SHOW Aanleg speelweide en wegen nabij Morssingel Vogels in Plantsoen VEERTIGDUIZEND PLANTJES GEVEN LEIDEN FLEUR ZATERDAG ODupli-kaast Modernisering badhuis „De Eendracht*" Niet doorslaan naar liet radicalisme Gewest Leiden VRIJDAG 19 APRIL 1968 kVoorsteIlen aan Leidse raad LEIDEN Voor de verdere aanleg van wegen en een speel weide nabij de Morssingel, het slopen van een schuilkelder, het vernieuwen van een afrastering langs een aan de Staat (Minis terie van Defensie) toebehorend terrein en enige andere voor- sieningen, vragen B. en W. de raad een krediet van f 148.800. verplaatsing voor rekening den genomen. De kosten hiervan worden geraamd op f400.-. in totaal. Aangezien ont ruiming van vorengemeld bedryfsge- deelte met het oog op de doorbraak bij de Felikaanstraat in het belang van de gemeente is. stellen B. en W. de raad voor in deze geest een be sluit te nen KREDIET VAN 148.800 In dit bedrag zijn tevens begre pen het aanbrengen van openbare straatverlichting, een algehele herbe strating. het aanleggen van een te gelverharding tussen de Plesman- school en de onlangs aangelegde ver bindingsweg achter het nieuwe be lastinggebouw en een werkkrediet van f. 50.000 i.v.m. nog op te stellen bebouwingsplannen. De speelweide, welke komt te lig gen nabij het gymnastieklokaal an nex badgebouw van het Ministerie van Defensie, is gecreëerd op een terrein, dat bestemd is voor de toe komstige verbreding van de Mors singel. Zoals bekend zal deze singel via een brug over het Galgewater in verbinding worden gebracht met het Noordeindsplein. Nu het zich laat aanzien, dat dit plan in de eerst komende jaren niet kan worden uit gevoerd, bestaat er volgens B. en W. geen enkel bezwaar om dit terrein tydelijk tot openbare speelweide te bestemmen. L.J.A. Het bestuur van de Stichting Leid se Jeugd Actie heeft B. en W. ver zocht te bevorderen, dat deze stich ting en de Stichting Leidse Jeugd- verblijven worden samengesmol ten tot een nieuwe, gemeentelijke stichting, eveneens genaamd Stich ting Leidse Jeugd Actie. Het bertuur i de Stichting Leidse Jeugdverbl'ij- ven heeft verklaard geheel achter dit. voorstel.te staan. B. en W. kunnen zich met dit voorstel verenigen. Doorbraak Op 6 Juni 1966 besloot de raad tot aankoop van onder meer het Pand Oude Vest 197. De huurders van dr pand, Gebrs. van Leeuwen, zijn be- m.i.v. 1 juni 1968 de hierin ge vestigde groothandel in melkproduk- ten ei} frisdranken, met medewer king van de gemeente te verplaatsen naar een gedeelte van het v.m. fa bnekscomplex aan de Vestestraat 10 22. De aan deze bedryfsverplaatsing verbonden kosten, waaronder begre pen de kosten van het treffen var noodzakelijke voorzieningen aan hei door Gebrs. v. Leeuwen voor de uit oefening van hun bedrijf geschikt te maken gedeelte van voornoemd com plex. bedragen f24.500-. Adressanten gaan met deze scha deloosstelling akkoord, mits ook de kosten van het maken van een inrit voor de ingang aan de Uiterstegracht en de daarmede verband houdende ADVERTENTIE GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love Anjer Desiree - Martinshof Ook met briljant! JUWELIER v.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 i kunt U wachten zonder kostenverhoging. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Instructiebad De bouw van het instructiebad by de Mytylschool is thans zo ver vorderd. dat het bad volgende maand in gebruik kan worden genomen. De kosten van exploitatie van 1 bad zullen naar raming f 65.000,- per jaar bedragen, zodat voor de ge- bruiksperiode gedurende dit jaar op de gemeentebegroting voor 1968 nog een bedrag van f 44.000.