bedoeld. Het eilandje Alboran is slechts één kwart van de oppervlakte van de rots van Gibraltar en Madrid hoopt dat Amerika het zal willen den in ruil voor steun aan de Spaan se aanspraken op de laatste Brit se kolonie in Europa. PARIJS (AFP) Frankryks mi nister van Buitenlandse Zaken, Cou ve de Murville, heeft voor de Com missie van Buitenlandse Zaken van de nationale vergadering verklaard, dat het verbod op de levering van 50 mirage-jachtbommenwerpers aan Israël zal worden gehandhaafd. Gezien de recente incidenten in het Midden-Oosten tussen Israël en Joi- danië zag hij geen reden, waarom Frankrijk zijn standpunt zou wijzigen. Israël heeft de koopsom ongeveer 215 miljoen gld. al voldaan. Wat de 54 door Irak bestelde Mi rages betreft deelde de minister mee, dat deze toestellen over twee of drie jaar zullen worden afge leverd. De fabrikant van de Mirages, Mar cel Dassault, maakte gisteren bekend dat Israël optie heeft genomen op nog eens 50-Mirage-5-toestellen. De Israëlische regering wil ook honderd Mirage f-1-jachtvliegtuigen aan schaffen. Dit vliegtuig is het nieuw ste straalonderscheppingsvliegtuig met deltavleugels, dat binnenkort door de Franse luchtmacht in ge bruik wordt genomen. LEIDEN De Nederlandse Sport Federatie maar zij niet alleen maakt zioh zorgen over het gebrek aan lichamelijke beweging van de ge middelde Nederlander in de huidige samenleving. Voor een goede gezond heid is een bepaalde hoeveelheid be weging nu eenmaal onontbeerlijk. In samenwerking met een aantal organisaties op het gebied van de lichamelijke opvoeding heeft de NSF besloten een actie „sport voor ieder een" te organiseren, die de naam „Trim" draagt. Trim is het woord dat in Noorwegen voor soortgelijke acti viteiten gebruikt wordt en waaronder wordt verstaan: oefening en vreugde. De NSF gaat bij oe Trim-actie van het standpunt uit dat. iedereen op prettige wijze aan eenvoudige spor tieve activiteiten moet kunnen deel nemen. zonder de noodzaak in een sportvereniging georganiseerd te zijn zonder te streven naar grote pre taties. De hoof dzaak is de regelmati ge beoefening. De NSF heeft een uitvoerig programma ontworpen be staande uit o.a. fietsen, gymnastiek, hardlopen, wandelen, badminton, ju do. tafeltennis, tennis, voetbal, volley bal. zwemmen, basketbal, handbal, korfbal, waaruit een keuze kan wor den gemaakt. Onderdelen als fietsen en gymnastiek moeten op eigen ini tiatief elke dag worden uitgevoerd. Het is de bedoeling dat in elke stad hiervoor een organisatie in het leven wordt geroepen. De Trim-actie be gint. morgen. In het tv-programma van de AVRO van hedenavond (Na tionale sporttest, 21.05 u) zullen er mededelingen over worden gedaan. loop, doelvakwerpen en balestafette, centerbal). Er is een onderverdeling gemaakt in leeftijdsgroepen: A (9— 11 jaar', B "12—14), C (15—16». Voor die Trim-junioractie is men met de organisatie in Leiden al aardig ge vorderd. Coördinator is de heer G. Steinbach, de directeur van de Leidse Jeugd Actie. Hij wordt bijgestaan door een commissie bestaande uit de heren J. F. v. d. Blom, P. Wilschut en H. Zonneveld. Morgenochtend om 9 uur begint in het jeugddorp Zuid- West aan de Voorschoterweg de Trim-junioractie (die open staat voor alle jongeren) met het oefenen voor enkele proeven, die in de mid daguren (26 uur» worden afgeno men. In een trim-boekje wordt aan tekening gehouden van de afgelegde proeven en na (succesvolle) afloop van alle onderdelen worden speldjes uitgereikt. De plaatselijke Trim-actie zal steeds de data bekendmaken waarop de proeven kunnen worden legd. Het geheel neemt vermoede lijk wel enkele maanden in beslag. Jeugdactie Parallel aan de Trim-aotie voor se nioren loopt een eveneens landelijke Trim-junioractie, juist omdat de li chamelijke beweging bij de jeugd ook verre van voldoende is. Ons gymnas tiekonderwijs staat nog altijd ver achter bij landen als