Eindelijk even uitblazen Eis van kapper twaalf maanden tegen Mario I Jarig zijn Bambus krijgen! Pipo tien jaar oud VRI.ro AO 19 APRIL 1968 LEfftSCB DAGBLAD gelukkig met de vakantie van Pip©, Mammal ©e en Klukkluk NEDERLAND 1 NCRV BUSSJJM (GPD) Pipo de clown gaat van het televisiescherm verdwijnen. Voorlopig al thans. In het komende winterseizoen zal Barend de Beer terugkeren. De geestelijke vader van Pipo, de auteur Wim Meuldijk is er niet rouwig om. „Ik heb de afge lopen twee jaar 480 afleveringen geschreven. Dan wordt het wel eens tijd om een frisse neus te halen en eens even te doen, waar je zin in hebt". De heer Meuldijk is een paar maanden gaan wonen op Ibiza. waar hij mede uit de revenuen van Pipo een 200 jaar oud huis heeft gekocht. „Heerlijk om daar te toeven temid den van mensen die nooit haast heb ben en niet bezeten zijn van werk drift. De terugkeer naar Nederland oor mij altijd weer een koude douche. De mensen leven hier zo zwaarwichtig". Wim Meuldijk (45) is Europa's suc cesvolste schrijver van kinderstrips. Dat mag men op grond van de zeer hoge kijkdichtheidscijfers van Pipo wel zeggen. „Pipo de clown is geboren, dank zij het feit. dat Gijs Stappershoef van de VARA mijn buurman was. Hij zocht een tv-strip en na enige over weging heb ik het idee van de clown de hand gedaan. Een dergelijke figuur heeft namelijk het voordeel, dat geen kind er bang voor is". Dat was tien jaar geleden. Pipo is ïu tien jaar oud. Hij was het tele- visiedebuut van Wim Meuldijk, die nog nooit met zoveel plezier heeft ge werkt als met dit medium. „De ra was ook dankbaar werk, maar al: tekenaar trok het visuele mij toch aan. Pipo en de bijfiguren stonden bij mij eerst op het teken bord. Eerst als ze voor mij gingen le ven. kwam er handeling en tekst". Ideeënstroom Na de VARA, die halfuur-uitzen dingen had met o.a. wijlen Jan Pruis als ..dit lijf" Felicio" bracht de NTS Pipo als dagelijkse vijf mi nuten-uitzending. Dat begon twee jaar geleden. „Wij begonnen met drie proeffilms aan te bieden. Op 1 sep tember viel tenslotte de beslissing, dat de serie op 1 oktober zou begin nen. Ik heb toen als een paard ge werkt, Er waren voor mij twee grote problemen: in de eerste plaats moest ik met een stopwatch in de hand de teksten precies tot vijf minuten be perken, maar in die tijd ook nog een compleet verhaaltje leveren. Ik leer de. dat het weglaten van bepaalde dingen erg belangrijk was. De kijker fantaseert ze wel weer bij. Het groot ste probleem was echter de angst, dat ik op een gegeven moment leeg zou zijn en geen ideeën meer zou hebben. Dat laatste is gelukkig nooit gebeurd. Vorige zomer schreef ik 100 Pipo's om een fijn voorraadje te heb ben. Ik zou er op dit moment nog wel 100 kunnen maken, a's het me na de 480, die ik achter de rug heb. niet zo tegen stond". Waar hij zijn inspiratie opdoet? „Beslist niet liggend in de zon of achter een pilsje op een terrasje. Dat denkt men wel eens. Het enige mid del is gewoon achter de schrijfma chine te gaan zitten en jezelf dwin gen. Een keer heb ik inspiratie elders opgedaan. Dat was tijdens een Spaanse reis in Granada. Ik heb Pi po toen in een Moorse omgeving ge- 1 gens te werken, maar dat gaf niet het gewenste decor. Toen heb ik voor zes tientjes bij een boer een wagen onderstel gekocht en heb een roman tische circuswagen getekend. Daarna ben ik er 2V° maand mee bezig ge weest om het ding te bouwen. Intus- dromend van nieuwe avontu- De NTS heeft me nu een groot stuk zeildoek geleend, want als voorbijgangers het ding zien willen