- zal moeten worden uitgetrokken. Behalve voor leerlingen var Mythylsohool, zal het bad worden gebruikt door leerlingen van andere openbare en bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs en wel zodanig, dat het bad gedurende de schooltijden vrijwel steeds in gebruik zijn. Een rooster hiertoe is reeds opgemaakt. Rekening houdend met het terzake Dor B en W. vastgestelde tarief van f 30,- per klokuur, zal de post „kosten van het schoolzwemmen" moeten worden verhoogd met een be drag van f21.000.- t.w. met f 17.600,- het gebruik van het bad volgens tarief en f 4.400,- voor extra kosten van vervoer van leerlingen naar en van het bad, terwijl daarentegen het onderdeel „vervoer van invalide wagentjes" met f 1.000,- kan worden verminderd. Scholenbouw Zoals bekend besloot de raad on langs tot stichting van een openba re school voor g.l.o. op een terrein aan het Strausspad. De school is als het tweede Leidse object begrepen in het in samenwer king met de gemeenten Katwijk en Oegstgeest opgestelde plan voor aan vulling van de tweede serie HB-80 scholen met vijf g.l.o.-scholen. Naar aanleiding van dit voorstel nam de raad op 8 april j.l. de nodige beslis singen vooi de bouw van het eerste Leidse object, de Rudolf Steiner- school. In aansluiting aan dit voor stel geven B. en W. de raad thans in overweging de besluiten te ne men die voor de bouw van de school aan het Strausspad nodig zyn. De kosten van de bouw van de school en van het bouwterrein wor den geraamd op f 1.072.000. De bouw van de school ware, even als dat met de andere in de tweede serie begrepen scholen is gebeurd, ondershands op te dragen aan de Gebr. van Heeswyk's Aannemers Maatschappij n.v. te Eindhoven. Voorts komen in de zitting van maandag 29 april de volgende voor stellen aan de orde: het verlenen van medewerking de aanschaffing van naaimachi- voor de geref. ulo-scholen aan Asserstraat en de Hooglandse Kerkgracht; het aankopen van peicelen wei land in de Broek- en Simontjespol- der, idem van tuinland in de Knot- terpolder; voorstel inzake verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rooseveltstraat voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden, wegens kosten, voortvloeiende uit de onteigenings procedure van de percelen Pieter Huibertshof no's 6, 7, 9. 10, 16 en 22. Voorstel inzake he fcverlenen van medewerking aan de totstandkoming een besluit tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling op het gebied van de gasvoorziening. alsmede tot het instemmen met uit treding uit en toetreding van deel nemers tot het verband dei- regeling. De schuilkelder nabij de Morssingel wordt gesloopt en zal plaats maken voor een speelweide. (Foto L.D./Holvast) Voorsbei inzake het beschikbaar stellen van gelden (f6.206) voo: aanschaffing van leer- en hulpmid delen ten behoeve van de openbare school voor imbeciele kinderen. Voorstel inzake het verlenen een bijdrage fonos perdu if 6.450) aan de Algemene Leidse Studenten Roeivereniging „Asopos" voor de bouw van haar nieuwe roei accom modatie op gen terrein bij de Drie gatenbrug te Leiderdorp. ADVERTENTIE Die slag is aan u. Mej. M. Baudewijns uit Luijksgestel Prijswinnaar van f 25.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. LEIDSCH DAGBLAD Fietsenrekkeu bij Station LEIDEN By raadsbesluit var 35 september jj. werd een krediet van f 150.000,. beschikbaar gesteld voor de aanschaf ©n plaatsing van verkeersborden ter uitvoering van het op 1 januari 1967 in werking getre den Reglement verkeersregels en ver keerstekens Naast het plaateen van nieuw# ver keersborden dient thans ook aan dacht te worden besteed aan enkele andere voorzieningen. Deze be treffen voornamelijk het verbreden van voetgangersoversteekplaatsen tot 4 meter, het verbreden van gestrate stopstrepen en het wijzigen van on onderbroken verkeerslynen in onder broken verkeerslijnen. In vele gevallen kan niet worden volstaan met het verbieden van de voe tgangersoversteekplaatsendoch Is correctie van de ligging gewenst of noodzakelijk, terwijl zich ook si tuaties