■f&Mct voor79ct J 1 Veertig karaat: doorslaand succes bij Haagse Comedie leeuwe MSTREDEN KRUISWEG MAG NU WEL IN DE KERK Serie verrassende situaties en vondsten 2 pakjes nieuwe leeuwezegel inallu-pak INSDAG 18 APRIL 1 LEIDSCH DAGBLAD jaar geleden niet HEERLEN (G.P.D.) De in kasteel Strijthagen in het Lim- urgse -Schaesberg wonende kunstenaar Aad de Haas is er erg lee ingenomen dat zijn omstreden Kruiswegstaties, die 19 jaar eleden op bisschoppelijk bevel uit de kerk van het dorpje Vahlwiller in de Limburgse Zuid-Oosthoek werden verwij fd, nu weer van de bisschop in deze kerk mogen worden op handen. Dat is Aad de Haas meegedeeld in een brief die hij >eft ontvangen van de priester-leraar Jos Stassen uit Rolduc. bisschoppelijke bouwcommissie inge schakeld om de zaken recht te zet ten. De heer Jos Stassen is lid van deze commissie. Nieuwe serie? Er dreigt nu echter weer een soort ruzie te ontstaan over de eigendoms- Volgens de vicaris-generaal van het sdom Roermond, mgr. P. van Odijk, eft het bisdom al enkele maanden leden een besluit genomen om de faire met betrekking tot de Kruis ig op te lossen. Er bestaat van bis hoppe lij ke zijde geen enkel bezwaar «er tegen plaatsing van de Rruis- die thans in het Bonnefanten- asuem te Maastricht hangt, in de rk van Wahlwiller, waarop hij op >ede Vrydag in 1949 van de muur haald werd. Het bisdom heeft de Eerste concert lartok-Ravelcyclus 5CHEVENINGEN (Eigen bericht- wig) Het eerste concert in de rtók-Ravel cyclus van Het Resi- nüie-Orkest olv Willem van Otter- vindt plaats op zaterdag 20 april de Kurzaal te Scheveningen. Als iste zal optreden de Duitse pia- ite Annerose Schmidt, die de solo- rtü zal vertolken van Ravels Pia- concart voor de linkerhand en Bar es Pianoconcert nr. 2. Het pro- inrnia vermeldt verder het „DI- tü-nento voor strijkers" van Bar- en de „Rapsodie Espagnole" Ravel. let ballet van de Opera te Keulen zijn medewerking verlenen aan laatste voorstelling van de Bar- -Ravel cyclus van het R.O. (11 I). Het ballet zal, begeleid door Residentie-Orkest olv Willem i Otterloo, het volledige ballet aphinis et Ghiloé" van Ravel uit- Ernest Claes I ernstig ziek IRUSSEL (G.P.D.) De Vlaamse pijver Ernst Ciaes is ernstig ziek. I lijdt aan een hartkwaal en dokto- I hebben zich pessimistisch uitge- tn over zijn toestand. Hü wordt pleegd in een Brussels ziekenhuis kr hij behalve zijn vrouw en zijn fn, geen bezoek mag ontvangen. Ie thans 82-jarige Ernest Claes (ft lange tijd gegolden als een van beste schrijvers van het Vlaamse (n. Daar een groot deel van zijn ken werd gepubliceerd in de tijd de opgang van de Vlaamstaligen lgië tussen de twee wereldoor- heeft hij vooral bij de oudere een grote populariteit behou- debuteerde in 1906 met een bun novellen „Uit mijn dorpken", op is een lange ril romans en len gevolgd. „De Witte", Ko- „De heiligen van Siohem" n en Benzamien", s,.Wanne „De fanfare van Sintjans- den". ton van Duinkerken heeft hem kritiek eens een scherp waar een betrouwbaar berichtge- en een uitstekend prozaschrijver cemd. rechten van de Kruisweg, die betwist worden tussen de Stichting Kunstbe zit te Maastricht, die de Kruisweg indertijd kocht en het. kerkbestuur van Wahlwiller. Hot kerkbestuur komt over 14 dagen bijeen om de zaak te bespreken. Het is van mening dat de Kruiweg eigendom van de parochie is. Voordat over deze zaak een uitspraak is gedaan, zal de Kruisweg niet in de kerk van Wahlwiller terugkeren. Aad de Haas zegt over de hele zaak „Ik ben erg tevreden. Het is een goed teken, dat dit nu in de kerk mogelijk is en ik