En je kunt het ze niet altijd weigeren. Tenslotte is Pipo nu niet alleen meer van mij. maar wordt hij door menigeen als een gemeen- schapsbezit beschouwd". In die tuin ook een bok, een eend kuiken, een marmot en een zwart Russisch paardje. Op dat paardje Meuldijks 14-jarige dochter. „Ik heb ook nog een zoon van 16. Eigenlijk is het jammer, dat ze al zo groot zijn. Vroeger probeerde ik tijdens de maaltijd de vondsten uit. Ik vertelde, wat ik Pipo zou laten beleven en de reacties van de kinderen waren dan beslissend. Ze waren verdraaid kri- Voorlopig geen Pipo op het tisch. moet ik-zeggen". scherm. Maar als Wem Mculduk I rug is van Ibiza zal hij zijn a Zal Klukkluk met zijn merkwaar- dacht moeten wijden aan zes dige taaltje in de toekomst terugke- poboekjes die bij Van Goor gaan i ,In de eerste plaats zal de NTS schijnen. Verder hoopt hij, dat helft is van kinderen, de andere helft van ouderen, meest bejaarden. Had hij de populariteit van Pipo verwacht, toen hij tien jaar geleden begon? „Het gekke is dat je achter af wel een succes kunt verklaren, maar dat tevoren nooit kunt voor spellen. Je moet helemaal afgaan op je intuïtie. Mijn intuïtie zei me, dat de mensen wel gevoelig zijn voor neo-romantiek en daaraan komt het Pipo-verhaal wel tegemoet Wim Meuldijk schrijft het succes van de Pipo-serie voor een belang rijk deel ook toe aan de acteurs. „Wxj hebben steeds fijn gewerkt. Natuur lijk was er wel eens verschil van in zicht, maar we zijn er altijd uitgeko men. Wat de tekst betreft zijn ze he lemaal op mij aangewezen. Vroeger in de half uursuitzendingen konden ze er zelf wel eens wat bijmaken. In de korte strips is alles zo precies pas. dat men niet van de tekst kan af wijken". moeten beslissen of Pipo na een jaar of zo wordt vervolgd. Als dat zo is zal ik me opnieuw moeten bezinnen op de bijfiguren. Die kunnen niet altijd dezelfde zijn, omdat je op den duur in dezelfde teksten zou vervallen. Soms lost zoiets zich vanzelf op. Zo verbood de arbeidsinspectie dat het meisje Petra meedeed. Dat was wel jammer, want het kind kon fantas tisch acteren. Maar zoiets mag niet in Nederland. Als we hier een kind willen zien acteren nemen we Sebas tian. Import mag wel". Pipo-speelfilm komt voor bioscoopvertoning. Het jeugdre- pertoire van de bioscopen is in ons land bloedarm. Het bestaat groten deels uit Laurel en Hardy van 40 jaar geleden en uit de Dik Trom- film. Merkwaardig genoeg is de Pipo-se rie niet naar het buitenland ver kocht. „Ik had goede relaties bij de Duitse tv. maar men ziet er daar he lemaal niets in. In Frankrijk en Duitsland denkt men, dat de kinde ren het veel leuker vinden naar een poppenspel te kijken zoals Barend de Beer. Die series aijn heel knap. Be slist, maar ik geloof toch, dat een Dagelijks ontvangt Wim Meuldijk j kind meer affiniteit heeft met een a de NTS 40 tot 50 brieven. De levend wezen als mijn Pipo". Pipo-film 10.40 uui 10.50 uui 10.55 uui NEDERLAND Pipo de clown (NTS) Nieuws (NTS) Pick-up Journaal en weeroverzicht (NTS) Hier en nu De gevangene: kleur Farce majeure Europa toekomst: kleur Het Utrechts Byzantijns koor Laatste nieuws (NTS) Sluiting 6.50 uur Pipo de clown (NTS) 7.00 uur •?