Engeland, West- Duitsland, Denemarken, Zwitserland, om van de Oosteurope.se landen maar niet te sreken. Voor de jongeren heeft de NSF een programma opge steld bestaande uit afstandsproeven (een keuze uit fietsen, wandelen, zwemmen, kanoën) en spelvormen (bukbal, fletsparcours, circuit, sla- Kwart eeuw laboratorium bloedtransfusie AMSTERDAM (GPD) Tijdens een feestelijke bijeenkomst vanmiddag in het RAI-congrescentrum in Amster dam heeft dr. J. H. Kruizinga, staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de gelukwensen van de regering overgebracht aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in verband met het 25- jarig bestaan van het centraal la boratorium van de bloedtransfusie dienst. Tal van andere sprekers gaven blijk van waardering voor het werk van dit laboratorium, dat niet alleen bestaat uit een medisch/technisch apparaat met 280.000 vrijwillige bloeddonors, maar in internationale medische kring ook hoog staat aan geschreven door het wetenschappelijk onderzoek, dat onder leiding van de directeur prof. dr. J. J. van Loghum plaats heeft. Parijs internationale pokerspel speel', gering in Madrid steeds open de Franse kaart. De Gaul- verzoeningspolltiek heeft inhangers in de Spaanse hoofd- Daarnaast past geheel in het ran de Spaanse trots een vorm lutraliteit die groter politiek ge- geeft aan de militair en econo- zwakke natie. Deze mentaliteit jl in een groeiende anti-Ame- f se houding en toenemende kri- II J p de Spaans-Amerikaanse mi- akkoorden, die in 1953 zyn ge en dit jaar aan herziening toe LES- Agens deze akkoorden beschikt ia in Spanje over grote lucht- Madrid, Zaragoza en Se- maan-f3 een zeer belangrijke marine- in Rota bij Cadiz, de enige po- sais in het vaste land van Eu- gn ook jje jS uiterst verbolgen over het iat de Verenigde Staten zich stemming hebben onthouden ie Algemene Vergadering van renigde Naties het vorige jaar Kolutie aan nam, waarin En en Spanje werden gemaand 'houden van besprekingen over sèindigen van de koloniale po- in Gibraltar. Madrid maakt men er geen ge- fan dat bij de komende onder lagen over een verlenging van «rikaanse militaire faciliteiten *t Iberisch schiereiland, de Gibraltar een grote rol zal De Verenigde Staten lijken niet bereid deze concessie te «den. Nog onlangs heeft een eenheid van de Amerikaan- fóde vloot een beleefdheidsbe- Wn Gil3raltar gebracht. Dit is I kMng geworden tot een felle I >gne in de Spaanse dagbladen, W hun verontwaardiging over faken dat Amerika hiermee 5ik steun verleende aan een ko rt regime. (Van onze reisredacteur) De burgeroorlog in het aangrenzende Nigerië heeft ook in Kameroen economische noodmaatregelen noodzakelijk ge maakt. Door het wegvallen van de transporten over de rivier de Benoul, die voor een belangrijk deel door het opstandige deel van Nigerië (Biafra) stroomt, heeft de Kameroenese re gering bij particuliere wegbevrachters erop aangedrongen de vervoersprijzen niet te verhogen. Kameroen is nu volledig gen hechtenis, of het alsnog kopen van een lidmaatschapskaart, waarvan de prys weliswaar anderhalve gul den bedraagt, maar waartegen velen om praktische redenen andere be zwaren hebben. Ondanks deze extra belasting van de toch al moeizame Kameroenese economie stelt de regering alles in het werk om te voorkomen dat een indruk van party digheid wordt ge wekt ten gunste van het federale Ni gerië of het meer nabije, maar afge scheiden Biafra. De Kameroenees is eigenlijk opvallend weinig geïnteres seerd in de Nigeriaanse burgeroorlog. Het zijn maar enkelingen die zich verwonderen over de ongebruikelijke aspecten van deze strijd, waarin een land als Portugal steun verleent aan het rebellerende Biafra, terwijl de Sowjet-Unie en Egypte hulp verlenen aan de federale regering in Lagos, waarvan gezegd wordt, dat zy nau welijks socialistisch-georienteerd ge noemd kan worden. Werklozen jX' limeii Want met het partijabonnement Is