vind het een prestatie van de bisschop, dat hij dit besluit genomen heeft, wat zijn voorgangers niet ge daan hebben". De Haas wil echter buiten de ruzie om de eigendoms rechten blijven. ADVERTENTIE vers! van uw melkman .J-"' «•'ï'fV» Vraag het uw melkman! Eindelijk een blijspel PJ J. Tiggers overleden (AMSTERDAM (ANP) In de it van donderdag op vrijdag is 76-jarige leeftijd geheel on- icht in zijn woning in Am- overleden die oud-di van de Nederlandse Opera, eer P. J. Tiggers. De heer Tig- genoot o.a. bekendheid om zijn riteiten ten bate van de volks- iek. Morgen wordt het stoffelijk :hot op Westerveld gecremeerd. Zware nederlaag van Wassenaar DEN HAAG „Eindelijk een blijspel" zei Ko van Dyk on langs in een interview in ons blad. Inderdaad: een „achttien karaats" blijspel, deze lichte typisch franse comedie „Veertig karaat", „tophit" van het Parijse to neelseizoen in het „Theatre de la Madeleine", dat al maanden lang avond aan avond uitverkochte zalen trekt. Zaterdagavond ging het onder uitbundig enthousiasme voor een stampvolle Kon. Schouwburg bij „De Haagse Comedie" in première. Het publiek heeft geschaterd en na elk der twaalf tafrelen ovationeel geklapt. Pierre Barillet en Jean-Piere Gré- i pong spel heen en weer flitsende, ori- dy zijn de auteurs van dit spran- ginele dialogen. Auteurs, die al een kelende stuk, vol onverwachte ver- reeks successen achter de rug heb- rassende situaties en als in een ping- 1 ben, te beginnen in 1949 met „Le Myra Ward en Ko van Dijk in het blijspel „Veertig karaat". don d'Adèle", van wie ,De Haagse Comedie" in 1965 het geestige Fleur de cactus" („De cactus- bloem") bracht. Al even briljant gaat 't in „Veertig karaats" toe. De inhoud? Liever vertellen wij die niet. De verrassing gaat 't er dan af. Wel even dit: het gaat om twee onvoor ziene huwelijken: het een tussen een oudere vrouw en een jonge man, het andere om dat tussen een oudere man en een jong meisje. Of zij gelukkig zullen worden? Dkt staat nog te bezien: het stuk eindigt im mers met de woorden: „Het is pas een begin!" Enfin: daar houden wij ons ver der niet mee bezig. Het verloop, dat tot die huwelijken leidt, is immers zo vol boeiende trouvailles, dat men er een ganse avond al ruimschoots genoeg aan heeft. Komische in vallen en onverwachte verwikkelingen vallen de toeschouwer in ongebroken fantasie ten deel. Hij wordt er als j t ware in onder gedompeld en komt na afloop verjongd uit een welda dig verfrissend bad. Wel een scherp contrast met de stroom aan sombere en rauwe stuk ken. die thans het z.g. „moderne" toneel beheersen. Men heeft zich tot en met geamu seerd en dat is de hoofdzaak. Het is bij „De Haagse Comedie" de eerste regie van Ko van Dijk, die er zelf ook in meespeelt. En het gaat met een onvolprezen vaart en een verve die Franse acteurs eti ac trices nauwelijks of niet kunnen ver beteren. Eminent ,boul ovard'"-toneiel al even eminent gespeeld. Onverbeterlijk Myra Ward, direc trice van een makelaarskantoor in onroerende goederen. Als oudere 40- jarige vrouw (Lisa) ziet zij er intus sen nog zo ongelooflijk jeug dig en charmant uit, dat 't volko men begrijpelijk is, dat de 23-jarige Guillaume Charbonnier (Guido de Moor) tijdens een Intieme nacht op een romantisch Grieks eiland zijn hart totaal aan haar Verliest. En om gekeerd Georgette H gendoorn is de van de I ene verbazing in de andere vallen de moeder van Lisa: haar caricatu- rale typering past in dit stuk volko men bij haar wezen, waarmee zij, ook door haar merkwaardige kleding, telkens lachsalvo's oproept. Een