iiöantisehe *7 - t - 1 Go!ï in Amerika öi DINSDAG 1# APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 HET PROBLEEM KAN DAAR WELLICHT OP DE DUUR ZICHZELF OPLOSSEN Wat gebeurt er nu eigenlijk precies, in Nederland anno 1968 ter leniging van de parkeer-ellende die, met name in de grote steden, van dag tot dag hopelozer wordt? Hier en daar treft men inder daad noodmaatregelen. Wel wordt er allerwegen ijverig gedacht, gediscussieerd en met de wenkbrauwen gefronst, maar tot een radicale aanpak is het nog nergens gekomen. Trouwens: Wat is in onze volgebouwde stadscentra een radicale aanpak? De enige reële mogelijk heid biedt het op grote schaal slopen van de bestaande bebou wing. Maar dat is in verband met de daarmee samenhangende kostbare onteigeningsprocedure nauwelijks een haalbare op lossing. Letterlijk bumper tegen bumper staan de auto's op de weinige par keerterreinen tussen de wolkenkrabbers. Meestal, zoals hier langs de Avenue of the Americas in Manhattan, zijn het tijdelijk braak liggende percelen, wachtend op een nieuwe bebouwing. Meer perma nente parkeerterreinen zijn nodig om de stroom van langparkeerders te kunnen opvangen, maar daarvoor is de grond in de steden meestal veel te duur. Igafey: „PAWKSETtGAEAGES dan", oma ren sommigen. Men verwijst daarbij naar de USA, het land met de grootste autodichtheid, waar enorme parkeer- flats en ondergrondse stallingen al lang gemeengoed zijn. Gemeengoed, jawel. Maar geen ge neesmiddel. Een recent onderzoek naar de verkeerssituatie in New York City heeft aangetoond, dat men ook daarginds achter de feiten aanloopt. Zeshonderdduizend auto's rijden over tientallen bruggen viaducten en door verkeerstunnels elke morgen tussen 8 en 10 uur Manhattan Island, het hart van New York binnen en bijna -ven veel verlaten de stad des avonds weer, In de spitsuren en daarna. Behalve het transito- en vrachtverkeer, dat alleen komt laden of lossen, moeten al deze auto's elke werkdag opnieuw voor korter of langer tijd een parkeerplaats in de binenslad vinden. Parkeertorens, ondergrondse garages en parkeerda ken helpen, maar niet afdoende. Hoofdcommissaris Wylie van de Metropolitan Police wordt dagelijks ge confronteerd met de parkeerchaos. ,.In heel centraal Manhattan" zegt hij. is langparkeren verboden behalve in en kele straten en pleinen. De automobi list die zijn wagen de hele d-AP wil stal len, is aangewezen op de officiële par keerterreinen, die echter slechts een totale capaciteit voor 25 000 auto's heb ben. Parkeergarages en -daken zijn voor de langparkeerders te duur We kunnen alleen proberen steeds parkeerterreinen te creëren. We moeten daar zelfs bestaande oude ge bouwen voor afbreken, een oplossing die miljarden kost. Maar een andere mogelijkheid is er niet." Vergroeid delen voor het autoverkeer, al is er ook hier wel eens met die gedachte ge speeld. Zo'n impopulaire maatregel zou bij de in Amerika heersende politieke verhoudingen, een stadsbestuur wel eens zijn nek kunnen "kosten - en daar om begint men er maar liever niet aan. NU HEEFT New York een behoor lijk functionerend openbaar vervoer. Honderdduizenden forensen maken voor het woon- werk-verkeer gebruik van de ondergrondse en bovengrondse (elevated) stadsspoorwegen en van de lijnbussen. Op allerlei wijzen heeft men het publiek proberen te overtui gen dat men beter de auto kan thuis laten en de underground nemen. Maar het heeft niet veel effect gehad. De doorsnee-Amerikaan is zo „ver groeid" met zijn auto. dat hij eenvou dig niet peinst over trein of bus En om dezelfde reden zien de gemeente besturen in de VS dan ook weinig heil in het afsluiten van bepaalde stads Lopen sneller HET RESULTAAT k een onvoorstel bare chaos. Een onderzoek door de New York Daily News bracht aan het licht dat men, in bepaalde stadsdelen en op bepaalde uren, sneller een paar „blocks" kan wandelen dan rijden per auto, taxi of bus. Van acht uur 's och tends tot acht uur 's avonds is er trou wens nauwelijks een taxichauffeur te vinden, die u naar de winkelcentra in de City wil vervoeren, waar de hele dag verkeersknopen van bestel- en vrachtwagens te verwachten zijn. NA ACHTEN 's avonds wordt het wet rustiger in New York, behalve dan op Broadway en de omliggende wegen, waar omtrent die tijd het uitgaansle ven losbarst. 