men bijvoorbeeld verplicht deel te nemen aan nationale feestdagdemon straties. waarvoor dan voor eigen re kening een feestdagkostuum aange schaft moet worden, voor een twin tig of dertig gulden. Degenen die daarmee eer inleggen, zyn niet de gekostumeerde bijvalbetogers, maar 1 hun dorpshoofden, die dan het ge- Levensstaildaard wenste aantal optochthandlangers hebben geleverd voor de „nationale demonstratie van aanhankelijkheid de regering". Alboran het geval dat de Spaanse aan- tn op de rots van Gibraltar met fan de meerderheid in de Ver- Naties met succes worden hebben de strategen van hnerikaanse Zesde vloot een steunpunt gezocht in de Mid- "dse Zee, aJs antwoord op het '"de overwicht van de Russi- 'loot in deze „zee van de be- Want Kameroen heeft andere zor gen. Dagelijks staan in de havenstad Doeala en in de hoofdstad Jaoende honderden werklozen voor de have loze gebouwtjes van de lokale ar beidsbureaus. Niettemin ontkent Ti- mothee, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, het bestaan van een werklozenpro- bleem. Er is geen werkloosheid in Kame roen, zei hy. „Wij hebben hier te maken met mensen die een lagere schooldiploma hebben en alleen in aanmerking denken te komen voor een bureaubaantje op een of ander ministerie. De echte werklozen zyn zij die bereid zyn arbeiderswerkzaam heden te verrichten en geen emplooi kunnen vinden. Maar deze categorie kennen wij hier niet". De verklaring van de secretaris-ge neraal is een kwestie van woorden. Volgens ingewijden vormen de werk lozen, al of niet in het bezit van een schooldiploma, een steeds neteli ger wordend probleem dat zijn uitweg Deze ingewijden wyzen op de diepe kloof tussen de levensstandaard van het geringe aantal top-regeringsfunc- tionarissen en de in Kameroen wo nende en werkende Europeanen (voornamelijk Fransen), en de min of meer primitieve levensomstandig heden van de brede laag van de bevolking. De Kameroenese hoofd stad Jaoende staat volgens een sta tistisch Unesco-onderzoek te boek als de op een na duurste stad ter we reld met een indexcijfer van 128, ver geleken bij 100 voor New York. Deze cyfers zyn weliswaar gebaseerd op de levensonderhoudkosten voor Euro peanen (de regerings-redenering is dat de bevolking op het platteland zich altijd wel weet te redden), maar het neemt weinig af van het feit dat talrijke Kameroenese regeringsamb tenaren zich een weelde veroorloven die zelfs weinig Europeanen zich kunnen permitteren. Ik weet niet of deze ambtenaren, zoals ik, een rijksdaalder neertellen voor twee gekookte eieren, anderhal ve gulden voor een kop koffie en ruim drie kwartjes voor een crois sant in een derderangshotel. Wel rijden zy in kostbare Europese ver voersmiddelen, wonen in luxueuze villa's en kunnen zich een aantal huisbedienden permitteren. Voor de werklozen is hun levensstandaard in elk geval niet in overeenstemming met hun beeld van een onafhanke lijk Kameroen en het aandeel dat ze daarin willen hebben. Eenheidspartij Kans om een georganiseerde pres sie-groep te vormen, heeft deze be volkingsgroep nauwelijks. De greep van de enige nationale partij op de bevolking is dusdanig dat zelfs po litie is ingeschakeld om vooral in de grote steden passanten te controle- Er ls de deviezenarme regering veel in gelegen vakantiegangers te ver leiden hun Europese valuta in Ka meroen uit te geven. Een groep van dertig journalisten, onder wie Scan- dinaviërs, Oosteuropeanen en zelfs een Japanner, bezocht onlangs op uitnodiging van de regering Kame roen om kennis te nemen van 's lands aantrekkelijkheden. De campagne boekte succes bij Westduitsers, die zich in Kameroen nostalgisch komen verdiepen in de tijd toen het land, voor de Eerste Wereldoorlog, nog Duits mandaatgebied was. Ten noorden van Doeala wyzen zij elkaar op het spoorlijntje, nog steeds in gebruik, dat door Duitsers werd aangelegd. In Jaoende doet de forse architectuur