rol, die haar op 't lijf geschreven is. Zij verschijnt natuurlijk telkens op de meest kritieke en verwarrende mo menten. Lisa's eerste echtgenoot Her- vé (Ko van Dijk) speelt nog altijd een beschermende rol in haar leven; men vraagt zich eigenlijk met ver wondering af, waarom hij indertijd van Lisa gescheiden is. Er zullen genoeg vrouwen zijn, die 't met zo'n man wel zouden willen wagen, on danks zijn „slippertjes" Marijke Merckens is als Lisa's gamin-achtige dochter juist het pro- to-type meisje dat geïmponeerd wordt door de schatrijke 45-jarige zakenman Eddy Bénarimi (Jacques Luyer), d!ie haar voornamelijk met geschenken in vuur en vlam zet. In Trins Snijders ontmoeten wij de vlotte en begrijpende secretares se van Lisa, een onontbeerlijke in termediaire. Het dwaze en toch nergens naar de klucht overhellende geheel speelt zich af tegen de artistieke décors vooral dat In de Griekse „Hof van Eden" van de bekende Franse ont werper Jacques Marillier die toe stemming gaf deze voor de Neder landse voorstellingen te imiteren. De kostuums nogmaals, die van Georgette Hagedoorn gaven aanlei ding tot enorme hilariteit! wa ren van de hand van Martin Smiet. Aan Alfred Pleiter de eer gezorgd te hebben voor een volslagen natuur lijke vertaling. De régie van Ko van Dijk heeft aan de spiritualiteit van dit pétil- lante toneelmenu een extra pittig sausje toegevoegd. Na elk tafreel barstte het ap plaus los. Wel een bewijs hoe men deze levendige toneelgebeurtenis intens genoten heeft. „Eindelijk een blijspel": eindelijk eens blij ge stemd naar huis! H. Sleutels eindigt seizoen goed In de laatste wedstrijd voor de competitie van de Afd. Leiden (za terdag) heeft Sleutels een ruime 30 zege geboekt op Woubrugge. Al na tden minuten opende Theo de Bruin, na een goede combinatie met zijn broer Jan, de score. Kort voor rust werd het 20, maar daarin hadden de Sleutel-spelers nauwelijks de hand. De Woubrugse doelman De Wit schoot namelijk via de rug van zijn spil in eigen doel. Dn de tweede helft voerde Jan de Bruin de score op tot 30. WASSENAAR Met niet minder dan 05 kreeg Wassenaar gisteren klop van het bezoekende VCS. Het verschil tussen beide teams was ge heel en al te vinden in het voorhoe- despel, dat bij Wassenaar gespeend was van elke produktiviteit terwijl VCS zich behoorlijk schotvaardig j toonde. Wat veldspel betrof, wogen de partijen goed tegen elkaar op. VCS nam in de 13de minuut de leiding door een treffer van links binnen Voermans. die doelman Cle ment handig op het verkeerde been zette. Geruime tijd bleef de score daarna onaangeroerd. Pas na een kwartier ln de tweede helft werd het, opnieuw door Voermans, 02. In de 30ste minuut maakte Schaap er 03 van en daarna gaf Wassenaar zich gewonnen. Stein en Schaap voerde de VCS-voorsprong op tot 05. Tweede plaats in seniorenacht voor roeicombinatie ANTWERPEN Bi) lange af standswedstrijden op het Albert-ka- naal onder Antweipen heeft een acht, bestaande uit roeiers van Die Ley the en RV Rijnland, in het inter nationale seniorenveld op de tweede plaats beslag weten te leggen. Ne- reus uit Amsterdam won in deze af deling. Achter de Leids-Voorschoten- se combinatie eindigden o.a. De Hoop, London Rowing Club en de Belgische ploegen. In het totaalklas sement (elite en senioren te samen) deelde de combinatie de vierde plaats met Nereus. Dit klassement werd gewonnen door London Rowing Club, dat 6 roeiers uit de Oxford en Cambridge-ploegen van de laat ste boatrace aan boord had, ASC-TOERNOOI LEIDEN Het B junioren-toer nooi voor oude verenigingen, dat ASC op eerste paasdag op het ter rein aan de Kempenaerstraat orga niseerde, heeft een overwinning op geleverd voor het eigen roodzwarte jeugdteam. In de finale werd het Delftse Concordia, dat zich door het beter nemen van strafschoppen dan KHFC (Haarlem) voor de eind strijd had geplaatst, met 1—0 ver slagen. Robur et Velocitas uit Apel doorn eindigde in het goed geslaag de toernooi als derde. De uitslagen luidenPoule A ASCQuick 20, VOCRobur et Velocitas 1—1, Quick—VOC 2—0, Ro bur et V.