's Nachts is er overigens parkeer ruimte in overvloed, maar dan heeft niemand er wat aan. Want 's nachts is de City met zijn kantoorgebouwen, the aters en winkels een dode stad. waarin alleen een paar honderd conciërges wo nen. Pas als tegen het aanbreken van de dag de stormloop van gemotoriseer de forenzen begint, lopen de parkeer plaatsen, pleinen en garages vol. En wie na negen uur komt. die heeft meestal geen andere keus dan ergens in de periferie, mijlen van zijn kantoor of werkplaats, de auto te stallen. ER KOMT BIJ dat de normale Ame rikaanse auto veel langer en breder is dan onze personenauto's in de Oude Wereld. Vandaar het geweldige succes van Volkswagen en andere kleine Eu ropese wagens als tweede gezinsauto in de VS: voor winkelen in de stad, het naar school brengen van de kinderen en dergelijke. Want voor zo'n minie me „kever" is vaak nog wel een par- keerplaatsje te vinden waar men een volwassen Amerikaanse „slee" met geen mogelijkheid kwijt kan. Vlucht uit de stad EEN ANDER FACET van het par keerprobleem In Amerika is de vlucht uit de steden. Grote warenhuizen en zelfbedieningszaken zijn daarin voor gegaan; en andere instellingen die veel publiek trekken zullen stellig volgen. Zij bouwen hun nieuwe vestigingen niet meer in de grote stadscentra, maar aan de buitenkant van de steden, soms zelfs tientallen mijlen daarbuiten, waar de grond goedkoop is en geen ver keersopstoppingen te vrezen zijn. De klanten kunnen er dus zonder risico van urenlange vertragingen komen en zij vinden er bovendien altijd volop de Parkeer- en dakgarages, zoals deze aan 6the Avenue in New York City, berekenen te hoge tarieven voor de gemiddelde langparkeerder. rnlmte voor hun autoN op de (gratis) eigen parkeerterreinen van deze „lan delijke supermarkets" en warenhuizen, „DRIVE-IN" bioscopen, restaurants en dansgelegenheden en zelfs bankfili alen, die overal langs Amerika's high way's als paddestoelen uit de grond schieten, berusten op hetzelfde princi pe van klantenservice en zij hebben hun exploitanten geen windeieren ge legd. Hun concurrenten in de steden merken dat aan een gestaag teruglopen de omzet. En het ligt voor de hand dat ook zij vroeger of later hun activitei ten of een deel daarvan naar het „plat teland" zullen verplaatsen. Zo zou het parkeerprobleem In de grote steden zichzelf op den duur mis schien kunDen oplossen; althans bi Amerika. In ons dichtbevolkte volge bouwde landje, waar haast geen „plat teland" meer over is, zal zo'n vlucht uit de stad weinig soelaas bieden voor de parkeernarigheid. Men zou, alweer, de moeilijkheden slechts verplaatsen. MAAR WAT DAN? Radicaal slopen a la prof. Jokinen, of gewoon de boel maar blauw-blauw laten, zoals thans gebeurt, tot de hele zaak over een paar jaar hopeloos vastgelopen is? HET WOORD ig aan u, H.H. ver- keersplanners. ruimtelijke ordenaars, stadsbestuurderen en Hogere Overhe den. Moge het een wijs (en snel) woord zijn. Anders is het misschien niet meer nodig!! Herman Croesen Een beruchte flessehals in New York is dit punt waar de rijbaan van Park Avenue zich dwars door een 35 etages hoog kan toorgebouw boort.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7