van een aantal gebou wen het Duitse toeristenhart sneller kloppen. En nog steeds zijn er oudere Kameroenezen die liever Duits dan Frans spreken. Zulke feestelijke optochten vonden onlangs plaats ter gelegenheid' van het tien jaar aan de macht zyn van president Ahidjo, de autodidactische moslim, die het van radiotelegrafist tot het hoogste ambt bracht in Ka meroen. Buitenlanders kunnen gnuiven over zulke diplomatieke linkshandigheden als het verzenden van een verjaar dagstelegram aan Koningin Juliana, waarin de vorstin gelukgewenst wordt met haar „nationale feestdag," of een soortgelijk telegram aan .Ko ning Ibris van Libanon" (alleen Libië heeft een Koning Ibris, Liba non heeft een president), maar pre sident Ahidjo heeft zich gedurende zijn bewind ontpopt als een bekwaam navigator in de moeilijk bevaarba re nationale stromingen van tiental len stammen en elkander evenmin vriendelijk gezinde godsdiensten. In Kameroen is president Ahidjo in elk geval één van de weinige on besproken nationale figuren die door een meerderheid van de bevolking wordt geaccepteerd, ook al verzet men zich tegen zijn eenheidsparty In die zin vertegenwoordigt hy in Afrika een steeds zeldzamer wordend leiderstype, maar de vraag wordt steeds urgenter in hoeverre hij in staat zal blijken Kameroen in de toekomst te leiden met een mini mum aan eenheidspartijdictatuur ei een maximum aan economische de mocratie. Fransen Voor de Jongeren Ls dat alles ver leden tijd. Franssprekend, Franse systemen volgend, op Frankrijk ge oriënteerd, symboliseert de Avenue De Gaulle in Doeala him hoop voor de toekomst. Nauwelijks een wonder in een land met een 120 stammen en evenzovele dialecten en stamta len, wordt op de scholen het Frans als voertaal gebruikt. Maar deze Francofilie heeft zijn schaduwkan ten. Jonge Kameroenezen. in Frankrijk op beurzen studerend, geven er vaak de voorkeur aan niet naar hun ge boorteland terug te keren. Zij vesti gen zich liever in Frankrijk, waar zij zioh verzekerd weten van een levens standaard, die in Kameroen nauwe lijks of moeilyk haalbaar is. Ook doen zij in Frankrijk politieke en economische ideeën op die in het thuisland niet geduld worden of uit voerbaar zijn. Eén van de weinig spraakzame op posanten van de Kameroense rege ring zei mij: „Als je die Kameroene se studenten in het buitenland ont moet, vertellen ze je dat ze na hun terugkeer de zaak zullen gaan ver anderen. Maar zodra ze in Kame roen een positie veroverd hebben, dan is het afgelopen met alle voor nemens. Dan draaien ze mee in het regeringsapparaat, strijken hier en daar een extra inkomen op, en hou den hun mond". Presse de Cameroon,het land uit gewezen omdat hij zich aan kritiek op het regeringsbeleid had gewaagd. Het blad, dat in Jaoende wordt uit gegeven, is nu weinig meer dan een dagelijks regeringsbulletin. De radiocommentator in Doeala moet, na een buitenlands bericht te hebben overegnomen, zijn kopij voort- taan vooraf laten lezen. Nog steeds bevindt zich een tiental Kameroene se artsen in ballingschap, omdat hun politieke ideeën niet stroken met die van de regering. In de gevangenis bevinden zich politieke gevangenen die er al drie jaar zijn opgesloten zonder dat er een proces aan te pas kwam. Een Nederlandse ingenieur, die zich in het binnenland op de hoogte wilde stellen van voor zijn ar beid belangrijke gegevens, werd door de veiligheidsdienst één nacht vast gehouden. Een andere Nederlander moest zich na informatieve ontmoe tingen in een aantal dorpen bij de veiligheidsdienst verantwoorden over de aard van zijn gesprekken. In het stamgebied van de slimme en actieve Bamilekes, ten noordwes ten van Doeala, worden nog steeds militaire patrouilles uitgestuurd. Op rondzwervende politieke maquisards, van wie velen inderdaad betwijfelen of zy nog wel gedreven worden door ideële overwegingen, maar die de regering in elk geval zonder meer bestempelt