voordoen, waarbij het ver ouderde materiaal niet. meer vol doende afsteekt tegen de bestrating, zodat dit in zijn geheel door nieuw materiaal moet worden vervangen. Voorzover herbestratingswerkzaam- heden aan wegen zijn verricht of in de nabye toekomst zullen worden verricht, is of wordt de verbreding c.q. gehele vernieuwing tegelyk uit gevoerd. Ei- is echter een aantal wegen, dat de eerstkomende jaren niet. zal wor den herbestraat. De verbreding van de zich op die wegen bevindende oversteekplaateen «n de andere maatregelen zullen derhalve afzon derlijk moeten geschieden. De hier aan verbonden kosten worden ge raamd als volgt: a. ten hoeve van voetgangereoversteek plaatsen f46 000.-; b. ten behoeve van stop- en verkeerslynen f 10.000 - Voorts dient nog een aantal ver- keersvoorzieningen te worden getrof fen. waarvan de voornaamste zijn 1. het tijdelyk plaatsen van fi< oenrekken of -klemmen voor 100 fiet sen op het Stationsplein, ter hoogte van het aldaar gelegen restaurant, op het verhoogde voetpad tussen de rijweg en de voormalige trambaan; 2. het treffen van maatregelen ter bevordering van de doorstroming van het openbaar vervoer; 3. het aanleggen van enige nieuwe oversteekplaatsen 4. het aanbrengen van diagonalen voor de uitmonding van de Was sen a ar se weg op de Rynsburgerweg en van de Narmstraat op de Steen- straat. De kosten van deze maatregelen worden geraamd op f 19.000,-. In to taal is nodig een krediet van f 74.000. Radio-college O In de uitzending van de rubriek .Gastcollege" van de Nederlandse Radio-Unie op woensdag 24 april van 19.10 tot 19.50 uur zal prof. dr. J. W Sohulte Nordiholt, hoogleraar In de geschiedenis en de cultuur van Noord-Amerika aan de Leidse Uni versiteit. spreken over de opkomst in Amerika als grote mogendheid Het college van prof. Sohulte Nord- holt zal op maandag 22 april van 16.00 tot 17.00 uur door de NRU wor den opgenomen in zaal 12 van het Academiegebouw aan het Rapen burg. ADVERTENTIE LEIDEN Het bestuur van de woningbouwvereniging „De Eendracht" heeft B. en W. er op gewezen, dat het ruim 40 jaar oude badhuis van „De Eendracht"', gelegen in de Sieboldstraat, aan eén grondige revisiebeurt toe is. De kosten worden begroot op f 200.000. Verdwijnt badhuis Van der Werf straat? Ter financiering van deze kosten hebben B. en W. zich gewend tot de Minister van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening. Deze wat aanvankelijke aarzeling bereid H. Kikkert in Leiden: LEIDEN „Ons volk is op het politieke vlak mondig geworden. Maar is in die mondigheid ook de democratie verdisconteerd? Waar ge weld en anarchisme nu opnieuw op geld doen, moeten we oppassen dat niet de klok terugzetten". Leidenaar bij botsing gewond LEIDEN Op het Levendaal had gisterochtend een gecompliceerd on geval plaats, waarbij een 33-jarige Leidenaar zijn sleutelbeen brak. De Leidenaar werd aangereden door een passerende vrachtauto, toen hij mee zyn fiets uitweek voor een voetgan- die op de rijbaan stond. De fietser viel na de aanrijding met de vrachtauto tegen üe voetganger, een 44-jarige inwoner van Zandvoort. die een bloeduitstorting aan zijn reoh- terbeen kreeg De Leidenaar werd door de E.H.D. naar het Academisch I kert Ziekenhuis overgebracht. Deze waarschuwende woorden sprak de heer H. Kikkert, lid van de Tweede Kamer voor de Christe- lyke-Historische Unie. die op uitno diging van de jongerenorganisatie van de CHU een beschouwing hield over „De CHU toen (vóór 16 decem- berg 1967) De bijeenkomst, in restaurant Van der Heyden, was bestemd voor CH- leden én CH-jongeren. Toch opkomst niet bijzonder groot. De heer Kikkert gaf in het kort aan op welke punten de CHU zyn mening van de andere politieke partijen verschilde. Zowel de KVP er de ARP als de socialisten zijn histo risch te zien als emancipatiepartijen terwijl de CHU by haar