- Nieuws (NTS) 7.03 uur Week journaal voor slechthorenden (NTS) 7.25 uur Open oog... (NTS) 8.00 uur Journaal en weeroverzicht (NTS) 8.20 uur Peyton Place 9.05 uur Nationale sporttest 10.00 uur AVRO's televizier 10.20 uur Laatste nieuws (NTS) 10.25 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 een vriend maakte en waarvan hij dam en Rotterdam en onder meer de kosten (ruim 1700 gulden» be- een onbetaalde rekening voor een; taalde met een ongedekte cheque persconferentie in Oud-Wassenaar, j van de Amsterdamse gemeentegiro. waar de grammofoonplaat met het Hierbij bleef het niet want. zo ont- j Wilhelmus ten doop werd gehouden, hulde de president van de recht- Mario zag nu wel in dat hij fout bank mr. B. van der Waerden, op was geweest. „Ik wil nu in de eerste AMSTERDAM (GPD) „Hip „Er werd maar op los geleefd ^et zonnige eiland betaalde Mario j plaats juiste financiële begeleiding," Amsterdam was in al zijn kleurrijke I met de gedachte het komt. allemaal j een forse rekening, waarop onder I zei hij. Plannen heeft hij al weer ge- schakeringen op de publieke tribune wel goed. Een getuige heeft u horen 1 meer <je jiuur van speedboten figu- j noeg. Hij is in het huis van bewa- o. officier zeggen: liever failliet voor een ton reerde, opnieuw met een dergelijke ring bezig met zijn memoires. Als dan voor ,1000 gulden." merkte mr. ongedekte cheque. hij vrijkomt gaat hij trouwen. „De Van Renesse op in zijn uiterst korte Prinses is komen overvliegen," zei requisitoir. vertegenwoordigd, van justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. H. van Renesse gis termiddag een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan drie voor waardelijk met aftrek van voorar rest eiste tegen de 27-jarige dames kapper Mario, die zieh nu commu nication-manager noemt. Hij stond terecht wegens bedriegelijke bank- j breuk, twee gevallen van oplichting j en achttien gevalen van flessentrek kerij. Deze delicten dateren al van 1965, het jaar waarn de toenmalige lie veling van Amsterdams vrouwelijke upper-ten. oie eens zijn handen voor zet. Ik ben dol op reizen. Dus laat ik jqo.000 gulden liet verzekeren, fail- i Pipo reizen. Technisch is dat wat jje^ wer(j verklaard. Met een schul- moeilijk. De buitenopnamen in Ne- denlast van in totaal ongeveer j derland worden meestal gehinderd 150,000 gulden verdween Mario hier- j Dit er op los leven kwam onder tot uiting in een vijfdaagse Dan laar Madeira, die Mario met cepties i Onbetaald het lawaai Pipo's wagen Sinds acht jaar woont Wim Meul dijk m een oud huis met een enorme tuin in de Bussumse wijk „Het spie gel". Achterin die tuin staat de woon wagen van Pipo. „Aanvankelijk pro beerden we met bestaande woonwa- ADVERTENTIE Bambus 2-in-l shave lotion altijd 'n verfrissende verrassing. eiland Ibiza. I Eind vorig jaar keerde hij naar ons j land terug om zoals hij zei een paar achterstallige rekeninge tjes te betalen en met iets nieuws te J beginnen. INiel zakelijk Het faillissement was. zo kwam op de rechtzitting naar voren, een ge -1 volg van een ontstellend gebrek! aan zakelijk inzicht bij de overigens j rijk begaafde Mario. Hoewel hij in j zijn kapsalon een omzet haalde van j 100.000 gulden was er van een boekhouding geen sprake. Na een: eerdere faillissementsaanvraag, die op het laatste nippertje door beta- ling in de kiem werd gesmoord, werd Mario van alle kanten op ziin plichten als zakenman gewezen, j Weer kwam er niets van boekhou- 1 ding of administratie terecht. „Ik i ben vol goede moed begonnen, maar ik had het. zo waanzinnig j druk. Het had mijn aandacht niet. Ik heb het niet gedaan om iemand te benadelen." zei hij. Experimenten Daarbij kwam dat Mario zich be- zig hield met allerlei kostbare expe- rimenten. Zo opende hij een boetiek. waarin hij met Marijke Koger en I Josje Leeger. die op het ogenblik in het kielzog van de Beatles in Lon- I den triomfen