—ASC 0—1. VOC—ASC 03. Robur et V-Quick 10. Poule B: HBS—ASC b 1—2; Concordia— KHFC 01, ASC bConcordia 01, KHFC—HBS 0—2, Concordia^-HBS 1—0, KHFC—ASC b 3—0. Finale: ASCConcordia 10. Om de derde en vierde plaats: KHFCRobur et V. 0—1. Lovende kritieken voor Danstheater NEW YORK (A.N.P.) Verschei dene Amerikaanse bladen, waaron der de „New York Times" en de „World Street Journal" hebben lo vende kritieken geschreven na de eerste voorstellingen, die het Ned. Dans Theater, dat van 9 tot 21 april in New York optreedt, heeft gegeven. Het gezelschap kreeg, mede naar aanleiding van de geslaagde pre mière op 9 april en de daaropvolgen de goede kritieken., uitnodigingen om aansluitend aan de tournee door de V S. en Mexico een aantal voorstel len te geven op Jamaica, de Ned. An tillen, Trinidad en Suriname. Van 10 tot 27 mei treedt men op in Kingston, Curasao, Aruba, Port of Spain en Pa ramaribo. De Stichting Sticusa heeft hiervoor een subsidie verstrekt. In totaal geeft het gezelschap 36 voorstellin gen. Op zaterdag 20 april zullen Prinses Beatrix en Prins Claus, die dan voor een particulier bezoek in New York zijn, een uitvoering van het Dans theater bijwonen. Nieuwe schouwburg voor Doetiiichem DOETINOHEM (ANP) Vrijdag avond a.s, zal de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk mej. dr. M. Klompé in Doe- tinchem de officiële opening ver richten van de nieuwe schouwburg „Amphion". De toneelgroep „Thea ter" voert daarna „Driekoningen, avond" van Shakespeare op. Voor deze nieuwe schouwburg, die een kleine 700 plaatsen biedt en aan de hoogste eisen voldoet, hebben Doetinchem en omliggende gemeen ten zioh grote kosten getroost. Doe tinchem, dat een uitgesproken taak heeft gekregen als regionaal cen trum zal hiermee uitgroeien ook tod» cultureel centrum van de streek. Over enige tijd zal een nieuwe mu ziekschool voltooid zijn, die qua ont werp èn uitvoering uniek genoemd wordt. Ze zal 21 leslokalen en een aula met circa 300 zitplaatsen bevat ten. De oude muziekschool, die niet meer aan de vereisten voldoet, telt ongeveer 1500 leerlingen. P.V. Leiden '68 Vlucht vanaf Bruinisse. Er waren 500 eieren te verdienen. 1. A. v. d. Dop Jr., 2. N. v. d. Dop, 3. W. L. Onstenk, 4. G. v. j Steyn, 5. A. v. Tongeren 6. S. Moo- I ten. 7. S. Koster, 8. K. Lefebre, 9. A. v. d. Dop Sr., 10. W. Doesburg. Lyatosjinsky (73) overleden MOSKOU (Reuter) De Oekrain- se componist Boris Lyatosjinsky is op 73-jarige leeftijd in Kiew over leden. Lyatosjinsky schreef o.a. ver scheidene symfonieën, operamuziek en suites. Ter gelegenheid van het 80- jarig bestaan van Sparta is za terdag op het Kasteel een wed strijd gespeeld tussen de ama teurs van de club en het Engelse Harwich Parkeston, de vereni ging waarmee Sparta het eerste internationale contact legde. Bur gemeester Hostie van Harwich Parkeston drukt hier de hand van scheidsrechter Joop Veroort, die zich met zijn grensrechters in „passend" kostuum had gestoken. Links op de achtergrond burge meester Thomassen van Rotter dam.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15