oprichting in 1918 er de nadruk op legde een vrije christelijke vereniging en eer open party voor heel het volk te zijn Maai- nu, na zestig jaar .zyn de grenzen tussen de christelüfke par tyen vervaagd. De heer Kikkert be treurde de ontwikkeling binnen de Partij van de Arbeid, die naar zijn zeggen door Nieuw Links afdwaalt van de lyn-Drees. Veel waardering had de heer Kik king tussen de woningbouwvereniging een lening te verstrekken ad f 60 000 onder voorwaarde dat de overige kosten zouden worden gedekt uit een bij drage uit het. Gemeenschappelijk Fonds van het Woningbesluit. Aangezien dat fonds het toeliet daaraan, zonder gevaar voor te ver wachten uitgaven voor groot-onder houd, een bedrag te onttrekken ge lijk aan de rijksbijdrage, werd be sloten f 60.000 a fonds perdu voor dit doel beschikbaar te stellen. Blijkens rapport van de Directeur der Ge meentewerken worden de revisie- werkzaamheden thans begroot op f 200.000. Voor een bedrag ad f 80.000 dient derhalve nog dekking te wor den gevonden. De Minister is niet bereid het rijksvoorschot te verhogen. Dit betekent, dat de revisiewerk zaamheden alleen kunnen worden uitgevoerd, indien de gemeente het ontbrekende bedrag financiert. B. ©n W. achten deze medewerking verantwoord, omdat in deze oude wijk een goed geoutilleerd badhuis niel kan worden gemist. Temeer me- lij hiervoor te moeten pleiten, omdat het mede van de bruikbaar heid van het badhuis „De Eendracht" afhangt of het badhuis in de Van der Werfstraat kan worden opgeheven. Laatstgenoemd badhuis verkeert na melijk in een zodanige toestand, dat alleen nieuwbouw de oplossing zou kunnen bieden. De kosten hiervan werden in 1966 door de Directeur der Gemeentewerken begroot op f 643.000. Gezien de dalende tendens in het btdhuisbezoek achten Ben W. een dergelijke investering- niet verant woord. Nagegaan is. of de capaciteit de beide overblijvende badhui- „De Eendracht" en het badhuis de Lindestraat, voldoende is om, ■al op vrydag en zaterdag, het aantal te verwachten bezoekers op te vangen. Blijkens de resultaten van dit. onderzoek wordt dit mogelijk ge acht. De afstand, welke de bezoekers het badhuis in de Van der Werf straat dan naar een van de beide andere badhuizen zullen moeten af leggen, wordt evenmin als een be lemmering gezien Het bestuur van de woningbouw vereniging „De Eendracht" heeft zijn volle medewerking toegezegd. Een definitieve beslissing tot sluiting van het badhuis in de Van der Werfstraat kan evenwel eerst worden genomen, nadat de revisiewerkzaamheden in het badhuis ..De Eendracht" zyn vol tooid. Bovendien is nog in onderzoek, of de capaciteit van de ketels in het badhuis aan de Lindestraat voldoen de is om de grotere toeloop op vrijdag en zaterdag op te vangen. ADVERTENTIE LEIDEN Behalve het voor-Verder bestaat de levend(ig)e jaar heeft ook de plantsoenen- i inventaris uit zes paren fazanten dienst van Gemeentewerken het vijf krielkippen en een haan, twee Plantsoen drastisch onder handen i paren kanaries en (in enkele pa- genomen. De volière bijvoorbeeld ren) dwergkwartels, vlinderkwar- is ingrijpend vertimmerd en van tels. rupsvogelsglansmerels, ka- (45 kubieke meterschoon zand naries, indigovinkenzebravinken, Boi.-o— 71 raadkuifkardinalen, Japanse Verkeersmiddag LEIDEN De Contactcommissie voor Verkeer Zuid-Holland houdt donderdag 2 mei onder het motto „Tussen Den Haag en Amsterdam ligt de regio Lekten" een regionale verkeersmiddag voor noordelijk Zuid- Holland. De bijeenkomst wordt ge houden in de Holiday Inn in Leiden Inleidingen worden gehouden door ir. M. P. Oosterkamp, adjunct-direc teur van de Provinciale Planologi sche Dienst van Zuid-Holland („Tussen Den Haag en Amsterdam ligt N A. den CHU, ARP en KVP binnen de Groep van Achttien, maar in de houding van de Radicalen zag hy het gevaar van het loslaten van het