vieren, avant-gardis- tische mode propageerde. Ook hield 1 1 hij zich bezig met experimenten in 1 I free-jazz van het combo Piet Kuy- ters, dat onder meer een jazz-versie van het Wilhelmus op de plaat vast- j j legde. hij stralend op de publieke tribune wijzend, toen mr. Van der Waerden hem naar deze plannen vroeg. De I „prinses" is een Spaanse jongeda- me, die hij op Ibiza heeft leren ken- j j nen en die op het ogenblik in Lon- 1 den verblijft. Mr. J Rottinghuis, die Mario ver- I dedigde. trok in twijfel of er wel I sprake was van oplichting en fles- I senitrekkenj Hij bepleitte een on voorwaardelijk deel van de straf I ter grootte van het voor-arrest dat Mario reeds heeft uitgezet en 6 j maanden Hij wees erop, dat er ve len zijn die schandalig van Mario hebben geprofiteerd De gevange nispsycholoog„gul. royaal en zeker geen bedrieger" 1 I De rechtbank doet donderdag 2 1 mei uitspraak. Van Heijsl-complex in delen verkocht DEN HAAG (GPD) Het fa- brieks- en kantorencomplex van de failliet gegane radiatorenfabiiek Van Heijst en Zn. aan de Cruquius- kade in Den Haag is voor een grote som in zes delen verkoc De cura tor in het faillissement, dr. ir. J. G. Schlingemann, was niet bereid het bedrag te noemen, waarvoor de ge bouwen in andere handen zijn over gegaan. Het giootste deel van het complex, Brandpunt eu Achterliet nieuws Met Brandpunt en Achter het nieuws is het net als met Ajax en Feijenoord. Zij zijn allebei zonder twijfel de beste clubs in de competitie. Het ene jaar gaat Brandpunt aan de kop en het andere jaar Achter het nieuws, met kleine onderlinge verschillen. Dit seizoen ligt Brandpunt duidelijk aan kop. Gisteren konden we beide programma's weer eens verge lijken. Zij hadden allebei een ge sprek met een vertegenwoordiger van Zuid-Amerika, Achter het nieuws met de Surinaamse op positieleider Lachmon. en Brandpunt met Dom Helder Ca- mara, de j-ode bisschop' uit Re- ciffe (Brazilië). Lachman ver weet premier Pengel machtsmis bruik, zei dat hij anderen te wei nig kans gaf mee te regeren, maar vond de uitdrukking „als je met voor Pengel bent, eet je niet" toch sterk overdreven, al wilde hij wel stellen dat het volk van Suriname iets anders is dan de heer Pengel. Dit dan inzake de onafhankelijkheid die Pengel nastreeft, en waarvan Lachman meent, dat ze (d.w.z. de staat kundige onafhankelijkheid) niet benut kan worden zolang er ook geen economische onafhanke lijkheid is. Bij Brandpunt vertelde Dom Helder Camara dat hij de naam Helder aan zijn vader te dan ken had. die in een encyclopedie had geprikt en toen op Den Hel der. vestingstadje in Noord-Ne derland was gestuit. Later had hij gehoord dat helder ook on bewolkt betekent, zodat hij zich nu innig tevreden over die toe vallige naam toonde. Hij bleek j inderdaad een ..rode bisschop" te «ijn, in zoverre, dat hij het ar- me Braziliaanse deel van het volk de ogen wilde openen voor een betere toekomst. Verder kregen we nog inter views met ds. Toornvliet over Radio Bloemendaal en met de Haitiaanse dictator dr. Duvallier die tegen twee fragmenten van de film „The comedians zat in geklemd Brandpunt bracht ook nog een reportage over Detroit en een interview met de Neder landse socioloog Albert Boer. „Terug naar Warschau" De avond was begonnen met een nationaal programma voor de kinderen, dat niet alleen op Ned.-II werd uitgezonden, maar ook op Ned.