als „bandieten" en „ter roristen". Voorzover bekend is de on dergrondse politieke oppositie, na de moord in maart 1966 op Osende, ver splinterd en zonder leider. Os was één van de kopstukken van de "Union Populaire Camerounaise' de niet - getolereerde oppositiepartij, waarin vele intellectuelen zich had den verenigd. Merkwaardigerwijs wordt Osende's boek over de West- afrikaanse economie wel nog steeds in Kameroen verkocht. Dev ïezen Monopolie KAMERPOT zou kunnen gaan zoeken in een po- j ren op het bezit van partylidmaat- litiek vraagstuk voor een land waar schapskaarten. Kan men een derge- maar één nationale politieke party lijk document niet overleggen, dan 1 wordt erkend. I heeft men de keuze tussen enkele da- Welingelichte kringen menen, dat het is afgelopen met de georgani seerde en ondergedoken politieke op positie. Daar staat tegenover dat de regering nog onlangs aanbood de op posanten op te nemen in de erkende partij, de Union Camerounaise, wan neer zij met deze party wilden sa menwerken. De conclusie lijkt ge rechtvaardigd, dat er dan nog in elk geval politiek geïnteresseerde oppo santen zyn. Maar eerder dan de politieke pro blemen ziet het er in Kameroen naar uit dat de economie mettertijd een agitatiefactor gaan worden. ,De on rust onder de werklozen zou in enke le jaren weieens tot uitbarsting kun nen komen," zei een Kameroenese zakenman. „Het wachten is alleen op iemand die kans ziet gebruik te maken van hun ontevredenheid." Maar zelfs in dat geval kunnen pre sident Ahidjo en zijn regering reke nen op Franse steun om het voor Frankrijk niet nadelige politieke en handhaven, zoals zij in 1962 een op stand van de Bamilikestam hielpen onderdrukken. Niettemin probeert Kameroen voorzichtig een eigen koers te varen. Hier en daar wordt versluierde kri tiek geuit op president De Gaulle, die men overigens wel bewondert, en Kameroen heeft ondanks de zachte aandrang van Parijs geen vertegen woordiging van de Chinese volksre publiek toegestaan. Tegelijkertijd weet iedere Kameroenees dat deze schijnbare uitingen van zelfstandig heid altijd afhankelijk zijn van de mate waarin de Franse president het tolereert. Want uiteindelijk is Kameroen, zo als de meeste nieuwe Afrikaanse na ties, een land dat nog steeds bezig is een land te worden met een eigen ge zicht, een eigen en onvervreemdbare persoonlijkheid, en vooral een eigen en onafhankelijke politieke en econo mische macht. Zo ver is Kameroen nog niet, evenmin als West-Afrika in zijn geheel. i Hoewel de Kameroenese regering Wie in de avond de op ruim dui- voor openbare consumptie de indruk zend meter gelegen „Safariclub" op wekt, dat het land in zyn geheel ach- Mont Fémé buiten Jaoende bezoekt, I ter het huidige bewind staat en de kan zich op een Kameroenese Olym- enige officiële politieke partij mas- pus wanen. Aan de voet van de berg saai steunt, wordt binnenskamers I economische evenwicht te handha- glinsteren de lichten van de groot lij- nauwlettend aandacht besteed aan ven. In Fort Lamy, in het noorden kende hoofdstad. Wolkenflarden zei- alles wat dit politieke monopolie zou van Kameroen, in Libreville in Da len als mist langs de ramen. Op een kunnen bedreigen. Verleden jaar kar, zyn Franse bataljons gelegerd houten plankier dansen halfnaakte, werd de Franse hoofdredacteur van die op korte termijn kunnen worden maar getemde boskrijgers op het oer- het enige Kameroenese dagblad „La ingezet om „de orde en rust" te Britse arbeiders „lui en werkschuw" LONDEN (Reuter) De Britse ar beider is over het algemeen lui, werk schuw en verknoeit tijd, en geeft dat in vele gevallen ook toe. Dit staat in een rapport van een koninklijke com missie van onderzoek, dat is geba seerd op de antwoorden van meer dan vierduizend arbeiders, vakbonds functionarissen en vertegenwoordi gers van werkgevers op gestelde vra gen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9