uitgangs punt van de Unie. De heer Kikkert kwam tenslotte met enkele concrete voorstellen voor democratisering van het politieke klimaat. Hy zag ons huidige kiesstel sel liever gewijzigd in een districten- systeem met evenredige vertegen woordiging. wilde rechtstreekse ver kiezingen voor de eerste Kamer en pleitte voor meer openbaarheid by kabinetsformaties. HaanGroen, wethouder van Leiden de regio Leiden") en de heer N. Hortensius, oud-directeur van de NZHVM („Leiden als knooppunt van het openbaar vervoer in de regio"). De Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. zal een samenvattend slot woord uitspreken Officiële publikatie Lelden brengen ter openbare kennis. doorlaat De werkzaarr voorzien. Belangrijker is evenwel dat er een geheel nieuwe geveder de bevolking in is ondergebracht. Van de 37 nieuwe beiooners zijn de twee ara's een gele en een blauw papegaai), die in de zomer I groen schilderen"v een beperkt uitgaansverlof heb ben top standaards buiten de vo lière), opvallende exemplaren nachtegalen, diamantduiven loerissen Schilders voltooien op het ogen blik het werk met het in fris het Leidse openbare vogelverblijf. I Foto LD/Hol vaat) LEIDEN Personeel van de plantsoenendienst van Ge meentewerken is bijna ge reed met het uitzetten van de voorjaarsbeplanting in de Leidse openbare perken en plantsoenen. Daarmee wor den 42.800 plantjes bedoeld In dit aantal zijn niet begre pen de bolplanten, zoals de duizenden tulpen, die nu1 bloeien maar die in het na jaar zijn gepoot. Van de 28.000 uitgezette violen zijn er Zierikzee. eind dienst de aanbrengen. De R.K. Kerk in de V.S. en liet negervraagstuk ZATERDAG 20 april a.s- Bij aankoop van een gebruikte auto GRATIS RADIO GRATIS RADIO NSU-VLASVELD Stationsweg 36, Leiden Tel. 01710—34689 Expositie in Galerie v. cl. Vlisf Van 27 april tot en met 24 mei wordt in Galerie Van der Vlist een expositie gehouden van grafiek van Rob Claus en plastiek van Frans da Wit. De opening geschiedt vrijdag avond 27 april door Ineke Wijnen. DETROIT <AFP> Op een collo quium van r.k. negerpriesters in De troit is gezegd dat de R.K. Kerk in de V.S. in de eerste plaats een instelling van blanken is. Zy moedigde de ne geel. 2.500 lichtblauw. 6.000 gemengd gers we' aan om in het buitenland en 6.500 winterzon. Dan zijn er 3.000 voor blank Amerika te vechten, maar (oranje) muurbloempjes in de stad J ontzegde de Amerikaanse neger het te vinden, het veelkleurige vinger- lecht gèweld te gebruiken in de eigen kruid (2.300 stuks), de paarse ju- Vrijheidsstrijd. daspenning (2.500), rode papavers De invloed van de R K. Kerk (3.0000). primula's (500) en koe-1 neemt volgens sprekers onder de koeksbloemen 3.500 Op 21 punten in de stad kan men ze aantreffen. Zij vertegenwoordigen een waarde van tienduizenden gul dens, het arbeidsloon meegerekend, i De voorjaarsbeplanting zal het I moeten uithouden tot omstreeks gers af, vooral onder de jongeren, aangezien z\j niet alle vormen van racisme veroordeelt. De enige r.k. negerbisschop in de V.Smgr. Harold Perry, nam ook aan het colloquium deel. Onder de 58.000 r.k. geestelijken in de VS zijn 150 negers. LEIDEN In de raadsverga dering van maandag 29 april komt een voorstel in behande ling om met negen omliggende gemeenten een gemeenschappe lijke regeling aan te gaan voor de vorming van een gewest Lei den. Een gewestvorming, waar over wij reeds uitvoerig schre- Indien de raad met deze ge- westvorming akkoord gaat. is er een voorstel van B. en W. om een krediet van f 51.436 beschik baar te stellen als bijdrage voor het gewest Leiden voor het jaar 1968. Voorts moeten in deze zitting *i uit de leden van de raad ne- J gen leden voor de Gewestraad v worden gekozen en idem zeven J leden voor de Commissie voor J de agglomeratievraagstukken

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3