-I, voor die kinderen lie nog geen tweede net hebben. Paulus. Swiebertje en Pipo e.a. in één pot nat. De KRO bracht daarna het stuk „Terug naar Warschau" van Jan Staal, die de opdracht heeft gekregen „De klop op de deur" van Ina Boudier-Bakker voor de tv te „forsytiseren". wy hadden ditmaal minder bewon dering voor Loudi Nijhoff dan voor Thera Verheugen, in wie wij voor 100 konden geloven. Piet Romer mocht weer een soort Stiefbeen waarmaken en dat kostte hem geen enkele moei te. Wat het stuk betreft: het was niet volmaakt, het slot bijv. was weliswaar navrant maar diong zich niet op als nouveauté. Maar het was een stuk waarin wel degelijk een aantal „men sen" werden gecreëerd (met na me dan de Annie van Thera Verheugen). Wat dat betreft mo gen we dus vertrouwen hebben in Jan Staals televisiebewerking van „De klop op de deur". I1WMKmrogr 21.00 Kierkegaard, hoorspel. TROS 22.00 Met andere woorden: maande' lijkse opinierubriek. 22.30 Nw.< 2.16 Overheidsvoorl.: ochtendgyn VPRO: 18,00 Nws. 18.16 Ber. 18.20 i VPRO j Nws. 8.11 Van 8.15 Z O 135: gevar. progr. 10.30 So- I res van Dorus: licht progr. 10.50 Weg wijs: tips voor trips en vac. 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Lichte gr.muz. 11.25 I Oosteuropese kroniek 11.45 Stereo: 9.30 Nws. 19.35 Cri- :r beschouwd. 20.00 lezing. Tot beter begrip. Secularisatie: boekbespr. VARA: 21.00 j Stereo: Radiokamerork.. Groot Omroep- I Metropole-ork.amusementsmuz12.15 Voor nu en lal er. lezing. 12.26 Med. voor land- en tuinb. 12.29 Act. sportnw KRO 9.00 9 02 Djmn: gevar. 11.00 Nws.). NRU: "12.00 Nws. 12.03 Nieuwe l.p.'s. NCRV: i 13.00 Nws. 13.03 Licht instr. sextet Ferruccio Busoni. „Arlecchino" in.) Ian Wallace, bariton; Kurt spreekrol; Geraint Evans, n; Fritz Ollendorff, bas; Elaine I -sopraan; Marry Dickie, Nws 15 03 Halte: progr. II. Giacomo Pit uit ..Manon Lescaut" harmonia Orkest o.l.v. rajan. 2 ..Gianni Schicchi' De Amerikaanse filmacteur j Tony Curtis met zijn aanstaande bruid, fret 23-jarige model Leslie Allen. Het paar trouwt morgen. et wordt Curtis' derde 'luwelijk. ortgelederi is hij van Christine aufman gescheiden. de eigenlijke fabriek en de kantoren zijn gekocht door de heer G. H. Ste- vers, een Haagse bouwer en taxa teur. Hij zei, het gebouw te hebben gekocht met speculatieve oogmerken en nu nog niet te weten, wat de uit eindelijke bestemming zal zijn. De vijf kleinere delen van het Van briele Santini. Heijst-complex zijn verworven door het aannemersbedrijf Verwoerd. d( Haagse Glashandel. de afdeling be drijfswagens van Volvo, door de le- NCRV: 7.00 Nws. vensmiddelenhandel Herngreen en Co. en door een slagerscombinatie. Ook het machinepark is verkocht maar men wilde nog niet meedelen Victoria de los Anna Maria Cana- rimpietri. sorpaan; bariton; Giuliana Raymondi; sopraan; Alfredo Mariotti, bas; Virglllo Stoco. VOOR ZATEKD TELEAC: 13.30-15.00 Herh. van zon dag 7 apr. NTS 16.00 Journ. VARA: 16.01 Dagje ouder: progr. voor oudere 1 kijkers. 17.00-17,30 Ja zuster, nee zus ter, NTS: 18.50 Pipo de clown NTS: 19.00 Journ VARA: 19.06 Rawhjde. tv- Western. NTS 20.00 Journ. VARA: 20.20 Per sec. wijzer. 21.05 Kenilworth. TV-film slot 122.30 Achter het nws. NTS:'22.55-23.00 Journ, NTS: 16.00-17.20 Zes-landen 1 Hilversum I NCRV 7 rv Het levende klass grjnuz. 8.00 Nws, 8.11 Gew. Pipo de Clown. NTS: 19.00 Journ. KRO 19 03 I11 kleur: Openlucht-Circus. 19.30 In kleur: Olifanten teveel!, afl. van de Engelse natuurfilmserie Survi val. 19.54 Evangelie. NTS: 20.00 Journ. xRO: 20.20 Sol Hurok presenteert 'lallet. viool-, gitaar- en planorecital angsol. 21.35 Hrandp'u Duitenspeimaandelijks sport- progr. NTS: 22.15-22.20 Journ.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5